3>e£cidóe(2ow/wuvX De gevolgen van de droogte worden ernstiger De droogte in West Europa De slachtoffers van de Noorse hotelbrand Terechtstelling in de V.S. Irak wil onder de rode greep uit De Gaulle op slagveld van honderd jaar geleden Frondizi als „rubber stempel' HOE wordt het weer? Korreltje DONDERDAG 25 JUNI 1959 50ste JAARGANG No. 14745 Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 De Gaulle weer óp het slagveld Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p. w., f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advert.: 17 et p. m.m. Telefoontjes f 1.50. Voedselvoorziening (nog) niet in gevaar Kon enige tijd geleden nog gezegd worden, dat niet gesproken mocht worden van een zorgwekkende toe stand in de landbouw als gevolg van de droogte, thans moet worden vast gesteld, dat de situatie in de afge lopen 14 dagen belangrijk is ver slechterd. Het ëffect van de droogte variëert met de locale omstandigheden, maar in het algemeen geldt, dat de op brengsten dit jaar aanzienlijk minder zullen zijn dan normaal, zo wordt medegedeeld van de zijde van het departement van landbouw. Enige weken geleden nog was de melkop- .brengst van het vee normaal, de melkopbrengsten beginnen thans merkbaar te dalen. Op de hoge gron den zijn de weiden verbrand, zodat het vee wordt gevoerd met hooi, waarvan de opbrengst dit jaar echter 50% beneden normaal is gebleven. In de lage weidegebieden is de toe stand uiteraard wat gunstiger, maar ook hier zijn de opbrengsten toch wel minder. De landbouwvoorlichtingsdiensten hebben de boeren op de hoge gronden aangeraden het vee in de eerste plaats oude voorraden hooi en inge kuild voer te geven. Daar bovendien de graanoogsten voortijdig moeten ge schieden, wordt aangeraden op de dan vrijgekomen gronden ruwvoeders te verbouwen, waardoor een deel van de tegen de winter te verwachten voedermoeilijkheden zal kunnen worden opgevangen. Voorts wordt het advies gegeven, veschroeide weidegronden om te ploegen en ook daar ruwvoeder te verbouwen. Ove rigens zal het resultaat van deze Franse onderwijskwestie Het Franse Ministerie van Onder wijs heeft de samenstelling bekend gemaakt van een neutrale commissie, welke tot taak heeft „een volledig onderzoek in te stellen naar de be trekkingen tussen de staat en het bijzonder onderwijs". In deze com missie hebben deskundigen zitting uit alle richtingen. Voorzitter is de gematigde socialist Pierre O. Lapie. Het Ministerie van Onderwijs ver klaart in een communiqué, dat „he't noodzakelijk is gebleken om de kwestie te laten onderzoeken in een serene sfeer". Daarom is voor deze commissie een beroep gedaan op per sonen, wier kunde, toewijding aan de staat, onafhankelijkheid en moreel gezag niet in twijfel kunnen worden getrokken. Met het instellen van deze com missie volgt de Franse regering het Belgische voorbeeld, dat de kwestie van het openbaar en bijzonder on derwijs uit de politieke sfeer heeft gehaald. Tot nu toe moest iedere po ging worden opgegeven, omdat er steeds een heftige strijd ontstond, welke een oplossing in de weg stond, ofschoon de meerderheid in het par lement voorstander is van hulp aan het bijzonder onderwijs. maatregelen afhangen van de weers ontwikkeling, omdat zonder regen resultaat ook hier zal uitblijven. Ook voor de akkerbouw is de toe stand in de jongste periode slechter geworden. Om enige cijfers te noe men: de haver op de hoge zand gronden zal een opbrengst geven van 40% beneden normaal, de aardappel oogst zal slecht zijn, de stand van de zomergranen is schraal. Om misverstand te vermijden, legt het departement van landbouw er de nadruk op, dat hier en daar van een ernstige toestand voor de landbouw moet worden gesproken, maar dat er geen sprake is van een bedreiging van de Nederlandse voedselvoor ziening. De droogte raakt in de eerste plaats de portemonnaie van de boer. In de Westduitse deelstaat Neder- saksen woedden woensdag bij elkaar 29 bos- en heidebranden, die een ge volg zijn van de aanhoudende droog te. Bij de bestrijding van de branden zijn circa 2500 militairen ingescha keld. De grootste br^nd woedt reeds drie dagen bij Cuxhaven, aan de mon ding van de Elbe. Daar staat een stuk bos van negen vierkante kilo meter in brand. In Denemarken dreigt door de aanhoudende droogte een crisis in de veehouderij. Veeboeren moeten hun dieren op rantsoen zetten of een deel van hun vee laten slachten. Als echter teveel vee voor de slacht wordt verkocht, zal de melk-, boter en vleesproduktie in moeilijkheden komen. Identificatie zeer moeilijk Hulpploegen zijn woensdagmorgen begonnen in de nog smeulende resten van het hotel te Stalheim te zoeken naar lijken. Zij vonden de stoffelijke overschotten van twee mensen. Men venvacht dat het zoeken naar de overige slachtoffers nog wel een week in beslag zal nemen. Er is een lijst van slachtoffers op gesteld door een groep mensen, die een dag en een nacht bezig zijn ge weest met het controleren van de ge gevens van de 147 hotelgasten. De meeste gasten waren pas de avond vóór de brand in het hotel aange komen. Men heeft tot nu toe nog geen en kel geborgen lijk kunnen identifi ceren. De meeste toeristen waren Amerikanen. Deskundigen wachten danook op gegevens over de bij de brand omgekomen Aemerikanen, die uit de V.S. zullen komen. Vele overlevenden zijn in nacht gewaden blootvoets uit het brandende hotel gevlucht. Sommigen hadden zelfs geen tijd om hun vals gebit of bril mee te nemen. Het rode kruis heeft de overlevenden van kleren voorzien. Vijf-en-twintig toeristen, die het vege lijf hebben weten te redden worden verpleegd in het kleine ziekenhuis van Voss, dat op ongeveer 19 km. van Stalheim ligt. Onder hen zijn velen die been- en/ of armbreuken hebben. Alle overlevenden zijn vol lof voor de hulp die zij hebben ontvangen. In Bergen heeft men twee toe risten opgespoord, die aanvankelijk als slachtoffer waren opgegeven. Een reisbureau in Bergen deelde mee, dat beide toeristen de bus had den gemist, die hen naar het hotel had moeten brengen. De omgekomen Nederlander. De bij de brand in het hotel te Stalheim in Noorwegen omgekomen Nederlander, de heer P. M. de Boeck, was als „Europees koerier" in dienst van het Amerikaanse reisbureau „Treasure Tours". De heer de Boeck was 47 jaar en ongehuwd. Hij woonde in het gebouw van de A.T.V.A. aan de Marnixstraat te Amsterdam, maar was afkomstig uit Rotterdam, waar ook zijn verloofde woont. De zes Amerikanen, die hij als gids door Skandinavië begeleidde, hebben eveneens bij de brand het leven ver loren. Het gezelschap zou dezer dagen naar Scheveningen vertrekken. De heer de Boeck was secretaris van de Nederlandse gidsenvereniging „Gui- dor". Hij maakte in de seizoenmaan den met Amerikaanse en Canadese gezelschappen reizen door Europa. Blijkens een opgave van het Noorse persbureau NTB bevindt zich onder de gewonden in het ziekenhuis van Voss ook een Haagse dame, Marie Mulder. Zij heeft ernstige brand wonden. Charles Starkweather is donderdag in de vroege ochtenduren te Lincoln in de V. S. terechtgesteld. Starkweather was de 20-jarige moordenaar van elf mensen. Hij is uiterlijk volkomen rustig naar de elektrische stoel gegaan. De gevangenisarts dr. Finkei, die de dood zou moeten constateren, kreeg kort voor de executie een hartaanval en overleed ter plaatse. Tot kort voor de voltrekking van het vonnis was nog getracht uitstel en herziening van het vonnis te krijgen. De vacantie begon onverwacht iets eerder.. Toen de leerlingen van de houten noodschoot aan de Fraunhoferstraat in Amsterdam-oost, een dependance van de Christelijk Nationale school aan de Hogeweg, woensdagochtend bij hun school arriveerden, moesten zij vermoedelijk vaak niet met veel spijt constateren dat zij althans deze dag vakantie zouden hebben. Hun school, eigendom van de gemeente Amsterdam is nJ. in de nacht van dinsdag op woensdag volkomen afgebrand. De foto toont de leerlingen bij de ruïnes van hun school. Op de voorgrond uit de vlammen geredde boeken, welke evenwel veel schade opliepen. Italië wil bijeenkomst van Navo-raad Italië heeft verzocht een bijeen komst van de Navo-raad te beleggen, voordat de ministers van buiten landse zaken van de „Grote Vier" hun conferentie op 13 juli te Genève hervatten. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken te Rome had de Italiaanse regering twee of drie dagen geleden tot dit j verzoek besloten. Politieke waarnemers te Rome wijzen er op, dat Italië altijd voor stander is geweest van nauwer over leg tussen de Navo-landen, alvorens er door enkele leden besluiten wor den genomen, die allen raken. Volgens het Iraakse communisti sche blad „Ittihaad Sjaab" hebben de autoriteiten in Bagdad arrestatie gelast van communisten en leiders van „democratische organisaties" in geheel Irak. Vertegenwoordigers van de „democratische organisaties" in Bagdad zouden reeds geprotesteerd hebben tegen het feit, dat na de uit vaardiging van dit bevel de plaatse lijke functionarissen eigenmachtig zijn gaan optreden. Geruchten om koning Boudewijn Het Brusselse katholieke dagblad „La Cité" maakt woensdag opnieuw melding van geruchten, volgens wel ke koning Boudewijn zich spoedig zal verloven. De verloving, zou onmiddellijk na het huwelijk van prins Albert en prinses Paola Ruffo, op 2 juli, worden bekend gemaakt. Volgens „Le Cité" „worden -nu echter andere namen" dan die van de Franse prinses Maria- Theresa van Bourbon-Parma ge- President De Gaulle bezoekt Italië Een beeld van het staatsiebezoek, dat de Franse president generaal Charles de Gaulle op het ogenblik brengt aan Italië. De Gaulle verlaat hier in Milaan langs een schildwacht in schilderachtig uniform vóór de Italiaanse president Giovanni Gronchi, de crypte van Magenta, welke hij bezocht na in de ka thedraal van Milaan de Mis te hebben bijgewoond. Geheel links de burge meester van Magenta. se prinses Maria-Christina van Historisch herhaald banket Woensdag is voor president De Gaulle van Frankrijk, die momen teel Italië bezoekt, een banket in de stijl van een eeuw geleden gehou den nadat hij een bezoek had ge bracht aan het slagveld van San Martino en Solferino, het toneel van twee Frans-Italiaanse overwinnin gen op de Oostenrijkers in 1859. Het originele banket werd des tijds gehouden in de villa Pastore Siliprandi, te Cavriana, waar Napo leon III koning Victor Emmanuel II van Piemont na de overwinningen ontmoette. Toen de Franse troepen in 1859 de villa binnendrongen, von den zij daar de tafel gedekt voor de Oostenrijkse keizer Frans Jozef, die op de overwinning had gerekend. Het banket werd echter niet door hem maar door Napoleon en diens bondgenoot genoten. De Gaulle wandelde tussen de juichende menigte de heuvel op naai de plaats, waar het gebeente van zevenduizend Franse en Oostenrij kers een rustplaats heeft gekregen. Tevoren had hij Italiaanse en Franse troepen geïnspecteerd. Op de terug- De Argentijnse president Frondizi heeft Alvaro Alsogaray, een oud-offi cier van de genie, tot minister van Economische Zaken en tijdelijk mi nister van Arbeid benoemd. Alsogaray, die in militaire kringen in hoog aanzien staat, verklaarde woensdagmiddag na een onderhoud met Frondizi dat Argentinië de cri sis te bove'in is. De nieuwe minister is een krachtig voorstander van particulier initiatief en buitenlandse hulp bij de olie-e- ploitatie. Voorts zal Justo Villar tijdelijk als minister vtn Defensie optreden. Ongeveer 100 personen die krach tens de staat van beleg waren gear resteerd zijn vrijgelaten. Waarnemers in Buenos Aires zijn van mening, dat de benoeming van Alsogaray president Frondizi tot een „rubberstempel" maakt, aangezien Alsogaray de volledige macht in fi nanciële en arbeidsaangelegenheden heeft bedongen. weg moest de politie hem de al te enthousiaste menigte van het lijf houden. Een meisje dat al in een boom was geklommen zat daar „Vi va Macmahon" (één van de Franse bevelhebbers in 1859) te roepen. De enige aanwezige muziekautomaat in Solferno speelde de gehele morgen door het Franse en Italiaanse volks lied. Treinbesprekingen. President De Gaulle is woensdag avond uit Milaan in Rome aange komen. Hij reisde per trein, samen met president Gronchi van Italië. Een deel van de reisduur hebben de beide staatslieden gebruikt voor be sprekingen, waaraan ook is deelge nomen door premier Segni en de ministers van buitenlandse zaken der beide landen. SCHILDER MET S I K K E N S-TJ ALLE M A PR0DUKTEN vraag gratis boekjs 'gezelligheid door kleur* (32 pagina's in kleuren) bij postbus 2 - Leiden (Advertentie). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Medegedeeld door 't K.N.M.I. Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). MEER BEWOLKING Minder zon en plaatselijk een regenbui of onweer. Zwakke tot matige wind aanvankelijk in hoofdzaak oostelijk later veran derlijk. Iets lagere middagtem- peraturen. In alle vroegte is donderdagmor gen een hartspecialist geroepen bij de jazz-trompettist Louis Armstrong i die dinsdag voor een longontsteking I aanvankelijk vreesde men voor eenj hartaanval naar een ziekenhuis in maan op de Italiaanse stad Spoleto was ge- bracht, 's Nachts was de toestand van Hnoaw» f Pl*«f A nrlpn Armstrong achteruitgegaan. Nog wlClolclïlLl"!! i Juni: v.m. 7.14; n.m. 7.40. woensdag had men gemeld, dat hij j aan de beterende hand was en dat de j voorgenomen voorstellingen doorgang zouden kunnen vinden. Het Weer in EurOpA Minder zon HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN onbewolkt 22 C. 24 De Bilt, 25 juni, 10 uur De weersstoringen in Frankrijk hebben LONDEN voornamelijk bij het Kanaal en in de AMSTERDAM omgeving van Parijs enige regen ver-BRUSSEL oorzaakt. In België kwamen ook en-1 LUXEMBURG kele buien voor, maar deze waren PARIJS van weinig betekenis. Het hogedruk- j BORDEAUX gebied boven Scandinavië, waarom-GRENOBLE heen droge lucht over Duitsland naar NICE ons land stroomt, verplaatste zich de MüNCHEN afgelopen 24 uur naar het Westen en ZüRICH breidde zich over Groenland uit. De GENèVE depressie op de Oceaan vulde op,1 LOCARNO maar een nieuwe depressie, die bij WENEN New Foundland ontstond, neemt zijn INNSBRUCK plaats in. Het front van de oude de- BELGRADO pressie is tot de ingang van 't Kanaal ATHENE gevorderd, maar is weinig actief. In ROME Nederland is het gedrag van 't lage- AJACCIO drukgebied boven Frankrijk voor het MADRID weer van de komende 36 uur van be- LISSABON lang. Het breidt zich langzaam in MALLORCA noordelijke richting uit, waardoor i het weer over het algemeen mindert zonnig zal worden en de kans op en-1 kele buien groter wordt. Overigens komt er niet veel verandering in de Wie zich ervoor schaamt te vragen, temperatuur. I schaamt zich er voor te leren. zwaar bcw. geheel bew. licht bew. licht bew. onbewolkt geheel bew. zwaar bew onbewolkt zwaar bew. licht bew. zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt geheel bew. licht bew.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1