Treinhalte in Leiden-Zuid komt tegenover Melchior Treublaan LEXINGTON PRIJSVRAAG Jaarvergadering afdeling Leiden van het Ned. Rode Kruis Perron van 200 meier DE LEIDSE COURANT PAGINA i Ledental stationair, aantal bloedtransfusies bedroeg 6818 Deze week staat wel in het bijzon- Gouda de beschikking over de „Kas- der in het teken van het Rode I teel Staverden". 40 Patiënten uit Kruis. De hele week hingen de Rode Leiden en omgeving konden deze Kruisvlaggen in de stad, de hele week kwamen de Rode Kruis-propa- gandisten u „lastig vallen", een be roep doen op uw milddadigheid om steun bij de vele en grootse taken, die het Rode Kruis op zich heeft ge nomen om de „lijdende" mensheid te helpen en zo kan man eigenlijk niet spreken van „lastig vallen", omdat het Rode Kruis helpen een dure plicht is van ieder rechtgeaard burger, of hij nu Nederlander is of niet. En zo u deze week uw offerplicht nog niet vervuld hebt: er is ten allen tijde gelegenheid dit verzuim goed te maken, want het Rode Kruis (Ra penburg 35, girorekening 46300) zal u gaarne uw verzuim vergeven. U hebt de afgelopen week zo u nog 5000 moeten bijpassen in de nis kunnen nemen van de activiteiten van het Rode Kruis. In pers, door radio en televisie is het bijzonder ideaal streven van deze grootste al ler ideale instellingen uitvoerig uit eengezet, maar zo werkt iedere af deling in eigen rayon er naar het grootse werk te volvoeren. Dat moge ook blijken uit. het hier na volgende verslag van de jaarver gadering van de afdeling Leiden, welke gisteravond in de Doelen on der praesidium van prof. dr. P. J. Gaillard werd gehouden. Deze sprak er zijn vreugde over uit, dat het ledental boven de 1000 is gebleven, maar we vragen ons af, waarom dit aantal niet verdubbeld of verdrievoudigd kan worden. Er zijn zoveel bewonderaars van het werk van het Rode Kruis. Dat immers blijkt alleen reeds uit de meer dan 5000 donores, die de afdeling Leiden (buitengemeenten inbegrepen (telt. Zouden er daarvan alleen reeds niet 'n 2000 een vaste bijdrage aan het Rode Kruis kunnen geven in de vorm van een lidmaatschap? Ook over andere punten sprak prof. Gaillard zijn voldoening uit: over de opbrengst der jaarlijkse inzamelin gen, over de geslaagde boottocht voor chronisch zieken, over de geslaagde EHBO-cursus van het Jeugd Rode Kruis (dank zij de toewijding van serg.-maj. C. de Koning), over de steun van een onderdeel van het Welfare-werk middels de lectuur voorziening en over de toename van het aantal bloedtransfusies (bijna 1300 meer dan in 1957). Deze toe name kwam voor een groot deel ten goede aan de hart-chirurgie. Ergens evenwel, aldus vervolgde prof. Gaillard, zit nog iets oneer lijks in die bloedtransfusie, n.L in de honorering daarvan, want de afde- lingskas heeft het afgelopen jaar nog 5000 moeten benpasen in de kosten van de bloedtransfusiedienst. Voor sommige afdelingen, aldus voegde de voorz. hieraan toe, is deze last bijna onoverkomenlijk. De financiering van de trombose- dienst is gelukkig beter. Hiervoor boottocht meemaken. Personeelsverenigingen en andere organisaties uit Leiden en omstreken hadden het door hun financiële steun mogelijk gemaakt, dat de patiënten de tocht gratis konden meemaken. De afdeling verzorgde 't vervoer van de patiënten naar en van de boot, die vanuit Gouda vertrok en na af loop van de reis daar terugkeerde. Het aantal bloedtransfusies, in het jaar 1958 verricht, bedroeg 6818 (1957: 5542); het aantal keuringen en herkeuringen 7736 (1957: 6204). Op 31 december 1958 waren er 5018 donores ingeschreven (31 december 1957: 4047). Het bestuur kon aan 156 donores de Landsteiner-plaquette uitreiken voor 15 maal bloed geven, terwijl 323 dono res in aanmerking kwamen voor de Landsteiner-penning voor 5 maal een halve liter bloed afstaan. Uitvoerig werd vervolgens het werk van de Rode Kruiscolonne ge memoreerd. De trombosedienst die het mogelijk maakt patiënten met trombose in plaats van in de ziekenhuizen thuis te behandelen, werd op 15 novem ber 1956 opgericht met behulp van een subsidie van het hoofdbestuur. Het laboratorium van de dienst is gevestigd op de afdeling Interne Ge neeskunde van het Academisch Zie kenhuis. Leider van deze dienst is dr. E. A. Loeliger, die wordt bijgestaan door een arts. Het personeel bestaat uit drie verpleegsters en een dok ters-assistente. In 1958 werden to taal 959 patiënten behandeld. Het totaal aantal verrichtingen bedroeg ruim 20.000. Het Welfare-werk in Leiden wordt verricht door 9 vrijwilligers. Leidster van deze Welfare-werksters is het C. Lem bestuurslid mevrouw Gunning. De dames bezoeken regelmatig thuisliggende patiënten, die voor dit werk in aanmerking komen. Op een tentoonstelling van het Welfare-1 werk in het Academisch Ziekenhuis in november was o.a. veel handwerk te zien, dat door patiënten onder lei- ding van de vrijwillige Welfare- werksters werd gemaakt. Na goedkeuring van het jaarverslag deelde de voorz. nog mede, dat de jaarlijkse boöttocht dit jaar vanuit Leiden zal worden gehouden en hij wekte alle ingezetenen op daarvoor een steentje bij te dragen in de vorm van een geldelijke bijdrage. Het financieel verslag, uitgebracht] door de penningmeester, de heer E. H. Moens, gaf een bedrag van 31.660.92 aan inkomsten en uitga- ven aan, terwijl de begroting voor 1959 tot 62.450 is opgevoerd doordat tegenover de keuringskosten van de bloedtransfusiedienst van 27.500, voor het eerst in de rekening opgeno men, een terugonvangen bijdrage van de ziekenfondsen staat van 24.000. Het bestuur ondervond geen noe menswaardige verandering. Alleen werd de benoeming van de heer J. H. Schüller in de plaats van de heer H. Wittenaar, in 1957 overleden, werd bekrachtigd. Na rondvraag volgde sluiting der vergadering. Waarom geen paspoort voor met Indonesiërs getrouwde Nederlandse vrouwen De minister van buitenlandse za ken, mr. Luns, heeft op schriftelijk gestelde vragen van het Tweede- Kamerlid, mej. ten Broecke Hoekstra geantwoord, dat de vraag, of Neder landse vrouwen, die tussen 27 decem ber 1949 en 1 augustus 1958 met Indonesiërs zijn gehuwd, hun pre- maritale nationaliteit hebben behou den, afhangt van de omstandigheid, of zij niet inmiddels de Indonesi sche nationaliteit hebben verkregen en dientengevolge de Nederlandse Prof De Quay nam afscheid van Den Bosch In het huis van het provinciaal bestuur te Den Bosch is prof. dr. J. E. de Quay, de nieuwe Nederlandse eerste minister, vrijdag, tijdens een bijzondere bijeenkomst van de Provinciale Staten van Noord-Brabant, gehuldigd in verband met zijn koperen jubileum als commissaris der Koningin en hebben de Staten afscheid van hem genomen. Foto: het echtpaar De Quay (midden) wordt hoffelijk naar zijn plaats geleid. Links een dochter van prof. De Quay. nationaliteit hebben verloren. Mej. Ten Broecke Hoekstra had gevraagd om welke redenen aan de nog in Indonesische verblijvende vrouwen, die tussen 27 december '49 en 1 augustus 1958 met Indonesiërs zijn gehuwd, geen Nederlands pas poort wordt verstrekt, hoewel zij op grond van de overgangsbepalingen en de toelichting van de Indonesi sche nationaliteitswet, op 1 augustus 1958 in werking getreden, nog tot 1 augustus 1959 de Nederlandse natio naliteit bezitten. Wijkverkeer door aparte tunnelkoker Van het begin der onderhandelin gen tussen Leiden en de Nederlandse spoorwegen bestond het plan om ge lijk met een viaduct aan de Lammen- schansweg een halte te bouwen, die het voor bewoners van het zuidelijke stadsdeel van Leiden mogelijk maakt hadden bijna 1000 behandelingen ?"st de deVr op d® Vïhtin.s plaats 6 Utrecht te stappen. Gistermiddag is Een tweede punt van bezorgdheid do" de wethouder van openbare noemde prot. Gaillard, evènals in de werken te Leiden, de heer A. J. vorige jaarvergadering, de onvol- Jonïeleen officieel meegedeeld dat doende huisvesting van het Rode dM* Plannen geen veranderin- Kruis. Gelukkig heeft de colonne een I fe" ^j11 S<*<>men en dat er tussen onderdak in het voorm. weeshuis j de Nederlandse Spoorwegen en Lei- op de Hooglandse Kerkgracht, doch den thans overeenstemming is he in de naaste toekomst bestaan voor reikt. Ieder van de partijen zal de dit gebouw andere plannen De voor uitzichten in dit opzicht zijn beslist niet rooskleurig. Maar, aldus spr., hier moet toch ergens wel iets té be reiken zijn en hij deed een beroep op de Leidse burgerij er toch voor te zorgen, dat hier uitkomst geboden wordt, hetzij door beschikbaarstel len van een of ander gebouw, hetzij door financiële bijdragen tot de bouw van een eigen home, waar in plaats zal zijn voor het ma gazijn, voor de. colonne, voor de bloedtransfusiedienst, voor de admi nistratieve afdeling. Eerst als dat alles in één gebouw bij elkaar is ge bracht, zal het Leidse Rode Kruis met nog meer resultaat kunnen wer ken. Na de inleiding van prof. Gaillard volgde het uitvoerige jaaroverzicht van de secretaris, mr. J. C. de Vroom, waaraan het volgende is ontleend: Aan de Pieterskerkgracht no. 9 is een rampendepót van het hoofdbe stuur ingericht, waar 90 bedden met toebehoren zijn opgeslagen die in ge val van nood gebruikt kunnen wor den. Voor het lectuurdepót werden in 1958 5963 kg. tijdschriften (1957: 5090 kg.) en 408 boeken (1957: 617) ingezameld. Eén lectuurhuisje be vindt zich op de Korevaarstraat, het tweede staat op de Apothekersdijk. Per 1 januari 1958 bedroeg het aan tal leden 10378, doch door bedanken, verhuizingen en overlijden was het ledental op 31 december 1958 gezakt tot 10.097. Aan contributies werd in 1958 15.014.44 ontvangen; van dit bedrag werd f 1.488.09 aan het hoofdbestuur afgedragen. De jaarlijkse inzameling, die van 26 mei tot en met 8 juni werd ge houden, bracht 12.296.45 op. Dit eindbedrag werd bereikt door een huis-aan-huiscollecte, giften van de bedrijven en een straatcollecte, die op zaterdag 7 juni werd gehouden. Van deze opbrengst werd de helft, derhalve ƒ6.148.22 aan het hoofdbe stuur afgedragen. Boottocht voor invaliden. In de week van 22 september tot en met 27 september had het rayon Leiden tezamen met de afdeling helft aan de kosten van dit werk, dat twee miljoen gulden moet kosten, bijdragen. De onderdoorgang zal vier ver- keerskokers krijgen van 8 meter breed; de uiterst linkse en uiterst rechtse koker zijn bestemd voor het wijk- en langzaam verkeer. Er komt een aantrekkelijk plein vóór de halte, een plein dat een hapje uit de particuliere tuintjes aan de Melchior Treublaan „wegbijt", althans volgens de kaart, die bij een bespreking met de pers werd over legd. Op dit plein zal de bushalte, de rijwielbewaarplaats en de par keerruimte temidden van véél groen een plaats krijgen. Dit alles sluit goed aan op de groene zoom van de Lammenschans- weg die straks dank zij het viaduct, dus doorgetrokken wordt tot de Voorschoterweg en de Vrouwenweg en deel uit gaat maken van de Leidse noord-zuid-verbinding, via Gansoord- brug en Hooigracht. Het is echter de vraag of deze plannen al direct mot zulke kracht zullen worden aangegrepen, dat op de van de Melchior Treublaan tuinen sneuvelen Het is een werk „voor de lange" adem. Binnenkort. Maar met 't viaduct-halte-ontwerp maakt men wel haast. De aanbeste ding zal zeer binmkort plaats vin den en men verwacht dat over ander halve maand een lx.gin wordt ge maakt met de grondwerkzaamheden. De spoorbaan zal omhoog gebracht moeten worden, dit betekent ook dat zij negen meter wordt verplaatst in de richting van de stad, dus naar de Kastanjekade toe. De voet van de spoordijk komt dan ongeveer 131/» meter van de huizen aan de Kas tanjekade te liggen. De bewoners van deze huizen zullen een deel van hun uitzicht moeten verliezen, want de lijn gaat bijna drie meter omhoog op het hoogste punt en loopt lang- zaam-glooiend af tot bij de overweg aan de Herenstraat en aan de andere zijde bij de overweg aan de Kanaal- weg, de normale hoogte van 1.80 boven A.P. is bereikt. De verplaatsing van de baan is nodig om doorgang van het treinverkeer mogelijk te maken. De lengte van het werk strekt zich 1000 meter over de spoorbaan uit. De halte krijgt een perron aan de stadszijde van 200 meter lang. De foto geeft een blik op de spoor- baanvanaf de Melchior Treublaan Om een indruk te geven hóe het mis schien zou kunnen worden plaatsen wij op de voorgrond (in een ander perspectief) een goto van de halte VelzenZeeweg, die ongeveer de zelfde afmetingen als het Leidse ge bouw heeft. Het haltegebouw wordt eenvoudig uitgevoerd. „Zoiets als het miniatuur station VelzenZeeweg", zei ons een zegsman van de spoorwegen. Er is een plaatskaartenkantoor, controle en een wachtruimte. Het gebouwtje komt tegen het talud van de spoor dijk te liggen met daarbij een fietsen- bewaarplaats. Overweg. Ongeveer gelijk met dit werk zal men ook uitvoering geven aan de plannen tot verbreding van de over weg aan de Herenstraat, die van nau welijks vier meter op tien meter breedte wordt gebracht. De verkeersstroom zal ongetwijfeld door het aanbrengen van dit viaduct een andere loop krijgen. Churchill- laan brengt veel verkeer naar de Voorschoterweg. De Tomatenstraat zal verkeer van en naar Leiden zuid-west moeten opvangen en ook hier zullen de nodige voorzieningen getroffen moeten worden. De Zoeter- woudseweg zal op de duur verbreed moeten worden. Het hoekpunt ge vormd door het Rijn-Schiekanaal en de Trekvliet krijgt een aantrekkelijke parkachtige groenvoorziening. De Spoorwegen verwachten, dat in de zomerdienst 1961 reeds op hoog spoor óver het nieuwe viaduct ge reden wordt. Men hoopt, dat tegen die tijd ook de tram naar Den Haag ver vangen is door een busdienst. Examen Gym. Leiden Van de groep B II van de eindexa men-kandidaten van het Gymnasium slaagden de dames: A. M. Haantjes, H. Haantjes, M. Haantjes, allen te Lei den, C. A. M. Saris te Warmond, de heren W. Ch. van Evert, P. S. Kam- ma, beiden te Leiden, P. O. Hofkes te Katwijk aan Zee. Met 1 kandidaat wordt het examen voortgezet. Lexi maakt bekend de PRIJSWINNAARS van de maand mei De Jury, bestaande uit de heren Kees Stip letterkundige L. P. A. Soeterboek copywriter M. C. de Jong redacteur C. Krouwel reclamedeskundige A. A. Broeksma ontwerper heeft, onder toezicht van notaris Mr. P. Donker, te Rotterdam, de volgende acht prijswinnaars aangewezen. Deze krijgen een tweedaagse vliegtocht naar Londen. L. C. Janson, v. Wesembekestraat 105, Vlaardingen. H. Nieuwland, Oude Delft 35, Delft Mevr. C. Hesse-Loopeker, Marco Polostraat 1951, Amsterdam-W. W. Priesterbach Jr., Sarphatistraat 84, Amsterdam. Mevr. A. Moeskops-Gerritzen, P. Krugerl. 50, Den Haag. C. Vermeulen, Cannenburglaan 124, Den Haag. Mevr. G. Kist-Blom, J. W. Schoutenstr. 64, Hoorn N.H. W. D. Verduyn, Swanecampen 36, Delfgauw (Delft). Tevens werden de vijftig winnaars van een slof 200 Lexington - sigaret ten door de jury ge kozen, die hun prijs krijgen toegezonden U DOET TOCH OOK MEE? De acht winnaars van juni gaan twee dagen naar Parijs. Vraag een af druk van de publicatie met algemene voorwaarden aan: Lexington - Postbus 305 - Den Haag Lexi wenst u veel succes en geeft u de goede raad STEEK ER FEN LEXINGTON BIJ OP -- from America's Best Tobaccos (Advertentie) Jubileum en afsche d J. van Es, S.L.F., Leiden De heer J. van Es te Leiden vier de vandaag zijn veertigjarig jubi leum bij de Stedelijke fabrieken voor Gas en Electriciteit, terwijl hij om gezondheidsredenen tevens met vervroegd pensioen ging. Van morgen werd hij met enkele fami lieleden ontvangen in het stadhuis, waar wethouder S. M. Stolp hem hartelijk toesprak. De heer Stolp releveerde, dat de jubilaris, die op 6 juni 1919 als handlanger in dienst trad, zich heeft doen kennen als een harde werker en een goed vakman, die zich in de loop der jaren opwerk te tot voorman-fitter. Het was de wethouder daarom een vreugde, de heer Van Es de bronzen medaille, behorend bij de Orde van Oranje Nassau te mogen opspelden. LEIDSE AVONDVIERDAAGSE De laatste dag van de Leidse Avondvierdaagse onder leiding van de Wandelsportkring Leiden en om streken, heeft het zeker getroffen want vier dagen onder ideaal weer is slechts een unicum, maar dit jaar was het zo en hebben de talrijke tippelaars genoten van een gezellig parcours met niet marcheren, maar een matige gang is zeker niet over dreven. De Leidse Wandelkring had ech ter gezorgd voor een gezellig ont haal nu geen bloemen zoals bij de grote vierdaagse maar toch een ech te inhaal met medewerking van het Eerste Leidse Jeugdorkest en drum band „de Burcht", die via de laatste kilometers zorgden voor een enthou siast einde. Zoals reeds vermeld behaalden alle groepen de groepsprijs en bleef het nog lang en gezellig druk bij de eindcontrole. Voor de Wandelkring in en buiten Leiden een groot suc ces. Burgerlijke Stand Geb.: Maico, z. v. N. rrandhorst en J. Vermeer; Clazina M. E. M., d. v. J. de Bree en T. H. Greive; Willy J., d. v. W. A. v. d. Plas en J. Hoek; Jeroen W. M., z. v. P. H. Valentijn en J. M. Keijzer; Alberto D., z. v. A. Heemskerk en A de Hoog; Nicolaas, z. v. N. Rijsbergen en E. v. d. Tuin; Marcel, z. v. C. Klein en E. H. Plan- jer. Ondertr.: R.. J. Rijnders en C. A. R. Verberg; C. A. v. d. .uee en S. C. Ouwercerk; W. Heemskerk en L. v. d. Wilk; J. Dreef en G. I. E. Wiese; A. Wetse.aar en S. Tichelaar; M. Kazemier en G. J. v. Bruggen; P. J. Blokzijl en L. M. An.ieeze; W. Over- dijk en C. M. C. Klein; W. Huijbers en E. E. Broekhof; P. J. v. Wage- ningen er T. L. Reuvelsland; H. W. v. Diesen en A. Buijs; H. Cohen en M. v. d. Horst; J. J. G. Uiterdijk en J. Verbiest; E. Provily cn S. E. Gijs man; D. L. Penseel en H. Hemerik; W. v. Santen en M. E. Selier; B. A. de Hooge en C. M. Selier, \Y. J. M. E. v. Haasteren en J. Dubbelaar; J. den Heijer en L. Tijenh iis; A. B. J. Vork en A. M. Tuffe:inans. Overl.: H. L. Noort, 20 jaar, zoon. VACANTIE BROODNODIG „De mens leeft niet van brood al leen". Zelfs de bakker niet Daarom gaan zij, die ons het dagelijks brood verkopen dit seizoen weer twee we ken met vacantie. Van het tijdstip, waarop zij met vacantie gaan, zullen de Leidse bakkers hun cliëntele nog nader op de hoogte stellen. De Rotterdamse Broodfabriek, „Ons Doel", Asman, Hoge Rijndijk en Nachtegaal, Cobetstraat zullen een eigen vacantieregeling volgen. Bij te Den Haag gehouden examens van de Haagse costuumschoolvereni- ging zijn geslaagd voor lingerie- naaien: mej. T. v. Santen en M. Sme ris; voor costumière: mej. T. van Aalst. M. Hou\,raard, N. v. d. Velden; voor coupeuse: mej. F. Terbee. Het zijn allen leerlingen van mej. Leget te Leiden.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3