Eerstaankomende in SLS-rit 3#^ Ned. wielerbaankampioenschappen Idylle ZATERDAG 6 JUNI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 HET TOURNOOI TE ZüRICH Gisteren werd het internationale schaaktournool te Zürich voortgezet met het uitspelen van de afgebroken partijen uit de 12e en 12e ronde. Bobby Fischer won zijn hangparty tegen Keres uit de twaalfde ronde door een subliem eind spel en kwam daardoor op een totaal van 10 punten. Hy staat nu gelyk met Mikhail Tal, die eveneens tien punten heeft. De Rus verloor zoals verwacht zyn afgebroken party uit de dertien de ronde tegen Gligoric. Tal gaf zich reeds na vier zetten gewonnen. Gligoric is door deze overwinning op slechts een halve punt van de beide leiders geko men. De uitslagen luiden: Afgebroken par tyen: 12e ronde: FischerKeres 10, 13e ronde: NievergeltWalther 01, Larsen Bau 10. TalGligoric 01, Bhend Barcza 10. Met nog twee ronden te spelen luidt de stand: 1. Fischer (VS) en Tal (Rus- I land) beiden 10 pnt; 3. Gligoric (Zuid- Slavië) 9*/z pnt; 4. Keres (Rusland) 9 pnt; 5. Larsen (Denemarken) 8»/t pnt; 6. Barcza (Hongarye) en Unzicker (Duitsland) beiden 7»/* pnt; 8. Donner (Nederland) en Olafsson (IJsland) bei den 0Vs pnt; 10. Kupper (Zwitserland) en Bhend (Zwitserland) beiden 5>/ï pnt; Route finale geneutraliseerd Het venyn zat vreemd genoeg, in de staart Gewooniyk is die laatste etappe van een SchevcningenLuxemburg Scheveningen-rit weinig meer dan een formaliteit. Nu was dat geheel anders. Tot Rotterdam ging alles go'ed. Daar na heeft een felle brand aan de Stadion- weg ook zeer onprettige consequenties gehad voor de deelnemer aan deze 8e SLS-rit. Het verkeer was geruime tyd ontwricht, zodat de wagens slechts met zeer grote vertraging Rotterdam konden gasseren. Vele tientallen deelnemers eo t dat meer dan een half uur gekost. OngetwUfeld zou het organisatie-co mité de vele strafpunten die geheel bui ten de schuld van de „coureurs", in deze laatste k-lometers waren opgelopen, kwijtschelden. De ryders mochten dan in de formu lering van hun mening verschillen, vry- wel unaniem waren zij het erover eens, dat ook deze 8e SLS-rit bijzonder goed was georganiseerd. Slechts ten aanzien van de klassementsproef, die donderdag avond op het vliegveld by Beek (L.) moest worden afgelegd, week de me ning van de ryders nogal eens af van die van de organisatoren. „De rit was steljig moeilyker dan verleden jaar", ver telde Maus Gatson'des, „maar werkelUk zwaar hebben we het toch niet gehad, afgezien van die laatste kilometers na- tuuriyk'1. Toch is het niet zo, dat de deelnemers hun plaquettes dit jaar cadeau hebben gekregen. Gistermorgen vroeg al bedroeg het aantal uitvallers meer dan twintig, hoewel op dat moment de stryd elgen- ïyk nauwelijks begonnen was. Ook daar- De eerste ploeg, die gisteravond de retonrrlt 8cheveningenLuxemburg Schevenlngen had volbracht was nr 4 met de heren B. L. v. d. tVansem en K. d. Sigtenhorst met hun kleine NSU- Prins. Hier poseren *U by de finish- poort. 12. Duckstein (Oostenrijk) en Walther (Zwitserland) beiden 5 pnt; 14. Keiler (Zwitserland) 4 pnt; 15. Nievergelt (Zwitserland) en Glau (Zwitserland) beiden 2 pnt. PAARDESPORT PETITE ETOILE WON DE OAKS Petite Etoile, gereden door Lester Pi- gott heeft gisteren op de baan te Ep som de Oaks gewonnen. De merrie uit de stal van prins Aly Khan die hiermede drie van de vier klassiekers van 1959 won liep de anderhalve mijl in twee minuten 35,8 sec. De grote favoriet voor deze race van „Ladies Day", Cantelo 7 tegen 4 fa voriet werd tweede en leed daarmee haar eerste nederlaag in 7 races. De Rose of Medina een paard dat evenals Petite Etoile getraind wordt door Noel Murless, werd derde. De race op zich was niet erg span nend. Petite Etoile nestelde zich van meet af aan in de kopgroep en na Tat- tenham-corner ging de merrie gemak kelijk langs Tantelo, die tot dan de lei ding had gehad. Haar eigenaar Aly Khan verdiende met de overwinning meer dan 21.000 pond sterling (ruim 222.000 gulden). De notering voor Pe tite Etoile was 11/2. Ongebreideld enthousiasme „De Scheven ingenLuxemburg Scheveningen rit wordt geken merkt door een sfeer van sporti viteit en gezelligheid". Dat staat te lezen in het reglement van deze 8e S.L.S.-rit. Ad Moggre en de Skoda- équipe Englebert—Meyer de pechvogels-van-het-eerste-uur dus hebben gemerkt, dat dit geen loze bewering is. Toen Moggre, die voor de start door een motorisch defect aan *Un Dauphine Gordinl al uitviel, vroeg of hy later zou mogen starten om zodoende de ge legenheid te krygen een tydroven- de reparatie uit te laten voeren, werd dit verzoek, na ampele over wegingen weliswaar, ingewilligd. De Hagenaar liet snel een nieu we motor in zUn Gordini monte ren en begon als laatste rijder van de super-klasse aan de bijna 1200 km lange tocht. Englebert en Meyer vonden eenvoudiger op lossing. Zij haalden, nadat hun witte Skoda in de start-klasse mentsproef was omgeslagen, gauw een Austin Healy van stal en reden nogmaals ey nu goed rond de tonnetjes. Het is nu alleen nog maar de vraag, wat de overige deelnemers zullen zeggen, wanneer juist deze „pechvogels" in de pry zen sullen vallen na werden nog heel wat rijders voor on- overkomenlijke moeilijkheden gesteld. Hoeveel equipes zyn uitgevallen is mede gezien de belangrijke vertraging die de teams in Rotterdam opliepen zelfs niet by benadering vast te stellen, i Datzelfde geldt ook voor de klassering I Het was zelfs de vraag of de accurate re- i kenkamer van de RAC-West er in zou slagen een klassering bekend te maken voordat hedenmorgen op de Boulevard I de startvlag voor de eerste maal viel voor de laatste klassementsproef van de j SLS-rit Het organisatie-comité heeft gister avond laat besloten het laatste deel van de route te neutraliseren, zodat de moei- J lijkheden die de ryders in Rotterdam I hebben ondervonden niet van invloed zijn op de klassering. De laatste tijdcon-» trole die van Zevcnvergschephoek j werd tot finish-controle verklaard. I Ook de klassementsproef, die de rij- 1 ders donderdagavond op het vliegveld bij Beek (L.) moesten afleggen, en waar- tegen een aantal deelnemers bezwaren hadden ingebracht, is geannuleerd- VOETBAL FEYENOORD VERSLOEG ST. ETIENNE Feyenoord heeft gisteravond in een lichtwedstryd te St. Etienne met 51 Kwonnen van de ploeg van die r.aam. i ruststand was 1—1. moesten inpakken dan in het schema voorzien was. India had toen 116 runs gescoord voor het verlies van drie wickets in antwoord op het Engelse 'otaal van 422 runs. Nadat de vier laats.e Engelse batsmen 64 runs aan de score hadden toegevoegd, hadden de Indiërs niet minder dan 100 minuten nodig om slechts 34 runs te sco ren voordat zy con'rac.oi kwytraakten. Hy werd vervangen toen hy een bal van de Engelse nieuwe spii bowler Ton Greenhough naar deep square leg hoek te. Roy en Umrigar voegden in 61 minu ten nog 51 runs aan de score toe voor zy door de snelle Freddie Trueman bei den gebowld werden. WATERPOLO TIEN 8PELERS VOOR ASSEN Voor de waterpolo-interlandwedstry- den tegen Zuld-Slavië, welke op 13 en 14 juni in Assen worden gespeeld, heeft trainer Frans Kuyper de volgende tien spelers aangewezen: Kniest (Nept. Arn hem), de Mey (Y), Vriend (Y), Ran (ZIAN), Van der Zwan (DZV), Waale- wUn (HZPC), Van Spingelen (HZPC), Muller (Dolfyn), Van Dorp (AZPC) en de Boer (Robben). Kort voor de wed- stryden tal het zevental definitief wor den samengesteld. De komende wereldkampioenschap pen wielrennen in Amsterdam hebben by de amateurs hun stempel gedrukt op de inschrijving voor de nationale baankampioenschappen, die donderdag 11 juni a s. in het olympisch stadion zullen beginnen. Zowel bij de sprint als bij de achter volging zijn er veel meer gegadigden dan in de laatste jaren het geval was. i Voor de achtervolging hebben zich niet minder dan 71 liefhebbers gemeld, die i donderdagmorgen om de acht felbe- geerde kwartf.naleplaatsen zullen strij den. De grote favoriet op dit nummer is Jan Buis, die enkele weken geleden de befaamde Italiaan Simonigh in En geland klopte. Maar overigens moet men bij de amateurs met de kansbere kening uiterst voorzichtig zyn, waar van Piet van Heusden in 1952 wel het sprekendste voorbeeld was. De Am sterdammer mocht toen op het laatste moment invallen, omdat een der ge plaatsten niet was komen opdagen. En hij behaalde in dat jaar niet alleen de nationale, maar ook de wereldtitel Sindsdien is men dan ook afgestapt van het systeem van selectie, zodat een ieder nu de kans krijgt zijn capacitei ten te tonen. Bij de amateursprinters begint de school van Arie van Vliet woensdag j.l. kon hij na het lange voetbalseizoen pas weer de stadionbaan betrekken vruchten af te werpen. Liefst 48 gega- j digden hebben zich hier gemeld voor I de vacante titel van Joop Captein. On der hen zijn „oudgedienden" als Mees Gerritsen, Bakvis, Bazuin, de Graaf en Bontekoe, maar ook piepjonge vond sten van de Woerdenaar als bij voor beeld de Hagenaar Rinus Paul. Bij de profsprinters is de situatie minder rooskleurig Jan Derksen zal wel niet veel moeite hebben mpt Hijzelen- doorn, Koch, Braat, Molenyzer, Schot man, Mahn en Captein, van wie de laatste twee dit kampioenschap meer beschouwen als een goede oefening om hun eindsprint voor de komende grote wegwedstrijden te scherpen. Wout Wagtmans zal heel wat meer moeite hebben dan Jan Derksen om zijn titel by de stayers te prolongeren. Het driemanschap Koch, Wierstra en Vreeswijk is de laatste tijd bijzonder goed op dreef en belust om de Braban der de kampioenstrui te ontnemen. Sta kenburg. Braat en Bijster kunnen in dit gezelschap ten hoogste 'een figuranten rol spelen. CRITERIUM DU DAUPHINE LIBERé De uitslag van de vyfde etappe van het criterium van de Dauphine Liberé, van Chambéry naar Thonon-les-Bains (185 km),'luidt: 1. Mastrotto (Fr.), 4 uur 43 min. 10 sec. (gem. 39.200 km per uur)2. Grous- sard (Fr.) 4.44.59; 3. Saint (Fr.), z.t.; 4. Gil (Sp.) z.t.; 5. Le Dissez (Fr.) z.t.; 6. Kool (Ned.) z.t.; 7. Company (Sp.) z.t.; 8. Anglade (Fr.) z.t.; 9. Huot (Fr.) zt.; 10. Bertran (Sp.) 4.45.07; 11. Campillo (Sp.) 4.48.20; 12. Dotto (Fr.) z.t.; 13. Abate (Fr.) 4.48.43; 14. Almavica (It.) 4.50.42; 15. Van den Borgh ,Ned.) 4.50.49; 18 Rivière (Fr.) 4.50.06; 42. Stolker (Ned.) z.t; 45. Van Breenen (Ned.) z.t. 1 Het algemeen klassement na de vijfde etappe: 1. Anglade (Fr.) 25 uur 50 min 19 sec.; 2. Mastrotto (Fr.) 25.51.27; 3. Dotto (Fr.) 25.57.05; 4. Le Dissez (Fr.) 25.58.10; 5. Rohrbach (Fr.) 25.58.12; 6. Huot (Fr.) 25.58.29; 7. Lach (Fr.) 25.59.12; 8. Segu (Sp.) 25 59.18; 9.; Queheille (Fr.) 26.00.31: 10. Rivière (Fr.) 26.00.56; 33. Kool (Ned.) 26.32.17; 38. Stolker (Ned.) 26.38.25; 43. Van den Borgh (Ned.) 26.46.22; 59. Van Breenen (Ned.) 27.17.14; 64. Damen (Ned.) 27.33.33. RONDE VAN ITALIË De uitslag van de 20e etappe van de ronde van Italië, van Turijn naar St. Vincent over 100 km, luidt: 1. Sabbodini (i.) 2 uur 15 min.. 1 sec.; 2. Ronchini (It.) op 1.10; 3. Tosato (It.) op 1.18; 4. Darrigade (Fr.) 1.11; 5. Po- blet (Sp.) z.t.; 6. van Looy (Belg) z.t.; 7. Favero (It.) z.t.; 8. Battistini (It.) z.t.; 9. Van Geneugden (Belg.) z.t.; 10. Mas- signan (It.) z.t.; 11. Gaul (Lux.) z.t. Het algemeen klassement luidt; 1. An- quetil (Fr.) 85 uur 58 min. 14 sec.; 2. Gaul (Lux.), op 3 min. 36 sec; 3. Ronchi ni (It.) op 4.34; 4. van Lóoy (Belg.), op 5.35; 5. Poblet (Sp.), op 7.16; 6. E. Bono (It.), op 8.24; 7. Carles: (It,) op 10.29; 8. Massignan (It.), op 10.31; 9. Battistini (It.), op 10.40; 10. Couvreur (Belg.), op 12.16. Wist ze het niet? Een woedende dame stormde een fotografisch ate lier binnen. De eigenaar kwam vriendelyk glimlachend naar haar toe en vroeg wat hy voor haar kon doen. „Doen, doen?" schreeuwde de dame, „moet u eêns kijken wat u van die huwelijksfoto van ons ge maakt hebt. Mijn man lijkt wel een aap!" „Maar eh....", stotterde de foto graaf, „dat kan ik toch niet helpen, Dat had u al veel eerder kunnen mer ken!" Wie het eerst komt Advertentie Voor inlichtingen en gratis advies kunt U zich wenden tot de depot houder ter plaatse of tot het Hoofddepot: IEMCO N.V. AFD. ESSO BUTAAN EN PROPAAN-TECHNIEK NIEUWE RIJN 32 TELEF. 24244* LEIDEN (Advertentie) „Geen uitvluchtjes alsjeblieft". Noblesse oblige. Jong geluk. Jonge echtgenoot, die buiten adem het huis binnen stormt: „Wat is er aan de hand?! Ik kreeg je telefonische boodschap op kantoor en ik ben onmlddellyk hier heen gerend 1" Jonge vrouw: „Je bent te laat, mannie! Baby had haar teentjes in haar mond en zag er zo schattig uit!" Je moet alles eerst proberen. „Hij zingt alleen in het bad". AAN DE VECHT door Bart In 'I Hoot 43) „Meneer", meende juffrouw SpUl op dat ogenblik te moeten zeggen, doch Bert viel haar in de rede: „Dadelijk, juffrouw. Laat my u eerst vertellen, waarom ik hier in de Slaats zit van oom Brogus. Ik kom em gisteren tegen, in de Kalver- straat te Amsterdam en daar zegt hy: ha Bert, kerel, hoe maak je het? Hoe komt het, dat ik je niet meer op kantoor zie? Geen zin d'r meer in? Groot gelyk hoor. Weet je wat het is? Het is allemaal appelepap. Ik denk dat ik er ook de brui aan geef. Zeg, doe jy me een plezier en ga jy mor gen om tegen Spijltje te zeggen oh pardon, neem me niet kwaiyk, ik bedoel juffrouw Sijp...." „Meneer!!" Juffrouw Spyi stond met een ruk van haar stoel op en leek op dat ogenblik sprekend op een kostschool directrice uit een film. „U bent...." Voor dat juffrouw Spyl de gele genheid kreeg te vertellen, wat Bert was, rinkelde de telefoon. „Hallozei Bert „Interlocaal.zei de juffrouw van de telefoon. „Zoemzoemhallo „Met de directie van de Cultuur- maatschappyzei Bert plech tig- „Ben jy het, Bert?" „Jazei Bert aarzelend, „met wie „Hier met OUie. Zeg, ik moet je een. mop vertellen. Ik kom gister avond thuis en wie zit er in de ka mer? Je oom BrogusIk dacht waarachtig eerst dat het een geest was. Ja, ik was 'n beetje laat thuis gekomen uit „De Dorstige Visser". Leuke avond geweest, mekaar spook geschiedenissen zitten vertellen en zodoende. Enfin, eerst begreep ik er niks van en toen Eendekroos begon te vertellen, snapte ik er nog minder van. Hy moest oom Brogus bewaken en jij was naar de stad terug en als oom Brogus lastig werd moest hij hem aan een stoel vastbinden. Dat laatste vond ik wel grappig, maar ik snapte niet, wat die roversgeschiede nis te betekenen had. Desalniettemin was ik bereid om mee te doen en ik zei dus tegen Eendekroos, dat hij maar goed op oom Brogus moest pas sen. Sjonge-jonge, wat deed die ouwe baas zuur. Ik wilde hem een sigaar geven, maar hy vroeg me of ik nem wou vergiftigen". „Hoor eens, Ollie", viel Bert hem in de rede, „ik heb nu geen tyd om je precies te vertellen, wat er ge beurd was. Dat doe ik straks wel. Tegen de middag ben ik weer terug. Doe me een plezier en houd onder tussen ook een oogje op hem...." „Ik zou het met alle plezier wil len doen, ouwe reus, dat weet je wel, maar hy is er niet meer „Wat???" „Hy is 'm gesmeerd, vanmorgen vroeg. Ik heb Eendekroos al een ge duchte uitbrander gegeven. Ik heb tegen hem gezegd: als jy met meneer Bert afspreekt om dat spelletje te spelen, dan moet je het ook goed spelen, maar hy zei, dat hy d'r niks aan kon doen. Hij was even wegge gaan, om melk te halen en toen hij terugkwam, was oom Brogus 'm ge piept. Ik denk, ik zal je maar even opbellen. Ik heb eerst by de hospi ta geprobeerd, maar die zei, dat je naar kantoor was En zodoende...." Bert zat verslagen voor zich uit te kijken. „Wat moet ik nou doen?", vroeg Ollie. „Ik kan moeilyk een klopjacht organiseren om hem weer te pakken te krijgen. Enfin, zeg jy het maar" „Je hoeft niets te doen", zei Bert. „Ik kom zo gauw mogelijk naar je toe. Tot straks". Bert legde de hoorn op de haak en keek nadenkend voor zich uit. „Meneer", stoorde hem juffrouw Spijl in z'n gedachten. „Oehjuffrouw Spyi", zei Bert verstrooid. „Bent u er nog? Ikehheb u niets meer te vertellen. MUn oom zal zo straks wel hier komen". „Dat had u my wel dadelyk kun nen vertellen", zei juffrouw Spyl, die hem verontwaardigd de rug toe draaide en de kamer verliet. Toen Bert in Nergenshuizen a. d. Vecht terugkeerde, was Ollie aan het station en onderweg naar het stulp je van Eendekroos, vertelde Bert zo goed en zo kwaad als het ging, wat er in nauweiyks vier en twintig uur tijd allemaal gebeurd was, waarom hy oom Brogus vastgehouden had, enz. „Als ik dat geweten had", zei Ollie, „dan was ik persoonlyk voor hem gaan staan, met het dubbelloops jachtgeweer van Eendekroos. Die stomme Eendekroos „Och, wie weet loopt, het nog wel goed af...-.", zei Bert, doch hij ge loofde nauweiyks zelf wat hy zei. Hy had weer een somber voorgevoel endat voorgevoel werd bewaar heid door een briefje, dat in de loop van de middag door de tuinman van „Carpe Diem" werd gebracht en dat als volgt luidde: Bert, Het spyt me, dat ik je dit moet schryven, maar het lijkt mij het beste voor ons beiden, dat wy elkaar niet meer ontmoeten. Je zult wel ge- grypen waarom. TINY HOOFDSTUK XIV Llefde's list. Bert had het recht zich af te vra gen, waarom verhalen over vergel ding, die by 'iet verkeerde adres be landen, zo grappig aandoen, in plaats vandramatisch. HU had zichzelf wel eens geamuseerd over een ruzie op straat tussen een boze juffrouw en een niet minder boze meneer De juffrouw pakte een sinaasappel uit haar tas en gooide die naar de me neer. Doch in plaats van de boze me neer trof de sinaasappel een voor bijganger, die er niets mee te maken had. Oom Brogus was de schuld van alles en volgens de wetten der recht vaardigheid had hij er voor moeten boeten. Het was echter Bert, die leed onder een onrechtvaardige bejege ning. Wanneer ik mijn taak als kroniek- schrUver behoorlyk vervuld heb, moet het de lezer wel duidelyk zijn, hoe het met Bert's gevoelens ten op zichte van Tiny stond en moet het hem eveneens duidelyk zijn, dat Bert zich niet aan het verzoek van Tiny haar niet meer te ontmoeten, zou houden. Ollie huldigde een an dere opvatting „Kerel", had Ollie gezegd, „als dat juffertje je zo duidelyk te ken nen geeft, dat ze je niet hebben wil, laat haar dan lopen. Er zyn nog ge noeg andere meisjes in de wereld, maar voordat je je daaraan gaat wij den: eerst roeien!! Roeien, tot de stukken d'r af vliegen. Het is nog maar kort dag....!" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 10