DE ZWARTE ZWAAN Warm: weer veel gevallen van verdrinking Opnieuw wurgpoging in Amsterdam Meisje door raadselachtige vergiftiging om het leven gekomen Bond Zonder Naam nam afscheid van Pater Loop visie op televisie MAANDAG 22 JUNI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Twee jongens verdronken in zwembad Na sluiting van het natuurbad „De Kienehoef" te St. Oedenrode gister avond te 20.30 uur bemerkte men, dat van twee jongens kleding was achtergebleven. Na dreggen vond men in het bad de lichamen van de 14-jarige Van de Heijden uit St. Oedenrode en van een tot nu toe on bekende ongeveer 20-jarige jonge man, die een hoofdwonde had. Ver moed wordt daarom dat deze jonge man op een of andere wijze met het hoofd tegen een betonnen paal te recht is gekomen, zich aan de 14- jarige jongen heeft vastgeklemd en toen bewusteloos is geraakt. Er zijn gisteren meer dan 6000 be zoekers in het bad geweest. Terwijl hij voorovergebogen met zijn handen in het water zat te spe len verloor de 10-jarige J. van der Staal uit dé zaagmolendrift te Rot terdam het evenwicht. Hij viel in het water en verdronk. Het gebeurde in het Stokviswater aan de voet van het viaduct aan de Lombardskade. Twee agenten en een burger zijn de jongen nagesprongen, maar zij konden hem niet vinden. Later is hij bij het dreg gen opgehaald. Aan het Bloemendaalse strand is gistermiddag ter hoogte van de uit spanning „Parnassia" tussen Bloemen- daal aan Zee en Duin en Kruitberg de 18-jarige Theo van der Werff uit Haarlem in zee verdronken. Duitse badgasten troffen de jongeman, die een goed zwemmer geweest moet zijn, vlak bij de vloedlijn in zee aan. De reddingsbrigade en marineperso neel hebben ruim twee uur tever geefs gepoogd met het toepassen van kunstmatige ademhaling en het toe dienen van zuurstof de levensgees ten op te wekken. Meisje hing aan één arm boven Den Haag Een inspecteur van de Haagse poli tie heeft zaterdagmiddag een twaalf jarig meisjes op het nippertje kunnen redden van een val in een 25-meter diepe afgrond. Het meisje hing met één arm door een lichtreclame aan de rand van een hoog dak nabij de Grote Marktstraat. Ze was het betreffende gebouw in gelokt door een man, die minder eer zame bedoelingen met haar had. Eenmaal in het gebouw, werd het kind de opzet duidelijk en zij trachtte tc- ontvluchten. De man zette het meisje na en in haar angst klom het kind op het dak. Ze klom naar het hoogste puntje: de laatste lus van een enorme lichtreclame. Van de straat af volgde de inspec teur de laatste fase van deze wan- hoopsvlucht. Hij rende het gebouw binnen, bevrijdde het uitgeputte meisje uit haar benarde positie en sloeg haar achtervolger in de boeieri. Gisternacht om half één heeft een man van naar schatting 26 a 27 jaar in een perceel in de Dirk van Hasselt- steeg te Amsterdam getracht de 51- jarige vrouw C. J. N., bij wie hij vijf minuten eerder oo bezoek was geko men, de keel dicht te knijpen. De vrouw wist zich los te rukken, waar na een vechtpartij tussen beiden ont stond. tot de vrouw er in slaagde de deur te openen en hulp te roepen. Een toegesnelde buurvrouw kon de vluchtende man nog een klap in het gezicht geven zo vermeldt het po litierapport. Nu ook ie voei naar Terschelling Zaterdag is het acht personen voor het eerst gelukt te voet van Ter schelling naar Friesland over te ste ken, De gehele route van ruim zes tien km vergde vier en een half uur. De deelnemers behoren allen tot een groep, welke twintig jaar gele den met zijn activiteit op het gebied van het wadlopen begon. De heer Schortinghuis heeft voor de televsiie iets over het wadlopen verteld. Zaterdagmiddag omstreeks kwart over twaalf is de tweejarige Adria- nus Hellemons in de woonschepenha ven in de Waarderpolder te Haar lem bij het spelen te water geraakt en verdronken. Vrij spoedig na de vermissing van het jongetje, zag de vader het kind in het later liggen. Kunstmatige ademhaling mocht toen al niet meer baten. De 12-jarige Frans van Meegden- burg is zondagavond te zes uur bij het zwemmen in de Linge bij Gelder- malsen verdronken Een uur later is het stoffelijk overschot opgedregd. STAL BRANDDE AF In de nacht van zaterdag op zondag heeft te Delft een felle uitslaande brand gewoed in een stal van de boerderij van de heer Post, gelegen achter de woningen aan de Nieuwe Plantage. De brand was ontstaan in een hoeveelheid van vier voeren hooi, welke enkele dagen geleden op de zolder van de overigens nagenoeg lege stal waren gebracht. De brandweer rukte uit met twee spuiten en bestreed het vuur met drie stralen. Van de stal zijn slechts de muren overeind blijven staan. De nablussing duurde tot in de ochtend voort. Om trent de oorzaak van de brand is niets bekend. Na haarspoeling? De Bossche recherche heeft in op dracht van de Officier van Justitie in die stad een onderzoek geopend naar de doodsoorzaak van het 19- jarige meisje Willy Maas uit 's Her togenbosch, dat op zondag, 14 juni na een ziekbed van acht weken in een ziekenhuis te Tilburg overleed. Willy Maas, een vriendelijk en ook knap meisje uit een gezin met 6 kin deren, was werkzaam op de accoun tantsafdeling van de n.v. Zwanen bergOrganon te Oss. Hoewel zij zeer populair was bestond er geen enkele bijzonder-yriendschappelijke verhouding tot een der mannelijke werknemers. Half maart meldde Willy zich ziek. Voordien hadden haar collega's niets bijzonders aan haar gemerkt. Ze klaagde over hoofd pijn en pijn in haar benen maar de huisarts kon geen diagnose stellen. Daarom werd ze enkele dagen later opgenomen in het Groot Ziekengast- huis,te Den Bosch. Toen daar geen juist beeld van de ziekte kon worden vastgesteld, werd ze overgebracht naar het Sint Elisabethziekenhuis te Tilburg. Toen na verloop van tijd het haar van de patiënte begon uit te vallen, begon nen geruchten de ronde te doen, als zou het meisje vergiftigd zijn door thallium een stof, die o.m in ratte- kruit gebruikt wordt dat uit een haarspoelingsmiddel, via een wondje in het bloed terecht zou zijn ge komen. Er staat inmiddels vast, dat het meisje kort voordat zij ziek werd, een permanept genomen had. De kapper, een góed vakman, heeft aan- KINDERTEHUIS IN VLAMMEN In „Zonhove", een instituut voor zwakzinnige kinderen te Son, is zon dagavond brand uitgebroken. Het vuur in het grote gebouw werd be streden door de brandweren van Eindhoven, Nunen, Best en Son. De kinderen zijn allen in vei'tebeid ge bracht en een deel van de inboedel is gered. De kinderen zullen voorlopig on dergebracht worden in het klooster van de zusters van Schijndel, welk klooster tegenover het instituut ligt. De brand was omstreeks 9.10 uur uitgebroken en kon te 22.30 als be dwongen worden beschouwd, vooral door het krachtig optreden van de Eindhovense brandweer, die met groot materieel te hulp was geko men.. Van het hoofdgebouw van het te huis is het dak en de bovenste (de tweede') verdieping afgebrand. De parterre en eerste verdieping zijn ge spaard gebleven, al is er waterscha de. Ook heeft men enige kleine vleu. gels, bij welke een afdeling voor dub- belgebrekkige jongens, een bijge bouwtje en de kapel voor het vuur kunnen vrijwaren. De heer S. Doets te Edam heeft dit weekeinde gemerkt dat van twee van zijn koeien, die graasden in de afgesneden. De politie stelt een on- Purmer onder Edam enige spenen zijn derzoek in naar dit ergerlijke staal tje van dierenmismandeling. De koeien, die niet dagelijks gemolken worden, hebben vermoedelijk enige dagen met de verwonde uiers in de weide rondgelopen. getoond, dat er geen schadelijke stoffen in een bepaald haarverf- middel hebben gezeten. In een later stadium van haar ziekte verschenen er strepen op de nagels van de patiënte. Dr. J. Zel- denrust, die sectie verrichtte, dacht vrij spoedig aan een thalliumvergif- tiging. Deze vergiftige stof wordt bij Organon niet in preparaten verwerkt. Ook is het vergif niet bij het meisje thuis aangetroffen. Over het alge meen neemt men niet aan, dat Willy Maas zelfmoord gepleegd heeft. Men vraagt zich evenwel af als er sprake is van thalliumvergiftiging hoe de vergiftiging is veroorzaakt. De heer E. J. M. Stumpel Sr te Hoorn is benoemd tot ridder in de orde van de H. Gregorius de Grote ter gelegenheid van de viering van het 40-jarig u.l.o-onderwijs te Hoorn. 10 Een woordvoerder van de Koninklijke Shell groep heeft heden medegedeeld, dat een hefschroef- vliegtuig van deze maatschappij in zee is gestort voor de kust van Brunei, in Brits Noord Borneo. De zeven inzittenden vonden de dood. Het vliegtuig verongelukte terwijl het personeel en materiaal vervoerde naar een in zee gelegen booreiland. Pater W. Loop SMM heeft zondag- siast leider van de Bond Zonder middag afscheid genomen van de Bond Zonder Naam in een goedge vuld Concertgebouw te Haarlem. Hij heeft zyn taak overgedragen aan pa ter Ch. Knibbeler uit Voorschoten. Dit gebeurde tijdens de pauze van het feestelijk concert, dat door het radio-orkest onder leiding van Bram van Loo werd gegeven. Pater Loop wist kennelijk niet goed raad met dit daverende afscheid. Men bracht hem dank voor het vele goede dat hij gedaan heeft: 10 jaar lang Lichtbaken-spreker en enthou- Redders gered De bemanning van de reddings boot van Terheyden (bij Monster) is zaterdag zelf gered. Toen de „Prin ses Margriet" des middags voor een proeftochtje de zee was opgevaren, sloeg namelijk de motor af. Met geen mogelijkheid kon de boot de kust meer bereiken. Daarom voer de reddingsboot „President Jan Leis" van Hoek van Holland uit. Ongeveer ter hoogte van 's Gravenzande enkele mijlen zuidelijk van Ter heyden vond de President Jan Leis zijn collega terug. Zonder moeite kon worden vastgemaakt. De .'.Prinses Margriet" werd veilig in Hoek van Holland binnengebracht. Handzamer internationale telefoongids is bijna uit Het eerste deel van de interlocale telefoongids van de PTT is deze week gereed gekomen. Het is een ander boek dan tot nu toe op de tafels van de abonnees terecht kwam. Door de fotografische zetmethode en offset druk in een Amerikaans procédé was het mogelijk de omvang en de druk kosten aanzienlijk te verkleinen. De eerste drie delen van het zesdelige werk bevatten de abonnees van Am sterdam, Den Haag en Rotterdam. De andere drie geven de abonnees van de andere gemeenten in Nederland in alfabetische volgorde. Het boek met de gemeenten beginnend met de letters A tot en met G is nu klaar. De kleinere letter, het handzamer formaat geven de gidsen een ander aanzien dan gebruikelijk. De aandui dingen van de abonnees zijn zo klein mogelijk. Naam. Men herinnerde aan de vele acties, die pater Loop heeft ontwik keld: de sterrit, „Mensen in Nood" „D-day", „Anti-honger" en vele an dere. Hoewel het consigne van pater Loop was geweest: „geen cadeaus", stapelden de geschenken zich in de loop van de middag tot een grote hoogte op. Regering vóór reclame in de televisie De ministerraad heeft zich in be ginsel uitgesproken vóór het toela ten van reclame in de televisie. De minister van O., K. en W. zal nu, na overleg met de daarvoor in aanmerking komende instanties, een concreet voorstel uitwerken over de wijze, waarop deze beginselbeslissing het beste kan worden ten uitvoer ge legd. Alvorens tot deze uitvoering over te gaan zal de regering terzake een nota aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal toezenden. Mgr. drs. J. C. van Overbeek, directeur van het instituut voor doof stommen te St. Michielsgestel'hoopt op 2 juli de dag te herdenken dat hij zich voor 25 jaar aan de opvoeding van dove kinderen ging wijden. (Van onze t. v.-medewerker) Afscheid van Dorus. alias Dorus, afscheid genomen in „Saint Germain des Prés". Het was min of meer een spectacle coupé, een verzameling van hoogtepunten' uit vorige uitzendingen. Hiervan uit gaande, zal men begrijpen dat juist deze presentatie de beste in de serie moest zijn. Na een en ander te heb ben bekeken, zijn we toch niet tot klaarheid gekomen met betrekking tot hetgeen Tom Manders ontspan ning pleegt te noemen. En zo zullen ook anderen er wel over denken. Maar het is nu eenmaal moeilijk, het een ieder naar de zin te maken. De droogte buiten. De nu reeds zes weken aanhouden de droogte was aanleiding voor de journaaldienst Aan de N.T.S., eens naar buiten te trekken voor korte ge sprekken met mensen, die waakzaam zijn op het behoud van de natuur. Er werd met duidelijke woorden gezegd, dat er ten aanzien van het bos- en heidebrandgevaar een noodtoestand bestaat. Gelukkig blijkt steeds meer, dat men door waarschuwingen in de krant en door de radio wordt opge voed; het aantal branden is namelijk afgenomen. Ofschoon met betrekking tot het overvloedige gebruik van lei dingwater nog niet van een noodtoe stand kan worden gesproken, wer den de kijkers toch tangemaand, zo min mogelijk water voor tuinbe- sproeiïng te gebruiken. Twee maal per week werd voldoende geacht. Dit soort waarschuwende reportages moest meer worden gegeven. „Scherzo" bij de NCRV. Deze rubriek van zaterdag werd vooraf gegaan door een filmreportage over Londen en New York met een commentator, die men „de lolligste thuis" zou kunnen noemen. In het kleinkunstprogramma trad Georgette Hagedoorn op met een paar gevoelige liedjes en in een origine?l duo met haar zoon Jules Ro.v aards, die onlangs aan de Amsterdamse toneelschool ge slaagd is. Wat nu „Scherzo" betreft: de invloed van Jelle de Vries en Dick Aran Bommel was ook nu weer duide lijk. Er werden Aveer filmtrucs ge bruikt om politici uit binnen- en buitenland in het zonnetje te zetten; er waren frisse vacantie-suggesties en zowaar heeft de 87-jarige Maria Faas- sen een schetsje gegeven in de stijl van haar tijd. Maandag geen televisie. We horen nog al eens de verzuch ting: waarom vrijdag wél, maar maandags geen televisie? De vrijdag zou men gemakkelijker kunnen af staan in het vooruitzicht van de za terdag; en op de maandag was men nu eenmaal een programma gewend, ook al, omdat dinsdags film wordt gedraaid. In kringen van de N.T.S. heeft men ditzelfde ook overwogen en naar we menen te weten, bestaat er kans, dat na verloop vax. tijd de maandag opnieuw zal worden ver kozen boven de vrijdag. Intussen zal men ook wel klaarheid hebben ge kregen met betrekking Jot de recla me in de t. v., nu het gerucht gaat, dat de nieuwe Regering spoedig met een plan zal komen. Twee avonden achtereen de KRO Het komt slechts zelden voor, dat de KRO twee grote uitzendavonden achtereen heeft. Woensdag is er van alles met een internationaal variété programma in Treslong te Hlllegom en een t. v.-spel van dr. J. Starink door de vier geslaagde leerlingen van de toneelschool te Maastricht. In het Gastenboek zal Louis Frequin een gesprek hebben met de nieuwe minis ter van Sociale zaken, mr. dr. Ch. van Rooy. Donderdag volgt reeds de acht tiende aflevering van Vademecum. Aansluitend is er „De dubbelganger", een spel vol verwachting door Ben van Eysselstein. In de KRO-gids kan men zich uitvoerig over al deze uit zendingen laten inlichten. Aetherklanken DINSDAG HILVERSUM I, 402 M- 7.00—24.00 KRO KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgen gebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V- d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.10 V. d. kind. 10.25 Lichtbaken, caus. 10.40 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12 00 Mid dagklok-noodklok. 12.03 Metropole- ork. en solist (12.3012.33 Land- en tuinb.meded.) 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platen- nieuws. 13.30 Lichte muz. 14 00 Ka- mermuz. 14.35 V. d. vrouwen v. h. land. 14.45 Kamerork- en soliste. 15.35 Operette-muz. 16.00 V. d. zie ken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Rege- ringsuitz.: Rijksd. Overzee: Austra- lisch-Nieuw-Guinea door J. J. van der Laan. 18.00 Lichte muz. 18.20 K.V.P.: pol. caus. 18.30 V- d. jeugd. 18.45 Dit is Leven, caus. 19.00 Nws. 19.10 Act. en rep. tenniskamp. Wim bledon. 19.25 Tour de France 1959. 19.35 Gram. 20.00 Idem. 20.15 Hol land Festival 1959: Radio Philharm. ork koor en sol. (21-1521.45 Gram.) 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10 50 V. d. kleuters. 11.00 V. d. zie ken. 12.00 Orgelspel. 12.20 Regerings- uitz.: Landb.rubr. Het onderzoek v. h. eiwitgehalte v. d. melk. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade ork. en solist 13.55 Beursber. 14.00 Mag ik mij even voorstellen? Mijn naam is Cox, hoorsp. 14.30 Gram. 14.40 Schoolra dio. 15.00 Vocale polyfone muz. 15.30 Delos, Delphi en de zeven Wijzen, caus. 15.45 Gram. 16.30 V. d. jeugd. 17.30 Lichte muz. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Gram. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.50 Vincenzo Bellini, hoorsp. 22.00 Gram. 22.15 Act. 22.30 Tenor en pia no. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. van New York. 23.17 New York calling. 23.22—24 00 Gram. TELEVISIE NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Filmprogr. 21.0022.30 Speel film. 8) Ze begaf zich naar de slaapkamer en begon Doxie de mensen te be schrijven, die later zouden komen. Willard Wade, de bekende compo nist* en Julian Holway, die eerst aan het toneel geweest was, maar nu een geweldig belangrijk baantje bij de radio had. Ida, zijn vrouw, vroeger vertolkster van Shakespeare-rollen maar nu huisvrouw en moeder. Wat son Lytle de bekende schilder. Clem Conway, de befaamde toneelspeler. „En Charles Ransome ook. Ik was er niet zeker van, of ik hem zou kunnen overtuigen. Hij is de com-! pagnon van Lewis, de theateragent, en hij heeft het gewoonlijk ontzet tend druk. (Lewis' stropop, noemde men hem op Broadway, maar dat was natuurlijk belachelijk, hij had wer kelijk erg veel invloed op Lewis). „Ik zei hem, dat ik het partijtje voor jou gafhij is erg benieuwd naar je, schat". Doxie kon niet anders dan het ge weldig leuk vinden, dat ze in New- door ReiU Lambert der LIEFDE York een vriendin als Lola had, die als gelijke met de allerhoogsten om ging. „Ik besterf hetdat ik een ras echte theateragent zal ontmoeten. Ik zal wel te verlegen zijn om een woord te zeggen". „Je zult hem aardig vinden, hij is charmant. Lewis ook. Ik wil, dat je ook hem leert kennen, nu je hier bent. Zij brachten mijn „Slechts een zuster" op het toneel, Aveet je". „Zullen ze ook je volgende stuk lanceren?" „Schat, ik weet het niet", zei Lola ernstig. „Ik weet het werkelijk niet. Ze hebben een pracht stuk op de kop getikt en ze zijn er wild op, dat ik het zal spelen, maar het zou. nogal veel kosten. Toch denk ik, dat als Lewis iemand kan vinden, die er wat geld in steekt, hij het dadelijk doet". „Betalen ze dan hun eigen stukken niet?", vroeg Doxie. „O nee, schat. Tenminste, niet al tijd. Gewoonlijk laten ze iemand met geld een aandeel in de kosten nemen. Ni Tucker, een vriend van Gerry, had een aandeel van één vierde in „Slechts een zuster". Hij heeft er zwaar aan verdiend". „Ik wilde, dat ze het deden", zei Doxie. „Ik wilde dat ze met dat stuk begonnen zo lang ik nog hier ben". „Dat zullen ze doen, als ze ergens een weinig geld kunnen vinden". Lola draaide zich om en spreidde haar armen uit in een gebaar van op getogenheid. „Zou het niet heerlijk zijn, Doxie, jou bij de première hier te hebben? Je kunt je niet voorstellen, wat dat voor mij zou betekenen". „Maar stel je toch voor, wat het voor mij zou betekenen", zei Doxie. „Het zou zijn, alsof een droom wer kelijkheid werd". „Wel, soms worden dromen werke lijkheid.... hoe lang was je van plan te blijven, schat?" „Ik weet niet, hoogstens twee we ken. Meneer Porter zei, dat ik twee Aveken vacantie kon hebben". „Twee weken? Maar dat is niets. Ik laat je zo gauw niet gaan". „Ik moet weer naar mijn betrek king". Lola staarde haar ongelovig aan. „Ben je werkelijk van plan door te gaan met werken?" „Maar, Lo. beste, ik heb niet ge noeg om te leven". „Je hebt genoeg om er nti van te leven, en nu wil zeggen, zo lang je jong bent. Trouwens, als je je geld goed belegt, heb je spoedig meer..", ze ging naar Doxie toe en ging naast haar op de divan zitten. Ze zei, met een dringende klank in haar stem: „Ik wil niet dat je weg gaat, over tAvee weken niet en nooit, schat. Ik wil, dat je bij me blijft. Ik heb je nodig. Ik heb je meer nodig dan iemand in Deconville. Je tante Jess heeft haar eigen familie, ik heb nie- mand. Niemand hoort eigenlijk bij mijzoals jij". Er stonden tranen in haar ogen. Doxie zag het en haar eigen ogen werden vochtig. „Maar, Lola, hoe kan ik dat nou? Het is erg lie* van je, maar wat zou ik moeten doen als mijn geld op is?" „Het hoeft niet op te raken trouwens, als Lewis Linda laat spe len ,zal ik schatten verdienen, ge noeg voor ons allebei". „En denk je, dat ik geld van je zou aannemen?" „Kindje, zeg dat niet", zei Lola streng. „Denk je, dat ik zou aarzelen dat van jou te nemen als ik het no dig had? En ik kan geld nodig heb ben als dit zo doorgaat en ik niet spoedig een rol krijg". „Wel, je kunt het krijgen", zei Doxie. „Dat weet je". „Ik wil het niet", zei Lola. „Ten minste, ik zal je misschien om een klein voorschot moeten vragen, ik moet drank bestellen en eten en mijn dienstmeisje weer laten komen en ik zit erg op zwart zaad op dit ogen blik. Maar ik wil jou, Doxie. Als Linda lukt.... o, schat, dan zul je moeten blijven. Je zult het heerlijk vinden". „Ja, dat weet ik „Je kunt naar alle repetities ko men en de hele troep leren kennen. Het is een prachtige ervaring een to neelstuk geleidelijk te zien groeien en vorm en leven te zien krijgen. Het is, alsof je een nieuwe wereld voor je ogen ziet ontstaan. En „Lin da" is zo'n prachtstuk". „Waar gaat het over, Lo? Zou je de hoofdrol spelen? Wil je me er niet iets van vertellen?" Lola stond op en begon, plotseling geheel actrice, de vrij afgezaagde in houd van het stuk te vertellen. Ze acteerde, maar met zoveel vuur en overtuiging, dat Doxie begon te hui len over het lot van de arme leraars- vrouw in de kleine stad, de vrouw die zo hunkerde naar een weinig liefde en fleur in haar leven. Toen Lola klaar was met haar ver haal, huilde ook zij. Ook Linda huil de in het stuk en het waren Linda's tranen, die Lola van haar gezicht veegde, terwijl ze langzaam naar het bed liep en weer naast Doxie plaats nam. Ze was erg bleek, er brandde een hete glans in haar blauwe ogen en haar huid leek bijna doorschij nend. „O, Lola", zei Doxie, o, Lola". „Ik wilde niet het hele stuk ver tellen, ik heb het zo dikwijls gelezen, dat ik bijna zonder manuscript zou kunnen repeterenze greep Doxie's hand zo stevig vast, dat haar nagels als speldepunten in het vlees drongen. „Ik moet het spelen, Dox. Ik moet dat stuk spelen". „Ik zie niet in, Avaarom dat niet zou kunnen", zei Doxie. Ze snoot haar neus en veegde haar ogen af. „Ik vind het prachtig, ik ben er van overtuigd, dat het een geweldig suc ces wordt. Iedereen in New-York zou het gaan zien. Het zou je wereldbe roemd maken". Lola's hand ontspande zich, haar lichaam ontspande zich. Het was, alsof ze zich loswerkte uit een trance. Ze zei, met spanning in haar stem: „Jij gelooft in me, Doxie? Jij ge looft, dat ik toneel kan spelen, niet?" „Niemand kan zo acteren als jij", zei Doxie. „Niemand heeft het ooit zo gekurtd noch zal iemand het ooit zo kunnen". (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5