Brabant nam massaal afscheid van prof dr J. E. de Quay Kankeronderzoek op grote schaal „Gouden'' kerkzanger Adr. Berg, te Sassenheim, kreeg „Pro Ecclesia" MAANDAG 8 JUNI 1959DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Rij van drie uur lang Een niet bij benadering te schat ten menigte, die echter verscheidene duizenden personen geteld moet heb ben, heeft zaterdag van de gelegen heid gebruik gemaakt om dr. J. E. de Quay bij zijn afscheid als commissa ris der koningin in Noord Brabant persoonlijk de hand te drukken. De rij, die meer dan drie uren door het Casino is getrokken, werd geopend door de Brabantse burgemeesters, die in een afzonderlijke bijeenkomst de commissaris bij monde van burge meester mr, II. Loeff van 's-Hertogen- bosch, hebben gedankt voor de wijze en de minzame manier, waarop hij zijn provinciale taak met betrek king tot de gemeentebesturen heeft uitgevoerd. Mr. Loeff wees er ook op hoe de commissaris herhaaldelijk zelf het initiatief nam om bepaalde proble men met de burgemeesters te bespre ken. Ook roemde hij in hem een voortreffelijk ambassadeur van de provincie naar buiten. Namens de burgemeesters bood hij een ikoon en twee oud-Vlaamse houten beelden aan. Meer nog dan voor deze geschen ken dankte de commissaris voor de uitstekende medewerking, die hij van de burgemeester steeds mocht ondervinden. De rij van Brabanders, die ter re ceptie kwam en waaronder zich zo wel het zwart-wit van de politie-uni- formen als het bisschoppelijk purper telkens opnieuw weer onderscheiden, werd halverwege onderbroken om NEGERDORP IN AFRIKA- MUSEUM TE BERG EN DAL. Mgr. J. Teerenstra, bisschop van Doumé in Frans-Cameroen, heeft gisteren in het Afrika-museum in Berg en Dal bij Nijmegen een Afri kaans negerdorp geopend dat de be zoekers aan het museum in kennis zal brengen met de leef- en woonge- woonten van de primitieve Afrikaan se bevolking. Er zijn hutten uit Oost-Afrika, de Congo en van opperhoofden uit Gui nee. De hutten zijn gebouwd van origineel Afrikaans materiaal. De karakteristieke sfeer van het land is zoveel mogelijk nagebootst. Dat was goed mogelijk in een geaccidenteerd terrein van de „Meerwijk". In het dorp wordt Afrikaanse muziek ge maakt en Afrikaans gedanst. nogmaals burgemeester Loeff het woord te geven, toen hij namens de gehele Brabantse bevolking als geschenk aanbood de volledige res tauratie en modernisering van het buitengoed van de familie De Quay „De Hiersenhof" te Beers, j Als symbolische aanbieding van dit geschenk bood hij dr. De Quay een maquette van het landgoed aan. Diep onder de indruk van al deze dank- i baarheid heeft dr. De Quay gespro- i ken over zijn vele herinneringen aan dit landgoed, waarop hij hoopt zijn levensavond te slijten, en reeds in de I nabije toekomst dikwijls verpozing te zoeken. Bouwbedrijf niet gerust over vrijere loonvorming In de jaarlijkse bondsraadvergade ring van de katholieke bouwvakar beidersbond, ditmaal in Schuttershof te Middelburg gehouden, heeft de heer H. Werkhoven, voorzitter van deze organisatie vandaag gesproken over de door de regering in uitzicht gestelde vrijere' loonvorming en te vens het standpunt vertolkt van de katholieke bouwvakarbeidersbond ten aanzien van de verwezenlijking der vrijere loonvorming in het bouw bedrijf. Weliswaar, aldus de heer Werkhoven, wekt de regeringsver klaring ten aanzien van het aange kondigde nieuwe loonbeleid in het algemeen hoopvolle verwachtingen, doch met name voor het bouwbedrijf kan men niet geheel gerust zijn. Spr. vroeg zich af of het juist is in dien men nog wel op korte ter mijn, zoals de regeringsverklaring zegt door middel van het vrijere overleg de werknemers hun recht matig deel in de beschikbare ruimte wil doen toekomen, men anderzijds de effectuering daarvan bindt aan de vervaldatum van de collectieve ar beidsovereenkomst. „Hier is sprake van een tegenstrijdigheid, welke zich niet verdraagt met het principe van de vrijere loonvorming". De kath. bouwvakarbeidersbond acht daarom de termijn, gesteld door de KAB namelijk uiterlijk 1 ja nuari 1960 voor alle CAO'S en loon regelingen het uiterste, waartoe overgegaan mag worden. Er moet volgens de voorzitter van de katho lieke bouwvakarbeidersbond, gele genheid zijn voor overleg met de werkgevers in alle gevallen, zonder dat perse een lopende overeenkomst een beletsel kan zijn voor de invoe ring van verbeteringen. DAGBOEK VAN EEN SPASTISCH MEISJE. Naar wij vernemen is er onder de titel „Ook ik wil graag leven" een dagboek van een spastisch meisje verschenen. Een 21-jarig Noors meis-| je„ Rikke Steenbuch, beschrijft hier in haar levensgeschiedenis. Zij is volkomen verlamd en kan spreken noch schrijven. Haar boek heeft zij gedicteerd, doordat zij met haar lin kerhand, die zij een klein beetje kan bewegen, letter voor letter heeft aan gewezen op een groot alfabet, dat. voor haar op tafel ligt. Ze spreekt in haar dagboek uit' naam van alle zieken tot de gezon den. Haar leven is een voorbeeld, hoe de geest over de stof kan triom- feren. Het boek is in alle Scandinavische i landen verschenen en verschijnt nu ook in ons land. Enkele foto's van de schrijfster verduidelijken de tekst. I Dr. E. Pereirad'Oliveira, arts te Bussum, schreef een introductie voor de Nederlandse uitgave. Vissen sterven in Naardens vestinggrachten Door aanhoudende zonneschijn en voortdurende droogte hebben de vis sen in een deel van de Naardense vestinggrachten het te kwaad gekre gen. Aan de oppervlakte van het wa ter drijven honderden dode vissen. Het zuurstofpeil is door de weers omstandigheden in de grachten veel te laag geworden. Vroeger kon het water doorstromen en zich verversen, maar om de grachten te beschermen tegen vervuiling door het afvalwater van de plaatselijke industrie heeft men deze van de winter met mede werking van de Genie afgesloten. Voorheen stierven door verontrei niging duizenden vissen: nu zijn deze door gebrek aan zuurstof in moei lijkheden geraakt. Plechtige requiem voor Indiase ambassadeur DE GOEDE HERDER", Wassenaar IN GENèVE OMGEKOMEN. Een Nederlander en een Neder landse zijn in de nacht van zaterdag op zondag in Genève om het leven gekomen in een flat-gebouw, waar brand was uitgebroken. Omdat ze in hun eigen appartement op een van de verdiepingen met rookverstikking werden bedreigd, trachtten ze uit het brandende gebouw naar buiten te vluchten, waarbij zij per ongeluk de trap naar de kelder afdaalden. Daar zijn zij door de rook bedwelmd geraakt en gestikt. Brandweerlieden hebben hen later aan de voet van de trap in de kelder gevonden. Mevrouw Thivy en kinderen keerden naar hun land terug In de parochiekerk van de Goede Herder in Wassenaar heeft de inter nuntius mgr. Giuseppe Beltrami za terdagmorgen een pontificale re quiemmis opgedragen voor de overle den ambassadeur van India, John A. Thivy. Zijne Hoogwaardige Excellentie werd hierbij geassisteerd door pas toor H. M. v. Spanje als presby ter- assistens, rector J. C. P. Plantinga als diaken en moderator C. J. Schut als subdiaken, terwijl als ceremonia- rius fungeerden de secretaris van de internuntius en kapelaan A. M. E. Th. Vreeburg van „de Goede Her der". Als troondiakens fungeerden pastoor H. F. Jansen van de St. Jo zefparochie te Wassenaar en majoor aalmoezenier C. Laurent. Een aantal zangers uit Leiden on der directie van de heer W. Verburg met aan het orgel de heer Abr. Mar tij n, zong op verdienstelijke wijze de driestemmige requiemmis van Perosi. De regering was vertegenwoordigd door de ministers Klompé en Beer man. Voorts waren aanwezig de de ken van het corps diplomatique en de voorzitters van de Eerste en Twee de Kamer mr. Jonkman en dr. Kor- tenhorst. De baar, die bedekt was met de In diase vlag, werd met militaire eer uitgeleide gedaan. Vele leden van het corps diplomatique hadden kransen laten bezorgen. Bij het uitgeleide speelde de Koninklijke Militaire Ka pel treurmuziek. Zondagmorgen vertrok het vlieg tuig, dat het stoffelijk overschot van de Indiase ambassadeur naar zijn va derland bracht. Mevrouw Thivy en haar zes- kinderen keerden in hetzelf de toestel naar hun land terug. Duitse jongen over de grens De 16-jarige Duitse knaap, die vrijdag in donker Amsterdam was aangehouden in het bezit van twee vuurwapens, patronen en een dolk mes, blijkt te zijn B. J. S., woonach tig in Oberhausen. Van de aanvan kelijke beschuldiging als zou hij verscheidene vrouwen in Amster dam met zijn wapens hebben be dreigd, is volgens de politie niet veel overgebleven. Slechts één vrouw houdt de beschuldiging staande te genover een pertinente ontkenning van de jongen. Hij heeft zich wél schuldig gemaakt aan het ongeoor loofd bezit van vuurwapens. De knaap zal binnenkort worden over gegeven aan de vreemdelingenpoli tie, die hem hoogstwaarschijnlijk over de grens zal zetten. VISSTERFTE IN NAARDENSE GRACHT In de Zoutegracht benoorden de vesting Naarden is de laatste dagen een grote vissterfte waargenomen. Een groot aantal witvissen drijft op het water en de paling kruipt uit de gracht op de kant. Men schrijft deze vissterfte toe aan de warmte van de afgelopen week, waardoor het water arm aan zuurstif is geworden. De grachten rondom Naarden vormen j een gesloten bekken dat dus niet kan worden ververst. De oorzaak van deze j vissterfte staat geheel los van de re- cente waterverontreiniging in de Zuid-Hollandse wateren. BOSBRAND BIJ HILVARENBEEK Enige hectaren bos en heide in de Beekse bergen onder de gemeente Hilvarenbeek zijn zaterdagavond ten offer gevallen aan een bosbrand. Door het energiek optreden van de brandweer van Hilvarenbeek en Goirle, de bedrijfsbrandweer van de n.v. Van Puijenbroek te Goirle en een veertigtal militairen kon het vuur snel worden ingeperkt. De Tilburgse brandweer, die mede ter plaatse ver scheen behoefde niet meer op te tre den. Omtrent de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Net naar de haaien De Urker vissers, die donderdag en vrijdag op de Noordzee twee haaien vingen hebben voor deze beesten op de afslag om en nabij vijfhonderd gulden ontvangen. Zij kregen het echter niet cadeau. Met de dieren werd een langdurige strijd gestreden en bij de vangst van de eerste ver speelde men een net. De tweede haai was een vrouwtje, dat vier le vende jongen bii zich droeg. ZWARE KROPSLA NAAR BELGIë. België en Luxemburg hebben be sloten dat, met directe ingang, de in voer van kropsla uit Nederland in deze landen weer zal worden toege staan. Enkel de zwaardere kwaliteit en kropsla mogen worden uitge voerd. Van 17 mei j.l. af was de uit voer van Nederlandse kropsla naar België en Luxemburg niet meer mo gelijk in verband met de prijsont wikkeling voor dit produkt op de markten van genoemde landen. Ondersteund door de chef van het protocol, jhr. mr. W. E. van Panhuys, schrijdt de weduwe van de overleden ambassadeur achter de baar. Protest tegen uitvoering zomerzegel De onlangs verschenen zomerzegels met afbeeldingen van de Delta-wer ken kunnen niet de goedkeuring weg dragen van de Nederlandse bond van postzegelverzamelaars. Het bestuur heeft een schrijven ge richt aan alle postzegelclubs in Neder land, waarin wordt verzocht te pro testeren tegen de uitgifte van deze zegels, die „wat kleur en uitbeelding betreft niet voldoen aan de eisen, die men er uit filatelistisch oogpunt aan kan stellen". Droogte contra kersen Nu de verkopingen van kersen-op- het-hout in de Betuwe in volle gang zijn, menen deskundigen in vol sei zoen een winkelprijs van vijftig cent per pond kersen te mogen verwach ten. De prijzen bij de verkopingen op het hout in Eist, Zetten-Herveld, He- teren, Oosterhout bij Nijmegen en in Andelst bedroegen de prijzen gemid deld 35 tot 50 cent per kilo. Zaterdag betaalde men in de winkels te Nij megen en Arnhem ongeveer ƒ1, per kilo. De vroege kersen zijn tengevolge van de droogte klein van stuk geble ven, evenals de aardbeien van de koude grond. De aardbeienprijs is sinds de vorige week gehalveerd. Het Amerikaanse genootschap te gen kanker zal in oktober a.s. een zeer groot opgezet onderzoek naar de oorzaken van kanker beginnen. Een miljoen Amerikanen zal men in zes jaren tijds bij de actie betrekken. Vijftigduizend vrijwilligers starten in de herfst met vertrouwelijke en quêtes onder hun persoonlijke ken nissen. De studie is gebaseerd op de theorie, dat de meeste kankers hun oorzaak vinden in omgevingsfacto ren. Verrassing bij 40-jarig huwelijk Zondagmorgen om 9 uur werd de Hoogmis in de parochiekerk opge dragen als dank bij een 40-jarig hu welijk van het bruidspaaar A. Berg- Schrama. De heer Berg is ook lid van het parochiezangkoor „Pius X" en dit werd door het koor extra uitge buit. Dit was althans de gedachte van de bruidegom, die niet besefte, dat het mede was om het feit, dat hij 50 jaar lid was van dit zangkoor. Als mis werd gezongen „Sancti Friederici" van Jos Gruber o.l.v. de heer M. J. A. Post. Na de vierstem mige mis klonk het machtige „Jubi late Deo" van S. Kroon. In de middag vond in „Het Bruine Paard" een grote receptie plaats. Met een welkomstlied, gemaakt door de heer M. C. A. Driessen, werden de feestelingen binnengehaald. De heer M. Koek verwelkomde bruidspaar en familie, vooral ook de enige doohter, de eerw. zuster M. Elisabeth, die voor dit feest „speci aal verlof" had. Spr. noemde het een heuglijk feit, lat het bruidspaar 40 jaar lief en leed heeft gedeeld. Na mens het zangkoor overhandigde hij aan mevr. Berg bloemen. Zich rich tend tot de jubilaris zeide spr., dat er kracht voor nodig is 50 jaar kerk zanger te zijn. Deze kracht verkrijgt men door te zingen voor God en Kerk, men zegt immers „wie zingt, bidt dubbel", vandaar ook dubbele kracht. De praeses, pastoor Braak, het woord verkrijgend, onthulde toen, dat „vader Berg" er mooi was ingetip- peld en onwetend was van hetgeen hem hier te wachten stond. Als 16- jarige knaap was „vader Berg" al lid van ons kerkkoor. Toen al trof men hem ook in de week aan als er eens een huwelijksmis was; al kwam dit toen sporadisch voor, vergeleken bij nu. Voor al die trouw in deze 50 jaar past een uiting van dankbaar heid. Pastoor Braak verzocht daarom aan de dochter van de heer Berg, zr. i M. Elisabeth haar vader de onder scheiding van Z.H. de Paus „Pro Ecclesia et Pontifice" op te spelden. Zr M. Elisabeth speldt haar vader de Pauselijke onderscheiding op. Dit teken van het heilig kruis wordt U door de H. Vader gegeven als erkenning voor uw werk als lid van het "kerkkoor. „Trotseer alle moeilijkheden, het is voor Kerk en Paus" aldus besloot de pastoor. Na een daverend applaus bracht het zangkoor „Haec Dies" van Gie- zen ten gehore,- gevolgd door de be kende „Toast Jan v. Peppel" (zij leve lang). De heer Koek sprak nogmaals, nu uit naam van de vice-praeses Th. Verkley die verhinderd was, en bood namens het koor een assorti- mentkist sigaren aan. Als penning meester verklapte hij, dat „ome Arie" een „slecht" lid was voor de „boetepot". Weinig of niets werd er door hem bijgedragen! Hij wenste dat de jubilaris nog lang een voor beeld voor alle zangers moge blijve. De heer Driessen las verscheide ne gelukstelegrammen voor van vele oud-zangers uit den lande en sprak namens de toneelver. „Elcker- lyck" waarvan de heer Berg ook lid is. Hij liet dit vergezeld gaan van een geschenk. Na de druk bezochte receptie, waarbij o.a. het gehele kerkbestuur aanwezig was, dankte Ide heer H. Berg namens zijn vader, de pastoor, het zangkoor en allen, die hebben medegewerkt dit dubbele feest te doen slagen. Verscheidene duizenden hebben prof. dr. J. E. de Quay bij zijn afscheid als comm. van de koningin in de prov. Noord-Brabant in het Casino in Den Bosch de hand gedrukt. Mr. H. J. M. Loeff, burgemeester van Den Bosch bood namens de gehele Brabantse bevolking als geschenk de volledige restauratie en modernisering van het buitengoed van de familie De Quay, de „Hiersenhof" te Beers aan. Foto: prof. dr. J. E. de Quay en zijn echt genote bij de aangeboden m aquette van het buitenhuis.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6