Prof. Busia uit Ghana arriveerde veilig in ons land toster Leidse gravers kregen de scherven nagestuurd Smokkel-knechtjes pleegden meineed Regen van telefoontjes voor „overgebleven'' knaapje De heer L. Verleun te Alphen nam afscheid van onderwijs Duitse vacantie- invasie begonnen DONDERDAG 2 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT Vervolgd wegens sirijd iegen corruptie Zoals wij gisteren reeds meldden, heeft het Afrika Studiecentrum Leiden zich tot de Kroon gericht met het verzoek, aan de Leidse universi teit een bijzondere leerstoel in t€ stellen in de sociologie en culturele anthropologic van Afrika. Het advies van het college van curatoren en van het ministerie van O.K. en W., houdt geen bezwaar in tegen zulk een leer stoel. Het Afrika Studiecentrum heeft zich zoals men zich zal herinneren gewend tot prof. Kofi A. Busia van de Universiteit van Ghana te Accra met het verzoek, deze leerstoel te willen bezetten. Men hoopt, dat de machtiging tot de benoeming van prof. Busia eerst afkomt, als de politieke rel die in zijn land tegen hem is ontbrand, zal zijn geluwd. Wij vernamen, dat de ach tergrond van het arrestatiebevel, die in Ghana tegen de professor is gevaardigd, een ordinair geval van corruptie zou zijn, waartegen de professor heeft geageerd. Onlangs is een vertegenwoordiger van een Engelse mijnfirma uit Ghana uitgezet, die ervan beschuldigd werd steekpenningen te hebben aan geboden aan leden van het kabinet om daardoor een mijnconcessie los te krijgen. Daarop werd de onder minister van voorlichting en radio uit zijn functie ontheven. Op een persconferentie deed de ontslagene een boekje open over de methoden van de heersende partij. Dr. Busia is toen voor een onder zoek naar Londen gereisd, en terug in Ghana stelde hij een petitie op, waarin o.m. de naam werd genoemd van de procureur-generaal Ghana. Natuurlijk volgde toen bevel tot aanhouding wegens laster van dr Busia en drie andere leden van de oppositie. Daarop is hij met veel moeite op het motorschip „Accra" ingescheept, dat hem met zijn gezin naar Engeland bracht. Prof. Busia heeft reeds verschillen de afspraken gemaakt met culturele instellingen in enkele landen om er lezingen te geven. Hij zal deze af spraken de komende maanden na komen. De eerste drie jaar zal hij doceren aan het International Institute of Social Studies in Den Haag. Bij de foto: woensdagochtend arri veerde in Hoek van Holland prof. dr K. A. Busia met zijn gezin uit Enge land. Dr Busia is parlementslid en leider van de „Verenigde Partij" in Ghana. Hem is in ons land een bij zondere leerstoel aan de Leidse Uni versiteit aangeboden in de Culturele Anthropologic. Nu echter is gebleken dat in Ghana een arrestatiebevel tegen hem is uitgevaardigd, zal prof. Busia eerst zijn positie aan de Neder landse autoriteiten moeten uiteen zetten, alvorens het aanbod te kunnen aanvaarden. Brouwersglazen Bij aankoop van 3 pullen Dom- melsch Bier (thans ook in Beugel sluiting) een Brouwersglas voor 35 cent. Winzer Grusz, een zachte Moezel, per fles 2.25; bij 12 flessen de der tiende gratis. Onze winkel Steenstraat 8, zal we gens vacantie GESLOTEN zijn van 6—11 juli. Onze zaken Herenstraat 6, tel. 30669 en Haarlemmerstraat 204, tel. 21611 zijn geopend. (Advertentie) Kleuterleidsters van kring Leiden kwamen bijeen Gisteren kwamen de kleuterleid sters van de kring Leiden van de St.s Augustinus-vereniging in verga dering bijeen in Het Gulden Vlies te Leiden. De voozitster, mejuffrouw A. Rig- hart van Gelder, opende de vergade ring en heette allen hartelijk wel kom in het bijzonder de pas-geslaag den. Zij wekte de leden op steeds de vergaderingen te bezoeken om zo doende op de hoogte te blijven en het kontakt te bewaren. Van de geestelijke adviseur, de zeereerw. pater A. v. Schalen werd een schrijven voorgelezen, waarin pastoor zijn dank uitspreekt voor de ontvangen attentie tijdens zijn ziekte. Tijdens deze bijeenkomst sprak pater A. Bodewes o.f.m. de kleuter leidsters toe. Spreker wees op de woorden van van Jezus: „Als gij niet verandert en een wordt als kinderen, dan zult gij niet binnengaan in het rijk der Hemelen". Jezus vraagt van ons een kinder lijke levensinhoud een kinderlijke werkelijkheid en een kinderlijke uiting daarvan. Een kind groeit uit zijn physieke èn uit zijn geestelijke kinderschoe nen. In de bovennatuurlijke wereld echter blijft de kind- vader-verhou- ding altijd bestaan Op deze verhou ding legde spreker de bijzondere na druk. Hij wees erop, dat wij kinder lijk eenvoudig moeten blijven. Niet met God gaan redeneren, niet de wet voorschrijven en 't beter willen we ten dan Hij. Geen achterdocht en terughoudendheid tegenover God. Er zijn te weinig kinderen onder de grote mensen. Wij moeten het Kinderschap Gods ten volle beleven. De vader- kind-verhouding moet bij ons leven, ondanks onze fouten. Hoe meer men bewust als kind leeft, des te meer kan men de kinderen tot kinderen opvoeden. Na een dankwoord gericht tot pater Bodewes volgt de rondvraag, waarvan een druk gebruik werd ge maakt. MEISJES HBS LEIDEN. Geslaagd voor het eindexamen aan de Gemeentelijke HBS te Leiden voor meisjes, afd. MMS. Marianna Borregaard, Wassenaar, Greetje Broekhuizen, Noordwijk aan Zee, Henny Broesder, Leiden, Chris- ta Bruin, Oegstgeest, Elly Diepstra ten, Leiden, Gudy den Heijer, Kat wijk a. Zee, Willemien van der Kaa- den, Leiden, Marcit Kocsis, Leider dorp, Anke van Mazijk, Leiderdorp, Joop van der Meer, Alphen aan den Rijn, Aagke de Roode, Leiden, Ger- die Splinter, Leiden, Marijke van Tol, Leiden, Noortje Wassing, Leidschen- dam, Hans de Jong, Leiden, Ineke v. d. Berg, Boskoop, Marinna Brand, Voorschoten, Lieteke Dinger van Kruiningen, Wassenaar, Friedt Eel- sing, Noordwijk aan Zee, Ingrid van Elk, Hazerswoude, Anneke van der Huyzen, Leiderdorp, Marijke Kamp- man, Leiden, Marijke van der Linde, Leiden, Atie van der Marei, Valken burg Z.-H., Nelly Moonen, Leiden, Netty Nolle, Oegstgeest, Ilonka van Roosendaal, Alphen aan den Rijn, Paula Rijling, Voorschoten, Wil Teyn, Leiden, Marga Veer, Voor burg, Atie Vlasblom, Voorschoten, Carlie Vis, Katwijk aan Zee, Marian ne van der Zee, Leiden. Afgewezen 6. Tijdens een zitting van de econo mische politierechter te Middelburg zijn gisteren twee getuigen in een botersmokkelzaak, een taxi-onderne mer en een chauffeur-vracntrijder uit Axel gearresteerd, op verdenking van meineed. De twee werden verhoord in ver band met een smokkelaffaire tegen een veehouder uit Sintjansteen en een autohandelaar uit Westdoipe. De veehouder werd ervan verdacht aan het eind van het vorig jaar verschil lende malen boter te hebben gereden naar een aan de grens staande schuur, die hij gehuurd had van de chauf feur-vrachtrijder. De autohandelaar zou voor het verdere vervoer naar België gezorgd hebben. Bij het onderzoek hadden de beide getuigen verklaard, dat de boer de boter in de schuur had gebracht en dat zij daar geholpen nadden bij het overladen ervan. Ter zitting evenwel trokken ze in twijfel of het verdachte wel geweest was: het zou evengoed iemand kun nen zijn, die veel op hem leek. De twee ondertekenden toen een ver klaring, dat zij niet met zekerheid konden zeggen, wie de man was, die de boter in de schuur had gebracht. Ze smeerden daarmee boter op hun hoofd, terwijl ze in het justitiële zonnetje stonden. De officier van jus titie achtte het onomstotelijk bewe zen, dat beide getuigen door' hun ver klaring meineed pleegden en was de mening toegedaan, dat de twee nood zakelijk, in het belang van het gerecn- telijk vooronderzoek,* in hechtenis werden genomen. Samen met HEINZ^en TEÓ méér variatie op de boterham HEINZ Sandwich Spread en TEO jam in de potten met de handige schroefsluiting GARANTIE: volledige vergoeding door Uw leverancierIndien een Heinz of Teo product niet voldoet. wmÊmttmÊÊÊÊÊÊÊÊÊaÊÊÊmÊHmmÊÊÊtmÊtÊÊÊÊÊaÊÊÊÊÊÊmmmmÊÊÊÊtm (Advertentie). Zulk een reactie had het katholieke huisvestingscomité niet verwacht: 250 telefoontjes kwamen binnen op het .pleidooi" voor het vierjarige Oosten- j rijkse jongentje, dat was „overgeble ven" van de uitdeling aan de pleeg ouders op het station te Leiden. „Het Militair zwaar gewond Gisteravond laat is de 20-jarige dienstplichtige soldaat C. M. J. Jan sen uit Hoge en Lage Mierde bij Eindhoven zwaar gewond aangetrof fen naast zijn bromfiets, waarmee hij onderweg was geweest van huis naar de legerplaats Oirschot. Er is geen spoor van een aanrijding ge vonden. De jongeman, die vandaag met zijn eenheid naar La Courtine in Frankrijk zou vertrekken, moest gisteravond terugkeren van buiten gewoon verlof, dat hij gekregen had om een bruiloft bij te wonen. Hü is opgenomen in het ziêkenhuis te Eindhoven. De Koninklijke Mare chaussee heeft het ongeluk in onder zoek. De soldaat maakt deel uit van de verzorgingscompagnie van het 17e bataljon infanterie chassé. is werkelijk hartverwarmend, zei ons mevrouw Van Welie, we hadden niet kunnen denken, dat er zó op gerea geerd zou worden." j De bel van de telefoon bleef ringelen met het gevolg dat de familie nauwe lijks aan eten toekwam en zelfs niet meer de tijd kreeg om zich van de telefoon te verwijderen. Eerst belde de omgeving, vervol gens de stad. Voor de velen, die zo vriendelijk waren zich over dit knaapje te willen ontfermen melden we nog even, dat het is onderge bracht bij een gezin in Oud Ade, waar de logé naar hartelust kan spe len en ravotten in huis, op het erf en de boerderij. Hem zal niets tekort komen. Nogmaals hartelijk dank aan allen. Op de onbewaakte overweg in de gemeente Haren (Gr.) is vanmor gen om half acht een beladen zand- auto tegen een extra-reizigerstrein gebotst. De bestuurder van de vrachtauto werd lichtgewond. Aanvankelijk waren beide sporen versperd, zodat de reizigers tussen Groningen en Assen met bussen ver voerd moesten worden. Om 9.00 uur was de versperring weer opgehe ven. Bijna 40 jaar aan Alphense school Tijdens een officiële bijeenkomst in hotel Toor, waarna een algemene receptie volgde, is woensdagavond door schoolbestuur, collegae en de geestelijke overheden afscheid geno men van de heer L. Verleun, die ge durende ruim 40 jaar het katholiek onderwijs als onderwijzer heeft ge diend en van die periode 38 jaar lang zijn beste krachten heeft gewijd aan de Sint Bonifacius-school aan de Pa radijslaan. De heer Verleun was vergezeld van zijn echtenote en zijn kinderen en aangetrouwde Kindtren. Wegens het maken van een jaar lijkse visitatiereis door het dekenaat, was de deken verhinderd tegenwoor dig te zijn. Hij liet zich vertegen woordigen door kapelaan C. J. Heij- nen, die mede de dekenale schooi- inpecteur kapelaan M. J. A. Huiberts, representeerde. Pastoor A. Groen was aanwezig. Zuster Cyriaca, hoofd van de katholieke kleuterschool, werd waargenomen doof zuster Rumolda. De heer L. Schipper, inspecteur van het l.o. bevond zich buiten zijn in spectie en zond een schrijven. Oud- leerlingen van de heer Verleun, thans zelf ouders, zonden bloemen en tele grammen. Namens de Stichting Katholiek On-1 derwijs sprak de heer A. F Ruysse- naars waarderende woorden ten af scheid. De heer Verleun kan bij zijn heengaan met dankbaarheid terug zien op een welbestede onder vijzels- loopbaan. Maar ook de parochie is hem veel dank verschuldigd, merkte de heer Ruyssenaars op. Vele hon derden kinderen genoten van hem een gedegen opleiding voor het gees telijk en maatschappelijk laven. Na nog de Ijver van de neer Ver leun, die wel altijd de juiste aan vangstijd van de school ke.ide, doch zich nimmer stoorde aan de bel voor het uitgaan van de school, te hebber, geroemd, bood de heer Ruyrse^aars hem een tas met de belangrijkste reis-artikelen erin aan. Kapelaan Heijnen, die mede na mens deken E. A. M Paap er» de de kenale schoolinspecteur, kapelaan Huiberts sprak, ïerinnerde aan de belangrijke onderwijsperiode, die de heer Verleun nu met voldoening kan afsluiten. Het was een moeilijke pe riode waarin vaak geroeid moest worden met de riemendie men niet had. De opvoeding is geen ge makkelijke taak. Maar de heer Ver leun heeft die taak in alle opzichten met veel plichtsbetrachting tot een goed einde gebracht. Tallozen heeft hij opgeleid om een nuttig mens te zijn in de maatschappij en gestalte te geven aan het christendom Namens het personeel van de school nam.de heer Chr. A v. d. Mark, hoofd, in rijmvorm afscheid van de heer Verleun Spr. herinner de aan het jeugdig vuur, waarmede de heer Verleun meer dan 4 l jaren de lasten van het onderwijs heeft gedra gen en stak in vele coupletten de loftrompet van stoere arbeid, lief de voor zijn vak, zijn vader-zijn voor de leerlingen en een goed collega voor collegae. Ter herinnering aan zijn lange ver bintenis aan de Sint Bonifacius- school bood de heer v. d. Mark, me de namens alle onderwijskrachten een fraaie klok aan, die hij het af- scheidsklokje noemde, nu de school bel voor hèm tot heengaan heeft ge luid. Mevrouw J. Dekkerv. d. Sloot, eens zelf leerlinge van de heer Ver leun, nu collega, sprak dankwoorden mede namens alle oud-leerlingen. In zijn afscheidswoord herinnerde de heer Verleun o.a aan wijlen de dekens J. M. J. Hellegers, Z. de Korte en aan oud-deken L. H. M. Nieuwenhuizen van wie allen hij de meest loyale medewerking moent on dervinden, evenals van de huidige de ken E. A M. Paap, alsook van de oud-hoofden wijlen de heer H. S. v. d Putte en de heer J. J. V. Buck ling, thans te Enschede er niet in het minst van het tegenwoordig hoofd der school de heer Chr. A. v. d. Mark. De heer Verleun dankte ook het schoolbestuur, de collegae voor de vriendelijke woorden en^de aangeboden geschenken, welke voor hem het afscheid tot een onver getelijk moment hebben gemaakt. Woensdagmorgen hebben de hon derden schoolkinderen ker'.elijk af scheid genomen van de heer Verleun, die op zijn beurt daarna de jeugd heeft getracteerd. Dezer dagen ontving het Rijks museum van Oudheden te Leiden een belangrijke collectie voorwerpen uit Egypte. Het betreft hier een ge schenk van de Egyptische regering, die een groot deel van de vondsten, die bij de Nederlandse opgravings expeditie in Egypte werden aange troffen, aan ons land heeft afgestaan. De opgravingen werden in de jaren 1957-1959 uitgevoerd door het Rijks museum van Oudheden te Aboe Roash, daartoe in staat gesteld door een subsidie van de Nederlandse Or ganisatie voor Zuiver Wetenschap pelijk Onderzoek. De vondstefti zijn afkomstig uit graven van de le en 2e dynastie van Egypte (ongeveer 3000 voor Chr.) en bestaan uit aardewerk, stenen vaatwerk, sieraden, werktuigen en gebruiksvoorwerpen. De voorwerpen worden thans be handeld in het laboratorium van het museum. Wanneer de restauratie en conservatie ervan zijn voltooid, zal te zijner tijd een tentoonstelling aan deze collectie worden gewijd. De foto laat zien de heren D. Ver sloot (links) technisch hoofdassistent en zijn assistent H. van Winkel. Zij zullen de scherven weer tot één geheel moeten samenvoegen. In Duitsland zijn gisteren de grote vakanties begonnen. Het passagiers vervoer per trein van Duitsland naar het Westen van Nederland was daar door uitzonderlijk intensief. Zowel bij Venlo en Zevenaar als bij Enschede kwamen talloze Duitsers ons land binnen, de meeste met bestemming Noordwijk, Katwijk, Scheveningen of een van de andere Noordzeebad plaatsen. De Nederlandse Spoorwegen heb ben de abnormaal grote passagiers stroom kunnen verwerken dank zij het inleggen van extra materieel. Robin Douglas-home, de Engel se jongeman, die vorig jaar dong naar de hand van prinses Marga- retha van Zweden, zal op negen juli in Londen in het huwelijk treden met de achttienjarige mannequin Sandra Paul.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7