De lonen in Den Haag op de weegschaal visie op televisie Lijk op hooizolder klooster-boerderij AUTO OP VEERPONT IN BRAND Ballonrace in luchtvaartfeest Etten Aetherklanken Idylle AAN DE VECHT MAANDAG 8 JUNI 1959 'TC LEIDSE COURANT PAGINA 5 vervuld. Tijdens de voorbereidingen werd een attractieve demonstratie ge geven door een Poolse dansgroep uit Breda en vendelzwaaiers uit Waalre Om ongeveer half vier legde Nini j Boesman namens alle deelnemers de eed af dat allen zich strikt zouden i houden aan de reglementen en voor- j schriften. Tijdens het startklaar maken raak te de scheurbaan van de ballon van Koen Jansen onklaar. Voor hem was de race voor het begin ten einde. Ook Jeanne de Bast, de kleine Belgische balloncommandante trof deze teleur stelling. Tien ballons gingen dus van start. Omdat „Zonnebloem" in de actie „De zon Tegemoet" een prijsvraag heeft uitgeschreven over de afstand, die een der ballons zal afleggen, werd de uitslag zondagavond nog niet bekend. Verwacht werd, dat de meeste bal lons Duitsland zouden bereiken om dat op grote hoogte waarschijnlijk j snel kon worden „gevaren". Regering vroeg commentaar Zaterdagmorgen is in hotel „De Witte Brug" te 's-Gravenhage de door de regering in de Tweede Kamer aangekondigde bespreking gehouden tussen de regering en het georgani seerd bedrijfsleven over de uitgangs punten voor de invoering van de ge differentieerde verbetering van lo nen en of andere arbeidsvoorwaarden. Deze bijeenkomst werd voorgezeten door de vice-minister-president drs. H. A. Korthals. Van de zijde van de regering namen verder de ministers Van Rooy, Zijlstra, Van Aartsen, De Pous en Marijnen en de staatssecre tarissen Schmelzer en Veldkamp aan het overleg deel. Van de zijde van het georganiseerd bedrijfsleven waren een vijftiental centrale organist.'es, benevens de stichting van de arbeid, vertegenwoordigd. De bespreking, welke van vertrouwelijke aard was, nam de gehele morgen in beslag. Verschillende vertegenwoordigers van het bedrijfsleven stelden aldus de Rijksvoorlichtingsdienst, op open wijze een belangrijk aantal vragen, van regeringswege werd geantwoord. Hierbij werd door de vice-minister- president uitdrukkelijk vastgesteld, dat de regering in dit onderhoud van het georganiseerd bedrijfsleven niet heeft gevraagd een uitspraak over de door de regering geformuleerde uit gangspunten, maar dat zij van de ver tegenwoordigers van de organisaties heeft verwacht een commentaar op het eerste gezicht, waarmede de re gering bij haar nadere positiebepa ling voorafgaande aan de toezen ding aan de Tweede Kamer van de door haar toegezegde nota reke ning zal kunnen houden. In Beugen (N.B.) is op de boerderij van de zusters van het MariageSticht het stoffelijk overschot van een on bekende man aangetroffen." De knecht vond bij het opruimen van de hooi zolder het lijk, dat in een strop hing. De politie is nog aan het onderzoeken of hier sprake is van moord of zelf moord. De naam van de dode is niet bekend. De man moet van middel bare leeftijd zijn, maar hij droeg geen identiteitspapieren bij zich. Het slachtoffer schat men ongeveer vijf tig jaar oud. Er is een mogelijkheid, dat de dode eerst later naar de zol der is gebracht. De knecht was hier in geen maand geweest en maakte nu aanstalten om de zolder voor de nieu we hooioogst aan kant te maken. „KOEMPOELAN" VAN KATHOLIEKE VERKENNERS. Op zaterdag 20 en zondag 21 juni wordt in Nijmegen op het verkenners- buiten „Gilwell St. Walrick" in een dennenbosgebied in Overasselt, de twee-jaarlijkse „koempoelan" van de verkenners van de katholieke jeugd beweging gehouden. Tevens zal het tienjarig bestaan van het centrum „Gilwell St. Walrick" worden her dacht. Dit vormingscentrum is thans eigendom der katholieke verkenners. Mgr. W. M. Bekkers, bisschop coadjutor van 's-Hertogenbosch zal op de zondagmorgen in het centrum een H. Mis in de openlucht opdra gen. De koempoelan zal vergezeld gaan van EHBO en brandweer-de monstraties. JONGEN VERDRONKEN. Zaterdagavond is een 8-jarige Haag se jongen van de Valkenboschkade in de gracht langs deze weg (bij de Cartesiusstraat) gevallen. Het is niet bekend op welke wijze de jongen te water is geraakt. Twee dames zagen de drenkeling vanaf de brug ter plaatse, omstreeks half zeven. Na enkele zwempogingen verdween hij onder water. De brandweer en poli tie dregden een groot deel van de gracht af: voorzien van perszuurstof maskers gingen zelfs twee brandweer lieden het water in, zonder succes aanvankelijk. Veel later op de avond kon het stoffelijk overschot elders uit de gracht worden gehaald. Passagiers in paniek Zondagmorgen is een auto op de veerboot „Prinses Beatrix", die de verbinding tussen Vlissingen en Breskens onderhoudt, in brand ge raakt. De oorzaak van de brand was een sigarettenpeukje, dat tussen de bekleding en het asbakje was te recht gekomen. Het personeel van de veerboot, wist de brand met emmers water spoedig te blussen, maar kon niet voorkomen, dat het interieur van de wagen uit brandde. Toen de brand in de salon van de veerboot, waarin zich vele automo bilisten bevonden, wier wagens aan bet dek stonden, bekend werd, ont stond daar een grote consternatie. Iedereen dacht dat het zijn wagen betrof of een wagen die naast de zijne geparkeerd stond. Het gevolg was dan ook een run op de trappen van de veerboot om zo spoedig mo gelijk aan dek te komen. BROMFIETSER VERONGELUKT Op de Oostdijk te Rotterdam is zondagavond een 49-jarige schilder uit Ridderkerk bij een verkeersonge val om het leven gekomen. De man reed met zijn bromfiets tegen een autobus, die uit de tegenovergestelde richting kwam. Na de botsing viel de man via het talud van de vier meter hoge dijk en bleef beneden liggen Een arts constateerde de dood. De buschauffeur had moeten uitwijken voor voetgangers en kwam op het middengedeelte van de weg terecht. De schilder reed met onverminderde snelheid recht op de bus aan, on danks het hevige claxonneren door de chauffeur. Toen de botsing plaats had, stond de bus stil. DOE HET ZELF MET GEMEENTEHOUT Twee politieagenten hebben zater dagavond op een terrein aan de Oude Maas te Rotterdam zeven jongens van 9 tot 13 jaar aangehouden, die daar een houten keet van de gemeente zo goed als geheel hadden gesloopt. Zij vertelden het hout te hebben willen gebruiken om er een poppenkast van te maken. De knapen zijn overgege ven aan de kinderpolitie. PROF. DR. VAN DER POL EREDOCTOR TE GENèVE. Ter gelegenheid van het vierhon derdjarig bestaan van de universiteit van Genève is zaterdag aan prof. dr. B. van der Pol te Wassenaar door de jubilerende universiteit een eredoc toraat aangeboden. Prof. Van der Pol is van 1922 tot 1949 directeur bij Philips geweest en van 1938 tot 1949 hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft. De laatste jaren was hij gasthoogleraar aan de universiteit van Berkeley in Californië. „De zon tegemoet" In Etten (West-Brabant) ging gis termiddag om vier minuten voor vier uur de eerste van tien ballonnen van start, die van de Oostenrijker Fred Dolder, in de wereld-ballonnenrace om de „Trophee du Ballon Libre". Deze race werd georganiseerd door de Haagse ballonclub, als een onder deel van de „PH-EL-feesten", die in Etten worden gevierd ter herdenking van het feit dat 50 jaar geleden de Franse graaf De Lambert voor het eerst met een vliegtuig boven Neder lands grondgebied had gevlogen. Zaterdag werden de deelnemers aan de wedstrijd ontvangen door het gemeentebestuur van Etten. Het wa ren, in volgorde van opstijging: Fred Dolder uit Oostenrijk, Paul Riemer uit Duitsland, André van Geemert uit Zuid-Afrika, Chris Dollfus uit Frank rijk, Jeanne de Bast uit België, W. Haueisen uit Duitsland, Alfred Eckert uit Duitsland, Nini Boesman uit Ne derland, dr. E. Iseling uit Zwitser land, Koen Jansen uit Nederland, A. van de Bemden uit België en Kubig uit Saarland. Op een terrein, dat kortgeleden bouwrijp is gemaakt voor een uitbreidingsplan in Etten- oost zag een enthousiaste menigte de ballons opstijgen. Voor het vullen van de ballons was een speciale mijn- gasleiding aangelegd, waardoor 7200 kubieke meter gas werd gepompt. Er stond een westenwind. De tem peratuur was goed en alle voorwaar den voor een sportieve race waren Het 3-jarig zoontje van de fa milie Van de Water uit Hamers veld (gem. Leusden) is gisteren nabij de ouderlijke woning dodelijk veronge lukt. Het kereltje liep met een krui- wagentje plotseling de weg op en werd gegrepen door een auto. Aan de Eendrachtskade noord zijde te Groningen is zaterdag de 25- jarige Harm Biel uit Groningen met een transportfiets in het Hoendiep gereden. Toen men de drenkeling op het droge had gebracht, waren de le vensgeesten reeds' geweken. Na een botsing op de Amstel te Amsterdam met een hem tegemoet komende, linksrijdende auto is zater dagmiddag de 53-jarige automobilist J. Kool in het ziekenhuis aan de op gelopen verwondingen overleden. De bestuurder van de andere wagen werd na in het ziekenhuis te zijn be handeld naar zijn woning vervoerd. De wielrijder J. G. de Graaf Bierbrauwer (57) is in het Wilhe1- minagasthuis te Amsterdam overle den aan de verwondingen die hij heeft opgelopen bij een aanrijding met een bestelauto op de Hoofdweg in Amsterdam. Hij heeft volgens de politie vermoedelijk verzuimd de auto voorrang te verlenen. Tijdens werkzaamheden op een dekschuit in de Amsterdamse haven is de 61-jarige havenarbeider C. J. Nielen bekneld geraakt tussen een hijs met balen cacaobonen en de wand van een zeeschip. De man is kort hierna aan de verwondingen bezweken. In het Rode Kruis-ziekenhuis te Beverwijk is overleden de 63-jarige M. van Staveren uit Beverwijk. De man liep een schedelbasisfractuur op, toen op de Rooswijker Laan in Vel- sen-noord het stuur van zijn brom fiets en dat van een passerende wielrijdster in elkaar raakten. In de stroom van huiswaarts ke rende fabrieksarbeiders is zaterdag middag op de Boschstraat in Maas tricht de 17-jarige fabrieksarbeidster A. Houben door een Belgische auto bus overreden en op slag gedood. Bij het passeren van de bus haakte het fietsstuur van het meisje in een an dere. Mej. Houben viel en kwam daardoor onder de autobus. Bij het hengelen op de „Stok- horst" is zondagmiddag een 15-jarige jongen uit Doetinchem te water ge raakt. Hoewel hij door een voorbij ganger spoedig op het droge was ge bracht, waar kunstmatige ademhaling werd toegepast, bleken de levensgees ten reeds te zijn geweken. Het stof felijk overschot werd naar het rooms- katholieke ziekenhuis overgebracht. Door een val vanaf de bromfiets is een 51-jarige mevrouw uit Amster dam zaterdagmorgen op de Rijks straatweg nabij Culemborg om het leven gekomen. Zij is waarschijnlijk geschrokken van een vrachtauto, die haar achterop kwam, remde en slip te. Ernstig aan haar hoofd gewond, werd zij naar het ziekenhuis gebracht waar zij kort na opname is overleden. De negentienjarige J. J. C. Mus ters uit Tilburg is gistermorgen bij Woudrichem in de Merwede verdron ken. Onder Erlecom is zaterdagmid dag de dertigjarige T. Sack verdron ken in de Waal. Zijn vrouw, die het zag gebeuren, heeft pogingen onder nomen hem te redden doch slaagde hierin niet. In de buurt van zijn woonplaats is de 48-jarige H. M Smittenberg uit Enschede in de Twenthekanaal ver dronken. Hij was gaan baden maar was de zwemkunst niet machtig. Oude Wetering en de wereld. Misschien wel vijftig miljoen t.v.- kijkers in de westerse wereld heb ben zondag op het scherm thuis een beeld kunnen krijgen van de bete kenis van Oude Wetering en de Braassemermeer als centrum van vakantie-ontspanning. En wel nooit zal het lieflijke dorp zoveel inter nationale reclame hebben ondervon den als deze keer. In eurovisiever- band heeft men dank zij een stevig briesje de molen kunnen zien draaien, wat voor buitenlan ders wel een openbaring zal zijn geweest. Er was verder de uitgang van de parochiekerk, het platbo dembootje, het motorjacht en zo veel meer dat aan de veelomvat tende watersport herinnert, de kam- pioenenn, de gebroeders Kraan inbe grepen. Een interessant besluit was het formatievaren. Regisseur Eimert Kruithof,die we daags tevoren had den gesproken en die toen nog vol spanning afwachtte, heeft dankbaar gebruik kunnen maken van het zo merweer, van de vier camera's die hij tot zijn beschikking had en van de prachtge mogelijkheden als ge volg daarvan. Veel moest worden overgelaten aan het toeval; maar de momentopname van het sportieve gebeuren stond zeker niet ten ach ter bij wat het buitenland voor en naop het scherm heeft kunnen brengen. 'n Eindje omdoor Europa. Achthonderd technici in alle lan den, die aan de eurovisie-uitzending van zondag hebben meegedaan, heb ben eer van hun bijdrage in de vie ring van het eerste lustrum van de eurovisie. Men heeft daarbij gebruik gemaakt van de moderne hulpmid delen, zoals de rijdende camera door de Champs Elysée te Parijs, het treintje met de daarop geplaatste camera in Zweden en de camera op een tachtig meter hoge hijskraan in Hamburg. Over het algemeen zijn de uitzendingen uit de tien deel nemende landen goed overgekomen. Naar onze smaak had men niet over al een voor het land typisch beeld geprojecteerd; het voordeel was, dat de uitblinkers des te beter uitkwa men. We denken aan de Wienerwals in Oostenrijk, de Hamlet-scène in Denemarken, het beiaardspel van de Belfort te Brugge en de ronddrib- belende bagijntjes. Pier Tania, die het Nederlandse commentaar lever de kon niet steeds terugvallen op zijn draaiboek, wu'nt er werd de no dige improvisatie geleverd. Het wel slagen aan het slot, door alle deel nemende landen met een korte flits opnieuw in het beeld brengen, was een experiment en een aanmoedi ging voor de eurovisie-uitzendingen. „Visie op Europa". Het Euro pees amusementsprogramma van za terdag was in tegenstelling met dat van zondag wèl voorbereid. Men heeft er tevoren dus meer aan dacht aan kunnen besteden, hetgeen niet wil zeggen, dat alles even zeer slaagde. Om te beginnen met de Nederlandse bijdrage. We vragen ons af, of er niets meer represen tatiefs had kunnen worden geboden dan een bombastische scène van Tom Manders „en zijn gabbers". Het viel rommelig uit en de mond- accordeon-imitatie was niet bepaald nieuw. De beelden uit het buiten land waren lang niet alle even scherp van kwaliteit, vermoedelijk wegens de opname op film. Er kon den nationale accenten worden ge noteerd uit Italië en Oostenrijk; ar tistiek en origineel was de speleo- magie uit de grotten van Dinant in België, waar mysterieuze dansen werden uitgevoerd. Groots was de fantasie op het thema uit het War- schau-concert in Londen. En even eens in het voordeel van Engeland pleitte de aardige vondst van de verbindende scènes, door een artis tiek paar gedanst op een reusachtige kaart van West-Europa. Leids studenten-cabaret. Voor zondagavond had de VPRO het Leids studenten-cabaret uitgenodigd met enige fragmenten uit het program ma „Laat je zoon- studeren". Dit groepje caberetterende studenten (of studerende cabarettiers) bestaat ongeveer twee jaar, maar is pas in 1958 voor het publieke voetlicht ge treden. Vanwege de studie is de sa menstelling nog al eens gewijzigd; thans bestaat het uit Paul van Vliet en Floor Kist die ook de teksten hebben gemaakt, verder Liselore Gerritsen, Hans Hillebrand, Peter Lens en Kai van Oven. We behoe ven er verder niets van te zeggen, dank zij de gunstige bekendheid die de jongelui reeds hebben gekregen. De décors waren van Eduard de Liagre Böhl, Ton Sorko en Jan v. d. Does; de costuums waren van mej. Deutman. „Stukjes en beetjes" Dit is de titel van het korte programma, dat de KRO zaterdag aan de eurovisie uitzending heeft laten voorafgaan. Misschien wegens het internationale verband heeft men er niet te veel zorg en geld aan besteed. Het was een programma met een oude gra- mofoon en enkele nieuwe liedjes. Gevoelig commentaar werd geleverd in de voorafgaande reportage met historische filmstroken over de in- vasie, die vijftien jaar geleden werd begonnen. Het was een droeve herinnering, die het gemoed heeft bewogen om zoveel soldatenleed ter- wille van, ons aller bevrijding. Blijde Intocht in Brussel. Ex tra, maar ruim drie kwartier te laat kwam zondagmiddag een fleurige uitzending van de feestelijke ont vangst van prinses Paola en prins Albert in het stadhuis van Brussel. De beelden waren niet steeds dui delijk, maar gaven toch een duide lijke blik op de indrukwekkende gebouwen van de Grote Markt. Daar was het een gezellig beweeg van duizenden enthousiaste mensen, met vlaggen en banieren. De prinses maakte een charmante en eenvou dige indruk; nu en dan toonde ze zich uiteraard wat zenuwach tig wegens het onverwachte gebeu ren en pinkte tersluiks een traan weg. De aardige close ups in de ontvangstzaal van het stadhuis toon den dat duidelijk. Burgemeester Coo- remans, behangen met vele onder scheidingstekens, hield een toe spraak, bood een geschenk aan en geleidde het vorstelijk paar daarop naar een ereloge, waar duizend an jers, uit Italië aangevoerd, werden aangeboden. Na heel lang wachten ving een folkloristisch feest aan, waarvan de jonge verloofden ken nelijk hebben genoten. DINSDAG TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journaal en weerover- zicht. 20.20 Filmprogramma. 21.00 22.30 Speelfilm. HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 De Douche. 7.40 Gram. 7.45 Morgenge bed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Schoolradio 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Lichtbaken, caus. 10.30 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Chansons. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Gram. 13.30 Amus. muz. i4.00 Pianorecital. 14.25 Gram. 14.35 Voor de vrouwen van het land. 14.45 Ge varieerd progr. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursberichten. 17.45 Regerings uitzending: Uitwisseling progr. over Joego-Slavië, in samenwerking met Radio Nederland Wereldomroep. 18.00 Amateursprogr. 18.20 K.V.P., pol. caus. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Pianospel. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Sportpraatje. 19.35 Gram. 20,30 Qmr. ork., groot koor en sol. 21.45 Aan de poorten van een nieuwe tijd, caus. 22.15 Orgelconcert. 22.45 Avond gebed en liturg, kal. 23.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO 7.50VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.30 Gram. 7.50 Meditatie. 8.00 Nieuws. 8.15 Gr. 9.00 Gym. 9.10 De Groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gr. 10 50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Dansmuziek. 12.20 Re geringsuitzending: Landb.rubr. Be drijfsvoering en boekhouding. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede of gram. 13.20 Promenade-ork. 13.55 Beursberichten. 14.00 Mag ik mij even voorstellen? Mijn naam is Cox, hoorspel. 14.40 Schoolradio. I5..00 Blaastrio. 15.30 Voor de vrouw. 15.45 Vocale polyfonie. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Orgel en zang. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Theater-ork. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Gram. 19.45 Filmpraatje. 2O.J0 Nieuws. 20.05 Gram. 20.40 Met voorbedachte rade, hoorspel. 21.20 Lichte muziek. 21.40 Rendez-vous in Israël, reisrep. 22.00 Hawaiian muz. 22.15 Act. 22.30 Piano recital. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. van New York. 23.21—24.00 Gram. door Bart In Hout Én Bert roeide, maar de stukken vlogen er niet af. Hij probeerde een meisje met blonde haren en grijze ogen te vergeten, maarhet lukte niet. Hij had Tiny geschreven, hoe zich alles had afgespeeld, doch zij had zich'niet verwaardigd hem een lettertje terug te schrijven. Slechts oom Eduard was op bezoek geweest en van deze had Bert vernomen, dat oom Brogus die ochtend, toen hij aan de waakzaamheid van Eendekroos had weten te ontsnappen, op bezoek was geweest. Het was een kort maar hevig bezoek geweest. In een even verwarde, als toornige peroratie had oom Brogus tegen Tiny uitgevaren en al had z niet goed begrepen, waarom hij kwaad was geweest, één ding was haar duidelijk: het boze vermoeden wa. juist. Bert was de jongeman, met wie haar vader had gewild, dat zij kennis zou maken. In een klein gehucht als Nergens- huizen a. d. Vecht kan men wel pro beren elkaar te ontlopen, doch het is lang niet zeker, dat dat altijd lukt. Op zekere ochtend kwam Bert uit het dorp fietsen en onderweg reed hij Tiny achterop. Zijn hart begon meteen in een wild tempo te bonzen en er was een vreemde klank in zijn stem, toen hij zei: „Dag Tiny". Zij hief een paar grijze ogen zon der enige uitdrukking, behalve die van vage verwondering naar Bert op en keek een ogenblik door hem heen als naar een voorwerp, enige duizendenmijlen verder. Toen zei ze: „O, dag", Stilte. Ze reden een ogenblik naast el kaar. „Tiny „Ja?" „Waarom ben je boos op mij?" „Ilc begrijp je niet „Waarom wil je niet geloven, dat ik je de waarheid heb geschreven? Ik ben heus niet zo'n Piet Lut of een Jan Salie om te doen, wat m'n oom me commandeert. Het is een ongelukkige samenloop van omstan digheden, maar daar kan ik toch niets aan doen. „Hoe leun je me bewijzen", zei Tiny en ze keek nog eens door Bert heen, „dat jij werkelijk die zater dagavond niet bij je oom was?" „Het beste bewijs daarvoor is wel dat ik hier ben". „Je kunt hier naartoe gestuurd zyn?" ,Door wie?" „Door je oom „Tiny", zei Bert wanhopig, „pro beer nu eens redelijk te zijn, Hoe kon ik nu weten, dat jij hier ook zou zijn?" „Dat kón je weten", zei Tiny, „want ik heb 's zaterdags al aange kondigd, dat ik 's zondags naar oom Eduard zou gaan. Nu is het me ook duidelijk, waarom je op het station naar me toe kwamJe wist al wie ik was „Maarmaarzei Bert, ten einde raad, „als dat zo was, dan zou oom Brogus toch niet naar jou toe zijn gekomen, dan zou ik hem toch niet hebben vastgehouden om te voorkomen, dat hij naar je toe zou gaan. „H'm..", zei Tiny, dat weet ik niet. Vraag het dan aan je vader, vraag het aan je moeder of ik daar die zaterdagavond was...." „Aan vader",, zei Tiny, een beetje schamper,,, denk je dat ik zo naïef ben om hem te geloven?" „Hij is heus niet zo'n kwade ke rel, als jij wel denkt", verdedigde Bert de pa van Tiny. „Wij hebben, die avond dat ik bij hem was, heel gezellig zitten praten". „Dat zegt me voldoende", zei Tiny en ze sloeg resoluut een zijweg in. „Tiny", riep hij haar nog na, „waarom wil je me niet geloven?" Ze wierp over haar schouder een laatste blik naar hem en een beetje spottend klonk haar antwoord: „Bewijs me dat je geen Piet Lut of een Jan Salie bent". Daarna verdween Tiny. „Bewijs me, dat je geen Piet Lut of een Jan Salie bent". Deze aantij ging was in Bert's hart gegrift, hoe hunkerde hij er naar om haar te wreken Onderweg naar huis begon hij te fantaseren. Alsalszij eens in het water vielHelp! hel"! Mensen kwamen aangesneld, ver drongen zich aan de kant, wezen doodsbleek naar het slachtoffer, dat met de golven worsteldeOp eens was hij er bij. Jas uit, vest uit, een koene duikEen paar forse slagen en daar had hij haar te pak ken. Zij wilde tegenspartelen en met moeite en doodsgevaar kon hij haar naar de kant toebrengen, waar onder de toeschouwers een luid gejuich opging. Zij kwam bijtranen van dankbaarheidhappy end. Zulke dingen gebeuren dikwijls in romans, in het werkelijke leven komen zij niet zo vaak voor. Bovendien kon Tiny zwemmen als een vis. Maar: zij zou onder de toeschouwers kun nen zijn. Nee, ze kwam pas, als hij reeds aan het worstelen was met de golven en de drenkeling.O, wat een held.... Met ondraaglijke span ning volgde zij het drama.O, als hij het maar haalt.hij is ook on der.... nee, daar komt hij weer. Handen wringend keert zij zich naar de menigte: Is er dan niemand, die hem kan helpen? Moeten zij dan allebei verdrinken? Niemandhet is te gevaarlijk. Eindelijkeinde lijk bereikt hij de kantvalt uit geput neer. Zij wringt zich naar hem toe en als zij zijn uitgeput gezicht onder de sluiknatte haren ziet wordt zij doodsbleek.... Het is Bert.... Dan valt ze hem om de halsO, lieveling, mijn held. Nooit zal ik je meer een Jan Salie of een Piet Lut noemenHappy end Bert werd er zelf een beetje sen timenteel van, zo mooi vond hij zijn eigen fantasie. Hij kon nog verder gaan: foto's in de krant, Polygoon en Profilti vochten om de eer hem te mogen filmen voor het Hollands journaal. Maar tenslotte moest hij toegeven, dat het een beetje te mooi was om waar te zijn. Hij had meer behoefte aan een daad, die alhoewel minder groots van allure, van meer direct practisch nut zou zijn. Maar waar haalde je zelfs een klein „daad- je" vandaan....? Een paar dagen vertrouwde Bert op Vrouwe Fortuna, doch toen zij hem schromelijk in de steek liet, besloot hij alle connectie met haar te verbreken en een con currerend bedrijf op zijn eigen hout je te beginnen Met andere woorden: daar er niets wilde gebeuren, waar mee Bert aan Tiny kon bewijzen, dat hij geen Piet Lut of een Jan Salie was, besloot hij zelf iets op touw te zetten. En al dadelijk had hij een goede ingeving. Hij begon met Ollie in vertrouwen te nemen en ten einde hem in de goede stemming te bren gen deed hij dit bij een pot schui mend bier in „De Dorstige Visser". Daar zat Bert in een afgelegen hoek je geheimzinnig en samenzweerderig met Ollie '.e smoezen, tot Ollie één van zijn grote en beroemde sigaren in brand stak en als volgt sprak: Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5