RIJNSTREEK Scherp DUINSTREEK DE LEIDSE BIOSCOPEN ZATERDAG 6 JUNI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIJN Land- en tuinbouwvrouwen De dames van de nog jonge bond van de r.k. land- en tuinbouwvrouwen luisterden vol aandacht naar een uiteenzetting van deken E. A. M. Paap, geestelijk adviseur, over de emancipatie van de vrouw en over haar zending gezien in het geestelijk licht. De vrouw is de laatste vijftig jaar het openbare leven binnenge treden. Op sociaal, economisch en politiek terrein heeft zjj haar rech ten gekregen. Zjj neemt deel aan het beroepsleven. Zij staat aan de machine, op de bus als conductrice, ja zelfs in de kazerne en het vlieg tuig. De deken stelde de vraag of dit alles wel winst was? De vraag stel len is haar beantwoorden. Dat deed de. deken met een volmondig: On getwijfeld! Maar van de andere kant: dit al les is niet louter voordeel. Vele vrouwen kunnen haar vrijheid niet dragen en worden slavin van haar rechten: de grotere verdiensten lei den tot verkwisting en oppervlak kigheid. De plaats in het openbare leven schijnt haar te vervreemden van het gezin; de gelijkheid van rechten met de man kan een gevaar inhouden haar vrouwelijk karakter te misvormen. Dit alles vraagt ons aller gebed om de juiste middenweg te vinden. Het verdient aller overweging, dat man en vrouw in de eerste plaats volkomen gelijkwaardig zijn omdat rij beiden mens zijn; zij zijn niet eerst man, niet eerst vrouw, maar eerst mens. zij het met verschillende wijze van bestaan: als man, als vrouw. De deken sprak vervolgens over de positie van de vrouw in de maat schappij, in haar gezin en de vrouw als steun van een gemeenschap, en de zending van de vrouw als hulp de man gelijk en als moeder. KAV Traditiegetrouw vierde de plaatselijke afdeling van de Ka tholieke Arbeiders Vrouwen Bond ook dit jaar moederdag. Mevr. A. Haus-Kuyf, presidente, hield een korte overdenking van de betekenis van het moederschap en feliciteerde vervolgens nogmaals de leden wier gezin dit iaar door geboorte uitge breid is. Zij allen kregen een plant je. Met de wens dat de baby's mogen opgroeien tot vreugde van het gezin en tot nuttige leden van de maat schappij, besloot mevr. Haus haar toespraak. Hierna volgde een tracta- tie en bespreking van het reisplan op 2 juli a.s. Een toneelclubje van de KAV voerde het blijspel „Levens Elixer" van Jo van Leur met succes op. De geestelijk adviseur, kap. M. J. A. Huiberts, sprak een dank woord. Geslaagd Mej. C. Goedhart al hier is aan het Sint Elisabeth-zie- kenhuis te Leiden geslaagd voor het diploma ziekenverpleging A. Bom wordt opgeruimd Maan dagavond tussen 7 en 8 uur wordt wederom een blindganger, en wel die op ca. 5 meter afstand van de spoordijk ligt in het land van de veehouder Bulk aan de Steekterweg, door de mijnopruimingsdienst on schadelijk gemaakt. De omwonen den worden nogmaals aangeraden de ramen en deuren zoveel mogelijk geopend te houden. Zodra het gevaar voor explosie geweken is, zal hier van door het loeien van de sirene van Herngreen's houthandel kennis worden gegeven. Geboren: Willem Frederik zn van W. F. Boerefijn en J. C. van Doom; Hendrik Jacob zn van J. Hulscher en A. Slagter: Hendrik zn van C. Bos en H. Griffioen; Harmen zn van 4, 7; N. Ranke 9; F. van Staalduinen 10, 11, 12. Geboren: Lena d. v. M. Both en M. van Wijk. Overleder C. van Egdom echtgen. van G. van Leeuwen. BOSKOOP Gezonken woonschuit gelicht. Het woonschip, dat zaterdag j.l. door de heer Verhagen naar zijn be stemming werd gesleept en in de Gouwe is gezonken, werd gisteren gelicht Door de vakkundige wijze waarop dit geschiedde heeft de boot hiervan geen schade opgelopen. Naar wij vernemen zal in de komende week een actie in Boskoop worden gevoerd om te trachten het getroffen jonge paar ten opzichte van de ge leden schade zoveel mogelijk tege moet te komen. De koopsom van het in slechte toestand verkerende vaar tuig bedroeg ƒ3000.—waarbij na dien nog ƒ800.hellingkosten kwa men. De door de heer V. in alle zui nigheid gespaarde gelden zijn op deze manier wel letterlijk en figuurlijk in het water gevallen. Atletiek. De juniorenploeg van de Boskoopse „A.V. '47" heeft deel genomen aan een in Gouda georga niseerde atletiek-competitie. Het pro gramma vermeldde de nummers 60 m. hardlopen, kogelstoten, hoogspringen en 4 x 60 meter estafette. De ploeg behaalde de tweede plaats met 208^ pnt. Dit betekende slechts 4 punten achterstand op no. 1, AAV '36 en een voorsprong van 13'/» punt op no. 3, Gouda 1. Deze ploegen behaalden dus resp. 212V$ en 195 punten. Voor zover het de Boskoopse ploeg betrof waren de uitslagen: 60 m. hardlopen: 1. Frans Nederlof 8.2; 2. Adrie Binnendijk 8.3; 3 Herman Gel derblom 9.-; 4 Dik v. d. Geur 9.2; 5 Gert de Knikker 9.2. Hoogspringen: 1 Fr. Nederlof 1.45 (winnaar van alle deelnemers); 2 Adrie Binnendijk 1.30; 3. Gert de Knikker 1.25; 4. Dik v. d. Geur 1.20; 5 Herman Gelderblom 1.15. Kogelstoten: 1. Frans Nederlof 8.62; 2. Dik v. d: Geur 5,50; 3. Adrie Bin nendijk 5.15; 4. Herman Gelderblom 4.85. 4 x 60 m. estafette: 34.9 sec. Gevonden voorwerpen: bruine he renhandschoen, hoeveelheid brom fietsgereedschap, wit kinderschoen tje, sleuteltje, paar wollen kinder handschoentjes, kinderparelarmband- je, rode gebreide das, benen kettinkje, metalen kokertje doktersgereedschap, bankbiljet. Inlichtingen bij de Rijks politie zaterdags tussen 15 en 17 uur. Geboren: Jolenta M., dr van J. G. Juijtjes en J. M. Jansen. Ondertrouwd: H. Windhorst en A. Pols. Getrouwd: A. P. Zandbergen en M. J. Schouten. Overleden: W. J. Koster, 11 jaar. Raad van Nieuwkoop keurde begroting goed Met algemene stemmen heeft de gemeenteraad van Nieuwkoop de voorgestelde begroting goedgekeurd. Wel betreurde men het, dat deze niet sluitend kon worden gemaakt, doch een aanzienlijk tekort vertoont van 35000. Toch vindt men in de be groting geen buitensporigheden. Ze is zo zuinig mogelijk gehouden. De stijging van de lasten is welhaast uitsluitend te vinden in de verplichte uitgaven. De meerdere lasten betreffen op Hoofdstuk II: de salarissen van het administratief personeel (ƒ5.000). Hoofdstuk III: brandweer 500), be scherming bevolking 670), straat- De katholieke school aan de Ber kenlaan vraagt voor aanschaffing van leermiddelen en school'behoeften voor het 3e en le leerjaar, in verband met de uitbreiding van het aantal algemeen dezelfde mening was toe gedaan. Hierna worden een tiental wonin gen onbewoonbaar verklaard en wel de woningen Zuideinde 86, 88 en 135, leerlingen medewerking aan de raad.Dorpsstraat 79 en 83, Zuideinde 173 De kosten zijn begroot op 1677. De j en aan de Simon van Capelweg gevraagde medewerking wordt ver- leend. Eveneens wordt in principe mede werking verleend aan de aanvrage van de Prinses Marijke-kleuterschool voor het bouwen van twee toiletten, voor het bijbouwen van een schuur tje voor het opbergen van speelma teriaal, voor het aanbrengen van co- lovynil vloeren in het leslokaal en de hall en van een nieuwe verlichting en voor de aanschaffing van nieuwe meubilair en schoolbehoeften. De to tale kosten worden geraamd op ƒ7000. De huurprijs van het winkelpand Dorpsstraat 74, bewoond door de we duwe Van de Werken wordt zo lang zjj zelf het bedrijf uitoefent vastge steld op 14,per week. Aan de heer E. H. Verdonk ver koopt de gemeente 75 ca. grond a 10 per ca. Deze middenstander, wo nende in een gemeentewoning, wil daar een winkel met werkplaats bou wen. De heer Markman wijst op de vreemde situatie, die zal ontstaan als de heer Verdonk eventueel eens zou vertrekken. Hij stelt voor dat dan de gemeente dit tegen taxatie zal moeten kunnen kopen. Aldus wordt besloten. Van de Bank voor Nederlandse ge meenten zal f 300.000 geleend wor den tegen een koers van 99 1/8 en zal moeten worden afglost in 30 jaar lijkse termijnen. Subsidies Subsidies ontvangen op verzoek de Stichting Mater Amabilisschool te Uithoorn 54,70, r.k. Lagere Land bouwschool Bodegraven ƒ8,35, Ver eniging voor Bedrijfsvoorlichting f 17,21. De vereniging „Oud Leiden" vraagt 25,doch dit Wordt afge wezen. Voorts heeft de katholieke Bejaar- denbond subsidie aan de gemeente gevraagd. B. en w. stellen voor de niet-katholieke bejaarden, die in Aar en Amstel samen kómen, desgevraagd een zelfde subsidie te verlenen van 2,per lid. Naar aanleiding van een opmer king van de heer Markman wordt hierover geruime tijd gedebilereerd, waarbij tenslotte bleek, dat men er H. de Boer en D. A. A. C. Rebél; verlichting (ƒ2200) en verkeersbor- Wilhelmus Hubertus zn van H. W. v. Leeuwen en M. A. de Bruin; Hetty dr van Andries Legerstee en J. Meirik; Meta Krijni dr van Nico- laas Doelman en P. Niesing. Ondertrouwd: Jacobus Oudshoorn 24 jr en Helena W. Kruijt 22 jr; Ja cobus A. van Egmond 26 jr en Lijn tje Zoutman 26 jr; Henricus G. J. Pont 24 jr en Elizabeth M. van Eg- mond 20 jr. Getrouwd: Cornelis S. Eijs en Adriana J. M. van Veen; Jan de Blanken en Marijtje K. Verweij; Jo- han Göbel en Jannetjê Godthelp. Overleden: Evert van Harskamp, echtg. van Jansje de Jong 51 jr; Harm Jacob Futselaar 46 jr; Hendri- ka van der Meij, wed. van Cornelis van Donk 70 jr. BODEGRAVEN De Snelvlucht. Wedvlucht met 80 duiven vanaf Corbell. Afstand 418 km. Gelost om 6 uur. Aankomst eer ste duif 11.42.56 uur. Snelheid 1220 m. per minuut. De prijzen werden als volgt verdiend: J. van Lijn 1, 5, 8, 10, 18; K. v. d. Veer 2; P. Zeilstra 3, 11. 13. 14, G. Nagel 4, 6; T. Sterk 7, 19; C. Baas 9, 15. De Blauwe Doffer. Wedvlucht vanaf Arlon. Afstand 277 km. Aan komst eerste duif 16.15.21 uur. Snel heid 881.4 m. p. minuut. Hier vielen de prijzen als volgt W. Baas 1, 2; J. v. d. Heyden 3, 5, 6, 8; P. Sjaardema P0T100D EN GEEST Oplossing no. 506. Horizontaal: 1 kast, 4. paar, 7. tarra, 9. Rijsoord, 11 del, 12. dra 14. A.B., 15. abt, 16. al, 17. lus, 19. lam, 20. Stolwijk, 24. ar sis, 26. mark, 27. stek. Verticaal: 1. ka, 2. stijl, 3. tas, 4 pro, 5. aard, 6. rij, 8. roebels, 9. rebus, 10. draak, 11. dal, 13. alm, 18. star, 19. lijst, 21. ork, 22. wis, 23. om, 25. L.K. 57. 59, 61 en 63 Het z.g. Vagevuur. De rondvraag bevatte niet veel van groot algemeen belang. We volstaan met een vraag betrefende een even tuele zuiveringsinstallatie. Binnen af zienbare tijd zal in de polders een chemisch en bactereologisch onder zoek worden ingesteld, hoe de toe stand van het water is. ROELOFARENDSVFEN Aanbestedingen. Door de direc teur van gemeentewerken, Th. N. Deen, werd namens B. en W. onder hands aanbesteed: het bouwen van is4 woningen in het uitbreidingsplan van Roelof aren dsveen. Voor deze aanbe steding werden vier aannemersbedrij ven uit de gemeente A^emade uit genodigd. Volgens inschrijvingssom van hoog naar laag gerangschikt wa ren dat: H. J. Strijk te Rijp wetering 836.000; J. L. Zoet te Oude Wete ring 647.350; J. A. *fan der Geest te Oud Ade 663.520 en Gebr. Aker boom te Rijipwetering 632 400. De opdracht voor de bouw is nog niet verleend. Voorts werd door de Rijksgebou wendienst afd. Nreuwbouw te 's-Gra- venhage openbaar aanbesteed het bouwen van een groepspostbureau met twee dienstwoningen aan de Po pulierenstraat te R'veen. Het ontwerp hiervan 's van het architectenbureau Th. N. J. A. Geels te Leiden. Van de acht inschrijvers noemen wij de vijf laagsten: W. Hennipman te Leider dorp, 92.500; H. Strijk te Rijpwete- ring 84.500; G. L. Ter Braak te Am sterdam 83.940; Chr. Overdevest te Rjjsaterwoude 82.450 en L. M. Zand vliet te Wassenaar 74.400. Ook van dit werk is de bouwopdracht nog niet verleend. Gslaagd. Voor het examen Cos- tumière H.C.V. slaagde te 's-Graven- hage mej. Jet de Jong Cd. alhier. RIJP WETERING Handbal. Morgen spelen de se nioren een uitwedstrijd tegen SVL7 in Voorschoten aanvang 3 uur. 'er- trek kwart voor twee. Tevens is er maandagavond veldtraining om 7.30 uur. den (ƒ200). Hoofdstuk IV: doorlich ting tuberkulose 800), subsidie kruisverenigingen en kraamcentra 490) in verband met de groei der bevolking: schoolartsendienst (ƒ400), schooltandverzorging (ƒ400). vlees keuringsdienst (ƒ480), afschrijving zwembad (ƒ630). Hoofdstuk VI: sa larissen en toelagen (f 2070), onder houd kantoor gemeentewerken 900), onderhoud straten en wegen 7400), onderhoud en aanleg plant soenen 2400), gemeentereiniging (ƒ650), onderhoud bruggen (ƒ2250). Hoofdstuk VII: kosten vakonderwijs (/3690), exploitatie vergoedingen openbaar en bijzonder hoger onder wijs 7750), bijdragen aan andere gemeenten voor de verschillende soorten van lager onderwijs (ƒ6600) als voren voor het nijverheidsonder wijs (ƒ6750), subsidies aronjefeest, speeltuin e.d. 1000). Hoofdstuk IX: verpleging zieken en bejaarden (ƒ5700), verpleging krankzinnigen] (ƒ500), bijdrage steun in natura (ƒ700), hulp kleine zelfstandigen en gehandikapten (ƒ500). De voordeliger uitkomsten van en kele andere hoofdstukken of paragra fen worden hoofdzakelijk veroorzaakt door lagere kapitaalslasten als gevolg van de daling van het rente-omslag percentage en door verhoging van het basisbedrag van de algemene uit kering, verhoging van de uitkerings percentages voor de algemene en de belastinguitkering en door de stijging van het zieletal van 4500 tot 4800. In verband met de teleurstellende uitkomsten van de gewone dienst is bereids een aanvraag ingediend om het basisbedrag van de algemene uit kering uit het gemeentefonds weder om te willen verhogen. Aangezien de opstelling van de begroting zeer so- liede was, viel er voor de raad niet veel aan te tornen. En ofschoon men wel blijk gaf, het geheel goed te heb ben doorgewerkt, hadden de verschil lende opmerkingen niet zo heel veel om 't lijf. Met de rest van de lange agenda ging het ook nog vlot. Het voornaam ste geven we weer. Vooreerst werd de vergoeding art. 101 ten gunste van de bijzondere scholen aanmerkelijk verhoogd en ge bracht op f 40,voor het VGLO op 60,— per leerling. NnORDWIJK Schietver. „Blijf voor 't Land". Bij de laatste schietwedstrijd van „Blijf voor 't Land" werden met de buks* de wisselmedailles gewonnen door: W. Stafleu 47 p., le klasse; J. Vink 45 p., 2e klasse; N. W. Admiraal 44 p., 3e klasse. In de 2e klasse won J. Vink de me daille defintief met 46, 43, 45, 43, 45 punten, waarmee hij overgaat naar de le klasse. Met K.S.O. werden winnaar van de wisselmedaille: C. Tissing 58 punten, le klasse; J. Ammeraal 58 p., 2e kl. Avondvierdaagse. Ook in Noord- wijk is de avondvierdaagse van de Wandelkring Leiden en omstreken van K.N.B. v. L. O. in vol bedrijf. De beide eerste avonden versche nen bijna 150 deelnemers(sters) aan het startbureau in restaurant „De Beurs". Een hoopvol teken voor de wandelsport in Noordwijk was, dat vooral de junioren sterker vertegen woordigd waren. Naast de vele individuele wande len er drie groepen mee, te weten „Hyacintha", een leuke meisjes- groep onder de naam „De Zolenslij ters" en een deputatie van de „Prin ses Marijkeschool, alhier Op deze avonden lag het parcours in de rich ting Katwijk, gisteravond en heden avond gaan de wandelaars de omge- burgerzaal van het raadhuis de prij zen uitgereikt, die voor de mozaiek- wedstrijd waren uitgeloofd. Dokter K. A. van Praag, de voor zitter van de VW, heette op deze bijeenkomst naast de prijswinnaars mede welkom de heren Molenaar, Brand en Heshof, die bij de beoor deling van de mozaieken als jury optraden. Na een vrij roemrijk verleden op het gebied van het mozaiek-leggen zijn er de laatste jaren door allerlei omstandigheden weinig mozaieken gelegd en het stemt de VVV ver heugd, dat er dit jaar weer een be gin is gemaakt met de verfraaiing van het dorp in de bloementijd. Het gehalte van de versieringen was over het algemeen goed en be loofde in ieder geval voor de toe komst alle goeds. Namens de jury besprak de heer Molenaar de punten, die de jury als richtlijn had gebruikt bij haar be oordeling. Speciaal was gelet op kleur-compositre en op artistiek verantwoorde originaliteit. Er moet, aldus de heer Molenaar, wel een duidelijk onderscheid worden ge maakt tussen werkelijke mozaieken tuinversieringen. Bij deze beoor deling was de nadruk gelegd op de mozaiek-vorm. Aan het slot van de bijeenkomst volgde een gedachten- wisseling tussen de prijswinnaars en de heren van de jury, waarvan de resultaten zeker op de volgende mo- j zaieken-wedstryd zichtbaar zullen zijn. Dokter Van Praag sprak in zijn slotwoord de verwachting uit, dat het volgend voorjaar, naast de prijs winnaars van nu, ook vele anderen aan de mozaiek-wedstrijd zullen deelnemen. Dat zal niet alleen de kwantiteit maar zeker ook de kwa liteit van het getoonde ten goede komen. OEGSTGEEST Schoolbouw. Namens het genoot schap tot opvoeding, gevestigd te Roosendaal, heeft architect W. den Dubbelden uit Oegstgeest het bou wen van een v.g.l.o.-scnool nabij Huize Duinzicht opgedragen aan de eveneens te Oegstgeest woonachtige aannemer W. den Dubbelden voor een bedrag van 78.133. WASSENAAR ONDERWIJS -ALLERLEI IN DE RAAD Het bestuur van de stichting R.K. Montessorischool SL Anna heeft het gemeentebestuur medewerking verzocht voor de aanschaffing van letterdozen en letterbakken in drie klaslokalen. Omdat de lagere Pius X- school, waarop deze St. Anna-kleu- terschool aansluiting geeft van het z.g. lopend schrift op „gebonden koordschrift" is overgegaan, is het. noodzakelijk het lettermateriaal op de kleuterschool aan dit nieuwe sy-1 steem aan te passen. Vandaar deze aanvrage. B. en W. stellen de raad voor, de gevraagde medewerking te verlenen. Eveneens wordt de raad voorgesteld gelden beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van 20 stoeltjes en 20 tafeltjes voor dezelf de kleuterschool. Indertijd heeft de raad een verzoek om 40 stoeltjes in gewilligd, doch een aanvrage om 40 tafeltjes afgewezen. Het schoolbe stuur heeft toen, op advies van en kele instanties, het beschikbaar ge stelde geld besteed aan 20 tafeltjes en 20 stoeltjes. Deze aanvrage betreft dus de resterende 20 tafeltjes en 20 stoeltjes. Omdat de financiering van Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Zaterdag 6 Juny 1859. Te Vercelli is de hoofdkerk geheel door Italiaansche troepen bezet. Een tapijt van stroo dekt den vloer en de banier van Sa- voye wappert op het altaar. Een berigtgever zegt dat hij gezien heeft dat een soldaat op den predikstoel zich stond te schee- ren, terwijl een andere schoon linnengoed aantrok in een biechtstoel. Te Genua is men verwonderd over de godsdien stigheid der Franschen. Men had aldaar duivels verwacht en men heeft daarentegen heiligen ont moet. RECHTSZAKEN Praktizijnskc.ntoor van TH. J. VAN DER HEIJDEN Hoge Rijndijk 103a Leiden Telefoon 23405 (Advertentie) ving van Voorhout en Noordwijker- houd verkennen Een aardige atten tie was dat het Noordwijkse Tam boerkorps „Klein maar Dapper" de tippelaars uitgeleide deed en ook weer naar de finish bracht. Verzilvering vacanlieborfnen. Het vacantiqfonds van de landbouw maakt bekend, dat diegenen die va- cantiebonnen hebben ingeleverd de ze kunnen verzilveren op maandag juni a.s. bij de penningmeester, de heer J. M. de Ridder, Kerkhofpad 20, tussen 7 en 8 uur. NOORDWIJKEtHOUT PRIJSUITREIKING MOZAIEK- WEDSTRIJD. Vrijdagavond heeft burgemeester P.M. M. van der Weijden, tn zijn kapitaalsuitgaven door "de" gemeente J-enigszins is verbeterd, stellen B. en functie van ere-voorzitter van de VW tijdens een bijeenkomst in de Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Leiden voor Geboorteaankondigingen (Advertentie) W. de raad voor, dit verzoek in willigen. Het bestuur van de stichting Nijverheidsschool voor meisjes wil met ingang van 1 september het leerplan uitbreiden met een oplei ding voor inrichtingsassistente. B. en W. achten het opnemen van deze nieuwe opleiding in het leerprogram ma zeer gewenst en stellen de raad voor, de gevraagde medewerking te verlenen. Voorts staat op de agenda een Casino Alec Guiness krijgt een goede kans zijn gaven als voortreffe lijk acteur te demonstreren in een film, waarvan hij het draaiboek zelf bedacht heeft. Hij creëerde een zon derlinge schildet, die zo nu en dan „gegrepen" wordt door een muurvlak en dat wil invullen met de meest zonderlinge fantasiën. Het is een dwaze rolprent geworden, die veel stof tot lachen biedt met waarlijk grappige vondsten; maar daar staat tegenover, dat het verhaal wat ver brokkeld is geraakt en het lijkt als of de draaiboekschrijver nu en dan niet meer geweten heeft hóe hij met deze historie vérder aan moest. Maar de bekvechter ij en tussen de twee kunstenaars die in een duur hotel zich in hun kunst „uitleven" (zij on derhouden contact via een gat in de vloer) zijn zonder meer kostelijk. U moest er tóch maar naar toe gaan. KFC-keuring: alle leeftijden. Lido Een bijzonder interessant programma wacht de bezoekers deze week in het Lido-theater. In het voor-programma een natuurfilmpje zoals we nog weinig gezien hebben en waarin het leven der insecten op en onder water op wel zeer bijzon dere wijze wordt bestudeerd. In de hoofdfilm „Flitsende degens" brengt de Rank Filmdistrutie een kleurrijke episode uit de Engelse his torie na de burgeroorlog in 1651. Het land was verdeeld in royalisten die de jonge Charles Stuart op de troon wilden zien en de aanhangers van Olivier Cromwell, die de bij naam hadden van de Rondkoppen. Deze film, gebaseerd op het stuk van Arthur Watkyn, brengt de vlucht van Charles Stuart in beeld, waarbij hij wordt vergezeld door zijn trouwe vrienden Lord Hartcourt en Graaf v. Dawslih, die de bijnaam heeft van de Maanrakker Het is een interessante gescfiiedenis geworden, waarbij de list en onverschrokken moed van de Maanrakker het middelpunt vormt. Uit de neteligste posities weet hij zich te reddende vrijheid tege moet, anders zou de film trouwens niet tot haar recht komen. Een film overigens ook, die door de kleurrij ke costuums en het schilderachtige Engelse landschap bijzondere beko ring heeft. Trianon: Het is een grootse film, welke deze week onder de titel van „Big Country" in Trianon draait. Het i:> niet alleen haar lengte, die een avond vult, maar ook de wijze, waar op men dit Wild West-verhaal ver teld heeft. Het onderwerp wijkt nau welijks af van wat zovele andere Westerns ons voorschotelen, want het gaat over vijandschap tussen twee machtige families om het bezit van een riviertje. In het gebied van de Canyons is water een kostbaar iets, waarom in de tijd, toen recht en wet nog in eigen had genomen werden, met de wapens in de vuist werd ge vochten. In deze ruwe maatschappij, ver weg in het onmetelijke land, de „big country", komt een scheeps eigenaar uit Baltimore binnen vallen, die de dochter van één van de land en veemagnaten wil trouwen. Hij weet een beetje geholpen door de omstandigheden natuurlijk de eeuwige twist te beslechten, nadat de oude rivalen elkaar hebben doodge schoten. Het is dus een Wild-West- verhaal, maar één van de betere soort. De lengte van de film heeft de producers in staat gesteld, een be hoorlijk verhaal op te bouwen en dat uit te werken op een verantwoorde manier. De camera heeft voorts de sfeer van de pionierstijd en de over weldigende harde schoonheid van dit uitgestrekte land op waarlijk grootse wijze in beeld gebracht. Daarbij komt, dot.acteurs als Gregory Peck, Charles Bickford, Burt Ives en ac trices als Jean Simmons en Carroll Baker gelegenheid hebben gekregen cm van hun rollen „creaties" te ma ken, zodat in deze „Western" toch veel te bewonderen valt. Toegang 14 jaar. Rex. „De hofnar" is een film, welke menigeen graag weer eens te rug zal zien. Men weet, dat Danny Kaye daarin de dwaze rol van de nar aan het hof des konings vervult en dat doet op een manier, welke hem de naam van de koning der narren bezorgde. Deze vermakelijke film is toegankelijk voor alle leeftijden. Luxor heeft de film „De vrouw, die tweemaal leeft" voor een week ge prolongeerd. Toegang 18 jaar. Wilt U iets weten? Vraag: Adres Gezondheidsienst in Den Haag. Antwoord: Voor de rijksinspectie op de Volksgezondheid moet u we zen bij het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, Zeestraat 73 of bij de geneeskundig hoofdin specteur Parkweg 10-12-14. De ge meentelijke geneeskundige gezond heidsdienst is gevestigd Waldeck Pyrmonthkade 3 te Den Haag. Vraag: Route van Alphen aan den Rijn naar Geleen; hoeveel km.? Antwoord: Alphen a. d. Rijn, Woer den, Utrecht, Houteh, Geldermalsen, Den Bosch, Eindhoven, Weert, Maas- bracht, Echt, Sittard, Geleen; af stand. 185 km. Vraag: Inzake route Noordwij ker- houtRoosendaal en Roosendaal Sittard. Antwoord: De afstand Roosendaal verzoek van het bestuur der Montes sorischool Wassenaar om medewer king bij het treffen van een aantal voorzieningen. Gevraagd wordt om een doelmatige afrastering tussen het terrein van de school en de per celen aan de Ridderlaan, aanschaf fing van 35 tafeltjes en stoeltjes ter vervanging van meubilair, dat ge heel versleten is en niet meer gere pareerd kan worden en aanschaffing van boekjes voor verkeersonderwijs. Burgemeester en wethouders de len de raad mede, dat door inwilli ging van deze verzoeken de normale eisen, aan het lager onderwijs te stel len, niet worden overschreden en stellen de raad voor, de gevraagde medewerking te verlenen. Geslaagd. Voor het examen ter verkrijging van de staatsbevoegdheid voor heilgymnastiek en masager is geslaagd mej. R. Paulides te Wasse naar. WASSENAAR De autotocht voor ouden van da gen Op woensdag 8 juli a.s. zul len ongeveer 300 Wassenaarse ouden van dagen hun jaarlijkse uitgaans dag beleven, die hun namens de bur gerij wordt aangeboden door het Comité Autotocht Ouden van Da gen. Het comité heeft dezer dagen huis aan huis de traditionele giro- stortingsbiljetten laten verspreiden in de hoop, dat evenals in vorige ja ren weer voldoende geld bijeen zal komen om de plannen te verwezen lijken. Op een aantal automobilisten zal voorts een beroep gedaan wor den om zich met hun wagen op de 8e juli beschikbaar te stellen. De tocht gaat dit jaar naar Bergen in Noord-Holland, waar een koffietafel gébruikt zal worden. Het secreta riaat van het comité is: van Zuylen van Nijeveltstraat 92, tel. 3387. Subsidie sportcontact Aan de gemeenteraad is voorgesteld, de ver makelijkheidsbelasting die het Was senaars Sportcontact op Koninginne dag heeft moeten betalen voor de sportmiddag, tot een bedrag van 105,90 te compenseren door een subsidie tot een gelijk bedrag. Installatie nieuw raadslid In de gemeenteraadsvergadering van woensdagavond 10 juni zal de heer A. J. M. van der Klaauw worden geïnstalleerd als lid van de raad. De heer Van der Klaauw behoort tot de Katholieke Volkspartij en neemt de plaats in, die is opengevallen door het ontslag aan de heer A. J. van Bemmelen. Geboren: Michael A. zn van E. F. Zwartelé en E. T. van der Laar; Fleur E. M. dr van E. E. M. Kuij- pers en M. W. E. Wilde; Rudolf E. M. zn van A F. M. Smulders en M. M. de Meulemeester; Victorine H. P. dr van P. C. T. A. Bredero en P. A. Reekers; Gljsbertus H. zn van A. H. Knijnenburg en A. E. C. van Leeuwen; Jacqueline M. dr van M. Langbroek en S. J. Tanis; Elisabeth A. M. dr van J. A. Overdevest en M. Verwer. Ondertrouwd: L. W. M. Vogels en M. A. A. Oliehoek; W. P. Feringa en M. Stigter; J. P. Semp en T. J, van Hagen. Getrouwd: T. H. Oosterveer en M. P. T. van der Klugt; C. P. H. J. Backx en B. W. G. Spaarenburg; J. W. Ravestijn en A. G. Hendriks; E. van HaJl en M. L. Blom. Overleden: Bastlaan Noordervliet, 20 jr; Eduardus Th. van Heese 5 mnd; Johannes H. M. van der Meer; 10 jr; Willem Brinkman 59 jr; Ren- drika Geurens-Nieuwenhout 72 jr; Aalbert Remyn 12 jr; Jacoba S. Steinz 81 jr. Sittard is 140 km. Vergeten was de afstand NoordwijkerhoutRoosen daal. Deze is 115 km. Vraag: Over fietsreis naar Klim men. Antwoord: U kunt het best met de fiets naar Den Bosch gaan volgens onderstaande route: Noordwijk, Lei den, Alphen, Woerden, Utrecht, Hou ten, Geldermalsen, Den Bosch; af stand 120 km. Vandaar kunt u per trein naar Heerlen. Vanaf deze plaats ligt Klimmen 12 km. af. U kunt in Den Bosch uw fiets op de trein zet ten. In het hoog-seizoen is het even wel niet zeker, dat uw rijwiel met dezelfde trein meegaat. Informeert u daarom eerst even aan het station te Leiden, waar u toch langs komt.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2