9 Russisch protest tegen presidentsverkiezing in Berlijn Halië's deelneming aan vooroverleg fe Genève Kozlow in Amerika Chroesjtsjef neemt zijn vrouw mee De Paus over het vluchtelingenjaar Het verzet in Keraia Hel van vuur over recreatie-oord De Carabinieri concerteerden op de Dam Russische verklaring over Genève weer i MAANDAG 29 JUNI 1959 50ste JAARGANG No. 14748 BONDSREPUBLIEK zich de les niei voorschrijven «U.L.,». KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p.w., f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50. Wat De Gaulle in Rome besprak President De Gaulle van Frankrijk is zondagmiddag van het vliegveld van Rome naar Parijs vertrokken na zijn officiële bezoek aan Italië. Na zijn aankomst te Parijs inspecteerde De Gaulle een erewacht en vertrok naar zijn ambtswoning zonder een verklaring af te leggen. De besprekingen van generaal De Gaulle in Italië hebben o.a. geleid tot een Frans-Italiaans voorstel voor besprekingen tussen Frankrijk, Ita lië, Engeland en Amerika in Genève vóór de Geneefse ministersconferen tie, waaraan Amerika, Engeland, Frankrijk en de Sow jet-Unie deel nemen, op 13 juli wordt hevat. Waarnemers in Londen geloven, dat Amerika en Engeland met dit voorstel ziullen instemmen. Een eer der voorstel van Italië om de Navo- ministeraad voor de hervatting der Geneefse conferentie te laten bijeen komen, was op Brits en Amerikaans verzet gestuit. De waarnemers wij zen er op, dat de westelijke ministers ook voor de Geneefse conferentie in mei begon met hun Italiaanse collega overleg hebben gepleegd. In kringen van het Italiaanse mi nisterie van buitenlandse zaken is meegedeeld dat Italië naar men ver wacht binnenkort het nitiatief zal nemen voor de vestiging van een soort permanent orgaan voor overleg, dat moet helpen de politiek van de West-Europese landen te coördineren. De Russische eerste plaatsvervan gende minister-president, Kozlow, is zondag per vliegtuig te New York aangekomen. Zijn vliegtuig, een TOE- 114, legde de afstand Moskou-New Y'ork zonder tussenlandingen af in ruim elf uur. Kozlow zal in New York een Rus sische tentoonstelling openen en be sprekingen voeren met president Eisenhower en diens minister van Buitenlandse Zaken, Herter. Israëlisch kabinet in gevaar Het Israëlisch parlement heeft voor maandag een motie van "de com munisten, waarin wordt gezegd, dat het parlement geen vertrouwen heeft in de regering van premier Ben Goerion, en een motie van de rechtse Heroet-partij, waarin wordt verzocht om een debat over de verkoop van wapens aan de Duitse Bondsrepu bliek door Israël, op zijn agenda staan, aldus is zondag te Tel Aviv bekendgemaakt. Waarnemers zijn van oordeel, dat de twee moties kunnen leiden tot een krachtmeting in het parlement, waarin de huidige coalitieregering kan vallen. De 73-jarige premier is van plan wapens aan Duitsland te blijven verkopen en de tegenstan ders van die transacties in de coa litie, namelijk de linkse Ahdoet Avoda-parij, uit de regering te sto ten. Om dit te doen staat Ben Goerion geen andere weg open dan het ont slag van het hele kabinet in te die nen. De Heroet-partij tracht andere DE GAULLE BIJ DE PAUS President en mevrouw De Gaulle zijn zaterdagochtend door Paus Jo hannes in plechtige audiëntie ont vangen. De Paus bood de president een groot mozaiek aan, de aartsen gel Raphaël voorstellend, een gouden medaille van zijn pontificaat en een foto met opdracht. Mevrouw De Gaul le kreeg een gouden rozenkrans. De Gaulle gaf een monstrans uit de veertiende eeuw ten geschenke voor de Sint-Pietersbasiliek. Na de ontvangst van President De Gaulle ontving de Paus in de Tapij tenzaal de journalisten, die hij in het Frans toesprak. Hij spoorde hen aan altijd apostelen van de waar heid te zijn. Uw beroep is schoon, aldus de Paus, maar ook zeer deli caat en de waarheid mag nooit ver raden worden. Een jong* Amerikaan se journalist vroeg de Paus of hij wilde zeggen waarover hij met de Franse president had gesproken. „U bent nog jong", zei de Paus, „doch u behoorde te weten dot men zulke vragen niet aar. een Paus stelt. Men vraagt hem niet wa rover hij met een staatshoofd heeft gesproken" De Sowjet-Russische premier, Chroesjtsjef, zal bij zijn officieel be zoek aan Denemarken van 10 tot 15 augustus door zijn echtgenote Nina Petrovna vergezeld worden, aldus heeft een woordvoerder van het Deense ministerie van buitenlandse, zaken meegedeeld. De uitnodiging voor een bezoek' aan de drie Scandinavische landen v/as ook tot Chroesjtjefs echtgenote j gericht, maar niemand had ver wacht, dat zij daarvan gebruik zou maken. Zij heeft haar echtgenoot nog nimmer op een officieel bezoek bui ten de Sowjet-Unie vergezeld. Chroesjtsjef en zijn vrouw zullen in hotel „Storr Kro" in Fredenborg, op ongeveer 35 km. ten noorden van Kopenhagen, logeren. ARMSTRONG UIT HET ZIEKENHUIS De trompettist zei maandagochtend bij zijn aankomst in Rome dat hij zich heel goed voelt. Een grote menigte juichte hem bij zijn vertrek uit Spoleto toe. Londense typografen zijn heet gebakerd Krachtdadige Een overzicht van een demonstratie in Londens „krantenstraat" Fleetstreet, waar een grote groep stakende typografen demonstreerde tegen het uitkomen van „T. V. Times". De stakers droegen borden met zich mee, waarop gevraagd werd het gewraakte blad te boycotten. aansporing Zondagmiddag, heeft Paus Johannes via de Vatikaanse radio een bood schap tot de katholieken over de ge hele wereld gericht ter gelegenheid van het Wereldvluchtelingenjaar van juni 1959 tot juni 1960. De boodschap werd door de zender der Ver. Na ties en door talrijke landelHke radio stations, waaronder de KRO, gere- layeerd. In zijn toespraak herinnerde de Paus aan het lot der vluchtelingen en aan de charitatieve taak der Kerk, welke op aansporing van Haar God delijke Stichter zich steeds het lot van armen en ongelukkigen heeft aangetrokken. Johannes XXni wees op het werk van Benedictus XV ge durende de eerste wereldoorlog en gedurende de tweede wereldoorlog van Pius XII. Hij herinnerde voorts aan de tal rijke interventies van Pius XII op internationaal niveau en aan de gro te hulpzendingen, welke soms bijna dagelijks het Vatikaan verlieten. „Nu wijzelf geroepen zijn tot deze kostbare erfenis van charitas en ver dediging der armen", zo vervolgende de Paus, „verheffen wij op onze beurt onze stem ten behoeve van de vluch telingen. Vaderlijk sporen wij al on ze kinderen in alle werelddelen aan om edelmoedig en daadkrachtig mee te werken om het Wereldvluchte lingenjaar tot een succes te maken". De H. Vader verzekerde, dat ook Hij zelf al-les zal doen wat in zijn vermogen ligt. De landen, zo wenste Hij, mogen hun grenzen wijder open gooien voor spoedige huisvesting van de vele vluchtelingen. Keizer Haile Selassie van Ethio pië is maandagochtend met een Rus sisch Toe-104 straalverkeersvliegtuig uit Cairo naar Moskou vertrokken na een bezoek van vijf dagen aan de hoofdstad van de Verenigde Arabische Republiek. De grote meerderheid van de fa brieksarbeiders in de Indische staat Kerala hebben maandag te Trivan- drum het werk neergelegd. Deze actie van de niet-communistische vakbonden maakt deel uit van de campagne tegen het communistische bestuur van de staat. Zowel in de particuliere als de overheidsbedrijven ligt het werk stil. De stakers hebben een mars door Trivan drum gemaakt. Gastanks ontploften I 0_ I straal van 120 meter van de ontplofte Zeker 25 mensen zyn zondagmiddag 1S volkomen verbrand, zoals omgekomen en 70 gewond door een bomen, het gras en een gebou,w bij ontploffing van butagas tanks in een een zwembad goederentrein naby Meldrim in de j Een woordvoerder van de spoor- Amerikaanse staat Georgia. De trein wegen deelde mee. dat de achterste reed juist over een brug die een ri- 26 wagons van de trein in brand zijn viertje bij een drukbezocht recreatie-geraakt. oord overspande, toen de ontploffing m„ u zich voordeed. Vele mensen waren op1 Twee led.en het treinpersoneel dat ogenblik aan het zwemmen of .""J*™!? partijen ertoe te brengen zich bij de stemming over de communistische motie tegen Ben Goerion uit te spre ken. Het Israëlische kabinet is zondag acht uur bijeen geweest om te trachten overeenstemming te berei ken. Premier Ben Goerion heeft zondag avond op een bijeenkomst van de arbeiderspartij „Mapai" verklaard: „indien een lid van de coalitierege ring tegen mij stemt of zich ont- en een ander zei, dat er vele verkool- houdt, zal hij moeten aftreden. In- de lijken op de oevers lagen, dien ik in dat geval binnen veertien Iemand van de nieuwsdienst van dagen geen nieuwe regering kan j een radiozender te Macon zei, negen vormen, ga ik heen". totaal verbrande auto's te hebben ge- roeien en verbrandden levend in de hel van brandend gas, die uit de wa gons stroomde. De ene ontploffing volgde na de andere en na korte tijd hingen 26 wagons schots en scheef op en van de brug. Een na-bijliggend huis vatte vlam evenals bossen in de directe na bijheid. Tientallen ziekenauto's en helikopters van vliegvelden in de buurt schoten te hulp en vervoerden de doden en gewonden naar zieken huizen in de ;tad Savannah, op 25 km afstand. Eén der redders vertelde, dat in eens een geweldige vuurstoot over het water schoot en een grote groep kin deren gillend voor hun levens rende van Montgomery in Alabama Savannah in Georgia. Een bezoeker van hèt recreatieoord deelde mee, dat een aantal van de slachtoffers geen kans heeft gehad zich in veiligheid te stellen. Het vuur trof hen zonder dat zij het konden ontvluchten. Toen het gVis uit de tanks stroomde, zag het eruit als een grondnevel. Aangezien hij dacht, dat het gas wel giftig kon zijn, maakte de bezoeker zich met zijn vrouw en drie kinderen uit de voeten. Plotse ling ontplofte het gas. Het leek wel alsof de gehele rivier in brand stond Er zijn veertien lijken geborgen. Evenveel mensen zijn met ernstige verwondingen in een ziekenhuis op genomen. Waarom niet in Berlijn? De Sowjet-Unie heeft zaterdag of ficieel in Bonn geprotesteerd tegen het houden van verkiezingen voor het West-Duitse presidentschap in Berlijn op 1 juli. Aan de vertegenwoordigers van andere westelijke mogendheden in Moskou zijn soortgelijke protestno ta's overhandigd. ventie. De kandidaten hebben een ab solute meerderhed 520 stemmen nodig om bij de eerste stemming ge kozen te woorden. Zonder de 24 stem men van de Duitse partij, of hulp van andere sympathiserenuen, zal Luebke de derde stemming moeten afwachten dan is een eenvoudige meerderheid genoeg. De voornaamste rivaal van Luebke is prof. Corlo Schmid, de socialis tische kandidaat Bij de Nederlandse Reisvereni- ging is in de afgelopen nacht een in- braak gepleegd. Naar verluidt zou Het Amerikaanse ministerie van uit de brandkast een groot bedrag aan I.t.nl.nrf» .nlc.n h».,. buitenlandse deviezen Zijn gestolen. buitenlandse zaken heeft zondag het Russische protest tegen het voorne men de Duitse Bondspresident in West-Berlijn te kiezen van de hand gewezen als „een nieuwe poging tot inmenging in de binnenlandse aan gelegenheden van de Duitse Bonds republiek". Het is alom bekend, dat het hou den van de presidentsvc -kiezingen in Berlijn niet anders is dan de voort zetting van een traditie die in 1954 is begonnen. Ook toen werd de ver kiezing daar gehouden en sedertdien is de Bondsdag daar \an tijd tot tijd bijeengekomen. De Sowjet-Unie heeft tot dusver nooit enig bezwaar ge maakt tegen deze gang van zaken, aldus het Amerikaanse ministerie. De verkiezing van de Bondspresi dent geschiedt door een conventie van 1.038 leden, de helft afgevaardig den van de Bondsdag en de andere helft vertegenwoordigers van de par lementen der deelstaten. De christen democraten, wie kandidaat dr Luebke de meeste kans maakt gekozen te worden, hebben 517 leden in de con- Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Gromyko optimistisch Een muziekkapel bestaande uit meer dan honderd Italiaanse carabinieri heeft zondagmiddag een concert gegeven op de Dam te Amsterdam. Foto: kolonel J. B. Walter Boer, een van Nederlands oud-dirigenten, be kijkt samen met zijn vriend en collega capitano Fanti ni, een der instrumenten. Het Russische ministerie van bui tenlandse zaken heeft zondag een ver klaring uitgegeven, waarin uitdruk king wordt gegeven aan de hoop, dat het Westen de tijd, waarin de Geneefse conferentie is opgeschort, zal gebruiken voor het innemen van een realistischer standpunt in het Duitse en het Berlijnse vraagstuk. In de verklaring, opgesteld door minister Gromiko, wordt een over zicht gegeven van het Russische standpunt in de genoemde kwesties. De Geneefse conferentie heeft zekere resultaten bereikt en het is te hopen, dat er een difinitieve over eenstemming uit zal voortvloeien, al dus de verklaring. In de verklaring stelt Gromiko voor, zonder verwijl een vredesver drag voor Duitsland te ontwerpen en te ondertekenen. Het Russische plan tot het sluiten van een afzonderlijk vredesverdrag met Oost-Duitsland is geen bedreiging, aldus de ver klaring. Gromiko zegt het eens te zijn met de Britse minister van buitenlandse zaken, Lloyd, toen deze woensdag in het Lagerhuis zei, dat naar zijn oor deel, de Geneefse conferentie in geen enkel opzicht vastgelopen is. Wisselend bewolkt De Bilt, maandag 10 uur. Het K.N.M.I. deelt mede: Tijdens het weekeinde heeft de krachtige stro ming uit het Westen, die zaterdag ochtend al op de Oceaan aanwezig was, zich tot ver in Europa voortge zet. Samenhangend daarmede trok een kleine depressie van Ierland over Engeland en de Noordzee naar Dene marken. Deze depressie was gevuld met onstabiele lucht. Er zijn dan ook vooral in het noorden en midden van het land verscheidene buien gevallen waarvan sommige van onweer verge zeld gingen. Met de westelijke stroming kwam zondag meer naar het zuiden even- Aanvaarding van de voorstellen j eens een kleine storing mee. Deze van premier Chroesjtsjef voor een bracht in Frankrijk voornamelijk in vredesverdrag met een regering voor het gebied tussen de Seine en de geheel Duitsland is de enige moge- Loire vrij veel regen. Op de weste lijkheid om het sluiten van een af-1 Ujke helft van de Oceaan bevindt zonderlij k verdrag met de twee zich een diepe depressie, die naar het (Medegedeeld door 't K.N.M.I. Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). NOORDWESTELIJKE WIND Wisselend bewolkt met plaat selijk enkele buien. Matige tot vrij krachtige noordwestelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. 30 Juni: zon op 04.23; onder 21.04; maan op 01.16; onder 15.34. Hoogwaterstanden 30 Juni: v.m. 11.01; n.m. 11.35. Het weer in Europa Duitslanden te voorkomen. De bevolking van Hawaii heeft zich zaterdag met overweldigende meerderheid uitgesproken voor het lidmaatschap van de V.S. De eilanden zullen de 50ste staat van de V.S. vor men. Twee maanden geleden werd Alaska de 49ste staat van de V.S. HELSINKI geheel bew. 23 C. OSLO regen 24 KOPENHAGEN zwaar bew. 20 STOCKHOLM regen 28 ABERDEEN motrpgen 16 LONDEN half bew. 23 AMSTERDAM regenbui 20 BRUSSEL regenbui 21 LUXEMBURG zwaar bew. 19 PARIJS half bew. 21 BORDEAUX zwaar bew. 22 GRENOBLE regen 24 NICE half bew. 29 BERLIJN zwaar bew. 23 FRANKFORT zwaar bew. 21 MüNCHEN regen 21 ZURICH regen 21 GENèVE neersl. op afstand 23 LOCARNO regen 27 WENEN regen 27 TNNSBRUCK regen 25 BELGRADO onbewolkt 23 ATHENE onbewolkt ROME mist 30 AJACCIO zwaar bew. 25 MADRID licht bew. 33 MALLORCA onbewolkt noordoosten gaat koersen. Voor de depressie uit komt een rug van hoge druk tot ontwikkeling. Het is daarom te verwachten, dat boven Ierland en Engeland en later ook in onze omge ving de barometer weer zal gaan stij gen. De onstabiliteit van de atmosfeer Men kan in het leven niet altijd doen, neemt hierdoor geleidelijk af, maar.wat men prettig vindt, toch zullen zich ook morgen nog! (Minister De Quay plaatselijk buien kunnen vormen. interview). Korreltje

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1