1 vaderdag Raad vaa Voorschoten besloot tot kopen van gronden voor „Plan Adegeest" De Geneelse conferentie Munitie ontplofte voortijdig ATI qeschenken-tips /fifil stretch nylon i jankiets Peek&Cloppenburg Idylle DE VECHT VRIJDAG 12 JUNI 195D DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Na ampele overwegingen Voor de aankoop van gronden in „Plan Adegeest" had het college van B. en W. gisteravond een spoed eisende vergadering uitgeschreven, in hoofdzaak om te voldoen aan de voorwaarde in het koopcontract ge steld, nl. dat de betaling van de koopsom en de schadeloosstelling per 1 september a.s. zou geschieden, omdat de eigenaresse nog deze zo mer wil uitzien naar vervangende gronden. In zijn openingswoord benadrukte de burgemeester nogmaals deze re ële reden. Voordat de raadsvergadering een aanvang zou nemen, werd het voor stel nog gebracht in de commissie voor Openbare Werken en hier was een half uur mee gemoeid. Doch de beschikbaar gestelde tijd bleek niet voldoende om een voorstel, waar een derde miljoen gulden bij be trokken was rond te praten. Toen dan ook de raadsvergadering be gon, werd medegedeeld dat de le den van de commissie van Open bare Werken allen hun stem zouden voorbehouden. Wegens vakantie was afwezig mr. dr. v. d. Wilde; verhin derd was de heer Mol. Na de opening stelde de heer De Groot voor de vergadering even te schorsen om de leden van de raad gelegenheid te geven om met hun fractiegenoten, die in de commissie voor Openbare Werken zitting had den, te spreken en overleg te plegen. Dit voorstel vond bijval en de ver gadering werd ongeveer een kwar tier geschorst. Tegen 9 uur opende zich de rij van sprekers. De heren De Groot, Pels en Dirk- sen konden erin komen, dat er spoed gewenst was, maar op deze manier ontbrak tijd om een voorstel met een zo grote strekking en waarmede zulk een geldbedrag gemoeid was, grondig te bestuderen. Het gevolg was, dat op diverse punten om de nodige uitleg werd gevraagd. Volgens de heer De Groot hebben wij het uitbreidingsplan Adegeest en moeten we ook de consequenties aanvaarden. De raming van de be- lastingschade pro memorie wierp de vraag op, hoeveel geld dit de ge meente kan kosten. Dit kan variëren van 18.000 tot 36.000. De heer Pels becijferde, dat de grond door koopprijs en schadeloos stelling toch wel duur werd. De hr Rombouts vroeg zich af of het wel juist was om de gronden, zolang zij niet direct nodig zijn, gratis te ver pachten. In het koopcontract stonden nog enige punten, die hij gaarne ge schrapt zag, omdat dit voor de ge meente grote financiële consequen ties kon hebben. Dit betrof de ont watering van de gronden, waardoor schade aan de gewassen kon wor den toegebracht. Ook de heer Dirksen, accountant van beroep, ging dieper in op de fi nanciële aangelegenheden. De heer De Graaf liet zijn gemoed spreken. Hij vond dit maar een pijnlijke zaak. Hij betrok de woningnood in deze zaak waarop de burgemeester de spr. moest onderbreken, daar dit met aan de orde was. In eerste instantie was hij van mening, dat de grond veel te duur ging worden, waar door de bouwkosten maar blijven stijgen. Hij zou dan ook niet met I het voorstel accoord gaan, maar toen I aan het einde van de vergadering J al het voor en tegen nog eens dui- Hedenochtend is te Genève, onder voorzitterschap van de Britse minis ter van buitenlandse zaken Selwyn Lloyd, de aangekondigde voltallige bijeenkomst der ministers van buiten, landse zaken van de „Grote Vier" be gonnen. Selwyn Lloyd stelde zijn Russische ambtgenoot Gromyko op de hoogte van het gedetailleerde westerse ant woord op het Russische beroep tot vertrek der westerse troepen uit West-Berlijn binnen een jaar. Lloyd heeft uiteengezet, dat de jong ste Sowjet-Russische voorstellen on aanvaardbaar zijn en dat het Westen niet bereid is onder dwang te onder handelen. Hij wees Gromyko erop, dat er bij de besprekingen in de be sloten zittingen tussen d' vier minis ters wezenlijke vorderingen waren gemaakt, totdat de Sow jet-Unie dins dag j.l. lotseling met ft-s-ar „beroep" kwam om de westerse troepen bin nen een jaar uit West-Berlijn te laten vertrekken. Hij voegde hieraan toe, dat er z.i. mogelijkheden bestonden voor het be reiken van overeenstemming tussen Oost en West, mits van beide zijden goede wil en goed vertrouwen b:j het overlag werd betoond. BRANDT IN GENèVE De burgemeester van West-Berlijn, Willy Brandt, is vrijdagochtend, ver gezeld door zijn echtgenote, voor een bezoek van 24 uur in Genève aange komen. Hij brengt zijn bezoek op uit. nodiging van de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Herter. Brandt, die het ontbijt zou gebrui ken met de Westduitse minister van buitenlandse zaken von Brentano en •het noenmaal met de drie Westerse ministers, verklaarde bij aankomst tegenover verslaggevers, dat er „geen redenen bestaan om te twijfelen aan de vastbeslotenheid der Westerse mo gendheden om de rechten der West- Berlijners te verdedigen". President Bayar van Turkije heeft donderdag twintig minuten met Paus Johannes gesproken. Bayar is het eerste Turkse staatshoofd, dat ooit ten Vaticane is ontvangen. „In Turkije hebben wij de schone wens leren kennen, die men de reizigers toevoegt, wanneer zij vertrekken. Dat zeggen wij nu tegen u: ,Dat God u op In een munitie-opslagplaats van het Italiaanse leger te Rivoli nabij Verona in het noorden van Italië heb ben zich donderdag enkele grote ont ploffingen voorgedaan, waarbij min stens één persoon is omgekomen en een aantal is gewond. De reeks ontploffingen is veroor zaakt door een seinpatroon die over verhit was geraakt. Kilometers in de omtrek zijn hui zen beschadigd door 't ontploffen van raketten en granaten. Delen van raketten en granaten kwamen op munitieloodsenin de omge ving terecht en veroorzaakten de ene ontploffing na de andere. Een geluk kige omstandigheid was, dat de eer ste ontploffing zich in een afgelegen deel van de fabriek voordeed en dat de tweede betrekkelijk lang op zich liet wachten, zodat de grote meer derheid van de negentig arbeiders zich ongedeerd in veiligheid heeft kunnen stellen. Toch werd donder dagavond gevreesd, dat er in de ruï nes van de fabriek nog doden en ge wonden zullen worden gevonden. Het enige slachtoffer van wie de dood tengevolge van de ontploffingen vaststaat, was een vrouw. Zij kwam om het leven door de luchtdruk. De ontploffingen hadden ook ten gevolge, dat rotsblokken een weg en een spoorlijn van Verona naar de Brenner pas hebben versperd. Internationale treinen op de lijn vifl de Brenner pas hebben hun rit te Bolzano of Verona onderbroken. Spoorwegambtenaren zelden donder dagavond te Verone, dat het nog te gevaarlijk was de lijn te inspecte ren. uw reis moge behoedèn en dat rozen op uw pad mogen bloeien". Met deze wens in het Turks uitgesproken, be ëindigde Paus Johannes zijn toe spraak tot de Turkse president. Een duiker heeft'donderdag avond te Oban in West-Schotland een kostbaar filmapparaat van een Neder landse studente opgevist. De studente, mej. Lucy Schouten uit Alkmaar, vertoeft drie weken in West-Schot land om te filmen. Donderdag liet zij,- toen ze te Oban aan boord van een schip ging, haar camera tussen het schip en de wal vallen. Gelukkig kon een duiker binnen een kwartier de camera, die 3.000 kost, uit het ze ven meter diepe water opduiken. delijk was overwogen, overwon hij zich zelf en gaf toch ook zijn stem aan dit voorstel. Burgemeesetr C. J. v. d. Hoeven beantwoordde de gang van zaken bij deze aankoop van grond in zijn algemene vorm. Wet houder Dekker gaf uitleg van de technische kwesties. De aankoop van deze gronden is geschied in minnelijk overleg en dit prefereert het gemeentebestuur bo ven een onteigeningsprocedure. Met opzet heeft de gemeente de Centrale Commissie voor onteigeningsver goedingen ingeschakeld, omdat deze commissie uiterst deskundig is. Ei genaresse, mevrouw de wed. De Bruin-de Bruin had ook haar taxa teurs. In overleg met elkaar is men tot overeenstemming gekomen. „In vol vertrouwen hebben wij het rapport afgewacht en wij menen hiermede volkomen juist gehandeld te heb ben". De kwestie van de belasting- schade is een beginselkwestie. Be- lastingschade is voor rekening van de koper. Wethouder Dekker beant woordde de diverse technische vraagstukken. De gemeente zal wel zó handelen, dat dit geen zorg zal opleveren. De heer Van der Hulst betreurde de onttrekking van de gronden aan de agrarische sector, „maar wij heb ben het uitbreidingsplan Adegeest aanvaard en nu ook de consequen ties". De grondprijs was volgens hem niet te hoog. De andere kosten maken de grond duur. Hij attendeer de heer De Graaf op een uitlating die hem gegriefd had. De heer De Graaf was zo ruiterlijk, de opmer- kng terug te nemen. Toen daarop het voorstel in stem ming werd gebracht, stemde geen en kel raadslid tegen. De gemeente gaat de gronden van mevrouw de Bruin de Bruin dus kopen. Het betreft hier 5.05.75 ha. tegen een prijs van 2.75 per £a. in totaal 152.501.25. De liqui- datieschade voor de eigenares is 200.Pachterschadevergoeding 183.595.10. Liquidatieschade voor de pachters 1000.en belastingschade pro memorie. In totaal dus 337.296.35 gulden. De grond wordt in gedeelten door de gemeente in gebruik geno men en wel per 1 sept. 1959, per 1 sept. 1960 en het restant per 1 sept. 1961. De eigenaresse behoudt tot 31 december '62 de beschikking over de bedrijfsopstallen. De rondvraag werd van de agenda afgevoerd. ZILVEREN JUBILEUM OP „FIL'CES" Gisteren werd op kwekerij „Flli- cec" het feit herdacht dat de heer J. Missaar voor 25 jaar in dienst trad bij de eigenaar, de heer B. Hoog- werff Kroon. Hoewel de juiste datum 4 juni was, moest de viering van dit jubileum worden uitgesteld wegens ziekte van een personeelslid. Toch had de heer Missaar op deze dag al veel belangstelling van vrienden en be kenden. Doch gisteren had de offi ciële viering plaats. Na de middag v ard met 2 busjef een uitstapje ge maakt. De hele familie Hoogwerff Kroon n het gezamenlijke personeel met hunne echtgenoten vertrokken uil Vooi-schoten voor een bezoek aan het nationale park „De Kennemer- duinen" Hier genóót men bij een "er- frissing van het mooie natuurschoon. Tegen de avond werd de tocht voort gezet om via IJmuiden en de Velser Tunnel tenslotte aan te landen bij Paviljoen „De Brasem" te Oude We tering, waa alle deelnemers de feest maaltijd alle eer aandeden. Hier reik te de heer B. Hoogwerff Kroon de tub Lie rb het diploma 'an 25 jaar trouwe dienst van de Maatschappij van Tuinbouw en PUmtkunde over. De heer Hoogwerff Kroon mocht dit reeds voor de vierde maal voor een van zijn werknemers doen. Ook ont ving de heer Missaar hier de cadeaux van patroon en ollega's. Laat in '.e avond keerde het gezelschap weer in Voorschten terug. Eervolle uitnodiging. Door de „American Craftman's Council" in New York is de Voorschotense kun stenaar M. Kutterink uitgenodigd, deel te nemen aan een internationale ontwerp-prijsvraag nl. de „interna tional Design Competition for Ster ling Flatware". De kunstenaars, die de eer te beurt is gevallen, uitgeno digd te worden, zijn uitgekozen door een vertegenwoordiger van deze1 Council (raad), die daarvoor een reis door Europa heeft gemaakt. SVLV-Handbal toernooi Zondag zal de afd. handbal van SVLV een toernooi organiseren voor haar junio ren. Behalve de junioren van SVLV die met twee teams deelnemen, zijn ook de junioren-elftallen van VVSB Noord wij kerh out/. DEO (Nootdorp), Kwiek (Den Haag) en Hios (Den Haag) deze middag aanwezig om te proberen de eerste prijs, een beker. te veroveren. Het toernooi begint om 12.30 uur. Eventuele nieuwe leden kunnen zich zondag op het veld aan melden. Senioren dames en heren bo ven de 17 jaar; junioren jongens en meisjes van 16 en 16 jaar en adspiran- ten jongens en meisjes van 13 en 14 jaar. Vanzelfsprekend kunnen nieuwe leden zich ook melden by het secre tariaat: Van Kempenstraat 33. Postduivennieuws. De postdui- venver. „De Zwaluw" hield een wed vlucht met oude duiven vanaf Or leans, afstand plm. 503.50 km. Ge lost 6.30 uur; kalme zuido wind. Eerste prijsduif 13.52.55, snelheid 1135.90 m.p.in.; laatste 14.41.10, snelh. 1024.92 m.p.m. De prijzen: J. v. Ewijk 1; J. P. v. d. Assen 2, 4, 9. 11, 21 en 31; H. v. d. Wel 3 en 24; F. C. van Heusden 5, 13 en 23; M. M. Paardekooper 6 en 8; G. L. Schrijvers 7 cn 22; P. d'Haens 10, 15 en 28. A.V.O.-collecte. Jaarlij i*s doen vele honderden minder-validen een beroep op de A.V.O. voor hulp van allerlei aard. Bij die hulpverlening speelt geld een belangrijke rol. Tienduizenden guldens worden dan ook jaarlijks ge put uit het A.V.O. hulpfonds. Dit fonds bestaat bij de gratie van de Nationale A.V.O.-collecte. In de week van 15 tot en met 20 juni wordt deze collecte in deze ge meente gehouden. Zorg door uw bijdrage dat er geen néén gezegd behoeft te worden tot de minder-validen die een beroep op de A.V.O. doen. Geeft wat uw hart u ingeeft! Geb.: Cornelis P., z. v. A. Eriks en M. Zonneveld; Joanna P. C., d. v. G. A. W. Vogels en E. E. M. Roeleven; René J., z. v. J. Gips en E. L. Moll; Renérus A. M., z. v. C. Ch. 't Man netje en M. M. F. v. d. Kolk; (te Lei den): Jenny, d. v. W. v. d. Zwan en S. G. Mollen kamp. OEGSTGEEST Villabouw. Het bouwbedrijf M. de Raad Zn. te Noordwyk bouwt aan de Hofdijk nabij de Prinses Ma- rijkestraat onder architectuur van de he*-** H. J. de Haan te 's-Gravenhage twee villa's, voor eigen rekening. Geslaagd. Te Rotterdam slaagde voor het propaedeutisch examen in de economische wetenschappen Tjoa Hin Soey, alhier. SASSENHEIM PRIJSUITREIKING „ZIEK-ZOEK- WEDSTRIJD" BLOEMBOLLEN CULTUUR Gisteravond werden de prijzen en diploma's uitgereikt van de „ziek- zoek-wedstrijd", welke op 2 mei j.l. werd gehouden in Sassenheim. De heer G. Vlasveld, voorzitter, opende de vergadering, waarin hij de blijd schap uitte over de groeiende deel name aan deze wedstrijden. De vrees van het bestuur, dat velen zouden wegblijven om een belangrijke voetbalwedstrijd voor de televisie te zien, bleek ongegrond. In het bij zonder heette de voorzitter welkom de burgemeester van Sassenheim jhr. mr R. Sandberg van Boelens, die bereid gevonden was om de di ploma's en prijzen uit te reiken. De burgemeester liet op schertsende wijze zijn onkunde blijken op het gebied van ziekten van bollen en planten en uitte zijn respect voor Ie mensen, die zich met veel animo op deze materie werpen. Er waren twee mensen, die de wedstrijd zonder fouten volbracht hebben, de heer K. C. Honders, Julianastraat 104, Lisse en de heer Z. de Vries, Sporthoflaan 10, Sassen heim. Dit is nog geen enkele keer voorgekomen. Tussen deze heren werd geloot om de wisselbeker, waarbij de heer De Vries de geluk kige werd. De eerste keus uit de prijzen kreeg daardoor de heer Honders, die een prachtige stoel tot de zijne maakte, terwijl de beker winnaar een wollen deken koos. Daarna volgde de prijzenverdeling waaronder prachtige gebruiksvoor werpen en etenswaren. Door de patroons en de vakorga nisaties was een bedrag van 450, bijeengebracht voor de prijzen. Aan het einde van de bijeenkomst werden de lijsten uitgedeeld, waarop de deelnemers kunnen zien, wat hun zwakke punten zijn en zich daarop verder kunnen bekwamen. De voorzitter sloot de vergadering met een dankwoord aan de burge meester voor de prettige wijze, waar op deze de winnaars de prijzen wist te overhandigen. STOMPWIJK Geslaagd. De heer Leo Venne is geslaagd voor de onder wij zersacte aan de R.K. Kweekschool te Den Haag. 3 voor j' M 2 paren-Verkoop I zo gewassen - zo droog, in moderne dessins en UMt i »"ik,<!uren ~£r//vr r per 1 paar extra voordelig 3»3 (Advertentie). LEIDSCHENDAM DEKEN BONT VEERTIG JAAR PRIESTER Zondag a.s. zal het 40 jaar geleden zijn dat de thans rustende deken van Zoeterwoude tot priester werd gewijd door mgr. A. J. Callier. Deken Bont heeft niet alleen als deken van Zoeterwoude bekendheid gekregen maar velen zullen zich herinneren dat hij destijds voor de katholieke ra dio omroep des zondags uitleg gaf van de katechismus en daardoor aan zijn vele luisteraars meer duidelijk heid heeft verschaft van de katholie ke geloofsleer. Deken Bont was wegens zijn ge zondheid verplicht, enige jaren ge leden zijn dekenaat Zoeterwoude te verlaten en heeft zich sindsdien ge vestigd in het Bejaarden-Centrum, Mariënpark 13 te Leidschendam. „BLOEMEN EN PLANTEN UIT DE BIJBEL" OP „FLORIADE" Op een gisteravond gehouden bij eenkomst van de Volksuniversiteit heeft de organisator van de „Flo- riade", de heer Jac. Kleiboer, mede gedeeld dat volgend jaar op deze in ternationale tuinbouwtentoonstelling ook een afdeling zal worden inge richt, gewijd aan „Bloemen en Plan ten uit de Bijbel". Deze bijzondere hoek van de ten toonstelling komt in het parkje, ter grootte van 3000 m8, direkt achter het gebouw van de V. U. en het open luchttheater, langs de Museumlaan gelegen. De heer Kleiboer vertelde, dat de afdeling .Bloemen en Planten uit de Bijbel" wordt ingericht mot mede werking van instanties uit Israël en de „Hortus" te Leiden. Er is een uit gebreide inventaris opgemaakt van de bloemen en andere gewassen, die in de H. Schrift worden genoemd. Vele bloemen en planten uit het H. Land zullen op de expositie worden getoond. Zo zal men bijv. de passie bloem, de ceders en de olijven kunnen aanschouwen, alsmede het mosterd zaadje, de wonderboom, do linzen, bloemen uit de Hof van Gethsemané enz. In het kader van deze inzending zullen ook specimina van Bijbelse kunst worden opgesteld. „Groninger Eendracht'' vroeg aandacht voor de kustvaart Ongeveer 1000 Nederlandse sche pen varen voor de „kleine handels vaart". Dat is ongeveer de helft van het totale aantal schepen onder Ne derlandse vlag. Wel zijn er vele op gelegd ten gevolge van de ongunstige vrachtprijzen maar nog iedere dag lopen nieuwe coasters van stapel. Iedere dag ook zijn nieuwe beman ningen nodig voor deze nieuwe sche pen. Nu is het zeker niet zo, dat iedereen, die op de wal niet meer deugt maar moet gaan varen. De ver antwoording voor een zeeman Is veel groter dan die van een „landrot". Daarom kwam gisteravond kapi tein J. D. J. Postma van het Konink lijk Zeemanscollege „De Groninger Eendracht" op wervingstoernee in de Jacobazaal van De Burcht een praatje maken over de kustvaart en de mogelijkheden, die de kleine han delsvaart aan de jeugd biedt. Er waren verschillende belangstel lende ouders met of zonder hun naar zee verlangende zoons, er waren jon gelieden, die op het punt stonden, te monsteren en ook waren er enkelen, die na enige praktijk met belangstel ling kennis kwamen nemen van de theorie. De kleine handelsvaart, schepen tot 500 ton, breidt zich steeds verder uit: Nederlandse coasters varen zelfs op Zuid-Amerika, Australië en de Per zische Golf. Wie een toekomst zoekt op zee kan na drie jaar varen gaan studeren voor het stuurmansdiploma Kleine Handelsvaart. Die studie duurt een jaar. Eenmaal stuurman, kan men, na zes jaar, in aanmerking komen om kapitein te worden. Jongens, die de ambachtsschool hebben doorlopen, kunnen na een jaar varen hun studies maken voor het z.g. MM-diploma. Zijn ze 18 jaar, dan kunnen ze ge plaatst worden als 2de machinist. Van een kok wordt alleen vereist, dat hij 21 jaar is, goed kan koken en broodbakken. Uitvoerig zette kapitein Postma het salarisschema uiteen. Arbeidsvoor waarden en sociale voorzieningen zijn practisch gelijk aan die Op de wal. Ter opleiding van zeelieden voor do kustvaart zijn er do z.g. „Oranje Nas- sauscholen"; stichtingen van hot Ko ninklijk Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. Deze scholen zijn ge vestigd in Delfzijl, Harlingcn, Am sterdam en Rotterdam De jongens leven daar in internaatverband en ontvangen een 2-jarige theoretische en praktische vakopleiding. De cur sussen beginnen elk jaar omstreeks 1 september. De lezing werd besloten met een filmpje over de kustvaart. KASSIER SPOORLOOS NA ONTDEKKING VAN KASTEKORT Eon 25-jarige boekhoudex*-kassier, werkzaam bij een Amsterdams filiaal van een in Heerlen gevestigde limo- nadefabriek, is sinds maandag j.l. voortvluchtig, nadat een accountants- controóle een tekort van circa 2200 gulden in zijn kas aan 't licht had ge bracht. Terstond nadat er aangifte bij de politie wegens verduistering was gedaan, bleek de jongeman spoorloos te zijn verdwenen. CONSTRUCTIESCHILDER VERONGELUKT Naar thans bekend wordt is gister morgen op het terrein van de Shell aan de Vondelingenweg te Pernis de 44-jarige constructieschilder Jose Freire Novo uit de Eerste Gijsinge- straat te Rotterdam tijdens het ver richten van werkzaamheden van een acht meter hoge stelling gevallen. Hij werd naar het Zuiderziekenhuis over gebracht, waar bleek dat hij was overleden. door Bart In 'I Hout 48) De man ,die in het gras zat. begon te praten, hij probeerde Gijsbrand er van te overtuigen, dat alles op 'n grap berustte, dat de man uit de villa hem voor de grap achterna had ge zeten, dat.Hij praatte als Brug man, doch Gijsbrand liet zich niet ompraten. Zeker, hij zag wel, wie hij voor zich had, maar dan moest meneer Olivier maar even meegaan om te bewijzen, dat hij de waarheid sprakOllie prostesteerde, hij probeerde Gijsbrand er van te over tuigen, dat het juist bij Je grap be hoorde, als hij niet terugkwam, maar Gijsbrand had te weinig gevoel voor humor om dat te geloven, En het slot was, dat Ollie gelaten zuchtend toe gafOp deze wijze kwamen zij samen in de serre, op het ogenblik, dat Bert en Tiny in een tedere om helzing stondenEven later kwam ook oom Eduard weer binnen, met een teiltje water voor het bloed van Bert en oom Eduard was wel geneigd er niets van te begrijpen, maar Tiny, ze doorzag in enkele seconden de „comedie" en verstarde tot ijs. Bert had nog wel geprobeerd te zeggen, dat hij niet begreep, hoe Ollie zo plotseling op het toneel was versche nen, doch Gijsbrand vroeg, of hij het dan niet was geweest, die Ollie in de tuin na had gezeten.Ja en toen. Bert trok aan de riemen en de boot vloog over het water. Een twee.... een twee.De bocht in en daar bij de uitstekende landtong herhaalde de geschiedenis zich. Lorelei a. d. Vecht. Ze droeg een Panama tegen de zon en zat te lezen. Bert hield zijn boot in en meteen klopte zijn hart in zijn keel. „Goede middag", zei hij. „Goede middag", zei zij. Stilte. „Eh.... heb je daar een mooi boek?" „Ja...." „Oh...." Stilte. „Heb je m'n boot al eens gezien?" Zoals die middag, toen hij haar in het dorp achterop was gefietst, hief zij een paar grijze ogen zonder uit drukking naar Bert op en keek een ogenblik door hem heen als naar een voorwerp enige duizenden mijlen verder, sloeg ze toen weer neer en monsterde met koele zakelijkheid zijn boot. „H'm", zei ze. „Is het niet te ver moeiend?" Stilte. „Tiny Ze hief het hoofd weer op. „Ja „Wil je het me niet vergeven?" „Ik begrijp je niet". „Wil je me niet geloven, als ik zeg, dat ik het voor jou heb gedaan?" „Als dat de manier i$ om mij te bewijzen, dat je geen Piet Lut of een Jan Salie bent. „Tiny Ze ging verder met lezen. „Waarom ben je zo hardvochtig tegen me?", ging Bert op klagende toon verder. „Ik weet, dat je van me houdt, i.." „Dat is niet waar!" Ze keek hem met vlammende ogen aan. „Je hebt me gekust „Je hebt mij er toe gedwongen, jij bruut". Meteen stond ze op, sloeg een takje van haar rok en verwij derde zich van de landtong. „Tiny", riep hij haar nog na, „waarom wil je me niet geloven?" Ze keek nog een keer om en zei, met een spottend lachje: „Bewijs me nog eens, dat je geen Piet Lut of een Jan Salie bent...." Daarna verdween Lorelei a. d. Vecht. Een jongeman met een bloedend hart bleef achter. Op de dag van de nationale roei- kampioenschappen in Amsterdam zag het zwart van de mensen aan de AmsteL Door enthousiaste supporters werden vrolijke liederen gezongen en de enige, die niet aan de vreugde deelnam was Bert, die zich met trage bewegingen naar de startplaats be gaf. Ollie, die hem begeleidde, keek hem bezorgd aan. „Toe kerel", zei hij, „probeer d'r toch eens voor een ogenblikje te ver geten. Denk alleen aan je boot en aan de overwinning". Bert zuchtte diep en zei: „Ik zal het proberen, Ollie.... Toen Bert met langzame slagen naar de startlijn roeide, hoorde hij van de kant zijn clubvrienden roe pen: „Hup Bert!! Hou je taai, Bert!" Met een weemoedig lachje keek hij naar zijn vrienden, die naar hem met hun hoeden zwaaiden. Plotse ling was het, alsof hy verstarde.... Een kleine dikke man had zich naar voren gedrongen en Bert herkende in hem oom Eduard.... Maar dat meisje naast hemWas dat Ja, waarachtig, ze was het!! Tiny..! Waarom was ze gekomen?, flitste het door hem. Om van zijn neder laag getuige te zijn....? Wat deed ze nou? Ze zwaaide naar hem Waarachtig, ze zwaaide..! Een elec- trische vonk sprong overzette hem in een laaiende gloed.... Tiny, voor haar zou hij overwinnen of sterven. Het is een beetje pathetisch gezegd, doch even later toen het startsein gegeven was, was het niet Bert, die aan de riemen trok, doch een geweldenaar, die al zijn concur renten ver achter zich liet. Het ge juich en geschreeuw aan de wal drong als gegons in zijn oren. Hij hoorde het nauwelijks. Hij trok aan de riemen, alsof hij ze moest breken. Hij voerde een moordend tempo op, dat hem het hart in de keel deed bonzen en hem bijna de adem benam. Zijn spieren zwollen op tot machtige bundels. Hij roeide de wedstrijd van zijn leven. Was dit een Jan Salie of een Piet Lut? Neen, duizend maal neen. Dit was een kampioen, de kam pioenstrui -waardig. Onder donderend gejuich vloog hij over de eindstreep.... Hij werd uit de boot getrokken, omhelsdEr werd gedanst, gesprongen, Bert zag het als een visioenWat hij wer kelijk zag, was een meisje met blond haar en met grijze ogen, dat haar armen om zijn hals sloeg en hem op de lippen kuste. Hij sloot de ogen en nu waren het werkelijk de poorten van het paradijs, die voor hem open gingen Behalve Ollie, oom Eduard, Effie en Pa-Niek, waren nog twee oude bekenden getuige van de omhelzing: Oom Brogus en de heer Bergman. Ze keken elkaar glimlachend aan en terwijl zij elkaar de hand di*ukten, gaven zij elkaar een veelbetekenend knipoogje, alsof ze wilden zeggen: hoe-hebben-we-'m-dat-gelapt? Maar ja, zo waren ze nou eenmaal: onver beterlijke schavuiten. EINDE

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3