EXPO bevorderde ons vreemdelingenverkeer «ft1» De f'ï«:rhe kranten- ent™Sf/trrpiigesal1 Niet getekend en toch getekend ijziging van diensplicht nog niet in de Kamer? Ben Essing krijgt belasting terug Otto Klemperer ziek naar Zurich VRIJDAG 12 JUNI 1959 nR l.EIDSE COURANT PAGINA 7 Werkgever liet chauffeurs veel te lang werken De kantonrechter te 's-Hertogen- bosch, jhr. mr. F. Verheyen, heeft de heer H. O. uit Schijndel wegens overtreding van het rijtijdenbesluit vier weken hechtenis en 600 boete opgelegd. I I k kl\A/ 1958 zijn 1.584.194 vouwbladen Jaarverslaq van ANVV verspreid. De buitenlandse vértegen- I woordigerk in de Ver. Staten, Canada, België-Luxemburg, W est-Duitsland, In 1958 bleef het buitenlands toe ristisch bezoek zich, mede onder in vloed van de EXPO ontwikkelen. Frankrijk, Engeland en Ierland, Zwit serland en de Scandinavische landen t*it._ hebben een uitgebreid programma ontwkkehng ,n Frankr.jk bl«k «n radi0.Jen tv-uitzendinfen ge- rem op het bezoek aan ons land doch De kantoren verstrekten bijna het vereenvoudigen van grensfaciü- maa, rrisinlirt,,^„n naJa., teiten stimuleerde ander bezoek. Het aantal overnachtingen steeg in vergelijking tot 1957 met 7 tot 2.867.000. In percentages uitgedrukt werden de „vreemdelingenbedden" voor 28.7 door Duitsers, voor 14 door Engelsen, voor 13.5 door Amerikanen en voor het overige Scandinaviërs (7.5) Fransen en Bel gen (6 en 5.5), Geallieerde militaire verlofgangers (5), Zwitsers (4) en Italianen (2.5) beslapen. Buiten deze CBS-cijfers vallen vele overnachtingen in logementen, pen sions, jeugdherbergen, bungalows en kampeerbedrijven, welker totaal la ger wordt geschat dan dat van 1957. Het dagbezoek van onze Oosterbu ren verdubbelde ongeveer, onder in vloed van de „koopreisjes". Aan de zuidgrens was de toename circa 7.5 De ANW schat het aantal dag- en meerdaagse buitenlandse bezoekers, inclusief grensarbeiders, in 1958 dan ook op ongeveer 30 miljoen. De hoeveelheid ingebrachte de viezen liep op van f 258 miljoen in 1957 tot 286 miljoen in 1958. Dat is bijna zestigmaal het deviezenbedrag uit het vreemdelingenverkeer in 1938. Nu de invloed van de EXPO is weggevallen, meent de ANW tegen optimisme te moeten waarschuwen. Het jaarverslag gewaagt van toene mende concurrentie. Om een evenre dig aandeel in de wassende toeristen- stroom te krijgen zal het Nederland se toeristische propagandabudget aanzienlijk moeten worden verhoogd. In 1958 ontbrak het de ANW aan geld om te adverteren, terwijl ook andere activiteiten drastisch moesten worden besnoeid. Het binnenlandse meerdaagse toe risme handhaafde zich in 1958 op het peil van 1957, maar het dagbezoek verminderde. In de dfie grote steden daalde het aantal overnachtingen van Nederlanders. De logies-informatie- dienst van ANW en enige VWs hielp op 175.000 toeristen aan pas send onderdak. Als ongelijke partijen stonden ze gisteren tegenover elkaar, welhaast onder toezicht van Vrouwe Justitia in Rotterdam, die haar weegschaal in evenwicht tracht te houden. Hij, de gescheiden echtgenoot, sa men met zijn vader; zij, zijn gewezen vrouw, niet alleen vergezeld van ma en stiefpapa, maar ook nog van haar vriend, en diens broer als extra-ver sterking. Men had op de hoek van de Noord- singel afgesproken, om een onderte kende acte van berusting af te geven in ruil voor een koffer met Weren van de vrouw. De man zei: „Gelijjt oversteken, nietwaar?", maar de vrouw wenste eerst de koffer met kleren te hebben. Het werd ruzie en daarna vechten, met het gevolg, dat de man, een bankwerker, bewuste loos op het slagveld achterbleef, noi in het bezit van de ongetekende acte van 100.000 maal reisinlichtingen naast 55.000 op de EXPO. Bij een overheidssubsidie van 1.220.000 plus bijna een ton van het bedrijfsleven gaf 1958 na vele be snoeiingen een voordelig exploitatie saldo van 1.295.87. In het jaarverslag betoont de ANW zich contra de Amerikaanse krediet- Verzekeringsagent zonder zekerheid De politie te Vlissingen heeft een assurantie-agent uit Vlissingen ge arresteerd. De man heeft volgens de politie de laatste jaren een groot aantal inwoners van Vlissingen en omliggende gemeenten bewogen, gelden af te staan voor een plaat selijke firma, tot plaatsing van hy potheken op panden en bouwwerken tegen een vrij hoog rentepercentage. Het is de politie gebleken, dat de firma niets had uit te staan met de ze zaak. De rente werd vrij regelmatg be taald, doch van het plaatsen van hypotheken was geen sprake. De agent bleek het ontvangen geld voor zichzelf te hebben gebruikt. Velen van de gedupeerden hebben zelfs hun spaargelden afgestaan. Het to taalbedrag van deze zwendel kaarten, zolang deze door het eisen i loopt enkele duizenden guldens. De van provisies van hotels, restaurants verzekeringsagent zal voor de offi- enz. prijsverhogend dreigen te wer- cier van justitie te Middelburg \^or- ken. den geleid. Ongewoon schrijven van socialisten van de heren Wierda en Blom be schouwt als een poging de parlemen taire werkzaamheden te vertragen. Men zou zelfs kunnen spreken van obstructie, zo deelde men ons mede. Het is nog niet zeker dat het wets- Naar aanleiding van het schrijven ontwerp tot wijziging van de dienst- is de .vaste commissie tegen dinsdag plicht wet welke wijziging het ook middag bijeengeroepen. Vermoedelijk mogelijk zou maken dat dienstplich- l zal de meerderheid van de commis- tigen van de land- en luchtmacht sie zich uitspreken voor een normale naar Nieuw-Guinea kunnen worden parlementaire behandeling van het uitgezonden dinsdag in de Tweede wetsontwerp, zodat het nog niet he- lemaal uitgesloten is, dat de Tweede Kamer alsnog dinsdag het wetsont- Kamer kan worden behandeld. De beide socialistische leden van de vaste commissie voor Oorlog en Ma rine de heren Wierda en Blom hebben nl. in een schrijven aan de griffier van de vaste commissie doen weten, dat zij het noodzakelijk achten, dat naar aanleiding van de regeringsver klaring het ontwerp nogmaals in de vaste commissie wordt besproken, zodat dus nog geen eindrapport kan worden uitgebracht. De beide socialistische vertegen woordigers willen dan tevens nagaan in hoeverre de consequenties van het wetsontwerp invloed hebben op de duur van de eerste oefening. Dit schrijven is bijzonder onge woon. Het is 'n.l. de gewoonte, dat na het uitbrengen van het voorlopig verslag en de daarop volgende me morie van antwoord van de minister een eindrapport wordt uitgebracht. Er heeft zich geen enkele nieuwe ontwikkeling voorgedaan, want in de regeringsverklaring staat niet anders dan dat de regering het op prijs stelt als de parlementaire behandeling van het omstreden wetsontwerp nor maal doorgang vindt. Van verschillende zijden vernamen wij dan ook dat men het schrijven De gemeenteraad van Blokker heeft gisteravond met zes stemmen vóór en 1 stem tegen een voorstel aangenomen tot ontheffing van be taling der vermakelijkheidsbelasting over het „Festival Blokker-1959". Een en ander op grond van billijk heid omdat deze belasting was ge- ci UCAII vcui ue uxiKeteftciiue acce 0 berusting. Hij kan echter niet be- *e.ven' daaf v°°r de aanvang van rusten in het feit dat hij zelf zodanig ldlt „Tf'f6"' op grond van ge" getekend was, dat hij eerst in het meentebelang. Ziekenhuis Bergweg en later nog in i De heer J. Dekker (kath. dissi- het Oogziekenhuis een behandeling dent) stemde tegen, aangezien er in moest ondergaan. de gemeente Blokker een begrotings- De politie zit nu met de vraag, wie tekort is van 50.000 en omdat hij er begonnen is en wie zich dus op het houden van festivals geen ge- zelfverdediging kan beroepen. De meentebelang acht. bankwerker zou een gummistok Door het terugbetalen van deze hebben gehanteerd en zijn vader een belastingen ongeveer 8500 hondenketting, maar of dit voldoende heeft het festival 1959 een klein was tegen de overmacht van vijf? I voordelig saldo opgeleverd. werp zal kunnen behandelen. „Trouw". Slag voor Holland Festival Op dringend medisch advies heeft de bekende Zwitserse dirigent, Otto Klemperer, zijn werkzaamheden moeten staken. Gistermorgen is hij, ernstig ziek, vanuit Amsterdam naar Zürich vertrokken. Otto Klem perer had in Amsterdam de leiding over de repetities voor Wagners opera „Tristan und Isolde", dat in het programma van het Holland- Festival is opgenomen. Zo kort voor het begin van het festival, is de plotselinge verergering van Klemperers ziekte een zware teleurstelling voor de Wagnerver- eniging en voor de organisatoren van het Holland Festival. Zeer getroffen toonde zich ook Wieland Wagner, die aan de voor bereidingen van deze „Tristan und Isolde" medewerking verleent. Hij kan zich nauwelijks voorstellen, dat Klemperer zijn taak nu uit handen moet geven. Twee beslissingen zijn aanstonds genomen: Ferdinand Leitners be reidverklaring om Klemperers taak over te nemen is met grote dank baarheid aanvaard. De dirigent uit Stuttgart zal alle vier voorstellingen leiden. Hij arriveert zaterdag in Den Haag, zodat er nog twee dagen repe titietij d overblijven, vóór de gala première van maandag a.s. Ook is Otto Klemperer dringend verzocht, zodra hij daartoe weer in staat is, zijn nu afgebroken taak opnieuw op te nemen en te voltooien. De heer Peter Diamant van de Nederlandse Wagnervereniging en ook Wieland Wagner hebben de hoop uitgesproken, dat ze toch de „Tris tan" van Ottto Klemperer nog eens zullen mogen ervaren.... bijvoor beeld in het Holland Festival 1960. De heer Wagner zal zich als regis seur te allen tijde vrijmaken om dit werk met Klemperer samen uit brengen. Nederlandse studenten defileerden in Parijs Een korps, samengesteld uit de studentenweerbaarheden van Amsterdam, Groningen, Leiden, Utrecht en Delft, heeft donderdag in Parijs gedefileerd voor de opperbevelhebber van de Nato-strijdkrachten, generaal Norstad. De commandant, luitenant Erik de Mol van Otterloo overhandigde de generaal een «re-diploma. Beklaagde had zijn beide chauf feurs, die regelmatig werken van 's ochtends vier uur tot 's avonds elf uur en soms nog langer, bovendien gedwongen de aantekeningen in hun werkboekjes te vervalsen. Zij moes ten latere vertrektijden en vroegere thuiskomsten noteren en schaftpe- rioden, die in feite niet genoten wa ren. De juiste tijden moesten voor de werkgever in een afzonderlijk schrift worden opgeschreven. De mannen, die veelal in België bomen moesten ophalen, hadden 'n zeer laag weekloon en mochten, ook als zij onderweg panne kregen, niet het minste voor eten of drinken in rekening brengen. Beide chauffeurs zeiden ter zit ting, dat zij vreesden hun betrek king te zullen verliezen, als zij wei gerden de werkboekjes te vervalsen. Toen de zaak eenmaal voor de Jus titie was gebracht, werden zij bei den ontslagen, onder het motief, dat er gebrek aan werk was. Op een receptie, welke president en mevrouw De Gaulle In het Elysee- paleis hebben gegeven voor de leden van de senaat, werden zij in het ontvangen van hun gasten bijgestaan door hun zoon Philippe en diens vrouw. De foto toont vader en zoon De Gaulle met hun echtgenotes op de receptie. De minister van Defensie, de heer S. J. van den Bergh, heeft gisteren een werkbezoek gebracht aan de Marine- basis Nieuwediep te Den Helder. We zien hem hier aan boord van Hr. Ms. kruiser „De Ruyter", met de commandant zeemacht Nederland, schout bij nacht G. B. Fortuyn (rechts) en de commandant van de kruiser, kapitein ter zee P. Cool. Koningin Juliana bezocht kinder instellingen TE ROTTERDAM Bij stralend zomerweer heeft Koningin Juliana gisteren een be zoek gebracht aan een tweetal in stellingen te Rotterdam, n.l. aan het landelijk voorlichtingscentrum voor ouders en opvoeders aan de 's Gra- vendijkwal en later in de middag aan het Sophia kinderziekenhuis en de zuigelingenkliniek aan de Gor- delweg. Slechts aan enkele ingewijden was dit bezoek bekend, maar toch be merkten de voorbijgangers op de 's Gravendijkwal al gauw, dat er iets bijzonders stond te gebeuren, vandaar dat het bij aankomst van de Koningin zeker niet van de zijde der bevol king aan belangstelling ontbrak. Allereeust werd het voorlichtings centrum bezocht. Na de bezichtiging van het gebouw, gaf tijdens een ge sprek rond de tafel eerst de direc trice en later mevrouw C. W. Frese- Heybroek, vice-voorzitster van de stichting kinderverzorging en ouder voorlichting, een uiteenzetting van het werk, dat door beide instellingen, die nauw samenwerken, wordt ver richt. Koningin Juliana toonde zich zeer geïnteresseerd en stelde ver- Verscheurende aardwolf na drijfjacht gedood Veertien dagen geleden is uit de dierentuin te Lokeren bij Gent (Bel gië) een aardwolf ontsnapt, afkom stig uit Kenya. Het dier lijkt op een hyena of een grote herdershond. On danks intensieve drijfjachten in Bel gië slaagde men er niet in het dier te vangen. Zeer waarschijnlijk ver blijft het thans in Zeeuws-Vlaande- ren en wel in de polder bij Nieuwer- sluis. In de nacht van maandag op dins dag werd aan de zeedijk een geheel verscheurd kadaver gevonden van een schaap en uit de sporen bleek, dat dit niet het werk was van een hond, maar van een Wild dier. In de polder had men zondag een grote „herdershond" waargenomen en algemeen wordt aangenomen dat dit de aardwolf is. Men had de stellige verwachting, dat de aardwolf zijn verstopte buit afgelopen nacht uit het riet zou ophalen, doch om op al les voorbereid te zijn had men in de loop van gistermiddag een grote drijfjacht georganiseerd. Een politie man heeft tenslotte het dier met een welgemikt karabijnschot neerge legd. scheidene vragen, die verband hiel den met het werk aldaar. In het Sophia-kinderziekenhuis werd langs de verschillende afdelin gen een rondgang gemaakt. Ook werd nog een bezoek gebracht aan het pas geopende Louis van Stolk-paviljoen, waar o.m. zijn on dergebracht de nieuwe collegezaal, de assistentenverblijven en het zus terhuis. Tenslotte begaf het gezelschap zich naar de recreatiezaal, waar nog een aantal personen aan H.M. werd voorgesteld en de thee werd geser veerd. Intussen had de mare, dat koningin Juliana zich in het Sophia-kinder ziekenhuis bevond, zich zo snel ver spreid, dat er buiten een menigte van honderden zich voor de uitgang stond te verdringen. Zij juichten onze vorstin hartelijk toe, toen zij tussen een haag van verpleegsters naar buiten schreed en het duurde ge ruime tijd vooraleer de hof auto zich door de opdringende en geestdrif tige massa had heengeworsteld. Record aantal deelnemers aan metselwedstrijden Een nieuw record-aantal van 121 jonge metselaars, de eersten van de 53 deelnemende techniche scholen, als mede 15 jongelui van het leerling stelsel zal op 30 juni en 1 juli in de Ahoy-Holland te Rotterdam voor de eigen school en de persoon lijke onderscheiding „op de steiger" staan om de zilveren wissel-troffel te bemachtigen. Deze zal worden uit gereikt door de minister van Volks huisvesting en bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen. Tegelijk met de wedstrijd in het metselen worden die in het straatma ken en stucadoren gehouden. Benoeming verwacht van drie staatssecretarissen De heren Calmeijer, De Jong en Roolvink In politieke kringen wordt ver nomen, dat de minister van defensie generaal M. Calmeijer (CH), lid der Tweede Kamer, heeft aangezocht voor de post van staatssecretaris van Land- en Luchtmacht. Als staats secretaris van Marine is aangezocht de kapitein ter zee P. S. J. de Jong (KVP). Bovendien is dezer dagen de benoeming te verwachten van het lid der Hilversumse gemeenteraad de heer B. Roolvink (AR) als staats secretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid. De heer Calmeijer en kapitein De Jong, die dus vice-admiraal Moorman zullen opvolgen, hebben zich in be ginsel accoord verklaard met de aanbieding. Er schijnt nog een ge sprek gevoerd te moeten worden met de heer De Jong. De heer Roolvink, die speciaal belast zou worden met de loonvor ming, bekleedt op het ogenblik de functie van secretaris bij het Christ. Nationaal Vakverbond, waar hij zich een naam heeft verworven als één van de beste deskundigen op het ge bied van de lonen en prijzen. De heer Roolvink is lid van Sociaal Economische Raad en plaatsver - I vangend voorzitter van de looncom- j missie van de Stichting van de Arbeid. Woensdag 17 juni zal de bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, geen audiëntie verlenen. Vader en zoon De Gaulle ontvangen n* Minister Van de Berg neemt poolshoogte

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7