RIJNSTREEK Scherp De Leidse jeugd vraagt uw bijdrage Rijnsburgs raad stelde gelden beschikbaar voor herbegraving Graven van Holland WOENSDAG 10 JUNI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Zaterdag aanstaande: Nog een paar weken en dan rent onze jeugd de scholen uit met de en thousiaste kreet: vakantie!! De grote vakantie, een hele tijd vrij! Kent u het fraaie lied van vroeger nog de onderwijzers zullen ons dit citaat graag vergelen „Het is van daag de laatste dag In vele gezinnen, maar lang niet in alle, zuilen reeds lang plannen zijn gemaakt om er een weekje met de kinderen op uit te trekken, maar na tuurlijk zijn de vakanbies van de ou deren korter, dan die van onze school jeugd, dus er blijft voor de jongens en meisjes nog een groot stuk vrije tijd over. En natuurlijk \villen we ze daar van laten genieten. Wanneer ze ouder worden zullen ze zich vlug genoeg bij het gejaagde tempo van de heden daagse maatschappij moeten aanpas sen. Dat de mogelijkheden voor de gro- testidsje igci om er zelistandig op uit te trekken s.eeUü kleii.ci wouden, weet u allen. De ouaeis, die zelf na hun vakanie weer druk aan de slag zijn, kunnen er meestal niet nog eens uitbreken om met de kinderen op stap ie gaan. .Maar gelukkig zijn er ieder jaar een grooi aaniai ouaeren, die vrijwil lig nun tijd opoiteren om gedurende drie weken een groot aantal aktivi- teiten voor de jongen en meisjes op touw le zetten. Leiaers en leiasters, die dikwijls nun kostcare snipperda gen opofferen of de wasdag maar eens een weekje oversla, n om er me de jeugd op uit te trekken. Naar het strand en de duinen, naar het zwem bad, een uits.apje naar een speel tuin of gezamelijk met de jeugd van verschillende verenigingen naar een film, een ruitermiddag of een kinder voorstelling. Maar ook staat deze lei ding klaar om met de kinderen de groepen op te sieren voor het kinder bloemencorso, om weds .rijden op de tuinen te organiseren en noemt u maar op. De kinderen vinden het heerlijk om met hun vriendjes en vriendinnet.es aan al deze dingen mee te doen! Dit alles wordt in Leiden mogelijk Burgerlijke Stand Geb.: Yvonne J., d. v. M. W. Kop pend en M. J. Vakkers; Anne L., d. v. L. J. van den' Berg en J. Beij: Christoffer, z. v. J. H. Bos en J. M. van den Berg; Simon P. J., z. v. N. Kok en T. A. C. M. Vogelaar; Geer- truida A., d. v. J. G. v. d. Wijngaart en C. A. Koch; Rudie, z. v. N. J. Muusse en A. C. de Koning; Johannes M., z. v. B. E. Parera en C. M. Grif fioen; Martijntje KK., d. v. A. P. van den Berge en J. E. M. Kreukniet; Henriëtte, d. v. P. Heemskerk en T. Koning; Bat je G., d. v. J. v. d. Nagel en B. de Wit; Simon, z. v. M. van der Luit en G. J. Schuurwater; Gerritje, d. v. G. A. C. Aenmeij en M. Müller; Francina, d. v. S. Reawaruw en T. Statema. Overl.: H. A. Mulder, 37 jr., echt genote van A. T. P. Vieveen; H. Krijgsman, 39 jr., echtgenote van G. W. Hendriks. POTLOOD EN GEEST No. 509. Horizontaal: 1. bosgod, 4. beet, 6. meisjesnaam, 9. rund, 11. lichaamsdeel, 12. stoomschip (afk.), 13. scheikundig element (afk.), 15. voegwoord (Fr.), 16. gem. in Z.-H., 17. water in N.-Br., 18. muzieknoot, 19. telwoord, 20. waterkering, 22. rijksgrond (afk.), 24. spaans rij paard, 26. rund, 27. mak. Verticaal: 1. voor, 2. voorzetsel, 3. gem. in Z.-H., uitroep, 5. visje, 7. muzieknoot, 8. lengtemaat (afk.), 10. monster, 12. rund, 14. Turks be velhebber, 15. achting, 19. zwemvo gel. 20. lidwoord, 21. voornaamw., 23. kleefmiddel, 24. voornaamw., 25. geheel de uwe (afk. Lat.). Oplossing morgenavond. OPLOSSING No. 508. Horizontaal: 1. Gouda, 5. beo. 6. Ulm, 8. ar, 9. kro, 11. ed, 13. rijk, 15. one, 10. Ommen, 17. ere, 19. suf, 21. L.O., 22. Ans, 24. it. 25. gil, 27. ant, 29. Lisse. Verticaal: 1. ge, 2. ook, 3. duo, 4. al, 5. brij, 7. men, 8. Arkel, 10. ro man, 12. Delft. 14. koe, 15. ons, 18. rog, 20: uit 22. Ali, 23. sas, 26. i.L, 28. Ne. gemaakt door de organisaties voor de Leidse vakantiebezigheden, n.l.: de Commissie voor dc jeugd vakan tiebezigheden van «le Leidse Bond van Speeltuinverenigingen; het Kath. Stedelijk Comité voor Vakan.iebezigheden en het Comité Vakantiebezigheden van he Leidsche Volkshuis. Maar het gaat hier om enige dt i- zende kinderen en daar is een aan zienlijk bedrag voor nodig om het programma voor deze drie weken op een verantwoorde en prettige wij ze te verzorgen. De ouders dragen, zo het maar enigszins mogelijk is, bij in de kosten, dikwijl in de vorm van een spaarsysteem, het gemeentebe stuur steunt dit initiaief, maar ook Uw hulp ls onontbeerlijk! Mogen we daarom as. zaterdag weer een beroep op uw vrijgevigheid voor dit goede doel doen. Onze col- lectrices en collectanter met de va- kantiebezighedenbussen geven ook hier weer hun vrije tijd voor! Met uw gift, hoe bescheiden ook, helpt u mee aan het dopl waar ook zij zich voor inzetten: Maak de Leidse jeugd De vakantie tot een vreugd! Hartelijk dank, de samenwerkende organisaties voor de Leidse jeugdvakantiebezigheden. Leidse Universiteit Geslaagd voor het Cand. ex. J Wis- en Natuurkunde de heer C. F. Woens- dregt te Katwijk aan Zee; voor het Doet. ex. Geologie de heren J. J. C. Geul, G. W. Verspijck en F. Kalsbeek (cum laude), allen te Leiden. Leidse agenda DONDERDAG, 11 JUNI Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf Contactavond jongens leerlingstelsel, Boerhaavezalen, 8 uur nam. Koninklijk Zeemanscollege „De Groninger Eendracht". Lezing over kustvaart door kapt. J. D. J Postma, De Burcht, 19.30 uur nam. APOTHEKERSDIENSTEN Geopend Zuider-apotheek, Lammen- schansweg 4, tel. 23553. BIOSCOPEN. De films in de week van 512 juni zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „The horses mouth", alle leeftijden. Lido: „Flitsende degens", 14 j. Luxor: „De vrouw die tweemaal leefde", 18 jaar. Trianon: „The big country". 14 jaar Rex: „De hofnar", alle leeftij den. (Donderdag „Liebe. Tanz und 1000 Schlager", alle leeftijden). leiden aar promoveerde te utrecht Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht promoveerde gistermiddag de heer H. A. Valkenburg te Leiden, tot doc tor in de geneeskunde, op een poef- schrift, ge.iteld: „e er d< glomeru- lusfiltratie van natrium thiosulfaat". De heer Valkenburg, die momen teel werkzaam is op d- afdeling mi- crobiele ziekten ran het xademisch ziekenhuis te Leiden, h.eft dit onder zoek verricht in het centraal mili tair hospitaal „Oo* in a?" te Utrecht, onder leiding van dr L. Koster, in ternist aldaar. In dit proefschrift wordt op grond van een literatuurstudie enerzijds en een groot aantal experimenten .n- derzijds getracht de urinevorming te beschouwer als de middelbare uit- sclieidingstendens van de nieren. Dr Valkenburg heeft uit een veel heid van getallen en gegevens ge tracht voor natriumthiosulfaat en mannitol waar tc kunnen maken. Promotor was prof dr F. L. J. Jor dan. De Leidse politie heeft aangehou den éen 60-jarige schipper, zonder vaste woon- of verblijfplaats, die zich schuldig had gemaakt aan het stelen van een fiets. Op de hoek HansenstraatLeeu wenhoekstraat verleende een brom fietser, een 21-jarige loodsknecht, gistermiddag om 12.45 geen voor rang aan een vrachtauto. Hij werd aangereden en bekwam een hersen schudding en een hoofdwond. In de maand mei 1959 werd er bij de Leidsche Spaarbank ingelegd 1.712122,en terugbetaald 1.318.444,—. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 333 en het aantal afbetaalde boekjes 153. Op 6.572 rekeningen van deel nemers aan de Afhaaldienst werd 145.759,bijgeschreven. Er werden 825 spaarbusjes ter ledi ging aangeboden met een gezame- lijke inhoud van ƒ21.374, Het tegoed der 43.348 inleggers be droeg aan het einde der maand 32.671.048,—. LEIDEN, 10 juni '59, Groente. Aardbeien 0.17-0.34 per doosje; an dijvie 123; doperwten 1880; peu len 110165; snijbonen 95—140; stambonen 180215; tuinbonen 22 36; kroten 714; spitskool 2840; postelein 1836; rabarber 817; spinazie 1253; stoof sla 2435; to maten A 61113; idem B 68110; idem C 5081; idem CC 3350; uien 919; waspeen 1642, alles p. 100 kg; bloemkool A 1248; idem B 1026; idem C 10; komkommers A 1839; idem B 15—34; idem C 13 21; sla A 39.50, per 100 stuks; bospeen 1849; peterselie 3701150; selderij 9801200, per 100 bos. ALPHEN AAN DEN RIJN Een week vakantiespel voor Alphense jeugd In het tijdvak van 10 tot en met 14 augustus a.s. zal in Alphen aan den Rijn voor het eerst in groot verband een vakantieweek worden georga niseerd voor de kinderen in de leef tijd van 8 tot 12 jaar van alle gezind ten. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van het Ned. Herv. Jeugdcentrum waarvan ds J. H. Bogers de promotor is. Hij bekleedt het voorzitterschap van een uitgebreid comité waarin jeugdleiders van alle gezindten sa menwerken en reeds druk doende zijn het belangrijke voorbereidende werd, waarvan alles afhangt, te ver richten. Het comité, dat de naam „Vacan- tiespel" draagt heeft mej. H. Bruins Slot, dochter van de burgemeester, Stevinstraat 10 als secretaresse en de heer J. Verleng, directeur van de Alphense bank als penningmeester. Voorts wordt het comité gevormd door de dames C. A. GroenhartRo- senberger, C. v. Leeuwenin 't Veld, O. Spreijvan Leeuwen en Wika M. J. de Leeuw alsmede de heren C. Geerlof, C. J. den Hartog, P. Meij- boom, J. J. G. van Petegem, F. M. Ponsioen (r.-k. jeugdbeweging). Het comité beoogt als doel o.m. de moeders wat zorg uit de hand te ne men, nuttige vrije tijdsbesteding te bevorderen en mede hierdoor moge lijke baldadigheid tegengaan. Alphen telt ca. 2400 kinderen in de leeftijdsklasse als gemeld. Het comité rekent erop, dat ca 1000 kinderen aan j de vacantiespelen zullen deelnemen. Het gaat in eerste aanleg om één week. Slaagt het experiment, dan zal het zijn taak zijn in de toekomst over meerdere weken uit te breiden. Als centrale punten voor het hou den van de gedachte vakantiespelen heeft men gekozen: Hervormd Wijk en Jeugdcentrum „Nabij", idem Gouwsluis (Emmalaan), Jonathan (Hoorn) en de chr. techn. school (Bosparkweg). Het is niet onmoge lijk dat sportvelden aan de Oranje Nassausingel en ev. anderen punten voor de uitvoering van het program ma worden betrokken. Men stelt zich voor een variatie van leuke spelen af te werken van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Voor de eerste keer zullen de deel nemende kinderen elk 0.50 bijdra gen. Voor de bestrijding van de ove rige niet geringe kosten, want er zullen ook mooie prijzen worden gegeven, heeft het comité een beroep gedaan op het bedrijfsleven in de meest uitgebreidste zin, dat bijdra gen kan storten op giro 6471 (ver melden ..Vakantiespel") van de Al- phensche Bank n.v. Wij vernamen, dat de Alphense Verffabriek „Alpha" inmiddels met een bijdrage ad. 100 heeft gereageerd op de oproep. De kinderen, die van de ouders of voogd mogen deelnemen, moeten een for mulier, die zij op school hebben ont vangen, vóór 16 juni ingevuld en ondertekend (door de ouders) naar school meenemen. Het comité doet een beroep op een ieder, die enigszinè met het jeugd werk op de hoogte is en zich geroe pen gevoelt zijn of haar steentje in het welslagen van dit mooie plan bij te dragen, zich zo spoedig mogelijk beschikbaar te stellen en op te geven bij de secretaresse. Het comité houdt rekening met de mogelijkheid dat regenweer buiten spelen onmogelijk maakt. In dat ge- va] zal het programma binnen kun nen worden afgewerkt. BOSKOOP BOSKOOP HAD GUNSTIG JAAR Uit het jaarverslag over het boom kwekerscentrum Boskoop blijkt, dat het afgelopen jaar gunstig is ver lopen. Het netto-exportcijfer voor de boomkwekerijen in Boskoop en om geving was in het najaar 1958 on geveer gelijk aan dat in het najaar 1957. Engeland was weer de grootste afnemer, terwyl Duitsland nu de tweede plaats inneemt. Uit het ver slag blijkt voorts, dat de bomen, struiken en plantenteelt na de twee de wereldoorlog voor een groter deel dan vroeger haar afzet in de over heidssector vindt. Hierdoor daalde de binnenlandse afzet welke toch al weinig groei vertoonde. Een bijzon derheid was, dat de tijdsverhouding tussen de van reizen voor de export meegebrachte orders en de nabestel lingen anders was dan in voorgaan de jaren. Er is later nabesteld. Voor zover het de industrie in het boomkwekerscentrum betreft, blijkt uit het verslag, dat het aantal werk nemers hierin terug liep van 625 tot 554. Hieraan zal de bestedingsbe perking niet vreemd zijn geweest. Overigens kan de industrie zich be hoorlijk handhaven. Het verslag wijst tenslotte op het grote belang van de vaststelling door de gemeen teraad van het uitbreidingsplan „Snijdelwijk" waarin niet minder dan ongeveer 1800 woningen kun nen verrijzen. De ontwikkeling hiervan wordt met belangstelling tegemoet gezien. Muziek- en zangconcours. Door het algemeen mannenkoor „Die Gouwe Sanghers" wordt in de be- talingsweek (29 juni tot 4 juli) een zang- en muziekconcours georgani seerd, hetwelk zal worden gehouden op 1 en 2 juli. De belangstelling hiervoor is reeds groot, want 50 ver enigingen hebben reeds ingeschre ven, zodat genoemde dagen ongeveer 2500 zangers en muzikanten naar Boskoop zullen komen. Dinsdagavond 30 juni wordt een openingsconcert gegeven waaraan zullen medewerken het R.K. Kna penkoor, versterkt met leden van het R.K. kerkkoor en door de har monie Concordia, alle uit Boskoop. Het optreden van „Die Gouwe San ghers" deze avond zal plaats vinden met begeleiding aan het Hammond orgel door de heer Jac. Nieuwesteeg. Bovendien is nog ingeschreven door een aantal muziekverenigingen voor de marswedstrijd. HAZERSWOUOE ECHTPAAR DE FRANKRIJKER-DE POORTER 50 JAAR GETROUWD Op 22 juni a.s. herdenken Johannes Josephus de Frankrijker en Maria Louisa de Poorter te Hazerswoude, de dag dat zij 50 jaar geleden in de echt zijn verbonden. De bruidegom is 70 jaar en de bruid 76 jaar. Uit hun huwelijk zijn nog 6 kinderen in leven, 2 dochters en 4 zoons. De bruidegom is jaren tuinder en schip per geweest, doch is nu al ruim 28 jaar veehouder. Zij hebben 26 klein kinderen. Beiden genieten nog een goede gezondheid. Het zal hun die dag niet aan belangstelling ontbre ken. VRIJWILLIGE BRANDWEER WINT EERSTE PRIJS Onder leiding van de heer M. I. Noordam, commandant en onder commandant W J. Dekker vertrok een 9 man sterke ploeg naar Rijns burg, waar door 18 korpsen uit Zuid- Holland werd deelgenomen aan de provinciale brand weer-wedstrijden in klasse drie. Bevelvoerder A. jr. v. d. Werf wist met groet enthousiasme zijn ploeg door alle loeilijkheden heen te leiden. Om ongeveer half zes werd in ue orandweerkazerne door burgemeestei B. H. Koomans van Rijnsburg de uitslag bekend ge maakt en werden de prijzen uitge reikt. Hazerswoude werd eerste met 200 punten, 2 Zwa^tewaal, 199 pnt.; 3 Middelharnis 194'^ pnt.; 4 Bent huizen 192; Berkel-Roder.ijs 187V2. De brandweer /an Hazerswoude en Zwartewaal zuilen over enige tijd met nog 12 andere groepen deelne men aan de wedstrijd om het lan delijk kampioenschap. Geslaagd. Aan de R. K. Kweek school te Bergen N.-H. is geslaagd de heer A. de Ruyter alhier. KOUDEKERK Winnaar puzzelrit. De heer J. Bervoets, Lagewaard 59, alhier werd winnaar in een puzzelrit voor auto's vanuit Gouda. Toen maandag aldaar de prijzen werden uitgereikt bleek, dat hij de minste stratpunten had op gelopen, tien in totaal. Wel zat zijn opvolger hem met 11 strafpunten vlak op de hielen, maar hij had de eerste prijs, bestaande uit een tele visietoestel. Dit wordt hem donder dag a s. thuisbezorgd. Deze puzzelrit ging uit van het Ned. Rode Kruis. Concours. Naar Wc vernemen zal het openingsconcert dinsdagavond a.s. niet om half acht beginnen, zoais het programma vermeldt, doch om acht uur. De beschikbaar gestelde prijzen z]jn te zien in de etalage van de fa. Joh. Ketel, Dorpsstraat, alhier. LEIDERDORP Spreekuur burgemeester. Het spreekuur van de burgemeester zal vanaf heden niet meer 's woensdags morgens, maar 's woensdagsavonds worden gehouden van 68 uur. Geboren: Alexandra Maria dr van C. J. Zaal en J. J. Brussee; Ma ria Bernadette Petronella dr van J. T. vn Bemmelen en M. W. vn Schie; Marianne Madelinde dr van R. V Creutzberg en A. W. Hillen; Adriana dr van G. Siera en F. L. Bronwasser Overleden: Jan Hendrik Munnik 75 jaar. NIEUWVEEN Puzzelrit Door de afd. Nieuw- veen van het Verbond voor Veilig Verkeer werd een oefen-puzzelrit ge houden voor bromfietsen en fietsen De belangstelling bij de bromfiets- puzzelaars was vrij behoorlijk, doch bij de fietsen verscheen slechts één deelnemer aan de start. De uitslag was als volgt: bromfiet sen A-klasse: 1. T. Kats, Ter Aar, 7 strafp.; 2. M. Kleijn, Ter Aar, 9 strafp. B-klasse: 1. A. de Bruijn, Ter Aar 43 strafp.; 2. G. de Bleker Nieuwveen 90 strafp 3. B. Boeree, Nieuwveen 92 strafp. De enige wiel rijder A. van Dam te Nieuwveen had geen concurrentie en ontving ook een prijs. Nic. Boys Voor de rust waren de Boys gedurig in de meerderheid en moest Groeneweg alles op alles zetten om eer achterstand te ontlo pen. Door zeer fors spel wisten ze zich staande te houden maar door dit forse spel moesten niet minder dan zeven spelers van de Boys een be roep op de verbandtrommel doen, hetgeen minder plezierig aandeed. Na de rust was het de goed spelende H. v. Capel, die de Boys met n hard schot de leiding gaf. Hierdoor ge prikkeld kwam Groeneweg fanatiek opzetten, om hun ongeslagen record in thuiswedstrijden te trachten te handhaven. Kort voor tijd slaagden zij hierin. Al met al was het vooral aan Boys-zijde een goede wedstrijd, waarbij bleek dat de nederige positie op de ranglijst anders had kunnen zijn. Botsing Het begint er nu toch werkelijk op te lijken, dat de vier sprong bij café ,,'t Haasje" ook be rucht gaat worden. Na diverse bot singen in de laatste tijd, had er gis termiddag wederom een aanrijding plaats. Een luxe auto uit de richting Ter Aar kwam in botsing met een personenauto komende uit de rich ting Nieuwveen Hoewel het uitzicht daar ter plaatse over honderden me ters uitstekend is, is het toch steeds weer een raadsel waarom sommige chauffeurs maar door razen. Door geen voorrang te verlenen kwamen ze op genoemd kruispunt in botsing, doordat de uit de richting Ter Aar komende auto, nog juist voor achter werd gegrepen door de uit de rich ting Nieuwveen komende Mercedes. Door op het laatste moment volop gas te geven wist de bestuurder van eerstgenoemde wagen een ernstig ongeluk te voorkomen. Er was nu alleen maar materiële schade. P.V. De Witpen Wedvlucht v.a. Orleans over een afstand van 518 km. Snelheid eerste duif 1101 m. p.m. Uitslag: 1, 10, C. van Leeuwen; 2. Wassenburg; 3, 5, J. C. de Groot; 4, 9, 17, W. Schuurbier; 6, 15, H. Burggraaff; 7, 8, 11, 14, C. van Bem melen. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Woensdag 10 Juny 1859. Uit het Leids gemeenteverslag: Gemeentepolitie. De politie wordt voortdurend uitgeoefend door een eersten en tweeden commissaris, bijgestaan door twaalf agenten en eene nacht wacht, die uit twee hoofdlieden en 86 wakers bestaat. Door de verbouwing van het lokaal vroeger, tot vleeschhal bestemd (in het stadhuis) zijn de com missarissen in het bezit gekomen van doeltreffend ingerigte bu reaux. Laatste Berichten De Rotterdamse recherche heeft een collega in bewaring moeten stel len en wel de administratieve amb tenaar G. T., die werkzaam was op de afdeling gevonden voorwerpen op het hoofdbureau van politie. De zer dagen is nl. gebleken, dat aan de inhoud van een beursje, dat als ge vonden voorwerp was gedeponeerd, een bedrag van 25.ontbrak, toen de eigenaresse zich meldde. Dit was aanleiding tot het instellen van een onderzoek door de recherche, waar uit bleek, dat de ambtenaar zich aan enige onregelmatigheden had schul dig gemaakt. RIJNSBURG Geb.: Monique D., d. v. J. Proost en M. 't Hart; Jacobus C., z. v. M. de Mooy en P. v. Egmond. Overl.: Pieter Heemskerk, 78 jaar, echtgen. van T. Zandbergen. Ereburgerschap en glijbaan Vier begrotingswijzigingen vorm den het tiende en laatste agenda punt van de gemeenteraadsvergade ring te Rijnsburg, die gisteravond gehouden werd. Van die vier be helsde de laatste, het beschikbaar stellen van 800.voor het aan schaffen van 16 eiken kistjes, het vervaardigen van zilveren plaatjes met inscriptie en het vervoer, in verband met de herbegraving van de Graven van Holland. Voorafgaande aan de behandeling ervan verzocht burgemeester B. H. Koomans de raadsleden hem niet te veel te vragen omdat hij over deze aangelegenheid nog niets zou kun nen vertellen. De affaire verkeert in een eindstadium maar dat eind is nog niet bereikt. Het wachten is op het ogenblik dat het rapport over het onderzoek wordt gepubliceerd. Een en ander vraagt van de ge meente een bemoeienis, die ƒ800. kost. Ter vergadering waren niet aan wezig de heren E. E. v. d. Laan (AR) en C. van Egmond (AR). Na de gebruikelijke opening me moreerde de voorzitter hetgeen in de afgelopen week was gepasseerd nl. de betuigingen van sympathie van de burgerij ter gelegenheid van zijn 12^-jarig ambtjubileum, die mij en mijn vrouw, aldus spreker, met grote dankbaarheid hebben vervuld, daarom nogmaals mijn hartelijke dank daarvoor. Nadat enkele goedkeuringen van G. S. voorgelezen waren, ging men over tot onderzoek geloofsbrief nieuw raadslid. In verband met ont slagaanvrage van de heer C. D. v. d. Vijver als raadslid en wethouder is door de voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van de raad benoemd de heer J. den Heyer, doch door het niet aannemen van deze benoeming werd de heer M. van Egmond be noemd. Deze accepteerde raadslid maatschap. Nadat door de raadsleden, de he ren H. de Mooy, D. v. d. Mey en W. L. van Gugten de geloofsbrief was onderzocht, werd door de raad be sloten tot toelating. In de volgende raadsvergadering zal de heer v. Eg mond geïnstalleerd worden. In die vergadering zal tevens de finitief in de wethoudersvacature worden voorzien. In aansluiting op zijn ontslag als raadslid heeft de heer C. D. v. d. Vijver verzocht hem tevens ontslag te willen verlenen als ambtenaar van de burgerlijke stand. Zo ook de heer W. Blanken in verband met be noeming elders per 1 sept. De raad gaf zijn goedkeuring, deze heren eer vol ontslag te verlenen. In de plaats van de heer Van der Vijver werd weth. T. Kralt tot ambtenaar van de burgerlijke stand benoemd. In de va cature Blanken werd voorzien door de benoeming als hoofdcommies ter secretarie van de heer E. Scheepstra, j thans commies ter secretarie der ge- meente Hardinxveld-Giessendam per 1 sept. In verband met een benoeming elders, heeft de vakleerkracht voor lichamelijke oefening aan de open bare school en de bijzondere scholen voor gewoon lager onderw'ijs in de gemeente verzocht hem per 1 sept. a.s. ontslag te willen verlenen. B. en W. stelde de raad voor, hem het ontslag eervol te verlenen. Dit werd door de raad goedgekeurd. Voordat echter dit besluit geno men was, vroeg de heer v. Gugten om welke redenen de heer Baart weggaat. De voorzitter antwoordde hierop dat daarvan in hoofdzaak de reden is dat genoemde heer een be trekking heeft gekregen aan een Muloschool, waarbij hij tevens pro motie maakt en zijn verdere studie gemakkelijker kan voltooien. Ereburgerschap. Hierna kwam de regeling ter spra ke van het ereburgerschap. Er wer den enige oriënterende gesprekken gevoerd, nadat de voorzitter h^ voorgesteld de zinsnede „aan zetenen" te laten vervallen. Ver schillende leden waren bang, dat hierdoor het ereburgerschap zijn waarde zou verliezen. Anderen za gen juist in deze woorden een ga rantie voor de waarde van de ere titel. Burg. Kooifians voerde aan, dat men nooit iemand zou kunnen eren, die de Rijnsburger gemeenschap grote verdiensten heeft bewezen, hij zelf buiten de gemeente woont. Tenslotte werd op voorstel van de heer H. de Mooy (AR) aangenomen, het „aan ingezetenen" te schrappen. Toekenning van het ereburgerschap mag niet geschieden, geleid door zuinigheid maar door zuivere waar dering. Indien de gewraakte woor den niet vervallen, is het onmogelijk tot een zuivere beoordeling te ko men. Aangenomen. Door de stichting „Rijnsburgs Bloe mencorso", was evenals vorige jaren een verzoek ingediend om een subsi die tot gedeeltelijke dekking van de onkosten, verbonden aan het corso 1959. In de toelichting op de aan vraag om subsidie wees de stichting er op, dat. wil het Rijnsburgse bloe mencorso als één van de bekendste corso's in het land gehandhaafd blij ven en zo mogelijk verbeterd, er niet alleen ieder jaar iets anders, maar ook iets beters gebracht zal moeten worden. De opvoering van de kwali teit der wagens heeft het bestuur dan ook genoodzaakt, aan de deelnemers met een praalwagen een hoger sub sidie toe te kennen. Lettend op de positie van Rijnsburg als bloemendorp, meenden B. en W. te moeten voorstellen, aan het ver zoek gevolg te geven en een subsidie van 3000,toe te kennen. De raad gaf zijn toestemming. De glijbaan ging stroef Aangaande de aanvraag van de speeltuinvereniging ,,'t Schaepen- weytgen" welke de speeltuin aan de Grote Vaart beheert, ontstond enige discussie. Door deze vereniging was een subsidie aangevraagd van ƒ2000. uit de gemeentekas voor de aanschaf van een glijba&n. Alhoewel de finan ciële positie der gemeente tot uiter ste voorzichtigheid noopt, meende B. en W. dit nuttige jeugdwerk te moe ten stimuleren door een beperkt sub sidiebedrag toe te kennen groot 745, zijnde de kostprijs van een een voudige glijbaan. De heer v. d. Gug ten wilde een lans breken voor de vereniging en tóch het gevraagde be drag toekennen. De heer De Mooy zeide te weten dat men niet met cen ten kan gooien, maar op dit punt wil de hij wel wat royaler zijn. De heer D. v. d. Mey stelde voor om de helft van de aanvraag toe te kennen en het andere gedeelte aan het particu lier initiatief over te laten. Ook de heer G. van Delft wilde een royale glijbaan omdat de kinderen genood zaakt zijn, in een beperkte ruimte te spelen, daar zij dit niet meer op de weg kunnen doen, gezien het drukke verkeer. De voorz. antwoordde, dat B en W. er ondanks dat alles van uit gaan dat ze eenzelfde glijbaan moe ten geven als aan de andere speel tuinver. om geen scheve verhouding te krijgen. Tot slot werd over dit on derwerp gestemd. Met 64 stemmen werd het voorstel van B. en W. aan genomen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2