Scherp Het sexueel gedrag van de driedoorn stekelbaarsjes Benoemingen bij Colonne Leiden POTLOOD EN GEEST Volleybal demonstratie in speeltuin Oosterkwartier De gemeenteraad van Oegstgeest behandelde grondaankopen School-diplomazwemmen in de Leidse Overdekte' Fundamenten van steenfabriek gevonden op Hoge Morsweg DONDERDAG 2 jULI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Openbare les van dr J. J. A. van lersel Het geduld van etho'oog Zoals elders in dit nummer is ver meld heeft dr. J. J. A. van lersel het ambt van lector aan de Leidse uni versiteit aanvaard. De openbare les onder de titel „Ambivalent gedrag", die hij naar aanleiding hiervan hield in het Groot Auditorium van de Leidse Universi teit behandelt het sexueel gedrag van driedoorn stekelbaarsjes. „Een eigen schap, die een etholoog dient te be zitten, is een zekere mate van geduld. Aldus dr. Van lersel Zijn studie-ob ject wordt gevormd door het gedrag van het intacte, in zijn milieu leven de, dier. Een bezwaar van de studie in het vrije veld is, dat het aantal variabe len, dat het gedrag kan beïnvloeden zeer sterk toeneemt. Men heeft de factoren, die invloed kunnen hebben, niet in de hand. Om allerlei redenen zal het laboratorium werk dikwijls noodzakelijk zijn. In een voldoende nagebootst milieu, b.v. de beplanting van een aquarium is normaal gedrag van een diersoort te verwachten. Ook andere factoren heeft men in de hand. De ethologische condities zijn zo stabiel mogelijk ge houden en een toename van variabili teit van gedrag behoeft men niet te vrezen. Toch blijkt dit ook in deze omstandigheden niet uniform uit te vallen. Dr. Van lersel wijdt vervol gens aandacht aan het sexueel gedrag van het mannetje van de driedoorn stekelbaars en de reactie van het vrouwtje hierop. Hij beschrijft het gedrag van het mannetje als er een kuitrijp wijfje, dat bereid is hem naar het nest te volgen en daar haar eieren af zetten, zijn territorium komt binnenzwemmen. Bliksmsnel kan hij in een zigzaglopende baan op haar toezwemmen om bij haar aan gekomen te draaien en even snel naar het nest terug te keren Niet al tijd echter behoeft een mannetje op een binnenzwemmend wijfje zo te reageren. Dr Van lersel sprak over de modelproeven, die principieel niet verschillen van die, waarbij levende dieren als testobject worden ge bruikt. In het laboratorium is daarop het aanbieden van levende „model len" het meest in zwang. De nieuwe lector ging dieper in op de verschil lende wijze van optreden en reageren en onder meer de invloed van hormo nen op de werking van bepaalde or ganen. Roode Kruis Tot 2e luitenant bij de Colonne Lei den van het Rode Kruis is benoemd de heer H. C. F. de Greef. De commandant van de Colonne Leiden, dokter H. J. Veldhuyzen, reik te hem gisteravond de onderschei dingstekenen uit. Voorts werden de heren J. van" Oos ten, J. Schouls en A. P. K. Vring aangesteld tot helper. De bijeenkomst werd o.a. bijge woond door de wnd. commandant van het Rode Kruis Korps, de luite nant-kolonel E. E. Meulman. Burgerlijke Stand Geboren: Robert z. van C. M. Kemp en J. Mossing. Overleden: J. van Delft 80 j. we duwe v. K. van Egmond. J. van der Niet, 5 maanden zoon. J. van Leeu wen 78 j. man. A. H van der Hom, 64 j. weduwe van J. C. van Hooge- veen. H. J. M. van Strien 45 j. vrouw Mededeling AUTOSERVICE Gebr. van Ulden Onze smeerinstallatie is verhuisd naar de Verdamslraat 6 De capaciteit verdubbeld en geschikt voor alle typen wa gens. Wachten is niet meer nodig Elk merk, prima werk Telefoon 23041 Men is niet gelukkig met het weer In het kader van de feestelijkhe den rondom haar zilveren jubilé or ganiseerde „Oosterkwartier" gister avond een volley-bal demonstratie in haar prachtige speeltuin aan de Bor- neostraat. De herfstachtige kilte en straffe wind zal vele oudere belangstellen den er van hebben weerhouden dit sportieve evenement te bezoeken, het jeugdige publiek was evenwel in vrij grote getale aanwezig. De voorzitter, de heer W. Frank, sprak bij de aanvang der demon stratie over het doel van deze sport avond: meer bekendheid te geven aan het mooie volley-balspel. De voorzitter van de Leidse Volley-bal Bond, de heer J. van Egmond, werd I door spr. welkom geheten. Aan hem, alsmede aan de eveneens belange loos medewerkende spelers en scheidsrechter werd namens „Ooster kwartier" dank gezegd. De twee eerste sets werden ge speeld door twee, uit diverse Leidse clubs samengesteld, zestallen junio ren. Ten behoeve van de toeschou wers gaf de heer Van Egmond tij dens de strijd een vakkundige uit leg door de microfoon, zo nu en dan sprak ook de wind een woordje mee door dit onmisbare instrument. Hoog gezeten, verheven boven de massa, leidde de scheidsrechter, de heer F. Zilverentant, op voortreffelijke wijze met de voor ingewijden zo betekenis volle handgebaren en fluitsignalen. Wind is bij dit spel een slechte makker, dit bleek wel tijdens deze wedstrijd, ook de lage temperatuur met groot vochtgehalte werkte niet gunstig op de spieren. Desondanks is het algemeen slecht geserveerd en nogal eens over de opslaglijn getre den, overigens is er met verve ge slagen hetgeen resulteerde in 15-9 in de eerste en 15-6 in de tweede set. Hierna volgde het hoogtepunt van de avond, de strijd der cracks best. uit twee zestallen, samengesteld uit het complete Leidse Volley-bal team. aangevuld met zes junioren. De toe schouwers, in het eerste gedeelte door de explicatie met de spelregels ver trouwd geraakt, konden nu genieten van sublieme prestaties. Beide sets eindigden gelijk, derhalve speelde men een derde voor de beslissing. Daar door het demonstratieve ele ment de eigenlijke wedstrijd-sfeer ontbrak is in feite de uitslag niet belangrijk, wel past een woord van lof voor deze enthousiaste spelers voor het hoge sportieve peil en de wijze waarop zij „ijs en weder" trot seerden. Intussen heeft de oliebollen-etende jeugd uiteraard stonden de ijsco karretjes op stal kennis kunnen nemen van de voorbereidingen voor de volgende feestelijkheid: nijvere handen bouwden reeds attractieten ten voor diverse kermis-geneugten, zelfs zagen wij daarbij duidelijk de f'indamenten van een „druk-op-de- knop-vliegtuig-tent". Doch daarop komen wij nog nader terug. Geboden prijzen niet extra hoog Gisteravond kwam de raad van Oegstgeest in openbare vergadering bijeen onder voorzittereschap van burg. H. L. lu Boeuff. De heer Veen was wegens familieomstandigheden afwezig. De heer J. T. Brouwer, het nieuw benoemde raadslid (vacature J. den Ouden) werd geïnstalleerd en beëdigd. De voorzitter sprak waar derende woorden tot de heer J. Brouwer, die daarvoor hartelijk dankte. Onder de ingekomen stukken van een verzoek van het bestuur van „Hofdijckschool" om medewerking voor het aanschaffen van leermidde len, een dito verzoek van het be stuur van de „Groen van Prinsterer- school" om medewerking te verle nen aan de inrichting van een lo kaal voor filmprojectie, handenar beid en nuttige handwerk Verder een schrijven van de N.V. Bouwfonds van Ned. Gemeenten, inzake aan sluiting bij het bouwfonds. Deze drie stukken werden geren- voyeerd naar b. en w. om pre-advies De voorz. deed voorts mededeling n.a.v, vragen, dat het routebord op de hoek van de Leidse Buurt Rhijngeesterstraatweg is verplaatst naar de overzijde van de weg nabij de Abri; dat het maken van een trot toir langs de oostzijde van de Wijt- tenbachweg in verband met de daar aanwezige sloot technisch niet uit voerbaar is. Het ligt in de bedoeling No. 527. Horizontaal: 1. gem. in Z.H., 5. ligplaats voor schepen, 7. voorvoegsel, 8. onbep. voornaamw., 10. wrok, 11. secretaris-penningmees- ter (aflc.), 12. meisjesnaam, 13. bier soort, 14. kleverig sap uit sommige bomen, 15. zijtak Moezel, 16. telwoord, 17. onderpand, 18. muzieknoot, 19. zachtaardig, 21. meisjesnaam, 22. scheikundig element (afk.). 23. boom scheut, 24. koord van een speeltuig. Verticaal: 1. woedend, 2. voeg woord, 3. vervoermiddel, 4. niet goed doorbakken, 5. van het teken af te herhalen (afk. in de muziek), 6. balk, 9. voorzetsel, 10. kleurstof, 11. klap, 12. een der KI. Soenda-eilanden, 13. karakter, 14. het uitspansel, 15. wet gever van Athene een der zeven wij zen, 17. onvriendelijk, 19. familielid, 20. voorzetsel, 21. munt in Nederland (afk.), 22. welaan. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 526. Horizontaal: 1. Zegwaard, 9. sla, 10. duo, 11. op, 13. Ulm, 15. k.o., 16. ram, 18. som, 20. taak, 22. kap, 24. laan, 26. lof, 29. raam, 31. la, 32. in, 34. mais, 36. tak, 37. raad. Verticaal: 2. es, 3. glu, 4. wals, 5. A. D6. ruk. 7. doos, 8. port, 12. paal, 14. mok. 17. maar, 19. mal, 21 kaam, 23. pol, 25. naar, 27. fat, 28. pit, 30. Mia, 33. na, 35. sa. Leidse Universiteit Gepromoveerd tot dotcor in de Godgeleerdheid op proefschrift geti teld „Biblical Galendars" de neer J. van Goudoever, geboren te Utrecht en thans wonende te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de Rechtsgeleerdheid op proefschrift getiteld „Tien jaar Suriname (van afhankelijkheid tot gelijkgerechtigd heid, 1945—1955)" de heer F. E. M Mitrasing, geboren in Suriname en thans wonende te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de Rechtsgeleerdheid op proefschrift ge titeld „Uitlokking as probleem in die strafregwetenskap", de heer J. C. de Beer, geboren te Potgieters- rust (Z.-A.) en thans wonende te Oegstgeest. Geslaagd voor het doct.-ex. de heer H. R. Smissaert te Den Haag. (Vervolg). Noordeinde (E.L.S.) Voorwinde: diploma A: Anneke Hartog, Liesje Steenwinkel, Rob de Vries. Diploma B: Elsbeth Hert, Mieke Jansen, Elske van Praag, J. J. de Graaf. Driftstraat (Riks): diploma A: Grietje Blik, Bep v. d. Kaay, Anne de Jong, Corrie Stijger, Arie Penne- burg. Diploma B: Janneke Rüner, Marry de Jong, Diana de Wolf, Con- ny Meyer, Wim Bekooy, Johnny v. d. Kaay, Bas Vught, Tonny Bey. Van Vollenhovenkade (Koster): di ploma A: Hans v. d. Horst, Laurens van Vliet, Marijke Labordes; diploma B: Eric Hollm, Henk v. d. Wetering. Arie v. d. Henst. Rijnsburgersingel (Entrop): diplo ma B: Cokkie Buitenman, Evert Wou ters, Kees Brocaar, Gerrit Lagas, Hen- ny Kuiters. Munnikenstraat (Brittijn): diploma A: Beppie van Haarlem; diploma B: Ton van Varen, Jan Abbink. Roodenburgerstraat (de Haan): di ploma A: Marja Eradus, Erika Hotte, Marian Privé, Jos Ruigrok; diploma B: Bram Brouwer. Timorstraat (Wijngaards)diploma A: P. Peysel, A. dé Groot; diploma B: H. van Kins, F. Prins, C. Rozier, Els de Veer. Damlaan (Fluyt): diploma B: Ro- bertina van Halm, Annelies Dallinga, Anja Holvast. Oosterstraat (de Jong): diploma A: Ria v. d. Linden, Wim Nagtegaal, Yvonne Overdijk, Ria v. d. Linde; di ploma B: Ria v. d. Lelie, Ria Stol, Annie Mulder, Truus Rijnsburger. Cok Fuchs, Jan v. d. Maan, Hans van Tongeren, Aat Spek, Robby Groen- huyzen. Zuidsingel (v. d. Neut): diploma A: J. Filippo; diploma B: F. Chaudron, H. Chaudron, S. Volkers. Luc. de Jong; Leo van Bemmelen; G. Veldhuyzen, H. Kuyper; L. Onderwa ter; J. Franke; R. Knijnenburg; Theo Post; Sjaak Snyer; Henk Juffermans; Frans Gijsman: Jan v. d. Meer; Jan Halvemaan P. Pijnaker; A. Vermeu len; B. van Veen; N. van Seggelen; T. van Seggelen; B. Mulder. Franchiroontlaan Kapteyn) Diplo ma A: ^iet Wortman. Diploma B: Bart Verbrugh; Guus Zwartjes. Hans Vers'eeg; Jaap Maas- sen; Wim Bouwman; Rudi Coster; Ron v. Berge Henegouwen. Rapenburg (Zandvliet). Diploma A: Aart Remund; Wim Visser; Gerard de Jong. Diploma B: Fred, de Hosson; Theo Kok. Rein Uilenbroek. (Wordt vervolgd) WILDWEST IN DE HAARLEMMERMEER In de Haarlemmermeerpolder heb ben zich de afgelopen nacht ware wild-west taferelen afgespeeld tij dens de achtervolging van een vrachtauto uit Amsterdam door vijf politieauto's. Omstreeks drie uur werd de assistentie van de Amster damse politie ingeroepen voor een huiselijke ruzie in een woning aan de Tugelaweg in oost, waar de 23- jarige kruier C. zijn stiefvader zou hebben gedreigd met een zware bandenlichter dood te zullen slaan. Toen de politieauto arriveerde stapte de kruier juist in een voor het huis staande vrachtwagen en reed opzettelijk op de politieauto in, die aan de voorzijde zwaar werd be schadigd. Met gedoofde lichten reed de vrachtwagen door. Een agent den en de linkervoorband van zijn in 1960 het z.g. „winkelcentrum- plan" te realiseren, waarbij dan het voorste gedeelte van de Wijttenbach- weg als hoofdverkeersweg vervalt, B. en W. onderzoeken of een klei ne verbetering kan worden verkre gen door het trottoir langs de west zijde van de weg door te trekken. B. en W deelden tenslotte nog mede dat de Warm onderweg dinsdag jl. is opengesteld voor het doorgaande verkeer. Grondaankopen. Het college stelde voor, 5 percelen grond, groot 1.83.30 ha, toebehoren de aan C. J. van Grieken met inbe grip van de toe te kennen schade vergoeding te kopen voor 193.61 Het pand Bijdorplaan 10 is in deze koop begrepen. Verder een stuk grond van de fam. C. M. den Hollander met inbe grip de schadevergoeding voor 5000.en een perceel aan de Abt- poelweg van L. J. Hogervorst met schadevergoeding voor 66.840. De heer v. d. Hulst juichte de voorstellen toe, als ook het beleid in deze van b. en w. Spr. herinnerde eraan, dat dit voorheen niet altijd zo was. De heer Van Nieuwkoop vroeg of dat het gehele bedrijf van de heer Van Grieken is, waarop de voorz. bevestigend antwoordde. De heer Van Weizen wil de bij het publiek bestaande mening weerleg gen, dat de gemeente fantastisch ho ge prijzen voor de grond betaalt. Men moet er rekening mee houden, dat de bedrijfsschade bij de koop is inbegrepen Mevr. Kramers dankte voor de deskundige voorlichting, ge geven door gemeentewerken. Voorstellen werden aangenomen. Aan de heer G. v. d. Horst werd een stukje grond verkocht van 5 m2 a 25.- per m2 langs de Oude Rijn- zichtweg voor het maken van een inrit naar een eventueel later bij zijn woning te bouwen garage. Het voorstel tot doortrekking van het rijwielpad van de Abtspoelweg werd aangenomen. Voor de melkzaken werd een ver plichte vacantieregeling ingesteld, zulks op verzoek van de melkhande laren, verdere agendapunten gin gen zonder bespreking onder de ha mer door. De rondvraag In de rondvraag verzocht de heer Bergmeyer maatregelen tegen de kraaien plaag. Hij wees verder op de dichtheid van de bebossing aan de achterzijde van de percelen Oranje laan noordzijde. De heer Van Nieuwkoop was zeer erkentelijk voor de toezending der stukken over de berekening van grondprijzen en van de grond-poli- tiek bij het nieuwe uitbreidingsplan Weth. Steenmetser zegt bij Ge meentewerken veel werk wordt af gedaan en hoopt mettertijd met een voorstel tot uitbreiding van deze dienst te komen. Hij gaf daarna een kort verslag van het Gemeente-Congres dat te Berlijn is gehouden en waar hij Oegstgeest heeft vertegenwoordigd. Opmerkelijk was, dat Jeugdzorg en Bejaardenzorg bij alle landen punt nummer één vormden. Spreker hoopt binnenkort nog nadere mededelingen over dit congres te doen. Hierna ging de raad in comité-ge neraal. Geslaagd Aan het Nutssemina- rium voor pedagogiek aan de Am sterdamse Universiteit slaagde voor het diploma kleuterpedagogiek mej. A. G. J. Wendt, alhier. loste zonder succes nog vier schoten op de wegrijdende wagen. Terstond kwamen andere auto's A: An Smittenaar, Janny Doove, Dick Bakuis, Kees Staats, Henny Blok; di- plima B: Rinus v. d. Heiden, Piet van Zijp, Freek Lepelaar. Roodenburgerstraat (v. Iterson): diploma A: R. Mastenbroek, S. Wil- lemse; diploma B: Elco Pina, B. Zee man, I. Reep, F. Kok. Middelstegracht (Feyerse): diplo ma A: Jan Sinteur; diploma B: Ria Arnoldus. Telderskade (v. d. Veen): diploma A: Bep Brugman, Conny Boersma, G. Boshuizen, H. v. d. Laken, Hanny Nieuweburg; diploma B: B. Pont, Gerda Sjardin. VGLO Boommarkt. (v. Eisen) Di ploma A: Kees Uittenhout; H; ns van Leeuwen- R:en Leenen; Steph. Smits; R. Hoogeboom. Diploma B: Ton Lolkes de Beer; van Diemen op ging, achterna te zetten. Aanvankelijk gelukte het de politiewagens niet de chauffeur te doen stoppen, want hij reed ondanks de verscheidene hem gegeven stop tekens door. Via Diemen ging het over de Schipholweg naar de Rijks weg Den Haag en vandaar over de Kruisweg in de richting Aalsmeer, Kudelstaart, Leimuiden. Daarna zettq de vluchteling weer koers in richting Haarlemmermeer. In middels waren de twee achterban- bracht. wagen door de politiemannen stuk geschoten, maar hij bleef doorrijden. Tenslotte geraakte de wagen in de berm van de Aalsmeerderdijk en toen was het spel uit. De bemanning van een rijkspolitieauto, die op dat moment vlakbij hem was hield de kruier aan. De man is opgesloten in het politiebureau Linnaeusstraat, waar nu deze huiselijke twist, die in een wilde achtervolging eindigde verder wordt uitgezocht. Bij de ach tervolging is nog een tweede politie auto in het ongerede geraakt, zodat tenslotte drie auto's met de kraan wagen moesten worden weggesleept en naar het hoofdbureau worden ge- Laatste Berichten DE PRINSELIJKE BRUILOFT TE BRUSSEL Monseigneur Leonce Boone, de deken van Brussel, droeg tenslotte een stille H. Mis op. De plechtigheid eindigde kort voor half een. Het bruidspaar werd opnieuw hartelijk toegejuicht toen het de kerk verliet en in de open auto stap te voor de acht km. lange rit naar het paleis te Laken, waar het aanzat aan een lunch, voordat het later op de dag voor de huwelijksreis naar Majorca zou vertrekken. Het gejuich waarmee ook de overige deelnemers aan de plechtig heid werden begroet, verminderde aanzienlijk toen Prinses Liliane, de tweede vrouw van Koning Leopold, aan de arm van ex-koning Umberto van Italië de kerk verliet. VAN HOOISCHELF GEVALLEN Vanmorgen is te Asten de 55-ja- rige landbouwer W. Wijnen in zijn schuur van de hooischelf gevallen en tengevolge daarvan overleden. W. was gehuwd en vader van negen kinderen. Een der zoons vond, toen hij om streeks negen uur toevallig in de schuur kwam, zijn vader liggend in een plas bloed. Het slachtoffer was toen reeds overleden, zodat men geen bijzonderheden weet over de toedracht van het ongeval. ■TI GEZELLIGE DORPS-SFEER OP 5 MEIPLEIN Het was wat winderig gisteravond op het 5 Meiplein, waar „Werkmans Wilskracht" in de verplaatsbare mu ziektent van de gemeente een open luchtconcert gaf, maar het was er gezellig. Men moet dit hernieuwde initiatief om wijk-.oncerten te geven van harte toejuichen. Zulke activitei ten brengen een gezellige sfeer in de buurt. „De mensen leven langs elkaar heen in een grote stad", zegt men wel eens; met activiteiten als deze open luchtconcerten slaagt men er in iets van de knusse dorpssfeer in de wij ken terug te brengen. Werkmans Wilskracht gaf een uitstekend con cert, waarin voor elk wat wils werd geboden. Er klonken marsen, Wiener Walzer, maar ook stemmingsstukjes zoals een selectie uit de „Showboat" een elfs pittige Dixielandmuziek in het nummer „When the Saint go mar ching in". Met zo'n concert bereikt men méér mensen dan men zou verwachten, ge zien het handje vol dat de moeite neemt vóór de tent te gaan staan. Op het 5 Meiplein genoten de bewoners van de muziek voor de geopende ramen en voorts was de muziek in een cirkel met een straal van vijf honderd meter in de huiskamers goed te volgen. Bij Koninklijk besluit van 17 juni 1959, nr. 21 is m.i.v. 21 september 1959 aan dr. J. Schacht op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als ge woon hoogleraar aan de Rijksuniver siteit te Leiden. Aan de kweekschool voor kleuter onderwijzeressen te Tilburg is ge slaagd mej. Truus Blom uit Leiden. Leidse agenda AVOND- EN NACHTDIENST VAN DE APOTHEKEN TE LEIDEN Geopend apotheek Reijs>t, Steen straat 35, tel. 20136. Het prinselijk huwelijk wordt gesloten Bij de aanleg van een nieuwe, tot tien meter verbrede Hoge Morsweg te Oegstgeest hebben wegwerkers stukken blootgelegd van oude fun- Scheepsberichten ABBEDIJK 1 juli te Antw CALTEX DELFT it) 1 juli v. Vizagapapatnam n Calcutta; CISTULA (t) 2 juli te Pladju; CONGOKUST 1 juli v. Freetown n. l'Ha- vre; DINTELDIJK 1 juli te Antw.; HEC TOR 1 juli te Algiers; KARAKORUM 2 juli te l'Havre; LEIDERKERK 2 juli te Aden; LELYKERK 2 juli te Damman: LOPPERSUM 1 juli te l'Havre; MAET- SUYCKER 2 juli te Singapore; MALEA <t) 2 Juli te Miri; MATARAM 1 juli 'e Tj Jandan; MEIJSKERK 1 Juli *e Suez; NANUSA 1 juli v. Kobe Palikpapan: NOORD* 'TK 1 juli v. Monrovia n Las- palmas; SIB1GO ,.0 Jul v. Brisbane n Sydney: SUEDRECHT <t> 1 Juli e Wis mar; STEVEN 2 juli te CEUTA; TA- LISSE p. 1 juli v. Guardafui n. Suez; TAWALI 1 juli v. Madras n. Rangoon; VAN WAERWIJCK 2 juli te Marilla; I.TSSEL p. 1 juli kp St. Vincent n. Mal- I ta. damenten bij de brug over de wate ring die op geringe afstand van het Ingenieurs Bureau voor Bouwnijver heid is gelegen. Namens het museum van Oudheidkunde te Leiden werd naar deze fundamenten een onderzoek ingesteld, maar het type steen ver ried, dat men hier niet te maken had met fundamenten van een voor „oudheden" interessant gebouw. De maat van de bakstenen bevestigde het vermoeden, dat hier sprake was van een zeventiende eeuws bouwwerk. Meende men eerst te doen te hebben met een 17e eeuw buiten, later werd op het Oud-Archief te Leiden vast gesteld, dat men gestuit was op de resten van een steenplaats, waar schijnlijk eertijds het iegendom van Adriaansz. Brouwer. Deze gegevens werden gevonden in een oude map met tekeningen van het Elisabeth- ziekenhuis, waarop de eigendommen van dit huis stonden aangegeven. In deze buurt hebben vroeger meer steenfabrieken gelegen, in de nabij heid van de Rijn. Het wisselen van de ringen ïn de St. Goedele te Brusesl,

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2