Tweede dag ziekentriduum te Leiden Katholieke Bejaardentehuizen pleiten voor moderne bedrijfsvoering Lou Bandy overleden Bos- en heidebrand vlammen voortdurend op Twee jongens redden verdrinkend echtpaar mm DONDERDAG 25 JUNI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 TEVREDEN DEELNEMERS Met een plechtig lof, dat werd ge celebreerd door pater Bodewes o.f.m. van de St. Leonardusparochie is gis termiddag de eerste dag. van het Zie kentriduum besloten. Na de predika tie door pater Mauritius, die handel de over de vreugde van de Christen, bracht pater Bodewes, geassisteerd j door pater Neefjes de zegen met het Allerheiligste naar de zieken. Vanmorgen om half tien waren alle deelnemers weer present in de He rensingelkerk. Deze regels zijn snel geschreven en snel gelezen, maar men moet bedenken wat het betekent elke morgen weer de 240 deelnemers op tijd in de kerk te krijgen. Met 22 auto's en vijf ziekenwagens wordt dit probleem opgelosttot ieders tevredenheid. De H. Mis werd opgedragen door pastoor H. Kouwenhoven van de Meerburgparochie te Leiderdorp- Zoeterwoude. Pater Mauritius besprak de vraag of het Gods plicht is in te grijpen in de natuurwet. „Er zijn veel lijdenden, die zich afvragen, waarom hen dit moest overkomen, zij vragen dit aan God en hoewel het goed is het hart uit te storten bij God (ook dat is een gebed) moet men zich wel reali seren, dat Christus niet gekomen is om ons te vrijwaren van „natuur lijke pech". Maar als je Christus kent behoef je aan ziekte en tegëïi- slag niet ten onder te gaan. Chris tus zal de oorzaak van het ver driet niet wegnemen, maar het is de bedoeling met Zijn hulp het lijden te gebruiken tot heiliging van eigen leven en dat van ande ren Het is onze fout „leven" te zien als het tijdperk dat tussen de moederschoot en het sterven ligt. God ziet ons leven geheel, over het graf heen met de eeuwigheid daar achter. De stemming in dit triduum is nog uitstekend, zowel in als opzij van de de kerk. Ieder heeft er nog zin in, het is heerlijk koel in de kerkruimte, de hitte buiten ten spijt, en er zijn nog geen „uitvallers". Dank zij de medewerking van velen niet te vergeten de financiële medewerking van de tientallen, die extra voor dit triduum geofferd hebbenis er spijs en drank voldoende Tussen de bediijvtn door rusten de zieken-transporteurs in het zon netje. Het zijn v.l.n.r., de heren O. Langezaal, J. v. d. Werf, mej. C. Ham, en de heer Th. Goud, oie de werking van de stethoscoop beproeven, ter wijl de transportleider, de heer J. van Zijp en mevr. Aalders (keuken) toe zien. A.N.W.B. WENST WETENSCHAPPELIJK VERKEERS- ONDERZOEK Wetenschappelijk onderzoek op verkeersgebied is dringend noodza kelijk, zo verklaarde de directeur wegenverkeer van de Kon. Toeris tenbond ANWB de heer A. G. M. Boost tijdens een persconferentie. In Engeland en Amerika wordt ten behoeve van de verkeersveiligheid op uitgebreide schaal wetenschap pelijk speurwerk naar levensgewoon ten, denkgewoonten en rij gewoonten alsook naar rechts- en taakopvat tingen gedaan. Wij hebben in ons land op dit gebied practisch niets, aldus de heer Boost. Het gevolg is, dat bij het nemen van verkeers maatregelen moet worden afgegaan op meningen, subjectieve indrukken en buitenlandse gegevens, welke laatste niet kloppen kunnen met de Nederlandse volksaard. We hebben feiten, geen opinies nodig, zo meent de heer Boost. Het verkeerspro bleem is te groot en te gecompliceerd voor „meningen". In Nederland wordt het nog niet als een probleem of een bezwaar gezien om „zo maar een nieuwe schematische verkeers regel te maken met de opdracht aan een ieder zich daar voortaan aan te houden". Het gedragspatroon van de weg gebruikers is de sleutel tot het hele probleem, maar is nog nooit objec tief en schematisch onderzocht. En toch is wat 80 percent van de weg gebruikers doet en normaal vindt, voelt en ziet, bepalend voor de gang van zaken in het verkeer. De ANWB acht het niet verantwoord nog langer te dralen met wetenschappelijk on derzoek en meent daarnaast, dat een afdeling verkeerstechniek bij het ministerie van verkeer en waterstaat een dringende en onafwijsbare nood zakelijkheid is, aldus dë heer Boost. Pinguins onder de douche MEER BEGRIP GEWENST Op de in Utrecht gehouden jaar vergadering van de katholieke ver eniging van bejaardentehuizen heeft de voorzitter, de heer J. P. Postma, medegedeeld, dat er momenteel een landelijke loonregeling voor het per soneel van bejaardentehuizen in be werking is. De resultaten daarvan zullen waarschijnlijk nog dit jaar worden gepubliceerd. De heer Postma verklaarde dat een onderzoek naar de oorzaken van het bestaande tekort aan personeel in de bejaardentehuizen op zijn plaats zou zijn. Hij meent, dat ook in de tehui zen een zekere „moderne bedrijfs voering" noodzakelijk is, evenals een 'doelmatige inrichting. Voor een één-persoonskamer in een nieuw bejaardentehuis, bedraagt de pensionprijs momenteel 200 a 250 per maand. De heer Postma merkte op, dat de pensionprijzen die in de oudere tehuizen berekend worden echter zeer uiteenlopen. Hij vroeg zich af, of men in de zeer oude tehui zen die eigenlijk niet meer aan de eisen voldoen niet te uitzonderlijk lage prijzen vraagt, zodat men geen reserve kan kweken voor verbetering of nieuwbouw. De cabaretier Lou Bandy (eigen lijke naam L. F. Diemen) is gister middag op 69«jarige leeftijd in zijn woning te Zandvoort overleden. Lou Bandy werd op 10 april 1890 in Den Haag geboren. Na de lagere school doorlopen te hebben, was hij achtereenvolgens o.m. werkzaam in het hotelbedrijf, de zeevaart en als orgelman-straatzanger in Londen. In 1915 trad hij voor de eerste maal officieel als artist op in een zang en dansnummer tezamen met zijn maakte Bandy een toernee door Indo broer Willy Derby. Na korte tijd ging I nesië. Lou Bandy zelfstandig werken eerst in militaire kampen en kleine caba rets, daarna in theaters als zanger en komiek. Lou Bandy kwam op de planken in revues van Bob Peters, René Slees- wijk en mevrouw Bouwmeester. Hij verwierf zich o.a. bekendheid door zijn aandeel in de revues „zoek de zon op", „dat zou je wel willen", en „lach iedere dag". Ook trad hij op in films („het meisje met de blauwe hoed" en ,,'t leven is niet zo kwaad") en in toneelstukken („het cafeetje" en „de drie vrijgezellen"). In 1947 De heer Postma meent, dat zeer veel oude tehuizen geleidelijk ver vangen zullen moeten worden door modernere. Er zijn de laatste jaren wel veel nieuwe katholieke bejaar dentehuizen gebouwd, maar relatief toch minder dan andere en - vooral - gemeentelijke. De voorz. verklaarde, dat het bestuur van de vereniging er naar streeft, de eerste plaats, die de katholieken vroeger op het gebied van de bejaardenzorg innam, te be houden. De heer Postma constateerde ook grote verschillen in de normen voor opneming en verpleging in de diverse tehuizen. Ziekelijke bejaarden wor den vaak geweigerd en dit, volgens hem, ten onrechte, omdat de ouder dom nu eenmaal gebreken mee brengt. Laten wij zulke mensen wél opnemen, aldus dé heer Postma, die hier een belangrijke taak zag voor de religieuzen. Hij wees er voorts op, dat de di recties van de bejaardentehuizen de gezonde bejaarden „uitzoeken" en aan hun zelfs de ziekenkamers ver huren als woonkamers. De heer Postma stelde nadrukkelijk, dat dit in katholieke tehuizen niet mag voor komen. Hij sprak als zijn mening uit, dat bij elk bejaardentehuis zo langza merhand een kleine verpleeg- en re- validatieafdeling ingericht dient te worden. Ongeveer 60 procent van de Neder landers boven de 65 jaar woont mo menteel in bejaardentehuizen. De heer Postma zei, dat het rechtvaar dig is, voor deze mensen speciale woningen te reserveren in de nor male stadswijken, waarin zij, ge holpen door gezinsverzorgsters, hun laatste jaren kunnen doorbrengen. Rheumatisch Stram van lijf en leden? 'n Bloedzuiverende kuur met Kruschen, is ook voor U de remedie. U zult verbaasd zijn als U ondervindt wat Kruschen ook voor U kan doen. Begin liever vandaag dan morgen de bloedzuiverende Kruschen Kuur en kom^vaiTwa^mf'uw "oHnen"1 ver-1 De twee ki"baiidpinguins, die de walvisvaarder „Willem Barendsz" van zijn „ooit rtq tt „ar, laatste reis naar het Zuidpoolgebied heeft meegebracht voor Artis in Am- oorzaakt, voelt ge U een ander mens worden: jeugdiger, vief en weer blij. (Advertentie). Jeugd heeft eigen films hard nodig Op de gisteren in Arnhem gehou den congresdag van het instituut film en jeugd, heeft de voorzitter van de stichting film en jeugd, de heer J. j Pront, gesproken over de jeugdfilm in ons land. Het is een vaststaand feit, zei hij, dat de drang om films te zien bij de jeugd zeer groot is en dat veel kinderen films zien, die voor ouderen zijn bestemd. Allang ziet men in, dat kinderen geen primitieve vol- al wassenen zijn, en dat het kind, levend vaak dank zij de grote wachtlijsten 'J sterdam, hebben het met dc huidige hitte moeilijk. De artismensen hebben al een ijskast moeten bouwen om de dieren, die vaak naar adem snakten een koel verblijf te verschaffen, maar dat blijkt deze gasten uit ijskoude streken niet helemaal aan te trekken. Zij zoeken meer verkoeling onder een ferme straal koud water in het buitenverblijf en gaan pas in de ijskast als het buiten absoluut niet meer te harden is. Van alle kanten worden bos- en heidebranden gemeld als gevolg van de langdurige droogte. Tussen Hattem en Hattemerbroek heeft gistermiddag *een bosbrand ge- kwoed, waarbij vijf hectare jonge den nen een prooi van het vuur werden. De brand ,die omstreeks half twee is ontstaan, waarschijnlijk doordat vakantiegangers onvoorzichtig zijn geweest met vuur, werd bestreden door de brandweer van Hattemer broek, Oldcnbroek, Hattem, Zwolle en Heerde en door militairen die toe vallig in de buurt aan het oefenen waren. Door dit krachtdadig ingrij pen was men het vuur reeds om half drie meester. Het terrein, waarop de brand woedde, is eigendom van de houthandel J. van de Krol te Maar tensdijk (U.). Een wegdrijvende bal is de red ding geweest van een pasgetrouwd echtpaar, dat in de IJsel ond - de gemeente Angerlo aan het zwemmen was. Redders: een doofstomme jon gen, de 17-jarige Eduard Nieuwen- huis uit de Nassaustraat te Doesburg en zijn vriend Marinus Verheij (18), wonende Ooipoort in Doesburg. De heer B., die goed kon zwem men, was met zijn jonge vrouw die niet zwemmen kon een fris bad gaan nemen in de rivier. Het paar bleef tussen de kribben, waar het niet diep is en waar bovendien het water niet stroomt. Mevrouw B. hield zich met een rubber ring en een bal drijvende. Toen echter enkele boten voorbij-1 kwamen raakte de jonge vrouw plot- j seling in de stroom en werd mee- gesleurd Op haar geroep kwam haar echt genoot haar direct te hulp. In haar doodsangst greep mevrouw B. echter haar man zo stevig vast, dat hij geen kans zag zich uit haar greep los te maken. Op dat moment bracht de bal red ding. Deze was namelijk verder ge dreven naar de volgende krib, waar Eduard en Marinus lagen te zonnen. Natuurlijk sprongen zij direct in het water om de bal te veroveren. Terwijl zij daarmee bezig waren, ontwaarden zij aan de andere zijde van de krib het echtpaar, dat elk ogenblik kon zinken Zij bedachten zich geen ogenblik en zwommen zo snel mogelijk af op de drenkelingen, die zij inderdaad op het droge wisten te brengen. Het was net op het nippertje, want In een eigen wereld, eigen maatsta ven er op na houdt. Bij de film schijnt men dat wel eens te vergeten. Wij moeten weten, aldus spreker, dat de smaak van bepaalde kinderen wordt gericht en gevormd bij het zien van speelfilms voor volwassenen en dat dan de goede flimsmaak al verloren is gegaan. Het filmbedrijf zou, naar hij ver der meende, goed werk doen als het meewerken zou aan het kweken van garanties en een selectie voor a-films voor de jeugd. Er moeten toch voldoende films zijn, geschikt voor de jeugd. Een oplossing zag spreker door samenspreking van de mensen in het filmbedrijf met ver tegenwoordigers uit het grote pu-korte tijd uitbreidde over een opper- bliek. vlakte van twee tot drie hectaren. De brand werd bestreden door de brandweren van Emmen, Valther- mond, Sleen, Exlo en Schoonoord. Ook werd assistentie verleend door een groep militairen uit de leger plaats Assen. De brand, welke kort, doch fel woedde, werd gemeld door een piloot van een vliegtuig, afkom stig uit Eelde, die boven het gebied vliegend een rookpluim had waarge nomen. Hij waarschuwde onmiddel lijk het vliegveld Eelde, dat de mel ding doorgaf aan de brandweer te In het Valtherbos nabij Emmen is gistermiddag omstreeks "ie - uur een felle bosbrand ontstaan, die zich in de heer B. had zijn bewustzijn al verloren. Kunstmatige ademhaling bracht hem weer bij. De redders waren na afloop niet minder gelukkig dan de geredden. Het feit, dat mevrouw B. bij het avontuur haar trouwring kwijtge raakt was, deed daaraan niets af. Emmen. Op het ogenblik is men nog bezig met de nablussing. Door nog onbekende oorzaak is gistermiddag omstreeks half zes de met wat struikgewas begroeide heide tussen de Ossenberg en de Driepoot in het infanterieschiet- kamp „De Harskamp" in brand ge raakt. Het vuur verspreidde zich zeer .-nel, hetgeen het nodig maakte in allerijl ongeveer 2.000 in „De Harskamp" verblijvende militaire te alarmeren. Ook de brandweer van de legerplaats en de brandwe ren uit Harskamp, Otterlo, Ede, Kootwijk en Apeldoorn werden te hulp geroepen. Dank zij deze massale inzet van mensen en materiaal kon het vuür na ruim anderhalf uur bedwongen worden. Toen waren ongeveer twin tig ha heide en enkele schietdoelen aan het vuur ten offer gevallen. De grote uitgestrektheid van de brand en de sterke rookontwikkeling bemoei lijkten het blussingswerk zeer, doch een militair verkenningsvliegtuig, dat eveneens assisteerde, kon de brandweer waardevolle aanwijzingen geven. Op grondgebied van de gemeente Hilversum en op het terrein van „Boekesteyn" is gisternamiddag een bosbi'and uitgebroken ter hoogte van Crailoo, tussen Hilversum en Bussum. De brandweren van deze plaatsen be streden het vuur. tegen de avond was men de brand meester. Er ging onge veer 1 ha bos verloren. Dr Beel kwam afscheid nemen van mej. Tellegen Op de onbewaakte overweg in de Heerdenweg te Vinkeveen is van morgen, even half zeven, een auto tegen een goederentrein gereden. De besturder van de auto werd gewond en een kind dat ook in de auto zat is gedood. Woensdag heeft mej. mr. M. A. Teilegen, afscheid genomen als directeur van het Kabinet van H. M. de Konin gin. De bijgaande foto werd gemaakt tijdens de receptie op haar kantoor, in Den Haag, en topnt har in geani meerd gesprek met dr. Beel.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7