Ook Alkemade heelt bezwaar tegen fietspad no. 2 Soekarno neemt de macht in handen Vriendschappelijk, maar hardnekkig Het duurt wel lang Ben Goerion kreeg meerderheid Eerste encycliek van Paus Johannes Rijnsburgs Bloemencorso bekroont een attractieve Bloemenweek in Leiden 40-Jarig jubileum op scheepswerf te Zoeterwoude De heer J. W. Vreeburg uit Leiden gehuldigd DONDERDAG 2 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Staatshoofd en premier De chef staf van het Indonesische leger, luitenant-generaal Nasoetion, heeft gisteren medegedeeld, dat presi dent Soekarno bij decreet de grond wet van 1945 opnieuw in werking zal doen stellen. De president zal zich daarbij aan het hoofd stellen van een presidentieel kabinet naar het Ame rikaanse voorbeeld, aldus Nasietion. De chefstaf deelde op een perscon ferentie, van correspondenten van Westerse persbureaus mede, dat het optreden van de president binnen enkele dagen te verwachten is. Hij kon echter niet zeggen welke proce dure gevolgd zal worden bij het we der in werking stellen van de oude grondwet, „daar ik geen rechtskun dige ben", zo verklaarde Nasoetion. „Maar binnen enkele dagen zullen wij een nieuwe grondwet hebben en ik denk dat de president haar bij decreet zal doen afkondigen", aldus Nasoetion, die erop wees dat het nieuwe kabinet niet gebaseerd zal zijn op de politieke partijensysteem en geen eerste minister zal hebben. „De grondwet van 1945 zal ons een betere kans geven een sterke en sta biele regering op te richten", zo zei- de hij- Hij weigerde mede te delen of het verbond van politieke activiteiten dat een maand geleden werd ingesteld, zal worden opgeheven. „Het hangt af van de ontwikkelingen in de situa tie", verklaarde Nasoetion, die tijdens de gehele persconferentie de nadruk De Sowjet-Russische vice-premier Kozlof, die een bezoek aan de V.S. brengt en deze week te New York een Russische handelstentoonstelling opende, heeft woensdag met de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Herter, op het state department een uur lang gesproken, waarna hij zich naar het Witte Huis begaf, waar hij een onderhoud had met Eisenhower. Functionarissen, die aanwezig wa ren bij de besprekingen van Kozlof met Eisenhower en Herter, zeiden dat het de meest vreindschappelijke besprekingen waren, die sedert ja ren tussen de hoogste Russische en Amerikaanse functionarissen zijn ge voerd, maar het was voor waarne mers duidelijk, dat de ongewoon vriendschappelijke sfeer niet de kloof tussen de onderhandelingspo sities over Berlijn en Duitsland klei ner kon maken. In gezaghebbende kringen werd bevestigd dat geen van beide par tijen een stap voorwaarts gezet had den en dat niets was gezegd om het pessimisme van Amerikaanse func tionarissen over de kans op over eenstemming bij hervatting der con ferentie in Genève, te verdrijven. Het onderhoud met Herter be schreef men als volgt: „Kozlof speelde de oude plaat van Gromyko en Herter draaide daarop zijn eigen plaat". Op de conferentie over het vraag stuk van de staking der kernproeven te Genève hebben de vertegenwoor digers van Engeland, de Sowjet-Unie en de VS woensdag eensgezind ge constateerd, dat er belangrijke vor deringen zijn gemaakt in de richting van een verdrag, dat een eind moet maken aan experimentele kernont ploffingen. De Rus Tsarapkin herinnerde er aan, dat precies een jaar geleden de westelijke en oostelijke deskundigen op het gebied van de kernenergie voor het eerst bijeenkwamen om de basis voor een dergelijk akkoord te leggen en dat thans een ontwerp- inleiding en zeventien artikelen van het verdrag zijn opgesteld, Hij was van mening, dat men spoedig alge hele overeenstemming kan bereiken, „indien de westelijken blijk geven van goede wil". De Amerikaan Wadsworth merkte op, dat het gevaarlijk is de moeilijk heden aangaande het probleem der inspectie en dat van de recrutering van controlepersoneel kleiner voor te stellen dan zij zijn. Brand in Finse gevangenis Zestien gevangenen hebben in de nacht van woensdag op donderdag het leven verloren bij een brand in de gevangenis van Kjulo in Finland. De politie meent, dat een geestelijk gestoorde gevangene de brand heeft gesticht. Aangenomen wordt dat de brandstichter tot de omgekomenen behoort. Van de tweehonderd gedetineerden hebben zeker twintig gebruik ge maakt van de gelegenheid tot ont snapping, die de brand hen bood. KORT Tien inzittenden van een zaken- vliegtuig, dat woensdagavond nabij Marion in de Amerikaanse staat Ohio is neergestort, zijn omgekomen. Het toestel behoorde tot de „Con tinental Can Co", onder de slacht offers bevonden zich acht leden van de directie van de maatschappij. legde op de noodzaak van een gecon centreerd gezag om de dringende eco nomische problemen op te lossen. „Ik weet dat wij meer rijst moeten hebben, minder corruptie, minder wanbeheer". Op de vraag of in het nieuwe kabi net communisten zullen worden op genomen antwoordde Nasoetion: „dat is theoretisch mogelijk, maar laat ons daarover niet spreken." Wat de vraag over de mogelijkheid een einde aan de opstand te maken indien een krachtige actie wordt on dernomen, betreft, zei Nasoetion: „Ik denk dat de leiders van de opstand het in hun hart eens zijn met de Grondwet van 1945". Hij herhaalde dat hij niet met de rebellen wenste te onderhandelen, eraan toevoegend dat hij nog steeds bereid is de rebellen weer in de ge meenschap op te nemen zonder straf fen. Dit jaar nog? Nasoetion zei voorts dat het leger hoopt het gezag van het plaatselijk bestuur binnen dit jaar te herstellen en dat indien geen nieuwe problemen rijzen, de rebellen als een enkele ge vechtsgroep zouden worden ver strooid en teruggebracht tot versprei de guerillabenden. Geheimzinnige duikboten De Braziliaanse autoriteiten heb ben bekend gemaakt, dat woensdag twee duikbootjagers een niet geïden tificeerde duikboot hebben aangeval len, die Braziliaanse vlootoefeningen tussen Porto Seguranca en Caravel- las gadesloeg. Alle Braziliaanse oorlogsschepen hebben opdracht gekregen de duik boot direct aan te vallen, als zij haar ontmoeten en de boot zich niet wil identificeren. Ook de luchtmacht is ingeschakeld. Het is niet de eerste maal, dat bij de Braziliaanse kust onbekende duik boten worden waargenomen. Vorig jaar mei zijn ook bij de Argentijnse kust duikboten waar genomen en werd één ervan volgens officiële berichten door Argentijnse marineschepen met dieptebommen aangevallen. De vorige maand zijn aan de Ca nadese oostkust onbekende duik boten waargenomen. De Israëlische premier David Ben Goerion heeft de beslissing over het aftreden of aanblijven van zijn rege ring uitgesteld, nadat hij woensdag met 57 tegen 45 stemmen, bij zes ont houdingen, het vertrouwen van het parlement had gekregen voor zijn wapentransactie met West-Duitsland, waarmee meer dan tien miljoen gul den is gemoeid. Uit de omgeving van de premier wordt vernomen, dat hij zijn besluit enkele dagen heeft uitgesteld. Hij heeft dit gedaan, zo neemt men aan, om er de nadruk op te leggen dat hij niet toegeeft aan de eis van de linkse ministers tot aftreden. Parlementaire waarnemers zijn van oordeel, dat de breuk in de regerings coalitie niet meer te helpen is. De twee linkse partijen van de coalitie die tegen de premier hebben gestemd, zijn de Ahdoeth Haavoda en de Ma- pam. Waarnemers achten het niet uitge sloten dat Ben Goerion de twee da gen uitstel zal gebruiken om de kan sen van een nieuwe regeringscom binatie te peilen. Algehele verblinding kan leiden tol verschrikkelijke botsing Paus Johannes XXIII heeft vandaag de eerste encycliek van zijn pontifi caat, getiteld „Ad Petri Cathedjram" laten verschijnen. In dit elfduizend woorden lange document zegt de paus dat de bron van alle kwaad, dat de volkeren overkomt de onbekend heid met, de verachting van en het zich weloverwogen afwenden van de waarheid is. Wanneer de mensen eenmaal de waarheid, die haar bron in het evan gelie vindt, hebben bereikt en in haar volheid omhelsd, moet de ge dachte van eenheid hen doordringen, aldus de Paus. De verschillende na ties zijn niet anders dan groepen van mensen, dat is van broeders. Zij moe ten, door deze broederschap ver bonden, elk him eigen doel nastreven en. ook de gemeenschappelijke wel vaart van het gehele mensenras. Wanneer deze leer uit de geest der mensen wordt weggenomen „wordt ons niet de weg gewezen door de olijftak van de vrede maar wordt de brand van onenigheid ontstoken". Onze toestand is dan vrijwel gelijk aan die van de beesten, die verstoken zijn van de rede, neen, nog erger, daar wij, begiftigd met de macht van de rede, 'door deze te misbruiken in nog erger staat kunnen vervallen". Wanneer de naties niet streven naar de broederlijke eenheid, ge- KORTE golf Negen mensen, allen vrouwen en kinderen, zijn woensdag gedood bij de ontploffing van een hand granaat op de drukke markt- van Padang op West-Sumatra. Padang is de hoofdplaats van de opstandelingenactiviteit op Sumatra. Met ingang van woensdag 1 juli zijn de prijzen van enkele consump tiegoederen, waaronder fietsen, fo totoestellen, klokken, speelgoed, ny lonkousen en wijn, in de Sowjet- Unie met ongeveer twintig procent verlaagd, aldus heeft het Russische persbureau Tass woensdag gemeld. Te Bangkok zijn dinsdagavond in tegenwoordigheid van premier Sarit Thanarat 9000 opiumpij pen ter waarde van 100.000 dollar in het openbaar verbrand ten teken van „het einde van het opiumgebruik in Thailand". De 88 gelegenheden voor het schuiven van opium, waar de pijpen in beslag waren genomen, zijn ge sloten. De hongerstaking van 700 Alge- grondvest op rechtvaardigheid en ge voed door naastenliefde, dan moeten wij vrezen daar zijn alle wijze mensen het over eens in algehele verblinding te zullen afglijden naar een nieuwe en verschrikkelijke bot sing. „Wij zeggen: algehele verblin ding, want wanneer wat God ver hoede een nieuwe oorlog mocht uitbreken, zal alle volkeren niets anders te wachten staan dan af schuwelijke verwoesting, of zij over winnaar zijn of overwonnene". Vervolgens bespreekt de Paus in zijn encycliek enige sociale kwesties. „H.M. de Vrouw" gehuldigd Rijnsburg gaat zijn bloemetjes weer buiten zetten. Voor de vierde achtereenvolgende keer zal het Rijnsburgs Bloemencorso n&ar Leiden trekken om op zijn weg de aandacht van de vele toeschou wers te vestigen op het Rijnsburgse product en op de Nederlandse bloem Het Corso zal dit jaar ingewikkelder en kostbaarder zijn van opbouw dan andere jaren. Ongetwijfeld zullen de vele vreemdelingen uit de naburige badplaatsen, eenmaal tlhuis, Rijns burgs roem in vele toonaarden bezin gen. Maar niet alleen het reclame-ele ment heeft het organiserend comité voor ogen gestaan. Het heeft ook de bedoeling gehad, in deze jachtige tijd de mens te confronteren met het schoons, dat de Schepper hem gege ven heeft. De ontwerper, de heer G. J. Kiersch te Amsterdam heeft deze keer zijn in spiratie gevonden in een plan, dat vlak na de tweede wereldoorlog door een van de grote dagbladen werd ge opperd. Het blad wilde een stand beeld oprichten voor de Nederlandse vrouw, die zich in de moeilijke oor logsjaren zo dapper geweerd heeft. Eresaluut aan de Vrouw. Het Rijnsburgse Bloemencorso brengt nu een eresaluut aan „Hare Majesteit de Vrouw". Het doet dat door de uitbeelding van bekende vrouwen, waaronder Carmen, Anna Pavlova, „de Brui' Mona Lisa She- herezade, _enau Simonsd, Hasselaar en Pygmalion. Ingewikkelde en kost bare coulissestukken zullen de hoofd persoon van beide zijden zichtbaar maken. In totaa1 rijden er zestien praalwagens en circa 30 versierde personenauto'^ e in de stoet die lengte zal hebben van 2 kilometer. Acht Leidse muziekkorpsen hebben hun medewerking toegezegd 5 des middags en 3 's avonds en boven dien voegen zich de bekende „Til- burgse Scotjes" met hun doedelzak- muziek bij het corso, wanneer dit door het Rijnsburgse viaduct binnenkomt, Het corso vertrekt zaterdags >m 2 ging staan opgesteld op het terrein van de veiling „Flofa" te Rijnsburg, De kijkers zijn daar welkom op vrij dag, 3-1 juli tussen 8 en 10 uur 's avonds en op de corsodag, 's mor gens van 10 tot 12 uur. De prijsuitrei king vindt plaats op vrijdagavond tussen 5 en 7 uur. Het corso vertrek zaterdags om 2 uur uit Rijnsburg en komt tegen 3.45 uur in Leiden aan. De terugweg wordt vroeger dan anders om half acht ondernomen. Dit houdt verband met Vooral boerenbelangen worden geschaad Het gemeentebestuur van Alke- made heeft een schrijven gezonden aan de Staten der provincie Zuid Holland, waarvan het volgende is ontleend: Na volledige oriëntering terzake hebben wij met de gemeente War mond dezelfde bezwaren tegen het gedeelte van het rijwielpad aangege ven als no. 2, geprojecteerd via de Boekhorsterweg, eerst in noordelijke en daarna in oostelijke richting in de Waterloospolder. De mooie ligplaats langs Spijker boor te weten aan de noordelijk ge legen kade van de Waterloospolder gaat voor de watersport in aantrek kelijkheid volkomen verloren. Im mers door het plan tot aanleg van een doodlopend rijwielpad, waarbij dus voor deze vorm van toerisme doortrekkend verkeer is uitgesloten, doch waardoor het uitsluitend de be tekenis krijgt voor het scheppen van een pleisterplaats, die ontaardt in een zgn. strandbad en een voor bepaalde personen aantrekkelijk oord om zich daar gedurende lange re tijd van de dag op te houden met zwemmen, baden en zonnebaden. Het scheppen van een dergelijke ge legenheid door middel van een dood lopend pad streeft het doel van toe ristisch rijwielpad volkomen voorbij en kan geenszins worden vergele ken met een „pic-nic-plaats" langs een rijwielpad, waarvan in de voor dracht van Gedeputeerde Staten sprake is. Op een dergelijke verza melplaats zal de rust van het land- rijnen, die in verband met venets- h- u verstoord met acties in Franse gevangenissen wor- P w„r(ym m„ den vastgehouden, is „feitelijk ge ëindigd", zo hebben functionarissen van het ministerie van justitie te Parijs gisteren bekend gemaakt. President De Gaulle van Frank- rijk is uit Parijs vertrokken voor een m0€t ^rugkeren> is" ons niet duide; vliegreis van negen dagen langs alle gevolgen vandien. Waarom men, bewogen door de ontwikkeling van het moderne sociale toerisme, de anachronisme van doodlopende pa den weer wenst te introduceren, waarbij men langs dezelfde weg deelstaten van de Franse gemeen schap in de Indische Oceaan. De staking van Italiaanse bank bedienden, die drie weken geleden begon, is geëindigd. De bankbedien den hebben ermee ingestemd don derdag weer aan het werk' te gaan, in afwachting van het resultaat van onderhandelingen, die tussen de bon den en de directies over de geëiste loonsverhoging zullen worden ge voerd. Een Amerikaanse fabriek voor luchtvaartinstrumenten heeft een atoomklok vervaardigd, die in dui zend jaar nog geen seconde voor of achter loopt lijk. Hinderlijk en nadelig. Bovendien zullen de eigenaren en gebruikers van de aangrenzende lan derijen van een en ander hinderlijke en nadelige gevolgen ondervinden. Immers door de grote afstand is toezicht vanaf de hofstede niet mo gelijk. Een afscheiding van het rij wielpad en de landerijen, hetzij door een sloot of hekwerk, is practisch niet zodanig te maken, dat de toe risten uit het gras- en hooiland kun nen worden geweerd, daar men vrij wel gedwongen wordt op het eind- 'punt enig vertier te zoeken. Op andere soortgelijke afgelegen wegen zijn in deze gemeente terzake reeds talrijke ervaringen opgedaan, terwijl doorlopend politietoezicht i.e. is uitgesloten. Ten aanzien van de agrarische be langen dient verder niet uit het oog te worden verloren, dat door de aan leg van een rijwielpad ter plaatse drenking van het weidevce in het buitenwater onmogelijk wordt, ten zij zeer kostbare technische voorzie ningen worden aangebracht. Wij hebben in dit verband de suggestie beluisterd van door een ringdijk om geven wijken, waarover ter door voering van het rijwielpad een brug zou moeten worden aangelegd, ter wijl voor verversing van het water een afsluitbare duiker in de ring dijk zou moeten worden aange bracht. Dat deze wijken met stil staand water verzamelplaatsen wor den van allerlei drijvend vuil m af val is een algemeen bekend ver schijnsel. Het beginpunt van dit geprojec teerde rijwielpad (aan het einde van de Boekhorsterweg) ontmoet overi gens grote bezwaren bij de eigena ren der boerenhofsteden. Immers zullen gebouwen moeten worden verplaatst of vinden zodanige door snijdingen van erven en landerijen plaats, dat de veehouders regelma tig het rijwielpad zullen moeten oversteken wanneer het vee vanaf de landerijen naar de melkplaatsen zal moeten worden overgebracht, zulks met alle daaraan verbonden bezwaren. Verstoorde koeien-rust. Bovendien zal het verkeer, voor namelijk met bromfietsen, dat prac tisch over de boerenerven wordt ge leid, de voor het vee noodzakelijke rust op de boerderij volkomen ver storen, waardoor de bedrijven ern stige schade zullen ondervinden. Ernstig dient hierbij rekening worden gehouden met de omstandig heid dat bij het toeristische verkeer het gewone rijwiel thans reeds tot de zeldzaamheden behoort, zodat voor de naaste toekomst mag wor den verwacht dat het gebruik van de bromfiets nog zal toenemen. Voorts zal het brandgevaar voor de toch al reeds uitermate kwetsba re boerderijen, door het voeren van een rijwielpad over de erven en vlak lings bedrijfsgebouwen en open hooibergen nog belangrijk worden vergroot. Tenslotte zal de bewegingsvrijheid het feit, dat het avondcorso" niet verlicht zal zijn. De verlichting heeft namelijk nooit het effect gehad, dat de organisatoren er zich van hadden voorgesteld. Bloemenweek. Het grote corso zal de bekroning zijn van- een bloemenweek, waarvan Leiden het centrum zal zijn. Tentoonstellingen als „Bloemsier- kunst" in de burgerzaal van het stad huis of „Romantiek en Bloemen" in het Van der Werfpark staan deze keer niet op het programma maar het kindercorso is gehandhaafd. Het zal op dinsdag. 28 juli, zijn rondgang maken door de stad. Het is samengesteld uit groeper van 8 speel tuin verenigingen en vier groepen van het R.K. stedelijk comité vacan- tiebezigheden. Elke groep wordt gevormd door 5 poppenwagens, IS steps en 12 fietsen, gevolgd door een vrij onderwerp of de uitbeelding van een sprookje. Het kindercorso is niet gemotoriseerd. Het wordt begeleid door het senior- en juniorencorps van „K G" en door het eerste Leidse Jeugdmuziekkorps en drumband „De Bn rcht". Paardensport. Voorts vermeldt het programma van de bloemenweek op woensdag 29 juli een groot concours-hippique VOORSCHOTEN GOEDE UITSLAG VERKEERS- EXAMEN Aan het verkeersexamen hebben dit jaar 177 leerlingen van de zesde klassen van de lagere scholen in Voorschoten deelgenomen. Vergele ken met vorige jaren is het examen bijzonder goed verlopen. De samen steller van de route voor het prak tisch verkeersexamen, de heer C. Robbertsen, heeft zich zelfs afge vraagd of de route dit jaar misschien wat te gemakkelijk is geweest. De examencommissie meende dat dit niet het geval was. Van de kandi daten heeft 44% het praktisch exa men zonder fouten afgelegd. Ver deeld over de 7 deelnemende scholen was dit: Hervormde school 65,7%, Parkschool 55%, Geref. school 48%, R.K. Meisjesschool 38,5%, Ds. Fort- gensschool 38%, Vlietschool 25% en R.K. Jongensschool 24%. In totaal maakten 14 leerlingen 't gehele examen zonder één fout. Dat waren 5 leerlingen van de Park school 4 van de Ds. Fortgensschool, 2 van de R.K. Meisjesschool, 2 van de Hervormde school en 1 van de R.K. Jongensschool. Afgewezen werden 16 leerlingen te weten: 1 van de Parkschool, 1 van de R.K. Meisjesschool, 2 van de Ds. Fortgensschool en 2 van de Herv. school, 3 van de Geref. school en 6 van de R.K. Jongensschool. Gezien het grote aantal kandida ten zullen de diploma's niet meer „centraal" uitgereikt worden, maar zullen ze op de scholen aan de leerlingen gegeven worden. Ook zal aan de geslaagden, die foutloos werkten geen cadeaux gegeven wor den. Deze kinderen krijgen wel een kleine verrassing. op het sportveld in de Leidse Hout. Het concours, dat georganiseerd wordt door de Nederlandse Hip pische Sportbond te Den Haag, be staat uit twee delen. Het eerste be gint des middags om twee uur. Dan worden o.m. gehouden een wedstrijd met een-spannen tuigpaarden in de limietklasse en een jeugdspringcon- cours-B voor ruiters beneden 18 jaar. Het gedeelte dat 's avonds om 7 uur begint vermeldt o.a. een hard draverij tweespannen (tandem) voor dames, een springconcours puis sance en een wedstrijd met twee spannen tuigpaarden De prijsuitreiking wordt verricht door de voorzitter van de Hippische Sportbond, daarbij geassisteerd door de echtgenoten van de burgemeesters van Leiden en Rijnsburg. Bloemen-marsen. Het derde evenement in de Bloe menweek is een tweetal wandelmar sen voor personen tot en met 12 jaar en voor ouderen, op vrijdag, 31 juli. De eerste mars start op het Lug- dunumterrein aan de Haarlemmer trekvaart, tussen 2 en 3 uur nam. De afstand bedraagt 10 kilometer. De avondbloemenmars, die op de zelfde plaats start om 7 uur, gaat over 15 kilometer. De laatste con trolepost bevindt zich op het terrein van de veiling „Flora", waar de wan delaars een fraaie ruiker wordt aan geboden. Terug in Leiden, ontvangen ze bovendien nog een medaille. Het vertreksein voor het Bloemen corso zal ook dit jaar weer op bij zondere wijze worden gegeven. Het comité heeft daarvoor de ambassa deur van Zwitserland aangezocht. Alle ambassadeurs, die in Neder land zijn geplaatst, hebben een uit nodiging ontvangen om het vertrek van corso uit Rijnsburg bij te wonen, alsook de burgemeesters van de om ringende gemeenten. OEGSTGEEST 25-JARIG JUBILEUM BROEDER G. HASTRA In de Dr Jelgersmakliniek herdacht broeder G. Kastra zijn 25-jarig jubi leum als verpleger. Van deze 25-jaar is hij 20 jaar werkzaam geweest als verpleger op „Endegeest" en de laat ste 5 jaar aan de dr Jelgersma-kli- nielc. Nadat de Jubilaris met zijn echt genote in een der zalen van deze kli niek had plaats genomen, waar prof. dr E. Carp, dr Stotijn, geneesheer directeur van Endegeest, en enkele doktoren aanwezig waren. Prof. Carp heeft in zeer waarderende be woordingen de jubilaris hulde ge bracht voor de wijze, waarop hij zijn moeilijke taak heeft vervuld. Vooral het begrip, dat de jubilaris voor de patiënten heeft betoond, had hem steeds getroffen. Dr Stotijn bracht hierna dank voor wat de heer Hastra voor de patiënten was ge weest. Spr. had hem destijds aanbe volen voor de plaatsing bij de afde ling arbeidsterapie en gebleken was, dat dit een goede keuze was geweest. Hierna bood een de patiënten na mens allen een boekwerk aan. Ach tereenvolgens kwamen nog twee da mes aan mevr. Hastra bloemen aan bieden en een enveloppe met nhoud voor de jubilaris. Nadat men nog enige tijd gezellig was bjjeen gebleven heeft de heer Hastra zyn feest verder in huiselijke kring herdacht. Het was gisteren groot feest op de „Scheepswerf Hendrik Westhof sedert 1740", want de scheepsmaker Jan Vreeburg vierde zijn 40-jarige dienst vervulling. Van de pittoreske gevel van het huis van de baas waren de vlaggen uitgestoken. Het bedrijf lag stil op de jubeldag, maar in de grote ouder wetse kamers van het woonhuis van baas Hendrik werd de stilte verbro ken door de vele komende en gaande mensen, die onder vrolijke kwinksla gen hun gelukwensen kwamen aan bieden. Vele schippers waren van de schuit gelopen, hadden hun truien uitgetrok ken en verschenen op z'n zondags met de gouden horlogeketting op het vest om de man, die hun schepen al zoveel jaren en zo goed had opgekale faterd, de hand te komen drukken en op zijn welzijn het glas te heffen. De boeren toonden zich dankbaar voor het ieder jaar dicht breeuwen van hun schouwen en van het latere tijdperk getuigden de vele aannemers voor wie de jubilaris ziah omgescha keld heeft tot ijzerconstructeur en -lasser. van de boer op eigen erf ter uitoefe ning van zijn bedrijf ernstig wor den verstoord en belemmerd, wan neer hij voortdurend rekening moet houden met het toeristische verkeer op een openbaar rijwielpad, hetgeen ongetwijfeld tot schade aan het be drijf zal leiden. Aangezien bij de aanleg van het bovenomschreven gedeelte van het rijwielpad aangeduid als no, 2, niet alleen de rust in het landschap wordt verstoord, doch mede de agra rische belangen ernstig worden be lemmerd, menen b. en w. dat i.e. meerdere belangen worden geschaad dan gediend, zodat zij dringend ver zoeken bovengenoemd gedeelte van rijwielpad no. 2 van het plan af te voeren. Er was ook officiële belangstelling. Burgemeester Smeets kwam de jubi laris gelukwensen. Pater Moons OFM uit Leiden vereerde de jubilaris, die zijn gehele leven behalve aan zijn dagelijkswork aan het jeugdwerk heeft gewijd, met zijn aanwezigheid. De juibilari begon de dag met het bijwonen van de H. Mis in zijn paro chiekerk St. Leonardus in Leiden en ging, ook op zijn feestdag, naar de werf waar de heer Hendrik Westhof hem, met grote ontroering, in weinige doch gevoelvolle woorden dankte voor zijn trouwe 40-jarige dienst. De huidige firmanten, Hendrik en Piet Westhof, lieten het niet bij woor den alleen maar boden hun getrouwe medewerker als feestgeschenk een reis aan naar Rome. Vijftien dagen zal Jan, in plaats van zijn dagelijkse gang van Leiden naar Zoeterwoude, de reis naar de Eeuwige Stad maken Hier sprak de echte patriarchale verhouding, wans Jan is al die jaren kind van den huize geweest. Na de viering op de werf, waarbij vele geschenken werden aangeboden, werd het feest ten huize van de jubi- Herstel polderkaden stilgelegd. Het herstel van de polderkaden, dat in DACW-verband wordt uitgevoerd, is geheel stilgelegd. Door het herstel van de arbeidsmarkt v;'r. de werkne mers. die aar dit werk als werklozen te werk waren gesteld, teruggeroepen. Hoe verheugend deze toestand ook is, het zo noodzakelijke verbeteren van de polderkaden komt nu niet tot stand. Ook voor de andere polders o.a. de Zwet- en Groote Blankaart Polder wordt de positie nu moeilijk. Mogelijk kan in het winterseizoen, waarin het aantal werklozen meestal weer stijgt, het werk weer voortgezet worden. De directie van de Grant Mij ver wacht blijkbaar voorlopig nog geen mogelijkheid want al het materiaal en de keten zijn weggehaald.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 9