KLIEKJES Siaaisiefoto van hei Luxemburgse hof van KIEKJES ZATERDAG 20 JUNI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Een staatsiefoto van het Luxemburgs Groothertogelijk gezin met zijn vorstelijke gast, koning. Boudewijn van België. V.l.n.r. prins Charles, prins Jan, prinses Josephine Charlotte, koning Boudewijn, Groothertogin Charlotte en prins Felix. KINDEREN BRENGEN ƒ16 MIL JOEN BIJEEN VOOR KINDEREN IN MISSIE Het Centraal bestuur van de H. Kindsheid heeft op donderdag en vrijdag in Parijs onder leiding van de president, mgr. Bresolies, zijn jaarvergadering gehouden waarbjj o.m. de Nederlandse directeur der Pauselijke Missiewerken, mgr. J. J. van Hussen aanwezig was. Uit de bijdragen der kinderen uit 26 landen, waarvan er zelfs 16 als missiegebied bekend zijn, kon een netto-bedrag van ruim 15.862.000 ter beschikking worden gesteld voor de voeding en verzorging van kin deren, voor kraaminrichtingen, wees huizen, kinderbewaarplaatsen en scholen in de missielanden. In verge lijking met vorig jaar is er een voor uitgang van ruim ƒ3.235.000. Nederland neemt met een netto bedrag van 380.410,de zevende plaats in onder de deelnemende lan den. Tijdens de vergadering zijn 930 aanvragen om steun behandeld; 130 aanvragen zullen in de aanstaande d ecembe r- verg ad eri n g aan de orde komen. H. PRIESTERWIJDING Op zaterdag 27 juni zal mgr. Ma- thias Brans O.F.M.Cap. in de kloos terkapel van de Paters Montforta- nen te Oirschot de H. Priesterwij ding toedienen aan frater Helmut Drove van de Sociëteit der Paters Montfortanen. AUDIëNTIE BISSCHOP R'DAM Woensdag, 24 juni a.s., zal mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotter dam, geen audiëntie verlenen. Ronald heeft een bet overgroofvadei in de tijd, Ronald van Meurs, die gisteren in Rotterdam geboren is, heeft een bet-overgrootvader. De moe der van het kind, mevrouw Van Meurs, wonend aan de Korfma- kersstraat 7b, is 19 jaar. De vol gende generaties, die nog in le ven zijn, zijn: Ronalds grootmoe der (de moeder van mevr. Van Meurs, die 38 jaar is, Ronalds overgrootmoeder (van Tnoeders kant) die 59 jaar is en zijn bet overgrootvader (van moeders kant) die 80 is. BOLTINÏ IN HET ONGELUK GESTELD. In zijn uitspraak in het kort ge ding dat het Duitse circus Krone aanhangig heeft gemaakt tegen het Nederlandse circus Boltini (thans werkend onder de naam internationa le circus show) heeft de president van de Groninger rechtbank mr. C. J. J. W. van Groeningen de directie van het laatstgenoemde circus bevo len in haar reclame voortaan niet meer de naam „Kroonen" te gebrui ken. Op elke overtreding is een dwangsom gesteld van 1000. De in ternationale circus-show vermeldde op haar reclamebiljetten met grote letters de naam van de heer Kroonen die leider is van het circusorkest. De president was van oordeel dat hier door inderdaad verwarring bij het publiek ontstaat en het circus Krone nadeel kan worden berokkend. De gedaagde werd veroordeeld in de kosten van het geding. kunt U even gemakkelijk, maar veel beter een tintgevende haarwassing toe passen met POLYCOLOR Kleurshampoo 't hóórt hij uw make-upl Uw haar wordt bijgetint (zonder ver ven) in uw natuurlijke kleur of een mo dieuze nuance. (Keus uit 20 tinten!) Bij alle drogisten en par fumerie-zaken. Imp. LAHNEMANN Laren N.H. Postbus 18. (Advertentie) De vierjarige Jaapje Vos van de Van Adrichemweg te Rotterdam is gistermidadg bij het spelen op een bruggetje bij de van Noortwijcksin- gel door de opening van de brugleu ning gevallen en vedronken. Twee gealarmeerde gemeentewerklieden hebben hem boven water gehaald, maar het was reeds te laat. We beginnen deze week weer met de gebruikelijke ceremonie: die van het vaststellen van de samenstellende delen van het kliekjesmaal, dat we de vorige week voorschotelden. 1) Minister v. d. Berg neemt pools hoogte, vrijdag 12 juni; 2) Van Beet hoven in het straaltijdperk, woensdag 10 juni; 3) Van Beethoven in het straaltijdperk, woensdag 10 juni; 4) Graag een goede comedie, zaterdag 1 6 juni; 5) De lonen in Den Haag op de weegschaal, maandag 8 juni; 6) Dick Entoven reed in triomph naar de rood-wit-blauwe trui, maandag 8 juni; 7) Een krans op de zerk van Jacques Perk, donderdag 11 juni; 8) Diamant zonder-naam op zicht in Amsterdam, I woensdag 10 juni; 9) Een internatio nale ballonrace te Etten, maandag 8 juni; 10) Een burcht voor Maria, maandag 8 juni; 11) Gedenkpenning bij prinselijk huwelijk, woensdag 10 juni en 12) De prins wilde er het fijne van weten, zaterdag 6 juni. A. Develing, Meidoornstraat 16 te Leiden, werd bij loting aangewezen als winnaar van de prijs van vijf gulden, die ook deze week weer als „dessert" was gesteld. DE SCHOTEL VAN DEZE WEEK Lekker warm is het, de afgelopen dagen. Overal ramen open 6). Echt strandweer 1) en niets om met een ijsmuts op rond te strompelen 2) of met een dikke jas 7). Echt weer om iets koels te drinken 9), al is het ook geen bier.' Je kunt nu ook ruime keuze maken uit vele tenues. Spor tief 5) of meer gekleed 8) als je uit gaat. Naar de EXPO 3) is niet meer mogelijk maar er zijn nog tal van waardevoller uitstapjes 11). Het bloe mencorso is nog ver 4) maar reeds nu maken vele handen 10) voorbe- reddingen. WAT U DOEN MOET. Kunt u deze fotofragmenten thuis brengen? Moeilijk is dat niet, want u kunt er de krant bij-nemen als u die ten minste bewaard heeft. De omschrij ving, van de foto waaruit u een kliek je meent te herkennen daarvoor leent zich een eventuele fotokop bij uitnemendheid moet u wel verge zeld doen gaan van een datum, waar op de betreffende foto in de krant heeft gestaan. Als u uw oplossing onder het motto „Fotokliekje" voor donderdag a.s. inzendt aan de redac tie van De Leidse Courant, naakt u een goede kans, een prijs te winnen. leis anders zien, ieis anders doen MEDISCHE TIPS VOOR DE VAKANTIE Gehucht met drie kippen. Voor de geestelijke hygiëne moet u in de vakantie iets heel anders zien en iets heel ander doen dan u gewent bent. Dat wil zeggen dat iemand met een sleur baant je er het beste aan doet een avontuurlijke en inspan nende tijdsbesteding te zoeken. Mensen die gewoonlijk geen tijd hebben om hun pet te pakken, kun nen maar het beste gaan logeren in een dorp waar helemaal niets te beleven is. Iets anders zien, iets ander doen, dat betekent voor de huisvrouw géén kamers doen, géén bedden op maken, géén boodschappen doen, géén groenten schoon maken, niet koken, niet afwassen, niet afdrogen, niet stofzuigen, niet strijken. Verandering van klimaat. Deze algemepe regels gelden al lereerst voor de lichamelijke ge zonden. Wie echter aanleg heeft voor een of andere ziekte kan de vakantie soms goed gebruiken voor een verblijf in een voor hem of haar meer geschikt klimaat. Bronchitispatiënten, die aan de kust wonen, hebben er soms veel baat bij zichzelf een poosje te ver plaatsen naar bos of hei. Ook na de vakantie kunnen zij --r in hun oor spronkelijke omgeving dan vaak veel beter tegen. Trage dikke kinderen knappen dikwijls erg op aan zee, magere en nerveuze jongens en meisjes ziet men in een bosrijke streek tot vreugde van de ouders vaak geheel tot zich zelf komen. Pas op voor „zonnesteek" Warmte en zon gaan niet altijd samen, zeker niet in ons vochtrijke landje, waar het juist bij bedekte lucht heel drukkend kan zijn. Bij zulk soort weer doet men er goed aan zich luchtig te kleden en op eenhoping van mensen te mijden. Bij optredende hoofdpijn en dui zeligheid op zo'n benauwde dag is het beste zo spoedig mogelijk de koelte op te zoeken; een dreigende „zonnesteek" of „warmtestuwing" kan men het doeltreffendst bestrij den door binnenshuis in een koel vertrek te gaan liggen op een bed of bank. Wie onverhoopt eerste hulp moet verlenen aan een slachtoffer van warmtestuwing, moet de getroffene neerleggen, zijn kleren losmaken koelte toewuiven, hem zo mogelijk met fris water wassen of bespren kelen. Het gevaar van te overdadige di- rekte zonbestraling is iedereen be kend. Geleidelijkheid is de voor waarde voor prettig bruin worden Heel blanke en roodharige types moeten zich met en grote hoed en lange mouwen wapenen als tegen een vijand! Onze voeten deze zomer. Doe n de vakantie iets extra's voor de verzorging van uw voeten, die het hele jaar al opgesloten zit ten in hun leren gevangenis. Geef ze behalve een geregeld bad nu ein delijk ook ec - volop frisse lucht. Loop aan het strand vooral eens op 1 lote voeten, draag op ruwer ter rein sandalen. In die open rchoenen dan liefst sckken die vocht kunnen opnemen, vooral bij neiging tot sterk transpireren. Na zwemmen of baden moeten de voeten goed en stevig worden afge droogd, als de gelegenheid er is, is het goed om ie daarna in te poe deren. Voor bergtoeren of wandetochten heeft men natuurlijk niets aan open schoenen. Dan voldoen laarzen het best, vooral wanneer die zo ruim zijn dat ze plaats laten voor dikke v.-»llen sokken. Wie „doorgelopen hielen" heeft, behoeft niet voor de rest van zijn vakantie als invalide te zyn uitge schakeld. Als de wondplek wordt bedekt met een keurig glad zittend stukje kleefpleister, is de uitvaller meestal weer het ventje. Geneesmiddelen mee op reis? Bij het pakken voor de vakantie is het altijd 'e kunst om te sten wat u niet mee moet nemen. Het is daarom nuttig om tt piekeren over het kleinste en doelmatigste reisapotheekje Neem niet meer verbandmiddelen mee dan nodi- zijn om uzelf even uit de nood te helpen. Voor de rest is alles onderweg immers gemak kelijk aan te schaffen. Iemand die spoedig last van diar ree krijgt, neemt een beetje norit Modeschool frofs De modeschool van Hetzendor- fer in Wenen kan trots z(jn op haar leerlingen. De leerlingen, die dit Jaar de school verlieten, hebben traditie getrouw een grote modeshow ge houden van eigen ontwerpen en daarmee de bewondering van velen geoost. De rok werd net op de knie ge houden. Deze modellen kunnen 's middags en 's avonds, of bij inko pen doen en het maken van kleine bezoeken, gedragen worden. UIT DE KEUKEN GEKLAPT Hoewel in onze weekmenu's tips gegeven worden voor 't samenstel len van verantwoordde warme maal tijden, wil dat niet zeggen, dat de broodmaaltijden er dan niet op aan zouden komen. Niet alleen de keuze van de broodsoorten, waarbij zoals bekend, bruin- of volkorenbrood te verkiezen is boven het minder voed zame witbrood, is een punt van be lang, maar ook de broodbeleggingen vormen een bijzonder belangrijk onderdeel van de broodmaaltijden. In gezinnen met kinderen zullen meestal overwegend zoete beleg gingen op tafel komen. Alle kunst matig gefabriceerde als hagelslag, muisjes, enz. zijn beslist eerder schadelijk dan goed voor de gezond heid. Veel liever zal men gebruik maken van natuurlijke middelen als: citroenkaas, schijfjes appel of of banaan, honing, moes van ver schillende vruchten, enz. Juist in dit jaargetijde zijn de mogelijkheden hiertoe legio en doet men er verstandig aan daar zoveel mogelijk gebruik van te maken. ZONDAG: rauwkostslaatje: osse- haas, doperwtjes, -aardappelen; bessenbavarois. MAANDAG: goulash van rest vlees, bietjes, aardappelpurée; stekel varkentjes. DINSDAG: champignons met groe ne kruiden, rijst, tomatensla; ker sen. WOENSDAG: groentesoep met rest rijst; andijviekropjes gevuld met kaas, rauw gebakken aardappelen DONDERDAG: gebakken bloemkool saucijsjes, aardappelen; karne- melkpudding. VRIJDAG: gebakken paling, snij bonen, aardappelen of gebakken lever, snijbonen, aardappelen; muesli. ZATERDAG: gekookte macaronie, zure saus, harde eieren, kropsla; aardbeien. Recept: Stekelvarkentjes 3 eieren; 3 dl melk, 25 g suiker, citroensap, 8 puntbroodjes. De eieren met de melk en suiker los kloppen de citroensap erdoor doen en de broodjes in het vocht weken Ze daarna goed uit laten druipen en in frituurvet of in rooi boter in de koekepan bakken. De broodjes daarna bestrijken met wat abriko zenjam en er rechtop snippers amandelen inprikken. Recept: Gebakken bloemkool De bloemkool niet te gaur koken, goed uit laten lekken en in gelijke boeketjes verdelen. Roomboter in de koekepan bruin laten worden en hierin de stukjes bloemkool snel even bakken. Op een schotel leggen en bedrui pen met de bruine roomboter waar eerst wat citroensap en gehakte pe terselie door is geroerd. mee; iemand die spoedig geplaagd wordt door hoofdpijn, wapent zich met een paar aspirine tabletjes. Wie slecht bestand is tegen het vervoer per bus, trein, schip of vliegtuig, doet er goed aan zich te voorzien van tabletjes tegen de zo genaamde reisziekte. dr. H. W. Scalongne U weef ook niet alles Appelmoes zonder suiker maakt u van half om zure en zoete appe len. De zoete appelen moeten eerst gekookt worden. Naderhand voegt u de zure er'.ij, Moet u een ei kloppen, maak de kom, waarin u dit doet, eerst nat, het geklopte ei zal dan niet meer voor de helft aan de zijkanten kle- Als de mayonnaise maar nie* dik wordt, voegen we er een lepel heet water ann toe (d- lepel van te vo ren even in het hete water houden). Niet tegen de muur! Als u een gloednieuw huis betrekt (gesteld dat het u toegewezen wordt!) i laats dan uw meubels niet pal tegen de muur, doch op minstens 15 cm af stand. Bruine vingers, ontstaan door het schillen van fruit, uien enz., kan men schoonmaken met een stukje citroen. Goed wrijven. Verf, waarop een velletje is ge komen, kan men zeven door een oude nylon kous. Eerst de verf goed omroeren. Smeer de druppeltjes vitamine, die uw huiskat moet innemen, op z'n pootje en u hebt geen moeite de druppeltjes naar binnen te krij gen. Italiaanse sla wordt gemaakt van worteltjes, bloemkool, komkommer en tomaat, benevens "'3t augurkjes en een ei. Dit alles fijn snijden. Ver der een sausje maken van wat sa- lata, maccaroniwate en kruiden. De gekookte maccaroni in kleine stukjes snijden en alles door elkaar mengen. Een paar tukjes augurk, ei en tomaat achterhouden om te garneren. Aardbelenbedden mogen geduren de de bloeitijd niet geschoffeld wor den. Geweckte groenten en fruit zyn bruikbaar, als het glas onbescha digd is en de flesse, goed gesloten zijn gebleven. Men kan dit zelf con- stateren, doordat men bij het ope nen der flessen lucht naar binnen hoort zuigen. De buitenzijde der flessen moet men voor het openen afspoelen met verdund bleekwater. De inhoudt dient gekookt te worden, gedurende tenminste 15 minuten. Met een oplossing van 5% magne siumchloride voorkomt men onkruid in het grint. Schroeivlekken in een wollen pan talon kunt u behandelen met lauw water waarin borac .s opgelost Met schoon koud water naspoelen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 4