DE TEXAS-RANGERS Als de mussen van het dak vallen Er is weer duchtig gesprint Chemische fabriek in Beverwijk werd vanmorgen prooi der vlammen „Floriade 1960" in Rotterdam trekt de Amerikanen v i- J Gevecht bij Bone Australië heelt teveel kangoeroes Touwtrekken om Hillegomse steenbakkerij Verjongingskuur van „rode deken' KORTE golf DONDERDAG 25 JUNI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Anderhalf miljoen gulden schade Een grote uitslaande brand woedde in de chemische fabriek Noord-Hol land te Beverwijk. Het vuur in deze fabriek, die vismeel en visolie ver vaardigt, is tegen negen uur uitge broken. De brandweren van Velsen en Beverwijk zijn op volle sterkte uitgerukt. De brand is ontstaan door broei in de maalderij. Een arbeider ontdekte het vuur en sloeg meteen alarm. De brandweer van Beverwijk rukte on middellijk met groot materiaal uit, maar toen ze bij de fabriek aankwam was de gehele maalderij, een hal van ongeveer 30 meter lengte, één vlam menzee. Toen de vlammen oversloegen naar het naast de maalderij gelegen labo ratorium werd assistentie ingeroepen van de brandweer van Velsen. Ook in de grote hoeveelheden vismeel die op de kade lagen opgeslagen vond het vuur gretig voedsel. De hitte was zo (hevig dat zelfs de bosjes aan de over zijde van het water vlam vatten. Van de gehele fabriek was al spoedig niets meer te redden. Men vreesde voor ontploffingen daar in het hoge laboratoriumgebouw zuurstofcylin- ders liggen opgeslagen. Met man en macht werd geprobeerd de naast de chemische fabriek gelegen Beverol- ©liefabrieken te behouden. Tegen half twaalf vanmorgen werd de brand met 20 stralen bestreden. Dit geschiedde alleen om overslaan naar andere bedrijven tegen te gaan want een deel der fabriek werd toen reeds als verloren beschouwd. De schade wordt geraamd op an derhalf miljoen gulden. De maalderij, de opslagplaats en het laboratorium gingen geheel ver loren maar de fabriek zelf, een apart gebouw, zal waarschijnlijk behouden blijven. De assisterende brandweer van Vel sen en de bedrijfsbrandweer van de Hoogovens konden tegen half twaalf inrukken toen de brand was gelocali- seerd. Parkeren in Amsterdam Na een uitgebreid debat over het nijpende verkeersvraagstuk in de hoofdstad heeft de Amsterdamse ge meenteraad gistermiddag zonder hoofdelijke stemming besloten tot het aanleggen van parkeergelegen- heden langs de buitenste ring van de binnenstad: De Nassaukade, de Stad houderskade, de Mauritskade alsmede langs de Hobbemakade. In totaal kunnen hier naar schatting ruim 1000 personenauto's worden geplaatst. Voor de Amerikaanse inzending naar de internationale tuinbouwten toonstelling „Floriade 1960" zal onge veer 300.000 dollar beschikbaar zijn, zo heeft de Amerkaanse landbouw- attaché in Nederland, de heer Ro bert H. Reed gistermiddag op een persconferentie in Scheveningen medegedeeld. Er zal een regerings- bijdrage komen van 150.000 dollar het Amerikaanse bedrijfsleven zal voor ongeveer eenzelfde bedrag mee werken. De Floriade zal volgend jaar van 25 maart tot 25 september worden gehouden op een ruim 40 ha. groot terrein tussen het Rotterdamse mu seum Boymans en de rivier de Maas. Deze tentoonstelling wordt georgani seerd ter gelegenheid van het hon derdjarig bestaan van de konink lijke algemene vereniging voor bloembollencultuur, en tevens wordt Rome was rijker dan het zelf wist m - /-; - ■am JL Italiaanse oudheidkundigen onder leiding van prof. Iacopi hebben tijdens graafwerkzaamheden op het terrein van een oude kazerne te Rome, welke in een militair museum zal worden veranderd een Cricus uit de derde eeuw na Christus ontdekt, dat misschien even groot zal blijken als het beroemde Colosseumw Het is waarschijnlijk 150 meter lang en 40 meter breed. Met de bouw ervan zou zijn begonnen in de tijd van keizer Helioglabulus. De foto toont een gedeelte van het ontdekte „Variano-Circus". Op de voorgrond een vrij goed geconstrueerde mozaiek-vloer. dan het feit herdacht dat het vier eeuwen geleden is dat de eerste tulp in Nederland werd gekweekt. De Amerikanen zullen in de om geving van de zogenaamde bult in het Rotterdamse park als middel punt van hun inzending een bun galow bouwen. Dit huis zal dan de Amerikaanse manier van leven to nen. Rondom de bungalow zullen terrasvormige tuinen worden aange legd en voorts zullen er velerlei ex posities worden ingericht, waarop Amerikaanse prestaties op tuinbouw kundig gebied zullen worden ge toond. Ter persconferentie deelde de voorzitter van het algemeen bestuur van de Floriade, dr A. J. Verhage nog mede, dat er besprekingen gaan de zijn over deelneming aan de ten toonstelling met Duitsland, België, Luxemburg, Frankrijk, Italië en Engeland. Franse militairen, gesteund door vliegtuigen en artillerie, hebben woensdag in een gevecht van acht uur vlak bij de havenstad Bone, in Oost-Algerije, een bende van circa 60 opstandelingen onschadelijk gemaakt. 44 Rebellen werden gedood. De bende, die vermoedelijk uit Tu nesië afkomstig was, werd 's morgens vroeg ontdekt in wijngaarden en tui nen tussen Bone en het vliegveld Les Salines ten zuidoosten van de stad. Nadat de groep door militairen was omsingeld en op een klein gebied samengedreven, kwam de luchtmacht in actie. Men kon vanuit de stad de toestellen op de groep zien neerdui ken. Volgens de autoriteiten waren de opstandelingen waarschijnlijk ver dwaald na het overschrijden van de Tonesisch-Algerijnse grens. Aan Franse zijde vielen zes doden en vijftien gewonden. In Algiers zijn woensdag voorts be richten ontvangen over een gevecht ten zuiden van Oran, in West-Alge rije, waarbij 50 opstandelingen zijn gedood en 13 gevangen genomen. Algerijnen roeien elkaar uit. Gisternacht zijn zeven Algerijnse arbeiders die in een schuur nabij Lyon woonden, vermoord door vier landgenoten, die vermoedelijk tot de nationalistische beweging F.L.N. be hoorden. Buurtbewoners hebben vier onbe kende Algerijnen vlak bij de schuur in een auto zien stappen en wegrij den. De moordenaars hebben eerst hun slachtoffers doodgeschoten, en hen daarna de nek afgesneden. Een andere Algerijn, die eveneens in de schuur woonde, wist met ko- gelwonden in de borst te ontkomen en de politie te waarschuwen. Bij zeer warm en druk kend weer 1- uiterste voor zichtigheid geboden. Klaagt er dan iemand over hoofd pijn, duizeligheid, loom heid en dorst, dan kunnen dat de voorboden zijn van de zeer ernstige ziektetoe stand waaraan men wel de naam zonnesteek geeft. Iemand die er zo aan toe is, doet er het beste aan te gaan liggen in een koel vertrek Ook het waar schuwen van een dokter dient te worden overwogen wanneer de situatie een werkelijk verontrustend karakter gaat aanemen. In elk geval moet wor den vermeden, dat de per soon in kwestie plotseling bewusteloos neervalt. De gezondheid kan dan door het optreden van hart zwakte, ademhalingsmoei lijkheden en krampen zo veel schade lijden, dat het leven ermee gemoeid is. „Zonnesteek'' Lange tijc heeft men de ziekte, die zich onder deze verschijnselen openbaart, ten onrechte „zonnesteek" genoemd Men verkeerde toen in de veronderstel- gevolg was van een direc- TJ it waseming nood zakelijk Lichamelijke inspanning bevordert dit plotseling ziekworden. Niet zelden hebben de patiënten kort van tevoren rware arbeid verricht, ir andere geval len zijn zij vermoeid door sport of spel. Dreigt voor de mens warmtestuwing te inwerking van zonne stralen op de hersenen en op het verlengde merg. Precies dezelfde symto- men kunnen echter optre den zonder dat er van di recte zonbestraling sprake is en het is goed dat te we ten Ook bij .drukkend" weer, met bewolkte lucht, kan iemand we1 degelijk door warmte worden be vangen. Ook al die omstandig heden waarbij het lichaam zijn overtollige warmte niet of onvoldoende aan de omgeving kwijt kan, heb ben een zeer ongunstige invloed. Dat is het geval wanneet er dikke en nauwslu ter de kleren wor den gedragen en wanneer er een groot aantal mensen op elkaar zijn geplakt. Wil het lichaam vocht kunnen uitwasemen, dan dient de omgevende lucht gemakkelijk voCln Op te nemen. Een van de aller belangrijkste oorzaken bij het ontstaan van warmte stuwing is het bestaan van een hoge vochtigheids graad van de lucht. Aanpassing beeft grenzen. Ten slotte kunnen ook uitputting door honger, dorst, of door alcohol nog omstandigh'den vormen, die riet door de warmte bevangen raken in de hand werken. Nu kan ons lichaam zich aan verschillen in tempe ratuur een heel eind aan passen Maaj zoals bü alle andere dingen des levens zijn er ook hierbij grenzen. Het is daarom beslist ge vaarlijk, wanneer men daar in het gehee1 geen re kening mee zou houden, dr H. W. Scalongne De schapenboeren van de West- australische staat New South Wales hebben een deputatie naar de rege ring gezonden met het verzoek hen van de kangoeroes te verlossen, kangoeroebevolking is de afgelopen tien jaar verdubbeld, en volgens de schapenboeren kan gesproken wor den van een ware plaag. Acht miljoen kangoeroes vernielen thans de weidegronden van dit ge bied. Zij zwerven rond in kuddes van duizend stuks. Grote stofwolken op jagend huppelen zij rond, vreten het land kaal en werpen heggen en hek ken omver. De boeren hopen dat er een markt voor kangooroeleer en voor bevroren kangoeroevlees zal worden ontwik keld, en da+ hierdoor jagers zullen worden aangetrokken. De boeren zelf kunnen het afschieten van de dieren niet aan. Eén van hen ver telde dat hij in drie maanden tijd 3600 kangoeroes had gedood op een stuk land dat voor 900 schapen be stemd was, maar na deze slachtpartij kon hij nog steeds geen vermindering in het aantal kangoeroes bemerken. ZESDE LEIDSE JEUGD-TOUR Vijf en fwiniig maal rond Duinhorsibaan Gisteravond moesten in de Leidse Jeugd-Tour de complete ploegen in twee series van drie B-ploegen er een serie van 2 A-ploegen vijfen twintig maal rond de Duinhorst-baan (11 km). Hierdoor zaten sommige A-rijders tussen de B-klassers en één B-klasser tussen een serie van renners. In de eerste serie trok de ploeg van de Trekvogels van start af in een ge weldig tempo van leer. Om beurt de den zij kop. terwijl hun gele-truidra- ger v. d. Werf rustig is het peloton meeging. Wel werden enkele pogin gen verricht om weg te komen door jongens van de andere ploegen, maar dan ging het tempo nog meer om hoog. Vijf man vielen dan ook uit, zij konden het tempo niet volgen In de laatste ronde trok de kleine P. de VAN HERWAARDEN'S EIS WERD AFGEWEZEN Als nasleep van de hevige strijd, die indertijd gevoerd is om de eigen domsrechten over Van Herwaardens Kalkzandsteenfabriek te Hillegom, dienden gisteren voor het Amster damse gerechtshof twee civiele zaken tussen de erven Van Herwaarden en de erven van jhr. Clifford Cock van Breugel. Zoals men zich wellicht zal her inneren, heeft de leider van het con sortium, wijlen jhr. Clifford Cock v. Breugel, destijds wijlen de heer J. A. van Herwaarden als president-direc teur en houder van het grootste deel van het aandelenkapitaal ontheven Herman van der Horst kreeg filmprijs voor Prijs de zee'' Tijdens de slotvoorstelling van de internationale filmweek te Arnhem zijn gisteravond de staatsprijzen voor de filmkunst 1959 uitgereikt. De eer ste prijs werd verleend aan Herman 9 van der Horst voor zijn film „Prijs de zee"; de tweede prijs werd toe gekend aan Charles Huguenot van der Linden voor zijn film „Tussen spel bij kaarslicht"; de derde prijs verkreeg Han van Gelder voor zijn film „Paleontologie". Voorts werden eervolle vermel dingen verleend aan: Rens Groot voor zijn experimentele film „In a mist"; aan n. v. Filmfabriek Profilti voor haar „goodwill"-film „Flying the friendship"; aan n. v. filmfabriek Profilti voor haar instructiefilm „As- phaltbitumen in moderne mijn- schachtbouw" en aan n. v. Carillon films voor de artistiek verzorgde en technisch goed uitgevoerde achter gronden en de interessante elektro nische muziek in haar film „Varia tions electron iques". Dr. J. Hulsker, chef van de afde ling Kunsten van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, reikte namens de minister de prijzen en eervolle vermeldingen uit. Het bleek de jury dat een redelijke mate van zelfkritiek helaas bij en kele inzenders ontbrak; er werden nl. enige films ingezonden die zowel technisch als artistiek ver beneden de maat bleven en zeker niet aan een nationale prijsvraag hadden be horen deel te nemen. Een deel van de ingezonden films kon door de jury niet als geheel ge slaagd worden genoemd, maar de jury is na het beschouwen van deze films overtuigd van het feit dat in Nederland de mogelijkheden om films van niveau te vervaardigen ruimschoots aanwezig zijn. uit zijn functie. De heer Van Her waarden werd daarna gearresteerd op verdenking van het plegen van verduisteringen. Door de rechtbank vrijgesproken, herkreeg hij later zijn post weer. Gisteren heeft het Amsterdamse hof het vonnis van de rechtbank te Utrecht bevestigd, waarbij de eis van de erven Van Herwaarden tegen de erven Clifford Cock van Breugel om een schadevergoeding van 144.000 gulden te betalen, werd afgewezen. Inzake een tweede vordering van 79.000 van de erven Van Herwaar den op de erven Clifford Cock van Breugel, deed het hof uitspraak dat t.zt. comparitie van partijen zal moe ten plaatsvinden. De „rode" deken van Canterbury, dr Hewlett Johnson (85), heeft teld dat hij in de verjongingskliniek van de Romeeense dr Anna Asian een kuur met het veelbesproken ver jongingsmiddel H 3 heeft ondergaan. „Ik heb vele uren in haar kliniek doorgebracht", zo vertelde dr John son. „Ik heb mijzelf daar onderwor pen aan een eenvoudige behandeling door injecties met H 3, die een bui tengewoon gunstige uitwerking heb ben gehad". De deken van Canter bury is onlangs van een bezoek aan enkele Oosteuropese landen in Engeland teruggekeerd. Op de Krim in het zuiden van de Sovjet-Unie heeft hij herstel van een aanval van longontsteking gezocht. Op zijn terug reis naar Engeland heeft hij de kli niek van dr Anna Asian gezocht in Boekarest. „Het verjongingsmiddel heeft mij krachten teruggegeven, die ik had verloren", aldus dr Johnson. „Ik handel en voel mij nu jaren jon ger. Ik heb een hoeveelheid H 3 mee genomen, voldoende om mij drie maanden lang dagelijks zelf een in jectie in do arm te geven. Als ik er daarna nog mee door wil gaan, kan ik altijd een nieuwe voorraad bij dr Asian bestellen. Vanmorgen ben ik vroeg opgestaan, heb flink ontbeten, heb daarna een conferentie bijge woond en ik ga nu stevig lunchen. Ik voel mij bijzonder fit". In de parochiekerk van St. Sul- pice, waa*r hij 50 jaar geleden de priesterwijding ontving, heeft gister ochtend kardinaal Feltin, aartsbis schop van Parijs, zijn gouden pries terjubileum gevierd. A.s. zondag zal de kardinaal pontificeren in de Notre Dame in tegenwoordigheid van de officiële autoriteiten en van ver- Jong van plan-Noord de sprint aan, maar moest toch ervaren, dat hij te vroeg was begonnen. K. Schijf uit Rijnsburg won de sprint voor J. de Ruiter en Bouwknecht in 18 min. rond. In de tweede serie ging het aan vankelijk ook zeer snel, maar al gauw zakte het tempo, daar nie nd graag op kop ging. Slechts één van de Noordwijkerhouters besefte het ge vaar van een slechte tijd. Maar hoe dikwijls hij ook demarreerde, hij kreeg geen steun. In de sprint won A v. Kesteren van de Trekvogels in 18 min. 22 sec. In de derde serie der twee A-ploe gen ontketende direct na het begin een losraken van de groene trui-dra ger een felle jacht. Na 8 ronden was alles weer bij elkaar en toen ontstond er een hevig dispuut op de fiets, wiens beurt het nu wel was om kop te doen. Cor Kloosterman en W. v. d. Zeij- den probeerden nog wel om de gang er in te brengen, maar de rest ver tikte het. De tijd liep toen snel op. Kloos terman begon reeds vóór de bel aan z'n eindsprint en het leek er veel op dat hij zou gaan winnen Maar K. v. Weizen was ineens zijn „spierpijn" (reden om geen kop te doen) kwijt en klopte Kloosterman op de streep. Hij won daarmede 30 sec. bonificatie als seriewinnaar. Deze tijd van 19 min. 17 sec. werd echter door de A- rijders uit de eerste series met vreug de begroet. De uitslagen: Persoonlijk dagklassement: A: 1. K. Schijf 17 min.: 2. E. Faber 17,30; 3. G. v. d. Geest 18.7: 4. K. v. Weizen 18,47. Pers. dagklassem. B: 1. J. de Rui ter 17,2. C. Bouwknecht 17,30; 3. P. de Jong 17,25; 4. A. v. Kesteren 17,52. Alg. klassement A: 1. C. Meeuwisse 58,20; 2. G. v. d. Geest 59,20; 3. K. Schijf 59,26; 4. E. Faber 59,53; 5. C. Kloosterman 60,15; 6. M. Mosseveld 61,08. Alg. klassem. B: 1. A. v. d. Werf 58,55; 2. C. Bouwknecht 59,18; 3. J. de Ruijter 60,03; 4. J. v. Dam 60,12; Jac Riemeyer 60,59; 6. H. Hoek 61,17; 7. S. Hogervorst 61,18; 8. A. v. Kesteren 61,20. Alg. klassement A: 1. Sassenheim 3 uur 2 min. 21 sec.; 2. Levendaal 3 uur 2 min. 48 sec. Ploegendagklass. B: 1. Vrijgezellen 52,30; 2 Rijnsburg 53,3. Plan- Noord 53,40; 4. Trekvogels 54,36; 5. Zoeterwoude 54,51; 6. Noordwijker- hout 55,06. Alg. klassem. B: 1. Vrijgezellen 2.57,28; 2. Rijnsburg 3.03,41; 3. Trek vogels 3.04,41; 4. Noordwij kerhout 3.04,46; 5. Zoeterwoude 3.05,49; 6. Plan-Noord 3.06,18. De grote overstromingen, die zich deze maand nabij Kanton in China hebben voorgedaan, hebben aan minstens 187 mensen het leven gekost. .29 Mensen worden nog ver mist en er zijn 204 gewonden, zo meldt 't officiële persbureau „Nieuw China". In Assam, India, rijn in de af gelopen vier dagen 20 mensen door overstromingen om het leven geko men. In de Cordilleras de Los Andes ten noorden van Lima is dinsdag een Peruaans passagiersvliegtuig veron gelukt. Men vreest dat alle 14 inzit tenden van het toestel, een DC-4, om het leven zijn gekomen. Het aantal doden als gevolg van de botsing tussen een trein en een autobus bij Heilbronn is woensdag tot 39 gestegen, doordat een der zes zwaar gewonden, 'n 65-jarige vrouw in een ziekenhuis ig overleden. - Keizer Haile Selassie van Ethiopië is woensdag op doorreis naar Europa voor een officieel be- tegenwoordigers van zyn aartsbis- zoek van vijf dagen in Cairo aan- dom. gekomen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 9