S)e CeidóeSoti^cmt Genève bleef steken op tijdslimiet voor Berlijn Stakingsrage verlamt Italië DRIE WEKEN VERGADERVAKANTIE De ene groep na de andere Volle autobus verpletterd door trein 4 Meisjes sprongen de dood in Naar een Westerse topconferentie Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 MAANDAG 22 JUNI 1959 50ste JAARGANG No. 14742 Adenauer wil ook wel 'ns een topconferentie meemaken Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs fO.59 p.w., 12.55 p.maand, 17.50 p. kwartaal. Franco p.p. 18.Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50. Stemming optimistisch noch pessimistisch De ministersconferentie in Genève is zoals te verwachten was zater dag voor drie weken verdaagd. Op een laatste plenaire vergadering, die slechts tien minuten duurde, hebben de ministers een door de Russen opge steld communiqué aangenomen, waarin alleen staat, dat „op de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken in Genève, die op 11 mei begon, een uitgebreide uitwisseling van standpunten heeft plaatsgehad over de onder werpen van bespreking. De ministers geloven dat verdere besprekingen en onderhandelingen nodig zijn. Zij zijn overeengekomen de conferentie te ver dagen en het werk op 13 juli in Genève te hervatten". De conferentie is in feite blijven steken op de vraag of er al dan niet een tijdslimiet moet worden gesteld voor de duur van de westelijke bezettings rechten in West-Berlijn. De westelijke mogendheden zeggen, dat zij weige ren om onder druk van zo'n „tijdslimiet" te onderhandelen. De Russen daarentegen weigeren ermee in te stemmen, dat het bezettingsregime zonder tijdslimiet blijft voortbestaan. Het Westen houdt aan zijn bezettingsrechten vast, zolang Duitsland niet herenigd is. CONSESSIES BAATTEN NIET De Westelijke mogendheden heb ben in de afgelopen week, in een po ging om uit het slop te komen, de door hen geëiste formele erkenning van het bezettingsrecht in Berlijn door de Russen laten vallen. Gro- myko kwam van zijn kant met het aanbod om de gestelde tijdslimiet van één jaar, waarbinnen de bezettings rechten zouden moeten aflopen, tot anderhalf jaar te verlengen. In die tussentijd zou dan een gemengde West-Oostduitse commissie hereni ging van Duitsland mogten voorbe reiden. De eerste westelijke reactie was, dat dit Sowjet-voorstel in feite geen wijziging brengt in het Sowjet- standpunt, voor het eerst op 10 juni uiteengezet door Gromyko en volgens welke Rusland een afzonderlijk vre desverdrag met Oost-Duitsland zal sluiten als binnen de gestelde tijds limiet geen overeenstemming over hereniging zou zijn bereikt. ONDERDRUKT TIBET Volgens berichten uit Tibet heb ben Chinese troepen in Lhasa een hoofdkwartier van de opstandelingen ontdekt. Hoge Tibetaanse regerings functionarissen en handelaars zijn gearresteerd. Zij worden berecht door een Chinees militair tribunaal in Lhasa. De veroordeelden worden be handeld met een roodgloeiende ijze ren staaf op de nekwervels tot de dood er op volgt. De ..Rockefeller van Tibet", Tsa- rong Shape, is volgens te Kalimpong (India) ontvangen berichten de afge lopen week in de Tibetaanse hoofd stad Lhasa overleden. Hij is 74 jaar geworden. Als zoon van een arme handswerk man won hij het vertrouwen van de dertiende Dalai Lama, de voorganger van de huidige „god-koning", en hij verwierf zich een groot fortuin. Met behulp daarvan voerde hij een munt en postsfelsel in en bouwde hij de eerste ijzeren brug van het land. Hij is ook opperbevelhebber van het le- AMERIKAANSE VERKLARING Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zaterdag een verklaring uitgegev waarin wordt gezegd, dat de Ver. Staten er op vertrouwen, dat met „gëduld en vastbeslotenheid" regelingen kunnen worden gevonden om de veiligheid en welvaart van de Westberlijnse be volking te verzekeren. Tijdens de afgelopen conferentieweken zijn de Ver. Staten zich steeds van hun ver antwoordelijkheid voor West-Berlijn bewust geweest en zij zuilen dat ook zijn als de conferentie op 13 juli wordt hervat, aldus de bekendma king. Waarnemers geloven, dat dit com muniqué bedoeld is als antwoord op de gemeenschappelijke Russisch-Oost- duitse verklaring die zaterdag in Oost-fierlijn en Moskou is uitgege ven na het bezoek van een Oostduitse delegatie aan Moskou. In die verkla ring werd gezegd, dit de Sowjet-Unie en Oost-Duitsland vastbesloten zijn om zo spoedig mogelijk een einde te maken aan de „abnormale toestand" in West-Berlijn. Weinig reden voor optimisme. De Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken, Heinrich von Bren- tano, verklaarde zaterdagochtend in Genève, dat er niet veel reden voor optimisme bestaat, doch dat in de afgelopen zes weken de standpunten wel wat nader tot elkaar waren ge komen. Als echter Chroesjtsjef wer kelijk zijn laatste woord heeft ge zegd, zal een hervatting van de con ferentie volgens von Brentano weinig zin hebben. Top-conferentie thans van weinig nut. In Washington heerst na het ver dagen van de conferentie in Genève geen algeheel pessimisme. Waarne mers hebben nog enige hoop, dat de Sowjet-Unie zal komen tot erken ning van de Westelijke vastbesloten heid om de rechten in Berlijn te handhaven. Er bestond weinig opti misme, dat een top-conferentie tus sen Oost en West de impasse zou kunnen doorbreken, maar men meende dat het Westen geen verdere concessies kan doen vóór een rege ling van de Berlijnse kwestie. De vol gende stap is aan Moskou, zo meent men. In deze omstandigheid bestaat er weinig enthousiasme voor een wes telijke top-conferentie vóór 13 juni, de dag waarop de vier ministers hun besprekingen in Genève zullen her vatten. Amerikaanse functionarissen zeiden liever te willen afwachten, welke eventuele wijzigingen er in het Russische standpunt zouden worden aangebracht. Alle vakbonden van de arbeiders in de Italiaanse staalindustrie in totaal een miljoen hebben beslo ten, dat op 26 en 27 juni zal worden gestaakt ter ondersteuning van eisen tot loonsverhoging en een werkweek van 32 in plaats van 48 uur. Van maandag af zal voor onbepaalde tijd geen overwerk meer worden verricht. Op drie juli zal men weer bijeenko men om over verdere actie te beslis- Door de staking zal naar verwach ting ook het werk in vele takken van de industrie komen stil te liggen, on der meer op scheepswerven en in autofabrieken, twee voorname export industrieën. Intussen breidt de arbeidsonrust, reeds tot uiting gekomen in de sta kingen van zeevarenden en bankem- ployé's, die nog aan de gang zijn, zich uit tot andere sectoren van de econo- Employé's die werken by ger geweest. Tijdens de jongste revo- staatsdienst voor de sociale verzeke- lutie werd hij samen met een zoon door de Chinese communisten gear resteerd, maar het. is niet bekend of hij bij zijn dood nog in gevangen schap was. ring zullen op 23 en 24 juni staken en arbeiders in de marmer- en steen industrie, die in Sommige gebieden belangrijk is, leggen van woensdag voor onbepaalde tijd het wrerk Niet minder dan 37 doden Een verschrikkelijk ongeluk heeft zaterdagnamiddag in de Zuidduitse staat Wuerttemberg aan 37 mensen het leven gekost. Een volle bus van een streekdienst werd op een be waakte overweg door een trein ge grepen en opengescheurd. Van de overige passagiers werden 33 gewond twee van hen bezweken later aan hun verwondingen en slechts twee, een man en een kind, licht gebles seerd. De chauffeur behoorde tot de omgekomenen. Er waren geen slacht offers onder de inzittenden van de trein. Toen de bus tien meter van de neer. Voorts is op er op 24 juni 'p sta- overweg was, gingen de spoorbomen king van de employé's die werkzaam pas omlaag. De chauffeur, die niet zijn bjj de tabaks-, zout- en andere staatsmonopolies. Van woensdag af zullen ook ver pleegsters en ander ziekenhuisperso neel voor onbepaalde tijd niet op hun werk verschijnen. Mijnwerkers en arbeiders uit meel- en spaghettifa- brieken overwegen eveneens een sta king voor hoger loon. meer kon stoppen en de spoorbaan niet kon overzien, meende blijkbaar nog tijd te hebben om over te steken. Een vreselijke slag volgde. Het voor ste gedeelte van de opengescheurde bus werd over 400 meter meegesleurd en talrijke slachtoffers kwamen over die afstand aan beide zijden van de spoorbaan terecht. De inzittenden van de bus waren voornamelijk mensen, die van hun werk naar huis reden of familieleden gingen bezoeken Er waren ook men sen bij, die zojuist van een begrafenis kwamen. De meeste slachtoffers, on der wie vrouwen en kinderen, zijn afkomstig uit het gebied van Heil- bronn, ongeveer 60 km. ten noorden van Stuttgart. De sein wachter is gearresteerd. Stukken van de bus lagen tot hon derd meter van de plaats van de ramp verspreid. Het reddingswerk. De treinpassagiers waren de eer sten die de slachtoffers te hulp kwa men. Politie, brandweerlieden, am bulances waren spoedig ter plaatse. De reddingsploegen werden geholpen door negentig Amerikaanse soldaten en drie militaire hefschroefvliegtui- gen, die de gewonden naar de zieken- De foto toont de volkomen ver nielde bus voor de lokomotief van de trein. huizen in de omtrek brachten. In de goederenhal van het station van Lauffen, waar de doden waren onder gebracht, speelden zich hartverscheu rende tonelen af. Verscheidene hon derden bewoners van de omstreken kwamen toegelopen en velen herken den in de verminkte lijken familie leden. De reddingswerkzaamheden duur den in de nacht bij het licht van schijnwerpers voort. Gewonden moes ten met acetyleenbranders uit de bus worden bevrijd. De dienst op de spoorlijn moest worden stilgelegd. Lauffen, in de nabijheid waarvan zich het ongeluk voordeed, is een stadje aan de rivier de Neckar, on geveer vijftig km. ten noorden van Stuttgart. De bus was door de drukte van het weekeinde vol en meer dan twintig mensen, die niet meer mee konden, ontsnapten daardoor aan het ongeluk. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's HOE wordt Streven van Adenauer Flora Lewis, correspondent te Bonn van de „New York Times", meldt aan zijn blad: „Ik heb van gezaghebbende zijde vernomen, dat West-Duitsland streeft naar een Brits-Frans-Ameri- kaans-Westduitse topconferentie vóór do hervatting, op 13 juli a.s., van de besprekingen tussen de Grote Vier. De Westduitse bondskanselier dr. Adenauer is van mening, dat een eventuele topconferentie met de Sow. jet-Russische leider Nikita Chroesjt sjef zorgvuldig moet worden voorbe reid. En de bondskanselier meent ook, dat de bijeenkomsten van de minis ters van buitenlandse zaken te Ge- Bij een brand in hotel Ambasciatore te Rome zijn zondagochtend vroeg vier kamermeisjes om het leven ge-1 komen. Zij zijn van de zesde verdie- ping op straat gesprongen. Twee Italiaanse gasten werden licht ge- kwetst. w eer De brand, die was uitgebroken in een liftschacht, woedde op de zesde tevens bovenste verdieping. Een woordvoerder van het hotel, één der duurste van Rome, heeft ver- ,DE SLAG VAN DURBAN nève niet genoeg tijd overlaten voor de coördinatie van de westerse poli tiek, die hij noodzakelijk acht". Lewis vervolgt: „Men zegt, dat Adenauer van mening is, dat er nog - j steeds een ernstig verschil van opvat- klaard, dat de vrouwen niets zou z«n ting bestaat tussen Engeland en de overkomen als zij niet in paniek wa- andere Westerse mogendheden over I ren geraakt. Hun kamers zijn niet de wijze, waarop het Westen met de j beschadigd en ook de brandtrap met, Russen moet onderhandelen. Deize* hÜ- bondskanselier is krachtig gekant te- De gasten, die het blussingswerk gen de opvatting van de Britse pre- pp straat,w nachtkleding gadesloegen, mier Macmillan. dat er in elk geval konden hun kamers korte tijd later een topconferentie met Chroesjtsjef weer betrekken, moet komen, ongeacht de resultaten van het overleg in Genève. Dr. Adenauer meent, dat instem men door het Westen met het houden van een topconferentie, zonder dat de ministers van buitenlandse zaken overeenstemming hebben bereikt over een regeling van het Berlijnse vraag stuk, neerkomt op een belonen van de Russen voor de door hen betoonde onverzoenlijkheid. Naar verluidt zou Adenauer zich ook ongerust maken over de moge lijkheid, dat Chroesjtsjef aanhou dende en heftige propaganda-aanval- len op West-Duitsland enig succes boeken in landen, die in de tweede wereldoorlog Duitslands vijanden wa ren. De bondskanselier meent, dat de Russen pogen de in de afgelopen oor log jegens Duitsland bestaande haat te doen herleven, zulks al middel om het Westen onderling te verdelen". Een radiografisch overgebrachte foto, die een beeld geeft van de „Slag in Durban": politieagenten op de voorgrond worden door de demonstrerende inwoners met stenen bekogeld. HET RODE KERALA Twee leden van de Congrespartij in Kerala zijn doodgestoken, waar mede het aantal doden tijdens de campagne tot het verdrijven van het communistisch bewind in deze staat gestegen is tot veertien. De politie heeft zondag 700 mensen verwijderd, die de wacht hadden be trokken bij openbare gebouwen en scholen in Kerala. Eén van de oppositiepartijen, de socialistische partij, heeft meegedeeld, dat zij haar eigen campagne tegen de regering zal beginnen. De niet-communistische vakbojiden zijn van plan op 29 juni te gaan sta ken. Vandaag zou premier Nehroe naar Trivandrum vliegen om te pogen een oplossing te vinden voor het conflict tussen de communisten en hun oppo nenten. In de bergen van West-Virginia (Amerika) is men bezig een radio telescoop te bouwen die de grootste van de wereld zal worden. De tele scoop zal waarschijnlijk in 1962 in werking worden gesteld. Hier en daar onweer De Bilt, maandag 10 uur: Het weer in Europa blijft nog over wegend onder invloed van hoge druksystemen, die het naderbij komen van Oceaandepressies blok keren. Het centrum van het belang rijkste hoge drukgebied lag van morgen boven Scandinavië met uit loper in de richting van de Balkan. Een ander hoge drukgebied ont wikkelt zich boven Frankrijk. Tussen beide systemen komt een vore van lage druk voor, die zich vanmorgen uitstrekte van Zuid-Engeland, via Noord-België tot Zuid-Duitsland. Aan de noordkant van deze vore voeren oostelijke winden warme lucht aan, waarin gisteren de tempe ratuur in ons land opliep tot 29 graden. Aan de zuidkant voeren westelijke winden iets minder warme Oceaanlucht aan. In verband waar mede gisteren in Midden- en Zuid- Frankrijk de temperatuur niet hoger kwam dan ongeveer 23 graden. In de overgangszone tussen de zeer warme en de minder warme lucht ontwikkelden zich plaatselijk on weersbuien, die in België op enkele plaatsen vrij veel regen brachten. De meeste stations meldden echter onweer zonder regen van betekenis. Ook in het zuiden en westen van ons land vielen de afgelopen 24 uur buitjes, hier en daar met onweer. De komende 24 uur blijft een kans (Medegedeeld door het K:N.M.I. Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). IETS MINDER WARM. Veranderlijke bewolking met hier en daar onweer, Over het algemeen iets minder warm. Meest zwakke veranderlijke wind. 23 Juni: zon op 04.20; onder 21.04; maan op 22.42; onder 07.42. Hoogwaterstanden 23 Juni: v.m. 4.56; n.m. 5.28. Het weer in Europa weer temp. HELSINKI onbew. 16 C. STOCKHOLM onbew. 18 OSLO onbew. 20 ABERDEEN regen 16 KOPENHAGEN onbew. 18 LONDEN zwaarbew. 24 AMSTERDAM zwaarbew. 26 BRUSSEL zwaarbew. 27 LUXEMBURG regen 26 PARUS geh. bew. 27 BORDEAUX mist 21 GRENOBLE zwaarbew. 24 NICF onbew. 27 BERLIJN onbew. 26 FRANKFORT zwaarbew. 31 MüNCHEN halfbew. 27 ZüRICH zwaarbew. 26 GENèVE zwaarbew. 23 LOCARNO zwaarbew. 19 WENEN regenbui 27 INNSBRUCK zwaarbew. 29 ATHENE onbew. 32 ROME zwaarbew. 32 AJACCIO onbew. 25 MADRID lichtbew. 30 MALLORCA niet ontvangen LISSABON lichtbew. 26 Korreltje Die veelzijdig omwikkeld is, is verspreid voorkomend onweer be-1 buigzaam; die slechts één ding kent staan. lis trots.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1