mm Mijnopruimingsdienst zocht tevergeefs naar bom in spoorlijn Alphen-Bodegraven half-zware shag ten volle genieten... rook dan Douwe Egberts half zwaar - heel lekker! Openluchtspel op „Beresteijn'' Voorschoten MAANDAG 22 JUNI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 In handige plastic tabakszak! Mannen helpen ijverig de grond van de spoordijk weggraven. Hun nachtelijke arbeid was echter tever geefs. TREINVERKEER ZONDER INTERRUPTIE Tientallen mensen hebben in de nacht van zaterdag op zondag uren lang tevergeefs gezocht naar een ge allieerde onontplofte bom, die vol gens de aanwijzing van de veehou ders de "gebr. Los, Steekterweg 35 te Alphen ónder de spoorlijn Leiden Utrecht zou liggen. De bom zou zijn afgeworpen bij een Engelse aanval op genoemde spoorlijn in de tweede helft van 1944, toen men van 1944, toen men van geallieerde zijde de uitvluchtwegen voor de terugtrekkende Duitsers trachtte te blokkeren. De gegeven aanwijzing van de he ren Los schijnt niet juist te zijn. In elk geval is op de aangewezen plaats ónder de spoorlijn geen bom gevon den. Men verwacht nu dat de bedoelde bom hoogstwaarschijnlijk is terecht gekomen onder aan de spoordijk, circa 5 meter afstand van de spoor lijn. Met toestemming van de direc tie van de Spoorwegen zal Mijnopruimingsdienst in de loop van de volgende week een poging ondernemen de bom uit de ver moedelijke nieuwe „verblijf plaats" op te graven. Urenlange voorbereiding. Nadat urenlange voorbereiding was verricht, liet de dragline-machi nist C. Schellingerhout van de fa- Verkerk te Alphen om 0.45 de grij per voor de eerste maal in de grand liet zakken. Een tweetal kip-auto's verreden de uitgegraven grond, die voor de opvulling van de verkregen put van 4x4x3 meter niet meer ge- Nederlandse piloot in Frankrijk verongelukt De Nederlander M. J. Asperslag is met een tweemotorig vliegtuig dat hij zelf bestuurde bij het Franse plaatsje Cluny neergestort en ge dood. Montfortaansejongeren op weg naar „Levensland De paters Montfortanen gaan detners uitgenodigd om aanwezig te traditie van de vroegere bewoners zijn bij de opvoering Van hun eerste van huize Beresteijn te Voorschoten I openluchtspel op zondag 21 juni j.l. voortzetten. Jaarlijks gaven de pa-1 in het mooie bos van Beresteijn. ters Capucijnen met hun studenten Het was was uitstekend -en de vele -T- r, J *- TV/T V Tïoiawiiri het fraaie bos een openluchtspel, genodigden vonden een heerlijk plek- schikt was. Bergen vers zand ston- Ook zijn passagier M. Y. Delaby er al bii de Daters Montfor-J" 1-1 irianr r,m He riants van de uitee- kwam om het leven. Het toestel was Vaalc ls er 31 D.1J ae pat?.rs Connor den klaar om de plaats van de uitge graven grond in te nemen. Een pompinstallatie wachtte geduldig om het nodige water in de put te spui ten alvorens het schoonzand in het gat zou worden gestort. Brusselnaar Parijs! I tan«n op aangedrongen, dit mooie ge- .1 l-»niilr tp 7Pttpn TVianc nrVifpn op weg Kort voor het neerstortte naast en kele huizen van het plaatsje Cluny aan de Belgisch-Franse grens, was het toestel in brand gevlogen. Puzzelrit van N.K.J.B. te Zoeterwoude echt zomerfeest Er namen 457 fietslustigen aan deel Op de eerste dag van de zomer lok-1 Koos van der Geest, een en al te de stralende zon de fine fleur van ernst, overzag zijn ieder jaar groei- sportlievende jeugd in en rond Zoe- ende, maar nooit falende organisatie, terwoude, in het vooruitzicht van i terwijl vader v. d. Geest 2V2 uur veel plezier, tot deelname aan de lang, op elke minuut, de namen achtste puzzelrit. Fleurig en kleurig, afwisselend van uiterst sportief tot luchtige zwier, verschenen de jongens en meisjes in een onafgebroken rij, als een „ta bleau de la troupe", dartelend en lachend voor de regelingscommissie in het parochiehuis, wachtend op de afroep van hun vertrekuur om dan hoopvol te starten voor de rit, die ruim vijf uren hun volle inspanning van lichaam en geest zou vragen. Mevr. M. Heemskerk-Spring in 't Veld lachte schalks toen, na het uit reiken van de door haar en de heer C. Broxterman ontworpen puzzel- wegwijzer, de gezichten even ernstig werden, alsof zij toen pas begrepen „hoe warm het was en hoe moeilijk": een 75 km. lange rit aangeduid door 27x4, dat is 108 gegevens. Toen is zij, na de eerste zacht verwijtende blikken geaccepteerd te hebben, naar heengegaan, zachtjes lispelen de: „nou jullie zoeken het maar uit". bruik voort te zetten. Thans achten de paters Montfortanen de tijd ge komen hiertoe een poging te moeten wagen. Daarom hadden de paters veel kennissen, vrienden, buurtbewo- WSL de koppels afriep. Alles was in goede handen; de kassier van de bank reikte de controlekaarten uit, waar van de telling na afloopt onder zijn leiding zou geschieden. Op 4 controleposten werd de voor geschréven snelheid van 14 km. per uur gecontroleerd. Voor elke minuut te vroeg of te laat passeren werd één straf punt genoteerd; niet passeren van deze post werd gestraft met 40 punten. Het niet passeren van de 24 route- controleposten gaf een straf van tel kens 25 punten. Van de 457 deelnemers reden er 24 in vrij tempo; onder dezen waren er wel zéér veel van ver komen fiet sen. De route liep vanaf Zoeterwoude met vele omwegen langs de H. Rijn dijk door Leiden, Warmond, Sassen- heim, Lisse, Hillegom tot aan de pleisterplaats Groenendael in Heem stede. Terug liep de route door Vo gelenzang, De Zilk, Lisse, Sassen- heim, Voorhout, Rijnsburg, Oegst- geest, Leiden tot aankomst in Zoe terwoude. Het eerste koppel startte om tien uur en het laatste om halfeen. Om 4.45 uur kwam het eerste en om 7.45 het laatste koppel aan de finish. Behoudens een onbeduidend on gevalletje, kwamen alle deelnemers heelhuids thuis. Gerard van Klink, die op een bromfiets heen en weer reed, heeft wel tientallen banden geplakt. Een andere bandenplakker moest wegens motorpech met de be-, zemwagen naar huis gebracht wor den. DE PUZZEL KLOPTE ALS EEN BUS De deelnemers getuigden dat de puzzel wel heel moeilijk was in alle (108) aanduidingen maar met grote oplettendheid wel te vinden was. Het klein aantal strafpunten, die de prijswinnaars op hun kerfstok had den, was daar het sprekend bewijs van. Ieder was vol lof over het mooie parcours. ZWARE TAAK VOOR DE JURY j Toen de deelnemers binnenkwa- I men kon de jury het enorme werk j van de puntentelling aanvangen. De beslissing was tenslotte moeilijk, want van de voor de 17 prijzen in 1 aanmerking komende koppels, lagen er velen met een gelijk aantal straf punten. De officials moesten, wat nooit eerder gebeurd is, „in conclaaf" gaan en bepaalden dat niet alleen het aan tal maar bij gelijk .getal strafpunten het meest regelmatig rijden de door slag zou geven. DE PRIJSUITREIKING Na beëindiging van de rit was er gelegenheid om rustig te gaan eten en zich op te gaan frissen. Toen om negen uur de jury gereed as, stroomde het parochiehuis zo vol als nooit te voren. De zaal was zonder stoelen en men stond schou der aan schouder. De stemming was zeer vrolijk met de grote spanning: hoe zal de uitslag zijn? Toen op het podium alle werkers bijeen waren bracht Koos v. d.Geest dank aan alle werkers. Toen de na men van mevr. Heemskerk, de heren Broxterman, Wout van Leeuwen en Jac. van Leeuwen genoemd werden juichten de deelnemers om daarna een geweldige ovatie te brengen de rijwieltocht-leider Koos van der Geest. Ook de 42 controleurs, die de puzzel geheim hielden en hun taak zo goed vervuld hebben, werd dank en hulde gebracht. Als altijd verhoogde leider Van der Geest bij de prijsuitreiking de spanning door met het bekend ma ken te beginnen met de namen van de deelnemers, die de hoogste straf punten (338) kregen. Hierbij kregen alle deelnemers een herinnerings medaille. De deelname was de com missie over het hoofd gegroeid; er waren 40 medailles tekort. Deze zul len alsnog nagezonden worden. De bekerhouder Piet Moons, die reeds tweemaal en Cor van Teylingen, die éénmaal bezitters waren, waren door pech nu verliezers geworden. De uitslagen. De prijzen (geschenken van fir ma's. lauwertakken, bekers en twee wisselbekers werden toegekend als volgt: 17e prijs de heer en mevrouw Koemans 18 stafpunten; 16e pr. V. v. Gerven en Ben Luh 18 p.; 15e pr. Truus v. Gent en Carla Vlasveld 18 p.; 14e pr. H. v. d. Hoeven en Jan Berg 18 p.; 13e pr. J. de Boer en Kobi Dijkgraaf 17 p.; 12e pr. Wim Dolle en A. Berg 17 p.; lie pr. J. v. Winden en P. v. d. Krogt 16 p.; 10e pr. Th. Berg en K. Bemmelen 16 p.; 9e pr. W. Heemskerk en G. Broxter man (uit Warmond) 16 p.; 8e pr. L. Onderwater en W. Kraan 15 p.; 7e pr. H. v. Teylingen en mevr. v. Wet ten 14 p.; 6e pr. A. de Jong en T. Koot 14 p.; 5e pr. R. v. d. Salm en N. Berg 14 p.; 4e pr. B. v. d. Akker en C. v. Teylingen 12 p.; 3e pr. M. v. d. Geest en J. Schuur 10 p.; 2e pr. wis selbeker, geschonken door de fa. J. v. Steijn, A. Berg en C. v. d. Hulst 10 p.; Ie pr. M. Verstegen en A. v. d. Salm, die met 10 p de garage-Heems- kerk-beker verwierven. De best geplaatste gehuwde heer P. Vergeer verkreeg een extra prijs. Het is onmogelijk alle namen te noemen van firma's die op enigerlei wijze aan de rijwieltocht bijgedra- wijze aan de rijwieltocht bijdragen verleend hebben, maar wij brengen op verzoek gaarne de dank van de leiding over. je onder het lommer en konden al dus genieten van 't spel getiteld „De kleine wever Johannes" een symbo lisch spel van Ivonne Waegemans in twee bedrijven. Overste J. Bokeloh sprak een kort woord van welkom en deelde mede, dat de eerste jaren besteed moesten worden aan de inrichting en door het gering aantal studenten kon dan ook in de voorbije jaren geen open luchtspel gegeven worden. Het se minarie is nu groeiende en daarom zal nu een eerste poging gedaan worden de traditie van de Paters Capucijnen voort te zetten. Het spel van de kleine wever Jo hannes zat vol symboliek De weg van de mens voert naar Levensland. Op deze weg passeert men het kas teel van Serioso, de levensopziener en door zijn wacht laat hij vragen naar het wachtwoord. De een zegt plezier, de ander geld en weer een ander zegt macht. Maar geen van deze drie mag binnentreden. Dan komt de kleine Johannes, die als wachtwoord heeft „Schoonheid door Goedheid". Hij nu wordt voor geleid bij levensopziener Serioso, die hem al-s taak geeft het weven van een koningsmantel. Vol goede moed begint hij aan de taak, maar dan komt de sleur en de eentonigheid. Ook wordt hij door allerlei vijanden bestookt, die hem willen doen twijfelen aan zijn ideaal. Zijn helper, de Wil, is in slaap ge vallen en in een zwak moment geeft hij toe aan de verleiding. Hiermede eindigt het eerste bedrijf. In het tweede bedrijf komt Jo hannes tot inkeer. Hij smeekt de le vensopziener om vergeving en deze laat hem zijn taak weer hervatten. Hij krijgt nu hulp van de blijmoe digheid en van Amico de vriendschap. Intussen is in Vredesland de koning vermoord en de daders stellen alles in het werk om zelf daar de troon te gaan bezetten. Maar ridders uit Vredesland trekken rond om uit te zien naar een nieuwe koning. Zij die nen zich aan bij Serioso, die hen gastvrij ontvangt. Nu komen de on deugden Macht, Geld, Plezier ver momd als prinsen om zich aan te die nen als nieuwe koning van Vredes land. Zij worden stuk voor stuk afge wezen en de kleine wever Johannes wordt gekozen als koning Pax de tweede en bekleed met de waardig heid zijn eigen geweven koningsman tel. Dit toneelspel met zijn zinnebeel dige inhoud is bekroond met een eer ste prijs voor het jeugdtoneel. De stu denten van huize Berestijn maakten er een fraaie uitvoering van. Het spel werd gespeeld in een prachtig décor en in een fraaie costumering. Het voldeed volkomen als kijk- en luisterspel. De regie berusttte bij pa ter A. Ubaghs. De zang stond o.l.v. pater J. Meels. Na afloop van het spel ontvingen de studenten voor het spel een hartelijk en dankbaar applaus. „Kijk daar moet ie zitten" maakte de heer Drent, plaatsvervangend commandant van de mijnopruimings dienst ons op attent en wees met zijn vinger op twee naar elkaar toewij zende pijlen. Maar de bom zat daar niet. Met een speciaal opsporings-apparaat, een locator heeft hij de put meerdere malen gepeild. Maar geen bom ver ried haar aanwezigheid in de bodem. Snel of helemaal niet. „Als ik een bom moet opsporen en onschadelijk maken, dan vind ik haar maar het liefst en graag zo spoedig mogelijk" zei de heer Drent, „maar als ik zekerheid heb, dat de bom er niet ligt, ben ik even blij", voegde hij er aan toe- Het was toen half vijf in de vroege zondagmorgen. Na overleg met de J heer v. d. Tak gaf hij opdracht om de J put maar weer dicht te gooien. Toen kwam een buurman van de gebr. Los, de heer S. C. Rijlaarsdam van no. 37 langs wandelen, infor meerde ernaar of hij daar en daar zonder gevaar zijn koetjes kon gaan melken en toen hij vernam, dat de bom niet gevonden was antwoordde hij: „Als jullie het mij vraagt, heb ben jullie op de verkeerde plaats gezocht, want de bom is daar terecht J gekomen" en hij wees op een plek onder aan de dijk, ongeveer vijf me ter afstand van de spoorlijn. De vraag of hij het wel zeker wist, ant woordde de heer Rijlaarsdam zeer beslist: „Ja, dat weet ik zeker, wij komen er dagelijks langs met de schouw en daar heeft altijd de bom- trechter gezeten Hiermede is dan tevens verklaard waarom de spoorweginspectie na de bevrijding op dat punt niets ver dachts heeft kunnen vaststellen! (Advertentie). Ligt hij onder aan de dijk?

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6