Gesprek met Lichtbaken-pater in Voorschotens Haagse Schouw-parochie Onopvallend de huiskamer binnen Poging tot aanranding Getuige ter zitting gearresteerd Mr Y. Scholten, staatsec. 0. K. 8t W. Moeder verstopte rozetten DINSDAG 16 JUNI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA I te Wijnandsrade, waar het door een gracht omsloten oude kasteel appe- leert aan de romantische geest van de jeugdige priesterstudenten. Hier heeft I hij zijn lagere studie gevolgd, en daarna op het Groot Seminarie van de paters Montfortanen te Oirschot, waarna hy in 1948 tot priester werd gewijd. I De Bond Zonder Naam kende hy meer dan oppervlakkig, omdat een orde-genoot met de leiding ervan was belast, terwijl een studiegenoot te Leiden, pater Bosmans, zijn belang stelling bleef activeren, door in Bel gië de leiding te nemen van een Bel gische Bond Zonder Naam, die op de duur een zelfstandig leven zal gaan leiden zonder overigens het contact met het bureau te Haarlem te verlie zen. Zelfs is men nu doende in Frankrijk een afdeling te stichten. Men ziet, dat het initiatief van pa ter Henri de Greeve, dat reeds onder zijn leiding zulk een ruime vlucht nam, vol levenskracht zich verder ontplooit. We twijfelen er niet aan, of de Voorschotense pater Knibbeler zal de beste tradities als leider dezer Bond der Naastenliefde handhaven. „Naastenliefde primair voor het mens-zijn Drie minuten zal pater J. M. Knib beler zaterdagavond voor de KRO-microfoon spreken. Hij wordt ingeleid door pater Loop, die na tien jaar Bond Zonder Naam, 500 Licht bakens, de tijd gekomen vond zyn plaats in te ruimen voor een ander. Men moet dit besluit van pater de luisteraars het knopje bij de hand hebben om de spreker „een knopje kleiner te maken". Hierdoor krijgt men eigenlijk al een selectie, die van de luisteraars een min of meer ge- interesseerde maakt. Wat het spreken betreft kan pater Knibbeler putten uit een rijke erva ring, ondanks de jeugd van zijn pries terleven. Na zijn priesterwijding in 1948 is hij negen jaar volksmissio naris geweest. Hij deed mee aan het organiseren van parochie-missies, pre- Loop respecteren, in het bijzonder j dikte ook bij ontelbare andere gele als men zich realiseert wat het be-genheden. tekent tien jaar lang elke zaterdag- Zijn bijzondere belangsteling ging avond een radio-causerie te houden I uit naar de milieu-missie, die „ge- over een actueel onderwerp, waar- richt" is. Hiervoor ook onder meer mee men hoopt de luisteraars te kun-1 ging hij op voorstel van de pater nen boeien. Provinciaal in Leuven paedagogie stu- Onze aandacht is nu gericht op de 1 deren aan het instituut voor psycho- zes en dertigjarige pater C. J. M.logie en paedagogie. Tot hij na twee Knibbeler, Montfortaan uit Voorscho De droom van iedere man en vader electrisch schoren Gegarandeerd mesglaa, sneller en comfortabeler scheert U zich met de Braun. Dank zij het ge patenteerde flinterdunne 6Cheer- blad. Type Combi met tondeuse In luie piastic étui59.75. Type Special In cartonnen doos f 44.79. (Advertentie) Tussen kamp Crailoo en de Crailose brug in de buurt van Hilversum heeft een onbekende man een 20-jarige verpleegster uit Huizen, die op weg was naar huis, lastig gevallen verpleegster fietste op dit donkere weggedeelte, toen een man haar plot- V seling van haar fiets trok. Het meisje jaar studie een berichtje kreeg of verzette zich echter hevig en gilde ten. U leest het goed: uit Voorscho- i hij zich met het provincialaat in ver- om hulp. De aanrander vluchtte toen ten, want sinds kort heeft de nieuwe 1 binding wilde stellen... Seestelyke leider van de Bond Zon- er Naam hier zijn tenten opgeslagen. Bij de paters Montfortanen aan de Haagsche Schouw, dicht bij de Rijks weg Den Haag—Amsterdam, blijft hij wonen, zo lang hij zijn werk voor de Bond blijft doen. In de pastorie hebben wij hem op gezocht; in afwachting van zijn nieu we taak, zich geestelijk voorberei dend op het veelomvattende werk, dat het zijne wordt, biedt pater Knib beler assistentie in deze Voorscho tense parochie. „Vraagt u mij niet, wat ik nu ga doen, of hoe ik me mijn werk voor stel", zegt ons pater Knibbeler, want dat kan ik heus nog niet zeg gen. Ik sta nog geheel onbevangen tegenover het werk, dat me wacht en heb zelfs nog geen contact gezocht met de leiders van de Bond Zonder Naam. Alleen heb ik een kleine auditie gehad bij de KRO, omdat ze daar wel graag wilden weten, wat voor een stem ze op de luisteraars afstuurden. Ik heb er overigens niets meer van gehoord." 1 in de Bond Zonder Naam en van het spreken voor de radio als pries ter voor katholiek en niet-katholiek, dat hij wèl in ons gesprek wil be handelen, en dat is de naastenliefde. Zij is primair-menselijk; mens-zijn zonder liefde is zelfs onmogelijk. En zich baserend op deze gedachte Sprekend over zijn opleiding, zei ons pater Knibbeler: „De beste opleiding heb ik thuis gehad. Ik was de zevende in een gezin van acht kin deren": de familie Knibbeler te Hoensbroek. Onvergetelijke herinne ringen heeft hij aan zijn prachtige studietijd bij de paters Conventuelen het bos in, men heeft hem niet kun nen yinden. Op de Melderseweg in de ge meente Holst (Z.-Limburg) is gis termiddag om ongeveer vier uur het driejarig zoontje van de familie Cup pen door een auto aangereden. Het jongetje werd op slag gedood. VRIENDENDIENST WERD MEINEED Verdachte voorlopig in vrijheid Loononderhandelingen in de metaalindustrie De drie werknemers organisaties in de metaalindustrie, aangesloten bij het NVV, de KAB en het CNV hebben de werkgevers een loonsver hoging van 5,5% gevraagd. Men is zoals reeds gemeld, al langere tijd aan het onderhandelen over een nieuwe CAO, aangezien de oude, en reeds éénmaal verlengde, CAO op 1 juli a.s. afloopt. Over de secondai re arbeidsvoorwaarden, zo vernemen wij, is inmiddels al overeenstemimng bereikt. Van werknemers-zijde deel de men ons mede dat de produktivi- teit in het metaalbedrijf, vergele ken bij die in de gehele Nederlandse industrie, naar de mening der vak organisaties op het ogenblik een loonsverhoging van 5,5% mogelijk maakt. Men staat bovendien op het standpunt dat de huurcompensatie reeds voor 1960 in de lonen dient verwerkt te worden, waardoor de totale loonsverhoging op ongeveer 7,3% zou komen. De werkgeversorganisaties, zo wordt ons van werknemerszijde meegedeeld, stellen een loonsverho ging van 3% voor, waarbij inbegre pen de huurcompensatie. die met in gang van 1 april 1960 in de lonen zou moeten worden verwerkt. TBC OP SCHOOL IN HOOGEVEEN De regionale schoolartsendienst in Drente en het consultatiebureau voor tuberculose van het Drentse Groene Kruis hebben na een „con- tact"-onderzoek acht gevallen van tbc ontdekt in een van de hoogste klassen van een Hervormde school in Hoogeveen-zuid. De acht kinde ren bleken in lichte graad te zijn besmet, zij moeten voor herstel in een sanatorium worden opgenomen. Naar aanleiding hiervan is een uitgebreid onderzoek ingesteld, dat nog voortgaat. De bron van de be smetting is reeds ontdekt, wardoor deze „explosie" is gelokaliseerd. Het onderzoek naar verdere contacten zal nog gerume tijd in beslag nemen. Italië's Bruid van het jaar Gisteren, 15 juni 1959, trad Antonella Piaggio, dochter van de „Vespa"-fa- brikant, in het huwelijk met Umberto Agnelli, zoon van de eigenaar van het Fiat-concern. Algemeen is men van oordeel, dat het de meest kapitale huwelijksdag van het jaar zal worden. Volgens de laatste berichten zal het huwelijk in de privé-kapel van het buitenhuis in Varramista worden vol trokken. Foto: Antonella Piaggio bij het verlaten van een schoonheidssalon. Drs Stubenrouch gepolst voor onderwijswetgeving Mr. Y. Scholten, advocaat te Amsterdam, heeft een benoeming als staatssecretaris aan het depar tement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aanvaard. De heer Scholten is een zoon van de vermaarde rechtsgeleerde, prof. mr Paul Scholten. Hij is verbonden aan het Amsterdamse advocaten kantoor van mr F. baron Van der Feltz. Hij is de Christelijk-histo- rische beginselen toegedaan. Van 1949 tot 1955 is hij voorzitter ge weest van de Landelijke Hervormde Jeugdraad. Thans is mr Scholten voorzitter van het hoofdbestuur van de Amsterdamse Algemene Maat schappij voor Jongeren (AMVJ). Hij zal als staatssecretaris speciaal worden belast met de secties voor kunsten, lichamelijke opvoeding, sociaal-cultureel jeugdwerk, radio en televisie. Voor de sectie onderwijswetgeving overweegt minister Cals nog een staatssecretaris aan te stellen aan zyn departement. Daartoe heeft hij drs G- C. Stuben rouch gepolst, die wethouder van onderwijs is in Breda. De heer Stubenrouch is katholiek. Hij is 41 jaar oud en leraar in de klassieke talen, lid van de partijraad van de KVP en voorzitter van de kieskring Tilburg van deze partij. Sinds vrijdag wordt op nagenoeg de gehele Veluwe en in de Gelderse vallei, zelfs tot over de Utrechtse heuvelrug in het Sticht, overlast on dervonden van grote zwermen zaad pluisjes. Men ziet ze vliegen is een gezegde, dat in dit geval een letterlijke bete kenis heeft gekregen, want de kleine witte wolachtige pluisjes zijn sinds vrijdag nog niet uit de lucht geweest. De pluisjes dringen zelfs de huizen binnen. Op sommige plaatsen langs de IJsselmeerkust bereikte de stroom van pluisjes zo nu en dan zulk een dichtheid, dat 't van verre soms leek of het sneeuwde. Men neemt aan dat de pluisjes afkomstig zijn van de rietvelden en van distels en onkrufd van de nieuwe Zuiderzeepolder. Van jJJJJ "gekost. De~mani die'aïï'chauf- dte richting uit worden de pluisjes feur jn dienst was van het aanne- Om vijf minuten vor half vijf gis termiddag is op de spoorlijn Amster damHaarlem een ongeluk gebeurd, dat de 48-jarige arbeider C. van Oostrum uit Laren (N.-H.) het leven Een op zichzelf alledaagse rechts zaak heeft voor de Amsterdamse po litierechter gistermiddag een onge woon siot gekregen. De verdachte werd namelijk op vrije voeten gesteld, de getuige werd gearresteerd. De verdachte, de 35-jarige .metse laar F. de J. stond terecht omdat hij in een cafetaria in de Ferdinand Bol straat een vertegenwoordiger zonder enige reden of aanleiding in het ge zicht had gestompt. De J. had in dat zelfde cafetaria al eens meer ruzie zeuue cttieiariB ccua iiiciu iu«c V» dê Da ter gemaakt, «U» dan ook het werk zélf, waarvoor de pater Provinciaal hem onverwacht uit Leuven heeft geroepen, prettig of niet vindt. Elke priester preekt graag de Lief de als het fundament van het Chris ten-zijn. Pater 'Knibbeler spreekt over zijn verleden. Al luisterend ko men wij tot het besef, dat de keuze voor de opvolger van pater Loop weloverwogen is geschied. Niet zo zeer, omdat hij een warme, rustige stem heeft, die overtuigt, omdat zij zonder theater is, maar ook omdat hij laat uitkomen hoe verschrikkelijk hij het vindt in de héle grote kerken de mensen de waarheden van het ge loof te moeten „tóebrullen". Hij noemt het letterlijk zo. „Het is alsof de predikant zijn onvergankelijke waar op de markt moet verkopen." Daarom heeft hij altijd meer plezier ehad in conferenties en retraites. verre van brandschoon. Getuige. Hij had echter een getuige a dé- charche meegebracht, die bij hoog en iaag beweerde, dat er een derde man geweest moest zijn, die na de klap het cafetaria verlaten had. De rech ter wees hem er verschillende malen op, dat hij onder ede stond en dat een dergelijke getuigenis met gevange nisstraf kon worden beloond. De ge tuige, de huisschilder B., veranderde niet van mening, hoewel de verkla ringen van twee anderen lijnrecht met de zijne in tegenspraak waren. Deze „vriendendienst" kwam hem echter duur te staan. De beide an dere getuigen verklaarden dat op het j moment van de klap, verdachte en de vertegenwoordiger alleen in het ns dunkt: voor een man met deze cafetaria aanwezig waren. Dit bracht instelling ligt een goede toekomst als j de huisschilder nog niet tot andere radio-spreker te wachten, omdat er 1 gedachten, hij ondertekende zijn ver- voor de microfoon geen sprake is van klaring en de officier van justitie stel- tóebrullen. Een goede radio-spreker de hem onmiddellijk in arrest onder j S pe bewoordingen. Hij vond het schan delijk om eerlijke en rustige burgers op deze wijze lastig te vallen. Hij werd nu op vrije voeten gesteld, maar zal zijn straf later moeten uit zitten. namelijk over het IJsselmeer door de wind naar het binnenland meege voerd. Op de Brielselaan te Rotterdam passeerde de 12-jarige Jurrien van der Veen uit de Zuidpolderstraat op zijn fiets een geparkeerde auto, toen hij weer werd voorbij gereden door een vrachtauto met aanhangwagen. De jongen begon te slingeren, viel en kwam onder de aanhangwagen te recht. In het Zuiderziekenhuis con stateerde men de dood. mersbedrijf P. H. Essen uit Halfweg, werkte langs de spoorlijn met enkele collega's, toen de trein IJmuiden Amsterdam naderde. Van Oostrum, die de trein niet zag of hoorde werd nog door zyn collega's gewaarschuwd, doch te laat. Hij werd aangereden en viel bewusteloos langs de baan. De man had een hoofdwonde en een wervelfractuur. Hij werd onmiddel lijk naar het St. Elisabethsziekenhuis te Haarlem vervoerd waar hij in de vooravond is overleden. De chauf feur was ongehuwd. Anti-Atoombom pelgrimage door Japan treedt onopvallend de huiskamer binnen en vindt ongemerkt het hart van zijn luisteraars. Pater Knibbeler zélf weet niet wat het worden moet Hij vindt het alleen wel een prettige gedachte, dat verdenking van meineed. De politierechter veroordeelde de metselaar tot twee maanden, hij laak te het gedrag van verdachte in scher- In augustus zal in Hiroshima de vijfde wereldconferentie tegen het gebruik van A- en H-wapens worden ge houden. Enige dagen geleden zijn uit de steden Tokio, Niigata en Kagosh'ma pelgrims vertrokken voor een voettocht naar Hiroshima, dat zij op 4 augustus bereikt hopen te hebben. Foto: de groep uit Tokio is reeds nu al vertrokken. Geschenk van de Sjah aan marinemannen Vier hofmeesters en twee koks van H.M. kruiser „De Ruiter" kregen aan boord van hun schip uit handen van smaldeelcommandant schout bij-nacht J. Ferwerda een zilveren sigarettenkoker uitgereikt. Het was een cadeau van de Sjah van Perzië, die hiermede zijn dank wilde be tuigen, voor de bijzondere zorg aan hem besteed. Zoals bekend maakte de Sjah van Iran de overtocht van Denemarken naar Nederland op de „De Ruiter". Aan de binnenkant van de zwaar zilveren kokers is het keizerlijk wapen gegraveerd. Moeilijkheden bij overdracht Drakestein Maandagmorgen bleken er plot seling moeilijkheden gerezen te zijn omtrent de overdracht van het kas teel Drakestein in de Lage Vuursche aan H.K.H. Prinses Beatrix. De ver tegenwoordiger van de prinses, jhr. mr. C. Dedel berichtte toen aan no taris Koenderink te Baarn, dat hij de overdracht uitgesteld wilde zien. Bij een laatste inspectie van het kasteel, was hem gebleken, dat alle zware koperen rozetten van de deu ren van Drakestein losgeschroefd en verdwenen waren. De moeder van jhr. E. L. Bosch van Drakesteyn be kende de rozetten te hebben ver wijderd, maar weigerde te vertellen, waar zij ze verstopt had. Zij had zich tot op het laatste moment fel tegen de verkoop van het landgoed verzet. Gistermiddag zijn de rozetten toch teruggevonden, zodat de overdracht maandagavond heeft plaats gehad. Jhr. Dedel vertelde dat alles in goe de harmonie verlopen was, maar hij vond het een vervelende geschiede nis voor de prinses. POLITIE BRABANTRIT. Hedenochtend startten uit 130 plaat sen in Nederland circa 400 ambtena ren van politie, justitie, douane en koninklijke marechaussee voor de grote politie Brabantrit „Politiema- noeuvre", die twee dagen zal duren. In deze grote oefening worden de deelnemers geconfronteerd met een werkelijk geval van gevaar door ra dio-actieve straling. Zij zijn daarop voorbereid door een spoedcursus, welke vier weken geduurd heeft. De oefening is tevens een test van de paraatheid der deelnemende ambte naren. Onmiddellijk na de nieuws berichten van hedenochtend acht uur werd vip de beide zenders Hilver- sym I en II bekend gemaaxt waar heen de deelnemers zich moeten be geven. Pas na deze bekendmaking konden zij zich op weg begeven naar het begin van een der drie grote rou tes, welke hedenavond alle drie in Tilburg eindigen De honderden deel nemers zijn voor het merendeel inge kwartierd bij de Tilburgse bevol king. BOERDERIJ AFGEBRAND Vannacht te drie uur is de boerderij van de heer G. Niezen te Vledder- veen (gem. Onstwedde) door een felle brand geheel in vlammen op gegaan. Ook van de inboedel kon

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8