3)e £eidóe(Bou/ta/rit GENEEFSE CONFERENTIE LOOPT TEN EINDE De stakingsdreiging in Frankrijk lh Genève werden de koffers reeds gepakt Gromyko handhaaft zijn voorstellen Nutteloos verder te praten Erhard verklaart zich nader NAVO-vloot bewees Prins Bernhard eer Straaljager botste op vlucht meeu.wen PILOOT ERNSTIG GEWOND Droog Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 13 JUNI 1959 50ste JAARGANG No. 14735 BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 10.59 p.w., 12.55 p. maand, 17.50 p. kwartaal. Franco p.p. 18.—. Advert.; 17 et p. m.m. Telefoontjes 11.50. Hoewel de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier vrijdag de dreigende crisis in de Geneefse conferentie althans tijdelijk hebben we ten af te wenden en maandag opnieuw in besloten zitting bijeen zullen komen, meent men toch uit enkele aan .rijzingen te kunnen opmaken, dat de conferentie haar laatste week ingaat. Het ingeschakelde V. N.-personeel te Genève is nl. aangezegd, dat het na de volgende week vrijdag zijn gewone werkzaamheden zal kunnen hervatten. Op de voltallige vergadering van «rrijdag, die drie uren duurde, heeft de Rus Gromyko op verzoek van zijn Amerikaanse ambtgenoot Herter zijn uitleg van de Russische voorstellen herhaald en verzekerd dat Rusland er geenszins een ultimatum of dictaat mee in de zin had. Het was slechts een asisvoorstel voor onderhandelingen. De westelijke ministers lieten echter opnieuw duidelijk uitkomen, dat de jongste Russische voorstellen onaan vaardbaar zijn. VOORUITZICHTEN SOMBER In gezaghebbende Amerikaanse kringen werd opgemerkt, dat het „nutteloos" zou zijn, de ministerscon- ferentie voort te zetten, tenzij Rus-1 land zijn huidige standpunt wijzigt. Gezegd werd dat de vooruitzichten; van de conferentie na bijna vijf we ken „zeer somber" zijn, nu de Russen plotseling eisten, dat de westelijke bezetting in West-Berlijn binnen een jaar wordt beëindigd. Er werd ge-l zinspeeld op de mogelijkheid, dat de westelijke mogendheden liever een reces dan een afbreken van de con ferentie zouden bewerkstelligen. De suggestie werd geopperd, dat de on derhandelingen dan op lager niveau zouden worden voortgezet. Minister Herter kan niet eindeloos in Genève blijven „tenzij er werkelijk kans op succes bestaat". Er is geen wijziging gekomen in' het westelijke standpunt, dat werke lijke vorderingen een noodzakelijke voorwaarde zijn voor het houden van een topconferentie. De Russische mi- nister verklaarde, dat over een top conferentie niet gemarchandeerd mag worden. Hij noemde ieder, die geen topconferentie wil, een vijand van de vrede. In Amerikaanse kringen meen de men, dat deze woorden konden worden opgevat als een Requiem voor de huidige conferentie en als een Russische aankondiging dat het einde van de besprekingen in zicht is. De Britse minister van buiten landse zaken, Selwyn Lloyd, vroeg zijn Russische ambgenoot, de gebeur tenissen van dinsdag en woensdag, toen Gromyko zyn onaanvaardbare plan indiende, te „vergeten". De westelijke ministers deelden tij dens een lunch de burgemeester vam West-Berlijn, Willy Brandt, mede, dat zij hun besprekingen bovenal dachten aan hun verantwoordelijkhe den jegens de bevolking van Berlijn. Even naar huis Minister Couve de Murville, die voor het weekenl naar Parijs is ge vlogen, verklaarde bij zijn aankomst' dat de komende week „beslissend" zal zijn voor de conferentie in Genève. „Na de nieuwe voorstellen van de Russen bevinden we ons in een zeer moeilijke positie", aldus Couve de Murville. Na zijn terugkeer in Londen vroeg men Selwyn Lloyd, of hij optimis tisch of pessimistisch was t.a.v. de toekomst van de conferentie te Ge nève. Llyod antwoordde: „Ik ben van mening, dat wij geduldig moeten zijn, vastberaden wat de wezenlijke din gen betreft maar niettemin geduldig op het stuk van de onderhandelin gen". De Westduitse minister van econo mische zaken, prof. Erhard, heeft bij het begrotingsdebat in de Bondsdag gisteren verklaard, dat de verklaring van Adenauer (dat hij het kabinet op 1^ mei reeds had meegedeeld, dat hij er over dacht af te zien van het kan-| didaatschap voor het presidentschap) de indruk had gewekt, dat hij Er hard niet verbaasd kon zijn over het besluit van de kanselier. Erhard zei, dat het waar is, dat de kanselier een dergelijke verklaring had afgelegd. Op een bijeenkomst van de christen-democraten op 26 mei in aanwezigheid van Adenauer was echter na 'n uitvoerige discussie een- j stemmig besloten, dat het kandidaat- schap voor het presidentschap ge- handhaafd zou worden. Daarna had j Erhard voor zijn vertrek naar New York nog slechts één onderhoud met Adenauer gehad, namelijk op 1 junij en dus kort na de terugkeer van de j kanselier uit Amerika. „Bij die gele- J genheid zei Adenauer geen woord over een nieuwe wijziging van zijn standpunt. Daarom geloofde ik vast, dat de situatie sedert de partijverga dering niet was gewijzigd". Erhard zei, dat de oppositie kroko dillentranen had gehuild over zijn geschade positie. „Laat dat mijn zorg zijn en laten we dat onder elkaar regelen". SCHEPEN VOOR INDONESIë. Bij de scheepswerf Gebrs. Van Diepen in Waterzuilen bij Gronin gen zullen waarschijnlijk zes schepen van 1200 ton elk worden gebouwd in opdracht van een scheepvaartmaat schappij in Zuid-Celebes. De Indonesische regering heeft nl. deze schepvaartmaatschappij toestem ming verleend, zes van dergelijke I schepen in ons land te kopen. In de j kringen der Nederlandse scheeps bouwers is deze opdracht van Indo- nesië volkomen onverwacht geko- men. Het is bijzonder moeilijk om schepen voor Indonesië te bouwen. De Indonesiërs willen ze wel hebben, maar de Indonesische regering geeft slechts zelden haar toestemming. Luik bracht „zijn" prins hulde Italiaanse bankemployé s gaan staken De ongeveer veertigduizend Ita liaanse bankemployé's zullen, met in gang van maandag a.s., voor onbe paalde tijd in staking gaan om kracht bij te zetten aan eisen tot loonsverho ging en kortere werktijd. Dit besluit, dat wordt gesteund door de betrokken vakverenigingen van alle politieke schakeringen, is genomen nadat functionarissen van het ministerie van arbeid vrijdag avond j.l. nog een laatste, doch mis lukte poging hadden gedaan om tot een oplossing van het geschil tussen de ëmployé's en de directies der Ita liaanse banken te komen. Een krachtmeting Premier Debré van Frankrijk heeft vrijdagavond een toespraak voor de Franse radio en televisie gehouden i.v.m. de stakingsdreiging. Zoals bekend hebben de bonden van spoorwegpersoneel een staking uitge roepen voor dinsdag, waarbij zich verschillende andere vakbonden heb ben aangesloten. De regering heeft meegedeeld, dat het spoorwegperso neel zal verplchten aan het werk te blijven. Premier Debré verklaarde in zijn toespraak, dat de komende week weieens beslissend kan zijn voor de toekomst van Frankrijk. „De regering kan zich niet neer leggen bij een taktiek, die dodelijk is voor het welzijn van het Franse volk", aldus Debré, die in dit ver band te kennen gaf, dat bepaalde mensen met de voorgenomen sta kingen politieke doeleinden nastre ven. „Slechts bijzonder ernstige oorza ken zouden kunnen leiden tot een staking van het overheidspersoneel. Die zijn er nu niet en dat weet ieder een heel goed. Laat niemand dan ook rekenen op nonchalance van de zijde van de regerng", aldus Debré. „Ik hoop dan ook, dat het gezond ver stand tussen nu en dinsdag de over winning zal behalen". Hij legde er voorts nogmaals de nadruk op, dat de regering vastbe sloten blijft om inflatie te voorko men. „De regering heeft de plicht te onderstrepen, dat het tot nu toe behaalde succes nog maar een be gin is. Frankrijk heeft zo lang te lijden gehad van de inflatie, dat het er niet binnen een tijdsbestek van zes maanden boven op kan komen. Het economisch herstel eist een sta biele toestand". Regering rekwireert. De regering zal a.s. dinsdag circa 150.000 van de 360.000 man spoor wegpersoneel rekwireren. De kern van dit personeel, de belangrijkste functionarissen dus, loopt de kans boeten te krijgen van maximaal 10.000 gulden en een gevangenisstraf van maximaal één jaar, zo zij dins dag niet op het werk verschijnt. Zowel de regering als de vakbon den zijn van plan van de staking een krachtmeting te maken. In rege ringskringen meent men, dat de vakbonden maar weinig lust zullen voelen om in de komende maanden nieuwe stakingen op touw te zetten, zo de staking door de krachtige re geringsmaatregelen gebroken mocht worden. De spoormannen eisen een loons verhoging van 11 percent, het res tant van de 20 percent die hun in 1957 zijn beloofd, om hun lonen op te trekken tot het loonpeil van de industriearbeiders. De bond van chauffeurs op de lange afstand, grondpersonpe1 - ^n „Air France" trampersoneel in Mar seille, metaal- en bouwvaKaibemers Benzine voor de wagen, melk voor de chauffeur Een Apeldoornse zuivelfabriek heeft bij wijze van proef een melkautomaat opgesteld bij een benzinetank station. Na inworp van een kwartje ontvangt men een halve liter gekoelde melk, in papièr verpakt. De capaci teit van de automaat is 180 pakjes. hebben meegedeeld, dat zij dinsdag uit sympathie zullen meestaken met het spoorwegpersoneel. BELANGSTELLING. De Franse politie heeft de Zuid- slavische minister van de vakbewe ging, Pavicevic, vrijdag na diens aankomst op het vliegveld Orly bij Parijs ruim drie uur vastgehouden. Minister Pavicevic werd vrijgela ten nadat de Zuidslavische ambas sade krachtig tegen de aanhouding had geprotesteerd. De minister was naar Parijs gevlo gen om een congres bij te wonen van het onder communistische lei ding staande vakverbond. Ambtenaren van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken zei den vrijdagavond, dat zij geen com mentaar op het gebeurde konden geven. Prins Bernhard is woensdagmorgen voor de Noordkust aan boord gegaan van de „Karei Doorman". Hij zal van daar uit de NAVO-oefening „Fairwind 4" meemaken. Het schip opereert in NAVO-verband voor de kust van Noorwegen. De prins werd aan boord ontvangen door de commandant smaldeel 5, commandeur A. van Karnebeek en de commandant van het schip, kapitein ter zee H. M. L. F. E. van Oostrom Soede. Prins Bernhard bezichtigde verschillende ruimten van het schip en woonde vliegoperaties bij, terwijl oefeningen werden gehouden in het beschermen van konvooien tegen onderzeeboten en bombardementen uit de lucht. Donderdagmorgen bracht de prins door aan boord van Hr. Ms. „Gelderland", die deel uit maakte van het anti-onderzeeboot- scherm. Voor het overzetten kwam Hr. Ms. „Gelderland" naast de „Karei Door man" varen. De prins liet zich in een „bootsmanstoeltje" langs een tros glijden, die van het ene schip naar het andere was overgebracht. Ver volgens vertrok de prins per helikop ter naar een Engels vliegkampschip, dat ook aan de oefening deelneemt. De prins gebruikte hier de lunch. Teruggekeerd aan boord van de „Karei Doorman", was hij de gast in het onderofficiersverblijf. Hierna gebruikte de prins het diner met de opperbevelhebber van de Engelse „Homefleet", vice-admiraal Wright, de vlagofficier van de Britse mari ne luchtvaartdienst, de commandant van smaldeel-5, alsmede de comman- dankt van Hr. Ms. „Karei Doorman". Om negen uur 's avonds vormden zestien jagers en fregatten onder be vel van de kruiser Hr. Ms. „Gam bia" een lange linie langs de „Karei Doorman" als eerbewijs aan Z.K.H. de prins der Nederlanden. De prinselijke gast vertoefde des avonds in de long-room en maakte na middernacht nog aanvallen mee door Deense mtb's en fregatten, welke op het gehele verband werden uitge voerd. Aan de oefeningen nemen En gelse, Noorse, Deense en Nederland se schepen deel, alsmede onderzee boten en vliegtuigen. Prins Albert van België, de prins van Luik, heeft donderdag met zijn verloofde, prinses Paola Ruffo di Calabria, die stad bezocht, welke de prinselijke verloofden een bijzonder uitbundige hulde bracht. Staande op het met bloemen bedekte dek van hun jacht voeren prins en prinses door de Maas. Een Thundersh-eak- straaljager van de vliegbasis Eindhoven is gis teren bij schietoefeningen boven Terschelling door een vlucht meeu- I wen gedoken. De botsing had het zelfde effect als een luchtgevecht: hoewel de meeuwen de klap niet overleefden, brachten zij grote scha de toe aan het vliegtuig. De piloot werd ernstig gewond. Gevreesd wordt, dat de sergeant-vlieger Pech- hols een oog moet missen. Toen de straaljager op de meeu wen botste, werd door de kracht van de klap de voorruit versplinterd. Een meeuw belandde in de cockpit, mid den in het gezicht van de piloot, en werd aan de achterzijde weer uit het toestel gegooid. De glazen kap van de cabine was geheel versplin terd. Enkele instrumenten op het dash-board werden beschadigd. Na de botsing met andere vogels werd de straaljager aan de vleugel en aan de neus vrij ernstig beschadigd. Ondanks het ongeluk dat hem trof en dat het toestel bijzonder moeilijk bestuurbaar maakte, heeft de piloot zoveel blijk van zelfbeheersing ge geven, dat hij zijn machine veilig en wel thuisbracht op de Eindho- vense basis. Na zijn koelbloedige landing moest de vlieger in allerijl naar een zie kenhuis worden vervoerd. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's weer (Megedeeld door het KNMI. Gel dig van zaterdagavond tot zon dagavond. Opgemaakt te 11.1B uur). DROOG. Voornamelijk in de noordelij ke provincies tijdelijk bewolkt. Overigens droog en zonnig weer. Matige wind tussen noord en 'oost. Gematigde temperatu ren. De Bilt, zaterdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Door nieuwe drukstijgingen boven de Britse eilanden is het hogedruk- gebied nog in omvang toegenomen. Het centrum er van lag zaterdagmor gen bij Ierland met een luchtdruk van bijna 1040 mb Over de Noordzee nadert om dit hogedrukgebied heen een zwak front, dat wat bewolking met zich meevoert. In de hogere luchtlagen komt boven Italië een de pressie voor. Deze veroorzaakt aan de voet van de Alpen en in Oostenrijk langdurige regen. Maar verder is het in geheel Europa over het algemeen zonnig en droog. Gedurende het weekeinde beheerst het genoemde hogedrukgebied nog steeds het weer in ons land, zodat het droge en over het algemeen zonnige weer nog ver scheidene dagen voortduurt. De tem peraturen blijven gematigd, aange zien de polaire lucht met wind uit noordelijke tot noordoostelijke rich tingen van de Noordzee wordt aan gevoerd. 1 14 Juni: zon op 04.20; onder 21.00; maan op 12.56; onder 00.44. 15 Juni: zon op 04.19; onder 21 .<H; maan op 14.11; onder 01.11. 14 Juni: 06.22 e.k. Hoogwaterstanden 14 Juni: v.m. 8.30; n.m. 9.01. 15 Juni: v,m. 9.36; n.m. 10.10. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiaen; weer temp. HELSINKI onbewolkt 24 C. STOCKHOLM onbewolkt 23 OSLO zwaar bewolkt 24 iv^NHAGEh onbewolkt 21 ABERDEEN zwaar bewolkt 22 LONDEN onbewolkt 19 AMSTERDAM onbewolkt 17 BRUSSEL. onbewolkt 19 LUXEMBURG onbewolkt 16 PARIJS licht bewolkt 10 BORDEAUX onbewolkt 22 GRENOBLE licht bewoklt 20 NICE zwaar bewolkt 22 BERLIJN licht bewolkt 21 FRANKFORT zwaar bewolkt 21 MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ATHENE ROME AJACCIO MADRID MALLORCA LISSABON 10 regen regen half bewolkt zwaar bewolkt regen regen onbewolkt half bewolkt licht bewolkt onbewolkt licht bewolkt 23 onbewolkt 31 22 Korreltje Kleine kansen zijn vaak het begin van grote ondernemingen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1