Amersfoort gaat feestvieren (700 JAAR STAD) Proefstation van Bloembollencultuur Zuinig zijn mei bollengrond Eisen in de »schrootalfaire« Stelend personeel zwaar gestraft DE ZWARTE ZWAAN' WOENSDAG 10 JUNI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 „Toen bisschop Hendrik van Vian- schooljeugd, waarin men kan zien hoe den, de bisschop van Jtrocht, op 12 die i?u?d de ^<°r,ie Yan dY stad ,ex" 'pressief beleeft. Bij de oude water- juni 1259 aan Amersfoort stadsrech ten verleende, begon de geschiedenis van Amersfoort als stad." Zó staat het simpelweg in een ge schriftje dat de „Stichting Amersfoort 700 jaar stad* heeft samengesteld, I poort Monnikendam is een tijdelijk openluchttheater gebouwd, waar op vele avonden voorstellingen voor jon geren en ouderen zullen worden ge geven. Als een der hoogtepunten van de culturele feestviering, mag wel be schouwd worden een concert dat op hoewel zij er in allf gemoede i 3 juli zal worden gegeven door de eigenlijk niet helemaal zeker van is. Maar de waarschijnlijkheid is aan ze kerheid grenzende en dus is er alle reden dunkt de stichting het 700-jarig bestaan van de stad waardig en feestelijk te herdenken. Nu zijn er steden in den lande die op een nog hogere ouderdom kun- bogen en nog meer die zo ongeveer van dezelfde leeftij' zijn. Waa mee we maar zeggen willen dat een feit als waarvoor Amersfoort nu feest gaat vieren, niet zeldzaam is. Aan de andere kant echter is deze stad het Delft van het Sticht en kan na zoveel eeuwen nog veel van het oude, scho ne gelaat ons, twintigste eeuwers, to nen en dat is een entourage waartegen feestelijkheden als deze een bijzon der relief krijgen. Daar komt dan nog bij dat een enkel onderdeel van deze viering niet allen van plaatse lijke, doch ook van nationale en zeliS internationale betekenis is; een re den te meer dus om bij dit zeven.ïon- derste geboortejaar even stil te Wat er te doen valt. Het keurig uitgevoerde programma lboekje vermeldt een groot aantal activiteiten, verspreid over een perio de vaa twee maanden, te weten van 12 juni tot 15 augustus. Daar is allereerst de cultuur. Op een open terrein. „Zonnehof", zijn een viertal l» eng wekkende expo sities „Amersfoort 700 jaar", die in maquettes en foto's en beeld geeft van de ontwikkeling van de stad; de ten toonstelling die betrekking heeft op het werk van de beroemde klokken gieters Hemony en waarop een karil- jon van 41 klokken is opgesteld (een van de twep die op de Expo hebben gestaan), een tentoonstelling die niet slechts van plaatselijke betekenis is. Dan is er nog een expositie van in Amersfoort werkende beelderie kunstenaars en een tentoonstelling van het werk van de Amersfoortse Aetherklanken DONDERDAG. 7.00 KRO, 10.00 NCVR, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 De Douche. 7.40 Gram. 7.45 Mo-gen- gebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor dë zieken. 11.45 Koor zang. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Lichte muz. 12.25 Voor het plat teland. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Lichte muz. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Amus.muz. 13.40 Lichte muz. NCRV: 14.00 Vocaal ens. 15.10 Gram. 15.40 Twee violen en altviool. 16.00 Bijbel lezing. 16.30 Gewijde muz. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beurs- ber. 17.45 Lichte muz. 18.15 Sport- rubriek. 18.30 Lichte muz. 18.50 So ciaal perspectief, caus. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Negro-spirituals. 19.30 Radiokrant. 19.50 C.H.U., pol. caus. 20.00 Promonade-ork. en Omr.koor. 21.00 Gram. 21.15 Lichte muz. 21.30 Idem. 22.00 Tijdschriftenkron. 22.10 Orgelconc. 22.40 Gram. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws en SOS- ber. 23.15 Sportuitsl. 23.20—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gra.n. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Strijkkwart. 12.00 Hammond orgel en zang. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Instr. trio. 12.50 Uit het wereldberoemde violist Yehudi Menu- hin, tezamen met het Utrechts Stede lijk Orkest. Voorts zal van 24 juni tot 11 juli onder de naam Ami t., 1959 een grote industriële tentoonstelling worden ge houden, die een beeld geeft van Amersfoorts industrieel potentieel. Sport en spel Meen nu niet dat de feestelijkhe den geheel zullen liggen in de hoge re culturele sfeer want sport en boer tig spel zullen eveneens 'hun plaats opeisen. Zo zal van 24-28 juni het Europa Tournooi Biljart Team-Pentalhlon worden gehouden ,het grootste bil jart-evenement van alle tijden, aldus wordt in Amersfoort zelfbewust ver kondigd, waar niet minder dan vijf spelsoorten woorden gespeeld door de Muziek en wagenspelen staan na tuurlijk op het programma, alsmede een bezoek op 11 juli van 110 vikin gen uit het Deense stadje Frederiks- sund. Dat de feestelijkliede ook met, laten we zeggen: beneden-Moerdijkse bra- vour zullen worden gevierd, bewijst de historische plechtige aanbieding van het eerste vaatje Sint Jorisbier aan de stadsmagistraat door het bier tappersgilde. Voor deze plechtigheid werd een oude vrachtslede geconstru eerd. De optocht zal voorafgegaan wor den door de gecostumeerde r.-k. Har monie Wilskracht, t rwyl brouwers en gezellen de slede met de eeste vracht Sint Jorisbier speciaal voor Amersfoort 700 jaar sta volgens het oude procédé gebrouwen zullen volgen. De combinatie „bier-Amersfoort' is trouwens historisch; vroeger telde de stad 350 brouwerijen (Nu nog maar één.) Bij de costumering van het bier tappersgilde blijft het overigens niet, want gedurende de eerste twee aze ken van augustus zullen „duizenden poorters en poorteresserin de oude binnenstad gekleed gaan in de fraai ste historische kledij uit de periode 1500 tot 1560. De Openingsplechtigheid. Het vorenstaande was zo maar een greep te hooi en te gras uit de wei- kampioenen van Nederland, Duits- voorziene feestdis. De opening zal ge land, België, Frankrijk en Spanje, schieden op 12 juni a„s. 's middags Voorts een landenwedstrijd schaken om drie uur in een Neder land-West Duitsland, een judo wedstrijd Nederland-België, interna tionaal volleybal, waterpolo en een intrenationale, geheel op Ameri kaanse leest geschoeide zeepkisten race. Stertochten, wielerwedstrijden, enz, zijn verder evenmin vergeten. •lechtige bijeen komst in het oudste gebouw van de stad, de Sint Joriskerk (1243). Daar na zal het standbeeld van de schuts patroon der stad, Sint Joris, worden onthuld en in de avonduren zal in dezelfde St. Joriskerk een dankdienst worden gehouden, Op de vergadering van het proef station v. d. Bloembollencultuur die gistermiddag in De Witte Zwaan werd gehouden, is o.m. ter sprake gekomen de aanwezige voorraad bollengronden. Nuchtere cijfers zeg gen, dat het niet zo'n vaart loopt met het gebrek aan goede gronden. Men hanteert de cijfers van dertig jaar ge leden toen in de streek ruim 3700 ha bollen werden geteeld en nu slechts 2800. Men moet deze cijfers echter ook kunnen „lezen". Ir. D. Kraayen- ga van het proefstation wilde er nl. met de meeste klem op wijzen, dat de cijfers weliswaar juist zijn, maar tijdens de „hausse" van de twintiger jaren alle gronden ook slechte voor de bloembollencultuur werden gebruikt. Thans zijn alleen nog de goede zandgronden in cultuur. En van het areaal goede zandtuinen wordt nu jaarlijks wat afgeknabbeld. Dat moet het bollenvak met alle macht tegengaan, omdat direct of indirect bijna 50% van de inwoners van Hillegom, Lisse, Sassenheim, Noordwijkerhout en Voorhout in het bollenvak het dagelijks brood ver dient. Direct in het bollenvak werkzaam zijn ruim 32 van de 100 inwoners, ruim 28% verdient het dagelijks brood in de nijverheid en 39% in de dienstesector. In de nijverheid -vindt men echter diverse bedrijven die geen bestaan zouden hebben zonder de bollenteelt. De heer Kraayenga noemde als voorbeeld de kistenfa brieken en cartonnagebedrijven. In de dienstensector is dat ook het ge val. Neem bijv. de veilingen, het vervoerswezen, de handelaren, enz. Wanneer men direct en indirect belanghebbenden bij elkaar neemt, dan blijkt dat ruim 49% der bevol king in de bollenstreek in het bloem bollenvak, 20% in de nijverheid en 30% in de dienstensector werkzaam is. Het is dus van groot belang, aldus spr. dat de goede bollengronden die er nog zijn, behouden blijven en dat industrieën alleen op de minder ge schikte gronden aan de oostzijde van de oude rijksweg worden gevestigd. En dan zal men nog terdege moeten opletten dat deze fabrieken geen voor de bollenteelt schadelijke gas sen produceren of het boezemwater verontreinigen. Zoals reeds gezegd: omstreeks 1930 was er in de bollenstreek veel meer cultuurgrond in gebruik dan thans. De grote malaise van de der tiger jaren droeg er sterk toe bij, dat men de slechtere gronden al spoedig voor een westelijke randweg. Het plan van Rijkswaterstaat schijnt nimmer helemaal van de baan te zijn gegaan, en ook in Hillegom moet er nog het een en ander gebeuren om de Van den Endelaan in de rich ting Leiden een ander, minder boch tige uitmonding op de Leidsestraat te geven. Men fluistert over plannen om deze weg voor de Beekhoeve langs te trekken en daar zal ook goede bollengrond verloren moeten gaan. Voeg bij dit alles nog de recen te merenplannen van Rijkswater staat in de Haarlemmermeer en van Van Herwaardens Kalkzandsteen fabrieken in Noordwijk (in totaal omvatten beide plannen tenminste 75 ha goede bollengrond). Er is dus alle reden om zeer zui nig te zijn op de grond die men heeft, aldus ir. Kraayenga. Na de pauze sprak de heer P. Hoogeterp van de Rijkstuinbouw- voorlichtingsdienst te Lisse over de werking van het onkruidbestrijdings middel Chloor IPC. Aan het slot had een commandowisseling plaats. De technisch adviseur prof. dr. E. van Slogteren reikte de helmstok van het roer over aan prof. v. d. Want, die hem als directeur van het labora torium voor Bloembollencultuur was opgevolgd. Prof. van Slogteren ver zekerde de aanwezigen dat hij altijd met heel veel genoegen met en tus sen de bollenkwekers had gewerkt en dat het vak zijn belangstelling ook zou blijven behouden. Als tastbaar bewijs van waardering overhandigde voorzitter G. Braam prof. van Slogteren enkele lang speelplaten. De 11-jarige Jeanne de Rooy uit Breda heeft de Japanse medaille ont vangen als beste deelneemster aan de tekenwedstrijd, die dr Japanse afde ling van de Unesco Art Education League vorig jaar voor Nederlandse kinderen heeft uitgestreven. Jeanne had een molen getekend. In de Westaustralische haven Freemantle is een grote zwarte storm- vogel gevangen, die, blijkens een aan één van zijn poten bevestigd metalen plaatje, uit Engeland afkomstig was. Twee directeuren van de Zeeuwse Metaal-Maatschappij N.V., de 47-ja rige S. C. uit Vlissingen en de 40- jarige H. O. uit Middelburg hebben gisteren voor de rechtbank te 's Gra- venhage terecht gestaan voor hun aandeel in „de schrootaffaire". Zoals bekend heeft de rechtbank de derde directeur, een 33-jarige Pool vorig jaar veroordeeld tot een gevangenisstraf voor één jaar en één maand, waarna het Hof hem in be roep veroordeelde tot achttien maan den gevangenisstraf. De officier van justitie vorderde gisteren tegen C., wiens handelingen hij even straf waardig vond als die van de Pool, een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden en tegen O., die „gun stig afstak" tegenover de beide an deren, een gevangenisstraf van één jaar, waarvan vier maanden voor waardelijk, beiden wegens het mede- plegen van het omkopen van een ambtenaar. Deze ambtenaar die vorig jaar reeds is veroordeeld, had geld aangenomen van de Pool en daar voor zogenaamde „derdelandsverkla- ringen" afgegeven voor schroot van scheepswrakken, zodat, volgens deze verklaring, het schroot afkomstig zou zijn uit een land buiten de E.K.S.G. C. verklaarde ter zitting dat hij wel had begrepen dat de Pool iets deed wat hij niet mocht doen. Eens i de heer Van den Bergh, minister van de omkoperij. Het geld dat hij hier-, voor uit de kas nam tienduizen den guldens verantwoordde O. met valse boekingen. Er waren drie raadslieden. Een van hen stelde, dat de verklaringen die de ambtenaar had afgegeven géén zogenaamde „derdelandsverklarin- gen" waren geweest. Dit was geble ken by de behandeling van de schrootaffaire in de Tweede Kamer. Maar de officier van justitie wierp hiertegen in, dat aan deze verkla ringen wel evenveel waarde zou kunnen worden gehecht en dat het departement van economische zaken geen andere verklaringen, dan die aan de metaalmaatschappij waren af gegeven, opmaakt .Een tweede ging in op de juridische kant van de zaak en de derde besprak het rapport dat over O. was uitgebracht. De rechtbank zal over veertien da gen vonnis wijzen. VRAGEN OVER VINDEN VAN MUNITIE BIJ KINDERTEHUIS Op vragen van het Tweede-Kamer lid, de heer Bakker, in verband met gevonden munitie in de nabijheid van een kindertehuis te Soesterberg, heeft had hij voor hem een brief aan de ambtenaar ter hand gesteld waarin geld zat. O. zeide o.m., dat de Pool hem terloops iets had verteld over Vragen over expeditie naar Sterrengebergte Het Tweede Kamerlid, de heer Van de Wetering heeft aan de minis-1 bezettingstijd gebezigde schietbaan, ter van zaken overzee a.i. en van fi nanciën gevraagd: 1. Kunnen de ministers medede len of de expeditie naar het Sterren gebergte op Nederlands Nieuw-Gui- nea financiële moeihjkheden onder vindt, die grotendeels veroorzaakt zijn door onverwachte tegenslag bij de uitvoering? 2. Zo ja, achten de ministers het dan niet gewenst, dat alles in het werk wordt gesteld om in de ontbre kende financiële middelen te voor zien, opdat deze exipeditie, waarvoor internationale belangstelling bestaat, niet ontijdig wordt beëindigd dan wel bekort, waardoor de waarde sterk ge reduceerd -Ou worden? 3. Zijn de ministers bereid, een deel van de ontbrekende middelen te verstrekken, waardoor het particu lier initiatief mede wordt opgewekt, een eigen aandeer op te brengen voor deze bij uitstek wetenschappelijke onderneming? Geesteszieke verzette zich tegen inbewaringstelling Een geesteszieke te Meersen, die door de politie krachtens een bevel van de burgemeester tot inbewaring stelling zou worden overgebracht naar een inrichting, heeft zich dins dagmiddag aan deze aanhouding ont trokken door zich te verschansen in de woning van zijn moeder aan de Kookstraat. De man, een 35-jarige schilder, had zich boven aan de trap van de wo ning veschanst en dreigde ieder die hem trachtte te benaderen neer te slaan met een zware steeksleutel van een halve meter lengte. Alles werd in het werk gesteld om de man met een zoet lijntje naar be neden te krijgen maar tevergeefs. Vervolgens heeft men het gepro beerd met een traangasbom, maar de man nam de wijk naar het dak en begon daar met dakpannen te gooien. Hij bleef weigeren gehoor te geven aan sommaties en verzoeken om van het dak af te komen. Men alarmeerde tenslotte de Maastrichtse brandweer, die de man mee een nevelspuit be spoot. Hij gaf zich tenslotte over aan de politie. De toestand van de man, die reeds enige tijd vlagen van verstandsver bijstering vertoonde, was de laatste dagen zo vererge:d, dat men hem voor zijn eigen veiligheid en die van anderen moest afzonderen. Hij wordt zo spoedig mogelijk in een verpleeg inrichting opgenomen. defensie, geantwoord dat niet aan zienlijke, zoals de heer Bakker stel de, doch geringe munitieresten zijn ge vonden. De aanwezigheid van deze munitieresten was t voren niet be kend. Zij waren onder de grond ver borgen. Deze munitieresten zijn van Duitse oorsprong en werden gevonden op een door de Duitsers gedurende de welke nooit bij Nederlandse troepen in gebruik is geweekt en thans is ge legen in een gebied, waar sedert 1948 door kinderen van bedoeld kinder tehuis, onder toezicht van personeel van dit tehuis, mag worden gewan deld en gespeeld. De controle op het gebruik van munitie op thans of in het jongste verleden gebruikte schi tbanen is zo danig, dat redelijkerwijs kan worden aangenomen, dat niet-geëxplodeerde munitie niet ongemerkt achterblijft. Militaire schietterreinen, waar de mo gelijkheid tot jnterblijven van der gelijke munitie wel bestaat, zijn voor onbevoegden verboden, hetgeen op duidelijk zichtbare wijze is aangege ven. Op cleze terreinen worden niet geëxplodeerde projectielen voorts regelmatig geruimd. Een nader onderzoek naar ach tergelaten hoeveelheden munitie op de thans of in het jongste verleden gebruikte schietbanen, wordt daarom onnodig geacht. Kustvaarder overleefde aanvaring met pier Snel werk van sleepbooi Toen de Groningse kustvaarder „Navis" gistermorgen de haven van IJmuiden uitvoer en tegelijk het Zweedse schip Hasselö binnenkwam, week de kustvaarder teveel naar stuurboord uit, waardoor het schip op verschillende plaatsen door beton blokken van de noorderpier werd opengehaald. De sleepboot „Simson" van de n.v. Wijsmuller was vrijwel onmiddellijk ter plaatse om assistentie te verlenen. Hij haakte het snel zinkende schip vast en sleepte het op het strand aan de kop van de havenmond. Duikers hebben de schade van de kustvaarder opgenomen. Met negen bergingspompen werd het water uit het ruim voor het grootste deel weggepompt. Na het dichten van een aantal gaten en scheuren in de scheepshuid wordt het schip naar de berghaven te IJmui den gesleept, en daar opnieuw aan de grond gezet. Daarna wordt het schip naar Amsterdam gebracht voor reparatie. Helers, fikse boete Zware straffen heeft de rechter uitgesproken over vier personeels leden van een Haagse groothandel, die hun patroon in de loop van drie jaar voor 25.000.hadden bena deeld en over zeven melkhandelaren en kruideniers die hiervan gebruik hadden gemaakt. Door de slechte controle die in het bedrijf heerste en het feit, dat de chef van de expeditie zelf ook mee deed, konden de vier personeelsle den hun doorlopende fraude zolang verborgen houden. Zij verkochten goederen van het bedrijf voor de halve prijs aan een vast groepje afnemers. Omdat het kwartet de goederen „gratis" uit de magazijnen betrok, maakten zij een zoet winstje, evenals trouwens de helers. De directie kreeg argwaan, toen zij bemerkten, dat de expeditiechef een auto had en vooral omdat hij er zo stiekem mee deed. Hij kwam al tijd met de wagen naar zijn werk, maar parkeerde die een paar stra ten verderop. De helers kregen ieder een boete van 2500.De straffen van de personeelsleden lagen tussen voor waardelijk en een jaar en negen maanden. ZEVENHOVEN POLDER ZEVENHOVEN Op zaterdag 6 juni jl., hield de polder Zevenhoven zijn algemene jaarvergadering van stemgerechtig de ingelanden, onder voorzitterschap van M. J. van Mastwijk, dijkgraaf. De voorz. gaf als zijn mening, dat het afgelopen jaar over het alge meen wel gunstig is geweest voor de polder en zijn ingelanden. Bij de ingekomen stukken, welke volgden op de notulen van ae algem vergadering van 31 mei 1958 en die zonder bemerkingen werden goed gekeurd en vastgesteld, bevonden zich o.a. een toezegging van Ged. Staten van Z.H. dat voor het onder houd van de polderwegen over 1958 wederom een bijdrage zal worden ontvangen tot een bedrag van 200 per km.; voorts een schrijven van Ged. Staten van Utrecht dat door deze provincie de gebruikelijke sub sidie in de onderhoudskosten van 'n gedeelte Bloklandseweg over 1958 zal bedragen 920.welke men die ten spoedigste aan de polder Zeven hoven zal worden uitgekeerd. De rekening 1958 werd zonder hoofdelijke stemming vastgesteld voor wat de gewone dienst betreft op in inkomst 58.465.91 en in uit gaaf 56.156.83, alzo met een batig saldo van 2309.08, terwijl de kapi- taaldienst een nadelig slot opleverde van 3605.24. Voordat werd overgegaan tot vast stelling der rekening 1958 voor deze 60 bedrijfsleven, caus. 13.00 Nws. 13.15 ging verlaten en door de teeltbeper- Meded. of gram. 13.20 IMitropole' Ork. 13.55 Beursber. 14.00 Viool en piano. 14.30 Gram 15.00 Logboek 1933. 15.35 Gram. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Merck toch hoe sterek, nationaal spel v. d. jeugd. 17.30 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Regerings- uitz.: De middenstand hier en over de grenzen. 18.25 Lichte muz. 18.45 Sportpraatje. 13.55 Gesproken brief. 19.00 Lichte muz. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Kamerork. en solis te. 21.10 Weerzien van het verre Oosten, caus. 21.25 Gitaarspel. 21.45 Gram. 21.55 Act. 22.10 Jazzmuz. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Beurs ber. te New York. 23.2524.00 Dis- cotaria. Televisieprogramma's. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Pol. caus. 20.30 Progr. over rassenvraagstuk. 21.00 De Bank rover, TV-spel. VATIKAANSE RADIO. (25 m. 67; 31 m. 10; 41.21; 196 m.). Donderdag 11 juni: 17.00 uur: Jo zef Zimmerman voert op het orgel muziek uit van Bach, Langlais en Schroeder. king kwamen er bovendien betere zandtuinen vrij. Rond 1930 betaalde men voor. een hectare goed zandland 30.000.Deze prijs wordt thans nog niet besteed als met de ontwaar ding van het geld nagaat, dan kan men stellen dat bij eenzelfde kweek en kooplust als in 1930 een hectare best bollenland thans 90.000,en meer zou opbrengen. In de streek worden dus thans alleen de hoogwaardige gronden voor bollencultuur gebruikt. En hoe wel de laatste tien jaar diverse stuk ken nieuw land zyn gewonnen (het Langeveld met ruim 100 ha, Voor hout 30 ha, Lisse 26 ha, Hillegom 42 ha, Warmond 5 ha en de Haarlem mermeer 64 ha) is de opgaande lijn thans weer in benedenwaartse rich ting omgebogen. In de loop der jaren werd ruim 68 ha geofferd aan wegen bouw, bouwterreinen, sportvelden, enz. En daar was zeker 50 ha goed bollenland bij. Rond Beverwijk ging ruim 100 ha verloren. Dan heeft Noordwijk nog een uitbreidingsplan in petto, in Sassenheim dreigt nog altijd de omleidingsweg west en de zekerheid dat het bollenland tussen die weg en de bestaande bebouwing ook vol met huizen zal komen. In Lisse zijn ook nog steeds plannen IQptqast, óe shtr rs worslkimt stiton ithirl mt irmtuktr!') polder bracht de heer A. P. J. van der Weijden op verzoek van de voorz. en sprekend namens de com missie belast met het nazien van deze rekening verslag van bevinding uit en deelde mede, dat de commis sie van oordeel was, dat dit stuk in orde was. Enkele discussies ontsponnen zich bij de vaststelling van de begroting 1959 met betrekking tot de door het bestuur voorgenomen verbetering van een gedeelte Hogedijk onder de gemeente Zevenhoven. De voorz. was de gemeente Zeven hoven erkentelijk voor de vlotte me dewerking in deze door het beschik baar stellen van een bedrag van 3000.— voor het aanbrengen van een goede afscherming en het leg gen van een drietal wegroosters in de nieuwe weg. Tezamen met de aangrenzende ingelanden zullen de kosten van deze bijkomende werken voor rekening worden genomen van dit lichaam. Zonder de onmisbare steun dezer gemeente zou het niet lijk zijn geweest t :tering te komen. De kosten van de verharding van dit gedeelte ten bedrage van 10.000 zullen geheel ten laste van de pol der Zevenhoven komen, alsook nog een gedeelte van de kosten der roos ters. Zonder hoofdelijke stemming werd hierna deze begroting vastge steld op voor wat betreft de gewone dienst in inkomst en uitgaaf 63.496.83, met een post onvoorziene uitgaven van rond 660.—, terwijl de kapitaaldienst een nadelig slot opleverde van 3125.24. Tevens werd het bestuur weer de gebruikelijke machtiging verleend tot het doen van de nodige af- en overschrijvingen op alle uitgaafpos ten van deze begroting. Wegens aftreden als lid van de re keningcommissie van de heer A. P. J. van der Weijden, kwam in diens plaats het plv. lid de heer Th. Vink. Als nieuw plv, lid werd op voorstel van de V. aangewezen de heer P. A. van der Hulst. De gebruikelijke machtiging van het bestuur om voor 1959 wederom bij de Coöp Boerenleenbank „Ter Aar" te Nieuwveen een rekening courant-overeenkomst aan te houden tot een maximum bedrag van f 25000 werd eveneens verleend. Op voorstel van het bestuur ont ving dit college de machtiging van de vergadering tot het doen van onder handse aanbestedingen en uitvoeren van werken in eigen beheer in 1959. De polderlasten voor 1959 werden weer gehandhaafd op 27,50 p. ha. In verband met het feit, dat niet de meerderheid van stemmen was vertegenwoordigd in deze vergade ring kon bij de tegelijkertijd gehou den verkiezing ter voorziening van de vacatures in het bestuur door pe riodiek aftreden van de voorz. (M. J. van Mastwijk) en één heemraad (J. H. v. Leeuwen) geen meederheid worden verkregen. Beide aftreden den kregen alle uitgebrachte stem men, doch waren wegens het ontbre ken der vereiste meerderheid niet herkozen. Hiervoor zal op 15 juni 'n herstemming worden gehouden.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5