Leidse Courant nam hartelijk afscheid van directeur C. M. van Hamersveld ZWO-subsidie voor „tropische geneeskunde'' te Leiden Stoffelijk overschot gevonden van vermiste Oegstgeester Vormelingen boden de bisschop geschenk aan voor de kerkenbouw Koffie „het klaverblad' vervangen DONDERDAG 2 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Alléén door samenwerking hebben wij ieis kunnen bereiken' „Ik was niets geweest, als ik niet met u allen had kunnen werken. Har telijk dank voor uw genegenheid, uw medewerking en samenwerking. Mijn opvolger de heer Koens beveel ik hierbij aan. Ik hoop, dat u hem op de zelfde wijze tegemoet zult treden" Aldus vanmorgen de scheidende direc teur van N.V. De Leidsche Courant, in een plechtigheid, die in de commis- sarissenkamer van het gebouw werd gehouden. De verschillende afdelingen van het bedrijf waren door personeelsleden vertegenwoordigd. Voorts wa ren daar de commissarissen van de N.V., de censor van de Leidse Courant, prof. dr J. C. Groot van het Philosophicum te Warmond, en de accountant, drs F. L. M. Haring. Als een herinnering van en aan de administratie van en aan de redac tie bood spr. de heer Van Hamers veld een Frans missaal aan, met de beste wensen voor een gelukkige le vensavond. De heer L. J. v. d. Meer sprekend als chef van de expeditie, liet zijn gedachten teruggaan naar de dag, waarop de heer Van Hamersveld het bedrijf betrad. Veel is er intussen ge schied. Spr. noemde tie brand in het gebouw op het Rapenburg, de weeën hiervan is men te boven gekomen, evenals de hindernissen, die de cri sis- en de daarop volgende oorlogs jaren in het leven riepen De heer Van Hamersveld toonde steeds zijn energie en strijdlust, niet in het minst in de moeilijke periode na de laatste oorlog. Spr. stelde vast dat de scheidende directeur hierop met trots kan terugzien. „Steeds hieïo u de be langen van De Leidse Courant in het oog, zondei daarbij de belangen van het personeel te vergeten". Spr. wees op het feit, dat de heer Van Hamers veld steeds met de vreugde cn het verdriet van zijn personeel meeleef de. Met dankwoorden voor dit alles en beste wensen voor de toekomst, besloot hij zijn rede. Prof. dr. J. C. Groot, censor van de Leidse Courant, schilderde in een korte toespraak het karaktei van de directeur, wiens grote verdienste het was dat hij een brug wist te leg gen tussen zijn profane weten en zijn geloof. In de sfeer van zakelijkheid waarin- hij zich uiteraard moest be wegen, wist hij steeds de grenzen te zien, vanwaar het geloof bedreigd wordt. Spr wenste dan ook met overtuiging de scheidende directeur geluk met de loopbaan die deze ge gaan heeft. Sprekend over het flit sende in de manier van spieken en handelen van de heer Van Hamers veld, sprak de hoop uit, dat dit zó mocht blijven. „Succesvolle loopbaan" De hoofdredacteur van de Leidse Courant, de heer L. C. J. Roozen, verwelkomde de aanwezigen onder wie „de man die van achter de schermen op het toneel treedt", de heer J. F. J. M. Koens. Vervolgens voerde de president commissaris van de N.V. de heer M. P. van der Weijden, het woord Hij beschreef de scheidende directeur als een nuchter man, die aan zijn nuchterheid ontleende de wens, dat dit afscheid zeer sober gehouden zou worden. Terugziende op de weg, die onder het directoraat van de heer Van Hamersveld, bijna dertig jaar, is afgelegd, kwam de heer Van der Weijden niet alleen tot de conclusie, dat de tijd snel gaat, maar ook dat ondanks alle moeilijkheden en tegenslagen de heer Van Hamers veld met élan op de brug is blijven staan. Zijn loopbaan was succesvol en eervol. Loopbaan eervol. Spr. memoreerde de ze vanar de datum waarop zij begon: in 1906 met een technische opleiding te Culem- borg. In 1918 aanvaardde de heer Van Hamersveld zijn eerste directo raat, dat van het Noord-Hollands Dagblad te Alkmaar. Hij was .evens oprichter van de Nieuwe Helderse Courant en van de Nieuwe Purme- rendse Courant. In deze functies heeft hij rijke kennis en ervaring opgedaan. Vandaar dat het college van commissarissen, onder voorzit terschap van de vader van dokter Walenkamp, hem met een gerust hart aan het hoofd van de krant durfde stellen. „Uw benoeming tot Ridder in de Orde van St. Gregorius de Grote bij uw 25-jarig jubileum in 1954 was ongetwijfeld een hoog tepunt i,n uw leven'. Spr. somde ver volgens' enige andere markante pun ten' in de loopbaan van de heei Van Hamersveld op. „U toonde doorzet tingsvermogen en heeft nooit ge schuwd de volle verantwoording op U te nemen. Daarom is er bij alle weemoed van dit afscheid, toch re den dankbaar te zijn; God heeft U Zijn zegen niet onthouden, ook nu niet nu U uw levensavond nog gees telijk en lichamelijk sterk, ingaat" Na 'n hartelijk dankwoord overhan digde de heer v. d. Weijden de schei dende directeur een geschenk onder couvert, waarna hij de hooi uit sprak dat de geschiedenis van de Leidse Courant met de nieuwe di recteur opnieuw een bloeiperiode tegemoet gaat. Meer dan 10.000 dagen. De hoofdredacteur, de heer L. C. J. Roozen sprak van de meer dan 10.000 dagen, die directeur Van Ha mersveld aan het hoofd van de Leid se Courant hebben gezien. Nu deze voorbij zijn is een moment van be zinning aangebroken. Feitelijk ont trekt zich de beoordeling van het werk van een persoon aan het eind van zijn loopbaan zich aan ons in zicht, aldus de heer Roozen. Er blij ven uiterlijke kenmerken over, zo als de bloeiende staat, waarin een scheidende directeur zijn zaak heeft achtergelaten. Ieder mens laat een erfenis na, en dit is in gunstige zin ook 't geval met directeur Van Ha mersveld. Ofschoon spr., objectief gezien schroomde, zich een oordeel aan te matigen over een leven, wist hij in de subjectieve sfeer vele ge voelens te noemen, die in verband te brengen zijn met de scheidende directeur. Op de eerste plaats ge voelens van genegenheid, die in gro te mate aanwezig zijn. „Uw taak als directeur was „dirigere", d.w.z. op het juiste doel richten. Als men daar, naar een letterlijk vertaling uit het latijn van de oorsprong van dit woord de taak van de redacteur: „redigere", dus „terugdrijven" (waaraan het woordenboek toe- voegd: „meestal in ongunstige zin") tegenover stelt, kan men begrijpen, hóe de meningen van directie en re dactie in het algemeen kunnen bot- De heer L. Kaak dankte hierna als chef van de technische afdeling de heer Van Hamersveld voor het be vorderen van de goede verstandhou ding in het bedrijf. Hij wenste de oud directeur het beste voor de toe komst. De heer C. P. de Heiden sprak on der meer van de weemoed bij dit af scheid. Hij wees op het feit, dat de heer Van Hamersveld na nel berei ken van de „pensioengerechtigde leef tijd" nog vijf jaar aan het bewind was gebleven, hiermede een goede loopbaan bekronend. Ook hij herin nerde aan het zilveren jubileum van de heer Van Hamersveld, waarbij de vele verdiensten van de directeur zijn opgesomd en uitgemeten Onder meer bracht hij hem dank voor de emolumenten die hij voor het perso neel had gecreëerd: tantième, ver schillende verrassingen en geschen ken, Kerstgaven en bijdragen in de uitgaansdag van de personeelsver eniging. Hij dankte voor het vertrou wen, dat hij persoonlijk van de direc teur ondervonden had. Als voorzitter van de personeelsver eniging voerde de heer H. de Graaf het woord. Hij herinnerde aan de vele besprekingen, met de di recteur, die hij mocht bijwonen, die steeds in een vriendschappelijKe geest werden gevoerd, en waarbij de heer Van Hamersveld de belangen van het technisch personeel in het oog hield. Namens het technisch personeel over handigde hij een geschenk. Komende man. De heer D. Haverkorn, gepensio neerd machinezetter van de N.V.., haalde dierbare herinneringen op, waarna tenslotte de heer J. F. J. M. Koens, als „nieuwkomer" enkele woorden sprak, waarbij hij geen po ging meende te mogen doen een ex posé te geven van de verdiensten van de heer Van Hamersveld in de af gelopen jaren. Daarvoor kent hij de scheidende directeur te kort, maai in deze korte tijd heeft hij toch al wel een goede indruk gekregen van de dynamiek, waarmede de heer Van Hamersveld de zaken pleegt af te doen. „Het afscheid moet u zwaar vallen", aldus de heer Koens. „Uit eigen ondervinding al weet ik, wat het is vaarwel te moeten zeggen. namiek uit te leven in de vele hob bies die hij bezit. „Als komende man wens ik de gaande man het aller beste". Met allen bereikt. De heer Van Hamersveld sprak tenslotte een dankwoord. Sprekend over zijn afscheid zei hij onder meer: „dit valt niet mee". Na dertig jaar met veel medewerking hier gewerkt te hebben en door gezamenlijke ar beid iets bereikt te hebben moeten thans de banden doorgesneden wor den." Hij wees de lof, die hem was toegezwaaid van de hand. Als er sprake is van succes, dan heb ik dat aan u allen te danken. Hij dankte voor de vriendelijke woorden, op deze bijeenkomst gesproken, dankte voor de genegenheid en de samen werking, die hij ondervonden had en beval zijn opvolger voor dezelfde genegenheid en medewerking bij al len aan. „Het is in het belang van „De Leidse Courant en dus in het belang van u allen". Alle aanwezigen en verdere per soneelsleden, die omwille van de be- Hoeveel zwaarder moet het u nietperkte plaatsruimte in de commis- wegen, nu u moet scheiden van een sarissenkamer en meer nog door de groot stuk levenswerk". Hij sprak eisen die de krant stelt op hun post de wens uit, dat het de scheidende moesten blijven, drukten hem ten af- directeur gegeven zou zijn, zijn dy- I scheid de hand. De Nederlandse Organisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek heeft prof. dr J. E. Dinger, hoog leraar in de tropische hygiëne aan de Rijksuniversiteit te Leiden en di recteur van het instituut voor tro pische geneeskunde aldaar, een sub sidie, verleend voor een onderzoek naar de ontwikkeling van „rickett- siae" (micro-organismen) in de cel. Genoemd onderzoek staat onder lei ding van dr H. L. Wolff, wetenschap pelijk hoofdambtenaar aan het la boratorium voor tropische hygiëne. Door de ZWO-subsidie heeft men voor dit onderzoek, dat uit eigen middelen gefinancierd wordt, als assistente een doctoranda in de bi ologie kunnen aanstellen. Reeds eer der werden in het laboratorium voor tropische hygiëne onderzoekingen gedaan naar de ontwikkeling van het influenza-virus en het bof-virus in de cel, die respectievelijk gesubsi dieerd werden door het influenza fonds en door TNO. TNO. In een -onderhoud met dr Wolf vernamen wij dat de micro-orga nismen, die „rickettsiae" worden ge noemd, in grootte tussen de virussen en de bacteriën staan. Deze rickett siae, die zich alleen door middel van „levende cellen" kunnen vermenig vuldigen, zouden tot de (ultra) vi russen gerekend kunnen worden, doch zij verschillen van deze in drie erlei opzicht. In de eerste plaats, omdat zij in het lichtmicroscoop zichtbaar gemaakt kunnen worden, secundo omdat zij min of meer een eigen stofwisseling hebben en ten derde omdat zij gevoelig zijn voor de zogenaamde „breedspectrum anti- In een sloot langs de Abtspoehveg onder Oegstgeest is gistermiddag het stoffelijk overschot aangetroffen van de 33-jarige heer G. B. uit Oegstgeest. De heer B. was op maandag 29 juni jl. per rijwiel van huis gegaan en daar niet meer teruggekeerd. Elk spoor ontbrak, totdat men gister middag het stoffelijk overschot voor over liggende aantrof in de sloot, die op enige afstand gelegen is van de weg. In de directe nabijheid vond men ook zijn rijwiel. Aangenomen wordt, dat de heer B. onwel is ge worden en in de sloot is gereden. ZOETERMEER BisschopWaar je van houdt, daar heb je iets voor over" Gistermiddag heeft de bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, het - w tau I H. Vormsel toegediend aan ruim 350 sen. Spr. wees op het feit, dat zon-i der twijfel op de Leidse Courant de I samenwerking tussen directie en re dactie zeer goed was. Spr. toonde zich hiervoor dankbaar, ook voor de door rijpe ervaring in het dagblad wezen gevoede intuïtie van de heer Van Hamersveld te weten waar de met springstof geladen heiligt huis jes op een redactie plegen te staan. Spr. bracht de heer Van Hamers veld dank voor de vele zaken, die hij van deze geleerd heeft. „Ik heb véél aan U te danken". Voordat mgr. het kerkgebouw ver liet, traden vier kinderen naar voren en boden namens de vormelingen een bedrag aan van f 700,voor de ker kenbouw in het bisdom. Het initiatief voor deze inzameling was uitgegaan van pastoor F. H. Heemskerk. Pastoor was van de ge dachte uitgegaan, dat de vormelin gen door het ontvangen van dit sa crament strijders worden van Gods Kerk. Om nu reeds iets tastbaars te doen voor de Kerk, had pastoor elk kind een zakje uitgereikt en het ver zocht hierin geld te verzamelen voor de kerkenbouw. De kinderen konden dit doen door werkjs tegen betaling voor dit doel te verrichten, hun zak geld te offeren en op feestjes en an dere bijeenkomsten geld in te zame len. Monseigneur was zichtbaar verrast door het grote bedrag dat bijeenge bracht was. Toch vond de Bisschop het mooiste, dat de kinderen er iets voor over hadden gehad. „Waar je van houdt, daar heb je iets voor over". Monseigneur feliciteerde pas toor met zo'n mooie parochie. biotica". De rickettsiae veroorzaken onder meer de gevaarlijke vlektyfus en de in de tropen voorkomende vlektyfusachtige ziekte „mijten- koorts". Met de ontwikkeling van de verwekker van laatstgenoemde ziekte, de „rickettsia tsutsusugamu- shi", houdt men zich in Leiden be zig. Marktberichten GOUDA, 2 juli. Kaas. Aanvoer 188 partijen Notering: eerste kwali teit ƒ2,13--2,23; tweede kwaliteit 2.02—2,12, extra kwaliteit 2,24— 2,38. alles per kilogram. Handel kalm. 'S HERTOGENBOSCH, 1 juli, Vee Op de markt van heden werden aangevoerd 5608 stuks vee, zijnde: 1098 runderen, 108 graskalveren, 985 vette kalveren, 381 nuchtere kalveren, 155 schapen, 14 geiten, 213 lammeren, 39 fokzeugen, 411 slachtvarkens, 21 lopers, 2183 big gen. De prijzen waren, behoudens uit zonderingen voor dieren van bui tengewone kwaliteit, als volgt: melk- en kalfkoeien van 750 tot 1300, guiste koeien van 690 tot 985, kalfvaarzen van 885 tot 1280, klamvaarzen van 850 tot 1000, guiste vaarzen van 640 tot 850, pinken 475 tot 650, gras kalveren 295 tot 425, nuchtere kalveren voor fok- of mesterij 85 tot 235, weideschapen 30 tot 65, lammeren 25 tot 55, drach tige zeugen 325 tot 400, lopers 73 tot 90, biggen 44 tot 67, alles per stuk. Slachtrunderen: aanvoer 662 stuks Extra kwaliteit van 3.40 tot 3.60; le kwaliteit van 3.20 tot 3.40; 2e kwaliteit van 2.95 tot 3.15; 3e kwaliteit van 2.75 tot 2.90; vette stieren van f 3.20 tot 3.40; worst koeien van 2.70 tot 2.80, alles per kg. geslacht gewicht. Vette kalveren le kw. van 2.70 tot 3.vette kalveren 2e kw. van 2.30 tot 2.60, vette kalveren 3e kw. van 1.90 tot 2.20, nuchtere slachtkalveren van f 1.55 tot 1.85; slachtvarkens van 1.60 tot 1.75; slachtzeugen le kw. van 1.47 tot 1.54, slachtzeugen 2e kw. van 1.40 tot 1.45, alles per kg. levend gewicht. Vette schapen van 60 tot 95; vette lammeren van 50 tot 85. nuchtere slachtkalveren van 50 tot 82.50, alles per stuk. I Verdere mededelingen: melk- en kalkoeien: aanvoer beperkt, handel levendiger, prijzen trokken iets aan; guiste koeien: aanvoer minder, han del williger, prijzen even vaster; jong vee: aanvoer kort, handel rede lijk goed, ruim prijshoudend; vette kalveren: aanvoer groter, handel matig, prijzen ongeveer op gelijk ni veau; nuchtere slachtkalveren: aan voer minder, handel vlot, prijzen ge handhaafd; schapen en lammeren: aanvoer aanmerkelijk minder, han del iets vlugger, prijshoudend; fok zeugen: aanvoer beperkt, handel be perkt, prijzen gehandhaafd; lopers en biggen: aanvoer groter, handel slepend, prijzen niet minder; slacht vee: aanvoer minder, handel willig, stijf duurder; slachtzeugen: aanvoer ruim, handel redelijk, prijzen moei lijk te handhaven. R'VEEN, 1 juli. Bloemen. Wirrals Supreme 1554, Esther Read 821, Segetum 1820, Colvilleis 3168, Goudsbloemen 1822, Anemonen 6 —13, Dahlia's 60—90, Phlox 20—42, BIOSCOPEN De films in de week van 26 juni— 3 juli z;Jn door de Kath. ^ilm Centrale als volgt .gekeurd: Casino: „Het Donkozakken-lied", alle leeftijden. (Donderdag: „Geen plaats voor wilde dieren", alle leeftijden.) Lido: ,,De vlam en de pijl" 14 jaar. Luxor: „Hoe vertel ik het mijn dochter?" strikt volw. Trianon: „De naakte Maja". 18 jaar. Rex: „Dwars door de hel". 14 jaar. Alstroemeria 2942, Latyrus 13 37, Zinnia 23—32. Brodea 10—18, Liatrix 4063, Phygostegia 3443, Sidalsium 1520, Spirea 2440, Heliantus 3038, Leeuwenbekken .1116, Achillea 1417, Gladiolen 8090, Gallardia 2127, Ornitho- galum 651.00, Babyrozen 851.90 per bos, Lelies 1927, Am. Anjers 817 p. st. Groente. Aardbeien I 3787; idem II 2348 per 2'/» ons doos, Bos- peen 12.0026.00, Andijvie 14.00 15.00, Rabarber 13.0015.00, Breek- peen 12.0018.00. Aardappelen 17.00 19.00, Bloemkool 21.0030.00, Kropsla 5.30, Komkommers 15.00 18.00, Snijbonen I 90.00115.00, idem II 75.001.00, idem stek 50.00 70.00, Dubb. Stambonen 125.00 150.00, Tuinbonen 13.0020.00, Peu len 38.0081.00, Doperwten 43.00 49.00, Capucijners 45.00—52.00, Blauwschokkers 53.0070.00, Augur ken C 35.00, idem D 35.00, idem DA 31.00, idem E 25.00, idem CD 22.00 p. 100 kg. VEUR, 1 juli. Groente. Platglas- komkommers A 2127, B 1722, C 1419, D 1418, kaskomkommers A 17—20, B 14—16, C 13—14, waren huiskomkommers A 24—27, B 18 22, C 15—19, D 11—17, sla A 360— 490, tomaten per 6 kg. A 530560, tomaten B 510—520, tomaten C 470 —490, tomaten CC 340—360. bloem kool A 4046, bloemkool B 3040, bloemkool C 1320, andijvie 1623, stambonen 134139, snijbonen 105 110, bospeen 5156, spinazie 1418, postelein 1012, rabarber 1618, aardappelen 2225, rode bessen 100 104 per kg. TER AAR, 1 juli. Groente. Kas- snijbonen 0.901.15, idem B 0.70 0.85, idem stek 0.250.65, stokprin- sessebonen 1.50, stamprinsessebonen 1.251.35, peulen 0.251.10. doppers 0.300.63, capdoppers 0.510.59, blauwschokkers 0.470.63, witte capcijners 0.52, krombekdoppers 0.63 alles per kg. Tuinbonen 1.752.45 Tot onze grote droef heid overleed heden, geheel onverwacht, voorzien van het H. Oliesel, onze geliefde vader, behuwd- en grootvader, broer, be- huwdbroer en oom, de heer ADRIANUS GIJSBERTUS BOONEKAMP. weduwnaar van PETRONELLA AGATHA BOONEKAMP, eerder weduwnaar van Catharina Wilhelmina Elisabeth Scheefhals, in de leeftijd van 74 jaar. Namens de familie: Th. J. M. Boonekamp Voorschoten, 1 juli '59 Leidseweg 249 De Gez. H. Mis van Requiem zal gehouden worden in de Parochie kerk van de H. Lauren- tius te Voorschoten, a.s zaterdag 4 juli te 10 uur. waarna begrafenis op het r.k. kerkhof al daar. De overledene is op gebaard in de rouwka- Sel van het St. Elisa- eth-Ziekenhuis te Lei den. Bezoekuren aldaar 9—11, 3—4, 6—7 uur. Rozenkransgebed in de rouwkapel donderdag en vrijdagavond 7 uur. Heden overleed, ge heel onverwacht, door een noodlottig ongeval, onze lieve zoon, broer, behuwdbroer en oom, de heer GEORGE CORNELIS BLONK, op de leeftijd van 33 jaar. Uit aller naam: P. J. BLONK. Oegstgeest, 29 juni '59 Kempenaerstraat 60 Liefst geen rouwbezoek Rozenkransgebed vrijdagavond te 8 uur in de kerk. De H.H. Uitvaartdien sten zullen gehouden worden zaterdag 4 juli a.s. in de parochiekerk van de H. Willibrordus, Oegstgeest. De gelezen H. Mis te 8 uur, de ge zongen H. Mis van Re quiem te 10 uur, waar na de begrafenis in het familiegraf op het r.k kerkhof aldaar. Gelegenheid tot con- do'.eren na de begrafe nis in de pastorie. Sy ,9 s \1b HET NEDERLANDS ZUIYELBUREAU RIJSWIJK Z.H.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5