Beslissende dagen voor de Geneefse conferentie HERTER zei GROMYKO waar hei op siaai Geen onderhandelingen onder druk Spoorwegstaking dreigt in Frankrijk Ollenhauer doei felle aanval op Adenauer Vliegende schoiel" scheerde over hei waier (hroes;ts;ef hakt op Adenauer Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 VRIJDAG 12 JUNI 1959 50ste JAARGANG No. 14134 Hei moei buigen of barsten in Genève Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20820. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p. w, 12.55 p.maand, 17.50 p. kwartaal. Franco p.p. 18.—. Advert.: 17 et p. m.m. Telefoontjes f 1.50. „De heer Herter heeft woensdag- met instemming: van de ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk en Engeland om 16.00 uur de heer Gromyko bezocht om hem ervan op de hoogte te stellen, dat de ministers de ontwikkeling op de conferentie in de afgelopen paar dagen ernstig inzien en om te spreken over de invloed, die deze ontwikkelingen hebben op de onderhandelingen in de toekomst". Aldus luidde de korte verklaring, die met instemming van de Amerikaanse, Britse en Franse delegaties werd uitgegeven na het bezoek van minister Herter aan minister Gromyko, dat een uur en drie kwartier geduurd heeft. Onmiddellijk na dit bezoek bracht Herter verslag uit aan zijn westelijke collega's. In Westelijke kringen werd meegedeeld, dat Herter het standpunt innam, dat het Westen niet bereid is te onderhandelen onder bedreiging. Volgens deze kringen had Herter sedert woensdag een vliegtuig gereed staan voor het geval hij naar Washington zou willen terugkeren. gezegd, dat Gromyko minister Herter had meegedeeld, dat er nog steeds een basis voor onderhandelingen be staat. Voorts had Gromyko gezegd, dat de Westelijke mening, volgens welke de Russische voorstellen een „ultimatum" waren, „volkomen on juist" was. KWESTIE VAN DAGEN Een Westduitse woordvoerder zei tot verslaggevers, dat de conferentie thans in een stadium is dat „een schatting over de afloop een kwestie van dagen is". Herter had Gromyko ronduit mee gedeeld, dat de besprekingen van de komende dagen zouden beslissen over de afloop van de Conferentie. Een Amerikaanse woordvoerder zei: „Voor morgen staat er een ver gadering op het program. Ik weet niet wat er verder zal gebeuren".. Hij zei, dat er geen sprake was van een herroepen van het weste lijke standpunt, dat het Westen niet zou onderhandelen onder pressie. In communistische kringen werd Rembrandt ontdekt? Veertien dagen geleden heeft de Brit Leslie Hand voor een kunst handelaar een schilderij van 18.000 gulden gekocht in het veilinghuis Sotheby te Londen. Donderdag verklaarden deskundi gen, die het doek hadden schoonge maakt, dat het een zelfportret van Rembrandt was, dat gemakkelijk twee ton had kunnen opbrengen. Het schilderij is volgens Hand ge schilderd in 1628 of 1629. Rembrandt was toen vooraan in de twintig. De vroegere eigenaar van het ver meende schilderij van Rembrandt, de heer Winter uit Glasgow, zei don derdag, toen hij van de ontdekking hoorde, dat het geen zin heeft om zichzelf achteraf verwijten te maken. Het schilderij heeft bij hem tien jaar ergens op zolder gestaan. Rechtzettingen. Om middernacht heeft een Ameri kaanse woordvoerder nog een pers conferentie bjj »en geroepen om be richten recht te zetten, volgens welke Herters vliegtuig voor vertrek ge reed wordt gehouden. Het vliegtuig staat in Washington en is zover ge reed, dat het vier uur nadat het be vel daartoe is gekomen, naar Genève kan vertrekken. De woordvoerder ontkende echter ten stëlligste, dat Herter donderdag Gromyko hééft meegedeeld, dat zijn vliegtuig gereed staat. Hij sprak nog meer geruchten, kennelijk afkomstig uit Sowjet-kringen, tegen. Zo heeft Herter geen ultimatum aan Gromyko gesteld en niet verklaard, dat hij nog maar drie dagen wil onderhandelen. Op de plenaire vergadering van vandaag, vrijdag, zou de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, Sel- wyn Lloyd, namens de westelijke Grote Drie gedetailleerd antwoorden op het jongste Sowjet-voorstel inzake Berlijn, dat voor het Westen onaan vaardbaar is. Later op de dag vliegt Lloyd naar Londen voor besprekin gen met zijn regering. Zijn Franse collega, Couve de Murville, gaat ook naar huis voor overleg. De Franse regering heeft donder dag de leiders van de vakverenigin gen van spoorwegpersoneel laten weten, dat zij de spoormannen zal gelasten aan het werk te gaan als de voorgenomen staking van acht uur, volgende week dinsdag, wordt door gezet. De Franse wet staat een dergelijk optreden van de overheid toe en arbeiders, die zich niet aan het bevel storen, zijn strafbaar. De leiders van de communistische, christelijke en socialistische vakbon den besloten echter ondanks de waar schuwing van de regering hun sta kingsorder te handhaven. Koningin bezocht Rotterdams kinderziekenhuis H. M. de Koningin in gesprek met een tweetal beterende patientjes in het Rotterdamse Soph ia-kinderzie kenhuis. Naast H. M. staat de geneesheer-dir ecteur van het ziekenhuis, dr. H. Reerink WAS ERHARD OP DE HOOGTE? De Westduitse socialistenleider Ol lenhauer heeft donderdag in de Bondsdag gezegd dat de gebeurtenis sen van de laatste jaar weken 't ver trouwen in de democratische hond slag van de Bondsrepubliek Duits land volkomen hebben ondermijnd. Ollenhauer deed in het begrotings debat een felle aanval op Adenauer en zei, dat de bondskanselier duide lijk had laten merken, dat hij naar het voorbeeld van president De Gaulle als president een kansier wil de, die naar zijn pijpen zou dansen. Ollenhauer noemde Adenauers be sluit om kanselier te blijven vals spel en vroeg de christen-democraten op 0p een luchtkussen De Britse „vliegende schotel" heeft donderdag bij Cowes op het eiland Wight voor 200 journalisten en foto grafen zijn eerste openbare vlucht gemaakt, die een kwartier geduurd heeft. Het vier ton wegend toestel bewoog zich circa dertig centimeter van de grond, op een zogenaamd luchtkussen, door de eigen motor gecreëerd. Het toestel had tevoren al gedurende vijf uur proefgevlogen. Het negen meter lange gevaarte bewoog zich op deze eerste vlucht boven een cirkelvormig vlak van beton. In de middag werd de eerste vlucht over water gemaakt. Honder den vakantiegangers zagen hoe gezag voerder Lambe het voertuig enkele minuten stilhield boven zee. Daarna scheerde hij met een snelheid van De vliegende schotel is door Saun ders Roe met ca. anderhalf miljoen gulden regeringssteun vervaardigd. De maatschappij is voornemens grotere modellen te bouwen. Over twee drie jaar zal waarschijnlijk een model van tussen de veertig en de vijftig ton gereed komen. Een woordvoerder van Saunders Roe zei op een persconferentie: Hoe greter het voertuig is hoe economi scher. Later zal men gaan werken aan modellen van 400 en 1000 ton. Ook het vervaardigen van een 10.000 tonner zou tot de mogelijk heden behoren. Voor een voertuig van 100.000 ton van anderhalve km. lengte zou een motor nodig zijn die twee miljoen pk ontwikkelt. Het luchtkussen zou dan ruim twintig meter hoog moeten zijn. De bedrijfs kosten van een reuzenschotel voor passagiersvervoer zouden gelijk of de man af, of zij hierin met „der Alte" heulden of even verrast waren als de socialisten. Adenauer antwoordde, dat hij zijn hele leven bewezen heeft de beginse len de democratie hoog te houden. „Het was evengoed democratisch om een besluit te nemen tegen de mening van sommigen van mijn partij in. Mijn besluit was niet gemakkelijk, maar de hele wereldsituatie vroeg erom", aldus Adenauer. Hij wilde in Duitsland niet hetzelfde zien gebeu ren als in Engeland na MÊ 543ste STAATSLOTERIJ 4e KLAS 17e LIJST Prijzen van: laatstuitkomende lot nummer 18348 premie van 3000. laatste hoogste prijs met een premie van ƒ30.000.— no. 15928 ƒ1500.—. Gevecht op Celebes Het Indonesische persbureau „An- tara" heeft donderdag melding ge maakt van een felle strijd op Cele bes tussen een paar duizend man regeringstroepen en opstandelingen. De opstandelingen zouden daarbij 300 doden en zwaar gewonden heb ben verloren. Volgens dit persbu reau dat zijn eigen correspondent op het „slagveld" citeerde, waren leden van de „Darul Islam" en van Fff™ f Chroesjtsjef van dc Sow- ae „Permesta" betrokken bij deze jet-Lme heeft donderdag op een bij- gevechten op vier juni bij de stra- u i,, te R,Sa d®h0?fdsl?.d va£ tegische plaats Soppeng. Churchill s Letland voorgesteld, Scandinavië verkiezingsnederlaag in 1945. Toen en het Oostzeegebied tot een kern- en moest Attlee de Potsdammer onder-raketwapenvrije zone te maken, handelingen overnemen, waar hij niet voldoende op voorbereid was. „Ik hoop", zei Chroesjtsjef, „dat De bondskanselier betoogde dat zijn men in Noorwegen en Denemarken sem gedood en tien gewond, beslissing door niemand van buiten- begrijpt wat ik bedoel, als ik zeg, dat af was beïnvloed. Hij las een brief deze landen in het Atlantische blok van 8 april van wijlen Dulles voor, j zijn gesleept als gevolg van een mis- In het Bosnische dorpje Zelina zijn donderdag bij een zware on weersbui vier boeren door de blik- Dit nummer bestaat uit 12 pagina's waarin deze schreef vol vertrouwen te zijn in Adenauers voortzetting van de politiek der vrije wereld. „Reeds 0p 14 mei heb ik op een vergadering van het Bondskabinet verklaard, dat mijn besluit om mij verstand. Om het maar eens ronduit te zeggen, welke band kan er bestaan tussen deze landen en de NAVO, waar de gang van zaken en het tem-1 po steeds meer bepaald worden door de Westduitse militaristen, die deze kandidaat te stellen voor het Bonds-1 landen in het verleden onder hun presidentschap met het oog op de laarzen hebben vertrapt", loop der gebeurtenissen reeds voor, „De man die op het ogenblik ach- negentig procent verdwenen was", I ter deze Westelijke machtspolitiek verklaarde Adenauer. I staat, is bondskanselier Adenauer", Even later zei hij: „Ik moet nog een aldus Chroesjtsjef. „Maar Adenauer legende de wereld uit helpen. Voor j doet met zijn pogingen om bondskan- hij naar Amerika vertrok, heb ik selier te blijven zichzelf de das om. tweemaal volkomen openhartig met Hij tracht zelfs niet te verbergen, de heer Erhard gesproken, zoals bijdat hij als bondskanselier voorne ons gebruikelijk is onder vrienden inmens is de vlammen van de koude de partij. Dames en heren, ik wil het oorlog aan te wakkeren. Het gaat er nog eens herhalen, ik heb het voor de echter niet om, welke functie Ade- 25 tot 30 km. per uur over het water, goedkoper zijn dan van vliegtuigen. Voor de eerste maal „in publiek" heeft de Britse „vliegende schotel" gisteren gevlogen: gesteund door een luchtkolom, die het toestel zelf maakte, verhief het zich tot een hoogte van 45 cm. boven 't aardoppervlak. perste maal op 14 mei in het kabinet gezegd in de aanwezigheid van de heer Erhard". De sociaal-democraten riepen: „Wie liegt er nu?", omdat Erhard steeds gezegd had, dat Adenauers besluit voor hem een verrassing betekende. De woordvoerder van het ministerie van economische zaken heeft donder dagavond meegedeeld, dat Erhard vandaag een verklaring zou afleggen om de gehele zaak op te helderen. Ontploffing in Boston De politie van Boston is op zoek naar een „waanzinnige bommenwer per", die verantwoordelijk wordt geacht voor een bomontploffing in een spoorwegstation in de stad waar door 37 mensen zijn gewond. Juist toen een trein over een via duct het bovengrondse station bin nen reed, deed zich een ontploffing voor in een bagagekluis, waardoor het gebouw werd verwoest en een tiental mensen van het perron af op de lager gelegen straat werden ge slingerd. Drie gewonden, o.w. een man van 80 jaar zijn ernstig aan toe. Een kapitein van de politie verklaar de later ervan overtmgd te zijn, dat de ontploffing is veroorzaakt door een gek. Als er gewonden overlijden zal dat moord zijn, zei hij. Door het geweld van de ontplof fing werd de straat onder het via duct versperd door brokken steen. Tot ver in de omtrek sprongen rui ten. De politie zoekt o. a. naar een vroegere verpleegde uit een inrich ting voor geesteszieken, die boven aan de lijst van verdachten staat. In de afgelopen maanden heeft de politie verscheidene malen ano nieme telefonische waarschuwingen ontvangen, dat op het station een bom was geplaatst. Steeds bleek het een „grap" te zijn. Donderdag, toen het bittere ernst was, was er met gewaarschuwd. nauer bekleedt, maar wie er achter hem staan. Adenauer wordt gesteund door mannen die met hem blijven vasthouden aan de „failliete" machts posities", aldus Chroesjtsjef. De Poolse Oostzeekust wordt ge teisterd door coloradokevers, die gro te schade toebrengen aan de aardap- (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van vrijdagavond tot za terdagavond. Opgemaakt te 11.15 i uur). ZONNIG Droog en overwegend zonnig weer met zwakke tot matige J noordoostelijke wind en hogere temperaturen overdag. .13 Juni: zon op 04.20; onder 21.00; pelplanten. Sedert maandag spoelen maan op 11.43; onder 00.18. de schadelijke kevers onafgebroken f ,b« duizenden op het strand van de Hoogwaterstanden Oostzee aan, vanwaar ze het land trekken. Droog weer 13 Juni: v.m. 7.34; n.m. 8.05. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- De Bilt, vrijdag 10 uur. Hetgen 7 uur luiden; KNMI deelt mede; weer temp. De belangrijkste ontwikkeling van **ELSINKI licht bewolkt 23 C. het afgelopen etmaal is geweest een 5,ct zwaar bewolkt 20 sterk transport van warmte in de ho- onbewolkt 21 gere luchtlagen over Zuid-Scandina- RGPENHAGEN licht bewolkt 16 vië en Denemarken. Een daar in de ^Bl^DEEN zwaar bewolkt 16 bovenlucht aanwezige storing, die ge- JONDEN geheel bewolkt 20 vuld is met zeer koude lucht, werd onbewolkt 16 dientengevolge afgesnoerd en be-1 J^USSEL onbewolkt 19 weegt zich nu over Duitsland in de i a onbewolkt 15 richting van de Alpen. Deze ontwik-i DARIJS onbewolkt 20 keling weerspiegelde zich aan de onbewolkt 21 grond in een krachtige stijging van de OBLE onbewolkt 20 barometer boven Scandinavië. Een NICE zwaar bewolkt 23 groot gebied van hoge druk strektJN zwaarbewolkt 17 zich nu uit van Zuidwest-Enjgeland j zwaar bewolkt 17 over geheel West- en Noord-Europa tot in het noorden van Rusland. HetZuRICH beheerst ook het weer in ons land. Een heldere nacht was het gevolg. LOCARNO Op sommige plaatsen kwam weer I WENEN lichte nachtvorst voor. Langs IJsland INNSBRUCK trekt een diepe depressie in de rich-1 ATHENE ting van Spitsbergen. De as van het ROME hogedrukgebied beweegt hierdoor AJACCIO langzaam naar het zuidoosten. Mor- MADRID gen zal ze echter nog ten noorden MALLORCA van ons land blijven. Dit brengt onsLISSABON in zwakke noordoostelijke winden, waardoor droge lucht wordt aange- 1^ n I* I* P I f 1 A voerd. Het zal daarom morgen zon-l 1 J c nig zijn en de temperatuur wordt iets Wilt u prijzen, doe het anderen, wilt hoger dan vandaag. lu laken, die het uzelf. regen regenbui licht bewolkt onbewolkt regen regen onbewolkt licht bewolkt zwaar bewolkt onbewolkt licht bewolkt licht bewolkt 34 30

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1