DE ZWARTE ZWAAN Minister Downer: Australië vraagt meer Nederlanders Zaagjes en geld in gevangenis door middel van een paar schoenen Regering gaai beroep van accouniani beschermen Wegenwacht brengt auto terug uit het buitenland als de bestuurder »uitvalt« ,Pruilaria' gingen door voor ,,Oude Meesiers'' DONDERDAG 25 JUNI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Het getal loopt terug „Er doet zich met de Nederlandse immigranten in Australië maar een probleem voor", aldus gistermiddag de Australische minister van immi gratie, de heer A.R Downer na zijn aankomst gistermiddag op Schiphol, „en dat is dat wij er niet genoeg krij gen". Wel zijn er nu reeds meer dan 100.000 Nederlanders in Australië verkzaam, doch terwijl in 1052 15.000 Nederlanders naar Australië vertrok ken, zijn het er in de afgelopen 12 maanden nog geen 8000 geweest. De Australische minister, die voor de vijfde maal ons land bezoekt en met bijzonder veel waardering over onze landgenoten sprak, zeide dit uiter mate te betreuren en deed een beroep op de Nederlandse pers de jonge landgenoten, die in de wereld voor uit willen komen en daartoe in Ne derland zelf naar hun mening geen gelegenheid vinden, aan te moedigen bij hun emigratieplannen de keuze op Australië te laten vallen. „Van alle continentale Europese volkeren schijnen de Nederlanders zich verreweg het beste aan de Australische gemeenschap aan te passen", zo vervolgde de heer Dow ner. „Ik kan daaraan toevoegen dat naar mijn mening Australië zijn im migranten een betere kans om voor uit te komen biedt dan welk ander land ter wereld ook. Australië be vindt zich in een beslissende ontwik- kelingsface en biedt enorme mogelijk heden". De Australische minister, die be halve door zijn vrouw en drie kin deren begeleid wordt door zijn secre- taris-generaal, de heer Tasman Hey- nes, werd op Schiphol door de Austra lische ambassadeur, sir Edwin McCar thy, en door de Nederlandse commis saris voor de emigratie, mr B. W. Haverman, begroet. Morgen zal hij een bespreking voeren met de Neder landse minister van sociale zaken en volksgezondheid, mr. dr. C. J. M. A. van Rooij. Oversfe de Jong staatssecretaris van delensie Dezer dagen is de benoeming te verwachten van kapitein ter zee P. J. S. de Jong tot staatssecretaris van defensie, in het bijzonder belast met het volgens de richtlijnen vc de mi nister van defensie te voeren beleid van de koninklijke marine. Petrus Josef Sietze de Jo\g is 3 april 1915 geboren te Apeldoorn en kwam op 3 september 1931 bij het Koninklijk Instituut voor de Marine in dienst als adelborst. Na drie jaar werd hij tot officier benoemd. Thans is hij kapitein ter zee, bevelhebber van de Onderzeeboot jager „Gelder land". Van Nelle bestellen MR. W. A. M. VAN DER KALLEN In de vacature ontstaan door het aftreden en de niet-herkies-baarheid van de heer P. W. Peereboom als lid van het bestuur van de vereniging van dagbladdirecteuren, de N.D.P heeft het bestuur van de N.D.P. aan gewezen als lid van de Raad van Beheer van de stichting A.N.P. mr. W. A. M. van der Kallen, directeur van de N.V. De Tijd-De Maasbode. Van Nelle bestellen Salarisregeling kleuterleidsters in september Op vragen van het Tweede Ka merlid mevrouw Tellegen-Veldstra, betreffende de totstandkoming van de salarisregeling voor leerkrachten, werkzaam aan opleidingsscholen voor kleuterleidster, heeft de minis ter van onderwijs, kunsten en we tenschappen het volgende geant woord: 1. De ♦ontwerpsalarisregelng voor de docenten, werkzaam aan de op leidingsscholen voor kleuterleidsters, heeft reeds enige malen in de be treffende commissie voor georgani seerd overleg een onderwerp van discussie uitgemaakt De resultaten daarvan waren van dien aard, dat op enkele belangrijke punten een nader overleg met 's ministers ambt genoten van binnenlandse zaken en van financiën noodzakelijk was. Dit overleg is thans zover gevorderd, dat mag worden verwacht, dat in de maand juli een laatste bespreking in de bijzondere commissie voor ge organiseerd overleg kan worden ge houden. Daarom mag worden vertrouwd dat september a.s. haar beslag zal heb ben verkregen. Van Nelle bestellen (Adv.) Bewaker stond terecht Aetherklanken VRIJDAG HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram 8.50 Voor de vrouw 9.35 Wa- terst. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram. 10.80 Franse muz. 11.00 Voor de zie ken. 11.40 Gram. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram 12.30 i^and- en tuinb.meded. 12.33 Gram 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 Gram 14.00 Operaconcert 15.00 Schoolradio 15.30 Voor de zieken (tussen 15.30 en 17.30 Rep. Tour de France). 16.30 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kin derkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Bari ton en piano. 18.05 Lichte muz. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Tenniskamp. Wimbledon. 18.50 Regeringsuitz.; Emigratierubriek door II A. van Luyk. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.20 V.V.D.: pol. caus. 19.30 Rep Tour de France. 19.45 Verz. progr. v. d. mili tairen. 20.30 25 jaar Kilima Hawaiians. 20.55 Rep. Tour de France 21.05 Amus.muz. 21.35 Piano-recital. 22.00 Gram. 22.05 Gezinnen en ongehuw- den, caus. 22.15 NATO-TAPTOE te Arnhem. 23.00 Nieuws, 23.15—24.00 Jazzmuziek. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO 21.0 VARA, 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.05 Gym. voor de vrouw 9.15 Gram. 9.40 Schoolradio VPRO: 10.00 Het kind bij Hella Haase, caus. 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Voor de vrouw 11.00 Voor de kleuters 11.15 Viool en piano. 11.40 Hammondorgelspel. AV RO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Rege ringsuitz.: Landb.rubr.: Het oogsten v. vlas. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Piano spel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Metropole ork. 13.55 Beursber. 14.00 Viool en piano. 14.25 Voordr. 14.45 Koorzang. 15.05 Gevar. progr. VARA: 16.00 Muz. caus. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.25 Vacantietips. 17.55 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 Vlaamse notities. 18.20 ten een ^alie van de luchtkooi door Lichte rciuz. 18.50 De puntjes op de zagen> terwyl zijn maat achteloos i, caus. 19 00 Voor de kinderen. 19.10 voor het raam bleef staan en met Jazzmuz. VPRO: 19.30 Leven in Nederl. klankb 19.45 Op bezoek bij anderen. 20.00 Nieuws. 20.05 Boek- bespr 20.15 Pianorecital. 20.35 Euro pees comm. 20.45 Daar gaat een do- miné voorbij, caus. VARA: 21.00 Ge- var. progr. 22.25 Buitenl. weekoverz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, ge sprek VARA: 23.00 Nieuws 23.15 24.00 Bariton en piano. Voor de rechtbank te Amsterdam heeft de officiei van justitie mr W. K. Baron van Dedem gistermiddag 50 boete plus een maand voorwaarde lijk gevangenisstraf geëist tegen de 51-jarige gevangenbewaarder A. F. E., die in het huis /an oewaring aan de Amstelveenseweg op 8 april be last was met de bewaking van de luchtkooien, waaruit die ochtend 2 Zwitserse gevangenen wisten te ont snappen. De officier achtte de bewa ker schuldig aan overtreding van lid 2 van artikel 367 van het wetboek van strafrecht, volgens hetwelk een bewaker aan wiens schuld de ont snapping te wijten is met ten hoogste twee maanden of 300boete bestraft kan worden. De verdediger, mr J. K. M. Mat huizen, daarentegen bepleitte met klem vrijspraak omdat zijns inziens van enige plichtsverzaking geen spra ke was geweest. Verdachte zelf hield eveneens vol op de normale wijze zijn bewaking te hebben uitgevoerd. De twee ontsnapte Zwitserse gevange nen, die zich als passanten in het huis van bewaring bevonden in af wachting van hun uitlevering naar Zwitserland, werden dankzij door tastend optreden van de vreemde lingendienst nog dezelfde middag in de stad gearresteerd. Dit geschiedde ondanks tegenwerking var, het pu bliek. dat de rechercheurs blijkbaar niet goed gezind was. Een der twee Zwitsers was in zijn vaderlanc een notoire uitbreker. Hi was daar her haaldelijk (men meende bijna 10 maal) uit de gevangenissen ontsnapt. De officier en de raadsman waren het er over eens, dat er in dit geval nog enkele personeelslede! van het huis van bewaring verwijten mochten worden gemaakt, maar volgens de officier lagen die niet in het straf rechterlijke vlak. Zo waren de beide Zwitsers samen in één cel opgesloten, hetgeen tegen de reglementer is, bo vendien had de een een brief naar zijn broei in Zwitserland gestuurd en daar op handige wijze in Zwitser- Duits-Dialect naar een paar zaagjes en geld gevraagd. Deze brief was door de gevangenis-censuur geslipt. De broer zond alles in een paar schoenen op. Deze schoenen werden ter zitting door de officier getoond. Ze hadden dunne zolen, doch de nog dunnere buigzame zaagjes Wc'reri niettemin in die zolen onzichtbaar weggewerkt en het geld zat in een uitholling van de hak. Eerst na et aftrekken van de hak kon men dit geld bemachtigen. Op 7 april begon de ene Zwitser 's middags tijdens het half uur luch- Televisieprogramma's. NTS: 16.1517.00 Eurovisie. Tour de France 1959, rep. 20.00 Weekjourn. 20.30 Opening St. Lawrence zeeweg 21.0022.00 In tern. biljarttournooi in Amersfoort. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA DRAADOMROEP. (Over de 4e lijn). Van 1820 uur. Eouard Lalo: „Le Roi d'Ys", opera in 3 bedrijven en 5 tableaux op tekst van Edouard Blau. VATIKAANSE RADIO. (25.67 m.; 31.10 m.; 41.21 m., 196 m.) Vrijdag 26 juni: 22.15 uur. Wat denkt de H. Stoel over....? Van Nelle bestellen (Adv.) HERT DRAAGT DAS In de Stichting Lustwarande heb ben enkele mensen een merkwaar dig verschijnsel gezien: een wild hert, dat met een shawl om liep. Dit was minder een gevolg van vaderdag dan wel van de droogte. Het dorstige hert had zich in de Kromme Rijn gewaagd om te drin ken. Het dier was hierbij in de stroom geraakt Een paar jongens wisten het al bijna verdronken hert nog juist op tijd aan de kant te bren gen. Ze legden er een jas over heen en knoopten de drenkeling ook nog een shawl om, opdat hij het niet koud zou krijgen. Toen gingen ze op zoek naar een vrachtauto, die ze in derdaad ook vonden. Maar toen de „ambulance-waf en" bij het hert kwam, dat eerst van beduusdheid al les had toegelaten, nam het dier een fikse sprong en verdween in het kreupelhout, met achterlating van de jasf maar nog met de shawl om. zijn hak op de grond trapte als de bewaker op zijn ronde langs kwam. Na tien minuten was dt_ traue voor een derde doorgezaagd de volgende ochtend belandde het tweetal dank zij handig ifta.oeuvre.-en samen in dezelfde luchtkooi (er zijn r 8 naast elkaar, waarover een bewaker de wacht houdt). Drie minuten voor zij naar hun cel zouden worden terugge bracht was de tralie loorgezaagd. Zij bogen deze om en wisten vliegens vlug door het bi; zonder kléine gat te ontsnappen. Al had de bewaker dit terstond gezien, dan nog zou hij de ze ontsnapping niet hebben kunnen tegenhouden, aldus de raadsman, aan gezien hij zelf te corpulent' was om zich door het gat te wringen. Uitspraak 8 juli. „Registeraccountant"' De ministers Beerman en Cals en staatssecretaris Veldkamp hebben bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend voor de instelling van een orde van „Registeraccountants" door de stichting van het „Nederlands In stituut van Registeraccountants". De regering wil komen tot een aca demisch accountantsexamen. Allen die dit examen met goed gevolg heb ben afgelegd, of geslaagd zijn voor een ander door de v/et erkend exa men, mogen zich laten inschrijven in het accountantsregister. Zij mogen dan de titel voeren van „registerac countant". Deze „erkende" accountants zullen onderworpen zijn aan een reglement van tucht. Bij handelingen die in strijd zijn met de verordeningen, of die de eer en goede naam van de ac countantsstand aantasten, kunnen de leden voor de Raad van Tucht wor den gedaagd. Hoger beroep is moge lijk by de Raad van Beroep. Beroepsvrijheid gehandhaafd. De uitoefening van het beroep van accountant of het voeren van de titel ANWB REPATRIËRINGSSERVICE WORDT UITGEBREID In 1958 heeft de ANWB in het ka der van de faciliteiten, die verbonden zijn aan de door de Bond verstrekte Internationale Reis- en Kredietbrief, een repatriëringsservice ingesteld, welke inhoudt dat een motorvoertuig, dat in het buitenland door pech of ongeval in een zodanige staat komt te verkeren, dat het ter plaatse niet op korte termijn en tegen redelijke kosten kan worden gerepareerd, van wege de ANWB gratis naar Neder land wordt teruggebracht. In de zomer van 1958 repatrieerde de ANWB op deze wijze uit alle de len van Europa 120 auto's ten behoe ve waarvan de Bond een bedrag van ca. 25.000 gulden uitgaf. Thans heeft de ANWB, gezien de het vorige jaar opgedane praktijk ervaringen, besloten tot een aan zienlijke uitbreiding van deze repa triëringsservice. In de toekomst zal ook tot terug- Soldaat bij oefening omgekomen Tijdens de militaire oefening „Panta Rei" die op het ogenblik in het zuiden des lands wordt gehou den, is gisteravond om half elf een militair om het leven gekomen. De dienstplichtige soldaat E. Buns- koek, die deel uitmaakte van een in filtratie-patrouille, is tijdens het zwemmend oversteken van de Maas nabij Putterswijk verdronken. Naar de legervoorlichtingsdienst mededeelt, wordt aangenomen dat de soldaat, die plotseling wegzakte, kramp heeft gekregen. Kunstmatige ademhaling heeft niet kunnen baten. Het stoffelijk overschot is over gebracht naar het St- Elizabeths- ziekenhuis te Venray. Soldaat Bunskoek was 19 jaar. Hij was niet gehuwd en woonde in Gla- nerbrug. Hij behoorde tot het 46e bataljon infanterie uit de legerplaats Steenwij-kerwold. WIND IN DE RUG Woensdagmiddag half vijf heeft de bestuurder van de PH-NCV, een „Piper Cub", eigendom van Aero- Limburg N.V. te Sittard, een onge lukkige landing op het vliegveld Teuge uitgevoerd waardoor het on derstel van het toestel werd bescha digd en de schroef brak. De be stuurder, die ongedeerd bleef, landde op Teuge met de wind in de rug. De iijksluchtvaartdienst en de dienst luchtvaart van de rijkspolitie stellen een onderzoek in. brenging van het voertuig worden overgegaan, wanneer de bestuurder van een auto, houder van een Inter nationale Reis- en Kredietbrief, ten gevolge van een ongeval of ziekte b.v. acute blindedarmonsteking, rugkwalen, gebroken ledematen (win tersport), volgens uitspraak van een medicus niet binnen 7 dagen geacht wordt het voertuig te kunnen bestu ren en wanneer geen medereiziger beschikt over een geldig rijbewijs. Dit terugbrengen zal, indien het een onbeschadigde personenauto betreft, geschieden door een ANWB-wegen- wacht. Deze gaat het voertuig met de eventuele inzittenden ophalen en rijdt de auto langs de kortste route naar het woonadres van het lid in Nederland. Reis- en verblijfkosten van deze wegenwacht, die zoveel mogelijk di rect na de oproep, eventueel per vliegtuig, vertrekt komen geheel voor rekening van de ANWB. Voor overige motorvoertuigen zal de ANWB de repatriëring onder der gelijke omstandigheden per geval be oordelen en de meest geëigende op lossing kiezen. Deze nieuwe dienstverlening zal per 1 juli ingaan. „accountant" zal door deze wet niet aan banden worden gelegd. Een ieder kan zich na het aannemen van het wetsontwerp nog als accountant uitgeven. Het onrechtmatig gebruik van de titel „registeraccountant" wordt strafbaar gesteld. De regering hoopt met deze maat regelen te komen tot een corps van betrouwbare, vakbekwame, door de wet erkende accountants, op wier des kundigheid zich een ieder kan verla ten. Granaat ontplofte in tank: 2 militairen gedood Bij beproeving van een vuurmond op de Afsluitdijk bij Kornwerder- zand is een granaat voortijdig ont ploft, waardoor twee onder-officie- ren, behorende tot een inspectie- ploeg van de 105e technische dienst, basis Veldherstel-compagnie uit Am sterdam, om het leven zijn gekomen. Het zijn de sergeant eerste-klasse P. Hopman, oud 31 jaar, gehuwd, vader van een kind, wonende te Amster dam en sergeant eerste-klasse W- C. P. Kat, oud 35 jaar, gehuwd, vader van twee kinderen, wonende te Haarlem. De oorzaak is nog niet vast gesteld. De verongelukte sergeants maak ten deel uit van een inspectieploeg van de 105 Technische Dienst, basis Veldherstelcompagnie uit Amster dam, die schietoefeningen hield van af het militaire oefenterrein, dat bij Kornwerderzand (Afsluitdijk) in de zg. tweede defensie-linie ligt. Het„Nieuws van de Dag" ver neemt dat op dit terrein verschei dene bunkers en kazematten liggen. In één der kazematten was een Sher- mantank ingebouwd, waarvan de vuurmond moest worden beproefd. Gisterochtend ca. 10 uur namen de sergeants Hopman en Kat in deze tank plaats en vuurden in noord westelijke richting op een in de Waddenzee aangebrachte schietschijf proefschoten af. Het eerste schot uit het kanon van de Shermantank miste. Het tweede trof doel. Maar tot grote schrik van officieren, onderofficieren en man schappen explodeerde de derde gra naat in de tank. De beide sergeants waren op slag dood. Een ambulancewagen van de vlieg basis Leeuwarden bracht de stoffe lijke resten over naar het militaire hospitaal in Den Helder. Uit Den Haag arriveerde enige uren later kolonel W. G. Vrind, des kundige van de commissie van proef nemingen, die men heeft verzocht, samen met de Kon. Marechaussee van de brigade Leeuwarden een on derzoek in te stellen. De comman dant van de compagnie leidt het onderzoek. Van Nelle bestellen Een jaar geëist tegen oplichter Terwijl in „Arti et Amicitiae" te Amsterdam een kunstveiling in vol le gang was, werd voor de balie van de Amsterdamse rechtbank gisteren ook gevochten om een paar schilde rijen. Op een wenk van de Officier toon den twee parketwachters op zeker moment twee El Greco's, een Rem brandt, twee kleine doeken van Hol bein en nog verschillende andere werken, stuk voor stuk opgelapte en vervalste prullen van schilde rijen. Het was het lokaas, waarmee een 62-jarige gewezen textielfabrikant verschillende mensen zou hebben opgelicht. Twee vrouwen leken op kunstgebied werden zijn slachtoffer maar ook een kunsthan delaar heeft hij verblind. In 1956 schreef verdachte op een huwelijksadvertentie van een 52- jarige weduwe. Hij vertelde haar zeer vermogend te zijn, zeer waar devolle schilderijen en negen hui zen te bezitten, maar tussendoor over trouwen pratend geld nodig te hebben om schilderijen van een geldschieter (in de oorlog was hij als jood alles kwijt geraakt) los te kun nen maken en om een expertise te kunnen betalen. De vrouw gaf hem 1000 gulden en daarna nogmaals twee keer 100 gulden. De tweede gedupeerde, een 51-ja- rige secretaresse was in 1958 als re flectant op een door verdachte aan geboden kamer met hem in contact gekomen. De vrouw meende zich over deze „onrustige man te moeten ontfermen". Op soortgelijke verhalen als aan de weduwe gaf zij hem 3500 gulden. Ter zitting bleek terloops dat verdachte voor het geld schil derijen „prullaria" noemde de pre sident ze had gekocht bij een restaurateur in Den Haag. De derde benadeelde was een 70- jarige Amsterdamse kunsthandelaar. Ook tegen hem deed verdachte het verhaal van schilderijen, die zg. af- van". Hierbij werden twee zg. El Greco's gebruikt. In dit geval bezat verdachte ook een expertise van een kunstkenner en criticus uit Amster dam. Genoemde kunsthandelaar leende verdachte 3000 gulden. De kunstcriticus, die verdachte de expertises verkocht, werd gehoord als getuige a décharge. Zowel de president als de officier wezen deze getuige op zijn moeilijke positie. Hij is nl. verdachte in een zaak over vervalste schilderijen te Arnhem, in welke zaak nog geen uitspraak is gedaan. Voorts is hij betrokken in de onderhavige zaak en in een af faire met moderne schilderijen in Zwitserland. De rapporten noemden de textiel fabrikant „een chaotische man, die zichzelf in zijn wat theatrale wijze van denken en spreken als 't slacht offer van vele moeilijkheden ziet". Hij is „een man van primitieve slim heid en naieve goedgelovigheid, die snel enthousiast is". Aan de presi dent beloofde hij, na zijn vrijkomen alles in het werk te stellen om het „geleende" geld terug te betalen. De raadsman betoogde dat de ge wezen fabrikant niet de enige ver dachte is in deze zaak. Hij pleitte voor een voorwaardelijke straf op grond van de gezondheidstoestand en verzocht zo veel mogelijk schilde rijen aan de curator (verdachte is failliet) terug te geven. Hij wees nog op het blanco strafblad van zijn cliënt. De officier deelde nog mede, dat t.z.t ook tegen de restaurateur in Den Haag, van wie de textielfabri kant zijn „prullaria" kocht, eeh straf zaak aanhangig gemaakt zal wor den. Des middags heeft de rechtbank uitspraak in deze zaak gedaan en de verdachte terzake van de behandel de drie gevallen van oplichting con form de eis veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis, waar van zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Dat komt er op neer dat hij over ongeveer een maand in vrijheid zal worden ge steld. In zijn toelichting op het von nis zeide de president dat de recht- komstig waren uit oud familiebezit, bank deze „milde" straf had opge- „Zelf heb ik daar geen verstand iegd op grond van de beklagens waardige gezondheidstoestand van Van Nelle bestellen (Adv.) 1 verdachte. 73 'totiide item 7 Teemtuttcn en tutten op rnn >j mtMiek'yi hfhepot! Vit betel ik niet Wake'Wet eenbofllksprekmeldetiverti turn'We moeten neer Sidees voor kt PerMer senor/ll zult mt moeten volien rmr hetpotiheburm, om deze zeektey mÊ lit

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8