Wie puzzelt ei* mee „Expeditie „Sterrengebergte" gaat voort GRAAG EEN GOEDE COMEDIE Prijs voor kinderioneeistuk VERHEUGDE BURGEMEESTER VAN ALPHEN GEEFT WILSVEEN GEEN KANS Haaien voor Nederlandse kust jagen op de zandspiering Koopman gal 10.000 te veel op voor de belasting MEDISCHE Ij DIENSTEN Ij weekeLykse CRonycke ZAi^iiUAU 6 JUNI IMatf DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Tientallen hadden zich in de nacht van donderdag op vrijdag een plekje voor de Stadsschouwburg in Am sterdam veroverd ten einde voor goede plaatsen voor het Holland-Festival in aanmerking te kunnen komen. De vice-voorzitter van het bestuur droppings. Van a.s. donderdag af der stichting „Nederlandse Expeditie Sterrengebergte", prof. dr. F. A. van Baren heeft gistermiddag vanuit Am sterdam een telefoongesprek gevoerd met de expeditieleider, dr. D. Bron- gersma, die voor dit contact naar Holland ia was gereisd. Prof. Van Baren kon aan dr. Bron- gersma mededelen, dat de Nederland se regering aan de stichting een cre- diet ter beschikking heeft gesteld van ÏOO.OCO.— Dr. Brongersma vertelde aan vice- voorzitter Van Baren, dat de stem ming in het kamp aan de Sibil uit stekend is en dat de stemming in het kamp nog verbeterd is, nadat de Ne derlands Nieuw-Guinea Petroleum Maatschappij de ravitaillering weer op gang heeft gebracht door voedsel- FELLE BRAND TE ROTTERDAM. Op een terrein aan de Stadionweg te Rotterdam waar vele industrieën gevestigd zijn, heeft gisteren een brand gewoed, waardoor in twee uur tijds drie bedrijven geheel of ge deeltelijk werden verwoest. De brand ging niet alleen gepaard met 'n gro te rookontwikkeling, die kilometers ver in de omtrek was te zien, maar ook met ontploffingen van zuurstof- en butaangascylinders. Hoewel tijdens het uitbreken van de brand in twee der bedrijven een dertig man personeel werkzaam was, heeft iedereen zich tijdig in vei ligheid kunnen stellen. Wel werden twee brandweerlieden gewond: een kreeg door een steek- krijgt men van de Kroonduif, doch teronderneming van de KLM, een Twin Piopier ter leen, om de ach tergebleven wetenschappelijke uit rusting naar de Sibilvallei over te brengen. De door geelzucht getroffen heli- copterpiloten zijn dinsdag j.l. uit het ziekenhuis in Hollandia ontslagen en de reserve-piloot is in Tanah Merah aangekomen. De volgende week kun nen ze gedrieën de aanvoer beginnen. De expeditie zal dan ook het oor spronkelijk voorgenomen doel niet opgeven. Wat betreft de financiering: Met het verkregen regeringscrediet is de hele onderneming nog niet gedekt. Het stichtingsbestuur wacht daarom gaarne de giften van particulieren af. De Vlaamse actrice Alice Toen en de heer Kasper Vank te Eexterveen zijn beiden beloond met een prijs van 500.voor hun inzending op de in september door toneelgroep Arena uitgeschreven prijsvraag voor het schrijven van een oorspronkelijk kin- dertoneelstuk. Toneelgroep Arena overweegt de beide kinderstukken, respectievelijk getiteld „Krentekoek met krieken" en „Drie ministers voor luilekkerland" het komende seizoen op het repertoire te nemen. De jury, bestaande uit Mies Bou- huys, Erik Vos (artistiek leider to neelgroep Arena) mejuffrouw mr A. R. Werner en de heer Nico Wijnen (stichtingsbestuur toneelgroep Are na), was van oordeel dat gèèn van de 32 inzendingen in aanmerking kwam voor de eerste prijs van 1000.-. De prijsuitreiking zal begin juli geschieden. Bij eersie-paalheien in complex ,,Wesi" „Met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid kan worden ver wacht dat de bouw van een satel lietstad in het centrum van Zuid- Holland, volgens het veel besproken en sterk overwogen plan „Wilsveen", niet zal worden gerealiseerd. Naar ik uit betrouwbare bron heb verno- men, is bedoeld plan door de Kamer vlam brandwonden aan gelaat en niet onverdeeld gunstig ontvangen. handen, de ander werd gewond door aanraking met chroomzuur. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonnen. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan ach ter de naam van het schip vermeld. Australië: ss „Helenus" 7 juni, ms „Leiderkerk" 9 juni; Brazilië: ms „Graveland" 8 juni; ss „Libertad" 12 juni; Canada: ms „Prinses Irene" 8 juni; ms „Prins Willem III" 9 juni; ss „Groote Beer" 12 juni; Child: via New York 14 en 17 juni; Ned. Antil len: ms „Las Palmas" 8 juni; Nieuw Zeeland: ss „Athenia" 11 juni; Surina me: ms „Castor" 10 juni; Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: ms „Pretoria Castle" 7 juni. Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. KAMP LA COURTINE Zoals bekend zullen de Nederland se militairen dit jaar veldoefeningen houden in Midden-Frankrijk. In deze kaart geven wij een over zicht van de nauwkeurige ligging van dit Nederlandse oefenterrein. Er zijn duidelijke aanwijzingen, dat het plan „Wilsveen" zal worden af gewezen". Het bovenstaande nieuws werd vrijdagmorgen door burgemeester Z. Bruins Slot van Alphen aan den Rijn met blijdschap medegedeeld tijdens een korte bijeenkomst in ho tel „Toor", die volgde op een offi ciële plechtigheid ten behoeve van het in de grond slaan van de eerste paal voor de eerste 50 van de 500 premiewoningen, die de N.V. Bouw en Exploitatiemaatschappij Bakhui zen te Hilversum in het complex „West" gaat verwezenlijken. De burgemeester verklaarde voorts niet weinig verheugd te zijn over dit nieuws. Het afwijzen van bedoeld plan heeft namelijk z.i. grote betekenis voor die gemeenten in Zuid Holland, welke tot dusver nog niet met ruimtemoeilijkheden te kampen hebben. Onder zulke ge meenten kan ongetwijfeld ook Alphen aan den Rijn worden gerangschikt, welke gemeente met haar ruim 6000 H.A. oppervlakte voorlopig nog wel ruimte in overvloed heeft om nuttige bouwactiviteiten te ontwik kelen. In dit verband sprak de burge meester de hoop uit, dat de n.v. Bakhuizen er kans zal zien om niet 500 doch voorlopig 1000 van deze riante luxe uitgevoerde premiewo ningen, volgens het ontv/erp van het architectenbureau Maaskant n.v. te Rotterdam te bouwen in het hart van de Randstad Holland: Alphen aan den Rijn. De reële kans, die hierin is gelegen dat het niet bij 50, noch 500 en misschien zelfs niet bij 1000 eenge zinswoningen volgens het premie stelsel zal blijven, verklaart dat de burgemeester zich bereid heeft ver klaard de eerste paal in de grond te slaan, een gebeurtenis die symboliek is voor de start van de bouw. Wel stelt Alphen a. d. Rijn zijn gebied als woongemeente beschik baar voor iedereen, vooral ook voor hen die uit hoofde van hun werk kring niet aan een bepaalde vesti ging gebonden zijn, maar het ligt niet in de bedoeling een forensenge meente van Alphen te maken, aldus de burgemeester. Alvorens de vele genodigden zich in hotel „Toor" hadden verzameld, heeft burgemeester Bruins Slot de eerste van de 615 bovenlandse palen van ca. 8 tot 10 m. de grond inge heid voor de jerste woning aan de Charlotte de Bourbonstraat. Men hoopt aan het einde van het jaar de eerste woningen voor bewo ning te kunnen opleveren. De eerste paal-heiing kreeg een origineel slot, toen men de laatste slag deed neerkomen op een hoeveel heid springstof, hetgeen gepaard ging met een forse knal en sterke rookontwikkeling. Tijdens de bijeenkomst in hotel „Toor" bood de heer Bakhuizen de burgemeester als dank voor zijn be reidheid en zware werk een kistje sigaren aan. De heer Bakhuizen dankte tot slot alle medewerkenden, inzonderheid het gemeentebestuur en de direc teur van gemeentewerken voor de vlotte tegemoetkoming, de archi tect de heer Maaskant die het este- tisch aanzien van de woningen ga randeert en de N.V. Garant-bouw, die borg staat voor een degelijke uit voering van het werk. Horizontaal: 1. 't kleinste der Ned. eilanden Boven de Wind, 4. katachtig roofdier, 8. derrie (gewestelijk), 11. afzonderlijk, 12. gem. in Groningen, 13. niet gevuld, 14. stad in Roemeens Bessarabië, ook naam van de N. mond van de Donau, 16. rechter bijrivier van de Seine, 17. voorzetsel, 19. tel woord, 20. onderricht, 22. grote toe loop, 24. vruchtje, 26. gem. in N. Brab., 29. gem. in Limb., 32. rivier in Italië, 33. gem. in Groningen, 34. tijding, 35. bedrog (bargoens), 36. meisjesnaam, 37. meisjesnaam, 40. buitenmuur van een gebouw, 41. ver telling, 43. werklijst ener school, 45. gem. in Limb., 47. kookvat, 49. vierde boek van Mozes (afk.), 51. munt in Japan, 52. spitse bek van een vogel, 54. Europeaan, 57. titel van Turkse landvoogden, 58. soort van kaartspel (Eng.), 60. zuiver, 61. uitruster van schepen, 62. kustvlakte in Palestina van de Karmel tot Jaffa, 63. op die tijd, 64. ijzeren pin, 65. voedsel. Verticaal: 1. graanelevator, 2. hap, 3. gem. in Gelderl., 4. kleverige zelf standigheid, 5. vette vloeistof, 6. ri vier in Duitsland, zijtak Rijn, 7. meis jesnaam, 8. bezinksel, 9. heilige stier der oude Egyptenarën, 10. gem. in Zeeland, 15. water in Nederland, 18. oneffen, 20. vreemde munt, 21. soort café, 23. stad in Gelderl., 24. gem. in Limb., 25. tijdmaat, 26. vloeistof, 27. opgewekte stemming, 28. vrijbuiter, 29. schoft, 30. hoofdstad v. d. Brazili aanse staat Rio Grande Do Norte, 31. gem. in N.-Brab., 38. ziekte aan de benen der paarden, 39. gem. in Z.-H., 41. hoogste vulkaan op Java, 42. 1ste boek van Mozes (afk.), 44. gewicht in China, 46. kleine kabeljauw, 48. scheepsvloer, 50. gebruikt men voor het land, 51. aanspreektitel van een koning of keizer, 52. werk van Ibsen, 53. gem. in N.-Brab., 55. kraam, 56. zoon van Juda, 58. hoofddeksel, 59. soort. OPLOSSING VORIGE WEEK Horizontaal: 1. Lahn, 4. hor, 6. Epen, 9. do, 10. ergo, 12. etui, 14. Ag, 16. Eger, 18*. revue, 20. gade, 22. Rop- sja, 24. Eemnes, 26. d.s., 27. tama rinde, 30. re, 31. ben, 32. Ned, 33. eng, 35. hal, 36. kanon, 38. tan, 40. dar, 41. roe, 42. les, 43. pos, 44. nog, 46. smaak, 48. vel, 50. nes, 52. Ina, 53. air, 55. in, 57. dijketting, 60. ma, 61. Caruso, 63. Denver, 65. haar, 66. linie, 69. orde, 70. Tl, 71. Iran, 73. deel, 75. el, 76. doge, 77. koe, 78. karn. Verticaal: 1. logos, 2. herstel, 3. nr., 4. hoe, 5. reu, 6. Eu, 7. pigment, 8. na der, 9. derde, 11. gram, 13. teen, 15. gesel, 17. e.p., 19. Vuren, 21. An, 23. Jn, 25. Ede, 28. anaemie, 29. idolaat, 31.'baron, 34. gaper, 35. Han, 36. Kos, 37. nek, 39. nol, 45. gedurig, 47. An ton, 48. Vignola, 49. nicht, 51. sijs, 53. Ane, 54. parel, 56. naald, 58. Kola, 59. idee, 60. Meden, 62. ra, 64. vr., 67. ink, 68. Ide, 72. re, 74. e.k. De teerling is weer geworpen. Zij heeft tot winnaars van de uitgeloofde prijzen aangewezen: M. W. Trel, Zee manlaan 9 in Leiden en mej. Bep v. d. Valk, Internaat Hoge Rijndijk 86, Zoeterwoude-Leiderdorp. Het geld- schip zal binnenkort bij hen voor an ker gaan. Ook deze week weer stellen wij twee geldprijzen, groot vijf gulden elk, beschikbaar ter verloting onder hen, die een juiste oplossing inzen den op nevengaande kruiswoordpuz zel. Men dient deze oplossingen voor donderdagmorgen, 12 uur, te (doen) bezorgen aan de PUZZELREDACTIE. Niet alleen Deense, Westduitse en Nederlandse vissers blijken op de zandspiering dicht bij onze kust te jagen. Ook haaien hebben nu de achtervolging ingezet. Enkele grote haaien hebben deze jacht echter met de dood moeten bekopen doordat zij verstrikt raakten in de netten van de kotters. Te IJmuiden voerde de kot ter H.D. 57 twee haaien van elk 200 kg. en 4Vs meter lengte aan. De Westduitse kotter Seemöwe bracht in Den Helder een haai van twee me ter lengte aan de wal. En tenslotte werd het record geslagen door de Helderse kotter H.D. 67 die voor een haai van 5 meter lengte zorgde, de drie grootste roofdieren brachten elk ongeveer 250 gulden op en zijn bestemd voor de export naar België, waar vooral hotels goede afnemers zijn met het oog op de bereiding van haaievinnensoep. BIOSCOPEN. Casino: „The horses mouth", alle leeftijden. Lido: „Flitsende degens", 14 j. Luxor: „De vrouw, die tweemaal leefde", 18 jaar. Trianon: „The big country", 14 jaar. Rex: „De hofnar", alle leeftij den. (Donderdag „Liebe, Tanz und 1000 Schlager", alle leeftijden). Leidse agenda ZATERDAG, 6 JUNI Reserve-gemeentepolitie Leiden. Feestavond, De Burcht, 8 u nam. MAANDAG, 8 JJUNI Alg. Bedrijfsbond van Voedings- en Genotmiddelen- Afscheid voorz. J. G. van der Zeeuw. Receptie De Burcht, 4—5.30 uur nam. WOENSDAG, 10 JUNI Rozenkranskruistocht, St. Petrus- kerk, 7 uur nam. „De Natuurvriend", Ledenverga dering, Gebouw Steenschuur 8, 8 uur nam. DONDERDAG, 11 JUNI Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf Contactavond jongens leerlingstelsel, Boerhaavezalen, 8 uur nam. Koninklijk Zeemanscollege „De Groninger Eendracht". Lezing over kustvaart door kapt. J. D. J. Postma, De Burcht, 19.30 uur nam. eidee Iniversiteit Geslaagd voor het candidaatsexa- men Ned. Recht mej. C. E. H. van den Berge te Voorburg, mej. P. van der Windt te Vlaardingen, mej. E. van Ditmarsch te Haarlem en de he ren B. J. H. Holties te Delfzijl. H. E. van Delden te Groenlo en R. Haver- schmidt te Heerlen. Geslaagd voor het Doet. ex. Ned. Recht de heren W. J. Roberts te Bos koop, J. L. F. van Moorsel te Wasse naar en J. L. A. de Haan te Voor schoten. Geslaagd voor het Doet. ex. Gen. II mej. P. Oppelaar te Hazerswoude. Geslaagd voor het Artsex. mevr. J. W. S. Verdenius-van Dijck te Den Haag en de heer S. Brovender (USA). En moest toch terecht staan Tijdens de zitting van de Recht bank te Dordrecht heeft zich giste ren het geval voorgedaan, dat ie mand terecht moest staan, omdat hij op zijn aangiftebiljet voor de belas ting had opgegeven, dat hij 10.000. meer winst had gemaakt dan hij in werkelijkheid verdiend had. Het was de 52-jarige koopman W. uit Hen drik Ido Amuacht. De fiscus had deze gulhartigheid niet gewaardeerd, omdat hij de koop man er van verdacht, op deze wijze een te lage belastingaangifte over het voorgaande jaar, 1956, te hebben willen camoufleren. Het ging er in deze zaak om of de Staat door de manipulaties van de koopman schade heeft geleden. Een hoofdcontroleur van 's-rijks belas tingen, die als getuige-deskundige werd gehoord, meende van wel, om dat hierdoor te weinig belasting zou kunnen worden betaald over de met het jaar 1956 samenhangende jaren. De officier van justitie onder schreef deze mening. Hij wees bovendien op. dat een in ieder geval onjuiste belastingaangifte was ge daan, waarbij gevoeglijk buiten be schouwing kon worden gelaten met welk doel dat was geschied. Hij eiste een boete van 1000.subsidiair 30 dagen. De raadsman mr W. P. Bij leveld uit Dordrecht vond het vreemd, dat iemand terecht moest staan wegens een te hoge belastingaangifte, te meer daar de belastingconsulent van verdachte vorig jaar al terecht heeft moeten staan voor de namens de verdachte doen van een te lage aan gifte. Hij noemde bovendien de in het geding zijnde onjuiste aangifte een logisch gevolg van die van het voorgaande jaar. De rechtbank zal 19 juni uitspraak doen. Voor Leiden en Omgeving Leiden: Voor spoedgevallen van zaterdag 14 tot maandag 8 uur de artsen Pleiter, Gaasbeek, De Bruijne, Den Haan en Hartman. Apotheek Lammenschansweg 4, tel. 23553, tot zaterdagmiddag 6 uur Mare 110, tel. 20406. Alkemade en Leimuiden: De art sen A. v. d. Bijl, Oude Wetering, K 1713217 en v. d. Werf, Rijpwete- ring, tel. K 1712—202. Bodegraven: Dkt. C. G. A. v. Beek tel. 2268; zust. De Groot, tel. 2599, apotheek van 122 en van 57 u. Hazerswoude: zie Leiderdorp. Voor ongevallen aan de Rijndijk bel le men steeds K 1714278. Hillegom: Dkt. J. J. Versluys, tel. 5121. Katwijk Rijn: Dkt. H. M. Hueting, tel. 2102, apotheek zie Katwijk Zee. Katwijk Zee: Dkt. K. J. Slagmolen tel. .2336, apotheek Princestraat 3, tel. 2755. Koudekerk a. d. Rijn: zie Leider dorp. Langeraar: zie Woubrugge. Leiderdorp: Dkt. E. J. Hoefman, tel. K 171030070, zust. Hoogvliet. Lisse: Dkt. N. Bet, tel. 3996. Nieuwkoop: zie Zwammerdam. Nieuwveen: zie Woubrugge. Noordwijk: Dkt. J. van Nes, tel. 2405. Duinrandapotheek van 121 en 56 uur. Wit Gele Kruis zust. Faase, tel. 2536. Noordwijkerhout: Dkt. K. A. van Praag, tel. 385. Oegstgeest: Dkt. J. H. Meissner, tel 24865. Apotheek Wilhelminapark 8, tel. 26274. Rijnsburg: zie Katwijk Rijn. Sassenheim: Dkt. J. M. van Nes, tel. K 2532—7119. Valkenburg: zie Katwijk Rijn. Voorhout: zie Warmond. Warmond: Dkt. H. Walenkamp, tel. K 1711—220. Wassenaar: De artsen H. W. Plink tel. 2075 en H. D. Boer, tel. 9124. Apotheek Schcuwweg 32, tel. 2402. Woubrugge: Dkt. J. Nooter, tel. 1729—104. Zoetermeer: Dkt. P. Vegt, tel. 3035. Zwammerdam: Dkt. K. Gill, telef. K 1726—2527. Wij verzoeken onze corresponden ten ervoor te willen zorgdragen, dat de opgaven van de dokters- en apo thekersdiensten voor de weekeinden vrijdagmorgen in het bezit van de redactie zijn. En heyt U al gevischt? Ick heb nogh niet gehengheld, 'k heb naem'lyck nogh geen nieuwe henghelcaert. Wél onse beste vriend, die gingh al vroegh op pad; mismoedigh quam hy t'rugh, het was hem gaen verveelen toch was syn vanghst niet heelemael van nix: een hondenlyck, een oud'matras, één vischjen voor de kat. Maer hy had tyd en geld. Soo niet de expeditie die vanuyt Ley den gingh naer Neêrland's Nieuw Guinee, daer stond op een moment de eetensaenvoer stop. Die tyd is niet soo argh, die kunje nogh wel maecken, maer dat het geld is wegh, nae sulck een corten tyd, dat is weer, watje noemt, een vaederlandschen strop. Allée, praet er niet van, het sal wel weer gelucken, we laeten se toch seecker niet in 't hemdjen staen? Dat sou voor 't buytenland al te laohweckend syn. We syn toch als cleyn land soo groot in cleyne saecken?, dat heyt men myn ten minst' van jonghs af aen geleerd, imaer als 't geld betreft: 't gaet nimmer sonder pyn. En nu in vooghelvlucht door deese weeck gegleeden. Er dwerreld 'hier en daer soo al een eerelint in silver en in brons, voor meennigh jubilee. In Lisse silver aen notaerisclerck Lefeber, in Leyden, by „De Sleutels", vier van brons en by de N.Z.H.: H. Bink, die kreegh een bronsen mee. Een tweetal feest'iyckheên en wil ick niet vergeeten, al waeren se verscheyden dan van aerd. Broeder Ursicus, Noordwyckerhout, verdaeghd' in 't goud van syn professie, in 't wydbekend Sint Baevo en in de Sleutelstad (nogh meer dan gulden jaeren want vyff en vyfftich) was 't paer J. Tegelaar getr ouwd. Dat wasset voor vandaagh, ick gae de son op soecken, de soomer qnam weer aen, en treek er weer op uyt te swerven maer door duyn en polderland. Het strand is myn te druck, daer kan ick nimmer aerden, de see treckt myn niet aen, ick hou niet van dat nat. 'k Ben boovendien nogh bangh dat ick myn huyd verbrand. WILLEM VAN HORSTENDAEL

Leidse Courant | 1959 | | pagina 4