l A y Telefoons in zijn erg de bollenstreek onduidelijk Wijlen voorzitter T. van Waveren als lid K. v. K. opgevolgd door zijn zoon „Pro Patria" loopt parade in Parijs RECHTSZAKEN C. P. Kouwenberg koninklijk onderscheiden Werkloosheid in Bollenstreek opnieuw minder Volwassen werknemers inmetaal' met minder dan 60 p. week naar huis Haal ze van de TV vandaan VRIJDAG 5 JUNI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Ir J. J. G. van Hoek, voorzitter C. F. Meerpoel: „triangel goed gestemd?" De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland heeft gister middag vergaderd in het gebouw aan j het bedrijfsleven te horen. Bij af wij - maatschappij hebben recht op een be hoorlijk levenspeil. Spr. wees echter op het feit, dat de SER desgevraagd aan de regering advies heeft gegeven, de bevoegd heid van de regering in te grijpen in de prijsvorming te verzwakken door de Stationsweg te Leiden en inplaats van de onlangs overleden voorzitter, de heer T. van Waveren gekozen ir. Jf. J. G. van Hoek uit Leiden, die vice- voorzitter van de Kamer was. In zijn plaats werd als vice-voor- zitter aangewezen, de heer G. J. den Heeten. Deze verkiezingen geschiedden in een vrije stemming, nadat het bestuur één candidaat voor deze vacature had aanbevolen. De vergadering volg de de adviezen van het bestuur. Door het overlijden van de heer Van Waveren, moest een nieuw lid worden gekozen, die voortkomt uit de sector „bollenkwekers". De heer R. B. van Waveren, zoon van wijlen de oud-voorzitter, die als directeur de plaats van zijn vader in het bedrijf heeft ingenomen, is door de vergadering met algemene stem men tot lid van de Kamer gekozen. Tot de verkiezing van ir. Van Hoek tot voorzitter werd de vergadering geleid door de heer C. F. Meer poel, vice-voorzitter, die in zijn inlei dend woord sprak over enige vraag stukken van deze tijd. Hij sprak over de Euromarkt als over „een kunstig beschilderd, maar veel verhullend gordijn".-Men krijgt weinig inzicht in het werk en de re sultaten van het werk, dat achter het gordijn wordt verricht. Hij sprak voorts over de triangen lonen-prijzen- huren, waarvan hij hoopte, dat zij goed-gestemd zou zijn. De vergadering betuigde hierop adhaesie op verzoek van de gemeen te Alphen aan het plan van deze ge meente om een ziekenhuis op te rich ten. Overdracht. De rekening en verantwoording over 1959 werd zonder veel commen taar gepasseerd, waarna installatie van de nieuwe voorzitter geschiedde door een symbolische overdracht van de voorzittershamer door de heer Meerpoel aan ir. Van Hoek. De heer Meerpoel sprak hierbij van de goede samenwerking die er steeds in het bestuur heeft bestaan en waarvan hij hoopte dat zij gepro longeerd zou worden. Hij verwelkom de tevens de nieuw-benoemde onder voorzitter de heer Den Heeten, die hij een vruchtbare werkperiode in het bestuur toewenste. Ir. Van Hoek sprak een enkel woord van dank tot de vergadering, wier vertrouwen hij waardig pro beert te zijn. Ook nu nog. Tenslotte hield de heer C. F. Meer poel een lezing over „Het ontwerp prijzenwet en daarmee samenhan gende problemen". Hij gaf een kort overzicht van de geschiedenis der prijzenwet. In 1938 heerste de wet van vraag en aanbod. In 1939 werd de prijsopdrijvings- en hamsterwet afgekondigd; niemand kan de rede lijkheid van deze wet ontkennen. On der de druk van de oorlogsomstan digheden werd de wet aangevuld met het prijsvormingsbesluit en het prijs- aanduidingsbesluit. Spr. veronderstelde, dat na twin tig jaar de bijzondere omstandighe den inmiddels wel voorbij geacht kunnen worden. Het indienen van een ontwerp prijzenwet thans, in nor male omstandigheden, heeft het ver trouwen, dat de toestand van vroe- ager zou terugkeer en in rook doen op gaan. De noodwet 1939 wordt nu omge zet in een blijvende conjunctuurwet. Spr. merkte op dat de functie van de ondernemer dienstbaar gemaakt wordt aan het algemeen belang. „Al gemeen belang" is echter een uiter mate rekbaar begrip, waar nagenoeg alles ondergebracht kan worden. Alle groeperingen in de moderne king van het advies van deze com missie uit het bedrijfsleven dient prijsvoorschrift door de Staten-Ge- neraal bekrachtigd te worden. Helaas heeft de thans afgetreden regering deze waarborg voor het be drijfsleven niet overgenomen. Spr. hoopt, dat de tegenwoordige regering alsnog deze SER-suggestie in over weging zou nemen. Namens de verenigde Kamers heeft de K. v. K. van Rotterdam hierover reeds een adres aan de Staten-Gene- raal gericht. De gezamenlijke studentenweer baarheden uit Amsterdam, Utrecht, Leiden en Delft zullen dinsdagoch tend a.s. in alle vroegte met bussen naar Pdrijs rijden om daar in het hoofdkwartier van de Shape ter ge legenheid van het tienjarig bestaan van de NATO een parade te hou den voor de opperbevelhebber, gene raal Norstad. De plechtigheid is vast gesteld op donderdag 11 juni a.s. om 11.30 uur 's ochtends. Commandant E. H. A. de Mol van Otterloo van deze uit circa 200 stu denten bestaande weerbare groep, die van het Rijk geweren en enkele sabels meekrijgt, zal de opperbevel hebber in het Engels toespreken en hem een oorkonde aanbieden waarop vermeld staat dat de MU studenten met de parade „hun enken lelijkheid betuigen aan 't Nato-opper- bevel voor het gevoerde beleid, waar door mede de Westeuropese landen gevrijwaard zijn gebleven van oor logshandelingen". Emigratiereis eindigde met ruzie Een wonderlijke emigratiereis naar Australië of Nieuw Zeeland in 1952, die in Monrovia eindigde met ruzie, heeft thans nog een nasleep gekregen voor de Haagse rechtbank, waar de officier van justitie wegens verduis tering een jaar en drie maanden ge vangenisstraf eiste tegen een paarden koopman uit Leiden. De 51-jarige verdachte was niet verschenen. Tenlaste was gelegd dat verdachte in augustus 1952 een Nederlands vaartuig, dat hij als schipper onder zich had. zich in Liberia (Monrovia) -uen wa«iu ,had toegeëigend, subsidiair dat hij de Nederlandse delen van de v?rko°Psom van vijfdui- Klacht bij PTT van de K.v.K. De telefoonkring 02500 is zeer slecht te verstaan. De telefoonbezit- ters in de bollenstreek waar de ver schillende netten met 25 beginnen hebben hierover een klacht ingediend bij de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland gevestigd te Leiden en deze heeft zich op haar beurt schriftelijk gericht tot de PTT, en zich tevens aangesloten bij de al gemene klacht van de telefoonabon- né's in het net 1700 ('s-Gravenhage Pastoor B. H. C. Hosman van de O. L. Vrouw van Vredeparochie te Amsterdam zal met ingang Van 1 sep tember met emeritaat gaan. Hij is in 1888 te Schiedam geboren, in 1912 priester gewijd, kapelaan geweest te Oud-Beijerland, Alkmaar, Beemster en Den Haag en pastoor te Oud Vos meer. Sinds 1936 leidde hij zijn tegen woordige parochie. Gistermiddag is de 6-jarige L. Roorda te Groningen door een truck overreden. Het jongetje was slecht horend; het was op slag dood. De jongen heeft waarschijnlijk de truck niet horen aankomen en stapte, toen deze ongeveer een meter van hem verwijderd was, plotseling de rijweg op. De chauffeur kon hem niet meer ontwijken, en de jongen werd door het voertuig gegrepen. Toen hij op zijn fiets uit een zijstraat de voorrangsweg naar Drachten opreed is gisteravond een 21-jarige jongeman te Harkema-Op- einde door een personenauto geschept en vijftien meter meegesleurd. De jongeman liep een schedelbasisfrac- tuur op en werd naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen vervoerd, waar hij in de loop van de avond overleed. KOELKASTEN reeds vanaf 198. A. de Wit's Handelshuis OUDE VEST lil TEL. 25328 (Advertentie) De heer C. P. Kouwenberg, fitter eerste klas bij de Stedelijke Lichtfa brieken te Leiden, is vandaag -— vlak voor zijn pensionering koninklijk onderscheiden. Op 25 april 1919 trad hij in dienst als „handlanger", waarna hij nog geen jaar later tot hulpfitter werd aangesteld. In 1923 volgde zijn benoeming tot fitter en de laatste tijd was hij als fitter eerste klas spe ciaal belast met de klachtendienst Door ziekte kon zijn huldiging op 25 april niet doorgaan. Wethouder S. M. Stolp, die vanochtend een en an der releveerde, speldde de heer Kou wenberg daarna de bronzen medaille behorend bij de orde van Oranje Nas sau op. Ook de directeur van de Lichtfabrieken, ir. Y. Ykema, was bij de uitreiking van de onderschei ding tegenwoordig. Foto N. v. d. Horst en wijde omgeving), die klaagden over de voortdurende overbezetting van de lijnen tengevolge waarvan de verbindingen eerst na lang wachten tot stand plegen te komen. Andere Kamers van Koophandel hebben zich bij deze klacht aangesloten. Aldus werd gistermiddag in de vergadering van de Kamer van Koophandel mee gedeeld. Hebt u al wat gevangen zend dollar, die aan zijn twee part ners toekwamen, zich had toege^ eigend. Het betrof hier een schip dat oor spronkelijk „Theodora" heette en dat later werd omgedoopt tot „Lord Wil liam". De slager had dit schip in 1952 gekocht, samen met een elektriciën- technicus, die nu te Liberia woont maar die met verlof in Nederland vertoeft, en met een kantoorbediende uit Amsterdam. Samen met hun fa milieleden, die dienst deden als be manningsleden, met nog enkele fa milies, zouden ze per boot emigreren. Ze wisten nog niet precies of het Nieuw Zeeland of Australië zou wor den. De kantoorbediende was de eerste die afstapte en wel in Dakar, waar hij doodziek achterbleef, nadat hij een en ander had gemachtigd zijn aandeel in ontvangst te nemen als het schip eventueel verkocht zou worden. Het schip voer verder, maar aan boord was er steeds onenigheid en die liep zo hoog dat men in Monrovia uit el kaar ging. Besloten werd het schip te verkopen. Inderdaad werd do boot voor vijf- De PTT heeft in antwoord hierop meegedeeld, dat de uitbreiding vanj de centrale in Den Haag veel later! .1 i j .j.,i.duizend dollar verkocht aan een Li- wLm h. .f rtTm™ nnl srnS beriaan. Over de koopsom ontstond wacht had en dat men ook ernstige irr «n moeilijkheden heeft met andere oen- ln ^na,aI een rechtsgeding en daar trales in het district, waar men z0 werden al a lerlei mensen gehoord, spoedig mogelijk tot uitbreiding P}»". tot mtslmtsel kwam men niet. hoopt over te gaan. Oók voor Leiden Nu Png de zaak verder voor de Haag- verwacht men verdere uitbreiding. De slechte verstaanbaarheid van de telefoons in het bollendistrict wordt hoofdzakelijk veroorzaakt door centrales. Men zal trachten in het contactsysteem pricipiële wijzigingen te brengen, maar dit zal veel tijd vra gen. Op korte termijn hoopt men de verstaanbaarheid te verbeteren door middel van draaggolf-apparaten. se rechtbank. De paarden koopman bleek na de verkoop spoorloos met het geld ver dwenen te zijn. De rechter vond het contactstoringen in de verouderde een moedig initiatief om met een no tedop te gaan emigreren. Hij sprak zijn bewondering uit voor de onder nemingsgeest van de betrokkenen, maar hij betreurde het dat deze reis zo voor de rechter moest eindigen. Uitspraak 18 juni. Spanningen door vroege bollenoogst De werkloosheid i- de bollenstreek is opnieuw sterk teruggelopen. Telde men eind april 513 werkzoekenden, toen men eind mei de balans opmaak te, bleken er slechts 246 in de kaart systemen te staan. Hieruit mag men afleiden, zo zei de directeur van het arbeidsbureau te Lisse, de heer G. F. B. Maas, dat de gevolgen van de re cessie zijn verdwenen. Hij achtte het overigens uitgesloten dat er de ko mende maanden enkele spanningen op de arbeidsmarkt zullen komen, speciaal in de bollenstreek. Het schijnt nl. vast te staan dat enkele fabrikanten van bollenrooima- chines niet alle bestelde exemplaren op tijd zullen kunnen afleveren. Daar komt nog bij, dat het een vroeg rooi- seizoen belooft te worden en dat men het juist in de aanloopperiode van rooien en rellen dus zonder de hulp van de scholieren zal moeten stellen. Wat het inschakelen van scholieren betreft: de Leidse vereniging van In dustriëlen heeft aan de ouders van 1800 leerlingen en aan de bedrijven die bij de Kamer van Koophandel staan ingeschreven een schrijven ioen uitgaan. Daarin wordt de ouders ge- alviseerd streng toe te zien waar hun dochters of hun zoons geld verdie nen en up welke wijze het wordt be steed. Men acht het goed dat de schoolgaande jeugd boven 16 jaar aan het werk gaat, mit- men zich wacht voor overwerk, nachtarbeid en een te lange periode. Dan kar ook de jeugd zelf ervaren hoeveel moeite het kan kosten zijn brood te verdienen. De gewestelijke arbeidsbureaus worden mgesohakeld bij het te werk stellen van scholieren. Dan kiest men ook de veiligste weg, omdat deze bu reaus uiteraard voortreffelijk geïnfor meerd zijn over de bedrijven en be paalde takken van bedrijf en bepaalde firma's kunnen overslaa\ Aan de an dere kant wilde de heer Maas er met de meeste klem op wijzen, dat de ouders de volle verantwoordelijkheid voor hun kinderen blijven dragen. Het arbeidsbureau heeft ook in dit opzicht een bemiddelende taak. De meeste werkzoekenden vindt men zowel in het rayon Lisse als dat van het rayon Katwijk in de sector der landarbeiders. In het rayon Lisse 41 en in het rayon Katwijk, dat behal ve Katwijk, ook Noordwijk, Valken burg en Rijnsburg omvat, 39. In het rayon Katwijk dat eind april nog 115 werkzoekende vissers had, heeft men dat aantal nu terug zien lopen tot 13. De hotels in de badplaatsen kunnen niet voldoende vrouwelijk personeel krijgen en trekken buitenlands per soneel aan. Voor ruim 100 meisjes uit Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland zijn werkvergunningen uitgereikt. De bollenpaksters kunnen nu uiteraard ook moeilijk aan de slag komen, nu de handel en de pakkerij even stil liggen. Er is een aanbod van 120 vrou wen, maar die komen over een maand natuurlijk vlot aan de slag. Niet minder dan 17000 werknemers boven de 23 jaar ontvingen in het eerste halfjaar 1958 minder dan 60.netto inkomen (excl. kinder bijslag) per week. Dat bedrag is niet zoveel hoger dan het totale bedrag dat volgens de normen voor onder steuning ingevolge de Armenwet in de gemeente Utrecht wordt uitge keerd aan een gezin bestaande uit man, vrouw e> twee kinderen. Deze mededeling deed de heer H. Peters in zijn openingsrede ter gele genheid van het tweejaarlijks con gres van de Chr. Metaalbedrijfsbond dat in Arnhem in Musis Sacium is begonnen. De heer Peters baseerde zijn mede delingen op gegevens welke de loon- deskundige van de CMB heeft ver zameld en waaruit is gebleken dat 10 pet. van het aantal volwassen werknemers in de metaalindustrie RIJWIELEN A. de Wit's Handelshuis OUDE VEST 111 TEL. 25328 Advertentie Horecaf: Aan de Pater Fortisschool te Maas tricht, eer» Katholieke levensschool voor werkende jongens, is bericht ontvangen, dat de directeur van deze school, aalmoezenier M. Lucker tij dens een vakantieverblijf te Biarritz is verdronken. Rector Lucken, geboren te Kerk- rade, was 35 jaar oud en sedert 1949 priester. Hij was eerst in de zielzorg werkzaam te Hoensbroek. In 1955 werd door zijn bisschop naar Maas tricht verplaatst, waar hij eveneens in de Kath. Jeugdbeweging kwam en directeur werd van de levensschool voor jongens. Bijzonderheden omtrent het onge luk, dat waarschijnlijk aan het strand is gebeurd, ontbreken. Het stoffelijk overschot zal naar Nederland wor den overgebracht Binnen de Horecaf leeft het plan, om in het najaar een reclame-cam pagne van 600.000 gulden te begin nen, waarvan het doel is, de mensen van hun televisie-toestellen weg te halen. In de afgelopen jaren is meer en meer duidelijk geworden* dat de televisie een nadelige invloed heeft op het uitgaansleven. De Horecaf wil nu, zo verneemt „De Volkskrant" vooral door de cam pagne te richten op de huisvrouwen („Eet er eens uit") in die ongunstige situatie verandering brengen. Onder, zoekingen hebben uitgewezen, dat de horeca-bedrijven in de nabuurlanden kampen met hetzelfde euvel als in Nederland. In de buurlanden gaat echter 80 percent van de inwoners uit, en is 20 percent huiselijk, terwijl in Nederland slechts 20 percent uit gaand is. Er is dus in Nederland, anders dan in het buitenland, nog een grote markt te bewerken, meent men in ho- reca-kringen. Er zijn in Nederland 35.000 horeca-bedrijven; het bedrag VEELBELOVENDE DUITSE KNAAP AANGEHOUDEN In de afgelopen nacht is in donker Amsterdam een 16-jarige Duitse knaap aangehouden en aanvankelijk ter beschikking van de vreemdelin gendienst later van de kinderpolitie gesteld. Hij was in het bezit van een pistool, een revolver, een partij pa tronen en een dolkmes. Hij zou ver scheidene vrouwen met deze wapens hebben bedreigd. Onder valse naam had hij zich laten inschrijven in het hotel waar hij vertoefde. Nagegaan wordt wie de jongen wer kelijk is, waar hij vandaan komt, of hij hier iets strafbaars heeft gepleegd, etc. van 600.000 gulden zou bijeen moeten komen door bijdragen per bedrijf van 15 tot 20 gulden. Een ander idee, dat in horeca-krin- gen leeft, is een verkorting van de schoolvakanties met vier en een halve dag. Het idee zal aan min. Cals worden voorgelegd. De horeca-bedrijven ho pen met deze gewijzigde vakantie-re geling te bereiken, dat er in de voor zomer, wanneer 't weer het mooist is, meer toeristiek verkeer komt. Wan neer de kinderen vrij zijn, zullen de vaders gemakkelijker een vrije zater dag nemen voor zover zij die nog niet hebben, redeneert men. minder dan ƒ71.bruto wekelijks mee naar huis brengt. De heer Peters constateerde dat, nu de bestedingsbeperking tct het verleden behoort, deze minimum lijders er allereerst en allermeest recht op hebben dat in hun inkomen verbetering komt. Het moet voor de werkgevers in de metaalindustrie een erezaak zijn hierin grondige ver betering te brengen. MOORDAANSLAG OP ECHTGENOTE De rechtbank in Zutphen heeft vanmorgen de Winterswijkse procu ratiehouder K. veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek. De eis luidde vijf jaar met af trek. K. wordt beschuldigd van poging tot moord op zijn echtgenote. Hij zou een verhouding hebben gehad met een 22-jarige kantoorbediende en het plan hebben gekoesterd zijn vrouw om het leven te brengen. Tot dat doel opende hij, volgens de tenlasteleg ging, de kraan van de gaskachel. Toen zijn vrouw, die de gaslucht bespeur de, naar de kachel toeging en zich daar overheen boog, sloeg K. toe met een hamer. De vrouw verloor echter niet het bewustzijn, waarop hij haar poogde te wurgen. Zij wist evenwel naar de deur te vluchten. De procu ratiehouder is inmiddels weer met zijn vrouw verzoend. De 22-jarige mejuffrouw B. werd wegens mede plichtigheid gevonnist met een jaar met aftrek. Zij zou aan K'. giftige ta bletten hebben gegeven; maar deze heeft hiervan geen gebruik gemaakt. ERNSTIGE VAL MET GOEDE A* OOP Op een in de westhaven te A'dam liggend Duits sleepschip is gis'eren de 2-jarige Thomas Burghardt, die vastgebonden zat in een op een luik staande tafelstoel met stoel en al in een 3V2 meter diep r. :m gevallen. Het jongetje werd naar het Weesperplein- ziekenhuis overgebrach* waar bleek dat het gelukkig slecht een polsfrac tuur had opgelopen. DE ZOMERTEMPERATUUR 19- a-. —1947— j- |,.mldd«ld«| 16- !- rV K- I GEMIDDELDE TEMPERATUUR VOOR DE MAANDEN JUNI-JULI.AUG. 1 I I I 1 l 1 l l 1 l 1 I 1 l |HllflJr-fv 19291930 1935 1910 19L5 1950 1955 1959 De buitengewone zomer van 1947 (de warmste sinds het begin van de waarnemingen in 1706) bet kende een keerpunt in onze gemiddelde zomer- temperatuur. Na 1947 immers was 1950 nog boven het gemiddelde, 1955 en 1957 kwamen net aan het gemiddelde toe maar ver der waren de zomers na 1957 onder de gemiddelde temperatuur, waarbij 1954 en vooral 195. nog eens voor extra dieptepunten zorgden. Aan b-t begin van de zomerperiode 1959 kunnen wij dus net reden vast stellen dat het nu toch werkelijk tijd wordt dat de zomer temperatuur iets beter wordt.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 9