Scherp Zilveren zangers-jubileum in een nieuw Leids koor Van bijkerk 5 Meilaan POTLOOD EN GEEST Tegenover 575 miljoen belastingen slechts 197 miljoen voor wegenbouw Voorstel van B en W. MAANDAG 22 JUNI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Op hartelijke wijze vond zondag na de Hoogmis de huldiging plaats van de heer L. Verschragen, bij zijn 25- jarig jubileum als koorzanger. Op zeer verdienstelijke wijze zong het zangkoor van de St. Antoniuskerk aan de 5 Mei-laan de Mis van Mitte- rer onder leiding van de dirigent, de heer Zandvliet. Na de Mis zong het koor zéér devoot het „Jesu dulcis" van Köthe. Hierna verzamelden de heren koorzangers zich met pater Bodewes en het bestuur van het St. Leonarduskoor ten huize van de ju bilaris, Montgomerystraat 18. Pater Bodewes als eerste het woord voerende, prees zich gelukkig in de gelegenheid te zijn de heer Ver- schragen te feliciteren met zijn jubi leum. Hij noemde de jubilaris een pionier. „Toen pastoor Van Schalen u vroeg in de hulpkerk samen met de heer Zandvliet een zangkoor te gaan vormen heeft u direct daarin toege stemd, wat voor u een groot offer be tekende, als men bedenkt dat u ruim 24 jaar in een geschoold koor had ge zongen. Energiek heeft u de zaak aan gepakt en nu reeds zingen er negen zangers in de hulpkerk wat zeker een mooi resultaat genoemd kan worden." Pater Bodewes gewaagde nog van de moeilijke begintijd in de winter, toen wegens de koude de zangers bij de heer Verschragen thuis repeteerden en gastvrij werden ontvangen. Spre-1 ker bracht bijzondere dank aan me- j vrouw Verschragen voor die gast-1 vrijheid. Tot slot van zijn hartelijke toespraak sprak hij de wens uit, dat het de jubilaris gegeven moge zijn, Burgerlijke Stand Geboren: Johannes Fr. zn v. J. C. Nieuwenhuizen en A. A. vanHouwe- lingen; Paulus G. M. zn v. L. A. /^n der Drift en J. T. M. te Riele; Wil- ihelmina M. F. dr v. H. Ouwerkerk cn A. M. Lange; Johannes Cornelis zn v. S. Schiebrock en J. C. van den Brink; Yvonne Chr. M. dr v. M. J. E. Ohlen- schlager en A. M. Olsson; Ralmond M. zn v. J. A. Hankart en C. Bron; F 1 t zn •- H A. Moo-hoff en M. Wijntjes; Gerardus M. zn v. J. van Dijk en R. Libochanl. Willem zn van W. Bekooy en J. Ooms; Sylvia Monique dr van J. Vens en J. L. H. van Gil; Hendrikus Cornelis Petrus Theresia zn van H. Koolloos en P. J. Hoogervorst; Cor nelis Reinardus zn van J. C. van Dijk en A. Kooien; Albertus Bartholo- meus Maria Joseph zn van L. J. van Eisen en M. M. J. Meijers; Johannes Hendrikus zn van H. A. Koole en C. Verhoeven; Monique Thérèse dr van N. C. van der Voort en R. A. van Rooijen. Gehuwd: J. M. van der Veen en A. Huijsman; H. J. Haverman en A. J. F. van der Scheur. Getrouwd: L. de Koning en A. Sarközi; A. J. Lagendijk en C. van Egmond; M. R. van der Wal en C. Hoogbruin; T. M. H. Dorren en M. A. A. Zandvliet; A. J. Nagtegeller en G. Boxhoorn; H. P. de Goede en G. H. C. Heemskerk; J. Binnendijk en R. H. W. Roodakker; J. Ouwer kerk en J. M. Vuurpijl; J C. Baak en A. Beerenfenger; J. F. Noorthoorn van der Kruijff en A. J. M. Dieben; J. M. J. Coremans en J. H. M. Wit kamp; W. F. Marcelis en H. P. M. Delfos; P. de Goede en C. M. J. Juf fermans; L. van Leeuwen en C. C. van der Kwartel; G. Filippo en M. G. Kemner; H. A. van Tongeren en M. J. Klasens: G. Knol en E. van Leeuwen; J. B. de Groot en G. Ro- zier. Overleden: J. van Oorschot 83 jr vrouw; B. den Hartigh 54 jr echt genote van P. J. Hoosbeek; M. Chau- dron 76 jr echtgenote van J. Sjardin G. Bosscha 82 jr man; H. J. Hulle- man 68 jr man; A. P. M. Waaijer 18 uur zoon. nog vele jaren zijn mooie stem in dienst te kunnen stellen van de Kerk. Hierna verzocht pater Bodewes aan de echtgenote van de jubilaris de I zilveren St. Gregorius-onderscheiding op te spelden en overhandigde hij de jubilaris het ere-diploma van de Ne derlandse Sint Gregoriusvereniging tot bevordering van Kerkelijke mu ziek. Hierna nam de vice-voorzitter, de heer Reizevocrt het woord en feli citeerde de jubilaris namens het hele St. Leonarduskoor. Hoewel spreker zijn spijt uitsprak, dat het St. Leonar duskoor de heer Verschragen moest missen, wenste hij hem toch veel succes met het nieuwe koor. Hij hoop te, dat de samenwerking met het St. Leonarduskaor op 'dezelfde prettige wijze moge doorgaan. Namens het Haagwegkoor werden hierna aan me- Vrouw Verschragen een prachtige taart aangeboden en aan de jubilaris een kist sigaren. Zeer geroerd nam de jubilaris hier na het woord en bracht mede namens zijn vrouw en kinderen dank voor de hartelijke hulde hem gebracht. Na op de eerste plaats dank aan God ge bracht te hebben, die hem een goede stem had geschonken, die hij in dienst mocht stellen te/ opluistering van onze eredienst, bracht hij bijzondere dank aan pater Bodewes voor de wyze waarop hij dit feest voor hem had bereid. Tot slot sprak hij de wens uit, dat het St. Antoniuskoor moge uitgroeien tot één van de beste kerkkoren van Leiden, en dat het hem gegeven mo ge zijn nog vele jaren te zingen tot eer van God en stichting van de pa rochie. Leidse agenda EINSDAG 23 JUNI Leidse Kunstkring „Voor Allen", Leidenvergadering. In den Vergul den Turk, 8.15 nam. Holland Festival. Nederlands Bal let o-l.v. Sonia Gaskell, Leidse Schouwburg, 20.15 uur. Kon. Ned. Nat-hist. Ver. Excursie naar Clusiustuin, Rijksherbarium, 7.15 uur nam. K. O.-excursie. Kon. Ned. Grof smederij. Wilhelminabrug. 1.55 uur WOENSDAG 24 JUNI Eerste dag Ziekentriduum. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk 7 uur nam. K- O.-lezing. J. S. Lingsma over het Deltaplan. Steenschuur 4, 8 uur nam. DONDERDAG 25 JUNI Tweede dag Ziekentriduum. Leidse Postzegelverzamelaars. Le denvergadering, De Kleine Burcht, Nieuwe Rijn, acht uur nam. VRIJDAG 25 JUNI Derde dag Ziekentriduum. „St. Bernulphus". Bond van Kath. Technici. Bezoek aan brandweerka zerne. Verzamelen in „Nieuw Mi nerva", Vrouwensteeg 11, 8 uur nam. APOTHEKENDIENST TE LEIDEN Geopend apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, telefoon 21060. TENTOONSTELLINGEN Academiegebouw Rapenburg 73: Drie Haagse kunstenaars, tot eind juni. Lakenhal: Tentoonstelling Het Ne derlandse portret sinds 1880- Werkd. 10 uur v.m.5 uur nam.; zond. 15 uur nam. (tot 31 augustus). Museum voor Volkenkunde: Expo sitie Zuidzee (Dagelijks van 10 tot 4 uur; 's zondags van 14 uur) t.e.m. 5 oktober. Rijksmuseum Geologie en Minera logie, v. d- Werfpark 1: Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 1012 en 24. Zon en feestdagen 24 uur. WETENSCHAPPELIJKE AMBTENAREN AAN DE LEIDSE UNIVERSITEIT Bij beschikking van de minister van onderwijs, kunsten en weten schappen zijn benoemd aan de rijks universiteit te Leiden: voor het tijd vak van 1 maart tot en met 31 december 1959 tot wetenschappelijk ambtenaar 1ste klasse voor de na tuurkunde M. Durieux, thans weten schappelijk ambtenaar, alsnog gere kend van 1 januari 1959 tot weten schappelijk ambtenaar 1ste klasse voor de sociologie C. E. Vervoort, thans wetenschappelijk ambtenaar; voor het tijdvak van 1 mei 1959 tot en met 30 april 1960 tot wetenschappe lijk hoofdambtenaar voor de neuro logische wetenschappen (elektro- encef aiografie) dr K. Mechelse, thans wetenschappelijk ambtenaar lste klasse voor de histologie; voor het tijdvak van 1 juli 1959 tot en met 30 juni 1960 tot wetenschappelijk ambtenaar lste klasse voor de in wendige geneeskunde ir Chr. Sijbes- ma, thans wetenschappelijk ambte- Directeuren preventieve geneeskunde bedanken De heren Buona en Sunier die be dankt hebben als waarnemend- di recteuren van het Inst. voor preven tieve geneeskunde te Leiden dragen hun functies over aan de bewind voerders, de heren S. Spijer, oud directeur van de G.G. en G.D. te Rotterdam en P. C. Broekhoff, ad viseur voor de volksgezondheidzaken voor de gerepatrieerden. Gistermiddag, omstreeks half 5, is een korfbalspeelster, mej. E. van Gils uit Den Haag, tijdens wedstrij den op het sportterrein aan de Zoe- terwoudse singel gevallen. Ze brak het rechter onderbeen en werd door de EHD naar een van de Leidse zie kenhuizen vervoerd. Mej. G. M. v. d. Reyden is te Den Haag geslaagd voor het examen be jaardenhelpster. FEESTAVOND MORSKWARTIER Zaterdagavond organiseerde de L.K.C. Morskwartier een feestavond ter gelegenheid van het 5-jarig be staan. De avond werd geopend door de voorzitter, de heer Popken, die in het kort de opbouw van de vereni ging memoreerde en in het bijzonder het bestuur van de speeltuinvereni ging dankte voor het gedane werk. De heer en mevrouw Hellenberg en de heer Popken werden gehuldigd door de heer Cor Nieboer, voorzitter van de feestcommissie voor het werk dat zij in de afgelopen 5 jaar heb ben verzet. Daarna volgde een gèvarieerd pro gramma met mondorgelmuziek door de gebr. Wirtz, accordeonmuziek door Martini van Klaveren en enige schetsjes die bij het publiek zeer in de smaak vielen. Een quiz onder lei ding van Baddy Coert volgde er. Jac. Hellenberg imiteerde op zeer origine le wijze Clais Presby. Na afloop was er nog een gezellig samenzijn. TWEE TENTOONSTELLINGEN IN HET PRENTENKABINET Van 27 juni t/m 15 augustus a.s. zullen er in het Leidse Prentenkabi net twee tentoonstellingen worden gehouden. In de expositiezaal zal grafisch werk worden getoond van de in Pa rijs woonachtige, Nederlandse kunste nares Nono Reinhold, terwijl in de gang het werk van Brusselse amateur fotografen, die zich verenigd hebben onder de naam „Groupe 'a' de Bruxel- les", te zien is. KATHOLIEKE HANDELS REIZIGERS VOOR HET LAATST BIJEEN DIT JAAR Vrijdag j.l. hield „St. Christoffel" zijn laatste vergadering in dit sei zoen. Door afwezigheid van de voorzitter stond deze vergadering onder leiding van de heer N. P. Loomans, mede-be stuurslid. Na de behandeling van de in- en uitgaande posten, hield de Geeste lijke Adviseur zijn vijf-minuten- JAARVERGADERING KNAC Kortsluiting in het verkeer rond de steden zal toenemen Tijdens de jaarvergadering van de Kon. Ned. Automobielclub KNAC in het Scheveningse Kurhaus heeft de voorzitter jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen opnieuw een lans gebro ken voor snellere en betere finan ciering en bouw van wegen en van verkeersvoorzieningen in de grote steden. Een drastische aanpak wordt ook in toenemende mate bepleit door handel en industrie, aangezien de nationale welvaart geremd dreigt te worden door achterstand in weg- verbindingen. Spr. klaagde over de1 hoge fiscale rechten op automoblie- len, die daarmee het twijfelachtige voorrecht genieten tot de meest luxueuse voorworpen in het land te behoren. Ten aanzien van de wegenbouw heeft jhr. Smits van Oyen enige hoop geput uit de jongste regerings verklaring. Hij hoopt ook op con structieve aanpak van het parkeer- vraagstuk. Het instellen van verbo den is bedroevend weinig effectief. Een werkelijke oplossing van het vraagstuk is het scheppen van ruim te met wellicht parkeermeters als sluitstuk. Deze parkeermeter ziet de KNAC met de grootste argwaan te gemoet, gezien de reeds aan het weg verkeer opgelegde lasten en het el ders geconstateerde gemeentelijke misbruik ervan als rijke bron van in komsten. Gelijktijdig invoering van parkeermeter en parkeerschijf zal aan de laatste geen goede en faire kans geven, aldus spreker. De automobielclub is van de nood zaak van verplichte keuring van I auto's, welk onderwerp thans in on derzoek is, niet overtuigd. Indien het dringend nut hiervan wordt aange toond, zal de KNAC natuurlijk me dewerking geven in de hoop op een soepele en gemakkelijke oplossing. Het jaarverslag memoreert verder de aanleiding tot de kabinetscrisis, het één inplaats van twee jaar ver lengen van bijzondere rechten op benzine. Be mening wordt uitgespro ken, dat er intussen geer reden is tot vrees, dat het na 1 januari 1960 zal No. 517. Horizontaal: 1. manier van klederdracht, 4. kreet, 6. gem. in Gederl., 7- houten vat, 9. water in Friesland, 10. optelling, 11. muziek noot, 12. deel van de mond, 13. hoen derachtige vogel, 14. slag, 16. jon gensnaam, 17. vordering. 18. bede huis, 19. godsdienst (afk.). 20. streep op de grond, 22. pees, 23. voorzetsel, 24. vrucht, 25. afsluiting. Verticaal: 1. gem in Z.H., 2. lied, 3. lidwoord, 4. kieefmiddel, 5. voor zetsel, '7. hoogste punt, 8. rode Spaanse wijn, 10. verlegen, 11. ken teken, 12- tussenzetsel, 13. tweehoe vig zoogdier, 15. gevangenis (bar- goens), 16. lichaamsdeel, 18. maal, 20. bijwoord, 21 bedekking van een gebouw, 22. voornaamw., 23. schei kundig element (afk.). Oplossing morgenavond. Muziekmaken zwaar Door de exploitanten van café's en restaurants in Lisse zijr. bezwaren ingediend tegen de hen opgelegde aanslag vermakelijkheidsbelasting over het le kwartaal 1959 voor het ten gehore brengen van muziek in hun bedrijven. Uit een onderzoek is gebleken aldus schrijven b. en w. aan de Raad dat het tarief in deze gemeente in verhouding met een naburige ge meente lOx zo hoog is en in verhou ding met andere gemeenten 3 a 4x zo hoog is. Voor het hebben van een radiotoe stel in een lokaliteit is een belasting verschuldigd van 80.- per jaar. Dit tarief is zeer zeker hoog te noe men. Er is dan ook alles voor te zeg gen het tarief te wijzigen en vooi bepaalde soorten van cafémuziek sterk te verlagen, temeer omdat bij het tegenwoordige tarief de radio, juke-box, strijkje e.d. tegen hetzelf de tarief worden belast. Hierin schuilt naar onze mening een zekere onbillijkheid. De oplossing zal gezocht moeten 1 worden in een zekere differentiatie Ivan het tarief. Deze bestaat in de huidige bepaling in zoverre, dat re kening wordt gehouden met de op pervlakte van de lokaliteiten. Bij in Lisse al ie belast onderzoek is gebleken, dat de opper vlakten in de diverse lokaliteiten in deze gemeente variëren tussen de 50 m2 en de 150 m2, zodat de diffe rentiatie naar de oppervlakte ge voeglijk kan vervallen. B. en W. achten het daarentegen veeleer gewenst een differentiatie in te voeren naar de soort van muziek, waarbij dan 'een hoger tarief kan gelden, naarmate het karakter van amusement meer op de voorgrond staat. Een radiotoeste1 of luidspreker, aangesloten op een radiotoestel, zou tegen een laag tarief kunnen worden belast; een belasting van 1.50 per kwartaal lijkt b. en w. billijk. Reke ning houdende hiermede zouden wij een grammofoon, mechanische piano, juke-box en een televisietoestel wil len belasten voor 4.per kwartaal. In verhouding tot het voor een radio voorgestelde tarief achten b. en w. dit redelijk. In diverse gemeenten wordt tevens belast de zgn. levende muziek, ten gehore gebracht door één of meer personen de zgn. strijkjes of band jes. De belasting varieert per per soon per etmaal van 1.tot 2.50- Hoewel het optreden van strijkjes in deze gemeente nog weinig voorkomt verdient het aanbeveling daarmede in de verordening rekening ta hou den en de belasting te bepalen op 2.— per persoon per etmaal of ge deelte daarvan. overpeinzing en bracht dit in ver band met het onderwerp van deze avond: „Zelfbediening". Spreker bracht naar voren de her nieuwing van de doopbeloften van de kinderen, die nu de school gaan ver laten en in het volle leven komen te staan. Nu moeten zij zich gaan „zelf- bedienen" in die zin, dat zij hun ge loof nu moeten gaan verdedigen, en zelf op kantoor en werkplaats naar buiten brengen, wat zij van hun ouders hebben mede gekregen. Na de pauze ontspon zich een ge- dachtenwisseling over het zelfbedie- ningsbedrijf. De gedachten hierover liepen zeer uiteen. Het voor en tegen werd besproken, doch algemeen kwam men tot de overtuiging, dat deze zaken de toekomst vertegen woordigen. OPENBARE LES DONAR-JEUGD Donderdag hield de gymn. en vol leybalvereniging ,,Donar" afd. gym nastiek junioren, traditiegetrouw een openbare les. De voorzitter, de heer L. Vermond, heette de genodigden en ouders van de junioren van harte welkom en wees erop, dat dit geen uitvoering was, maar een openbare les met het doel de ouders een in druk te geven van wat de „Donar jeugd" op een trainingsavond doet. In tegenstelling met het vorige jaar toen de oefenstof voor een groot deel gebaseerd was op moderne grondgymnastiek en behendigheids oefeningen bleek thans, dat de trai ner, de heer v. d. Bos, die de avond op beheerste wijze leidde, ook aan het toestelturnen de nodige aandacht had geschonken. Het resultaat van het toestelturnen mag, gezien de korte voorbereiding, gunstig worden genoemd. Het door de oudere jon gens uitgevoerde nummer lengte- paardspringen werd, behoudens een kleine uitzondering, keurig afge werkt. Uit de bijvalsbetuigingen mag worden afgeleid, dat de ouders zeer tevreden waren over de pres taties van de jongens. De voorzitter besloot de avond met een dankwoord aan de ouders, LEIDERDORP Succes voor de Leiderdorpse Har monie. Zaterdagavond hield de Leiderdorpse Harmonie een muzi kale rondgang door het dorp. Aan leiding hiervoor was het in de af gelopen week behaalde succes op de muaiekfeest te Kouderkerk, waar zij een eerste prijs behaalde met 323 p. Bovendien wist de directeur, de heer Boelhouwer, beslag te leggen op een van de drie directeursprijzen. Na af loop moesten de drie eerste prijs winnaars nog deelnemen aan een ere-wedstrijd, waarbij Leiderdorp een eerste prijs B behaalde. OEGSTGEEST BRAND IN BOLLENSTRO Vermoedelijk door het wegwerpen van een sigaren- of sigarettenpeukje, is zaterdagmiddag omstreeks drie uur brand ontstaan in riet en bollen- stro op de velden rondom de boer derij „Veldheim". De brandweer, die spoedig ter plaatse was, bluste met een motorspuit en een nevelspuit binnen een uur het vuur, dat aan vankelijk enig gevaar opleverde voor de gebouwen. Er is niet bekend, hoe groot de schade is, die door het vuur werd aangericht ontbreken aan middelen om behoor lijke veriteersvoorzieningen te treffen. Alleen al aan bijzondere belastin gen inde rijk in 1958 ongeveer 575 miljoen gulden, welk bedrag in 1960 hoger zal zijn. De rijksuitgaven voor wegen, bruggen en tunnels te zamen met de uitkeringen voor pro vinciale verkeersvoorzieningen be droegen in 1968 slechts 197 miljoen gulden. Het verkeer zal in onontwarbare knopen raken als niet jaarlijks min stens 150 miljoen aan rijkswegen zal worden besteed. Daarbij zal veel aandacht moeten worden geschon ken aan de opheffing van het steeds groeiende aantal knelpunten in bui tenwegen en steden, die in toene mende mate kortsluiting in het ver keer veroorzaken. Tal van wensen dienaangaande worden in het verslag vermeld. Zeer verontrust is de het verslag uitbrengende secretaris mr. B. «-h. baron van Haringxma tho* Slooten over de stemmen voor tolheffing ten einde versnelde bouw van Coen- en IJ-tunnels en een Beneluxtunnel bij Vlaardingen mogelijk te maken. Het zou tegen het recht zijn de automobilist tweemaal te straffen voor eenzelfde delict. De tollen zijn met exhorbitante belastingen afge kocht. De noodzakelijke gelden wor den dubbel en dwars door het weg verkeer opgebracht. De steden zullen hun steeds moei lijker verkeerssituaties financieel niet alleen kunnen oplossen. Be treurd ordt, da het wetsontwerp financiële verhoudingen rijk-ge meenten niet de aanbeveling van de commissie-Oud bevat om ruimere middelen voor stedelijke erkeers- voorzieningen beschikbaai tc steRei. De gemeenten moeten zich met lap werk behelpen, dat zich goeddeels tot „verbiederij" beperkt. Ringwegen rond centra met par keerruimten komen er niet. Wel ziet men toeneming van het weVen van verkeer uit cities zonder alternatief te bieden. Hiermee wordt de econo mische betekenis der centra uitge hold. De rijksoverheid, aldus het ver slag, onderwaardeert het belang van het wegverkeer ernstig. Meii- voelt niet de verplichting om met de bij dragen uit het verkeer geëigende mid delen toe te passen om het op gang te houden. De regeling der snelheidsmaxima en de voetgangersregeling worden on volkomen en onhanteerbaar ge noemd. De KNAC is het eens met mr Belinfantq, dat naar uniforme ver keersregels in de Benelux en moge lijk in West-Europa moet worden ge streefd. Met de snelheidsmaxima is wel iets bereikt, hoewel het aantal ongelukken thans weer onrustbarend toeneemt. De voornaamste oorzaak van de onveiligheid ligt bij de man co's in de mentaliteit van de wegge bruikers. Opvoeding tot behoorlijk weggebruik moet systematisch ter hand worden genomen. Daartoe is wetenschappelijk onderzoek ver eist, waarmee in 1957 begonnen is. Een handboek voor rij-instructeurs resulteert hieruit. KATWIJK Geslaagd. Voor het candidaats- examen in de economische weten schappen slaagde te Rotterdam de heer G. A. Mineee, alhier. Dn heer I. J. Schonenberg al hier slaagde te Leiden voor het eer ste en tweede gedeelte van het doc toraal examen geneeskunde. Eenrichtingverkeer opgeheven. Omdat de verkeersintensiviteit door het plaatsen van de Rijnbrug in het centrum van Katwijk aan den Rijn sterk is gedaald, is het één- richtingverkeer in de Kerkstraat thans opgeheven. Men mag dus weer met motorrijtuigen van beide zijden de Kerkstraat inrijden. Kom over de brug. De brug over de watering aan de Valkenburgseweg bij de kistenfabriek van de fa. G. ver keerde in desolate toestand en lever de gevaar op voor zwaar verkeer. Er komt zo oed als geen schuit in deze watering en de gemeente zou niets liever doen, dan de brug wegnemen en de vaart ter plaatse te dempen Maar de erven van wijlen Jac. v. d. G. hebben doorvaartrechten. De ge meente was dus, om onheilen te voor komen, verplicht de brug te herstel len, wat des nachts moest gebeuren om het verkeer zo min mogelijk te hinderen. De autobus onderhield in die uren een pendeldienst. Russen niei naar Rome De Russische kerkelijke leiders heb ben zaterdag meegedeeld, dat zij niet van plan zijn deel K nemen aan de komende bijeenkomst van het oecu menisch Concilie van de Katholieke Kerk, die in januari j.l. door Paus Johannes is aangekondigd. Het Moskouse patriarchaat gaf een door het Sowjet-persbureau Tass ge publiceerde verklaring uit. waarin berichten worden tegengesproken, volgens welke vertegenwoordigers van het patriarchaat met de aposto lische nuntius in Wenen onderhande lingen zouden hebben gevoerd over deelneming aan de bijeenkomst van het Concilie, welke 'n „zuiver rooms katholieke zaak" wordt genoemd. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Maandag 22 juni 1859. Op den 25ste mei heeft de club van schaakspelers te New York aan de heer Murphy, die de voornaamste strijders van Europa heeft overwonnen, een prhehtig schaakspel aangeboden. De stukken zijn voor de helft van goud, voor de andere helft van zilver. Te Boston wil men een gouden kroon aanbieden aan den beroerjide schaakspeler, die vervolgens'naar het Westen zal vertrekken, ten einde in de schoot van zijn gezin van zijn zegetocht uit te rusten. ONTSLAG EN BENOEMING KONINKLIJKE JAGERMEESTER Bij Koninklijk Besluit is met in gang van 1 juli aan jhr mr W. F. Roëll eervol ontslag verleend als koninklijke jagermeester voor Zuid- Holland, onder gelijktijdige' benoe ming tot koninklijke jagermeester in buitengewone dienst. In zyn plaats is benoemd tot koninklijke jagermeester voor Zuid- Holland mr R. J. E .M van Zinnicq Bergmann. Een eigenaardige berging op zee Het zwartgeblakerde wrak van het Britse kabelschip Ocean Layer, dat de vorige .week op de Oceaan in brand is geraakt, is gisteravond door de Duitse sleepboot Wotan de haven van Falmouth binnengesleept. De waarde van deze opzienbarende berging wordt geschat op ruim een miljoen gulden. De eigenaren van het kabel schip hebben echter bekend gemaakt dat alvorens de bergingspremie uit betaald wordt, een onderzoek zal wor den ingesteld. Het is n.l. een eigenaardige geschie denis geweest met deze berging. In de eerste plaats is er het onge wone feit dat de Ocean Layer door de gehele bemanning werd verlaten, hoewel de toestand, naar later bleek, niet hopeloos was. Het Duitse vracht schip Flavia pikte de opvarenden van de Ocean Layer op, maar toen het vuur aan boord van het verlaten schip afnam, weigerde de Duitse ka pitein zijn Engelse collega weer aan boord van zijn eigen schip te bren gen In plaats daarvan hield hij de Ocean Layer „bezet" door enige van zijn eigen mensen, en liet hij een sym bolische sleeptros overbrengen tot een Duitse sleepboot arriveerde Hij verhinderde de Nederlandse sleep boot Loire, die eerder ter plaatse was, de Oceaan Layer op sleeptouw te ne men. KORTE golf Toen zijn bromfiets werd aan gereden door een personenauto, is hedenmorgen een 55-jarige heer uit Amsterdam om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde op de Amstel- veense weg nabij de Zuidelijke Wan delweg. De „Victoria Regia" bloeit thans in de cultuurtuin voor Botani sche gewassen ongeveer een maand vroeger dan in andere cultuurtuinen in ons land. De „Victoria Regia" wordt dit jaar voor de eerste maal in Delft ge kweekt. Zij werd in maart van dit jaar gesnoeid en in april gepoot in een elektrisch verwarmd bassin. De 76-jarige C. J. van Vliet uit de Rembrandtstraat te Rotterdam is gisteravond bij thet oversteken van het Pompenburg'aangereden door een personenauto. Hij is over de wagen heengeslingerd en met ernstige ver wondingen opgenomen in het Wes terziekenhuis, waar hij later is over leden. carrier tegen een vrachtwagen op botste. is zondag in het Binnengast huis aan zijn verwondingen overle den. Toen de 21-jarige J. de Jonge uit Emmercompascuum met zijn bromfiets in Munnekemoer in bot sing kwam met een andere brom mer, werd hij zo ernstig gewond, dat hij in het ziekenhuis te Emmen in de loop van de nacht is overleden. Een zware storm in het gebied van de Sint-Laurensbaai aan de Ca nadese oostkust heeft vrijdag en za terdag twaalf mensenlevens geëist. Er worden nog 22 mensen en vier vissersvaartuigen vermist. Miljoenen Chinezen vechten thans tegen de mogelijk zwaarste overstromingen sedert een eeuw, die veroorzaakt zijn door het wassen van rivieren. Een eindeloze stroom vracht wagens. treinen en schepen hebben materiaal vervoerd naar de dijken van de westelijke en noordelijke ri vieren en naar de delta van de Pa relrivier. In de delta zijn reeds over een oppervlakte van bijna 600 km dijken gelegd. Twee honderdduizend typogra fen leggen vandaag in geheel Enge land het werk neer als gevolg van een geschil over loonsverhogingen en werktijdverkorting Ongeveer 1100 provinciale kranten zullen niet ver schijnen. Ook vele tijdschriften en enkele regeringsuitgaven zullen niet uitkomen. In Cairo is de afgelopen weken een ..bioscoopmoordenaar" aan het werk. De man schiet zijn slachtoffers in openluchtbioscopen dood op een ogenblik, dat er een zeer rumoerige filmscène draait, zodat hij ongemerkt kan verdwijnen. Hij heeft reeds vijf tien slachtoffers gemaakt. Op het Pariise station Saint La- zare is zaterdagochtend een trein op twee stilstaande wagons gereden. Door de schok werden 21 reizigers in de trein gewond. Vier van hen zijn er vrij ernstig aan toe.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2