6?° Kantoorbediende schoot tegenstander, na een woordenwisseling, door de arm Actie feestgeschenk' voor Haarlems bisschop Beterschap Veroordeeld zonder dagvaarding Willem de Zwijger naar Curasao KORTE golf VRIJDAG 5 JUNI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Mgr J. P. Huibers 60 jaar priester Mgr. J. van Dodewaard heeft een brief geschreven aan de gelovigen van het Bisdom Haarlem. In de brief, welke wij maandag jongstleden in de Leidse Courant hebben opgenomen, heeft de bisschop-coadjutor zijn dio- cesanen opgeroepen, aan Z.H.Exc. Mgr. J. P. Huibers, de bejaarde Haar lemse bisschop, een huldeblijk te ge ven bij gelegenheid van diens 60-jarig priesterjubileum op 15 augustus a.s. Het is de bedoeling, een bedrag bij een te brengen, door de bisschop te besteden aan zijn seminaries. We hebben gemeend, dat het billijk is, dat een echo van deze brief op deze manier ook in een deel van het bisdom Rotterdam zal naklinken. Het is een netelige aangelegenheid, voor deze „Haarlemse" actie belangstelling te wekken bij de gelovigen in het bisdom Rotterdam, omdat die reeds zware lasten moeten opbrengen voor de bouw van het nieuwe klein-semi- narie „Klein Leeuwenhorst" te Noordwijkerhout. Niettemin zijn er redenen om aan deze Jubileum-actie enige aandacht te wijden. Er is op de eerste plaats het argument van de oude banden, die er bestaan met het „moeder-bis dom". Op grond van die relatie, dunkt ons, is er reden om onze dankbaar heid tot uitdrukking te brengen voor de zorgen, waarmee mgr. Huibers de zielzorg in zijn diocees heeft omringd. Successen en zorgen. In de 24 jaren van zijn bisschops ambt heeft de jubilerende bisschop 45 kerken, 18 altaren en 6 kapellen ge consacreerd. Ook consacreerde hij 12 bisschoppen, diende hij aan 450.000 gelovigen het H. Vormsel toe en wijd de hij bijna 600 levieten tot priester. Dit zijn cijfers van zijn zegenrijke successen. Niemand zal evenwel in staat zijn, de teleurstellingen ëh tegenslagen te schatten, die in de afgelopen jaren op de schouders van de hoogbejaarde bisschop rustten. Daar was de zorg om de sterke groei van het aantal gelovigen en daartegenover de onevenredige toe name van het aantal non-paschanten. Op 31 december 1935, de dag waarop mgr. Huibers zijn intrek nam in het bisschoppelijk paleis te Haarlem, wa ren er in Noordholland ongeveer 300.000 paschanten, 90.000 non-pa schanten en voorts 60.000 kinderen beneden 7 jaar. Op 31 december 1958 bedroegen deze cijfers: 440.000 paschanten, wa ren er 120.000 non-paschanten en 100.000 kinderen beneden 7 jaar. Om hem te helpen, de zorg voor de hem toevertrouwde zielen te dra gen, heeft de bisschop goede en hei lige priesters nodig. Daarom is bij de plannen van het bijeenbrengen van een feestgave gedacht aan een financiële bijdrage, te besteden in hoofdzaak aan het groot-seminarie te Warmond, waar de toekomstige priesters hun uiteindelijke vorming krijgen. Men heeft hierbij met name gedacht aan onmisbare voorzieningen ten behoeve van de kostbare biblio theek en het aanpassen van sanitair en meubilering. De studenten van het Theologicum b.v. hebben niet de beschikking over stromend water om zich te wassen. Verlichting voor mgr. Jansen. Het seminarie in Warmond, een Haarlemse enclave in het bisdom Rotterdam, zal ook de eerste jaren nog het opleidingscentrum blijven van priesters voor het bisdom Rot terdam. Door het schenken van een feest gave aan mgr. Huibers zal men dus ook de „seminarie-zorgen" verlichten van Rotterdams bisschop, mgr. M. A. Jansen. Men kan zijn bijdrage leveren aan de jubfieum actie voor Haarlems bis schop, door een bedrag te storten op het gironummer 656.700 t.n.v. mgr. J. P. Huibers. Het is dienstig, daarbij te vermelden het motto „Feestge schenk". AUDIëNTIE BISDOM ROTTERDAM Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, zal woensdag 10 juni a.s., geen audiëntie verlenen. De inhoud van een buisje medicij nen, dat Oeds Postma (14) uit Drach ten uit het water viste, bleek meer krachtig, dan genezend te werken. De jongen, onkundig van de samen stelling van de tabletjes, ontdekte, dat ze, fijngewreven en vermengd met bruine suiker, zulke prachtige 'blauwe steekvlammen gaven. Na zijn ontdekking wilde hij méér tabletjes verpulveren. Hij deed ze daartoe in een vinger- hoed en stampte erop met de achter kant van een tang. Plotseling ont plofte het poeder met een daverende slag. Oeds en zijn vriend werden te gen de grond geslagen. De vinger hoed, die uiteensloeg, veroorzaakte ernstig verwondingen aan Oeds' lin kerhand. MACABERE RECLAME Prachtige blousons voor sport en weekend. Kreukherstellend, kleur echt en krimpvrij (SAN FOR). jal sportief model met elastisch -eid tricot opzij in de. taille. Normale prijs 16.50. Maar nu betaalt U voor deze le kwaliteit prachtige B10US0NS in 7 ver-I schillende dessins een prijs, die U versteld doet staan. Telefonische of schriftelijke orders kunnen niet worden uitgevoerd. LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent hk.Goudsesingel Katendi. Lagedijk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 35 ECHTE" KLAPPERPISTOLEN In drie plaatsen in ons land is pro ces-verbaal opgemaakt tegen hande laars in klapperpistolen. Deze klap- perpistolen zijn uiterlijk zo weinig te onderscheiden van echte vuurwapens, dat de rechter zal moeten beslissen of deze onschuldige speelgoeddinge tjes onder de vuurwapenwet vallen. De gelijkenis met echte pistolen is zo sterk, dat ongunstige individuen ze gemakkelijk zouden kunnen gaan gebruiken om andere mensen te be dreigen. In Almelo gold het proces-verbaal de importeur van het speelgoed, in Den Bosch en Leeuwarden waren het winkeliers. „Slaande tandarts'' In de afgelopen jaren zijn er ver schillende kortaangebonden tandart sen gesignaleerd, die wederspannige patiënten met een paar slagen in het1 gezicht meenden te moeten temmen, j Een van hen, de 45-jarige P. C. M. B.1 uit Barneveld, vormt toch wel een bijzonder geval. Op beschuldiging van mishandeling van een negenjarig meisje in zijn spreekkamer was de tandarts door de rechtbank te Utrecht veroordeeld tot een boete van vijftig gulden. De tand arts had tegen de dagvaarding een bezwaarschrift ingediend. De wet be paalt, dat met het indienen van een bezwaar, de dagvaarding van rechts wege vervalt. Het bezwaarschrift was bij een ver huizing van de bureaus van de Utrechtse griffie zoek geraakt. Daar door vond de zaak op grond van de aangevochten dagvaarding gewoon doorgang, omdat de politierechter niets afwist van een bezwaarschrift. In hoger beroep had de procureur- generaal veertien dagen geleden op genoemde formele grond vernietiging van het vonnis en niet-ontvankelijk- verklaring geëist van de Officier van Justitie te Utrecht. Bij die gelegen heid noemde hij deze zaak .uniek in de Nederlandse rechtspraak, omdat hier iemand is veroordeeld op grond van een dagvaarding, die niet be stond". Gisteren heeft nu het Amsterdam- Nog één solo ten afscheid Albert Bentinaga (18 jaar) heeft de grote zeepkist rennen van Rome gewonnen met een voertuig, waarvan de carrosserie uit een doodkist bestond. Op de kist stond het telefoonnummer van een van Rome's grootste be grafenisondernemingen. Deze reclame werd niet door iedereen gewaardeerd. Vier jaar wegens poging doodslag geëist tot De bekende Duitse orkestleider Max Gregor is naar de Sowjet-Unie ver trokken om met zijn orkest een grote tournee te maken. Voor de eerste tien dagen is de Tsjaikowsky-hal in Moskou voor hem gereserveerd. Gregor's zoon Max eiste van zijn vader, dat hij, alvorens het huis in München te verlaten, nog even een solo voor hem alleen zou spelen. „U ten' een gevaarlijk mannetje Vier jaar met aftrek van voorarrest en terbeschikkingstelling heeft de 27- jarige Amsterdamse kantoorbediende U. K. J. A. donderdag voor de recht bank te. Amsterdam tegen zich ho ren eisen wegens poging tot doodslag op een hem geheel onbekende man in de vroege ochtend van 23 februari j.l. in de Reguliersdwarsstraat in de binnenstad. De verklaringen van de verdachte en het slachtoffer over het gebeurde verschilden zeer sterk. Vast staat, dat er tussen beide mannen een kleine ruzie was ontstaan in een automatiek in de Leidsestraat. Daarna fietste de kantoorbediende de ander achterna en hield hem aan in de Reguliers- dwarsstraat. „Ik wilde vragen hoe hij over het gebeurde in de automatiek dacht", zo vertelde verdachte. De ander zou toen gezegd hebben: „Wil je vechten?", waarop ver dachte antwoordde: „Dat zou ik maar niet doen, ik heb een pistool bij me". De ander zou er op hebben aangedrongen het pistool te zien. De kantoorbediende haalde daar op het wapen te voorschijn, dat onverwachts afging en de jonge man in de arm trof. „Je geld of je leven". Het als getuige gehoorde slachtof fer verklaarde, dat A. hem had be dreigd met een „Je geld of je leven". Hij keek daarbij onverwachts in de loop. Bij het opheffen van zijn arm ter verdediging ging het wapen af. De kogel ging vlak voor zijn borst langs en verdween in de rechter arm. U beseft wel, dat u een zeer ge- Veminderd toerekenbaar. Uit de rapporten bleek, dat d« verdachte een zeer moeilijke jeugd heeft gehad en dat hij verminderd toerekenbaar moet worden geacht. Hiermee hield de officier rekening met het bepalen van de strafmaat. Hij was van mening, dat verdacht® de bedoeling heeft gehad de ander te treffen. „Hij heeft een aanslag ge pleegd op het leven van het slacht offer. Hem moet eens en voor altijd dit gevaarlijke handelen worden af geleerd", zo zei de officier. De raadsvrouwe mevr. mr. T. W. KemanTimmer achtte de opzet tot doden niet bewezen en drong aan op een kortere vrijheidsstraf, omdat met goede wil de man zonder twijfel nog vaarlijk mannetje bent? U loopt terecht kan komen, met een pistool in de zak en u ge- De rechtbank bepaalde de uitspraak bruikt dit gevaarlijke wapen bij de op dinsdag 9 juni a.s. eerste de beste gelegenheid", merkte de officier op. _,Je weet nooit wat je 's nachts in Amsterdam kan overkomen Ik woon er al acht jaar, dus ik kan dat we- Een felle brand heeft vanmorgen gewoed in de garage van de Gebr. Van Wieren aan de Industrieweg te Em- meloord. De brand, die vermoedelijk ontstaan is in een magazijntje in d® ten. Daarom heb ik voor alle veilig-1 garage, verwoestte drie vrachtwagens, heid een pistool in de zak. Ik heb Aan de garage zelf werd aanzienlijke nooit gedacht, dat ik met het wapen zou dreigen als ik wat gedronken had. Het was geen opzet. Het afgaan van het wapen was meer een spier beweging", aldus het verweer van de verdachte. schade aangericht. De brandweer kon het vuur snel bedwingen, zodat zes andere vrachtwagens gered konden worden. De schade bedraagt ongeveer 50.000 gulden. De eigenaar is verzekerd.. Maurice en Sophia filmen samen In Willemstad op Curagao zal, dank zij particulier initiatief, een standbeeld van Willem de Zwijger se gerechtshof de zaak terug verwe- j worden opgericht. Het beeld is in zen naar de rechtbank te Utrecht, die opdracht van Sociedad Bolivariana op het proces opnieuw in behandeling Curasao door de Amsterdamse beeld- moet nemen. houwer G. Bolhuis vervaardigd en door de heer A. N. Binder te Haar lem in brons gegoten. Voor het ver voer van het standbeeld naar Cura gao is door de initiatiefnemers de medewerking ingeroepen van Shell Tankers N. V. te Rotterdam, die zich in dit bijzondere geval daartoe gaarne bereid heeft verklaard. Het wachten is nu nog slechts op een geschikte gelegenheid voor de verscheping. Tegelijk met het standbeeld, dal 2.50 meter hoog is, zal het ongeveer anderhalve meter hoge natuurstenen voetstuk worden vervoerd. Het totale gewicht bedraagt ruim drie ton. Fokker directie mag niet uit Brazilië De Braziliaanse politie heeft een van de stafleden van het assemblage- bedrijf van Fokker in Galeao, de Ne derlander Anton Rooth, woensdag avond verhinderd naar Nederland te vertrekken. Dat gebeurde krachtens een ge rechtelijk bevel, dat alle twaalf leden van de staf van het Fokkerbedrijf in Brazilië moeten blijven. Enkelen van hen worden beschul digd van smokkelhandel en andere overtredingen. Het assemblagebedrijf is, zoals be kend, gesloten en de directie heeft een faillissement aangevraagd. De heer Rooth had een plaats ge reserveerd in een vliegtuig van de K.L.M, De politie deelde hem echter mee, dat hij in het land moest blij ven. Volgens een woordvoerder van de Nederlandse ambassade in Rio de Janeiro is hij niet in hechtenis geno men. Wegens een inbraak in 'n benzine station in Roosendaal, het op de uit kijk staan bij het stelen van een auto in Breda en het gebruiken van deze auto in Voorburg, moest gisteren voor de rechtbank te Breda terecht staan de Belg J. V. De officier van justitie eiste twaalf maanden gevan genisstraf met aftrek. Uitspraak over veertien dagen. De 23-jarige Wolf uit Vaassen, werkzaam aan de opbouw van de Deventer kennis, was donderdag middag met een collega aan 't baden in de IJssel, tussen twee kribben. W., die de zwemkunst niet machtig was, is de dupe geworden van de verraderlijke stromingen bij die kribben. Hij is verdronken. Na uren lang dreggen heeft de politie het lijk nog niet gevonden. De Sjah van Perzië is donder dag van zijn Europese reis van een maand, waarbij hij o.a. Nederland be zocht, in Teheran teruggekeerd. Aan de arm van Maurice Chevalier verliet Sophia Loren op de Weense luchthaven het vliegtuig. Sophia droeg een gele hoed, model Alpine", en had meteen de harten van de oostenrijkers veroverd. Toen Maurice Che valier nog een kusje weggaf, was het feest compleet. Carlo Ponti, de echt genoot van Sophia (achtergrond rechts) vond het allemaal machtig interessant. Maurice en Sophia zijn in Wenen voor de opnamen van hun nieuwe film „Olympia".

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3