KLIEKJES WECKEN De Leidse Courant kun je niet missen, geen dag! Aan alle tweelingen en kreeften matrassen v.g.g.v.! Moedig optreden van brandweerman EENVOUD EN LIJN ZATERDAG 6 JUNI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 13 Thuis of in den vreemde: Fijne smaak Enige tijd geleden ontvingen wij een briefje van een missionaris uit Afrika, broeder Pancratius de Zwart, Blantyre, Nyjassaland. Hij schrijft „Van mijn zus uit Sassenheim ont vang ik regelmatig „De Leidse Cou rant". Het is voor mij een genoegen, 's-avonds een half uurtje in die kran ten te lezen; vooral het plaatselijk nieuws interesseert mij. Als ik ze uit heb, krijgen de kran ten een andere bestemming; meestal moeten ze dienstdoen -als sigaretten papier. De negers komen mij dage lijks om kranten vragen. Ik denk, dat „De Leidse Courant" een fijne smaak heeft. Ook de kleine negers willen wel 'n krant hebben. Daar maken ze dan een mooie cipewa (hoed) van. Maar na een paar dagen heeft papa of ma ma wel de hoed in beslag genomen om er sigaretten van te draaien. Een van die dreumessen zag ik rondstappen met zo'n mooie hoed. Ik haalde vlug mijn fototoestel en toen ik het jochie weer vond, was hij juist aan het maïspoffen voor vader's 12- uurtje. Ik maakte er een plaatje van en zend er u hierbij een afdruk van, misschien is het iets om in de krant op te nemen?" Wij danken broeder Pancratius voor zijn attentie. Wij werken in de overtuiging, dat de Leidse Courant geen noodzaak, dan toch zeker een hoofdzaak is in het dagelijks leven. En wat die fijne smaak betreft, we zijn werkelijk gevleid, dat ons pogen wordt gewaardeerd, getuige de re acties uit Afrika. Als U geboren bent onder het teken van de tweeling of de kreeft, doch in ieder geval in de maand Juni en Als bovendien Uw eerste voornaam OLGA is, Tijd voor tintgevende haarwassing (zón der verven) met POLYCOLOR Kleurshampoo 't hoort bij uw make-up! Crime uit de tube, eenvoudiger kan het niet. Gewoon thuis zélf doen! Bij alle drogisten en parfumerie-zaken. Imp. LAHNEMANN Laren N.H. Postbus 18 (Advertentie) schrijf dan nog heden aan de N.V. LEIDSE MATRASSENFABRIEKEN Postbus 16 Leiden en U ontvangt een charmante verjaardagssurprise (Opgeven per briefkaart: naam, voor namen, geboortedatum, adres). 80 JAAR GELEDEN EERSTE LUCHTPOST PER BALLON Ter gelegenheid van het feit, dat tachtig jaar geleden in Baarle-Nas- sau een ballon daalde, die de eerste luchtpost in Nederland bracht, kwa men leden van de Nederlandse Bal lonclub onder leiding van voorzitter Boesman gisteren voor een korte her denkingsplechtigheid bijeen in de raadszaal van Baarle-Nassau. Zij waren vergezeld van een aantal Euro pese ballonvaarders en -vaarsters, en door luchtvaarthistoricus Charles Dollfus uit Parijs. De voorgenomen plechtigheid op de plaats van de lan ding kon wegens het vergevorderde uur echter niet doorgaan. Dank zij het snelle optreden van de Amsterdamse brandweer en met name de moedige daad van de hoofd brandwacht J. Schindeler is gister middag op de in de Amstel liggende zandzuiger „Overijssel" een welhaast zeker schijnende ramp voorkomen. Met gevaar voor eigen leven heeft genoemde hoofdbrandwacht een ace- tyleenfles, waarvan de slang reeds bij de meters brandde, in het water van de Amstel geworpen, waarmee het gevaar voor een ernstige ontplof fing aan boord van de zuiger en brandgevaar voor de 20 ton olie in de zuiger waren geweken. Ook een zuurstoffles werd in het water ge gooid. De schade op het dek van de zuiger bleef beperkt tot blakering van het hout. Hoe de brand aan de slang van de fles ontstaan is, was nog niet uitgemaakt. HOUTWORM en HUISBOKTORREN (Advertentie) van KIEKJES Alles moet op, voordat het nieuwe maal opgediend wordt. Daarom komt hier weer wat ons nog rest van de vorige week: 1) Voor paarden; pedicure aan huis, vrijdag, 29 mei; 2) Catharina Valente per vliegtuig naar de V. S., donderdag, 28 mei; 3) De wereld rouwt om Dulles, dinsdag, 26 mei; 4) Een luiaard werkt nu met plezier in de tuin, woensdag, 27 mei; 5) Nieu we regering voor het eerst bijeen, dinsdag, 26 mei; 6)Incidenten bij NederlandSchotland, donderdag, 28 mei; 7) Zilveren jubileum Leidsohe Rheumatologische Kliniek, maandag, 25 mei; 8) Afsluiting van het Veerse Gat vordert, vrijdag, 29 mei; 9) Prin ses Max-griet doopte „Mohammed Reza Sjah", zaterdag, 23 mei; 10) Scheveningen wordt goede maatjes met De Quay, woensdag, 27 mei. Het lot had weer het laatste woord: het bepaalde dat A. Wessendorp, Meerhof 9 te Leiden winnaar is ge worden van de uitgeloofde vijf gul den. Hij/zij zal ze spoedig ontvangen. DE SCHOTEL VAN DEZE WEEK Voor iedereen, die wekelijks met smaak de kliekjes naar binnen werkt, hebben we weer een potje gebrou wen, waarin men met een bootje 1) moet rondvaren om te zien of het wel overal gaar is. Er is een vissers boot voor nodig 9) om er de gehakt balletjes in uit te zetten. Het potje werd met liefde 4) bereid en onder het alziend oog II) van de t.v. Er zit macaroni in 8), zo dik als kabeltou wen en vanillestokjes 10) van enkele meters lengte. Er was ook heel wat 5) geitenvlees 2) voor nodig. Die com binatie gaat ons wel boven de pet 7) maar wat geeft het: een kinderhand is gauw gevuld 3). En wat meer zegt de kok kreeg een krans 6) voor zijn wrochtsel! WAT DOEN MOET. Kunt u deze fotofragmenten thuis brengen? Moeilijk is dat niet, want u kunt er de krant bij-nemen als u die ten minste bewaard heeft. De omschrij ving, van de foto waaruit u een kliek je meent te herkennen daarvoor leent zich een eventuele fotokop bij uitnemendheid moet u wel verge zeld doen gaan van een datum, waar op de betreffende foto in de krant heeft gestaan. Als u uw oplossing onder het motto „Fotokliekje" voor donderdag a.s. inzendt aan de redac tie yan De Leidse Courant, naakt u een goede kans, een prijs te winnen, Hoe kan rood worden voorkomen Vele huismoeders gaan dit jaar weer wecken. Ze vragen zich dan af, hoe- het mogelijk Is, da4 vorig maal de bloemkool rood werd, of de- pruimenglazen opensprongen. Hier volgt een verklaring, waarmede dit jaar bij de weck rekening kan wor den gehouden. Het rood worden van bloemkool vindt waarschijnlijk zijn oorzaak in een te grote hoeveelheid lucht bo ven d groe te. Om dit te voorko men moet u ervoor zorgen, dat u er water opgiet tot ongeveer »/s cm on der de rand. Een andere manier waardoor men rose kleur kan voorkomen, is de UIT DE KEUKEN GEKLAPT MENU VAN DE WEEK Nu de nieuw? haring weer overal te krijgen is, wordt 't toch tijd deze heerlijke en gezonde vis een fees telijke plaats te gevei op het week- menu, dus als voorgerecht bij het zondagsmaal! Ons land is beroemd om z'n Hollanse nieuwe. Het ha ringkaken werd zoals men in iedere geschiedenisboekje kan lezen in 1380 uitgevonden door Willem Beukels- zoon. Onze haringvissers schijnen deze kunst wel bijzonder goed mach tig te zijn. Het kaken geschiedt aan boord. De gezouten haring wordt vlak onder de kop ingesneden en de ingewanden verwijderd behalve een stukje maagaanhangsel waarin zich verteringssappen bevinden, die het visvlees in korte tijd min of meer „gaar" maken zodat de haring zonder dat ze verdere bewerkingen, als koken, stoven of bakken, moet ondergaan, zo geconsumeerd kan worden. ZONDAG: nieuwe haring op toast; blinde vinken, peultjes, nieuwe aardappelen; yoghurt met aard beien. MAANDAG: stoofschotel spitskool, tomaat en kaas; wortelteefjes. DINSDAG: roerei' komkommersla, aardappelen, peterseliesaus; cara- melvla. WOENSDAG: and'jviekropjes ge vuld met gehakt, aardappelen, croquetten; rabarber. DONDERDAG: champignonragoüt, rijst, kropsla, gxbakken banaan. VRIJDAG: visfilets met kaassaus, spinazie en aardappelen; karne- melkpudding. of gebakken lever met stukjes tomatt n gefruite uitjes met risotto erbij. ZATERDAG: boerenomelet; fruit. Recept: Stoofschotel spitskool, 'ornaat en kaas 2 kg aardappelen, 1 kg spitskool, Vi kg tomaten, eetlepel maizena. 80 gr. roomboter, 250 gr. belegen kaas, zout, peper. De aardappelen in stukjes snijden en met een bode ipje water gaar koken. De spitskool in snippers snijden en met boter in de koekepan 10 min. licht fruiten. De gewassen en ge sneden tomaten hieraan toevoegen en 5 min. mee laten sudderen. De kool en tomaten aan de aardappe len toevoegen, de in blokjes gesne den kaas erbij doen, het vocht bin den met de aangemengde ma'zena en de stoofschotel op smaak afma ken met zout en peper. Onmiddellijk opdienen, daar de kaas anders uit *aat smelten. bloemkool vóór het steriliseren te blancheren, d.w.z. dat blancheren wordt toegepast op spijzen, welke terwille van een sterke, scherpe smaak of om andere redenen vlug afgekookt moeten worden. U zet dan het gerecht op met een ruime hoeveelheid koud water, brengt dit aan de kook, giet het af en over spoelt hetgeen afgekookt werd met schoon, koud water. Daarna gaat u tot de bereiding over. Zout of citroenzuur. De volgende werkwijze kan ook worden aangeraden: a. de schoongemaakte en gewassen bloemkool 3 minuten in kokend water dompelen; b. ze daarna eruit halen en hele maal laten afkoelen en c. de bloemkool in een fles doen en water opgieten tot »/i cm onder de rand. Eventueel kunt u 19 gr. zout of 1 gram citroenzuur per liter in het water oplossen. Ook dit is dus nog een manier om verkleuren van bloemkool tegen te gaan. Hierna kan men de bloemkool op de gebruike lijke manier steriliseren. Aangera den wordt de flessen koel en don ker weg te zetten. Foto links: „Tllleul", een Japon van groene wollen mousseline, door werkt met plooien, van de Par(J«e ontwerper Maggy Rouff. Foto rechts: „Cavalaire", 'n drie delig strandensemble. Als stof werd linnen gebruikt. De kleuren blauw en wit. Ontwerp Charles Montaigne. Het sluiten van weckflessen. Sommige vrouwen willen hun flessen sluiten met brandspiritus of met speciaal voor dit doel in de han del gebrachte druppels. Zij dienen te weten, dat dit alleen het voordeel heeft, dat de flessen wel afgesloten worden, maar het grote nadeel is, dat de inhoud van de fles niet ste riel wordt gemaakt. Het gevolg is, dat er dan bederf kan optreden, waardoor de flessen opengaan en de mhoud schadelijk voor de gezondheid zal zijn. Een sterilisatletijd van 5 uur bij 100 gr C is nodig om een houd baar product te krijgen. Dit nu geeft in de houshouding moeilijkheden en heeft tevens tot gevolg dat de groen te zeer zacht wordt. Een andere verbetering van het steriliseren kunt u bereiken, wan neer u beschikt over een hogedruk pan of autoclaaf, waarin een sterili- satietijd van 20 30 minuten bij 120 gr. C goede resultaten geeft. U krijgt op deze wijze ook een steriel product, iet9 wat zeker niet bereikt kan worden, wanreer de flessen al leen maar gesloten worden met be hulp van brandspiritus of dgl. DE KEUZE van een bruidstoilet is voor het jonge bruidje dikwijls een zeer zware tgak. ZIJ willen een mooie bruids japon, maar daarnaast toch de eenvoud betrach ten. Op zich Is dat niet zo'n eenvoudige opgave, want maar al te dikwijls wordt het mooie onbe wust gezocht ln het pom peuze en het slot ls, dat het geheel toch niet be vredigt, wat natuurlijk heel naar ls, omdat zo'n bruidsjapon tenslotte een kledingstuk is, waar veelal heel wat geld aan besteed woTdt. Dit is het waard, omdat het de kleding is die de bruid op de mooiste dag van haar leven zal dragen. Volle bevrediging wordt echter slechts verkregen, wanneer de japon ook werkelijk aan alle eisen voldoet. Mooi behoeft echter niet altijd samen te gaan met pompeus. Dat toont ons de illustratie van een prachtige bruidsjapon, die in wezen zeer een voudig is, doch die baar fraaiheid ontleent aan de lijn. De japon is vervaar digd van witte tafzijde, tegengevoerd met tarla tan. Het model is echter zeer eenvoudig. Een recht halsje, korte mouw tjes aan een recht jakje, dat ruim valt over het lijfje waaraan de rok is bevestigd. Die cok maakt de gehele japon. Zij ls ruim en ln de taille gerimpeld aangezet. Zi) valt wijd uit tot van achteren op de grond. Van voren is er echter een speciale lijn ln gesneden. Met een fraaie ronding loopt de rok tot midden voor op, tot halverwege het scheenbeen. Deze coupe In de t*ok geeft een schoonheid en elegance die ieder bruidje aan haar japor. zou wensen. Zo tien we, dat eenvoud en lijn een model van hoge kwaliteit kunnen scheppen en dit is speciaal van waarde voor een bruidsjapon. (Nadruk verboden).

Leidse Courant | 1959 | | pagina 13