Warmondse bezwaren tegen fietspaden De Kleine Paradijsparade Inauguratie van prof dr P. J. Kooreman ZATERDAG 20 JUNI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 De raad van Katwijk aanvaardde het zwembad-plan Bromfieisnozems aan banden gelegd een reeks van verkeerswijzigingen te Katwijk aan Zee waarvan wel de voornaamste is, om de Boulevard in de periode van 1 mei tot en met 31 augustus dagelijks van 19 tot 24 uur in beide richtingen gesloten te verklaren voor rijwielen met een in geschakelde hulpmotor. De omstandigheid dat jeugdige bromfietsers veel gevaar voor de bewoners en de wandelaars veroor zaken maakt het noodzakelijk deze maatregel te nemen, zo zeggen B. en W. De omstandigheid dat deze jeug dige berijders van bromfietsen de Boulevard en het parkeerterrein al daar als racebaan plegen te gebrui ken, maakt deze maatregel nood zakelijk. Vrijwel alle leden voerden hier over het woord. De heer N. Ouwehand verklaart zich tegen het verbod voor brom fietsers des avonds op de Boulevard. Als de politie toeziet, dat niet meer dan 10 km. gereden wordt kan hier niets tegen zijn. Spr. vindt het een vrijheidsbe knotting. Dr. L. Borleffs heeft ook aanmerkingen, evenals de heer Haas noot, die betwijfelt of „ze in Den Haag" wel verstand hebben. Dit in verband met de regeling voor de Prov. weg waar de gemeente geen zeggenschap heeft en het gevaar dus blijft bestaan totdat de heren in Den Haag zo goedwillig zijn hierin ver andering te brengen. De heer A. Pronk als lid van de verkeerscom- missie wijst er op dat elke maat regel een achtergrond heeft. De ver- I keerscommissie heeft een en ander flink onder de loupe genomen en j maatregelen kunnen niet uitblijven. I De heer Nasveld zou op bepaalde I punten knipperlichten wensen. i Dr. G. W. O verdij kink zegt dat de goeden onder de kwaden moeten lij den. De politie is het, die aan een en ander paal en perk moet stellen. De heer Timmermans wijst er op dat een parkeerterrein toch geen race- j plaats mag zijn. De heer H. J. Grim- bergen vraagt de aandacht voor de gevaarlijke oversteek Wassenaarse j weg-Tulpstraat, waar op bepaalde uren dagelijks enkele honderden j kinderen de Molentuinweg moeten oversteken en vraagt hiervoor extra maatregelen. De heer A. Berkheij méént dat de politie te slap optreedt 1 en de heer A. Wassenaar wil een (Eerste gedeelte reeds gisteren geplaatst) B. en W. verzochten de raad voor de tewerkstelling van minder-valide arbeidskrachten op z.g. buitenobjec ten, een crediet te verstrekken van ƒ19.145,vermeerderd met ƒ5008, voor reserve, is totaal ƒ24.145, waartegenover aan inkomsten we gens rijksbijdrage staat een bedrag van 7665,De raad aanvaardt dit voorstel. Een voorstel tot het uittrekken van een crediet, groot 9000,voor de verbouwing van de Openbare school aan de Voorstraat, waardoor ver schillende verbeteringen worden aan gebracht die volgens het hoofd der school en de schoolarts nodig zijn krijgt de goedkeuring van de raad. Het bestuur van de Geref. School te Katwijk a. d. Rijn verzoekt mede werking voor het aanschaffen van een hoeveelheid leermiddelen en schoolbehoeften. Goedgekeurd. Het bestuur van de Geref. school te Katwijk aan Zee verzoekt medewer king voor verandering van inrich ting. De school is van 1885 en enige verbeteringen zijn strikt noodzake lijk. Ook hiertegen geen bezwaar. Het bestuur van de Ver. tot stich ting en instandhouding van een Chr. School voor L.O. en U.L.O. vraagt medewerking voor de aanschaf van nieuwe banken, lessenaars, stoelen, enz. Goedgekeurd. Het bestuur van de Chr. Industrie- en Huishoudschool vraagt medewer king in verband met de noodzakelijk heid van uitbreiding der school. Geen bezwaar bij de raad. In de zitting van de Katwijkse raad werd donderdag voorts gespro ken over het zwembad. Reeds op 29 september 1955 besloot de raad in principe tot stichting van een over*- dekte zwem- en badinrichting op een terrein in de omgeving van de Randweg. Ook toen reeds werd aan B. en W. opgedragen, de definitieve plannen te doen uitwerken en op grond daarvan een nadere kosten berekening te doen maken. Deze plannen, waarvan de realisering is gedacht bij het kruispunt Meeuwen- laan-Boslaan, zijn thans in het sta dium gekomen dat contact dient te worden opgenomen met een te dezer zake gespecialiseerde instelling. B. en W. hebben zich daartoe in verbinding gesteld met de N.V. „De Verenigde Sportfondsenbaden" te Amsterdam. Deze N.V. heeft zich bereid ver klaard, het ontwerp bestedingsklaar te maken. De kosten van het des wege uit te brengen advies worden geraamd op 8000,welk bedrag in mindering zal worden gebracht op het verschuldigde honorarium indien tot uitvoering van het plan wordt overgegaan. (Dit laatste volgens de tabellen van de B.N.A. en van de Ver. van Delftse Ingenieurs). B. en W. zeggen te verwachten dat aan de voorbereiding van het pro ject nog andere kosten verbonden zullen zijn, te schatten op 2000, zodat het geheel 10.000,zal ver gen. Zij stelden daarvan de raad voor hen te machtigen aan de N.V. De Ver. Sportfondsenbaden opdracht te geven genoemd ontwerp beste dingsklaar te maken en hen het ge noemde crediet te verstrekken. De heer Haasnoot opende de rij van sprekers .met zijn vreugde uit te spreken over het feit dat de plannen' vorderen. Hij was bang dat er weer moeilijkheden zullen komen. De zwembad-plannen dateren reeds van 1946. Spr. zegt te hopen dat het nu een definitieve toezegging is van B. en W. Dr. G. W.' Overdijkink spreekt in gelijke geest. Tot heden kreeg spr. steeds de indruk dat „de boot op gehouden werd". Laten B. en W. nu goed maken, wat zij voorheen te kort geschoten zijn. De heer D. v. d. Marei was niet ingenomen met dit voorstel. De heer D. J. Kleen gaat in op hetgeen vroeger het motief van B. Cll WCC1V en W. was. Nu de geldmarkt gun- werd er titt de I Jsselmeer* de zon. stiger is is het voorstel meer aan- gebieden van Gelderland Het is eigenlijk won- nemelijk. Wij willen alles wel gaar- en Utrecht melding ge ne hebben maar de centen moeten maakt van grote pluis- *"e"s> vroeger aacni er voorkomen. Spr. is nu voor het wol)?®P het land bin- dat het toverplanten vnnrc*pl nendrmgen. Het zijn wol- r"n' 7e* t> -«-V ken van zaad, dat naar heer v- Duyvenbode acht de men met vrij grote zeker- tijd nu eerst ryp voor verwezenlij- heid aanneemt afkom- king. Ook de heer Nasveld verklaart stig is van gras, riet en zich voor het voorstel. Wethouder onkruid in de polder Fle- Bloot en de voorzitter pleiten nog voland, waar men in het zonder zaad. voor het voorstel. Zij zeggen dat nu af2e^°P.en najaar riet heeft «rmsnnr parkeerverbod voor de gehele Mo lentuinweg. De heer v. Duyvenbode is het hier mede eens en spreekt schande van de invasie van bromfietsers op de Boulevard die niet alleen een ge vaar veroorzaken, ook het oorver dovend lawaai van die nozems is voor de Boulevardbewoners buiten gewoon hinderlijk. Een reeks van adressen is hier voor bij het gemeentebestuur inge zonden. De voorzitter bespreekt dan uitvoerig het voorstel en wijst er op dat deze verordening wordt vast gesteld, geldend tot 31 augustus, om dan nogmaals bekeken te worden in de verkeerscommissie en daarna op nieuw in de raad. Dat het politietoe zicht onvoldoende is, is niet juist. Soms worden vele bekeuringen per dag gemaakt. Genoemde maatrege len zijn beslist nodig. Wethouder v. d. Plas zegt aanvankelijk tegen het verbod voor de bromfietsers na 7 uur te zijn geweest, maar na een week controle is spr. van inzicht radicaal gewijzigd. Het voorstel wordt dan met alg. stemmen aangenomen. Dr. L. Borleffs zegt dat er veel klachten zijn over de lucht die de grasdroge rij aan de Valkenburgse weg ver spreid. Zijn er geen bepalingen vast te stellen, dat deze hinder wordt weggenomen? De heer A. Berkheij heeft nogmaals klachten over het open zijn op zondag van het tram- wachtlokaal. Het gaat niet over het Verlof B, maar over de oneerlijke concurrentie door het verkopen van sigaretten, sigaren, koeken enz. Dit gevoegd bij de gestoorde zondags rust, wil spr. maatregelen hiertegen. Brandenburgerpoort: een waardevol symbool Omgeven door een grote menigte, verkoopt de burgemeester van West-Berlijn, Willy Brandt, speldjes voor het opbouw-fond s van de Brandenburgerpoort. „WANNEER...}" Ja, kunt u zich die vraag voor stellen van die mensen, die alsmaar staan te kijken wanneer er einde lijk eens een bootje komt dat hun zal verlossen? Nou, net zo denken die duizenden gelovigen in onze parochies die 's Zondags geen plaats kunnen vin den in onze kerken, omdat er „Kerkennood" is. Help daarom uw Bisschop kerken bouwen. Offer daarvoor iedere week Een kwartje extra Steunt de Bijzondere Noden. Helpt Uw Bisschop kerken bouwen Stort Uw offer op giro 647700 t.n.v. de Vicaris Generaal - Bisdom RotterdamKerkenbouw Advertentie KATWIJK GETUIGEN GEZOCHT De hoofdinspecteur van politie te Katwijk verzoekt hen, die getuigen zijn geweest van een aanrijding tus sen een rijvfiel met hulpmotor en een rijwiel, die vrijdagmiddag j.l. omstreeks half zes plaats vond op het rijwielpad langs de Zeeweg, on geveer ter hoogte van de Stengelin- straat, en waarbij een 11-jarig meisje werd gewond, zich ten spoedigste te vervoegen aan zijn bureau, Voor straat 46 te Katwijk aan Zee voor het verstrekken van inlichtingen. ZOETERWOUDE Rijwieltochten. Op de voor avond van het grote wielerfeest zijn er geen zorgen over de weersgesteld heid. De barometer blijft nog steeds even hoog staan. Dit zal zeker leiden tot een ongekend hoog aantal deelne mers. Het aantal inschrijvingen heeft reeds ver die van het vorige jaar overschreden, zodat de taak van de commissie dit jaar wel zeer zwaar zal zijn. De grote toewijding en ervaring Rust verstoord - Kooirecht geschonden B. en w. van Warmond hebben aan Prov. Staten een adres gezonden, waarin bezwaren worden ontwikkeld tegen een onderdeel van rijwielpad no. 2 een z.g. uitloper vanaf Zeven huizen, langs het Zweiland naar de Kaagsociëteit, alhier. B. en w. zijn nl. van oordeel, dat de watersport en de recreatie te water ernstig zal worden gehinderd en be lemmerd door de aanleg van een dergelijk rijwielpad. Het essentiële van bedoelde recreatie is namelijk gelegen in het zo rustig en onge- van de commissie waarborgen een goede organisatie, zodat het voor de deelnemers weer een heerlijke en gezellige dag zal worden. De uitslag van de beide tochten zien wij met belangstelling tegemoet. Van zaden en sporen me kracht van het minus cule sporenzakje, dal openbreekt. De rest doel van vroeger herinneren, hoe wij vroeger distel- pluizen in een doosji In de afgelopen week de wind en de warmte van zamelden, dat wij op een geheim plekje verborgen Ze bloeide niet als men zaaide, wat men voor zaad aanzag, dan kwam er niets op: Het lag duc voor de hand, dal de plant zich voortplantte spoed betracht zal worden. Het voor stel wordt dan z.h.st. aangenomen. Het verkeer. In verband met de verbetering van het verkeer in de omgeving van de Rijnbrug, de Molentuinweg en de Wassenaarse weg zijn volgens B. en W. enige maatregelen noodzakelijk en wel: 1. voorrangskruising Sandt- laan-Overrijn, in dier voege, dat het verkeer op de Sandtlaan voorrang heeft; 2. verbod doorgaan van het verkeer aan de oostzijde van de nieuwe brug bij nadering van ver keer op de Molentuinweg; 3. voor rangskruising op de Molentuinweg- Valkenburgse weg met dien ver stande, dat het verkeer op de Mo lentuinweg voorrang heeft; 4. ver bod wachten voor de noordzijde van de Molentuinweg om verkeersop stoppingen na het neerlaten van de Rijnbrug zoveel mogelijk te voor komen; 5. voorrangkruising Molen - tuinweg-Wassenaarse weg-Tulpstr. met dien verstande, dat het verkeer op de Molentuinweg voorrang heeft; 6. gesloten verklaring in beide rich tingen van de voetbrug tussen Over- rijn en Rijnstraat voor alle motor rijtuigen en alle wagens; vervolgens gezaaid het water sneller te doen verdwijnen maakten onzichtbaar. Hel uit bij het droogmalen achtergebleven modder- velden. zelfs geleurd vertel len oude boeken dat eer boer, die varensporen in Nog nooit eerder had kl^.npen Jha^d gekre- men zulk een „zaad-inva- gen, thuiskomen-, zijn vrouw begroette. Die schrok zich een straatje om want nergens was haar uimium man te bekennen: eerst groeid ten noorden van^e Joe.n zijn klompen uit- meegemaakt. Maai ook heeft er nog nooit sinds mensenheugenis zo veel riet en onkruid ge- Lage Veluwe, waar eeu wenlang allee, maar wa ter geweest is. De '.antenzaden door de wind wordt vervoerd, is niets nieuws. Er zijn tal van zaden: graszaden, za den van distels en paar debloemen (en tal van an dere planten) en ook de sporen van varens etc., die door de lucht emigreren De meest primitieve le den van de flora, de spo- renplanten, waartoe ook de varen behoren, doen dal al. Sporen zijn zo licht dat ze zonder speciale voorzieningen al zweven trok werd hij baar! Ook veel stuifmeel voor zover het niet door insecten wordt getranspor teerd, vindt zijn weg op de vleugelen van de wind Dat ondervinden vooral in de hooitijd de mensen die gevoelig zijn voor hooikoorts. De pluisjes, die boven goedje te Ook zijn er zaden, dit blijven haken of plakken aan alles, waarmee ze in aanraking komen. Zo bij voorbeeld die „mouwkrui pers", een grassoort waar van we als jongens de aren in een mouw of broekspijp stopte, in af wachting wa- we hem 'i avond bij het uitkleden helemaal zouden terug vinden. Tot de soorten die dit steem aanhangen behoort ook de „ossen- tong", die in de duinen groeit en waarvan dege nen, die dwars door de duinen naar het strand plegen te lopen zeker al eens last hebben gehad; zicht- en ook de „klitten", die straatjongens elkaar zc graag in de haren gooien Voorts zijn er planten die zich op hun toekomsti ge woonplaats laten zaaier door de vogels, die zich tegoed hebben gedaan aan het zaad, bessen bijvoor beeld, van hun soort. Er alle kans, dat de cran- stoord mogelijk kunnen genieten van het aanwezige natuurschoon. Voorts zal het aanlopen door de watertoeristen van de wallen, waar langs het onderhavige gedeelte rij wielpad is geprojecteerd, een groot deel van zijn aantrekkelijkheid ver liezen, omdat het geen zin meer heeft dan aldaar nog rust en ver pozing te zoeken. Ook zal het kijken vanaf het rijwielpad naar de veelal in luchtige kledij zeilende of rus tende watersportbeoefenaars, niet te voorkomen zijn, met het alsdan te duchten gevaar, dat dit kijken verge zeld zal gaan van minder oirbare op- of aanmerkingen. Eveneens zal het zwemmen zonder controle en tot last van de zeilers, zeker toenemen. B. en w. dringen er dan ook met de meeste klem op aan vorenbe doeld gedeelte van het geprojecteer de rijwielpad no. 2 van het plan af te voeren. Voorts is rijwielpad no. 3 zodanig geprojecteerd, dat een gedeelte daar van komt liggen binnen het kooi recht van de aan deze gemeente in eigendom toebehorende en nog volle dig in bedrijf zijnde eendenkooi. Namens deze gemeente als eigena resse dezer eendenkooi hebben b. en w. grote bezwaren tegen een rijwiel pad binnen dit kooirecht. Hierdoor zal de rust van de eendenkooi, welke rust van vitaal belang is voor de eenden-vangst, nl. ongetwijfeld ern stig worden verstoord. Inbreuk op het bij de wet beschermde kooirecht kan dan ook niet worden toegestaan. B. en w. verzoeken derhalve drin gend het gedeelte van het rijwiel pad no. 3, dat geprojecteerd is bin nen bedoeld kooirecht, eveneens van het plan af te voeren. 12.00 AVRO, 17.00 VPRO, 17.30 VARA 20.00—24.00 AVRO. VARA: 8.00 Nieuws en postdui- venber. 8.18 Gevar. progr. 9.45 Gees telijk leven, caus. VPRO. 10.00 Voor de jeugd. IKOR: 10.30 Remonstrant se kerkd. 11.30 Vragen beantw. AVRO: 12.00 Gram. 12.30 Sportspie- gel. 12.35 Gram (verv.). 13.00 Nieuws, en SOS. 13.07 De toestand in de we- reld, caus. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Gevar. progr. v. d. sold. 14.00 I Holl. Festival 1959: Kamerork. en j soliste. 15.10 Tertulia bij Anita en I Juanita, gespr. 15.30 Instr. kwint. I 16.00 Dansmuz. 16.30 Sportrevue. j VPRO. 17.00 Gespr. met luisteraars. 17.15 Nfcderl. sinds 1945, caus. VARA: 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Nieuws, sportuitsl. en sportjourn. 18.30 Amus. muz. 19.00 Reisbeschr. 19.30 Studen tencabaret. AVRO: 20.00 Nieuws. 20.05 Promenade-ork. en sol. 20.45 Inspecteur Vlijmscherp ondervraagt, hoorsp. 21.25 Herinneringen aan Louis Davids. 22.15 Act. 22.30 Gram. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. Televisieprogramma's. VARA: 20.00: Mensen en menin gen in het voorbijgaan. 20.45 Gevar. progr. Gezamenlijk progr. v. AVRO, KRO, VARA en VPRO. 22.00: Sport in beeld. VATIKAANSE RADIO. (25 m. 67; 31 m. 10; 41.21; 196 m.). Zondag 21 juni: 22.15 uur 21 Juni bij het graf van Aloysius van Gonzana, in Rome. MAANDAG HILVERSUM I 402 m. 7.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Sportuitslagen. 8.25 Gewijde muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de wouw. 10.15 Theologische etherleergang. 11.00 Gr. 12.00 Piano-recital. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muziek. 12.33 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Amus., muz. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Gram. 14.55 Kamermuziek. 15.15 Gr. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Kamermuz. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringisuitzending: Rijksde- de Veluwe gesignaleerd berries op deze manier op worden zijn misschien van Terschelling zijn beland de paardebloemvruchtjc die pluizig op hun stengel- rusten, wachtend op een vleugje wind. Meisjes bla zen de kleine parachuutjes van de stengel en laten Men heeft ze aangetroffen zich door de achterblijven- bij het t ekken van lucht- r- onsters op honderden meters hoogte. De aan- ngssne,v,eid, die ze bij hun start hebben wordt geleverd door de minie* de vertellen, hoeveel kin deren ze zullen krijgen Jongens zien eraan, hoe oud ze zullen worden Misschien komen ze van de distels. Wij kunnen on: al bestaat de mogelijkheid dat deze in ons land zeld zame vruchtjes aan boord waren van een schip, dat voor de kust vergaan is In dit verband is het aardig erop te wijzen, dat spoordijken dikwijls een zeer 'izondere vegetatie hebben, die daar „gezaaid" is door de sneltreinen, die zaden meevoeren uit verre landen. Aetherklanken HILVERSUM I, 402 M. 8.00 NCRV, 9.30 KRO, 17.00 IKOR, 19.00 NCRV, 19.4524.00 KRO. NCRV: 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gewijde muz. 8.30 Morgenwij ding. 9.15 Orgelconcert. KRO: 9.30 Nieuws. 9.45 Gram. 9.55 Plechtige Hoogmis. 11.30 Gram. 11.55 Viool en piano. 12.15 Apologie. 12.35 Instr. octet. 12.55 Gram. 13.00 Nieuws. 13.05 De hand aan de ploeg, caus. 13.10 De Wadders, hoorspel. 13.30 Gram. 13.45 Boekbespr. 14.00 Holland Festival 1959: Tristan und Isolde, opera. 15.50 Gram. 16.00 Idem. 16.10 Sport. 16.30 Vespers. IKOR: 17.00 Jeugddienst. 18.00 Het geladen schip, causerieën. 18.30 De Kerk aan het werk, caus. 18.40 Bij bel vertellingen. NCRV: 19.00 Kerkelijk neuws. 19.05 Verz.progr. 19.30 Het Evangelie van Johannes, caus. KRO: 19.45 Nieuws. 20.00 Gram. 20.20 Cabaret. 20.50 Gram. 2120 U ben toch ook van de partij?: caus. 21.30 De werkers van het elfde uur, hoorspel. 22.20 Lichte muz. 22.40 Gram. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Limburgs sym phonic ork. 23.5024.00 Gram. HILVERSUM n, 298 M. 8.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.30 IKOR, len Overzee: Nederlands-Nieuw- Guinea: de Papoease vrouw, haar plaats en taak door mevr. M. R. Kamma-van Dijk. 18.00 Orgelspel. 18.30 Vocaal ens. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Orgelconcert. 19.30 Radiokrant. 19.55 Gram. 20.00 Idem. 20.30 Jeugdconcert. 21.00 Muz. dis cussie. 22.00 Pari. comm. 22.15 Lichte muziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM n. 298 m. 7.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Pianospel. 8.30 Gr. 9.00 Gym. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gr. 11.00 Kamerork. en solist. 11.45 Voor dracht. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Voor het platte land. 12.34 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.155 Meded. of gram. 13.20 Lichte muziek. 13.55 Beursber. 14.15 Voor de vrouw. 14.45 Viool en piano. 15.15 Voordracht. 15.30 Strijk kwartet. 15.55 Gram. 16.50 Kinder koor. 17.10 Gram. 17.50 Mil. comm. 18.00 Nieuws. 18.15 Regeringsuitz. voor de Pacifistisch Socialistische Partij in het kader van de door de Regering ten behoeve v. d. politieke partijen gevorderde zendtijd. Oplos sing van de woningnood zonder huur verhoging door de heer D. A. Noor dewier hoofdbestuurslid v. d. P.S.P. 18.25 Amateursprogr. 18.50 Openbaar Kunstbezit caus. 19.00 Muz. caus. 19.25 Instr. kwint. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Lichte muziek. 20.30 Criminele causerieën. 20.45 Or gelspel. 21.00 Cabaret. 21.15 Act. 21.30 Het Omroep ork. en soliste. 22.15 Vierkante cirkels, caus. 22.30 Gevar. muz. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. van New York. 23.1724.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 17.00 Voor de kinderen. GRAMMOFOONPLATENPROGR. DRAADOMROEP (over de 4e lijn van 1820 uur) I. Ludwig van Beethoven: I. Ouverture „Die Geschöpfe des Prometheus" op. 43; 2. Concert voor piano en orkest nr. 4 in g gr. t. op. 58. II. Anton Bruckner: Symphonie nr. 5 in bes gr. t. VATIKAANSE RADIO (25.67 m.; 31.10 m.; 41.21 m.; 196 m.) 22.15 uur. Het Hart, dat het mid delpunt der wereld is. Gistermiddag heeft dr. P. J. Koo- reden van het mislukken van homio- reman het ambt van buitengewoon hoogleraar in de heelkunde aan de Leidse universiteit aanvaard, in het bijzonder ten behoeve van de stich ting Klinisch Hoger Onderwijs" te Rotterdam, met het uitspreken van een rede over „een nieuw terrein voor de chirurgie". Zijn rede betrof de homoio- transplantatie'd.w.z. het overbren gen van weefsels en ledematen van mens op mens of dier op dier. Als transplantatie bij mens en hogere dieren gaf spreker onder meer het feit, dat er een chemische indivi dual iteit bestaat, d.w.z. dat weef sels-eiwitten van verschillende in dividuen verschillend zijn. De foto toont het moment waarop tijdens de receptie na de inauguratie de rector-magnificus prof. dr. H. J. Lam (links) prof. Kooreman en diens echtgenote gelukwenst.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3