S)e &2id6eSoi4/ta/nt Groot tuinfeest in 't kasteel te Laken Vandaag presidentsverkiezing in Berlijn De baan, Nehroe's gezag taant Engelse kranten krijgen geen inkt Om de leverantie van wapens aan Bonn Korreltje Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 1 JULI 1959 50ste JAARGANG No. 14750 die Adenauer versmaadde Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p. w., f 2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.Advert.: 17 et p. m.m. Telefoontjes f 1-50. TER ERE BRUIDSPAAR Zesduizend gas'en Koning Boudewijn en koning Leo pold hebben dinsdagmiddag in het kasteel te LakeD een groo» tuinfeest gegeven ter ere van prins Albert en prinses Paola, die donderdag in het huwelijk treden. De voltallige konink lijke familie met uitzondering van koningin-moeder Elizabeth en prin ses Liliana, die griep heeft bui tenlandse prinsen, familieleden van prinses Paola, in totaal ongeveer 6.000 gasten namen deel aan het feest in de uitgestrekte tuinen van het paleis, VAN HET VAN MORGEN welke wereldberoemde broeikassen hebben, waar 2.000 mensen tegelijk langs de tropische planten kunnen wandelen. Ondanks het betrokken, druilerige weer bood het feest een schitterende aanblik door de kleding en sieraden REGERINGS NOTA critiek, die van socialistische zij de wordt aangedragen is deze, dat de nieuwe regering de politieke lijn op vele punten heeft omgebogen behalve op het punt, waarop zij Hof stra per se zijn zin niet wilde geven. De regeringsnota stelt nl. voor de in het kader van de bestedings beperking ingevoerde belastingver hogingen met nog een jaar te verlen gen. En, zo zegt men nu, dat is pre cies het voorstel waarover men de regering Drees heeft laten struike len. En dat is nu het wordt voor de zoveelste keer gezegd niet waar. Het ging er bij de verlenging der belastingverhogingen niet om deze met 1 of met 2 jaar te verlengen. Het ging er om deze te verlengen met eenmaal twee jaar of tweemaal één jaar. De rechtse partijen hebben niet gezegd tegen minister Hofstra: uw voorstel om deze belastingen te ver hogen voor de tijd van twee jaar is verkeerd. Het is mogelijk, dat dit nodig is. Maar zeker is het niet. Laten we dus de voorzichtigste kant kiezen en deze verlengen voor één jaar. Dan kunnen we daarna nog zien of verlenging met nóg weer een jaar nodig zal zijn. Dat was het wat Hofstra niet wil de. Hij kon zijn twee jaar krijgen, zo het nodig was, maar in twee etap pes, maar dat wilde hij niet en voor dit formalisme riskeerde hij een ka binetscrisis, waarvoor men nu de schuld legt op de schouders van de rechtse partijen. Het is minister Hofstra en niemand anders, die daar voor de verantwoording draagt. Nu deze regering meent, dat deze belastingverhogingen nog een jaar moeten worden verlengd, kan men niet zeggen: ziet ge: minister Hof stra heeft toch maai gelijk gehad. Men kan in een economische ontwik keling nooit zover vooruitzien, ten minste niet met zekerheid. Die zekerheid had men kunnen krijgen, als men eerst één jaar ver lenging had aanvaard en dan verder had gezien. Dat heeft de regering de Quay nu gedaan en nu heeft zij die belastingverhogingen met nog een jaar verlengd. Als minister Hofstra niet het onderste uit de kan had wil len hebben, had hij dit nu ook ge kregen. Men kan intussen niet zeggen, dat de regering het advies van de S.E.R. slaafs heeft gevolgd. De regering heeft een zelfstandig oordeel gevormd en daarnaar gehan deld. De ene groep van de samenleving wil dit en de andere dat. De S.E.R. had voorgesteld de huurverhoging te doen ingaan op 1 april 1960 op een percentage van 25%, de rege ring heeft gekozen voor 1 januari 1960 met 20%. Er was een rijk assortiment aan j verlangens en de regering had zich I te richten naar de nabije toekomst, omdat de begroting 1960 nog niet bekend is. Die gegevens kent men dus nog niet. Ook de regering niet. De vak bonden klagen er nu over, dat de regering alles tegelijk heeft willen doen. En de huren én de melk. Daar door zou de practische invoering van een vrijer loonbeleid illusoir worden gemaakt. IJierbij heeft de regering een com- pensatie in het vooruitzicht ge steld. Die compensatie is vrij ruim ge dacht: een loonbijslag van 2.5% van het basisloon met een minimum van 3.50 a 4.per week. Dat bete kent een hoger bijslagpercentage voor alle werknemers met een loon van minder dan 140 a 160 per week. Degenen, die in een huis van vóór 1918 wonen, waarvan de huur niet wordt verhoogd, krijgen bovendien de bijslag geheel ten geschenke. Kan men nu de regering verwij ten, dat zij haar eigen weg heeft ge kozen, afwijkend van het advies van Presidentskeuze te Berlijn WANDAAG HEBBEN de Westduit- sers hun president gekozen en wel in West-Berlijn. De Westduitse president wordt gekozen door de Bondsvergadering en daarom heb ben enige honderden afgevaardig den zich van Bonn naar West-Ber- lijn begeven om daar hun stem uit te brengen. Waarom ze nu juist in West-Ber lijn zijn gaan zitten, waar ze anders niets te maken hebben, wordt be grijpelijk als men er aan denkt, dat West-Berlijn juist in deze tijd een omstreden gebied is. Ook de tegen woordige, nu aftredende, pre- 0 sident Heuss is in 1954 in Berlijn gekozen. Men heeft dat toen gedaan en doet het thans weer om de verbondenheid van Berlijn met de Westduitse Bondsrepubliek te benadrukken. Het is evenwel de vraag of men daar in deze tijd goed aan gedaan heeft. De Westelijke mogendheden stellen zich nl. te Genève op het standpunt, dat West- en Oost-Ber- lijn bezet gebied is en dat zij daar in West-Berlijn zitten krachtens het recht van bezetting. Ook de Russen horen daar te blijven, althans hun verantwoordelijkheid voor de goede gang van zaken te handhaven en die niet af te schuiven op de Oostduit sers. Maar als West-Berlijn bezet gebied is en formeel afgezonderd is van West-Duitsland, is het eigenlijk een vreemde figuur als de Westduit sers daar hun president gaan kiezen De Russen hebben er reeds tegen geprotesteerd, maar de bedoeling van dit protest zal wel niet geweest zijn om hun „verontwaardiging" te uiten tegen deze nieuwe complicatie van de Berlijnse kwestie. Integendeel, voor de Russen zal het geval waar schijnlijk een welkome gelegenheid zijn om de Westelijke geallieerden straks te Genève voor de voeten te werpen, dat zij hun eigen standpunt hebben prijsgegeven. Gromiko zit al te peinzen' op de beste formulering om dat de Amerikanen, Engelsen en Fransen in te peperen, zodra Genève weer begint. der vrouwen, de gewaden van pre laten en de grote hoeveelheid bloe men. De koning en de verloofden ver welkomden de voornaamste gasten in een eresalon in de rechtervleugel van het paleis. Daarop wandelden zij naar buiten om de diplomatieke gasten te begroeten Twee orkesten luisterden het feest op Onder de aanwezigen bevonden zich o.a ex-koning Umberto van Ita lië, erf groothertog Jan van Luxem burg en erfgroothertogin Josephine Charlotte, prins Axel en prinses Mar garetha van Denemarken (zuster van wijlen koningin Astrid), prins Carl Bernadotte van Zweden, broer van Astrid, vooraanstaande personen van de Europese instellingen, parlements leden en hoge militairen. Tijdens een wandeling werden prins Albert en prinses Paola luide toege juicht. Vele Italianen juichten ook ex-koningin Marie-Jose, de echtge note van Umberto en tante van Al- bert, toe en riepen „lang leve onze koningin". Prinses Paola zag er eerst nogal verlegen uit, maar later was haar nervositeit geheel geweken. HUWELIJKSREIS NAAR MAJORCA Prins Albert en prinses Paola zul len de eerste dagen van hun witte broodsweken op Majorco doorbren gen, zo heeft het blad „La Ultima Hora" dat in Palma verschijnt, dins dag gemeld. Het paar wordt volgens het blad donderdagavond per vlieg tuig in Palma verwacht. Het Amerikaanse weekblad „Time" heeft in zijn editie van woensdag ge schreven, dat de afgelopent week in India steeds „luidere protesten zijn gehoord tegen het leiderschap of gebrek eraan van premier Nehroe. Nehroe verloor veel van zijn glans door zijn vruchteloos verblijf van dagen in Kerala. Nehroes bezoek liet de communisten in het zadel Zijn pogingen tot compromis en vrede lieten zijn aanhangers weer eens onbevredigd". In Kerala zijn dinsdag meer dan 1.200 mensen gearresteerd, voorna melijk wegens het posten bij scholen, regeringsbureaus en bushaltes. Sedert de campagne op 12 juni begon zijn reeds bijna 20.000 mensen aange houden. DALAI LAMA NAAR ZUID-VIETNAM? De Dalai ^ama zal mogelijk India verlaten en politiek asiel in Zuid- Vietnam vragen, zo is in diploma tieke kringen in Nieuw-Dehli meege deeld. Waarnemers zeiden, dat de Dalai Lama zich geplaatst ziet voor het moeilijke vraagstuk van een ander land te vinden, dat bereid is hem te huisvesten en de zaak van Tibet aan hangig te maken bij de V.N., nu India bepaalde dat hij in India niet als hoofd van een Tibetaanse rege- ring-in-ballingschap kan optreden. Waarnemers zijn van mening dat, indien de Dalai Lama van plan is de kwestie-Tibet voor te leggen aan de V.N., hü het best asiel in Zuid-Viet- nam kan vragen. REKKEN TOT EIND VAN DE WEEK De Britse minister van arbeid, Macleod. heef dinsdag besloten, tus senbeide te komen in het geschil in de drukinktindustrie, waardoor het verschijnen van 46 Londense dag en weekbladen wordt bedreigd. De mi nister nodigde de twee partijen uit met de voornaamste bemiddelaar op zijr ministerie te komen praten Hij Ls er evenwel niet in geslaagd een bespreking te bewerkstelligen tussen werkgevers en werknemers in de Britse drukinktindustrie Hij ontving vertegenwoordigers van beide par tijen afzonderlijk, maar ot een geza menlijk gesprek kwam het daarna niet. Als het conflict niet wordt opge lost, zullen tegen het weekeinde de nationale dagbladen niet meer kun nen verschijnen wegens gebrek aan drukinkt. De werknemers eisen een werk week van 40 uur en verbetering van de lonen. De vereniging van dagbladeigena ren heeft bekend gemaakt dat haar bladen in kleiner formaat gaan ver schijnen met ingang van woensdag Ondanks deze maatregel zal er na zondag a.s. geen inkt meer beschik baar zijn. Bij elkaar zijn er 46 Londense dag en weekbladen getroffen Bovendien hebben 1 100 kranten in de provincie en de Londense voorsteden en 4.300 drukkerijen het bedrijf gestaakt, eveneens wegens een geschil over loon en arbeidstijd. de S.E.R.? Ook de regering kent alle gegevens nog niet. Maar op het convent van de A.R.- partij heeft minister Zijlstra er reeds de aandacht op gevestigd, dat het beleid van deze regering voor al gericht zal zijn op het behouden van de waardevastheid van het geld en op het voorkomen van een nieuwe overbesteding. Uit de maatregelen, die zij nu in het vooruitzicht heeft gesteld, mag men niet concluderen, dat zulk een nieuwe overbesteding in.het verschiet ligt, maar alleen dat De kansen van Luebke Oost-Duitsland heeft in nota's aan de Westelijke mogendheden zeer scherp geprotesteerd tegen het hou den van de Westduitse presidentsver kiezingen op woensdag in West-Ber lijn. In de nota's, die via het Tsjecho- slowaakse gezantschap aan de weste lijke diplomatieke missies zijn over handigd, werd gezegd, dat het houden van de verkiezing aantoont, dat West- Duitsland met behulp van West-Ber lijn poogt „de politiek van uitdagin gen jegens de Duitse democratische republiek en andere Europese staten voort te zetten". „De initiatiefnemers van deze poli tiek zullen de volledige verantwoor delijkheid moeten dragen voor de ge volgen daarvan". Het Oostduitse nationale front zou vandaag in Oost-Berlijn een bijeen komst van vijf uur houden. De Westduitse partijen zijn dinsdag in West-Berlijn bijeen geweest om de afgevaardigden de laatste instructies te geven voor de presidentsverkie zing. De regerende Christendemocra tische partij bevestigde dr. Heinrich Luebke, minister van landbouw als haar kandidaat De sociaaldemocrati sche (oppositie) partij bevestigde een stemmig prof. Carlo Schmid, waarne mend voorzitter van de Bondsdag, als haar kandidaat. De derde kandidaat is dr. Max Becker van de kleine Vrije democra tische (oppositie) partij. __a_,De Christen-democraten hebben men moet trachten deze te voorko- 517 van de 1038 kiesmannen, maar bij I San Giovanni staat het water tot de de eerste twee stemmingen zullen zij tweede verdiepingen, een absolute meerderheid van 5201 Twee soldaten zijn bij de evacua- stemmen nodig hebben om hun kan- tiewerkzaamheden verdronken, didaat gekozen te krijgen. Bij de der- D 5 JU"1" de stemming is een eenvoudige meer derheid voldoende. Waarnemers zijn van mening, dat er meer dan één stemming nodig zal zijn en dat de nieuwe president tegen woensdagmiddag zal worden.gekozen. De Duitse partij die een coalitie heeft met de christ-democraten, en 24 kiesmannen telt, heeft bekend ge maakt dat zij geen van de huidige kandidaten zal steunen. Verrassingen mogelijk Waarnemers menen, dat er slechts twee elementen zijn, die een verras sing mogelijk maken, namelijk de plannen van de Duitse partij en het standpunt van enkele Christendemo- Engeland staat voor de omvang rijkste staking in het publiciteitswe- zen sedert de algemene staking van 1926 De ochtendbladen hebben reeds besloten, dat als één van hen zijn inktvoorraad heeft opgebruikt en dus niet meer kan uitkomen, alle och tendbladen de verschijning staken. Door halvering van het aantal pagi na's hoopt men het nog tot het week einde te kunnen rekken. Het Israëlische parlement heeft dinsdag een communistische motie van wantrouwen in de regering van premier Ben Goerion verworpen met 57 tegen 5 stemmen bij 37 onthou dingen. Alleen de communisten stemden voor de motie, die was in gediend wegens voorgenomen leve ring van Israëlische anti-tankwapens aan de Duitse Bondsrepubliek. Na de stemming begon het debat over een door premier Ben Goerion ingeleidde motie, waarin goedkeu ring van de wapen leveranties aan Duitsland wordt gevraagd. Het debat is dinsdag niet tot een slot gekomen. Vandaag zou het wor den voortgezet. craten, die het niet eens zijn met het besluit van Adenauer om kanselier te blijven; deze Christen-democraten zouden misschien hun ongenoegen to nen door Luebke niet te steunen. Bondskanselier Adenauer zei dins dag, de verkiezing met grote rust e- eemoet te zien. Dinsdagavond legden tientallen ar beiders de laatste hand aan de ver siering van de „Ostpreussenhalle" waar de conventie bijeenkomt. De ..Ostpreussenhalle" is een ten toonstellingsruimte waar ook dikwijls paardesportwedstrijden worden ge houden. De hal is voor deze gelegenheid versierd met een grote Duitse ade laar. „GRAP" ZWAAR GESTRAFT Het hof van beroep in Parijs heeft dinsdag een zekere Claude Figus bij verstek veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf en een boete van 50.000 frank wegens grafschennis. De man, die niet verschenen was, had geprobeerd een ei te bakken boven de vlam van het monument van de „onbekende soldaat" bij de Are de Triomphe in Parijs. Een la gere rechtbank had hem hiervoor tot drie maanden gevangenisstraf en een boete van 50.000 frank veroor deeld. voor het verkeer toegankelijk. De Stelviopas is ten gevolge van zware sneeuwval nog steeds gesloten. De St. Bernard Pas is gisterochtend sneeuwvrij gemaakt. Lijk in duinen gevonden NABIJ WASSENAAR Enkele heren van de duinwater- leidingdienst hebben gistermiddag te ongeveer 15.00 uur in het duinge bied te Wassenaar het stoffelijk overschot gevonden van een onge veer 45-jarige man. De Wassenaarse politie heeft de gehele ochtend besteed om de iden titeit van het lijk te onderzoeken. De politie vermoedt gesteund door de bevinding van dr. Zelden- rust, die de lijkschouwing verricht te dat de man onwel is geworden en daarna overleden. Er zijn geen aanwijzingen voor misdrijf. De dood trad reeds onge veer 12 dagen geleden in. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's men. Of de loonsverbetering in deze si tuatie kans van slagen heeft, zullen wij in een volgend artikel bezien. SLECHT WEER IN NOORD-ITALIë Noord-Italië heeft te kampen met bijzonder slecht weer. In Alto Adige (Zuid-Tirol) zijn vele dorpen door overstromingen geïsoleerd. Met name in de vallei van de Aurina zijn hon derden gezinnen geëvacueerd. De Brennerpas is inmiddels weer Prins Albert en Prinses Paola op tuinfeest in Laken Juni was droog en zonnig De afgelopen maand juni moet tot de droge maanden worden gerekend, ofschoon het de laatste vijf dagen vrij veel heeft geregend. In het noordoosten van het land was juni evenwel natter dan normaal, daar j hebben de laatste vijf dagen nog om streeks 50 mm regen gebracht, zodat in Groningen in totaal in de gehele maand 77 mm is gevallen tegen 53 mm normaal. Het droogst was het in Zuid-Holland, Utrecht, Gelder land, Noord-Brabant en in het groot ste deel van Limburg. Over het al gemeen is evenwel ook daar juni 1949 droger geweest. Het aantal uren zonneschijn was in De Bilt groter dan tot dusver in deze eeuw ooit in juni was gere gistreerd. het bedroeg 301 tegen 118 normaal. De zon scheen nog 29 uren meer dan in juni 1940, de maand die tot nu toe de zonnigste juni was ge weest. De temperatuur was gemid deld een weinig boven normaal. In i t w-« De Bilt kwamen zeven (normaal rtCl WCCf 111 IlUrOpdl vijf) zomerse dagen voor, maar ook kwam het daar in drie nachten dicht bij de grond nog tot lichte vorst. (Medegedeeld aoor 't K.N.M.I. Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur>. VRIJ VEEL BEWOLKING Zacnter weer met vrij veel be wolking en aanvankelijk hier en daar wat lichte regen, maar mor gen overdag op de n eeste plaat sen droog. Matige, in net noor den van het lam rij krachtige wind tussen west en zuidwest. 2 Juli: zon op 04.24; onder 21.03; maan op 02.14; onder 17.34. Hoogwaterstanden 2 Juli: v.m. 0.45; n.m. 1.18 Zachtere lucht De Bilt, woensdag 10 uur. Het K.N.M.I. deelt mede: De depressie bij Denemarken, die gisteren het weer beïnvloedde, is al opvullend naar het oosten weggetrokken, waar hij zich verenigde met een depressie boven West-Rusland. Tengevolge hiervan naimen de wind en de buiïg- heid af. Een hogedrukgebied, dat zich tussen de Azoren en Portugal be- vond, breidde zich over Frankrijk uit. i Tussen het hogedrukgebied en een depressie ten zuiden van IJsland voe ren zuidwestelijke winden zachte en vochtige lucht naar de Britse eilan den en het Noordzeegebied. Het front, dat deze lucht begrenst, zal in de komende nacht ons land bereiken en kan plaatselijk wat regen bren gen, die echter waarschijnlijk van j weinig betekenis zal zijn. Morgen Koning Boudewijn en koning Leopold hebben dinsdag in en bij het kasteel te Laken een groot tuinfeest ge- zullen we ons in de zachtere lucht geven ter ere van prins Albert en prinses Paola, die donderdag in het huwelijk treden. Deze telefoto toont bevinden, waarin echter vrij veel prinses en prins temidden van de gasten. Midden op de foto prinses Maria Beatrix van Savoye. l bewolking voorkomt. helsinki geheel bew. 16 c. stockholm half bew. 14 oslo onbewolkt 22 kopenhagen zwaar bew. 21 aberdeen regen 13 londen geheel bew. 20 amsterdam geheel bew. 15 brussel geh^l bew. 18 parijs licht bew. 21 bordeaux ha.f bew. 21 grenoble zwaar bew. 17 nice onbewolkt 25 bfrlijn zwaar bew. 21 francfort zwaar bew. 19 mfinchen regen 15' zurich regenbui 15 GENèVE zwaar bew. 15 locarnc licht bew 24 we*ten licht ew. 14 tnnsrruck regen 19 bet-gr a do zwaar bew. 25 atctfne onbe olkt 27 rome licht bew. 26 a.taccto onbewolkt 21 madrtd onbewolkt 25 mallorca half bew. 26 Het kortste antwoord is het te doen

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1