S)e Êeid6eSoii^cmt „Martin Mariner" stort neer tijdens noodlanding bij Goa (India) Genève is In een kritiek stadium gekomen Erhard en Adenauer dikke vrienden Het bezoek van Koning Boudewijn aan ons land ACHT DODEN, WAARVAN DRIE UIT KATWIJK Gromyko geelt een jaar de tijd Mededeling Korreltje Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 11 JUNI 1959 50ste JAARGANG No. 1473S BUREAUS: PAPENGRACHT S2 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p.w., £2.55 p.maand, £7.50 p. kwartaal. Franco p.p. £8.Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50. Negen maanden na vliegramp bij Abadan „Eerste steen '-legging seminarie .Leeuwenhorst' op 1 oktober a s. De bouw van het nieuwe Klein seminarie „Leeuwenhorst" vordert gestaag. Naar wij van mgr. M. A. Jansen vernamen, ligt het in de be doeling, dat de „officiële" eerste steen gelegd wordt op donderdag 1 oktober a.s. Er begint, ook voor het oog van de niet-deskundigen, al enige lijn te ko men in de bouw. De gymnastiekzaal is onder de kap. Van de school is de bekisting voor de vloer en het pla fond van de begane grond geplaatst De kapel-fundering ligt, evenals de fundering voor het lerarenhuis en voor één jongenshuis. De funderingen voor de andere jongenshuizen worden de volgende week gestort. De vloer van de aula is gelegd en het toneel, dat in de aula komt, is opgemetseld. Aan het zustershuis wordt volop ge werkt: gelijkvloers is het klaar; er volgt nog één verdieping. Volgens de afspraak met de aan nemers, zal het gehele project over twee jaar worden opgeleverd. Heli-vlucht over de Delta-werken Bij de stad Goa in India is gister morgen de Martin Mariner M-306 van de Marineluchtvaardienst uit Valkenburg verongelukt. Bij het on geval zijn acht doden te betreuren. Het toestel, een amfibievliegtuig dat van Nederlands Nieuw Guinea (Biak) onderweg was néar Neder land, kreeg om half elf storing aan één van de motoren. Het toestel moest bij Goa een noodlanding maken. Tijdens deze noodlanding maakte het toestel op 800 meter hoogte, plotseling een scherpe draai en sloeg tegen de grond. Het vlieg tuig was opgestegen van Negombo op Ceylon op weg naar Karachi. De mannen die levenloc - uit het wrak werden gehaald zijn: de 24-j. lt. t. z. waarnemer 2e kl. M. J. A. Baarspul uit Utrecht (ongehuwd); de gehuwde lt. t. z. 2e kl. oudste ca tegorie J. Quispel (31) uit Biak; sergeant vlie^tuigmaker A. Dijkema, 30 jaar, gehuwd, wonende te Katwijk en de 31-jarige gehuwde korporaal vliegtuigmaker L. Bemer eveneens uit Katwijk aan den Rijn. Ernstig gewond werden uit het volkomen vernielde toestel gehaald: de commandant van de Mariner, de lt. t. z. vlieger 2e klasse, oudste ca tegorie P. A M. Landsdaal uit Biak, sergeant vlieger S. Bruin uit Ooster hout, sergeant-vlieger telegrafist C. N. Gabeler (Den Haag) en sergeant- vliegtuigmaker C. Koster uit Katwijk aan zee., deze zijn vannacht aan hun verwondingen bezweken. Scherpe debatten. Deze ramp in Goa, aan de West kust van India, gebeurde precies negen maanden nadat een toestel van hetzelfde type in Abadan (Perzië) neerstortte. Toentertijd zijn er in de Tweede Kamer scherpe debatten ge houden over het terugsturen van vliegtuigen uit Nieuw Guinea naar Nederland voor een grote revisie. Minister Staf beweerde indertijd, dat het ongeluk met de vorige Mariner te wijten was aan verkeerde handelingen van de piloot of een der mecaniciëns en dat er op zichzelf geen gevaar was bij het overvliegen van voor algehele revisie in aanmer king komende toestellen. Bij het on geluk in Abadan kwamen tien men sen om het leven. Sindsdien is men gewoon doorgegaan met het over brengen van Mariners. De Mariners, die door de Konink lijke Marine in 1952 van Amerika zijn gekocht, zijn alle „tweede hands" toestellen. Zij zijn in onderhoud op de basis van de Marine luchtvaart dienst te Valkenburg. (Zie Laatste Berichten, pag. 2) ADENAUER WINT UET HEEFT ER EEN OGENBLIK naar uit gezien, alsof Adenauer zijn invloed op het Duitse volk en op zijn Christen-democratische partij overschat had. Er gingen heel wat stemmen op, die het niet eens waren met Adenauers spelletje van boomp je-verwisselen, Eerst geen kandi daat voor het presidentschap, toen tot aller errassing wel kandidaat en nu weer niet. Men noemde dat „de democratische instelling van de West-Duitse Bondsrepubliek in gevaar brengen", dictatoriale metho- 0 den enz. Nu zijn dat grote woorden, die geweldig klinken omdat ze van bin nen zo hol zijn, want juist in een de mocratische staat is het geoorloofd zijn kandidatuur voor een of andere post, zelf voor de hoogste, in te trek ken. Men zou kunnen beweren dat Adenauer de hele partij naar zijn hand wilde zetten door haar met drei gementen van aftreden te d vingen een bepaalde „meegaande" figuur te bestemmen voor de post van bonds kanselier. Maar ook iit is in een de mocratie niet bepaald ongeoorloofd; in en dictatuur zou het dreigement van aftreden van de dictator met ap plaus begroet worden. In elk geval terecht of ten on rechte er groeide een stevige op positie en toen prof Erhard (de man die gedoodverfd werd als de opvol ger van Adenauer op de post van bondskanselier) r et opgestoken zei len uit Amerika naar Bonn terug kwam, werd een ste 'g partijtje knok ken tussen de twee rivalen verwacht. Het liep geheel anders uit. In een be sloten zitting van de fractie van Chr. dm. afgevaardigden naar de Bondsdag zijn de twee kampioenen elkaar in de armen *evallen en zijn in volle vrede en vriendschap heen gegaan, Het is Adenauer gelukt, Er hard en de fractieleden ervan te over tuigen dat het in deze tijo onve ant woord zou zijn van commando te /er- wisselen. r -jom alleen en geenszins omdat hij Erhard minder geschikt achtte, wilde Adena er aan het roer blijven. Hij was tot d-.t inzicht ge komen, omdat inmidde1 de interna tionale politieke toestand verslech terd was: Dulles is er niet meer en Genève dreigt hopeloos vast te lo pen. Het ziet er inderdaad niet al te best ''it en daarom lijkt bet 't beste, als 'n ervaren man aLs Adenauer het schip van staat nog enige tijd blijft be sturen. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI zwaar bewolkt 21 C. STOCKHOLM geheel bewolkt 19 OSLO onbewolkt 20 KOPENHAGEN licht bewolkt 16 ABERDEEN zwaar bewolkt 16 LONDEN half bewolkt 18 AMSTERDAM onbewolkt 15 BRUSSEL onbewolkt 16 LUXEMBURG onbewolkt 14 PARIJS onbewolkt 19 BORDEAUX onbewolkt 19 GRENOBLE onbewolkt 20 NICE licht bewolkt 24 BERLtjN half bewolkt 19 FRANKFORT half bewolkt 16 MüNCHEN zwaar bewolkt 15 ZüRICH zwaar bewolkt 17 GENèVE half bewolkt 18 LOCARNO licht bewolkt 24 WENEN regen 14 INNSBRUCK regenbui 14 ATHENE onbewolkt 26 ROME onbewolkt 25 AJACCIO half bewolkt 22 LISSABON onbewolkt 33 Een Martin PBM-5A „Mariner" Amfibievliegtuig van de Marine luchtvaartdienst, gefotografeerd op Valkenburg. Het programma van het bezoek dat zijne majesteit de Koning der Belgen van 8 tot 11 juli aan hare majesteit de koningin en zijne ko ninklijke hoogheid de prins der Ne derlanden zal brengen is, in grote lijnen, vastgesteld. De koning zal op woensdag 8 tot 11 juli 's morgens om tien uur per vliegtuig op Schiphol aankomen. Na de begroeting en de inspectie van de erewacht zullen in de ICA-hal de i voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, de leden van de ministerraad en andere hoge autoriteiten worden voorgesteld. Per auto rijdt men naar het Stadion plein, waar de ontvangst namens de gemeente Amsterdam plaats vindt en waar men overstapt in de rijtuigen voor de tocht naar het koninklijk paleis op de dam. Na de inspectie van de erewacht voor het paleis zullen de vorsten op het paleisbalcon ver schijnen. Kort daarna zal de koning een krans leggen bij het Nationaal Monument op de Dam. Des middags zal het gemeentebe stuur van Amsterdam de vorsten in in het stadhuis ontvangen, waar in de raadszaal de gemeenteraad zal worden voorgesteld. Daarna volgt een bezoek aan het Rijksmuseum. De vorsten zullen zich per boot naar de onmiddellijke omgeving van het Rijksmuseum begeven. In de namid dag vindt ten paleize de ontvangst van het Corps Diplomatique plaats. Een gala-diner in het paleis besluit de dag. Donderdagmorgen 9 juli zal de ko ning ten paleize een overzicht worden gegeven van de Deltawerken. Per auto vertrekken de vorsten daarna het clubhuis „De Maas" aan boord naar Rotterdam, waar zij zich bij het clubhuis „De Maas" aan boord Westen wil niet onderhandelen onder druk De Westelijke mogendheden hebben woensdag in Genève d eis van Gromyko, dat de V. S., Engeland en Frankrijk hun troepen binnen 12 maan den uit West-Berlijn terugtrekken, afgewezen en de Rus duidelijk gemaakt, dat zij niet onder bedreiging willen onderhandelen. De Westelijke ministers deden een beroep op Gromyko zijn eis te laten vallen en bij de komende besprekingen aan te knopen bij het punt dat bereikt werd vóór de Rus zijn eis stelde. Zij gaven Gromyko één dag de tijd om zich te bezinnen op het Westelijke standpunt. Vrijdag zullen de besprekingen nl. op een plenaire zitting her vat worden. Alle Westelijke ministers noemden de Russische eis een „dreigement". Gromyko zelf verklaarde echter dat zijn plan geen enkele bedreiging inhield. DE KLOK TERUGGEZET De Amerikaanse minister van Bui tenlandse zaken, "Ierter, merkte op, dat de eis van Gromyko neerkomt op een herstel van de situatie van november 1958, toen de Sowjet-Unie de crisis rond Berlijn in het leven riep en er op aandrong, dat haar voorwaarden vóór 27 mei 1959 aan vaard zouden worden. „Wij zijn niet bereid te onderhan delen met dit dreigement boven ons hoofd en ik hoop dan ook, dat de regering van de Sowjet-Unie haar standpunt zal herzien", aldus Herter. De Britse minister Sehvyn Lloyd nam ook geen blad voor zijn mond. ,Als de eis van Gromyko gesteld '.s bij wijze van een uictaat, dan vergist hij zich in het karakter van de men sen waartegen hij spreekt. Zijn wijze van aanpak maakt op ons geen in druk" De Franse minister van Buiten landse Zaken, Couve de Murville, noemde de toestand ernstig en zei, dat het resultaat van de conferentie in de komende paar dagen duidelijk zal worden. De Russische onderminister van Buitenlandse Zaken, Zorin, verklaar de later in antwoord op de vraag of er over de Russische eis van een jaar te praten valt, dat de Russische voor stellen niet als een ultimatum op gevat moeten worden. Wij hebben de termijn van één jaar voorgesteld. Als het Westen hier niet akkoord mee kan ga-ji, laat het dan met tegenvoorstellen komen, aldus Zorin. GROMYKO'S VOORSTEL De voornaamste punten van Gro- myko's voorstellen zijn: 1. Rusland zal op dit ogenblik niet aandringen op een onmiddellijke en volledige opheffing van de bezetting van West-Berlijn. De Sowjet-Unie kan er mee akkoord gaan, dat de Westelijke mogend heden nog voor de tijd van één jaar bepaalde bezettingsrechten in West-Berlijn uitoefenen. 2. In deze termijn zullen Oost- en West-Duitsland een commissie voor geheel Duitsland in het leven roepen, waarin beide par tijen even sterk vertegenwoor digd zijn, die dan de contacten tussen beide Duitslanden moet versterken, speciale maatregelen voor de hereniging moet uitwer ken en voorbereidingen moet treffen voor het sluiten van een vredesverdrag. 3. De Westelijke mogendheden zul len hun strijdkrachten en be wapening in West-Berlijn ver minderen en hier slechts een symbolische strijdmacht hand haven. 4. Aan de vijandige propaganda tegen Oost-Duitsland en andere communistisch landen moet een einde worden gemaakt. 5. Alle organisaties in West-Berlijn, die zich bezig houden met „spio nage en ondermijnende activi teit", gericht tegen Oost-Duits land, de Sowjet-Unie en andere communistische landen, moeten geliquideerd worden. 6. De Westelijke mogendheden moeten zich verbinden geen kernwapens in West-Berlijn op te slaan of daar raketbases te vestigen. Gromyko voegde hieraan toe, dat Rusland akkoord zal gaan met hand having van de huidige verbindingen tussen West-Berlyn en de rest van de Bondsrepubliek, als het Westen de Russische voorstellen aanvaardt. Hij maakte het echter duidelijk, dat Rusland het bezettingsregime van West-Be-lijn niet langer meer zal aanvaarden, zo het Westen zijn voor stellen mocht ifwijzen. HERTER GAAT EENS PRATEN De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Herter, zou vandaag een onderhoud hebben met zijn Rus sische collega, Gromyko, om te trachten te verhinderen, dat de Ge- neefse conferentie op een mislukking uitloopt. Het onderhoud zou om 4 uur (Ned. tijd) plaats vinden. Volgens de „New York Times" is Chroesjtsjef teruggekeerd tot zijn harde taktiek ten aanzien van Ber lijn: Het eerste ultimatum in novem ber heeft hem de huidige ministers conferentie opgeleverd; kennelijk hoopt hij met zijn tweede ultimatum een topconferentie te forceren. De „New York Times" meent, dat de Westelijke ministers hierop het beste kunnen antwoorden door uit Genève te vertrekken en verdere besprekin gen aan hun plaatsvervangers over te laten tot de Sowjets bereid zijn echt te onderhandelen. van de „Erasmus" zullen begeven voor een tocht door de Rotterdams* havens. Na de lunch zullen de Vor- sten weer aan wal gaan en zich per I sloep naar het vliegkampschip Hr Mi „Karei Doorman" begeven. In drie helikopters zal het gezel schap van het vliegdek opstijgen om een tocht boven de Deltawerken te maken. De middag wordt besloten met eer kort bezoek aan Noordwijk, de bad plaats, waar de koning in zijn kin derjaren verbleef. Per auto rijdt men naar het paleis in Amsterdam terug. Op uitnodiging van het gemeente bestuur van de hoofdstad zullen de vorsten des avonds in de Stads schouwburg een voorstelling bijwo nen van Shakespeare's „Troilus en Cressida". Het spel wordt onder regie van Johan de Meester met me dewerking van leden van de verschil lende Nederlandse toneelgezelschap pen, als Nederlandse toneelmanifesta tie tijdens het Holland Festival-1959 opgevoerd. Voor de morgen van vrijdag 10 juli staat het programma nog niet vast. Des middags zal de minister raad in de Trèveszaal van het Bin nenhof te 's-Gravenhage een noen maal aanbieden. Het gemeentebe stuur van Den Haag zal de vorsten ontvangen in het oude stadhuis. Later op de middag zal de koning zich naar het kasteel Oud-Wassenaar te Wassenaar begeven, waar een re ceptie voor de Belgische kolonie plaats vindt. In de Belgische am- J bassade zal de koning 's avonds het contradiner aan de koningin en de prins aanbieden. De vorsten brengen de nacht door in het koninklijk pa leis „Huis ten Bosch" te Den Haag. Zaterdag 11 juli wordt per auto van het „Huis ten Bosch" naar de vliegbasis Ypenburg gereden, waar afscheid van de autoriteiten wordt genoen. Per Dakota vliegen de vorsten naar het vliegveld Beek om vandaar naar Maastricht te rijden. Vóór de aankomst op het Vrijthof in Maastricht zal de koning een krans leggen bij het Belgische mo nument te Heer. Ook de koningin en de prins zullen een krans leggen. In Maastricht zullen de vorsten als gas ten van de commissaris der koningin het noenmaal gebruiken. In de mid dag keert het gezelschap naar het vliegveld Beek, waar de koning af scheid zal nemen van de koningin en de prins. Met een DC6 vliegt zijne majesteit naar Brussel terug. de verf voor het schllderfeest Indien men verzekerd wil zijn van plaatsing van een advertentie in de zaterdagse courant, dient men er zorg voor te dragen, dat de tekst u i t e r- 1 ij k VRIJDAGMIDDAG 3 UUR in ons bezit is. Voor advertenties die na dit tijdstip worden aangeboden kan plaatsing NIET meer worden gegarandeerd. Advertentie-afdeling Leidse Courant. Droog weer Een kleine storing, die gisteroch tend midden op de oceaan lag, nam sindsdien belangrijk in diepte toe en bereikte vanmorgen het zeege bied tussen IJsland en Groenland. Tegelijkertijd verplaatste een van de Azoren afkomstig gebied van hoge druk zich in de richting van Zuid- west-Engeland. Aan de noordflank van dit hogedrukgebied kwam een krachtige zuidwestelijke stroming tot ontwikkeling, waarmee vochtige en tamelijk warme oceaanlucht naar de Britse eilanden wordt gestuurd. In Ierland en Schotland veroorzaak te het binnendringen van deze lucht vanmorgen lichte regen en motre gen. De afgelopen nacht ontwikkel den zich in de onstabiele polaire lucht boven het noorden en oosten van Nederland nog buien. In Leeuwarden viel 15 mm. De temperatuur daalde tijdens langdu rige opklaringen sterk. Op enkele plaatsen is lichte nachtvorst voor gekomen. Boven Scandinavië stijgt nu de barometer sterk. Nederland komt daarmede geheel SIKKENS-TJALLEMA PR00UKTEN vraag gratis boakjs 'gazallighsld door klaiir* (32 pagina's in klauran) bij postbus 2 Leidan Dit nummer bestaat uit 10 pagina's (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). DROOG WEER Droog weer met zonnige perio den. Zwakke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 12 Juni: zon op 04.20; onder 20.59; maan op 10.32; onder Hoogwaterstanden 12 Juni: vm. 6.49, n.m. 7.13. Er zijn twee manieren om uw moei lijkheden aan te pakken: u verandert de moeilijkheden of u verandert uzelf. binnen de invloedssfeer van hoge- drukgebieden te liggen. De kans op regen begint daarom bijzonder klein te worden en een langzame stijging van de temperatuur overdag kan worden verwacht

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1