Een nieuwe school voor de stokoude maar springlevende „Mathesis" Naar de eerste klas van 't Gym Gebouw Pieterskerkgracht rijp voor de sloop Afwisselend werk bij „BEGEER" Mannen, Vrouwen, Jongens en Meisjes „Excelsior" van Noordwijk hoogste, „Juliana" van Stompwijk tweede MAANDAG 22 JUNI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA Aan het eind van dit jaar hoopt men de eerste paal te slaan voor een nieuw schoolgebouw van de U.T.S. „Mathesis Scientiatum Genitrix". De grond in het Leidse Houtkwartier wordt binnenkort bouwrijp gemaakt, het ontwerp van de architect is reeds klaar. De ingang van de school is geprojecteerd aan de Kagerstraat. Naast het gebouw zal straks het thans nog in aanbouw zijnde Diaconessen-ziekenhuis liggen. Midden 1961 hoopt men klaar te zijn. De bouw van een nieuwe school is urgent. Het Rijk hééft dit ingezien en ook prioriteit verleent. Men behoeft slechts een bezoek te brengen aan de „uitgeleefde" school aan de Pieterskerkgracht om het hier geheel mee eens te zijn. Naar Houtkwartier Het gebouw is rijp voor de sloop, maar dit geldt natuurlijk niet voor het gedeelte wat is ondergebracht in de aangrenzende Latijnse school, die historische betekenis heeft. Stukje geschiedenis. Het Koninklijk Genootschap „Ma thesis Scientiarum Genitrix" werd opgericht in 1785 en heeft hiermee de verdienste de oudste Uitgebreid Technische School van Nederland te zijn, een school die bovendien Ko ninklijke bescherming geniet. H.M. de Koningin is Beschermvrouwe, hiermee vele vroegere Oranjevor sten opvolgen. Als eerste huisvesting vermelden de archieven van de school een zaal boven de Rijnsburgerpoort in 1796. In de felle winter van 1895 hadden de Franse soldaten, die in deze poort gelegerd waren een groot deel van het houtwerk afgebroken en opge stookt. De regering van de stad liet de zaal herstellen en bestemde haar voor MSG. Later moest „Mathesis" plaats maken voor de al even oude (en ook nog springlevende) „Ars Aemula Naturae". Dit gebeurde in 1802 en sindsdien is MSG vele ma len verhuisd, tot het eindelijk vaste voet aan grond kreeg in het gebouw aan de Pieterskerkgracht waarin tot 1915 de gemeentelijke HBS, thans het Rembrandt-lyceum, was onder gebracht. Een deel van het gebouw, n.l. de Latijnse school was toen al afgekeurd wegens ongeschiktheid: te weinig licht en lucht. MSG is in de loop der jaren snel gegroeid, zo dat er nijpend ruimtegebrek ont stond. Het creëren van een dag school men had tot dan alleen in de avonduren les gegeven in 1951 was aanleiding tot de plannen tot bouw van een nieuwe school. De be zetting was 's avonds zo zwaar, dat vele klassen een ongunstig rooster kregen, waardoor leerlingen méér avonden naar school moeten dan nodig was bij voldoende ruimte. Het gebouw. Het nieuwe shcoolgebouw werd ontworpen door de architecten Lu cas en Niemeyer te Voorburg. Het terrein ligt gunstig, dicht bij het station. Er is gestreefd naar zoveel mogelijk licht en lucht. Veel leerlin gen komen uit de omtrek van Lei den tot Bodegraven, Haarlem en Zoetermeer toe. Aan de voorzijde bevinden zich de leslokalen, in een korte zijvleugel de tekenzalen, beide hebben drie verdiepingen, de derde vleugel heeft twee verdiepingen en bevat een cantine, dienstzalen, biblio theek, administratieruimte en dok terskamer. Het gebouw ligt om de laboratoria en werkplaatsen heen. De school omvat 15 lokalen voor theo retisch onderwijs, zes tekenzalen, practicum voor natuurkunde, labo ratoria voor materiaalonderzoek, zwakstroom, meetkamer, etc. De directeur, de heer Engels, gaf ons de volgende beschrijving: Bij het binnentreden van de school komt men in een ruime hall, van waar men uitkijkt op een bin nenhof, direct rechts bevindt zich de cantine, tevens bioscoopzaal, 220 m2, direct daarachter vindt men de cen trale garderobe, vanuit deze cen trale garderobe komt men via een was- en kleedinrichting in de werk plaatsen. Deze werkplaatsen zijn ruim en licht, er is geen verdieping boven, dus veel lucht. De totale op pervlakte is plm. 1000 m2, verdeeld over 3 vakken. In het laboratorium voor mate riaalonderzoek zyn de instrumenten voor modern onderzoek aanwezig en de leerlingen voeren hier zelf het onderzoek uit, onder leiding van een leraar. Hetzelfde geldt voor meet techniek, een vak dat steeds meer de aandacht vraagt. Vanuit de garderobe bereikt men direct de gymnastiekzaal, met aparte kleedkamer, douche-cellen en voe tenwasbak. De zaal ligt vrij van de rest van het gebouw, zodat geen les sen gestoord kunnen worden en de gymnastieklessen niet geruisloos be hoeven te verlopen. Het is op deze wijze ook toegankelijk voor anderen dan leerlingen van de school. Vanuit de centrale hall komt men in het trappenhuis en vandaar in de gang naar de leslokalen. Tot de eerste klasse van het Gym nasium te Leiden zijn toegelaten: Wilma Bakema, Leiderdorp, Rein Bakhuizen van den Brink, Bob Blank- waardt, Binnert Boeke, Adèle Bon- jer, Katwijk aan Zee, Eise Borgers, Leidschendam, Tilly Bos, Dick Bou- man, Pieter Boutkan, Leiderdorp, Herman Buisman, Edith van Calcar, Kol ja Diakonoff, Herman Doeleman, Loek Eilander, Elle van Eyken, Paul Gans, Noordwijk a. Zee, Okke Groot (voorw.), Ewald Hekking, Carla Hermsen, Joke Hoelen, Jan Hofstee, Han Hoogesteger, Oegstgeest, Rob de Horn, Dick Huisman, Marjan Huls- i bos, Adeline Idema Greidanus, Noord- wijk aan Zee, Margreet de Jonge, Katwijk aan Zee, Jolien Kaptein, An neke Klerks, Frits Koetser, Voorscho ten, Jan Hein Koningsveld, Freddy Kooyman, Simon Kooyman, Hanna Kraan, Oegstgeest, Her.nie Krouwel, Voorschoten, Doortje Kuenen, Eduard j Kukenheim, Gert Leurdijk, Rijk j Luyendijk, Johan de Meyere, Betty Moeliker, Hannie Muller, Voorscho ten, Jaap van der Nat, Leiderdorp, Arnold Niessen, Christien de Nooijer, Auke Oosterhoff, Wieb Pera, Arjanne van Raalte, Katwijk aan 'Zee, Henk Wim van Randijk, Madeleine van Rossem, Gerard Schippers, Maria Smit, Voorschoten, Ria Smit, Piet Stokvis, Jan Swen, Voorschoten, Ray Troost, Anneke Verwey, Warmond, Margreet van Vianen, Katwijk, Eddy van der Vliet, Gerardien de Vos, Kit ty Vrijenhoek, Oegstgeest, René Was senaar. Betty van Weizen, Dick van Weizen, Paula Witkam, Karst Woud stra, Gert Jan de Wijn, Zoeterwoude, Irma Zeeman, Koos Zondervan, Ar jen van der Luit, Katwijk a. Zee, Henk Offringa, Katwijk a. Zee, Zeger van Asdh van Wijck, Alphen a. d. Rijn, Jan Lange, Freddy Dingelhoff. Diemen (N.H.). Waar geen plaatsnaam vermeld wordt, is deze Leiden Van de 81 kandidaten werden er 7 afgewezen. Afwisselend werk voor de ongeschoolden is tegenwoordig zeldzaam. Bij de Koninklijke Zilverfabriek ,3EGEER" bestaat echter nog volop gelegenheid om na een korte inwerktijd een prettige afwisselingsrijke werkkring te vinden. Loon met premie zoals in de metaalindustrie. kunnen elke dag op de fabriek Leidseweg 219 te Voor schoten meer inlichtingen verkrijgen. Leids dierenasiel wordI tijdelijk toevluchts-oord, géén slachtplaats Geslaagden toelatingsexamen R.K. Lyceum St. Bonaventura Van de 143 kandidaten voor het toelatingsexamen van het Lyceum werden de volgenden toegelaten: M- Aartsen, Katwijk; L. van Bas ten, Leiderdorp; J. Belt; J. van Ben ten; J. H. Bergmeijer, Oegstgeest; T. Biegstraten; W. Bierman, Zoeter meer; T. Blom; P. v. d. Bosch; K. Bot; P. v. d. Broek; G. v. d. Burgt; J. van Buitenen; B. Chorus, Oegst geest; B. van Cleef, Oegstgeest; B. de Croock, Noordwijk; R. Dessing, Noordwijk; H. van Diest; E. Dul- laart; H. Dullaert, Oegstgeest; J. v. Eisen, Oegstgeest; K. van Engelen; J. van Eijden; G. Fa very, Bodegra ven; L. Floor, Noordwijk; A. v. d. Geest, Oegstgeest; A. Goosen; B. Gottschalk, Katwijk; K. Grimber gen; G. Grippeling, Oegstgeest; H. de Groot; F. Grundemann; K. van Haasteren; R. Heek, Zoeterwoude; J. van Hellemond, Noordwijk; G. v. d. Heijden; J. Hocks; J. Hogeling; M. Hollander; L. Hoogenboom; N. Huy- bers; L. Jansen, Noordwijk; A. de Jong; J. van Kempen; J. Klein, Zoe terwoude; A. Koek, Zoeterwoude; H. Kolfschoten, R.Veen; P. Laagland; Zuid-Hollands muziek-concours Elf harmonie- of fanfarecorpsen hebben gisteren op vreedzame wijze de degen gekruist, in Treslong te Hil- legom. Iedere vereniging heeft gepro beerd een zo hoog mogelijke zege palm te behalen. Niet ieder corps is het gelukt de zo begeerde eerste In een beknopt relaas zullen we de onderscheidene prestaties onder de loupe nemen. De prestaties der corpsen. Tweede afdeling fanfare. Ver- prijs in de wacht te slepen, maar al plicht nummer Divertimento van kwam het dan niet zover, en bleef het bij een tweede prijs, dan nog is er een prestatie geleverd die een bekroning verdiende. Er was nogal enig verschil te beluisteren in de mu zikale uitvoeringen. De jury heeft dit in de puntenwaardering zeer terecht Eric Ball. Liefde voor Harmonie te Roelofarendsveen. Vrij gekozen werk, Sinfonie Concertante van Boedijn. De uitvoering was wat slap van rhytmiek. Ook kwamen er verkeerde intonaties voor wat aan de stemming afbreuk deed. Verder kunnen de dy- laten uitkomen. De totale indruk namische tekens meer in het oog ge- mag echter wel zijn, dat er goed tot uitstekend gemusiceerd werd. Oskar Back in Concertgebouw gehuldigd In de grote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam is zaterdagavond een huldigingsconcert gegeven ter gelegenheid van de tachtigste verjaardag van de vioolpedagoog Oskar Back. Foto: De heer Back begroette de Bel gische koningin-moeder Elizabeth die het concert met haar aanwezigheid luister bijzette. werk 141 punten. Keuzewerk 126 punten. Totaal 267 punten. „St. Cecilia", Voorhout. Vrij num mer: Ballet Egyptien van Luigini Mol. Van deze harmonie hoorden we een uitstekende muzikale uitvoering. Het vrije nummer werd minder maar toch ook aceptabel uitgevoerd. Jammer vertoonde de stemming hier en daar vlekjes. Het keuzewerk was wel uit het oude repertoire. Deze vereniging kan uit de vele goede niei were nummers best een moderner nummer brengen. Niettemin viel er te genieten. Verplicht werk 159 pun ten. Keuzewerk 144 punten. Totaal 303 punten; le prijs. „St. Adrianus", Naardwijk. Ver plicht werk: 144 punten. Keuzewerk 144 punten. Totaal 288 punten; le prijs. Ere-afdeling Fanfare „St. Grego- rius" Duivendrecht. Verplicht werk 144 punten. Keuzewerk 147 punten. Totaal 291 punten, le prijs. L. Luyten, Stompwijk; F. Manshan- de, Lisse; J. Matze, Oegstgeest;- L. v. Maris; F. v- d. Meer, Oegstgeest; P. Mijnders; H. Montanus; N. Nieuwen- huizen, Zevenhoven; Ad van Noort; P. van Noort .Voorschoten; H. Nijs- sen; P. Onderwater, Zoeterwoude; M. Pannebakker, Hazerswoude; J. la Riviëre; T. Röling, Ter Aar; T. de Roo; P. Rijnbeek; M. Scholtz, Oegst geest; T. Sedelaar, Noordwijk; A. v. Slingerland; J. Smidt; T. Snijers; F. Stikvoort, Voorschoten; H. Stol; A. Stolwijk; C. Stolwijk; S. Strijk; D. Suvaal, Zoeterwoude; A. v. Swieten; J. Tolenaar; H. v. d. Tuin; P. Ver hoef, Oegstgeest; J. Verkleij, Hazers woude; J. Vink, Noordwijk; J. Vis, Noordwijk; S. v. d. Voort, Noord wijk; J. Vreeburg, Katwijk; W. Vree burg; P. de Wekker; A. Westen; L. Wever, Boskoop; W. van Woerden, Oegstgeest; S. v. d. Zon, Hazerswou de; H. van Zonneveld; C. van Zijp; M. de Jeu, Oude Wetering; T. de Wit R van Ulden; M. Nijkamp. Waar geen plaatsnaam is vermeld is dit Leiden. Van 17 kandidaten wordt een her examen afgenomen. R.K. LYCEUM „ST. BONAVENTURA" Geslaagd voor het eindexamen H.B.S.-diploma A: Wijnand van Appel, Jan Blom, Rijnsburg, Rob Fallaux, Han Foppen, Ongeveer lVt maand geleden is de bouw van een dierenasiel aan de Bes jeslaan te Zoeterwoude begonnen. De grondwerken voor de hokken wa ren enkele weken geleden reeds ge reed gekomen, terwijl de woning van de asielhouder haar voltooiing nu nadert. Op min of meer officiële wij ze werd zaterdagmiddag de eerste steen gelegd. Als vertegenwoordiger van de Leidse jeugd, die deel heeft genomen aan de indertijd gehouden zilvervlootactie, was op het terrein aanwezig de 12-jarige Victor Lens. Deze jongen heeft kans gezien om niet minder dan 246 artikelen aan de man te brengen en het valt dus wel te begrijpen dat hem de eer te beurt viel de eerste steen in een der muren van de bijna gereed zijnde woning te metselen. Voordat het echter zover was heet te de presidente van de afdeling Leiden van de Ned. Ver. tot Bescher ming van Dieren, mevrouw I. Mak, alle belangstellen hartelijk welkom. In het bijzonder begroette zij burge meester jhr. mr. F. H. van Kinschot. Mevrouw Mak vond het jammer, dat de burgemeester van Zoeterwoude, die met vakantie is, niet aanwezig kon zijn. Het is toch eigenlijk aan hem te danken, dat wij hier nu bij een kunnen zijn, aldus de presidente. Wanneer over enkele maanden het Leidse dierenasiel geopend zal wor den is er tenminste een middelpunt vanwaaruit men intesief kan werken, zo vervolgde de presidente Het asiel Herman ian Geest, Den Haag, Jaii Z»1 ™ete" zijn ee" tÜdelijk toe" houden worden. Dit waren dan van die gebreken die te horen waren, maar naarnaast was er ook veel goeds. De jury beloonde de prestatie met een eerste prijs. Verplicht werk 135 punten. Keuzewerk 132 punten. To taal 267 punten. Ie prijs In deze zelfde afdeling speelde ook Finis Coronat Opus uit Bisschehoofd. Verplicht werk 144 punten. Keuze werk 138 punten. Totaal 282 punten, le prijs. Afdeling Uitmuntendheid Harmo nie. Verplicht nummer Oud Holland se Dansen van Julius Röntgen. „St. Cecilia" Leidschendam. Vrij nummer: Kleine Blaasorchestersui- te van E. Fülling. De uitvoering liet enkele ongelijkheden horen. Ook de stemming was niet altijd fraai. Het I wjjk. kleine koper moet zich in acht ne men voor ruw spel. De indruk van het geheel was een wat zware uitvoering. Verplicht werk 132 punten. Keuze werk 129 punten. Totaal 261 punten; 2e prijs. „St. Gregorius, Kwitsheul. Ver plicht werk 129 punten. Keuzewerk 126 punten. Totaal 255 punten; 2e prys. „St. Radboud", Kethel. Verplicht werk 132 punten. Keuzewerk 126 punten. Totaal 258 punten; 2e prijs. „L'Union", Heythuizen. Verplicht werk 147 punten. Keuzewerk 147 punten. Totaal 294 punten; le prijs. Ere-afdeling Harmonie: Verplicht numer Prelude Dialogue et Varia tions van M. Boekei. Superieure afdeling fanfare. Ver plicht nummer Mouvements Sympho- niques van Herman Strategies Vrij nummer Immage's d'Ete, van Moeren hout. „Excelsior", Noordwijk. Deze laatst optredende vereniging leverde de beste prestatie van de dag, ja van het gehele concours. Van het razend moeilijke nieuwe werk van Strategier werd een indrukwekkende vertolking gégeven. Ook het vrije nummer ge noot een uitvoering waarnaar we met genoegen hebben geluisterd. Verplicht werk 159 punten. Keuze werk 165 punten. Totaal 324 punten, le prijs met lof der jury. De dagprijs voor het hoogst aantal punten van de tweede concoursdag viel ten deel aan „Excelsior" Noord- De Burgemeester Keijzer-wissel- beker voor het hoogst aantal punten van het gehele concours komt dit jaar in het bezit van „Excelsior" Noordwijk. De beker voor het op een na hoogst aantal punten van het gehele con cours gaat dit jaar naar „Juliana" te Stompwijk. Uitslagen van de marswedstrijd: Liefde voor Harmonie, Roelof arendsveen, 96 punten, le prijs; St. Gregorius, Duivendrecht, 84 punten, 2e prijs; St. Cecilia, Schipluiden, 96 punten, le prijs; Excelsior, Noord wijk 102 punten, le prijs, tevens de marswisselbeker voor het hoogst aan- ,St. Cecilia", Schipluiden. Verplicht tal punten in de marswedstrijd. van der Geest, Noordwijkerhout, Eddy 't Hart, Peter Hoogduin, Lucia Jans sen, Piet de Jong, Roelofarendsveen, Fia Kemp, Oegstgeest, Ed de Keu- ning, Margriet Neefjes, Noordwijk, Adrie v. d. Poel, Zoeterwoude, Ma rijke Schrier, Harry Vlasveld, Zoe terwoude, Ton Vollebregt, Oegst geest, Jos Vreeburg, Jos Vreeswijk, Alphen a. d. Rijn, Ank Wesselingh, Zoeterwoude, Peter Witteman, Hoog- made, Ad. l'Abée, Lisse, Gijs den Dubbelden, Oegstgeest, Hans Nipper, Wassenaar, Hubert Vlaming, Sassen- heim, Sjaak v. d. Voort, Noordwijk, Ria Wesseling, Sassenheim. Helène Zandbergen, Warmond. Vier kankidaten werden afgewe zen. vluchtsoord voor alle dieren; geen gevangenis en geen slachtplaats dus! BIOSCOPEN. De films in de week van 1926 juni zijn door de Kath Film-Centrale als volgt gekeurd Casino: „Rockets Galore", alle leef-r tijden. „Ontvoerd door de contra spionage", 14 jaar „Hoe vertel ik het mijn dochter", strikt volwasse nen. „Donker Parijs" 18 jaar. „Brigade des doods", 14 j. (Donderd. „Liebe, Tanz und 1000 Schlager", alle leeftijden). Lido: Luxor: Trianon: Rex: Prinses Margreihe ontving de studentenpet Kroonprinses Margrethe van Denemarken heeft met goed gevolg haar eindexamen gedaan en zal nu haar studies voortzetten aan de universiteit van Kopenhagen Hier staat zij met Brigitte Juhl, haar klasgenoot van de „Amaliënborg Hogere School" (de lessen vonden plaats in het paleis Amaliën- borg) terwijl zij met trots de rood-witte studentenpet draagt.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 10