3)e &2id<tö(3oti/Ya/tit Herter brengt verslag uit over Genève prinses ,re"eof_bezoel( bij'Gro^in^er s{^enien De fatale hotelbrand in Noorwegen Russen siellen geen belang onderhandelen in Adenauer en Erhard legden hun ruzie bij De Gaulle in Italië Gevangenisopstand geëindigd Algerijnen in hongerstaking Aantal doden 24 HOE wordt het weer? Klaus Fuchs naar Leipzig vertrokken Aanhoudend warm WOENSDAG 24 JUNI 1959 50ste JAARGANG KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p.w., 12.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. 18.—. Advert.: 17 et p. m.m. Telefoontjes f 1.50. PROPAGANDA IS HUN DOEL Christian Herter, de minister van buitenlandse zaken, heeft het Ame rikaanse volk via de televisie verslag uitgebracht van de Geneefse minis tersconferentie. Hij verklaarde, dat er op de confe rentie gebleken is, dat er wellicht op bepaalde gebieden overeenstem ming is te bereiken ter oplossing van de Berlijnse kwestie. De Sowjet-Unic moest echter instemmen met een voortbestaan van een vrij West-Ber- lijn onder bescherming van het Wes ten. Dit is het punt waar alles om draait, aldus de minister. Amerika zou het vertrouwen van het Westber- lijnse volk nooit beschamen. Herter verklaarde, dat er in Genè ve geen noemenswaardige voortgang is gemaakt met de kwesties Duits land en Berlijn. De Sowjets gaven •geen blijk van belangstelling in daad werkelijk onderhandelen, zei hij. Zij kwamen met propaganda en enkele dreigementen. Het is volgens hem de bedoeling van de Bussen Duitsland zolang verdeeld te houden tot de mo gelijkheid zich voordoet het gehele gebied onder communistische invloed te brengen. De geallieerde eenheid is geduren de de gehele conferentie bewaard ge- j bleven, zei Herter. Zij was zo moge lijk aan het eind nog steviger dan aan liet begin. Perscommentaar Het Amerikaanse blad „New York Times" schrijft over het verslag, dat de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken. Herter, over de Ge neefse conferentie heeft uitgebracht, dat het eigenlijke geschilpunt tussen Oost en West het doel van de Russen is hun opmars in westelijke richting te hervatten door eerst West-Berlijn en dan geheel Duitsland in hun macht te krijgen. Daarna zal geheel Europa overgeleverd zijn aan de genade van de Russen. Zolang het Russische ultimatum ten aanzien van West-Berlijn van kracht is, zo lang is er geen reden een topconferentie bijeen te roepen, aldus de „New York Times". De „Herald Tribune" schrijft, dat Herter een onopgesmukte en krach tige verklaring heeft gegeven van de redenen, waarom de conferentie in het slop is geraakt. De minister zei, dat er tot dusver niets is gebeurd wat een topconferentie rechtvaardigt. De conferentie is, aldus de „Herald Tribune", toch geen tijdverspilling geweest. Het westelijke plan voor de hereniging van Duitsland heeft de instemming van de wereld gekregen. MACMILLAN HOOPT OP EEN TOPCONFERENTIE Premier Macmillan van Engeland heeft dinsdag in het Lagerhuis ver klaard, te hopen, dat de ministers conferentie te Genève zal leiden tot een topconferentie. Macmillan achtte het onjuist, het succes dat reeds in Genève is behaald, te onderschatten. „De ministers heb ben weliswaar nog geen overeenstem ming bereikt, maar de wederzijdse standpunten zijn ongetwijfeld duide lijker geworden en men is in bepaal de opzichten zelfs dichter tot elkaar gekomen", aldus de Britse premier. Voor de tweede maal President De Gaulle van Frank rijk is dinsdag in Italië uitbundig ontvangen. Zijn programma, dat op de minuut was vastgesteld, bracht hij in de war door gesprekken met enthousiaste Italianen. De Gaulle kwam dinsdagochtend op het vliegveld van Milaan aan in gezelschap van zijn vrouw en enkele ministers. Vijfduizend soldaten, dertig straal vliegtuigen, de aartsbisschop van Milaan en een grote menigte liet hij wachten, doordat hij in dorpjes liet stoppen om met burgemeesters en burgers te praten. Er zou te Magenta een plechtig heid worden gehouden ter herden king van de Franse soldaten, die daar in 1859 zijn gesneuveld. Volgens onbevestigde berichten waren de 1200 Algerijnse inwoners van Milaan tijdelijk naar elders over gebracht. Vandaag zou De Gaulle naar Rome gaan voor politieke en economische besprekingen. Zaterdag wordt hij door de Paus in audiëntie ontvangen. De Franse president verklaarde te Magenta, dat zijn besprekingen in Italië aanzienlijke gevolgen zullen hebben voor Europa en voor de we reld. In politieke kringen te Rome toonde men zich gevleid en verrast door deze uitspraak. Men verwacht, dat De Gaulle zal trachten steun te krijgen voor zijn plan tot vorming van een krachtige continentaal-euro- pese groep binnen de Navo. De Duitse bondskanselier, Adenauer en zijn yice-kanselier en minister van economische zaken, Erhard, hebben dinsdag hun conflict opnieuw gere geld en zijn volgens waarnemers te Bonn thans in een toestand van ge wapende vrede gekomen. Verwacht wordt, dat Erhard in de toekomst meer invloed op het gebied van de economie in Europa zal opeisen. In het verleden hadden Adenauers zui ver politieke ideeën altijd de over winning behaald op de economische wensen van Erhard. Dit was in het bijzonder het geval bij het menings verschil over de Europese economi sche gemeenschap en de plannen voor een Europese vrijhandelszone. Erhard heeft zich openlijk uitgesproken voor een vrijhandelszone. De leider van de christen-democrati sche fractie in de Bondsdag Krone, heeft dinsdag voor de tweede maal in veertien dagen de strijdbijl begraven verklaard. Hij publiceerde een brief wisseling tussen Adenauer en Erhard, waarin laatstgenoemde schrijft bereid te zijn zijn persoonlijke gevoelens te De opstand in de gevangenis van Springfield is geëindigd. De 106 mui ters hebben zich overgegeven aan de politie, die met een bulldozer één van de deuren van het gedeelte, waar de gevangenen zich verschanst hadden, had geforceerd. Hierop lieten de oproerlingen de vijf gijzelaars vrij. Dit was het sein voor de politie om een aanval te doen met traangas, waardoor de gevange nen naar buiten moesten komen. De opstand was maandagavond be gonnen in een vleugel van het gevan genisziekenhuis: de patiënten behoor den tot de gevaarlijkste gevangenen van Amerika, want in dit ziekenhuis zijn alle geestelijk gestoorde gevan genen uit Amerika samengebracht. vergeten maar de verzekering te wil len hebben dat hij zijn werk kan voortzetten. Adenauer wijst in zijn verzoenings gezind antwoord op Erhards werk op het gebied van de economische poli tiek en van de economische eenwor ding van Europa. Hij heeft Erhard verzekerd, dat deze als politicus en mens zijn volledige vertrouwen heeft. Heinrich Krone, de fractievoorzit ter van de CDU, heeft op een spoed vergadering van de 271 leden tellen de fractie verklaard: „De twee mannen en de partijfrac tie beschouwen deze kwestie als bij gelegd. Eindelijk kunnen wij een punt zetten onder dit geschil". Zevenhonderd Algerijnen, die op beschuldiging van acties ten behoeve van de nationalistische verzetsbewe ging in de gevangenis te Fresnes na bij Parijs worden vastgehouden, zijn sinds zes dagen in hongerstaking. Volgens een gevangenisfunctiona ris, die dit bekend maakte, zijn drie gevangenen wier toestand ernstig verzwakt is, naar de ziekenzaal over gebracht. De Algerijnen eisen de status van. politieke gevangenen en zij willen gescheiden worden van de gewone gevangenen. Verscheidene demon stranten, die dinsdag te Parijs voor een krijgsraad terecht moesten staan, waren naar verluidt niet in staat te verschijnen. PAUSELIJKE ENCYCLIEK? Paus Johannes zal binnenkort een Encycliek uitgeven over zijn ponti ficaat, aldus is van onofficiële zijde in Vaticaanstad vernomen. De pause lijke brief zou gedateerd zijn op 29 juni 1959. Als hoofdpunten worden genoemd: vrede, waarheid en eenheid. Bij gebrek aan graseet men korstjes van pasteien H. K. H. prinses Irene heeft dinsdag in Groningen het Hippisch feest in het stadspark gehouden ter gelegen heid van het 69e lustrum van de Groninger Universiteit bijgewoond. Foto: de Prinses is met de leden van de Senaat van het Utrechts studentencorps in een open rijtuig op weg naar het stadspark. KORTE golf Op de bodem van het Richebad in Zandvoort is gistermiddag het lichaam aangetroffen van de 8-jarige Erik Poots uit Zandvoort. Alle po gingen om de levensgeesten nog op te wekken mislukten. Tevoren had de jongen in het ondiepe gedeelte zwemles ontvangen. Het is niet be kend, hoe hij later in het diepe ge deelte terecht kwam. De radio van de Dominicaanse republiek heeft dinsdagmiddag be kend gemaakt, dat de regering-Tru- jillo een invasie in de republiek de kop heeft ingedrukt. Alle invallers zouden om het leven zijn gekomen. Een Amerikaanse achtmotorige reuzenbommenwerper een Boeing b-52 is dinsdag op een proèfvlucht nabij Burns in de Verenigde Staten verongelukt. De vijf inzittenden, technici van de Boeingfabriek te Seattle, zijn omgekomen. De arts van Louis Armstrong heeft bekendgemaakt, dat de musi cus bij zijn aankomst in Spoleto een longontsteking heeft opgelopen. Hij zal waarschijnlijk over enkele dagen het ziekenhuis kunnen verlaten. Een Antwerpse politie-agent trof gisteren bij de badinrichting Wezenberg een man slapend in een auto aan. Zijn makker lag in een bosje te slapen. Het bleken A. van T., 25 jaar en G. S., 20 jaar, uit Am sterdam te zijn, die de wagen te Amsterdam gestolen hadden. De wa gen werd aan de eigenaar terug bezorgd. De dieven zijn opgesloten. De politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag voortdurend ge tracht na te gaan, welke personen zijn omgekomen bij de hotelbrand te Stalheim, die 24 mensenlevens heeft geëist. Er zijn slechts zeven lijken gevon den, maar de politie zei, dat zeven tien vermisten zonder twijfel zijn omgekomen. De ze\^n lijken zijn van mensen, die uit de ramen van het brandende hotel zijn gesprongen. De nachtportier ontdekte omstreeks kwart voor twee, dat er rook en vlammen kwamen uit het raam van een kamer op de tweede etage. De brandweer van het verscheidene ki lometers verder gelegen Vossestrand werd onmiddellijk gealarmeerd, maar het vuur greep in het oude gebouw, dat grotendeels uit 1884 dateert, zo snel om zich heen, dat er aan blussen niet viel te denken. Door het geraas van de vlammen en het geschreeuw van het personeel werden de toeris ten gewekt. Sommigen van hen spron gen in nachtkleding uit het raam van hun kamer, terwijl anderen er in slaagden via de brandladders het ho tel te verlaten. Do identificering van de vermis ten, onder wie zich behalve één Ne derlander Amerikanen en Britten zouden bevinden, wordt bemoeilijkt door het feit, dat er vele papieren verloren zijn gegaan. Geredden hebben verklaard, dat de naam van de omgekomen Nederlan der Peter Boick is. Hij fungeerde als gids voor een groep Amerikaanse toeristen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Na 9 /aar gevangenis De atoomgeleerde dr. Klaus Fuchs, die in 1950 door de Britten gevangen werd genomen wegens spionage voor Rusland, is dinsdag vrijgelaten en met een Pools vliegtuig naar Oost- Berlijn vertrokken. Hij zou van plan zijn om naar zijn vader in Leipzig te gaan. Fuchs werd door rechercheurs naar het vliegtuig in Londen ge bracht. Verslaggevers werden niet tot Fuchs toegelaten. Zoals bekend heeft de 48-jarige atoomgeleerde 9 jaar in de gevange nis doorgebracht. Hij werd destijds veroordeeld tot 14 jaar maar kreeg kwijtschelding wegens goed gedrag. Fuchs werkte in de V. S. aan de eeste Amerikaanse kernbom en ver strekte toen geheime gegevens aan de Russen. Sommige atoomgeleerden menen, dat de Sowjet-Unie door deze gegevens in staat is geweest haar eer ste atoombom vijf jaar eerder te ma ken dan de Russen zelf voor mogelijk hadden gehouden. Fuchs spioneerde niet voor geld, maar uit ideële motieven. Hij was n.l. een overtuigd communist. In november van het vorig jaar heeft Fuchs in de gevangenis ver klaard, dat hij nog steeds een over tuigd Marxist is, maar dat hij nu niet meer alles kon aanvaarden wat de communisten zeggen en doen. Hij zei toon ook, dat hij niet in En geland zou blijven, omdat hij daar geen baan meer zou kunnen krijgen, die de moeite waard is. Wchs werd in de omgeving van Frankfurt gebo ren en was op jeugdige leeftijd reeds lid van de Duitse communistische partij. In 1933 ging hij naar Enge land, waar hij in 1940 als onderdaan Jonge ossen op een boerderij te Wolfheeze worden bijgevoed met zoete lupine, nu tengevolge van de abnormale droogte en de verzengende zon het gras op de velden tot hooi is geworden. Deze zoete lupine was oorspronkelijk bestemd als zaaigoed, doch m oet nu noodgedwongen opgeofferd worden. - Voor een in 1730 door Antonio Stradivari te Cremona vervaardigde viool is dinsdag op een Londense veiling 8.190 pond (ongeveer 85.000 gulden) betaald, hetgeen als een re cord wordt beschouwd. van een vijandige mogendheid werd geïnterneerd. Men stuurde hem naar Canada, waar hij in 1942 op vrije voeten werd gesteld en gerekruteerd werd om mee te helpen aan de uit voering van het Britse kernprogram.* Hetzelfde jaar nog werd hij genatu raliseerd. Men zond hem naar Los Alamos in Nieuw-Mexico om mee te helpen aan de samenstelling van de eerste Amerikaanse atoombom. In 1946 keerde Fuchs naar Engeland te rug. Hij kreeg daar de functie van assistent wetenschappelijk directeur van het Britse onderzoekcentrum op het gebied van de kernenergie in i Harwell, welke functcie hij bekleed de tot zijn arrestatie in 1950. (Medegedeeld door het K.N.M.I. Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WARM. Droog, zonnig en warm weer maar kans op onweer vanuit het zuiden. Zwakke tot matige wind uit oostelijke, richting. Boven Scandinavië bevindt zich een hogedrukgebied met een lucht druk in het centrum van even boven de 1030mb. Dit hogedrukgebied verandert wei nig van plaats. Om dit hogedrukge bied heen is weer iets drogere conti nentale lucht over Noord Duitsland ons land binnengestroomd. Midden op de Oceaan bevindt zich een depressiesysteem, dat weinig ac tief is. Wel zijn er enkele luchtdruk dalingen aan de gang bij de Golf van Biscaye en Frankrijk. De wind draait daardoor in ons land naar zuidooste lijke richtingen. Het weer blijft overi gens zonnig, waarbij de temperaturen iets hogere waarden kunnen bereiken dan vandaag. Er bestaat een kleine kans, dat er morgen voornamelijk in de zuidelijke provincies ergens on weer optreedt. 25 Juni: zon op 04.20; onder 21.04; maan op 23.40; onder 10.07. Hoogwaterstanden 25 Juni: v.m. 6.27; n.m. 6.55. Het weer in Europa HELSINKI onbewolkt 20 C. STOCKHOLM onbewolkt 22 OSLO licht bew. 28 KOPENHAGEN onbewolkt 19 ABERDEEN motregen 15 LONDEN zwaar bew. 26 AMSTERDAM onbewolkt 26 BRUSSEL onbewolkt 27 LUXEMBURG half bew. 24 PARIJS zwaar bew. 29 BORDEAUX half bew. 29 GRENOBLE onbewolkt 28 NICE half bew. 24 BERLIJN onbewolkt 24 FRANKFORT half bew. 27 MüNCHEN mist 19 ZüRICH geheel bew. 23 GENèVE zwaar bew. 27 LOCARNO regen 2* WENEN onbewolkt 25 INNSBRUCK geheel bew. 21 BELGRADO zwaar bew. 24 ATHENE onbewolkt 30 ROME onbewolkt 29 AJACCIO licht bew. 25 MADRID licht bew. 32 LISSABON onbewolkt 26

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1