Beperking van concessie stadslijn is strijd met de rechtvaardigheid in Scherp ELTAX LEIDEN: POTLOOD EN GEEST Slotavond Mater Amabilisschool De raad van Rijnsaterwoude verlichtte de Vriezeweg DONDERDAG 25 JUNI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Gemeente Leiden: zowel ELTAX als NZH in voorbereiding betrokken „Het is in strijd met de rechtvaar digheid om appellante die geduren de ongeveer 25 jaar het personenver voer heeft verzorgd, en die alle daar uit voortvloeiende ondernemingsrisi co's heeft gedragen, thans een con cessie voor slechts beperkte duur te verlenen en dat uitsluitend op grond van mogelijke belangen bij stads auto-bus-lijnen van de NZHVM." Aldus de praktizijn de heer Th. J. van der Heyden uit Leiden vanmor gen tijdens een zitting van Gedepu teerde Staten, waarin het beroep werd behandeld van de ELTAX te Leiden tegen het besluit van b. en w deze bus- en taxidienst te Leiden slechts een concessie te verlenen op de stadslijn te rijdeD voor twee jaar, tot 1961, terwijl «als regel een con cessie van tien jaar wordt verleend Deze beperking van de concessie staat in verband met de reorganisa tie van het stads-personen vervoer, waarover een rapport is verschenen, dat thans door b en w. van Leiden wordt voorbereid In dit rapport is zoals men zich zal herinneren betoogd, dat het in het belang van het personenvervoer te Leiden zal zijn, indien het beheer ervan in handen van één maatschappij komt. Niet willekeurig. In de zitting hedenmiddag kwam de pleiter van appellante het eerst aan het woord Hij betoogde dat de concessie voor tien jaar moet gelden, en dat deze termijn niet willekeurig is gekozen, aangezien de wetgever uitdrukkelijk als zijn gevoelens heeft uitgesproken, dat een vergunning voor een termijn van (ten hoogste) tien jaar moet worden verleend Dit is logisch omdat een goede exploi tatie van een dergelijk bedrijf regel matig hoge investeringen eist. Ook in busdiensten voor lokaaj verkeer dient de vergunninghouder enige ze kerheid te hebben De wetgever geeft aan gemeentebesturen in bijzondere omstandigheden de bevoegdheid een tijdelijke vergunning te verlenen voor de duur van ten hoogste twee jaren. B en w van Leiden baseren deze „bijzondere omstandigheden" op het onderzoek dat thans gaande is aan de hand van het rapport van het Nederlands Verkeersinstituut, op welke wijze het personenvervoer bin nen Leiden tot een bevredigende op lossing kan worden gebracht. De termijn van twee jaar. die B en W. van Leiden hiervoor hebben uitge trokken, noemde de heer v d. Hey den „een slag in- de lucht" Zonder enige bezwaar hadden B en W. van Leiden aan appellante een vergun ning voor tien jaar desnoods voor vijf jaar kunnen verlenen daar bij het nemen van een tussentijdse be slissing de vergunning van de ELTAX kan worden ingetrokken. Spr noemde nog andere motieven die de handhaving van de bestreden beslissing in de weg zouden staan De ELTAX was m 1934 de onderne ming, die daadwerkelijk belangstel ling voor het personenvervoer naar de buiten-wij ken van de stad had en de financiële risico's durfde dragen De NV Noord-Zuid-Hollandse Vervoer Maatschappij heeft er destijds van No. 520. Horizontaal: 2. gem. Z.-H., 6- streling, 8. familielid, 10 Ijzeren reservoii voor benzine, petro leum, enz., 12 kurk, 13 de oudste (afk.), 14 lichaamsdeel, 16 stoom schip (afk.), 17 jongen, 18 telwoord 20 familielid, 21 geluid van een ezel, 23. hemellichaam, 25 betuiging van erkentelijkheid, 27. familielid. 29 dorpje in Overijssel onder de gem Gramsbergen, 30. dorp in Z.-H bij Rotterdam. Verticaal: 1. klap, 2. zwemwiek, 3 pers. voornaamw., 4. voorzetsel, 5. spits en puntig als een tap, 7 rivier in Zwitserland, 9. visje, 11. stuk ge schut, 12. hoon, 15 teken in di die renriem, 18. god der liefde, 19. stuk stof, 21. zijtak Donau, 22 putemmer- tje, 24. bloeiwijze, 26. voorzetsel, 28. rivier in Italië. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 519. Horizontaal: 1. veer, 4. boot, 8 een, 10. sla, 11. Ur 12. ter, 14. ma, 15. taxis, 17. normaal, 19. pronk, 21 en, 23 ant, 24. de, 25. rob, 27. mal, 28 keel, 29 wilg. Verticaal: 1. Veur, 2. eer, 3. en, 5. os, 6. olm, 7. taak, 9 Lexmond, 12. tarra, 13. riant, 15. top, 16. sak, 18 berk, 20. telg, 22. Noë, 24. dal, 26. Be, 27. mi. afgezien, omdat zij in de exploitatie van de stadsbuslijnen geen levens vatbaarheid zag Het is in strijd met de rechtvaar digheid om nu aan de ELTAX een concessie van beperkte duur te ver lenen op grond van mogelijke be langen van de N.Z.H.V.M. bij de stads-auto-buslijnen. Het gemeentebestuur heeft de concessie sinds 1934 regelmatig aan de ELTAX verleend en tussen tijds nimmer ingetrokken Hieruit blijkt dat appellante haar taak op behoorlijke wijze heeft uitge voerd. De lengte van de busdien sten hebben zich steeds aange past bij de groei van de gemeente. Spr. omschreef vervolgens de EL TAX als een respectabele onderne ming met een voldoende personeels bezetting en een bedrijf, dat mede dank zij de persoonliike leiding van de in het garage- en autobedrijf ge boren en getogen directie efficiënt werkt. Kapitaal. Het is beslist niet economisch ver antwoord een dergelijk bedrijf dat steunt op de autobusdiensten de grondslag van haar bestaan te ont nemen Spr wees op de grote kapi taalsvernietiging die hiermede ge stelling voorlopig zij opgemerkt, paard gaat. Een eventuele schadeloos dat zij zéér belangrijk zal worden het verloren gaan van de gehele EL- TAX-outillage zal tenslotte moeten worden opgebracht door het van de stadsbussen gebruik makend publiek. Na nog gewezen te hebben op nood zakelijke investeringen, die vernieu wing van het busmateriaal ten ge volge had, besloot pleiter met nog maals te poneren, dat het een grove onbillijkheid zou zjjn in de naaste toekomst NZH of HTM of wie dan ook enig voorrecht te verlenen boven de historische rechten van appellante Overleg mogelijk. Indien het gemeentebestuur bereid en instaat zou zijn appèllante het ge hele vervoer in de Gemeente Leiden op te dragen (dus ook beide lijnen die nog door de twee tram wegmaat- schappijen worden verzorgd) dan zal appèllante er zich aanstonds gaarne ernstig o"er beraden, of zij haar ma teriaal p- personeelsbezetting kan uitbreiden. Appellante verklaart overigens na drukkelijk tot elke redelijke samen werking met andere ondernemers be reid te z"m. Onpartijdige B. en W. Mr. M. J. Blok voerde het pleidooi namens de gemeente Leiden. Hij ver wees naar de uitvoerige nota, die B en W. over deze kwestie hebben opge steld In aansluiting hierop wees hij op het feit, dat de landelijke commis sie van vergunningen voor personen vervoer meent, dat Leiden meer ge diend is met een vergunning aan de NZH dan aan de ELTAX. Dit is ech ter nadrukkelijk niet het standpunt van B. en W. van Leiden. Zij houden alleen de feiten in het oog. Het pu bliek is er mee gebaat, indien er mogelijkheid geboden wordt over te stappen van de ene lijn op de ander Aan deze wens kan tegemoet geko men worden, indien het vervoer in één hand komt. De onpartijdigheid van B. en W. blijkt wel u it het feit. dat zowel ELTAX als NZH het verzoek heb ben gekregen na te gaan of het mogelijk is de exploitatie van het gehele personenvervoer in Leiden ter hand te nemen en de bereid heid bestaat schadevergoeding aan andere partijen te verstrekken. Daarnaast bestaat nog de mogelijk heid van collectief vervoer op basis van vrijwilligheid. Pleiter betoogde voorts, dat de wet toelaat een vergun ning voor niet meer dan twee jaar te verstrekken, dat een vergunning gebonden kan worden aan een be paalde tijd met het oog op de wisse lende vervoersbehoeften. Ongunstig. De termijn is op twee jaar gesteld om straks een gesprek mogelijk te maken. De ELTAX heeft onder meer aan B. en W. meegedeeld, dat het be roep op hun beslissing werd ingesteld omdat men bang is in een zwakke on derhandelingspositie te geraken als de vergunning over twee jaar verlo pen is. Dit is niet juist, aldus mr Blok De ELTAX zal volledige partner in het gesprek blijven. Nadat de beslis sing gevallun is zou de maatschappij nog altijd in hoger beroep kunnen gaan. Mr. Vriezendorp lichtte daarna na mens de NZH nog enige punten toe Hij verkl rde, dat volgens het door het door het Nederlands verkeers-in- stituut opgesteld rapport het perso nenvervoer te Leiden veel te wensen overlaat. De toestand van 1934 was een andere dan die van nu De situa tie van de NZH is inmiddels zodanig gewijzigd, dat de praktijk duidelijk bewijst dat de maatschappij haar za ken aan kan. De NZH is e- enwel be reid in oktober 1960 al met volledig vervoer per bus in Leiden dus ook voor de lijnen LeidenDen Haag en LeidenKatwijkNoordwijk te ko men. Uitspraak van G. S. volgt nog. Gistermiddag vond op de begraaf plaats „Rhijnhof" onder grote be langstelling de t eraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van de heer W. v. Dijk, gewezen Leidse Universiteit Vóór honderd jaar Op dinsdag 30 juni a.s. des middags om 4 uur zal dr. J. J. A. van Iersel, benoemd tot Lector in de Faculteit der Wis en Natuurkunde, zijn ambt openlijk aanvaarden door het uitspre- hoofdinspecteur der Rijksbelastingen ken van een openbare les in het Grool Leiden. Uit de belastingkringen waren hier vele belangstellenden aanwezig. De rouwdienst werd ge leid door ds. W. J. H. Hubeek, Ned. Herv. predikant alhier. De zoon van de overledene, de heer H. v. Dijk uit Leiden, heeft na mens de familie een dankwoord ge sproken. Vele kransen dekten de kist. GESLAAGDEN T.H. DELFT. Aan de Technische Hogeschool te Delft zijn geslaagd voor het inge nieursexamen voor scheikundig inge nieur de heer M. P. P. Blind en voor het ingenieursexamen voor werktuig kundig ingenieur mej. D. C. Lam mens, beiden te Leiden. De harmoniekapel Werkmans Wils kracht uit Leiden brengt dinsdag 30 juni 1959 op het kasteelplein van Endegeest het volgende populaire programma van mars- en stemmings muziek: 1 Strike op the band, Gersh win, arr. Molenaar. 2 Semper Dixie land (two-boat), John Philip Sousa. 3. When the Saint go marching in (Dixieland marsch), L. Wolters. 4. Morgenblatter, Strauss-Mellema. 9. B.B. en C.F. marsch, Ord Huma. 6. Jubelklanken march populair, arr. Adr. J. Maas. Pauze. 7. Show boat (operette selectie), Kern-Melle- ma. 8. Nightfall in Camp, D. A. Pope. 9. Sans Peur, mars, Watelle. 10. Mar- che de la Gendarmerie Nationale Beige, A. Prévost. De seniorleden van de R.K.S.V. Docos worden er aan herinnerd, dat hedenavond in de Kleine Burcht, Nieuwe Rijri 19, alhier de jaarlijkse ledenvergadering wordt gehouden. Gisterenavond heeft in tegenwoor digheid van het bestuur, docenten en leerlingen de plechtige sluiting plaats gevonden van het cursusjaar van de Mater Amabilisschool. De avond begon met een H. Mis uit dankbaarheid opgedragen door de weleerw. Heer J. D. Sweerts in de Hartebrugkerk. In een kort toe spraakje legde hij o.a. de nadruk op de bijzondere plaats, die de H. Maagd, Schutsvrouwe van de school, in de gehele Mater Amabilis-ge- meenschap inneemt. Na deze H. Mis werd iedereen in de Romanuszaal in de gelegenheid gesteld om tijdens een gezellig sou per de honger te stillen en de dorst te lessen. Dit ongedwongen samenzijn kreeg echter een plechtig tintje, toen de voorzitter van het bestuur, de heer H. I. Schrandt, begon met het uitrei ken van de diploma's en getuig schriften. Vooral de scheidende 3e jaars, die allen een diploma ontvin gen, werden in het zonnetje gezet en tot voorbeeld gesteld aan de le en 2e jaars. Deze laatsten kregen een getuigschrift en een hartelijk woord van de voorzitter om op dezelfde wijze het volgend jaar door te gaan. de overtuiging, dat je, buiten alles wat de Mater Amabilisschool biedt, je er uitstekend kunt amuseren op haar feestavonden. Mevr. Enkelaar-Keessen hield vervolgens enkele voordrachten, die gezien het applaus, bij ieder bijzon der in de smaak vielen, zo zelfs, dat een tiental mensen in de zaal vrij willig hun medewerking verleende bij de improvisatie van een toneel stukje. Het „voet" applaus hierna sprak voor zich. Tussen de voordrachten door kwa men ook de danslustigen aan hun trekken. De heer Th. Wissen zorgde als bekend voor de gewenste muziek en de warmte was voor niemand een bezwaar om een pasje te maken. Zoals altijd kwam ook aan deze allergenoeglijkste avond een einde, maar iedereen ging huiswaarts met Elektrificatie nog voor de winter De raad dezer gemeente kwam woensdagavond in openbare verga dering ten gemeentehuize bijeen on der voorzitterschap van burg B. Kammenga. De heer A. v. d. Knijff was met kennisgeving afwezig. Na dat de secretaris, de heer J. W de Ren, de notulen had voorgelezen deed de voorzitter mededeling, dat de heer S. Joop zijn benoeming tot hoofdonderwijzer der Openbare La gere school had aangenomen Hij zal zijn functie na afloop van de zo mervakantie aanvangen De veror dening inzake de voorschriften van speedboten op het Brasemermeer is in werking getreden. Kassen en be scheiden van gemeenteontvanger en woningbedrijf werden door het Ve rificatiebureau van Ned. Gemeen ten gecontroleerd en akkoord be vonden. Het verzoek der gemeente om verhoogde uitkering uit het ge meentefonds bij het ministerie van Binnenlandse Zaken werd met een gunstige beslissing terugontvangen Rijnsaterwoude zal elk jaar 12.000 meer ontvangen. De voorzitter deed mededeling dat het raadslid, de heer A. v. d. Knijff, wegens het be reiken van zijn 75-jarige leeftijd de tijd aangebroken acht heen te gaan. De voorzitter sprak woorden van hartelijke dank namens het ge meentebestuur. De heer A. v. d. Knijff was 29 jaar lid van de ge meenteraad, waaronder zelfs 25 jaar het wethoudersambt. Het scheidende lid heeft gemakkelijke jaren maar ook vele moeilijke jaren in dienst der gemeenschap meegemaakt. Hij beijverde zich gedurende deze lange reeks van jaren voor de belangen der gemeente. De voorzitter bracht dank voor alle moeite en zorgen en De voorzitter hoopte in een vol gende vergadering zijn opvolger te kunnen verwelkomen. De Vriezeweg in deze gemeente is nog steeds van elektriciteit versto ken, wat vooral in de laatste jaren veel bezwaren met zich brengt. De Vriezeweg behoqrde tot het onren dabele gedeelte der gemeente. Er is nu een oplossing in uitzicht Ten einde de elektriciteitsvoorziening in de buurt van de R.K Kerk te ver beteren is het noodzakelijk, dat er bij het kruispunt Vriezeweg-Heren- weg-W. v d. Velden weg een trans formator zal worden gebouwd, waarvan de kosten voor rekening zijn van de Stedelijke Elektriciteits fabrieken De aanleg van het elek triciteitsnet aan de Vriezeweg wordt daardoor teruggebracht op f 19.800. Deze kosten moeten worden ge dragen door de Stedelijke Elektrici teitsfabrieken, de bewoners en de gemeenten Rijnsaterwoude en Lei- muiden, elk voor een derde deel. Voor de gemeenten Rijnsaterwoude en Leimuiden, elk voor een derde deel. Voor de gemeente Rijnsater woude komt dit op 2400 De raad ging hiermede akkoord en dus zal voor de aanvang van het wintersei zoen de elektrificatie een feit zijn. De begrotingsdienst 1958 werd op talrijke punten gewijzigd, doch de post onvoorzien geeft nog batig sal do van 1007.— aan. Ook de begro tingsdienst 1959 werd gewijzigd en geeft ook geen ongunstig beeld te zien. Op voorstel van B. en W. werd de gemeenschappelijke regeling inzake maatschappelijk werk op een enkel punt gewijzigd. Eventuele geschil len zullen aan de Kroon voorgelegd kunnen worden. Door de kerkbestu ren werd nog geen maatschappelijk hoopte dat de heer v. d. Knijff nog werkster aangesteld. Als de Stich- zal blijven meeleven. tingen klaar zijn kan met het werk worden begonnen De gemeentereke ning dienst 1957 werd aangeboden en ligt voor de commissie ter inzage. Na door het Verificatiebureau der Ned. gemeenten gecontroleerd te zijn zal deze worden teruggezonden en door de commissie kunnen wor den nagezien. De rekening sluit met een batig slot van 3.750. Het voorstel van B. en W. tot het vaststellen van een gepremieerde spaarregeling voor het gemeenteper- soneel had de instemming van de raad. Maximum kan 5% der jaar wedde worden gespaard, tot maxi mum 585.— per jaar: waarvoor na 5 jaar 25% extra rente zal worden verstrekt, indien de jaarwedde be neden de f 7000 is geweest. Is zij daarboven dan bedraagt de extra rente 15%. Deze spaargelden wor den dan op verzoek van het gemeen- tepersoneel ingehouder en belegd Volgens besluit der Ged. Staten werd de huur van de woningen aan de Van Wassenaarlaan vastgesteld op f 10.65 per week, incl. water. In de rondvraag wees de heer C. de Bruyn er op, dat de subsidie ad 150 aan het bestuur van de Was- senaarsepolder bij veel bemaling te kort blijkt te zijn. De heer De Bruyn wees er voorts op, dat de riolering van de oude pastorie in eigendom der gemeente niet goed functioneert. Deze riole ring bleek reeds verbeterd te zijn De voorzitter is er voorstander van dat de woningen goed onderhouden worden. De heer N. Disseldorp informeerde nogmaals naar de woningbouw in Rijnsaterwoude. De voorzitter was van mening dat woningverdeling niet te waarderen is. De premiebouw veroorzaakt spanning door de te grote aanvraag. Hij hoopte op een goede regeling. De heer Disseldorp wilde protesteren, doch de voorzit ter zag geen lichtpuntje. Voorts deelde de heer Disseldorp nog mede, dat er in de Schoolstraat een riole ringsputje verstopt is. De voorzitter adviseerde in dergelijke gevallen hiervan rechtstreeks de Technische Dienst in kennis te stellen. Auditorium. Gepromoveerd tot doctor in de Ge neeskunde op proefschrift getiteld: „Het beloop van de oogverschijnselen bij de ziekte van graves", mej. S. M. Lucardie, geboren te Voorburg er thans wonende te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de Ge neeskunde op proefschrift getiteld: „Diabetes en Arbeid", mej. E. H. W. Wijnmalen, geboren te Utrecht en thans wonende te Oegstgeest, Geslaagd voor het doctoraal examen Nederlands recht de heren A. A. G Peters te Den Haag, J. M. v. d. Most te Hengelo (O.), B. Verheeke te Den Haag, W. H. C. Hoellaard te De Bilt en A. Q. C. van Ruiten te Gouda. Burgerlijke Stand Geboren: Cornelia Johanna dr van J. van der Leek en J. C. S. Vijlbrief; Johanna dr van S. G. Kampheus en C. Velthuijzen; Arendje dr van D. Dijkhuizen en D. van Dijk; Arnold Franciscus zn van J. van Ale wijk en C. W. Sandberg; René Harold zn van H. B Kips en T. P. Diezeraad. Overleden: A. C. van der Valk 72 jr, weduwe van M. H. Waaijer; J. H M. Zandvliet 69 jr, echtgenote van W. Blansjaar. Gehuwd: C. A. van der Lee en S. C. Ouwerkerk. Leidse agenda DONDERDAG 25 JUNI Tweede dag Ziekentriduum. Leidse Postzegelverzamelaars. Le denvergadering, De Kleine Burcht, Nieuwe Rijn, acht uur nam. VRIJDAG 25 JUNI Derde dag Ziekentriduum. „St. Bernulphus". Bond van Kath. Technici. Bezoek aan brandweerka zerne. Verzamelen in „Nieuw Mi nerva", Vrouwensteeg 11, 8 uui nam. APOTHEKENDIENST TE LEIDEN Geopend apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, telefoon 21060. TENTOONSTELLINGEN Academiegebouw Rapenburg 73: Drie Haagse kunstenaars, tot eind juni. Lakenhal: Tentoonstelling Het Ne derlandse portret sinds 1880. Werkd. 10 uur v.m.5 uur nam., zond. 15 uur nam. (tot 31 augustus). Museum voor Volkenkunde: Expo sitie Zuidzee (Dagelijks van 10 tot 4 uur; 's zondags van 14 uur) t.e.m. 5 oktober. Rijksmuseum Geologie en Minera logie, v. d. Werfpark 1: Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 1012 en 24. Zon en feestdagen 24 uur. BIOSCOPEN. De films in de week van 1926 juni zyn door de Kath Film-Centrale als volgt gekeurd Casino: „Rockets Galore", alle leef tijden. Lido: „Ontvoerd door de contra spionage", 14 jaar Luxor: „Hoe vertel ik het mijn dochter", strikt volwasse nen. Trianon: „Donker Parijs" 18 jaar. Rex: „Brigade des doods", 14 j. (Donderd. „Liebe, Tanz und 1000 Schlager", alle leeftijden). Laatste Berichten BEJAARDE MAN VERDRONKEN Een 80-jarige inwoner van het Her vormd Rusthuis in Dordrecht is gis teravond in zijn woonplaats te water geraakt en korte tijd later aan de ge volgen daarvan overleden. De man zou op bezoek gaan bij zijn dochter. Hij moet zich in de weg hebben ver gist, want toen hij bij de Wijnhaven kwam liep hij regelrecht het water in. Omstanders zagen kans, hem op het droge te brengen. Er scheen niets ernstigs met hem aan de hand te zijn maar in het zekenhuis aangekomen bleek hij te zijn overleden. Rijksweg 12 (UtrechtDen Haag) is vanmiddag gedurende 2l/j uur vol komen versperd geweest, nadat zich daar om ongeveer half twaalf van morgen onder de gemeente Zwam- merdam een ongeval had voorge daan. Uit de richting Utrecht kwam een 14-tons vrachtwagen van de fir ma Eggers, bestuurd door de heer H. Rilman uit Enschede. De wagen reed met een snelheid van ongeveer 60 km, toen plotseling de rechtervoor- veer brak De wagen zwenkte daar op naar rechts en botste tegen een onder het ter plaatse aanwezige via duct staande 18-ton vrachtwagen van de firma R. de Jong uit Heerde aan. De onbestuurbaar geworden 14- tons wagen kantelde na de botsing dwars over de weg en schoof nog en kele meter door Tijdens het kante len schoten de op de wagen bevestig de tanks los, waaruit de daarin aan wezige olie over cle weg liep De 14- tons wagen werd volkomen vernield. De aangereden auto werd zwaar be schadigd. Noch de chauffeur van de 14-tons wagen, noch de bestuurder van de aangereden wagen (H. de Weert uit Heerde), noch diens bijrij- Uit de Leydsche Courant van Donderdag 25 Juny 1859. Advertentie: De ondergeteeken- de, wonende te Leydschendam, gedurende 10 achtereenvolgende jaren meesterknecht bij de Wed. V., ver drijf ster van wandluizen geweest zijnde, maakt bekend, dat hij met 1 Maart 1859 zich voor eigen rekening is gaan ves tigen, neemt bij deze de vrijheid zich aan te bevelen, bijzonder tot verdrijving der Wandluizen, kunnende hij daarvan de beste en meest voldoende bewijzen leveren. SPORT WIELRENNEN Ronde van !-• FRANKRIJK in hittegolf gestart Hedenmorgen om half elf zijn te Mulhouse 120 renners gestart, voor de Ronde van Frankrijk. De' eerste etappe voert naar Metz over een af stand van 238 kilometer. De renners startten in een hitte golf uit het in carnavalsstemming verkerende Mulhouse. In de straten hingen overal de vlaggen uit en een grote mensenmenigte deed de ren ners, die werden gevolgd door een stoet motoren, politie-agenten, foto grafen, journalisten en publiciteits agenten, uitgeleide. De Tour, die 25 dagen duurt en waarin de renners 4355 km. moeten afleggen, gaat behalve door Frank rijk ook over korte afstanden door Luxemburg, België, Italië en Zwit serland. De Riviëra zal dit jaar de renners niet zien. In plaats daarvan is het Centraal Plateau in het par koers opgenomen. Het tempo werd bepaald door le den van de Nelux-ploeg, die voorin het peloton reden, lag vrij hoog. Bij Bitschwiller (na 22 km.) kwamen de renners in gesloten gelederen door met een voorsprong van twee minu ten op het tijdschema. Louis Bergaud (Frankrijk Cen- traal-midden) passeerde als eerste de top van de Col du Bussnag, een heu vel van de derde categorie. Bergaud had een voorsprong van zes seconden op Gerard Saint van de West-zuid- westploeg en Cardoso Jnt. ploeg). Het peloton volgde met een achter stand van 1" seconden. Bij de doorkomst in Thillot (na 56 km) waren alle renners weer bij elkaar. Bij de ravitaillering te Epinal (na 106 km) had Ve.rmelin (Parijs-noord- oost) een voorsprong van 40 secon den op het peloton, dat in twee groe pen was uiteengevallen. De voor sprong op het tijdschema bedroeg ruim 10 minuten. der de heer H. Langenberg, die toen het ongeluk gebeurde in de berm van de weg zijn brood zat op te eten, liepen letsel van enige betekenis op. Het verkeer werd gedurende de 2l/t uur dat de weg versperd was omge leid over de afrit Bodegraven. Men is nu bezig de olie die het wegdek bedekt, op te ruimen. MOERASANDIJVIEZAAD-BRAND Op verschillende plaatsen in de nieuwe polder Oostelijk Flevoland is gisteren door niet opgehelderde oorzaak brand ontstaan in moeras- andijviezaad Dit zaad ligt in enorme hoeveelheden over de polder ver spreid en reikt hier en daar wel 30 a 40 cm hoog Het zaad, de „pluisjes" die overal zweven, brandt eigenlijk niet, maar smeult slechts Gevaren le vert dit niet op en schade wordt niet aangericht, want zodra het vuur riet of andere levende planten bereikt dooft het vanzelf. Men laat het zaad dan ook rustig smeulen. De branden gaan met zeer sterke rookontwikke ling gepaard. BOSBRAND IN WAPENVELD In een bos ten zuidwesten van Wa penveld op de Veluwe is vanmiddag brand uitgebroken. Het laat zich op het ogenblik aanzien, dat er sprake is van een grote brand. Alle bos- brandweren uit de omgeving zijn ter assistentie geroepen. Naar de Legervoorlichtin^sdienst mededeelt, is voor de bestrijding van het vuur militaire assistentie inge roepen. Overwogen wordt thans de troepen uit de legerplaats 't Harde en uit de Prinses Margrietkazerne te Wezep naar de olaats van de brand te zenden. Volgens voorlopige berichten zou de brand zich uitstrek ken over een stuk bos van 800 a 1000 meter lengte met een nog onbekende breedte. Gemeld wordt voorts dat het bos eigendom is van de gemeente. UIT DE OMGEVING DE KAAG Zangsucces Op het nationaal zangconcours in Diligentia te 's Gra- venhage, uitgeschreven door het dubbel mannenkoor „Ars Nova" be haalde het Gemengd Zangkoor „Looft den Heer" o.l.v. de heer S. P. Visser in de ere-afdeling een 1ste prijs met 312 punten. Als verplicht nummer zong men Super flumina Babylonis van Orlando di Lasso. Vrij nummer v/as „Afscheid".

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2