S)e £eidóe6oti/ïci/itt Drie weken uitstel voor de Geneelse besprekingen Tijd om ieders houding nader te bezien Doek zakt voor drie weken pauze Russen zien toch nog positieve resultaten Chroesjtsjef rekende af met Genève Verklaring van de Dalai Lama Erhard is weer boos op Adenauer Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 31 ZATERDAG 20 JUNI 1959 50ste JAARGANG No. 14741 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red, 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p.w., f2.55 p.maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50. De ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie, Groot-Brittannië en Frankrijk hebben vrijdagavond, na zes weken van besprekingen over Berlijn, die geen resultaten hebben opgele verd, besloten hun overleg tot dertien juli as. op te schorten. Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben vrijdagavond in een gemeenschappelijke verklaring gezegd, dat de heden door Gromyko gedane voorstellen geen wijziging hebben gebracht in het tevoren door de Sowjet- Unie ingenomen standpunt. „De drie Westerse ministers zijn onder de gegeven omstandigheden van mening, dat het aanbeveling verdient de besprekingen gedurende bepaalde tijd op te schorten, hetgeen de Sowjet-regering in de gelegenheid zal stellen de Westerse voorstellen nader te bestuderen. Verder zijn de Westerse regeringen dan in de gelegenheid hun eigen positie nader te overwegen, die speciaal in het licht van de vrijdag door de heer Chroesjtsjef afgelegde verklaring en haar verband met het toekomstige verloop der onderhandelingen", aldus de Westerse bekendmaking. SLOTCOMMUNIQUé De plaatsvervangers der ministers zouden zaterdagochtend vroeg bijeen komen voor het opstellen van het slotcommuniqué. Daarna zal een vol tallige vergadering, met deelneming van de afvaardiging van Oost- en West-Duitsland, worden gehouden, waarop de conferentie officieel zal worden verdaagd. Een So wj et-woord voerder heeft vrijdagavond verklaard, dat de Sow- jet-Russische afvaardiging meent, dat het reeds op de conferentie verrich te werk, „ondanks bepaalde menings verschillen en moeilijkheden", een „bepaalde positieve betekenis heeft". De Sow jet-woordvoerder verklaar de ook: „De Sowjet-Unie is nog steeds van mening, dat het beter zou zijn het conferentiewerk voort te zetten en zonder onderbreking te streven naar het bereiken van po sitieve resultaten. De westerse ministers van buiten landse zaken wilden de besprekin gen echter niet zonder onderbreking Vondst in Rome Italiaanse oudheidkundigen hebben te Rome een circus uit de derde eeuw na Christus ontdekt, dat misschien even groots zal blijken te zijn als het Colosseum. De bouw er van is begon, nen in de rumoerige tijd van keizer Heliogabalus. Het bouwwerk is waar- schijnlijk ongeveer 150 meter lang en 40 meter breed. Tot dusver zijn zeven meter zit plaatsen en trappen voor het publiek uitgegraven. De gevonden gewelven en gangen zijn in bijna ongeschonden staat. De vondst werd gedaan onder lei ding van prof. Iacopi op het terrein van een 'oude kazerne, die in een mi litair museum zal worden veranderd. Prof. Iacopi zei in het terrein ook overblijfselen te hebben gevonden van het paleis van keizer Constan- tinus. voort zetten, ons bleef dus niets an ders over dan met hun standpunt rekening te houden". Een Amerikaanse woordvoerder heeft vrijdagavond verklaard, dat op de heden gehouden besloten bijeen komsten niet gesproken is over het houden van een topconferentie. „Eerst na afloop van de bespre kingen, die dertien juli a.s worden hervat, kunnen wij zeggen of er een topconferentie zal komen", verklaar de hij. In antwoord op de vraag, waarom de Westerse ministers hebben voor gesteld de beraadslagingen drie we ken op te schorten, in plaats van ze geheel af te breken, antwoordde de woordvoerder: „wij hopen dat in die tijd een basis kan worden gevonden voor voortzetting van het overleg op derten juli a.s." Hij voegde hieraan toe dat geen der beide partijen voor waarden had gesteld voor voort zetting der conferentie. PERSSTEMMEN OVER GENèVE Het Britse blad „The Times" is van oordeel, dat de sfeer op de Ge- i neefse conferentie beter is geweest dan bij de meeste andere ontmoe tingen tussen Oost en West. Het Westen moet blijven voort gaan in soepelheid en geduld. Als de conferentie enkel moet worden be schouwd als een inleiding tot een onvermijdelijke topconferentie, be hoeft de huidige impasse niet al te tragisch te worden genomen, aldus het blad, dat evenwel rekening houdt met de mogelijkheid, dat Chroesjtsjefs geestdrift voor een top- gesprek-onder-alle-omstandigheden wordt overschat. De „New York Herald Tribune" vraagt zich in een hoofdartikel af, wat Chroesjtsjef nog van een top conferentie verwacht, nu er in Ge nève niets is bereikt. De „New York Times" schrijft, dat het besluit van de ministers tot een reces een wijs besluit is onder de gegeven omstandigheden. Dat de Sowjets ermee hebben ingestemd, kan volgens dit blad betekenen, dat zij terugdeinzen voor een botsing, die de ernstigste gevolgen voor hen en voor de rest van de wereld zou kunnen hebben. Wel is het blad van mening, dat als Chroesjtsjef in zijn overwinnaarshouding volhardt, het Westen zich ernsig moet afvragen of het zich kan veroorloven de on derhandelingen voort te zetten". Durban weer rustig Prinses Beatrix had plezier om de ernst Dreigement op de achtergrond heel Duitsland gesloten zou kunnen worden, zou het met de beide*thans bestaande soevereine Duitse staten j moeten, aldus Chroesjtsjef. Maar als j ook dat verhinderd wordt, moeten De Sowjet-Russische premier we het alleen met Oost-Duitsland i Chroesjtsjef heeft gisteren te Moskou doen en dat betekent het eind van op een vergadering met de aldaar' alle bezettingsoverblijfselen daar. aanwezige leiders van Oost-Duitsland I Wanneer andere ,anden toebereid- perwonlrjk ingegrepen m de onder- M|en treffen om het bezettingsbewilld handelingen te Geneve Hg heeft de met ld te herstellen, zal de Sow- voorstellen van het Westen onaan- jet.tfnic de Duitse demoeratische re- vaardbaar^ genoemd. I pU|,liek als trouw lid van het War- Te Geneve gelooft men nu, dat fchau-pact met a„e ter besehikking Gromyko opzettelijk een uitstel van staand'e mlddelen verdedigen, twee dagen heeft georganiseerd om Chroesjtsjef de gelegenheid te geven! Chroesjtsjef richtte zich voorts te- het Sowjet-Russische standpunt voor i gen „de pocher Adenauer" en zei een het wereldforum te verkondigen en I tijdslimiet voorgesteld te hebben om aldus het vertrouwelijke karakter j Adenauer geen gelegenheid te geven van het te Genève gevolgde confe- nog langer een oplossing voor de rentie-systeem te doorbreken. Duitse kwestie te dwarsbomen. Westelijke waarnemers is Moskou De eerste indruk te Londen was,beschouwen Chroesjtsjefs jongste dat Chroesjtsjef met zijn rede een rede als in het algemeen verzoenend nieuwe campagne inluidde om onderhandelingen aan de top te ko men. Chroesjtsjef liet ook uitkomen, dat er nog goede vooruitzichten voor Ge nève zouden zijn als het Westen niet uit een „krachtspositie" maar vanuit een wijzer standpunt zou redeneren. Als er geen vredesverdrag met ge- drag. van toon. Maar de Russische premier kreeg het hardste applaus, toen hij zei, dat Rusland op grond van het Warschau-pact Oost-Duitsland zou bijstaan tegen alle pogingen van de westelijken om hun positie in West- Berlijn te handhaven na een slui ting van een afzonderlijk vredesver- Een onheilspellende stilte hing vrij dag in de rokende straten van Cato Manor, het Bantoedorp, waar don derdag bjj onlusten vier mensen de dood vonden en vele gebouwen af brandden. Zwaargewapende politie patrouilles doorkruisten de plaats. De Zuid-Afrikaanse minister van justitie, Swart, deelde in het parle ment te Kaapstad mee, dat er zo no dig „krachtig opgetreden" zal worden. Hij weet de oorzaak van het oproer aan de „koninginnen van Sjeba" die woensdagavond in een bierhuis een voorraad bier en drinkgerei vernie tigden. Ongeveer vijftig Bantoevrouwen zijn vrijdag aangehouden wegens het verwekken van nieuwe relletjes, maar deze groeiden niet tot inciden ten van betekenis uit. De minister van naturellenzaken, de Wet Nel, betoogde in de Senaat te Kaapstad, dat de belangrijke les, die men uit de gebeurtenissen kan leren is, dat de neger zijn bier wenst. De oproerige negers hadden geen grieven tegen de regering maar slechts tegen de bierbrouwerij, die de nieuwe bierhuizen exploiteert. Natal, waarin Durban is gelegen, is een der rijkste „blanke" provin cies van Zuid-Afrika en telt twee mil joen inwoners, van wie 200.000 blan ken. Deze blanken zijn voor drie kwart Britten, waarnaast 40.000 Afri kaners en verder Duitse immigran ten. 1.600.000 van de niet-blanken zijn negers, voor het merendeel Kaffers, en bijna 200.000 zijn Aziaten, meren deels van Indische afkomst. Vijdagmiddag Is H. K. H. prinses Beatrix in de Ridderzaal in Den Haag geïnstalleerd aLs erecommandeur van de Johanniterorde in Nederland, welke orde haar vijftigjarig bestaan vierde. Toen de prinses het gouden kruis kreeg omgehangen, wisselde zij een vrolijke blik van verstandhouding met haar vader, Z. K. II. prill* Bernhard, lan'scommandeur van de orde. Op de achtergrond, links, H. M. de Koningin. De Dalai Lama heeft zaterdag op zijn eerste persconferentie na zijn vlucht uit Tibet de Chinese communisten beschuldigd van pogingen om het Ti betaanse volk te vernietigen. Hij zei, dat hij pas naar Tibet zal terugkeren, als de Tibetaanse regering weer de vechten en bevoegdheden krijgt die zij vóór 1950 bezat. Zoals bekend zijn de Chinese com munisten in 1950 Tibet binnengeval len. De Dalai Lama zei voorts, dat hij in India gaan en staan kon waar hij wilde en dat hij misschien later naar het buitenland zou gaan. Hij was niet van plan om voor onbepaalde tijd in India te blijven. Tenslotte deelde hij mee, dat er sinds 1956 meer dan 65.000 Tibetanen door de Chinezen zijn gedood, dat er meer dan 1.000 kloosters in Tibet zijn verwoest en dat een groot aantal Ti betanen naar China is gedeporteerd. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). DROOG Droog en overwegend zonnig weer met iets hogere temperatu ren. Matige tot krachtige wind tussen noordoost en oost. Veenbrand vernielde 500 ha van de Wierdense veld Wegens een interview Bij Wierden heeft sedert enige dagen een felle veen- en heidebrand g.ewoed. Foto: militairen, burgers, brand weer en jongeren strijden een verwoede strijd tegen de vlammen. 500 hectaren zijn een prooi van het vuur ge worden. Volgens laatste berichten is de brand ingedamd; de militairen zijn ingerukt I De Duitse bondsminister van eco- j nomische zaken, prof. Erhard, heeft I vrijdag op een vergadering van de fractieleden van de christen-democra- tische partij gezegd, dat de meningen van bondskanselier Adenauer over diens opvolging, zoals die vermeld worden in een artikel in de „New j York Times" over een vraaggesprek I met de bondskanselier, „dwaas" zijn. I Het vraaggesprek is schadelijk voor het prestige van Duitsland in het bui tenland en voor het prestige van de christen-democratische partij, aldus Erhard. Volgens de „New York Times" heeft Adenauer gezegd dat de meer derheid van de christen-democrati sche partij prof. Erhards kandidatuur voor het bondskanselierschap nooit heeft gesteund. Erhard heeft, zo zou Adenauer hebben gezegd, niet genoeg politieke ervaring, al is hij een zeer begaafde man. Volgens leden van de christende mocratische partij zei Erhard vrij dag, dat het Adenauers bedoeling was zijn, Erhards, reputatie te schaden. Om zijn werk te kunnen voortzetten, dient verdere beschimping te worden nagelaten, aldus Erhard. De partij leden zeiden dat deze zinsnede met applaus werd ontvangen. Een woordvoerder van Erhard heeft geen commentaar willen geven op de vraag, of de minister van eco nomische zaken aftreden overweegt Erhard verklaarde later tegenover verslaggevers, dat hij een bevredi gende verklaring van de bondskan selier wenst, ten overstaan van hem zelf en de parlementsfractie. De Westduitse voorlichtingsdienst deelde mee, dat het gepubliceerde interview niet schijnt overeen te ko men met de werkelijke inhoud en be tekenis van de verklaringen van de kanselier. 21 Juni: zon op 04.19; onder 21.04; maan op 21.20; onder 05.21. 22 Juni: zon op 04.19; onder 21.04; maan op 22.05; onder 06.29. Hoogwaterstanden 21 Juni: v.m. 3.22; n.m. 3.53. 22 Juni: vjn. 4.10; n.m. 4.41. Het weer in Europa Zonnig weer De Bilt zaterdag 10 uur, Het KNMI deelt mede: Het weer in de landen om de Noordzee wordt thans bepaald door een hoge druk- gebied, dat de afgelopen 24 uur nog in betekenis toenam en waarvan het centrum vanmorgen met 1029 mb boven de Noordzee was gelegen. Dit hoge drukgebied verplaatst zich slechts langzaam naar het Oosten, zodat het weer in ons land maar wei nig verandert. Voor zondag wordt opnieuw droog en overwegend zonnig weer ver wacht met iets hogere temperaturen Ten zuiden van het hogedrukge- bied is het belangrijk warmer. In Zuid-Frankrijk komen temperaturen tot 30 graden voor. Plaatselijk geeft deze warmte aanleiding tot onweer. Op de oceaan halverwege Schotland en New-Foundland handhaaft zich een depressie, die weinig van plaats verandert en nog vrijwel geen invloed op het weer in West-Europa uit-, oefent. J HELSINKI licht bewolkt 17 C. STOCKHOLM half bewolkt 19 OSLO onbewolkt 18 KOPENHAGEN licht bewolkt 18 ABERDEEN zwaar bewolkt 14 LONDEN onbewolkt 23 AMSTERDAM licht bewolkt 19 BRUSSEL half bewolkt 22 LUXEMBURG onbewolkt 24 PARIJS zwaar bewolkt 27 BORDEAUX onweer 28 GRENOBLE zwaar bewolkt 30 NICE zwaar bewolkt 25 BERLIJN onbewolkt 22 FRANKFORT onbewolkt 27 MüNCHEN half bewolkt 27 ZüRICH half bewolkt GENèVE half bewolkt LOCARNO licht bewolkt 27 WENEN onbewolkt 28 INNSBRUCK zwaar bewolkt 29 BELGRADO onbewolkt 32 ATHENE onbewolkt 29 ROME zwaar bewolkt 32 AJACCIO licht bewolkt 29 MADRTD licht bewolkt 28 MAT,LOR CA onbewolkt LISSABON zwaar bewolkt 21 Korreltje Goede schutters zijn niets anders dan slechte schutters die bleven schie ten.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1