£<2idbe(B<Hi/ta/rtf Adenauer wil geen president meer worden Zijn kandidatuur voor 1 juli a.s. ingetrokken Schilderachtig ijsje op Marken Onenigheid over opvolging als kanselier Etzel maakt thans een kans President of kanselier? geroutineerde STENO-TYPISTE Berlijnse kwestie in kritiek stadium? Verzet in Tibet gesmoord Oostenrijk eert Joseph Haydn Ongeregeldheden in Ecuador Minder vast VRIJDAG 5 JUNI 1959 50ste JAARGANG No. 14728 tt M a KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs £0.59 p.w., £2.55 p.maand, £7.50 p. kwartaal. Franco p.p. £8.—. Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50. plannen zou nodig zijn in verband met de Geneefse conferentie, waar het Westen op het ogenblik het standpunt verdedigt, dat West-Berlijn een afzonderlijk geheel is, los van de Bondsrepubliek, en met een spe ciale status. Verkiezing van de Bonds president in West-Berlijn zou dit be toog kunnen ondermijnen, zo ver luidt in Genève. Bondskanselier Adenauer heeft besloten af te zien van de kandidatuur voor het presidentschap. D.P.A. voegt hier aan toe, dat het „niet uitgeslo ten" is, dat de minister van financiën, Frans Etzel, ingeval van een nieuwe kandidatuur als kandidaat van de Christen-democraten wordt aangewezen. Op 1 juli zal een opvolger van president Theodor Heuss worden gekozen. Adenauer, die thans 83 jaar is, had begin april zijn voornemen om zich kandidaat te stellen kenbaar gemaakt, maar is sindsdien met de meerder heid van de Christen-democratische parlementsfractie in conflict gekomen over de keuze van zijh opvolger als Bondskanslier. Hij had Etzel deze functie toegedacht maar de meerderheid der fractie wenste de minister van economische zaken, Erhard, als opvolger. De parlementsfractie van de Christen-democratische partij zou vandaag bijeenkomen om de nieuwe situatie in Adenauers aanwezigheid onder ogen te zien, aldus D.P.A. NIET IN BERLIJN? De mogelijkheid bestaat, dat de verkiezing van 'n nieuwe Westduitse president op 1 juli a.s. niet, zoals men tot op heden aannam, in West- Berlijn zal plaatsvinden. Wijziging van de aanvankelijke De bekende Amerikaanse film regisseur Charles Vidor is donderdag nacht onverwacht te Wenen overle den. Vidor maakte in Oostenrijk op namen voor een film over het leven van de componist Franz Liszt, „De heilige vlam". Hij was zestig jaar. NIET DEZELFDE POLITIEK Algemeen wordt aangenomen, dat Adenauer tegen Erhards opvolging in de functie van Bondskanselier is, omdat hij niet gelooft, dat diens buitenlandse politiek geheel dezelfde zou zijn als tot dusver. Aangenomen kan worden, dat Adenauer met het oog op de komende moeilijke periode in de internationale politiek de con- tiniuiteit van zijn beleid op de beste manier wil verzekeren: door Bonds kanselier te blijven. Erhard en Adenauer verschillen in ihun opvattingen over de politiek ten aanzien van „Klein Europa". De eerste sprak het vorig jaar in artike len en openbare toespraken zijn voorkeur uit voor de door de Britten gepousseerde vrijhandelszone, terwijl Adenauer geheel achter de gemeen schappelijke markt der zes staat. Etzels opvattingen komen overeen met die van de Bondskanselier. Een welingelichte christen-demo cratische zegsman zei, dat de meer derheid van de parlementsfractie niet gelooft, dat Adenauers besluit juist is. Voor de meesten was het nieuws als een volkomen verrassing gekomen. Adenauers besluit om zich te rug te trekken als kandidaat voor het presidentschap van West-Duits- land is als een donderslag bij heldere hemel uit de lucht komen vallen. In de gelederen van Adenauers partij, de christen-democraten, heerst grote verwarring, want men vraagt zich niet zonder reden af: wat nu? Zoals men weet, is het president schap meer een ere-baantje, dat wei nig feitelijke invloed op de actuele politiek toestaat. De- politiek wordt gevoerd door de bondskanselier. Toen men dan ook in de kringen 0 der grote christen-democra tische partij 'zocht naar een geschikte candidaat voor de vervan ging van de straks aftredende pre sident Heuss, was Adenauer welis waar een zeer geschikte persoonlijk heid, maar geloofde men niet, dat de bondskanselier een candidatuur zou willen aanvaarden, omdathij daar mede uit de actieve politiek zou tre den. Tot verrassing van velen ac cepteerde Adenauer de candidatuur toch, omdat hij ontdekt had, dat er uit het presidentschap wel iets meer te halen was dan men dacht en zeker meer dan „papa Heus" en uit ge haald had. Maar dan had de toekom stige president een figuur nodig, die als bondskanselier geheel achter hem zou staan. En als zodanig had hij ge dacht aan de persoon van de tegen woordige minister van financiën Et zel, die de politieke opvattingen van de bondskanselier volkomen deelt. Maar de partij had een andere can didaat voor het presidentschap, n.l. de minister van economische zaken Erhard en deze is het niet in alle opzichten met de bondskanselier eens. Nu is Adenauer zo pas terugge keerd uit Amerika, waar hij mede de begrafenis van Dulles heeft bij gewoond en natuurlijk de nodige be sprekingen heeft gevoerd. Vermoede lijk heeft hij daarvan de indruk over gehouden, dat zijn politiek voorlo pig onder alle omstandigheden ge handhaafd dient te worden en heeft hij daarom zijn partij voor de keus gesteld: Erhard als toekomstig bonds kanselier te laten vallen afwel hem (Adenauer) af te schrijven als can didaat voor het presidentschap. In dat laatste geval blijft hij zelf bonds kanselier tot 1961 toe. „Der Alte" Adenauer is 83 geeft de strijd nog niet op. In het algemeen trouwens sloeg het nieuws te Bonn als een politieke bom in. Herman Hoecherl, voorzitter van de Beierse afdeling van de Ghris- ten-democratische parlementsfractie, sprak van een ramp. Fritz Frier, vice- voorzitter van de sociaal-democrati sche parlementsfractie, zei, dat de berichten aantonen hoe groot de ver warring in de christen-democratische partij is over de kwestie van de op volging van Adenauer. Ook op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken is men ver rast. heeft plaatsing voor een enige bekendheid met moderne talen strekt tot aanbeveling. Sollicitaties: VESTESTRAAT 1E - LEIDEN (Advertentie) Volgens de „Hindustan Standard" (India) hebben de Chinezen in Tibet alle verzet gesmoord. Verzetslieden worden door volkscomité's openbaar berecht, aldus het blad. Raadpleging van Chroesjtsjef De Oostduitse partijleider WaKer Ulbricht en premier Otto Grotewohl zullen maandag aan het hoofd van een delegatie naar Moskou vliegen, zo wordt in gezaghebbende kringen in Genève vernomen. De leider van de Oostduise delegatie op de Geneefse conferentie, Bolz, vertrekt na de ple naire vergadering van de ministers van vrijdag naar Berlijn om verslag uit te brengen. Het is nog niet be kend of hij mee gaat naar Moskou. Diplomatieke waarnemers zien hierin een bevestiging van de op vatting, dat de Geneefse conferentie bij de behandeling van de Berlijnse kwestie een kritiek stadium heeft be reikt. De Sowjet-premier Chroestsjef is op het ogenblik in Boedapest, doch hij kan gemakkelijk bijtijds in Mos kou terug zijn als hij persoonlijk met Ulbricht en de zijnen wil spreken. In Genève verluidt voorts, dat het Westen een voorstel overweegt om de westelijke troepensterkte in Ber lijn, op het ogenblik circa 11.000 man, enigszins te verminderen. Woensdag werd vernomen, dat de westelijke ministers op een geheime vergade ring tegenover Gromyko hadden ver klaard, dat er een maximum voor de sterkte der westelijke bezettings troepen zou kunnen worden vastge steld. Over het nieuwe voorstel, waar mee het westen in de buurt zou wil len komen van Gromyko's plan voor „symbolische" troepen in West-Ber lijn, zou nog overleg worden gepleegd met de Westduitsers. Gromyko's plan voorziet echter ook in legering van Sowjet-troepen in West-Berlijn, doch daar voelt het Westen niets voor. Van welingelichte zijde is verno men, dat gedurende de besprekingen van donderdagavond in het geheel geen vooruitgang is geboekt. Er werd over dezelfde onderwerpen als des middags gesproken: erkenning van de rechten der westersche mogendheden in West-Berlijn, vrije toegang tot de stad en het handhaven der geallieer de troepen. Russisch commentaar. Radio-Moskou heeft vrijdagoch tend in een commentaar op de Ge neefse besprekingen gezegd, dat men niet moet denken, dat de ministers conferentie een roemloos einde nabij is. In de Sowjet-Unie gelooft men, dat er positieve resultaten zullen ko men. Berichten uit Genève geven aan, dat men thans verscheidene be langrijke vraagstukken op zakelijke wijze onderzoekt. De Westberlijnse politie heeft de 48-jarige „smokkelkoningin" Ca- rola Sauer gearresteerd. Zij dreef in Oost-Berlijn een export- en import zaak, maar was bij de communisti sche autoriteiten uit de gratie ge raakt. Kortgeleden waren haar Oost- berlijnse eigendommen in beslag ge nomen, waardoor zij een kapitaal van ruim 1 miljoen mark verloor. Overal wordt ijs gegeten tegen de warmte maar waar gebeurt dit zo schilderachtig als op Marken. Bij de wanordelijkheden in Guaya quil, de vooornaamste havenstad van Ecuador, zijn in de nacht van woens dag op donderdag twintig personen gedood en een vijftigtal gewond. Dit gebeurde toen gepeupel gebouwen in brand stak en winkels plunderde. Militairen patrouilleerden donder dag in de straten van Guayaquil, waar een algeheel uitgaansverbod is afgekondigd. Voorts is in geheel Ecuador de staat van beleg afgekondigd. Gedurende de wanordelijkheden is het hoofdkwartier van de geheime politie in het centrum van de onge veer een kwart miljoen inwoners tel lende stad verbrand. Hierbij werden 69 gevangenen, onder wie zeven vrouwen, in vrijheid gesteld. De moeilijkheden begonnen dins dagavond j.l. bij een betoging van studenten tegen een provinciale po litieleider, wiens aftreden door de betogers werd geëist. Politie schoot op de betogers, van wie er acht wer den gedood en dertig gewond. Woensdag braken er opnieuw wan ordelijkheden uit bij de begrafenis van zes der slachtoffers. De ongere geldheden duurden de gehele nacht voort, waarbij de ordeverstoorders meer dan veertig winkels en twee centrale marktgebouwen plunderden. Gemeld wordt, dat de politie don derdag, in opdracht van de militaire autoriteiten, haar bureaus niet heeft verlaten, dit om de woede van de bevolking niet op te wekken. Er wordt ook melding gemaakt van betogingen in de hoofdstad Quito en in de provincieplaats Cuenca. In beide plaatsen waren militairen ech ter in staat de orde te handhaven. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's weer: (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van vrijdagavond tot za terdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). IETS MINDER WARM Wat minder warm weer met plaatselijk enkele regen- of on weersbuien. Overwegend zwakke wind. In 1809 is de Oostenrijkse componist Joseph Haydn overleden. Nu, 150 jaar later, wordt Haydn ui Oosten rijk herdacht. Joseph Haydn zag in 1732 het levenslicht in Rohrau. Het geboortehuis van de beroemde componist werd gebruikt door een boer, die de geboortekamer als stal had ingericht. De Oostenrijkse regering heeft het huis gekocht, gerestaureerd en ingericht als Joseph Haydn museum. De foto's tonen het gerestaureerde geboortehuis (museum) en het bordje langs de weg. De Bilt, vrijdag 19 uiur. Het KNMI deelt mede: Na het wegtrekken van een depressie in de richting van de Zwarte Zee, is boven Polen en Rus land de luchtdruk gestegen, zodat daar een' flink hogedrukgebied tot ontwikkeling kwam. Daarentegen is in Frankrijk, Engeland en ook in ons land de barometer gedaald, tenge volge waarvan er boven West-Europa een vlak lagedrukgebied ontstond. Hierdoor werd het weer er minder vast. In Engeland en Frankrijk viel daarbij plaatselijk vrij veel regen. Midden op de Oceaan koerst een ak- tieve depressie naar het zeegebied tussen IJsland en Schotland. Deze kan het weer in Nederland morgen niet bein vloeden. Het zal morgen dan ook nog vrij warm zijn, maar door de nabijheid van het eerder genoemde vlakke ge bied van lage luchtdruk, zijn er wel plaatselijk onweersbuien mogelijk. 6 Juni: zon op 04.23; onder 20.54; maan op 04.50; onder 20.36. Hoogwaterstanden 6 Juni: v.m. 3.28; n.m. 3.51. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI geheel bewolkt 16 C. STOCKHOLM onbewolkt 15 OSLO zwaar bewolkt 14 KOPENHAGEN onbewolkt 13 ABERDEEN geheel bewolkt 9 LONDEN licht bewolkt 16 AMSTERDAM onbewolkt 17 BRUSSEL onbewolkt 18 PARIJS zwaar bewolkt 17 BORDEAUX mist 16 GRENOBLE zwaar bewolkt 16 NICE half bewolkt 16 BERLIJN onbewolkt 15 FRANKFORT onbewolkt 16 MüNCHEN onbewolkt 12 ZURICH onbewolkt 13 GENèVE zwaar bewolkt 16 LOCARNO geheel bewolkt 19 WENEN onbewolkt 11 INNSBRUCK onbewolkt 12 ROME licht bewolkt 19 AJACCIO zwaar bewolkt 17 MADRID half bewolkt 13 MALLORCA licht bewolkt 17 ALGIERS onbewolkt 16 Korreltje Wie niet kwaad kan zijn is een dwaas, wie het niet wil zijn een wyze.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1