DE TEXAS-RANGERS f Voorz. Middelhuis over't nieuwe loonbeleid Advocaat van het echtpaar Meulenbelt kreeg berisping Nieuw buitenhuis Kath. Jeugd Jonge boompjes verdwijnen KORTE golf DINSDAG 16 JUNI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Na publikaiies over netelige kv/esiie Naar eerst thans bekend wordt, heeft de advocaat mr R. P. Kokosky, de raadsman van het echtpaar Meu- Ontvangst zonder storingen lenbelt, dat enige tijd geleden tc Arnhem krankzinnig werd verklaard vijf weken geleden een berisping ont vangen van de raad van toezicht van de Orde van Advocaten in Amster dam. Mr Kokosky heeft zijn mede werking verleend aan een artikelen serie over de „kwestie Meulenbelt" in het dagblad „De Telegraaf". Hierdoor heeft mr Kokosky gehan deld in strijd met de eer en het aan zien van de stand der advocaten, al dus de raad van toezicht. De raad van toezicht heeft ver klaard de indruk te hebben gekre gen dat de artikelen over de zaak- Meulenbelt gepubliceerd zijn met 't doel de eer en glorie van mr Kokos ky te verhogen Voorts is de heer Ko kosky volgens de raad van toezicht tekort geschoten in de eerbied die hij aan de rechterlijke macht ver schuldigd is. Ondanks dit alles heeft de raad van toezicht willen veronderstellen Prof. Gerhard Winter, een van de meest vooraanstaande artsen in Oost-Duitsland, is naar West-Duits- land gevlucht. Volgens het Westber- lijnse voorlichtingsbureau „West" was hij hoofd van de gynaecologi sche kliniek van de Humboldt-univer- siteit in Oost-Berlijn. De onlusten in rood Kerala Eenheden van het Indiase leger zijn de onder communistisch bewind slaande Indiase staat Kerala binnen getrokken om de regeringseigendom men te beschermen na de incidenten van de laatste dagen. Leden van de Indiase marine be waken de olie-installaties in de haven Ernakoelam aan de westkust. Maandag zijn twee mensen gedood toen de politie het vuur opende op demonstranten die de wacht betrok ken bij een staatschool. Later opende de politie nogmaals het vuur namelijk te Veli, een voor stad van Trivandrum. Ook hier wer den twee mensen gedood. Het conflict in Kerala vindt zijn dat mr Kokosky gemeend heeft in i oorsprong in de onderwijswet. De di- Met ingang van 19 juni a.s. geeft de Oostenrijkse PTT een nieuwe post- de noodzaak te verkeren zijn me ning in de kwestie-Meulenbelt aan de openbaarheid prijs te geven, i De heer Kokosky heeft reeds ver klaard tegen het opleggen van de berisping in hoger beroep te zullen gaan. Leden van de raad van toezicht zijn mr H. F. Blaisse, mr E. Heldring mr J. Jolles, mr H. K. Koster, mr L. W. D. Schroeder, mr H. G. Stibbe (deken van de Amsterdamse Orde van Advocaten) en mej. mr M. A. Suijling. Mr H. G. Stibbe heeft verklaard dat hij de publikatie van de beris ping van mr Kokosky, gisteravond in „Het Parool", sterk betreurt. Om dat de berisping een interne aange legenheid is in de Orde van Advo caten. Ook mr Kokosky is van mening dat zulk een berisoing een interne zegel uit, ter herinnering aan de ope- kwestie is. Half boos. half schert- ning van het straalzender net in Oos-1 Send verklaarde hij echter tegen een tenrijk, dat het mogelijk maakt door verslaggever van „Trouw", dat hij het gehele land FM radio- en televi-1 overweegt, „de publikatie van deze sie-ontvangst zonder storing mogelijk berisoing in te lijsten en in zijn maakt. De hier afgebeelde zegel toont spreekkamer te hangen.'' de straalzender op de top van de Zugspitze in Noord-Tyrol. De waar de is 2.40 schillingen en de kleur is blauwachtig groen. IN BISDOM ROTTERDAM Op 27 juni a.s. zal de Katholieke Jeugdbeweging verrijkt worden met een nieuw en groots bezit. Op deze dag stelt de Commissaris van de Ko ningin in de provincie Zuid-Holland de „Staelduin-hoeve" te 's-Graven- zande in gebruik. Mgr M. A. Jansen, Bisschop van Rotterdam, zal hieraan voorafgaande het buitencentrum plechtig inzegenen. Het nieuwe centrum - een modern verbouwde boerderij dient ter ver vanging van het oude Jachthuis in" de Staelduinse bossen. Dit jachthuis is door vordering van het Ministerie van Oorlog voor de jeugdbeweging verloren geraakt. Het huis heeft een accommodatie voor plrn. 50 mensen. Naast de slaap kamers en slaapzalen bevindt zich hierin een grote zaal met open haard een spellokaal (voormalige wagen schuur) een eigen kapel. Voorts keu ken, douches en de nodige sanitaire voorzieningen. Onder leiding van de architect de heer J. G. Athmer uit Delft en de aan nemer fa. J. Hofman uit Naaldwijk is een bijzonder fraai en tevens doelmatig centrum tot stand geko. men. Het huis is bedoeld voor cursussen weekenden, schoolwerkweken, jon gens- en meisjesbijeenkomsten en zal in de maanden juli en augustus als jeugdherberg dienst doen. Achter het terrein zijn een drietal sportvel den gelegen welke omzoomd worden door een 7000 jonge bomen die eer lang tot een bos zullen uitgroeien. Tijdens me rdere werkkampen hebben honderden jongens zelf mee gewerkt om dit centrum tot stand te brengen. De gehele beplanting en egalisatie werd o.a. door de jongens aangelegd. Op de dag van opening zullen een honderdtal gasten aanwezig zijn. De verzorging van deze plechtigheid zal voor een groot deel op de jongens van de K.J.B. rusten o.a. zullen en kele honderden verkenners, Jong Nederlanders en clubjongens een spel opvoeren. Onder de naam „Spec trum" laten zij in een grote demon stratie iets zien van de activiteiten van de jeugd. Op zondag 28 iuni zijn alle leid sters en leiders alsmede verdere be langstellenden uitgenodigd om hun centrum te bezoeken. BOS- EN HEIDEBRAND. Gistermiddag omstreeks zes uur is brand uitgebroken in de bossen bij de Maliskamp gelegen onder de ge meente Rosmalen. De brandweer uit Rosmalen heeft het vuur met zand geblust. Twee hectaren bos en heide zijn verloren gegaan. Ook langs de rijksweg Den BoschNijmegen heeft een brand gewoed. Hier kon men de brand met neveltankwagens meester worden. Een klein oppervlak bos en heide ging hier verloren. In beide ge vallen is de oorzaak van de brand onbekend. TREKKING PREMIELENING ZUID-HOLLAND Bij trekking van de 2J^% premie lening Zuid-Holland 1957 werden uitgeloot met 100.000 serie 18041 no. 4; met 10.000 serie 8580 no. 3; met 5.000 serie 5506 no. 9; met 2.500 serie 4068 no. 10, serie 17337 no. 6; met 1000 serie 5363 no. 7; serie 5506 no. 1; serie 5506 no. 4; serie 12790 no. 3; serie 18041 no. 1; met ƒ500 serie 348 no. 3; serie 4510 no. 10; serie 10244 no. 7; serie 13160 no's 1 en 3. Verder werden uitgeloot 105 Bui- tenberg met 125 elk. Door de langdurige droogte gaan op de Veluwe grote percelen jonge aanplant verloren. De boompjes die pas geplant zijn, en ook die al enkele jaren staan, dreigen te verdorren of zijn reeds dood. Op sommige plaat sen is er reeds een schade van 1000 gulden per hectare jonge aanplant. WERVINGSACTIE B.B. IIAD SUCCES IN DEN HAAG Sinds 1 januari 1959 heeft de be scherming bevolking der A-kring 's-Gravenhage er 560 vrijwillige nood wachters bij gekregen. Speciaal de op 16-jarigen en nieuwe inwoners gerichte acties hebben succes gehad: onder de 560 aanmeldingen bevin den zich er 98 van 16-jarigen. Het totaal aantal vrijwilligers in de A-kring 's-Gravenhage der B.B. bedraagt nu 7.880. recteuren van particuliere f scholen hebben besloten hun instellingen te sluiten uit protest tegen deze wet. Zij hebben vrijwilligers gevraagd om de scholen te beschermen. Verbondsraadvergadering K.A.B. Maandag werd in het Jaarbeurs- bijslag 1957 in de lonen te verwerken restaurant te Utrecht de Verbonds- raadsvergadering van de Kath. Ar- beidersbew. gehouden. De heer J. A. Middelhuis, hield een openingsrede, waarin hij o.m. zijn teleurstelling uitsprak over het feit dat er zo wei nig concrete resultaten zijn geboekt met betrekking tot een aantal ver langens op het gebied van de so ciale verzekering, de lonen en an dere arbeidsvoorwaarden, de Euro- markt, woningbouw en huurbeleid, verkorting van de arbeidstijd en ver hoging van het reële inkomen van de zgn. laagstbetaalden. Met nadruk hebben wij er in de cember 1958 bij de toenmalige re gering op aangedrongen, aldus de heer Middelhuis, gezien de om vang en het gewicht van die on vervulde verlangens en het gerecht vaardigde verlangen naar reële wel vaartsstijging dat de reële moge lij khedent óók van extra produktivi- teitsstijging, zoveel en zo spoedig mogelijk benut zou worden. Vandaag zijn we weer een half jaar verder, aldus spr. Wat zijn we nu in dat halve jaar opgeschoten? Wat is er in dat halve jaar tijds tot stand gekomen aan reële welvaarts- i verbetering voor de werkers? Wat is er gedaan aan de zo-even genoem de punten? Wanneer we al die zaken overzien, zo ging de heer Middelhuis verder, dan constateren we b.v. dat de wet van de Algem. Weduwen- en Wezen wet inmiddels is tot stand gekomen maar nog niet tot uitvoering. Dus ook nog geen verbetering in de toe stand van weduwen en wezen. Sprekende over het program van het nieuwe kabinet, zei spr. dat er op tal van punten vaagheden zijn gebleven. Wij zullen met onze lof prijzingen wachten tot dat de daden van de nieuwe regering ons daar toe verplichten. De voornemens van de nieuwe regering zijn ons echter nog lang niet helemaal duidelijk. Wat echter wel duidelijk is gewor den is, dat het de regering ernst is met het voornemen om zo snel mogelijk een begin te maken met de gedifferentieerde loonpolitiek. In zo verre is dat een winstpunt. Na gezegd te hebben dat alle be drijfstakken in de gelegenheid moe ten zyn geweest minstens de huur- vóórdat een nieuwe huurverhoging wordt gerealiseerd, vervolgde de ver bonds voorzitter: Met spanning zien wij het beleid van de regering op dit punt tegemoet. In onze ge- dachtengang van éérst een aandeel van de werknemers in de gestegen welvaart en verlaging van de kosten der nieuw te bouwen woningen en daarna huurverhoging, kan die huur verhoging op z'n vroegst worden doorgevoerd in het tweede kwar taal van 1960. Bij het beantwoorden van de vraag wat prioriteit dient te heb ben: huurverhoging of inkom stenverbetering, staan wij op het standpunt, aldus de heer Middelhuis, dat allereerst nu de Nederlandse werknemers recht hebben op een deel van de ge stegen en nog stijgende wel vaart. Op een keerpunt. Wij staan nu op een keerpunt en aan het begin van een vrijere loon politiek, zo vervolgde spr.; een be gin dat samenvalt met een nieuwe periode van hoogconjunctuur. Het werkgelegenheidsprobleem, waarmee wij verleden jaar werden geconfron teerd, behoort practisch tot het ver leden. Hier en daar is er reeds weer sprake van enige spanning. Hoe ver heugend dit ook is, de verantwoor delijkheid, die mede op onze schou ders rust om de nieuwe vorm van Wanneer werkgevers- en werk nemersorganisaties in de komende periode van onderhandelen zich, zon der de rechtvaardige aanspraken van anderen te verwaarlozen, toch het allereerst en het allermeest zich zul len bekommeren om de positie van de laagstbetaalden, dan moet het mogelijk zijn om de sociale recht vaardigheid in dit opzicht tot gel ding te brengen, beter nog dan tot nu toe mogelijk was. De vrees is geuit, zo besloot de heer Middelhuis zijn rede, dat de vrijere loonpolitiek zal leiden tot meer arbeidsconflicten. Indien er echter werkelijk enige grond voor deze vrees zou bestaan, dan zou dat er tevens op duiden, dat de arbeids- rust en arbeidsvrede van de laatste 14 jaren meer een schijnvrede dan een werkelijke vrede is geweest. Wij gaan er van uit dat er in de so ciale verhoudingen zelf veel ten goe de is gewijzigd. Vele vragen. Op de rede van de verbondsvoor zitter volgde een discussie waarin vooral tot uiting kwam dat vele ver- bondsraadsleden gaarne concretere stellingname hadden gezien, meer in het bijzonder met betrekking tot de loonpolitiek. De heer Vink (Industr. arb. „St. Willibrordus") zei o.m. dat de werkgevers zekerheid wilden hebben dat ook bij bezitsvormende maatregelen de prijzen blijven zo als ze zyn. Spr. had in deze zin dui loonpolitiek te doen slagen, wordtdelyke afspraken tussen de werk- hierdoor ongetwijfeld nog een stukje 1 gevers geconstateerd. Over de posi- zwaarder gemaakt. Maar uiteraard tie van de laagstbetaalden was de dragen wij die verantwoordelijkheid niet alléén, aldus spr. Noodzakelijke voorwaarde voor het welslagen van de nieuwe loon politiek is inzicht in de economische mogelijkheden van de bedrijfstak in z'n geheel en van de afzonderlijke ondernemingen, met daarnaast het samenspel en de samenwerking van werknemers en werkgevers op het heer Vink niet gerust, hij vreesde hiervoor een opgelegde loonregeling. De arbeidsvrede was een schijnvre de, aldus spr., want de mentaliteit van een groot aantal werkgevers is niet veranderd. De heer Niernan (Kath. Bakkers gezellen) vreest dat de drang naar landelijke afspraken en c.a.o.'s bij de werkgevers zal verminderen. Moet genstellers zijn voor het merendeel een herhaling van hetgeen hij in z\jn openingsrede heeft gezegd. De vrijere loonpolitiek kan misluk ken door b.v. ruimte te verdelen die er niet is. Ze kan ook mislukken als i de werkgevers geen bereidheid to- I nen tot reëel overleg maar ook wan- I neer werkgevers en .verknemers el kaar eens worden ten koste van de consument. Primair moet zijn bij vrije loon vorming een rentescheppen.de ver- delingspolitiek. Dat zal een stimulans zijn voor betere samenwerking en produktiviteitsverhoging In verge lijking met het buitenland is de pro- duktiviteit in Nederland bepaald achtergebleven, aldus de heer Mid delhuis. Met betrekking tot in te voeren loon- en andere verbeteringen zei de verbondsvoorz. nog dat het mo gelijk moet zijn deze ook aan te brengen in langlopende c.a.o.'s vóór de expiratie daarvan. Vóór 1 april 1960 moet er gelegenheid zijn geweest daarmee een begin te maken. Er heeft te dien aanzien echter momenteel druk overleg plaats. Heden (maandag) avond komt de stichting van de Arbeid nog in vergadering bijeen, aldus spr. om te trachten tot een eensge zind standpunt over deze vraag stukken te komen. Met betrekking tot de z.g.i. die nende functies waarover de KABO- voorz. heeft gesproken, stelde de heer Middelhuis dat men ook daar moet zien naar rentabiliteit en produkti- viteit door b.v. het nuttig effect van ue geleverde prestatie te vernogen. Het ligt in deze sector uiteraard an ders maar ze zal door de drie vak centrales zeker niet in de steek wor den gelaten. Voor de aanvang der besprekingen herdacht de verbondsvoorzitter wij len de heer Jacq. van Mill, in leven bestuurder van de Kath. Mijnwer- kersbond. Voorts werd nog het woord gevoerd door de geestelijke adviseur van de Beweging, de Z.E. heer J. v. Doesburg. Na het antwoord van de heer Mid delhuis ging de Verbondsraad in be sloten vergadering. gebied van de produktlviteit. WU jn de toekomst het accent niet meer moeten daarbij waar maken dat ^8Sen by c.a.o.'s met afzonderlijke - -- - ondernemingen? De heer C. de Wit (Kath. Technici) grotere reële welvaart verkrijgbaar is met behoud van prijsstabiliteit. De laagstbetaalden. Aan het einde van zijn openings rede kwam de verbondsvoorzitter op de positie van de laagstbetaalden; daar zal, vooral bij een wat vrijere loonpolitiek, sterk op moeten wor den gelet. Chac-Mool wilde nog wel wat verder rijden In het Haagse Gemeentemuseum wordt een dezer dagen een tentoonstelling over „dertig eeuwen Mexicaanse kunst" geopend. Maandag arriveerden de eerste inzen dingen voor deze tentoonstelling op de plaats van be stemming. De reis van Keulen was per trein gemaakt terwijl de laatste paar kilometers op een zware vracht auto werden afgelegd. Op de foto zien we hoe met man en macht een der sware kunstwerken, „Chac-Mool", een Maja-God, wordt afgeladen. denkt te doen wanneer het S.Ë.R. advies, het in/oeren van verbeterin gen bij het aangaan van collectieve contracten of na afloop daarvan, ook bij langlopende contracten, door de regering wordt overgenomen. De heer Th. de Groot (Kath. Houtbew.) meent dat de laagstbetaalde een krachtiger geluid vragen dan de ver bondsvoorzitter in zyn rede liet ho ren. Welke criteria zal het College van Rijksbemiddelaars aanleggen bij eventuele oplegging van bindende maatregelen? Ook de heer Werkhoven (Kath. Bouwvakarb.) had over de loonpoli tiek gaarne wat concreter geluid ver nomen. Men praat reeds lange tijd over „de ruimte" maar er is nog wei nig op tafel gekomen, aldus spr. Hij meent dat er ongetwijfeld voorwaar den zullen worden gesteld bij de doorvoering van een vrijere loonpo litiek zoals geen verhoging van de consumentenprijs. Spr. vraagt naar wegen te zoeken om ook de bouw vakarbeiders te doen delen in „de ruimte". De heer De Ries (H.K.W.) zegt eveneens niet gerust te zijn t.a.v. de uitvoering van een vrijere loonpoli tiek. In bedrijfstakken en onderne mingen zal ook de N.V.V. partner een belangrijke rol willen meespe len. Spr. vraagt wat de K.A.B. denkt te doen als voor de w Tknemers in zwak-economische bedrijfstakken vóór 1 juli 1990 nieta kan worden ge realiseerd. De heer Weyters (Kabo) consta teert tenslotte dat de verbondsvoor zitter in zijn rede geen aandacht heeft geschonken aan het personeel in dienende functies, w.o. het over heidspersoneel. Hier liggen n.l. de zaken volkomen anders dan bij de producerende bedrijfstakken. Spr. vraagt de heer Middelhuis een duidelijke uitspraak te doen over het meede'en van de ^..g.n. dienende functies in de stijgende welvaart. Middelhuis -tntwoordt. De antwoorden van de verbonds voorzitter aan de verschillende vra- Tijdens de gisteren te Utrecht ge houden Verbondsvergadering gaf de heer Middelhuis een overzicht van de werkzaamheden der verschillende instelling envan de KAB. Wij ontlenen hieraan o.m. dat de actie „Zilveren thermometer" van het Kan. v. Schaikfonds geslaagd is. 15 Augustus a.s. zal de opbrengst, die thans reeds rond 30.000,— be draagt, aan een drietal instellingen worden overhandigd. De gewone ac tie, die daarnaast doorgevoerd bleef, bracht in 1957 ƒ115.000,— op en in 1958 140.000.Aan subsidies wertl in 1958 uitgekeerd een bedrag van 108.520,—. Herwonnen Levenskracht werkt met 1250 plaatselijke comité's en tienduizend vaste medewerkers en -werksters. Per 1 januari van dit jaar telde het fonds 233 duizend do nateurs; hiervan waren 180 duizend lid van de K.A.B. De opbrengst be droeg in 1958 1.041.000.—. Het aan tal aanvragen om bijstand liep sterk op (1955—4867, 1953—10431). In 1955 betrof 69% van het aantal aanvrag en tbc-gevallen, dit was in 1958 te ruggelopen tot 26%. De actviteit van het fonds strekt zich thans ook uit tot rheuma, diabetes, epilepsie e.d. De flits van een kernontpdof- fing op grote hoogte kan iemand tot op een vijfhonderd km. afstand blind maken, zo heeft de Amerikaanse commissie voor atoomenergie maan dag meegedeeld. Voor deze proef gebruikte men konijnen. In Zuid-Duitsland zijn maandag vier mensen bij twee vliegtuigonge lukken om het leven gekomen: de beide inzittenden van een licht sporttoestel, dat in een voorstad van Stuttgart neerstortte, en de bestuur ders van twee zweefvliegtuigen, die in Zuid-Württenberg tegen elkaar botsten. Het aantal doden tengevolge van de overstromingen in Hongkong is maandag tot 43 gestegen. De regens die de overtstromingen 'veroorzaken, namen maandag in hevigheid af. Of ficieel worden er nog vijf mensen vermist.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 9