DE TEXAS-RANGERS Nederlands parate leger begon „Tour de France" KIEKEN Grooi Roermond ging nog eens naar de stembus Rel in Urk berecht DONDERDAG 2 JULI 1959 DE LEIÜSE COURANT PAGINA 8 6000 man op eerste étappe van 300 km. Bij het vroege ochtendgloren zijn vanmorgen uit de legerplaats Oir- schot de eerste onderdelen van onze parate divisies vertrokken, die in het Franse oefenkamp „La Courtine" ge durende zes weken zullen deelnemen aan manoeuvres van grote omvang. Even voor zes uur startte een groep van 3 bataljons, een gevechtsgroep en een aantal detachementen van luchtmacht, verbindingsdienst en technische dienst om zich in een hier en daar onderbroken colonne van 70 km. lengte dwars door België naar Mourmelon te begeven dat op 300 km. afstand in Noord-Frankrijk is gelegen, waar het bivak voor de eerste nacht is ingericht. Morgen zullen deze onderdelen van ons eerste legerkorps opnieuw 340 km. afleggen tot Bourges, waar weer overnacht zal worden om daar na zaterdag, na nog eens 200 km. door een* heuvelachtig terrein ge reden te hebben, la Courtine te be reiken. Alle wapenen present. Vaste kampstaven begaven zich reeds eerder naar Mourmelon, Bour ges en la Courtine, om daar alles voor de ontvangst in gereedheid te brengen, een afdeling veldartillerie, een zestigtal zware tanks, verken ningsbataljons en het 15de bataljon infanterie, die voornamelijk als tegenstander zullen optreden, zijn ook reeds vertrokken naar het nieuwe oefenterrein in Frankrijk. Aan deze eerste oefening nemen on geveer 6000 manschappen deel. In totaal zullen deze zomer 30.000 sol daten in la Courtine verblijven. Bij deze groots opgezette manoeu vres zullen voor het eerst op het 10 km. lange en 6 km. brede oefenter rein ook tanks en veldartillerie kun nen meedoen. Het sluitstuk van de manoeuvres vormt een oefening met de gehele gevechtsgroep, die onaf gebroken zal duren en waarbij alle wapenen worden ingeschakeld. Ook de luchtmacht zal zich doen gelden Mr KoVosVy wil openbaarheid aan de zaak Meulenbelt Naar aanleiding van het antwoord van 29 mei 1959 van de regering op vragen van het Tweede Kamerlid mr Van Rijckevorsel, heeft de raads man van het echtpaar Meulenbelt, mr Robert P. Kokosky, zo deelt deze mede de navolgende stappen ondernomen. In de eerste plaats heeft de raads man de betrokken minister verzocht, alle leden van de Tweede Kamer en daarmede ook pers en publiek, met alle gegevens in de zaak Meulenbelt, ook die van geneeskundige aard, be kend te maken. Naar men weet aldus mr Kokos ky hield bovengenoemd antwoord in, dat in verband met overwegingen van geneeskundige aard de regering slechts bereid is inlichtingen te ver- j strekken en stukken over te leggen i ter vertrouwelijke kennisneming van de leden van de Kamercommissies van Volksgezondheid en Justitie. j In de tweede plaats heeft de raads man namens zijn cliënten zich ge wend tot de voorzitter van de tweede kamer, dr L. G. Kortenhorst met het verzoek te bevorderen, dat de heer en mevrouw Meulenbelt door de bei de Kamercommissies worden ge hoord, teneinde hun lezing, onder steund door stukken en getuigen verklaringen, naar voren te brengen, waartoe zij tot dusver nog nooit of ficieel in de gelegenheid zijn gesteld. De artillerie begint met afzonder lijke oefeningen, waarbij gedurende twee dagen met scherp zal worden geschoten. Over Hasselt en Namen trokken de Nederlandse militaire colonnes vanmorgen in vlot tempo door Bel gië, hierbij doeltreffend geassisteerd door leden van de gendarme. Tegen 11.30 bereikten zij de Franse grens bij Philipville, waar dan voor de Nederlandse soldaten de „Tour de France" begon. la Courtine; geen vermaakscentrum. La Courtine, gelegen op ongeveer 100 km. ten westen van Clermont Ferrand, is een dorpje, dat slechts enkele duizenden inwoners telt. Het is ook voor de meeste Fransen onbe kend terrein. Slechts een enkele toe rist, jager of hengelaar, brengt in dit gebied zo nu en dan enkele dagen door. La Courtine telt echter, zoals vrijwel alle Franse dorpjes, heel wat café's (De burgemeester is eigenaar van het grootste café) en het is dan ook niet toevallig, dat in de hand leiding, die iedere militair mee krijgt naar dit dorpje, in de Frans- Nederlandse lijst van woorden en uitdrukkingen, die welke betrekking hebben op het bestellen van een biertje of het glas wijn de voor naamse plaats inneemt. Er is een kleine bioscoop, die plaats biedt aan 300 man. Ontspanning zal dan voornamelijk van Nederlandse kant moeten komen. Elk weekeinde zal daarom een gezelschap kunste naars naar la Courtine worden over gevlogen, dat de Nederlandse mili tairen van cabaret-voorstellingen zal laten genieten. Daar het leven in Frankrijk duurder is dan in Neder-1 land, ontvangen de soldaten een extra toelage van een gulden per dag in Frans geld. Drie Cadi-wagens zullen kantine-artikelen verkopen, die in Frankrijk niet te krijgen zijn. Op vrije dagen zullen tevens excur sies worden georganiseerd, naar Clermont Ferrand, Vichy en naar de beroemde grotten van Lascaux, waar in 1940 fraaie wandschilderingen uit het stenen tijdperk werden ontdekt. Watersport: geknipt om te (ook in kleur) Amerikaanse jeugd op de fiets door Nederland Genade maar toch recht Een 41-jarige elektromonteur uit Heemstede heeft gisteren van de Haarlemse politierechter toestem ming gekregen zijn vacantle door te brengen in de cel. De monteur kwam voor de balie op beschuldiging, een rijwiel gestolen te hebben. Hij werd veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf en een voorwaardelijke straf van twee maanden. De eis was een straf van drie maanden, waarvan één voor waardelijk. Van de gelegenheid om het laatste woord te hebben, maakte de monteur gebruik om te vertel len, dat hij door deze veroordeling zeker zijn betrekking zou kwijtra ken en dat het dan niet zo gemak kelijk meer zou zijn om opnieuw te beginnen. De rechter raadde hem toen aan, overleg te plegen met de offi cier van justitie om de straf in de vacantie te kunnen doorbrengen. De politierechter informeerde toen naar de duur van de vacantie. „Veertien dagen", antwoordde verdachte, waar op de rechter hem veroordeelde tot de vermelde straf. Samenvoegng md Maasniel Wegens het samenvoegen van de gemeemen iMaasmei (7ow> en Roer mond Uo.7UU) was het volgens ae gronuwet nodig aai in Roermond we- uerom verKiezmgen voor de gemeen teraad werden gehouden. Dit is gisteren geoeurd onder ma tige i>elangstelling. Het bujKi, dat ue VVD tenminste een zetel meer zal iieoben. ue F. v. d. A. bleef volgens de voorlopige telling op het oude aantai van twee zetels, ue overige twintig zetels werden verdeeld over verschillende katholieke groepen. De voorheen 13 man tellende raad van Maasniel verdwijnt en het aan- raadszetel van „Groot Roer mond" stijgt van 21 tot 23. Van de 21 zetels hadden de katholieke groepe- DODELIJK VERKEERSONGEVAL. In de Marktstraat te Apeldoorn is gisteren de 9-jarige Jean C. Sneep dodelijk verongelukt. De jongeman moest achter een langs de kant ge parkeerde vrachtauto wachten voor een tegenligger, eveneens een vracht wagen. Inplaats van zijn fiets te stap pen bleef hij op het rijwiel balance ren. Op het moment, dat de vracht auto hem voorijreed verloor hij het evenwicht. Hij viel naar links en kwam daarbij met het hoofd onder het achterwiel van de vrachtauto te recht. Zwaar gewond werd hij naar het Julianaziekenhuis overgebracht, waar hij kort na aankomst overleed. ringen 19 zetels en de Partij van de Arbeid twee zetels. Maasniel heeft tot het einde toe hartstochtelijk gestreden voor het behoud van zijn zelfstandigheid maar zonder succes. De tegenstelling Roer- mond-Maasniel werd daardoor wel eens verscherpt, maar bij het optrek ken ter stembus bleek er ook ver deeldheid in eigen boezem te be staan. Inplaats van gezamenlijk zo krachtig mogelijk op te treden bij de bezetting van de nieuwe raadszetels kwam men te Maasniel met drie ver schillende lijsten uit. Roermond kwam met zes lijsten, zodat tezamen negen lijsten met 102 kandidaten voor de verkiezingen werden inge diend. „WILLEM BAREND SZ" BEREIDT WALVISVAART VOOR. „De „Willem Barendsz", die op het ogenblik in de Amstertdamse haven ligt, zal de normale voorbereidingen ondergaan voor een expeditie naar de Zuidelijke LJszee in het komende na jaar. Nederland zal dus ter walvisvaart gaan, ook al treedt ons land uit de walvisconventoe. Dit besluit om zich terug te trekken zal nog voor het recès aan de Staten-Generaal wor den voorgelegd. Inmiddels is de Londense conferen tie woensdag gesloten. In een com muniqué werd gezegd dat Noorwe gen en Nederland zich weliswaar uit de conventie teruggetrokken hebben, maar zich wel aan de meeste bepalin gen zullen houden. Uitzondering daarop is natuurlijk de bepaling van de vangstquota, en voor Nederland ook die betreffende data. (15) COÖPERATIES WORDEN GECENTRALISEERD. Binnen enkele jaren zullen de 250, merendeels plaatselijke verbruiks coöperaties in ons land worden ge concentreerd tot enige tientallen re gionaal werkende coöperaties. Deze zullen ten aanzien van de fi nanciering en investering, het perso neelsbeleid en het commerciële op treden een landelijk beleid gaan voe ren. Dit is besloten op de algemene ver gadering van de „Co-op" die in Haarlem is gehouden. De organisatie zal voortaan „Co-op Nederland" he ten. De rechtbank te Zwolle heeft gis teren uitspraak gedaan in de zaak tegen de 16-jarige timmerman J. W. die op Eerste Kerstdag van het vorig jaar 'in Urk tezamen met 5 kamera den een rel veroorzaakte. De timmer man was zich die avond met enige vrienden aan sterke drank te buiten gegaan, waarna zijn kornuiten hem naar huis wilden brengen. Bij de Petrakerk, waar juist een dienst werd gehouden, maakte W. zoveel lawaai, dat een der beide juist passerende wachtmeesters der rijkspolitie hem verzocht stil te zijn en naar huis tej gaan. W. weigerde aan het verzoek te voldoen, waarop de wachtmeesters hem mee naar het bureau wilden nemen. W. verzette zich hevig en riep zijn kameraden te hulp, die zich niet onbetuigd lieten. Weldra ont stond er een volksoploop en over en weer werden rake klappen uitge deeld. Tenslotte werden de beide po litiemannen door de opdringende me nigte zo in het nauw gedreven, dat zij waarschuwingsschoten moesten los sen. Eerst toen kon de politie W. mee naar het bureau nemen. W. werd veroordeeld tot één maand tuchtschool (eis: zes maanden voor waardelijke tuchtschoolstraf met een proeftijd van drie Jaar, een boete van 30, subsidiair een maand tucht school en ondertoezichtstellig)De 19-jarige monteur A. H., de 21-jarige timmerman J. O. de 19-jarige land arbeider H. B. werden veroordeeld tot een maand gevangenisstraf (eis: zes weken). Tot een maand tucht school werden veroordeeld de 17-jari- ge visser J. van den B. en de 16-ja- rige landarbeider A. M. (eis: zes maanden tuchtschool voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, en respectievelijk 50 en 30 boete, subsidiair een maand tuchtschool. Toen hij in Leuvenheim bij Brummen per fiets de verkeersweg overstak, is een 65-jarige inwoners van deze buurtschap aangereden door een personenauto, bestuurd door de heer L. uit Baarle-Nassau. Hij was op slag dood. De Venture Group uit het Amerikaanse Notting Hills, bestaande uit veer tien jongens en meisjes, is woensdag per vliegtuig op Schiphol aangekomen. De groep gaat onder leiding van de heer Molenijzer, een tot Amerikaan genaturaliseerde Nederlandse emigrant, per fiets een tocht door Europa maken van 600 km. De jonge reizigers kregen op Schiphol van een Amster damse firma fietsen te leén voor deze tocht. De foto toont hen tijdens een proefritje op het platvorm voor het vliegtuig, dat hen hier bracht. orgelspel 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.25 Vakantietips. 17.55 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 Pol. caus. 18.25 Herh. rep. Tour de France. 18.35 Licht Muz. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Voor de jeugd. 19.30 Het platteland nu, gesprek. 19.45 Op bezoek bij anderen. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Gram. 20.15 Theater kron. 20.05 Koorzang. 20.35 Benelux, caus. 20.45 Daar gaat een dominee voorbij, caus. 21.00 Tour de France. 21.10 Vrijdagavondretour. 22.25 Buitenl. weekoverz. 22.40 Zorg om de mens, gesprek. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Graan. HILVERSUM n. 298 m. 7.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zie ken. 9.30 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Morgendienst. 10.45 Jubileum bijeenkomst t.g.v.h. 50-jarig bestaan van het Christelijk Nat. Vakverb. in Nederl. 12.15 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muziek. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nieuws. 13.15 Pianorecital. 14.05 Voor de jeugd. 14.25 Kamerorkest en sol. 15.10 Voordr. 15.30 City theater ork. A'dam en sol. 16.00 Caus. over plan ten. 16.15 Gram. 16.30 Pianorecital. 17.05 Voordracht. 17.25 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Accor- deonmuziek. 18.20 De hangmat. 18.50 Regeringsuitzending: De werkgele genheid in landb. en industrie: Ge lijk gerichte belangen. Gesprek met ir. A. J. de Wildt en drs W. A. van den Berg, consulenten v. di. arbeids voorziening. 19.00 Nieuws en weer bericht. 19.10 Rep. C.N.V.-jubileum. 19.30 Radiokrant. 19.55 Gram. 20.10 Kunstrubriek. 20.30 Omr. ork. en sol. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-be. 23.15 Toneelfragmen ten. 23.4524.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: Eurovisie: 16.3018.30 Ten- nisreportage Wimbledon. NTS: 20.00 Weekjournaal. 20.30 21.30 Het feest van de Rhone; folklor. programma. GRAMMOFOONPLATEN PROGRAMMA DRAADOMROEP (over de 4e lijn, van 18.0020.00 uur) I. Gioacchino Rossini: Overture „Wilhelm Tell". II. Vincenzo Bellini: 1. uit „I Capuletti ed i Montecchi", Deh! tu bell' anima; 2. uit „I Puri- tani", O rendetemi la speme, Qui la voce. m. Gaetano Donizetti: 1. uit „Lucia di Lnmmermoor": a. Tombe degli avi miei Fra poco a me ricovero; b. Tu che a Dio spiegasti Tali; 2. Ouverture „Linda di Cha- monix". IV. Giuseppe Verdi: „II Trovatore", opera in vier bedrij ven op tekst van Salvatore Camma- rano. VATIKAANSE RADIO (25m67; 31ml0; 41m21; 196 m). 22.15 uur. Wat denkt de H. Stoel over het zedelijk gedrag in het snel verkeer? Gouden Sardine voor Jean Cocteau Aetherklanken VRIJDAG HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.05 Gym. 9.15 Gram. (Om 9.359.40 Waterst.). 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Fluit en Clavecimbel. 11.40 Orgelspel. 12.00 Gram. 12.20 Regeringsuitz.: Landb. rubr.: Waarom moet melk snel en diep gekoeld wor den? 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Piano spel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Dansmuziek. 13.55 Beurs berichten. 14.00 Haags Kamerkoor. De vissers van Villefranche-Sur-Mer in Zuid Frankrijk hebben de be- 14.30 Voordr. 14.50 Ork. en piano- roemde auteur en schilder Jean Cocteau een gouden sardine aangeboden - recital. 15.05 Ga er eens even voor op de feestdag van hun schutspatroon - om hun erkentelijkheid jegens de zitten. 16.00 Holl. Festival 1959: In-1 kunstenaar uit te drukken. De schilder heeft n.I. twee jaar geleden een tern. Beiaardconcours. Event, rep. kapel aan de vissers van het dorpje aangeboden, die hij persoonlijk met Tour de France. 16.10 Hammond-1 schilderingen versierde.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8