Mulhouse aan de vooravond van de Tour de France Charlie Gaul - vorig jaar winnaar - liet organisatoren en ploeg in de steek i MJa -^1 Wm KIEKEN De TT-races ie Assen begonnen met trainingswedstrijden DONDERDAG 25 JUNI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Hoe warm het was op Wimbledon Ongelukje was de oorzaak Men moet zich kunnen verkopen. Louison Bobet, een der afgoden van de Franse wielerfans, landde dinsdag met zijn eigen vliegtuig op het knusse vlieg veldje van Habsheim, 10 km. van Mul house. Dat was een unieke gelegenheid voor de Franse fotografen om een prachtige plaat te schieten: Louison, die zelf zijn fiets uit de laadruimte van zijn vliegtuig tilde. Maar daarmee was het dan ook gedaan. Het was geen specta culaire intocht van een langverwachte wielervorst. Neen, onze eigen Charlie Gaul, had een beter plan gemaakt. Eerst had hij twee dagen iedereen in de onzekerheid gelaten over het uur van zijn aankomst. Dinsdagavond, bij het officieel voor stellen van de ploegen in het sportpa leis, waren vrijwel alle groten aanwe zig, zelfs Jaques Anquetil en Roger Rivière. Alleen Gaul ontbrak en het duizendkoppige publiek stak zijn mening hierover niet onder stoelen en banken. Toen de Nederlanders met Bolzan en Schmitz, nadat zij ruim twee uur op de leider hadden zitten wachten, laat in de avond op het toneel verschenen en Charlie er niet by was, brak een fluit concert los, dat zelfs de oppermachtige directeur Jacques Goddet te veel was. Met de vingers in de oren vluchtte hy naar buiten tot het rumoer bedaard was. Even later kon hy toch weer glimlachen want de Nederlanders wer den stormachtiger toegejuicht dan het geval zou zyn geweest aLs Gaul alle aandacht tot zich had getrokken. Maar al met al zat het velen niet lekker, die afwezigheid van de toerwinnaar van het vorig jaar. De heren Koot en Stol, die namens de sportcommissie van de KNWU naar Mulhouse waren gekomen of de afspra ken met Luxemburgers te bekrachti gen, drukten hun mening als volgt uit: „Het is een schandaal, dat Charlie alles in de steek laat: de organisatie, die de komst van een dergelijke ster nodig heeft om het publiek te trekken en niet te vergeten de Nederlanders in de ploeg. Het zou logisch zyn als onze jon- Een beeld uit de Kieler zeilweek, welke thans bij harde wind en dns op woelig water, in volle gang is. Draken met bolle ballonfokken stuiven door de baai van Kiel op weg naar de finish. gens zouden zeggen „hy kan alles doen. Wij zitten hier nu al drie dagen in de gloeiende hitte. Als wy iets der- gelyks uithaalden zouden we wat te ho ren krygen". En de heer Koot voegde er aan toe: „Het is niet goed voor het moreel van de ploeg en niemand kan dit onze jon gens kwalyk nemen. Goed, Gaul kon maandagavond in Rouen 2700 verdie nen en dat was hem wel gegund, maar waarom kon hy niet evenals Bobet en Anquetil, die ook in Rouen reden, daarna zo snel mogelyk naar Mulhouse komen? Dat zou bij ons nooit kunnen gebeuren". Charlie en zyn auto. Intussen bleef Charlie onvindbaar. De geruchten deden de ronde, dat de Lu xemburger na Rouen naar huis was ge gaan om zijn nieuwe auto in te rijden. Jean Goldschmidt kreeg er een paar grijze haren by. Het was duidelyk, dat Goldschmidt er zelf een beetje mee zat. „Wat wil je, wij hebben in Luxemburg uitgerekend één sportman van interna tionale betekenis, dat is Charlie Gaul. Dacht u, dat wy zo'n man de wet kun nen voorschrijven, was zijn antwoord op de vele vragen waar Charlie bleef. Erg overtuigend klonk het niet. En zo stond er woensdagmiddag om vier uur een zenuwachtige delegatie op het perron de trein af te wachten. Eindelyk.... achter een der raampjes ontwaarde men het geliefde gelaat van de geweldige, die vergezeld was van zijn onafscheidelyke adjudant Marcel Ernzer. En nauwelijks was de trein tot stilstand gekomen of Goldschmidt sloot zijn favoriet in de armen. Alle zorgen van de laatste dagen waren vergeten. Charlie was er nu immers. Omringd door fotografen, die niet genoeg films bij zich hadden om maar zoveel moge lyk plaatjes van de tengere Luxembur ger te schieten en tientallen belangstel lenden schreed de wielerkeizer naar de uitgang. Achter hem volgde vrijwel on opgemerkt Ernzer, die de fiets van zijn baas naar buiten mocht ryden. Pas in het felle zonlicht om het ruime m 4 - S - Daan de Groot, Plet Dam en, Gerrit Voorting, Martin v. d. Borgh en Piet van Est (v.l.n.r.) gefotografeerd op de plaats, waar zy vandaag van start zul len gaan voor de tour. Telefoto ANP stationsplein merkte men dat er iets met Charlie aan de hand was. Aarze lend zette hy op verzoek van de foto grafen de grote zonnebril even af. Heel even maar en in dat korte moment wees Gaul naar zyn linkeroog, dat ge zwollen was en er rood uitzag. Vlak boven zyn linkerwenkbrauw zaten een paar lelijke schrammen. „Ik ben geval len", zei Gaul, die er vermoeid uitzag. Hoe en waar dat was gebeurd kwam er niet meer uit Buchly kreeg een slap handje en toen stapte Gaul snel in de ploegleiderswagen, die door Gold schmidt persooniyk werd bestuurd en in razendsnel tempo ging het naar hotel l'Europe. Nog geen twintig meter ver der, op het terras van de stationsrestau ratie zaten de heren Stol en Koot. „Vanavond worden de contracten ge tekend, dan zien wy hem wel", was het nuchter commentaar. De tour kan starten. De laatste dag voor het vertrek van de tour is verlopen zoals dat elk jaar gaat. Met uitzondering van Charlie Gaul en Marcel Ernzer, waren alle ren ners al dinsdagavond in Mulhouse aan wezig. En in en om de permanence heerste woensdag de hoogspanning der laatste voorbereidingen. Journalisten, die hun papieren en autoborden kwa men afhalen, fotografen en filmmen sen, die hun camera's richtten op alles wat wel en veel wat niet de moeite waard was. Radio- en televisie-verslag gevers, die links en rechts met organi satoren, ploegleiders en renners inter views kwamen maken. De tourradio, die de karavaan tijdens de étappes van het nieuws in de kopgroep en de staart voorziet gaf een proefuitzending: hier en daar werd nog wat gesleuteld aan de wagens der volgers en daartussen door reden de door de enorme hitte lusteloze renners aangespoord door hun ploegleiders, af en aan voor hun laatste oefenrit. Intussen nam tourdokter Dumas, dit jaar voorzien van een welgecultiveerd ringbaardje, zyn slachtoffers onder han den. Pierro Baffi bleek een paar kilo zwaarder dan het vorig jaar, mannetje Robic was een centimeter kleiner dan in zyn laatste tour en de lange schrale Tito Favero, kreeg het advies iedere dag een litertje melk extra te nemen. Maar iets dikker, iets langer of iets korter alle renners kregen het stem pel „goedgekeurd", de donkere regio naal Jean Forestier slaagde zolfs cum laude voor dit geneeskundig routine onderzoek, „medisch gesproken in de allerbeste fysieke conditie van alle 120", was het oordeel van de populaire dok ter Dumas. Toen Dauphine-winnaar en Frans kampioen Henri Anglade onder het mes kwam keek de geleerde heer wel even bedenkelyk. Anglade had een abnor maal lage bloeddruk. De oorzaak was echter spoedig gevonden. Anglade was op weg van Lyon naar Mulhouse op het nippertje aan een ongeluk ontsnapt. Hy was heel erg geschrokken en een lichte shock nabij. Daarmee was alles ver klaard en ook Anglade kreeg vergun ning om te starten. Ercole Baldini behoorde bij die ren ners, die zich niet helemaal fit in Mul house presenteerden. Hy was nog maar nauwelyks over de gevolgen van een in april opgelopen bronchitis heen en bo vendien had hy een gevoelig zadel, zo als de Italianen en Fransen dat noe men. De wereldkampioen, die over en kele maanden in Zandvoort zyn titel komt verdedigen, plaatste zich zelf dan ook niet hoog op de ranglijst der kans hebbers van de Tour de France van dit jaar. „Ik ben drie kilo te zwaar. Wat my betreft is Charlie Gaul ook dit jaar de man met de beste kansen en daarna in volgorde Bobet, Anquetil en Rivière". Gissingen, voorspellingen. Het voor programma heeft al weer te lang ge duurd. De tour kan vertrekken. Dinsdag was het „Ladles Day" op Wimbledon, de dag van de dames, en mevrouw Jean Carpenter en haar drie dochters zetten deze dag luister b(j door op de tribunes te pryken met charmante geel-bruin geblokte jurkjes en allergrappigste hoedjes van hetzelfde materiaal, versierd met gekruiste rac kets, mevrouw Carpenter maakte de tolletjes self. Speeltuin: geknipt om te (ook in kleur) (Advertentie). SAMENSTELLING DER PLOEGEN Hier volgen volgens de jongste opga- en van l'Equipe de samenstellingen van de ploegen en de nummers waar onder de renners uitkomen: NederlandLuxemburg: 1. Gaul (L.), 2. Bolzan (L.), 3. Ernzer (L.), 4. Schmitz (L.), 5. Damen (N.), 6. de Groot (N.), 7. de Jongh (N.), 8. Kersten (N.), 9. Kool (N.), 10. Van den Borgh (N.) 11. Piet van Est (N.), 12. Gerrit Voorting (N.). Directeur technique: Jean Gold schmidt. België: 21. Adriaenssens, 22. Bran- kart, 23. Camille Buysse, 24. Alfred de Bruyne, 25. Arm and Desmet, 26. Hoe- venaers, 27. Marcel Janssens, 28. Pau wels, 29. Plankckaert, 30. Van Aerde, 3L Van Geneugden, 32. Van Tongerloo. Directeur technique: Jan Aerts. Italië: 41. Baffi, 42. Baldini, 43. Bar- tolozzi, 44. Bruni, 45. Cestari, 46. Fabbri 47. Falaschi, 48. Faliarini, 49. Favero, 50. Gismondi, 51. Padovan, 52. Bono. Directeur technique: Alferdo Binda. FrankrijkNationaal: 61. Anquetil, 62. Louis Bobet, 63. Cazala, 64. Darri- gade, 65. Everaert, 66. Geminiani, 67. Graczyk, 68. Hassenforder, 69. Mastrotto 70. Privat, 71. Rivière, 72. Stablinski. Directeur technique: Marcel Bidot. Spanje: 81. Bahamontes, 82. Berren- dero, 83. Campillo, 84. Gomez, 85. Gal- deano, 86. Utset, 87. Marigil, 88. Man- zanque, 89. Otano, 90. San Emeterio, 91. Morales, 92. Suarez. Directeur tech nique: Dalmacio Langarica. ZwitserlandDuitsland: 101. Ecuyer (Zw.), 102. Graf (Zw.), 103. Hollen- stein (Zw.), 104. Plattner (Zw.), 105 Schellenberg (Zw.), 106. Moresi (Zw.), 107. Traxel (Zw.), 108. Altweck (Did.), 109. Friedrich (Did.), 110. Loder (Did,) 111. Ommer (Did.), 112. Reitz (Did.). Directeur technique: Alex Burtin. Internationale ploeg: 121. Christian (Oostenr.), 122. Durlacher (Oostenr.), 123. Honsson (Den.), 124, Andrews (Eng.), 125. Hewson (Eng.), 126. Robin son (Eng.), 127 .Elliott (Ierl.), 128. Sut ton (Eng.), 129. Vierucki (Polen), 130. Batista (Port.), 131. Cardoso (Port.). Directeur technique: Sauveur Duca- zeaux. Frankryk-central-midden: 141. Anas- tasi, 142. Anglade, 143. Bergaud, 144. Bisilliat, 145. Busto, 146. Dejouhannet, Directeur technique: Adolphe Deledda. Frankryk-Parijs-noord-oost; 161. An- naert, 162. Hoffmann, 163. Champion, 164. Delberghe, 165. Hoorelbeke, 166. Lach, 167. le Dissez, 168. Lefebre, 169. Meneghini, 170. Pavard, 171. Robic, 172. Vermeulin. Directeur technique: Jean Mazier. FrankrUk-west-zuid-west: 181. Ble- neau, 182. Bouvet, 183. Gainche, 184. Groussard, 185. Le Buhotel, 186. Mahé, 187. Picot, 188.' Pipelin, 189. Queheille, 190. Saint, 191. Sabbadini, 192. Thomin. Directeur technique: Paul le Drogo. De hitte maakt de tenniskampioen-1 tijdens haar wedstrijd dames-enkelspel schappen van Wimbledon dit jaar uit- in de tweede ronde tegen de Austra- zonderiyk zwaar. Deze foto laat zien lische mej. E. F. Muller, haar hoofd hoe de Amerikaanse mej. S. M. Moore I met een bekertje water besprenkelde. Ze zyn er weer, de mannen in de leren pakken, die de laatste week van juni sinds jaar en dag bezit plegen te nemen van de Drentse hei bij Assen. Ja, voor de Drentse hoofdstad is het jaarlijkse TT-festijn woensdag al be gonnen. Het feest barstte los om pre cies twee uur, toen de startvlag viel voor de lichte motoren. Hoewel de rij ders er de eerste dag echt nog niet, wat men noemt, aan getrokken hebben, kwam Carlo Ubbiali, de Italiaanse MV- Agusta rijder al tot een opvallend goede tijd. Hy draaide zijn vyfde trai ningsronde in 3.48.8 en kwam tot een gemiddelde van bijna 121 km. per uur. Slechts teamgenoot Tarquinio Provini en de Ducati-rijder Mike Hailwood, wiens ster inderdaad opvallend snel rijst, konden de Italiaan benaderen. Voor beiden werd 3 min. 51.6 sec, af gedrukt. Het „vuurwerk" kwam by de kwart- liters. Niet doordat favoriet Ubbiali een opvallende tijd draaide dat kan men de 3.43.1 toch moeilyk noemen neen, daarvoor zorgde de Oostenrijker Rich ter Ladislaus. Deze NSU-privérijder, die zich op het laatste moment had aange meld, wilde meteen maar even laten zien wat hij in zyn mars had. De kleine DOSKO EN DE TERUGKEER NAAR HET AMATEURISME In de gisteravond gehouden ledenver gadering van Dosko te Bergen op Zoom werd met algemene stemmen het voor stel van et bestuur om terug te keren naar het amateurisme aangenomen. Dit echter onder restrictie, welke vanuit de vergadering werd gesteld, dat wanneer vóór 1 juli 10.000 con amore aan de vereniging zou worden geschonken, bo vengenoemd besluit niet ten uitvoer zal worden gebracht. Oostenryker reed, in zyn jeugdige overmoed, juist iets te hard. In de S-bocht vlak bij de tribunes maakte 'n stro-baal een einde aan zijn training. Ladislaus rolde over de strobalen heen, doch zijn machine vatte vlam en voor dat de mannen van de brandweer de plaats des onheils hadden bereikt gaf een roetzwarte rookwolk aan, dat de benzinetank van de NSU-motor ont ploft was. Daarna hadden de brand weerlieden spoedig de vlammen ge doofd. Wat niet geblust werd, en waar schijnlijk ook niet geblust kan worden, was het enthousiasme van Ladislaus. Na afloop van de training stond Rich ter in zijn zwembroekje de resten van zijn machine van koolaanslag te reini gen. De vele belangstellenden schudden meewarig het hoofd toen zij de Oosten rijker aan het werk zagen. Die wilde echter van geen ophouden weten, ge tuige zijn woorden „en toch probeer ik het nog. Geen ,Raad voor de Sport' In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Berkhouwer heeft mi nister Cals meegedeeld, dat niet wordt overwogen over te gaan tot de instelling van een „Raad voor de sport". De mi nister is bereid te bevorderen dat niet wordt overgegaan tot instelling van zulk een raad of enig orgaan dat de werk zaamheid der Nederlandse sportfederatie overbodig zou maken of zou doorkrui sen, alvorens tussen regering en kamer van gedachten is gewisseld omtrent het te voeren overheidsbeleid ten aanzien van de sportbeoefening en de bevorde ring daarvan. Hij is voorts bereid te be vorderen dat dit overleg, mede naar aanleiding van de jongste nota der Sportfederatie aan de regering, zo spoe dig mogelyk kan plaats hebben aan de hand ener door de regering aan te bie den sportnota. Vrolijk viertal op Wimbledon

Leidse Courant | 1959 | | pagina 4