DE ZWARTE AN"" Concours hippique te Lisse brengt returnmatch Holland-België Watervervuiling en water-recreatie Betere markt voor „Friendship" verwacht Natu-raLax Olmedo en Laver in de finale DONDERDAG 2 JULI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 A.N.W.B. vraagt wettelijk toezicht De massale vissterfte, welke on langs in de wateren van het Hoog heemraadschap Rijnland plaats had, heeft op schrille wijze de aandacht gevestigd op de watervervuiling, die in alle delen van ons land hand over hand toeneemt, aldus de ANWB en de Koninklijke Verbonden Neder- landsche Watersportverenigingen in een gezamelijk schrijven aan de Mi nister van Verkeer en Waterstaat. Met nadruk wijzen beide organisa ties er op, dat de watersport en het watertoerisme welhaast de enige vor men van recreatie zijn, die de steeds „Er zijn aanwijzingen, dat er een kentering ten goede komt in de si tuatie op de verkoopmarkt van nieuwe vliegtuigen. Alle vliegtuig fabrieken in de wereld zullen daar van profiteren, dus ook Fokker", aldus drukte de heer F. J. L. Die pen, directeur van de Koninklijke NederL Vliegtuigenfabriek Fokker zich voorzichtig uit tegenover een verslaggever van het ANP, toen hem werd gevraagd of de stilstand in boeking van orders, ook voor de F 27 „Friendship" niet een gedrukte stemming in de industrie teweeg had gebracht. In de periode tussen 1946 tot en met 1957 breidde het vervoer in de burgerluchtvaart zich telkenj are uit met ongeveer 15%. In de tweede helft van 1957 trad de recessie op, die zich over 1958 voortzette. Persoonlijk heeft de heer Diepen vertrouwen in de toekomst. Fokker heeft thans ook aanwijzingen gekre gen voor mogelijkheden van nieuwe verkooporders. Bovendien, de F 27 is een produkt, dat zeker tot 1965 zijn waarde in zijn klasse voor vele luchtvaartmaatschappijen zal behou den. Voorts wordt de „Friendship" geleidelijk verder ontwikkeld. toenemende stroom recreatiezoeken den kunnen „opvangen". In ons waterrijke land is nog vol doende „vaarruimte" voor ettelijke tienduizenden. De gedachte echter, dat men voortdurend in aanraking komt met rioolwater of door chemi sche stoffen vergiftigd afvalwater, is bepaald geen stimulans om de over bevolkte bossen en duinen te ver laten en vacantieplezier te zoeken op het water. Het probleem van de waterver vuiling wordt al enige jaren intensief bestudeerd. Er wordt hard gewerkt aan zuiveringsinstallaties voor riool- en fabriekswater; de totstandkoming van deze werken houdt echter geen gelijke tred met de snel ernstiger wordende verontreiniging van het water in de rivieren en kanalen in vry wel alle delen van ons land. Reeds op 4 januari 1957 en nog maals op 6 juni van dat jaar hebben de ANWB en de KVNWV hun stem verheven tegen de watervervuiling waaraan de echt.V de Eem en de Loos. drechtse plassen lijden. Ook nu drin gen zij er bij de Minister van Verkeer en Waterstaat wederom op aan de wet op de bestrijding van de water verontreiniging, die al geruime tijd in voorbereiding is, ten spoedigste in de Tweede Kamer te brengen. Bedrijfspensioenfonds Kalkzand steenindustrie verplicht gesteld In de staatscourant van gisteren is opgenomen het besluit van de staats secretaris van sociale zaken en volks gezondheid, waarbij met ingang van de eerste loonweek na 30 juni 1959 het deelnemen in de stichting be drijfspensioenfonds voor de kalkzand- steenindustrie verplicht is gesteld. Dit besluit is opgenomen na een verzoek van de Vereniging van Ne derlandse Kalkzandsteenproducenten te Amsterdam, de christelijke be drijfsgroepen centrale te Amsterdam "én de Nederlandse Katholieke bond van werknemers in industriële be drijven St. Willibrordus te 's-Gra- venhage. Dode man geïdentificeerd Het stoffelijk overschot dat dins dagmiddag in het gebied van de duin water leidingdienst te Wassenaar werd gevonden, is geïdentificeerd als dat van de 47-jarige pompbediende J. M. Strucker uit Rotterdam, die reeds twee weken geleden als vermist werd opgegeven, aldus de Wassenaarse politie. De overledene heeft liggen zonne baden en moet toen onwel geworden zijn en door de dood verrast Hij was gekleed in een zwembroek. Men heeft door inschakeling van twee speurhonden de kleding van het slachtoffer gevonden. S. bevond zich in niet voor het publiek toegankelijk gebied. Overeenstemming over CAO in grafisch bedrijf Het centraal bureau voor de grafi sche bedrijven maakt bekend, dat tussen de werkgevers- en de werk nemersorganisaties in het grafisch bedrijf algehele overeenstemming over de vernieuwing van de collec tieve arbeidsovereenkomsten, met in begrip van de loonbepalingen, is be reikt. Het ligt in het voornemen van par tijen binnen de kortst mogelijke tijd de werkgevers en werknemers volle dig in te lichten, opdat zij hun goed keuring aan alle overeengekomen wijzigingen in de arbeidsvoorwaarden kunnen hechten. Met het bereiken van algehele overeenstemming is een langdurige periode van onderhandelingen afge sloten. De wens van werknemers zijde tot verkorting der arbeidstijd van 48 tot 45 uur was hierbij een der knelpunten. De CAO's voor de chefs en het ad ministratief personeel liepen reeds af op 31 januari 1958, die voor het tech nisch personeel op 31 mei van dat jaar. Nadat deze CAO's op 1 novem ber 1958 niet opnieuw waren ver lengd, brak een contractloze periode aan, die op 2 maart j.l. eindigde toen, op voorstel van een uit drie leden van de SER bestaande commissie van goe de diensten, de geëxpireerde CAO's voor drie maanden opnieuw werden aangegaan. Tenslotte volgde eind mei nogmaals een verlenging voor de maand juni. Veelbelovend programma vol afwisseling staat te wachten Wij hebben deze week reeds een en ander medegedeeld over het concours hippique, dat a.s. zondag te Lisse zal dat het hier een returnmatch betreft van de landenwedstrijd BelgiëNeder land. welke op 3 mei te Antwerpen werd gehouden. De harddraverijvereniging „Lisse en Omstreken", die in dr. G. A. Schalij een voortvarend opvolger van de heer de Vroomen heeft gekregen, kreeg de kans dit concours hippique op het ge meentelijk Sportpark te organiseren en men heeft deze gelegenheid met beide handen aangegrepen, want het gebeurt niet dikwijls, dat men in deze streek zulk een groot concours hippique met internationale inslag te aanschouwen krijgt. Het feit, dat de Stichting Nederland se Hippische Sportbond bepaalde, dat dit concours ook hippique de return- match voor de springruiters zou bete kenen, wettigt de hoop, dat zeer velen, enheid zijn wijze een die nog nimmer in de gelegenheid zij: geweest op zo gemakkelijke wijze ee: dergelijk internationaal gebeuren te aanschouwen, ditmaal dit concours niet alleen zullen bezoeken, maar ook met belangstelling zullen volgen. In een gistermiddag gehouden per- conferentie heeft dr. Schalij een en ander over het uitvoerige programma meegedeeld, allereerst over de Holland België match. Bij de senioren zal de strijd gaan tussen 10 deelnemers, bij de junioren zijn 7 ruiters van de partij. In België waren het de Nederlandse ruiters, die met een enorme voorsprong deze interessante wedstrijd wisten te winnen. Thans in Lisse zullen de Belgen met een zeer sterke équipe komen, om dit maal de fraaie wisselbeker mee naar huis te nemen. De Nederlandse junioren die zullen deelnemen, zullen deze wedstrijd tevens rijden als een selectiewedstrijd voor eventuele deelname aan het jeugdkam pioenschap te Londen. De samenstelling der verschillende ploegen laten we hieronder volgen en daaruit zal men zien dat alleen reeds dit nummer een bezoek aan Lisse a.s. zondag de moeite zal lonen. De deelnemende jeugd-équipes zijn: Voor België: Melle F. Thiry (Indica- trice, La Galene), Melle C. Warland (Carmene), P. Vercoutere (Bel Air, Hopla), B. Verbeek (Lulu, Admiral). Voor Nederland: Marianne Eichholtz (Cape d'Or), Elske Mouw (Arjo, Shir ley), Lance Huët (Grote Pooka), Rob de Jong (Sciabolone, Flügelmaus), Rob Kouwenberg (Harro). De deelnemende senioren-équipes be staan uit: Voor België: Melle C. Carpentier (Oskoma, Panicz), Melle S. Thiry (In fernal, Timbad), J. Asselberghs (Robin des Bois, Silver King), J. P. Seynaeve (Simple Simon, Bartender), Mme Y. Smeets (Baronesse), M. Hoffman (Ef- fluvianne, Estival B). Voor Nederland: Maj. W. F. K. Bi- schoff van Heemskerck (Pocholo), Ltn. KoL Mr. R. J. E. M. van Zinnicq Berg- mann (Rodeo), E. A. J. v. d. Tuyn (Ko kette), A. Ebben (Schwarzdrossel, Grey Cat), W. Scheeren (Baltimore, Bérenice) A. J. M. v. d. Kar (Ylone)mej. M. Koster (Axel) en J. van Tiel (Heid- grafin). Naast deze HollandBelgië wedstrij den is een uitgebreid hippisch program ma opgesteld. Begonnen wordt met een licht spring concours, waarvoor zich 33 deelnemers (sters) hebben aangemeld. Het betreft hier voornamelijk beginnelingen, want ruiter noch paard mogen nog geen 200 punten hebben behaald. Als tweede nummer vindt de le manche van de HollandBelgië strijd plaats. Hier komen de junioren in de strijd. Daarna vindt een concours elegantste rijpaard plaats, waarvoor 16 deelne mers zijn ingeschreven met verschil- te 1 uur plaats vinden, zodat het pu bliek wordt verzocht zo tijdig mogelijk aanwezig te zijn. Nadat de 2e manche van de interna tionale jeugdwedstrijd is verreden volgt de prijsuitreiking hiervan. Daarna volgt een demonstratie van de Landelijke Rijvereniging St. Hubertus, welke vereniging een belangrijk aan deel heeft gehad in de voorbereiding van dit concours, terwijl zij ook de be hulpzame hand zal bieden in het on derbrengen van de gasten met him paarden. Het programma wordt dan vervolgd met een springconcours MA voor deel nemers met tenminste 100 punten. Hier voor zijn 21 inschrijvingen ontvangen. De hoogte van de hindernissen zal maximaal 1.30 m. zijn. Bij een barrage moet 1.40 gesprongen worden. Als zevende programmanummer gaat de strijd om de Grote Prijs van Ant werpen, le manche, gevolgd door een concours d'élegance voor paard en auto met 6 combinaties. Na het 2e gedeelte van het spring concours MA volgt de 2e manche in de strijd der senioren HollandBelgië om de Grote Prys van Lisse. De Grote Prijs van Antwerpen be staat uit twee grote zilveren bokalen, terwijl voor de Grote Prijs van Lisse twee fraaie Delftsblauwe borden be schikbaar zijn gesteld. De officiële opening van het concours zal te half twee plaats vinden. Waar schijnlijk zal de Belgische ambassadeur F. X. baron van der Straate Wallet aan wezig zijn, terwijl ook de Commissaris der Koningin, mr. P. Klassesz is uitgeno digd. Vijf bazuinblazers van de „St. Hu- iLJ__If" - De ouderen hebben «mort de Iwrti ZwxnJjHun&ik wmn hou k hoofd op de mdj teorimtm «etmn, op norw&rdi it anti, /y-fft rvarie Iwm'y jfcTff bi hef sluipenr dtnsdex feesten, m het huwetik treedt' Regelmaat van de klok! Nieuw ontdekking helpt In de hele wereld lijders een hard -> nekklge verstopping. Dank zij een nieuwe ontdekking is het nu niet meer nodig telkens opnieuw weer hardnekkige verstopping te verhelpen met een min of meer drastisch werkend laxeer middel. D/atwraLax herstelt de natuurlühe regelmaat...dag in dag uitl Ideaal voor hen die buitens huis werken of op reis zijn, maar ook voor kinderen, bedlegerigen, enz. ,dc regelmaat wan de klok' ian ultkomit bij hardnekkig* renlopplng. SOtabl. f 1.35 (Advertentie) bertus" zullen het concours het klaroen geschal in luiden. Het Gemeentelijk Sportpark te Lisse leent zie*- wel bijzonder voor een derge lijk concours-hippiqu®. Door de bijzon dere geaardheid van de bodem beschikt men er over 'n zeer fraaie grasmat, wat het springen voor de paarde uitermate verlicht, zodat goede presaties mogelijk zijn. Voorts kaï door de grote ruimte achter de doellijnen een goqde sloot in het parcours worden aangebracht, ter wijl het gehele veld omringd Is door op lopende tribunes, waardoor een goed overzicht var. alle rangen uit wordt ver kregen. Mocht dit concours slagen, dan ligt het in de bedoeling hiervan een jaarlijks te rugkerend hippisch festijn te maken. PAARDESPORT HET CHIO TE AKEN Europees kampioen Piero d'Inzeo be haalde gisteren op het internationale concours hippique te Aken zijn zoveel ste triomf, Met de zeventienjarige Uru guay bleef de Italiaan in de barrage van een SA springconcours als enige fout loze over. Hij maakte een tijd van 43 se conden. Het eerste parcours had een lengte van 700 meter, met 13 hindernis sen 17 sprongen niet hoger dan 1.50 meter. De dressuurproef intermediaire, waarin onze landgenote Tiny van Doorne 11e werd, leverde een overwinning op voor Harry Boldt (Did.) met Matador. Hij kreeg van de internationale jury 718 punten. Het internationale sprintkampioen schap van de stad Aken werd gewonnen door de Amerikaan William Steingraus met Rlvièra Wonder. Op de tweede plaats eindigde Fritz Thiedemann met Meteor Geen successen bij de Nederlandse springruiters op het Chio in Aken. Wél bij de tuigpaarden. Het vierspan van de heer E. Hemmes uit Groningen werd tweede in een gebruiksproef waaraan 14 combinaties deelnamen. KOERSEN OP DUIKDIGT De uitslagen van de gisteren op Duin- digt gehouden draverij luiden: Rex Regium-prijs, Afstand 1300 m. 1 Yvonne Hollandia (M. Vergay) tyd 1.58.7 km. tijd 1.31.3; 2. Usselmonde; 3 Ylite Rose. Toto w. 3.10, pl. 1.70, 1.70, 3.20, gek. 4.50, cov. 4.60. Sam Williams-prijs, afstand 2000 m.: 1. Xylophoon (J. Zuyderduin) tijd 3.04.4 km. tijd 1.31.3; 2. Willie Messidor; 3 Windsor Hanover; Toto w. 3.60; pl. 1.70 14.30, 3.00; gek. 5.40; cov. 25.50. Souer Casindra-prijs. Afstand 2100 m.: 1. Wento con Dios (M. Vergay) tyd tan Pluto; Toto w. 7.10: pl. 1.90: 1.60, 2.20: 3.06.4 km. tyd 1.27.9; 2. Wirna O; 3. Ti- gek. 11.20: cov. 4.80. I Seigneur Bascom-prijs, afstand 2040 m, met autostart: 1. Quadrupes (J. P. de Vlieger) tijd 2.52.3 km. tijd 1.24.5; 2 I Victor Holla.idia; 3. Wilschot. Toto w 13.50; pl. 1.80, 1.20, 1.20; gek. 6.50, cov. 5.80. Sister Pluto-prijs, afstand 2100 m.: 1. Victor Hanoyer (M. Vergay) tijd 2.57.2 km tijd 1.24.2; 2. Robert Taylor; 3. Son- ja Zora. Toto w. 4 20; pl. 1.90, 4.50, 2.00, gek. 19.70, cov. 14.80. Sally-prijs, afstand 2600 m.: 1. Trudi Trothom (W. H Geersen) tijd 3.39.8 km tijd 1.24.6; 2. Q. Bascom; 3. Sammy Mars. Toto w. 8.00; pl. 1.90, 1.40, 1.30, gek. 13.60, cov. 3.30. De uitslagen van de rennen luiden: Surprise-prijs, afstand 1900 m. le afd. 1 Pinquin (F. Delbrassinne) tijd 2.03.5; 2 Heraut; 3. Bold Cavlier. Toto w. 1.40, pl. 1.20, 1.50 gek. 320, cov. 3.—. Surprise-prys, afstand 1900 m. 2e afd.: 1 Missouri (F. Delbrassinne) tijd 2.05.6; 2. Sir Carston; 3. Golden Arrow; Toto w. 5.—, 2.40, 6.—, 2.50, gek. 8.60, cov. 16.90. Surprise-prijs, afstand 1900 m. 2e afd.: 1. Meteoor <A. Grouwels) tijd. 2.06.5; 2 Balcunnin; 3 Sabrina. Toto w. 2.10; pl 1.40, 1.70, 2.—, gek. 3.50 cov. 4.80. Totale omze* 95.175. ROEIEN DE HENLEY ROYAL REGATTA Gsiteren is op de Theems bij Henley een begin gemaakt met de traditionale vierdaagse roeiwedstrijden van de Hen ley Regatta. De Amerikaanse kolonie de Thames cup een wedstrijd voor achten versloeg de geroutineerde ploeg van de Thames Rowing Club uit Londen het onervaren team van de Phillips aca demy uit Andover (Massachusetts) met een tafleengte. De Engelse ploeg roeide voortreffelijk en had voor de 2112 meter lange baan slechts 7 min. 16 sec. nodig. De overige vier Amerikaanse ploegen hadden weinig moeite om de heats te winnen. Harbard, verleden jaar winnaar van de Thames cup, en de Union boat club uit Boston plaatsten zich in de tweede ronde. Ook de acht van Queen's university uit Belfast ging over naar de tweede ronde van de Thames cup. Door het terugtrekken van de Pool Theodor Kocerka, die niet op tijd een visum voor Engeland kon krijgen, is het vrijwel zeker dat de Australiër Mac kenzie, zowel Europees als olympisch kampioen, winnaar wordt in de strijd om de Diamond Sculls. De Poolse vier, die vandaag moet uit komen tegen het Amsterdamse Nereus in de strijd om de Stewards cup, zou naar alle waarschijnlijkheid wel op tijd in Engeland zijn. Wimbledon: Met de Australiër Laver heeft de voor Amerika uitkomende Peruaan Alex Ol medo zich geplaats voor de finale van het heren-enkelspel door een overwin ning met 64, 6—0, 64 op de Australiër Emerson. Als tweede niet-geplaatste speler na de oorlog is de 19-jari^. Rod Laver er gisteren in geslaagd door te dringen tot de finale van het heren-enkelspel te Wim bledon en daarmee staat de jonge Aus traliër voor de grootste strijd uit zijn carrière, met als tegenstander de 23-ja- nge Alex Olmedo, de grote favoriet voor de titel en als no. 1 geplaatst. Zo goed geplaveid als de weg voor Olmedo naar de finale was de in Peru geboren, maar voor Amerika uitkomende Olmedo snelde in 58 minuten door de halve eind strijd zo vol hindernissen, opgeworpen door Olmedo's teamgenoot Mackay, stond de weg die Laver ging. Drie uur en drie kwartier duurde het, eer Mackay moest kapituleren en een uitermate spannend duel, waarin de kansen sterk wisselden. De als vijfde geplaatste Mackay ging tenslotte onder met de cijfers 1113, 11—9, 108, 7—9, 6—3. Een ovatie daalde op de winnaar neer, toen hij het beslis sende schot afvuurde. De meest dramati sche en de langste partij sinds Drobny in 1953 op hetzelfde centre-court Patty versloeg in vier uur en twintig minuten was ten einde, Voor hem bereikte, tot tweemaal toe in 1953 en 1955 als eerste niet-geplaatste speler na de oor log de Deen Kurt Nielsen de finale. Bei de keren vond de Deen hierin zijn Water loo. „STENDER-MEISJES" NAAR NAARDEN De affaire „Stendermeisjes" heeft een verrassende ontknoping opgeleverd. De zusjes Lenie en Judith de Nijs en Atie Voorby hebben zich namelijk aange meld als lid van de nieuwe zwemver eniging Naarden, aldus bericht de „Cou rant". Zij komen daar onder leiding te staan van de befaamde trainster Wil BunschotenVan Breukelen. Hiermede is een einde gekomen aan een bijzonder onverwikkelijke historie. De drie zwemsters stellen zich nu weer onder de hoede van een trainster, die hen ook de eerste beginselen van de wed strijdsport heeft bijgebracht. Het is zeer waarschijnlijk dat ook de laatste zwem ster van het kwartet Greetje Kraan, het voorbeeld van haar sportzusters zal vol gen. Onlangs heeft Jan de Vries, de voor zitter van de KNZB verklaard, dat, in dien de meisjes de wens te kenn gaven van vereniging te willen veranderen, de overschrijving met zeer grote soepelheid zal worden behandeld. De mogelijkheid is dus niet uitgesloten dat zij reeds op de selectiewedstrijden, die op 11 en 1 juli in Apeldoorn worden gehouden, de meis jes de kleuren van „Naarden" zullen ver dedigen. POSTDUIVEN KRING LEIDEN EN OMSTREKEN (N. B. v. Z.) Wedvlucht vanuit Chateauroux waar voor 225 vogels werden ingekorfd. Hier van wisten 13 stuks op de dag van lossing hun hok te bereiken. 1, 4 L. J. Drost; 2 K. v. d. Berg: 3 J. Smits; 5. 7, 8 M. de Vreugd; 6, 13, 14, 25 C. v. cl. Zwart; 9. Th. Dui r-ivoorden; 10. 11, 17 J. Junge- rius; 12 J. v. Wezel; 15 ippo; 16. 22 Chr. Selier; 18. W. v. d. Zv rt: 19. Th v. d. Krogt; 20 Barnhoorn; z' Th. v. d. Ploeg; 23 H. v. d. Vecht; 24 v. d. Plas Tevens werd er een laatste vlucht ge houden tellende voor het kampioenschap Vitesse vanuit Mons, waarvcor 346 dui ven in het concours stonden. Uitslag: 1 C. v. d. Zwart: 2, 5, 14. 21 M. de Vreugd; 3. 23 K. Schaap; 4, 12 Th. v. Ess- 6, 9, 13 L. J. Drost; 7, 16. 22. J. G. R. Lang- hout; 8 Heemskerk; 0 J. Roest; 11 E v. d. Hooff; 15 J. Smits; 17 K. v. d. Berg: 18. R. Slikkerveer: 1" v. Dijk: 20 A. de Wit: 24. C. Drst; 25. H. x. d. Vecht. De Kampioenen vitesse zijn: 1 C. v. d. Zwart, Sassenheim, 1298 punten; M. de Vreugd, Lisse, 1276; 3. K. v.d. Berg. Oegstgeest, 1238 punten; 4 L. J. 'Drost, Sassenheim, 1212 pur en; 5 L. v. Duyn, Katwijk, 1174 punten. Hij bleef staan, totdat hij het niet meer kon aanzien en nam toen naast Doxie plaats. „Ik dacht, dat ik je hoed herkende. Hij lijkt precies op een kadetje". „Ik ben hier al van tien uur af", zei ze. „O, Gerry, je had eerder moeten komen. Ze gingen door de hele eerste acte zonder onderbrekingen. Het was prachtig. Lola iswel, wacht maar totdat je haar ziet. Meneer Hanscomb is ook geweldigze leunde dichter tegen hem aan. „Dat is meneer Lewis daar vooraan. Dit is de eerste kee^, dat hij op een repe titie komt". Ze spraken fluisterend, want Char lie hielp twee van de minder belang rijke spelers door een scène heen. „Nou, m'n beste", zei hij tot een aardige jonge actrice („Zij is het jongste meisje in het stuk, Gerry) „je bent verliefd op die jonge slampam per. Hij is een slampamper, maar je houdt toch van hem. Dat zijn de I door Reita Lambert fï der LIEFDE twee dingen, die je moet onthouden. Dat de jongen een slampamper is en dat je van hem houdt. Als hij door dat raam komt, zwijmel jij helemaal wegenfin, je weet hoe het gaat, kindje. Je bent toch wel eens ver liefd geweest, wel?" „Niet op een slampamper", zei het meisje en iedereen lachte. „Misschien wist je alleen niet, dat het een slampamper was, meisje. Maar deze keer weet je het wel". De andere leden van de troep stonden overal verspreid, bezig hun rol te bestuderen of zachtjes met el kaar te praten. Het jonge meisje op het toneel trok een denkbeeldig gor dijn van een denkbeeldig raam weg en keek in een denkbeeldige straat. Gerry herinnerde zich, dat er in deze scène verondersteld werd, dat het buiten regende, en hij twijfelde er geen seconde aan, of het meisje kon de regen werkelijk zien druipen van de mistroostige bomen, die veronder steld werden voor het denkbeeldige huis te staan. Die mensen konden het spel van „net alsof" spelen, of het een goed of een slecht stuk was. „Zo gaat het beter", zei Doxie op gewonden. „O, dat deden ze veel be ter dan de laatste keer". Gerry keek uit zijn ooghoeken naar haar. Zelfs in het schemerige licht kon hy zien, dat haar wangen gloeiden en dat haar ogen schitterden van opwinding. Arm kind, dacht hij. Hij vroeg zich af, hoe ze zich zou houden als de bom barstte. Hij werd er ellendig van, als hy er aan dacht. Hij was juist van plan weg te gaan, toen Charlie zyn stem verhief. De liefdesscène was afgelopen en hy maakte alles gereed voor de tweede acte. „In orde. Tweede acte, eerste scène. Vooruit, Lindawaar is Linda? Uitstekend, m'n beste. Het is jouw beurt". „O, Gerry, let nou op", zei Doxie. „Dit is een pracht scène". Lola kwam zonder manuscript op. Ze droeg een eenvoudige zwarte ja pon. Ze had geen hoed op en het harde licht ontnam haar gezicht elke kleur. Toch voelde Gerry even een koude rilling langs zijn rug lopen, toen ze het toneel over liep en op één van de drie stoelen, die naast el kaar geplaatst waren om een sofa voor te stellen, plaats nam. Zo sterk was het magnetisme, dat van haar, uitging, zo groot haar talent dat ze, zonder een woord te zeggen, zonder lichten, decors of costuum, een karak ter levend kon maken, een karakter, dat alleen in het brein van de schrij ver werkelijkheid bezat. Dat was het, wat Gerry altijd het meest haatte. Als ze acteerde verloor hy haar even onherroepelijk als wan neer ze gestorven zou zyn. Hij werd altijd vervolgd door de vrees, dat ze eens nooit meer levend zou worden voor hem. Dat ze misschien eens een karakter zo waarheidsgetrouw en dwingend in zich op zou nemen, dat het haar eigen persoonlijkheid ge heel zou opslorpen. Hij had haar eens iets dergelijks gezegd. „Soms weet ik niet wie ik precies in mijn armen hou". En hoe meer rollen ze speelde, hoe minder hij het zou weten. Wel, dit zou de laatste zyn. Hij ging grim mig achterover in zijn stoel zitten en sloeg de armen over elkaar. De tweede acte werd geheel door Linda beheerst. De acte begon rustig genoeg, terwijl de jonge vrouw van de leraar de sokken van haar man stopt en haar zwerflustige broer de slampamper van de liefdesscène smeekt een goeie jongen te zijn. Maar men kon het naderend onheil in de sfeer voelen. Toen het stuk voortging kon men merken, dat het geduld van de lijdende vrouw lang zaam ten einde raakte onder haar voortdurende martelaarschap, en wist men, dat als ze tegen haar lot zou op staan ze haar leven in duizend stuk ken zou breken. De toeschouwers op de voorste plaatsen haden met fluisteren opge houden. Gerry en Doxie waren stil. Ze konden de regen horen vallen buiten het sombere landhuis en ze konden de stopwol in het gat van de sok heen en weer zien gaan. Die draad wol was symbolisch en men voelde dat ook. Men wist, dat hy da delijk zou breken en dat dan Linda's zelfbeheersing ook gebroken zou zijn Charlie onderbrak de scène lange tijd niet, maar toen hij het deed, ont dekte Gerry, dat hij zelf met grote spanning voorover leunde en dat zijn handpalmen nat waren. Hij leunde weer achterover en Doxie zei sta melend: „O, waarom onderbrak hij haar! Hoe kan ze het nu beter doen! Gerry, is het niet magnifique! Het wordt zeker het grootste succes, dat ze ooit gehad heeft. Weet je dat niet zeker?" Hy wendde zich wild tot haar. „Nee, dat weet ik niet. Dat kan niet. Hoor je me, het kan geen succes worden „Gerry", zei ze verschrikt. „Hethet spijt me Doxie", stotterde hij. Hy haalde zyn zakdoek te voorschijn en veegde zijn gezicht af. „Ik weet zelf niet, waarom ik het zei". Maar hij wist het wel. Voor het eerst sedert hij haar kende, had hij Lola's aangeboren talent in volle om vang beseft. Dit was toneelspel zoals het weinig te zien was. Het was voor Gerry een ontdekking, die hem een schok gaf en ze vervulde hem met haat. Hij had Lola's „kunst" nooit erg ernstig opgevat en hij had zeer zeker nooit anders gedacht dan dat „Linda" één van de allerellendigste misluk kingen moest zijn. En in zijn hart had hij ook gehoopt, dat het zo zou zijn. Maar hij zag nu, dat met Lola's on overtrefbare spel en met een paar verstandig aangebrachte wijzigingen, het gemakkelijk succes kon krijgen, dat ze zo vurig wenste. Doxie trok hem verlegen aan zijn mouw. „Gerry, dat meende je toch niet, wel? Je denkt toch niet heus, dat het geen succes zal zijn, wel? Als het een mislukking is, zal het Lola's hart bre ken". De onbewuste onzelfzuchtigheid van die opmerking maakte hem razend. „En jij dan?", gromde hij. Besef je, dat als het geen succes is, je iedere cent, die je er in gestoken hebt zult verliezen?" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3