BOEKENNIEUWS DE ZWARTE In de filmkeuken van de televisie WIE WE VRIJDAG 5 JUNI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 12 Het gedoemde landgoed, door dank* op het nippertje ontsnapt. Spannende jongensroman. vasthoudt van een gestorven vrouw, op de mensen Randolph Stow. Uitgave Het Thijmfonds, Den Haag. Zoals dat in veler leven het geval is, kan aan een bepaald huis, een zekere omgeving ot situatie herinne ringen aan het verleden zijn verbon den. Zo ook het oude landgoed Malin, een reeds bouwvallig huis ergens in West Australië, dat de herinnering i ges Elisabeth Maguire, die uit haar omgeving nog meer invloed schijnt te hebben dan tijdens haar leven. De man, vader van haar kin deren, is met hart en ziel aan de na gedachtenis van zijn overleden vrouw gebonden en hij blijft geheel bij het oude, dat vroeger reeds was toen zij nog leefde en dat altijd zo zal blij ven zolang hij het voor het zeggen heeft. En zij-n kinderen worden van deze zienswijze de dupe. Het jeugdig vuur wordt door zijn tirannie ver stikt en twist en zelfs moord doen hun intrede op Malin. Een beklem mende roman van een goed gehalte waar de lach helaas afwezig is. Mijn familie en andere bees ten, door Gerald Durrell. Uitg. Het Spectrum, Utrecht. Op het eerste gezicht een span nend boek voor jeugdige lezers, maar bij nadere kennismaking bleek het een kostelijk humoristisch werkje te zijn, juist voor de oudere onder het lezend publiek, dat naast het moei zaam nuttigen van de lectuur over de hedendaagse problematiek zich ook wel eens wil verliezen in de leut van een hartverwarmend niemendal letje. De schrijver neemt u mee naar het eiland Korfoe in de Ionische zee, waar hij leeft met zijn familie „en andere dieren", die er op dat exoti sche eiland leven. Bij zijn ontmoetin gen met de overige eilandbewoners komt u voor de meest onverwachte situaties te staan. Een ontwapenend boek, dat wij graag willen aanbeve len. Vitus Bering, de zeevaarder, door Josef Petersen. Uitg. Ad. M. C. Stok, Den Haag Vitus Bering, de man, naar wie de Beringstraat en de Beringzee ge noemd is, was van geboorte een Deen en daarom is het geen wonder, dat een Deense schrijver zich aan getrokken voelde om de reizen van zijnlandgenoot in de eerste helft van de 18e eeuw te gaan beschrijven. Deze reizen maakte hij in opdracht van de Russische tsaar, die wel eens wilde weten of de uiterste punt van Siberië al of niet vrst zat aan het Amerikaanse vasteland. Kamschatka, de Beringzee en Alaska zijn nu nog geen gemakkelijk bereikbare oorden en twee eeuwen geleden was het nog helemaal onontgonnen gebied. Peter sen vertelt uitvoerig van deze moei zame tochten, waarbij tenslotte ook Veit Bering zelf het leven liet. Daar deze ontdekkingsreiziger over het al gemeen weinig bekendheid geniet, is het de verdienste van de Deense schrijver, dat hij zijn landgenoot aan de vergetelheid heeft ontrukt. „Martine", door Karen Aabije. Uitg. Z.-H. Uitg. Mij., Den Haag. Met dit verhaal hebben we weer zo'n echt eerlijke Noorse roman on der ogen gekregen, waarin de schrijf ster, van wier hand reeds enkele goede boeken verschenen, de ge schiedenis weergeeft van de uit Zee land afkomstige en met 'n Jutlandse boer getrouwde Martine. Het is de roman van een sterke vruuw, een vrouw van karakter, die haar man vroegtijdig verliest bij een poging om schipbreukelingen te redden, zo dat zij de leiding van de hoeve op haar schouders moet nemen. De wijze waarop zij dit doet, tekent haar ge hele karakter en dit wordt nog ster ker als het lot haar en naar dorp nog harder treft bij een overstro mingsramp. Zij kent haar weg mid den tussen de Deense boeren en vis sers, is niet ba..g met oude gewoon ten en vooroordelen te breken, maar zij gaat toch niet zover, dat zij nieuwe huwelijksaanzoeken zonder meer aanvaardt; eerst wil zij haar kinderen op hun bestemming heb ben. Zo is het in de vertaling van J. Sohl van Binsbergen een uitermate boeiend verhaal geworden, speciaal om de treffende karakterisering van land- en volkskarakter. „De moord met 't scheermes", door John Dickson Carr. Uitg. Prisma, UtrechtAnt werpen. Een detective-verhaal heeft altijd iets bijzonder geheimzinnigs en dat is ook hier het geval, aar. boord van het Engelse oceaanschip de „Queen Victoria". Hier gebeuren al lerlei wonderlijke zaken en uit de wirwar van komische situaties kan kapitein Warwick niet moor uitko men. Het gaat hier om eert verdwe nen smaragd in de vorm van een olifantje, hetgeen nog geaccentueerd wordt door de moorci op een meisje. De weg naar de oplossing van al deze geheimzinnigheden zal men met in teresse volgen. „Frank Distel en de bende van de Gele Rat", door Arie van der Lugt. Uitg. Foreholte Voorhout Bij het bouwen van hun eigen race boot komen Frank Distel en zijn vrienden in contact met de bende van de Gele Rat, een medogenloze Chi nese zeerover en handelaar in verdo vende middelen. Na angstige avonturen in de Rot terdamse haven en de Chinezenwijk mene ze, de Gele Rat te „knippen", in samenwerking met hun grote vriend, brigadier Platvoet. Grote te leurstelling als de Gele Rat deson- Clara en de Andere, door Berghuis. Uitg. Foreholte, Voorhout. Op uitmuntende wijze heeft Hans den voor de geestelijke vrijheid, die heel wat stormen heeft te overwin nen, maar daarin volkomen slaagt zoals de auteur niet anders doet ver wachten. „Moord bij Eb", door Will Geerlink. Uitg. W. P. van Stockum en Zn., Den Haag. „Moord bij Eb" en andere Haagse en Wassenaarse politie- en detective verhalen door Will Geerlink is een titel, die al bij voorbaat de belang stelling van de Nederlandse lezer trekken zal. De speurderslectuur is altijd een gewild onderwerp en de wijze, waarop de schrijver de uit nodiging van de uitgevers tot wer kelijkheid heeft gemaakt, plaatst Berghuis hier het leven beschreven I hem waarschijnlijk wel onmiddellijk van Clara Fey, de stichteres van de congregatie van de zusters van het Arme Kind Jesus, die door het hele land in het onderwijs werkzaam zijn. Het is het leven van een gefortu neerde vrouw, die ter Liefde Gods zich geheel wendde tot de armen en vooral ook het behoeftige kind, in wie zij bovenal het Kind Jesus zag. Het boek is een waardevolle bijdrage tot de lectuur, welke een juist licht werpt op de grote betekenis van de religieuze staat en de echte betekenis van het kloosterleven. Vooral jonge mensen zij dit keurig uitgevoerde boekje aanbevolen. „Tussen Hemel en Afgrond", door Belcampo. Uitgave Kosmos, Amsterdam. Belcampo is geen veel-schrijver, aldus vertelt ons ,de omslag op dit geestig boekje met allerlei verhalen en verhaaltjes, waarin de schrijver zonder omslachtig te worden de kern van zijn verhaal voor de lezer bloot legt. Belcampo tjaat uiterst consciën tieus te werk, want hij geeft zijn werk eerst voor publicatie vrij, in dien hij er zelf niets meer op aan te merken heeft. Dat spreekt ook hier uit ten duidelijkste. Eén met Christus, door pater R. M. van der Bosch. Uit gave „Helmond" te Helmond. Een boekje voor eerste-communie- cantjes, een boekwerkje voor de kleinsten onder ons, dat zeer in de smaak zal vallen. De fraaie illustra ties zijn van A. Sevenster. „De verloren zoon", door Gerard Walschap. Uitg. Ad Donker, R'damAntwerpen. Waarmee Gerard Walschap in dit verhaal het meest imponeert, is de scherpzinnige transpositie, waarmede hij de held uit de bekende parabel in het Lucasevangelie, in de huidige tijd weet te verplaatsen. En dan in de huidige tijd van het Breugeliaanse Vlaanderen. Daarmee is deze roman van Gerard Walschap nagenoeg vol doende gekarakteriseerd om er een smeuig verhaal van te kunnen ver wachten. Daarnaast evenwel weet hjj met fijne pen een pleidooi te hou- in het middelpunt der belangstel ling. De wijze waarop hij ook de „couleur locale" tot haar recht heeft doen komen, verzekert hem met zijn verhalen een zekere plaats in de spannende verhalen. Heli, de scheepsjongen van Petrus, door W. Hünerman. Uitg. Cantecleer, Utrecht. Een uit het Duits door A. Bakkers- Booymans vertaalde geschiedenis van een vuurrode en met zomersproeten bedekte jongen uit Kafarnaiim, Heli geheten. Om voor zijn moeder wat bij te verdienen, verhuurde hij zich als scheepsjongen bij Simon Petrus. Zo kwam hij in aanraking met Jezus van Nazareth.Voor de kinderen onge twijfeld een reden te meer om te lezen. Het verhaal is aardig ge- illustreerd door Coby C. M. Krouwel. 56 WEET U HET OOK NIET Vraag: Zingende en spelende broer H. K. vraagt: Wat is beter, de stem van mijn goed zingende en spelende broer vast te laten leggen op de band recorder of grammofoonplaat? De be doeling is deze band of plaat op te sturen aan familie in Canada. Antwoord: Het is inderdaad mo gelijk om opnamen op een grammo foonplaat te laten maken. Normaal worden hiervoor onbreekbare platen gebruikt van 78 toeren/min. Voor ge sproken woord (z.g. gesproken brief) met een speelduur van 2x2 min. ligt de prijs bij ongeveer 7.50. Voor mu ziekopnamen op een 25 cm plaat met een speelduur van 2x4'/e minuut moet met op een 15 k f 20 rekenen. Opna men van langere duur worden met 33.3 toeren/min. gemaakt en zijn in verhouding duurder. Eert adres in de buurt van Leiden is ons.niet bekend, doch u kunt eens informeren bij „Ne- kos", P.C. Hooftstraat 152, Amster dam. Voor dergelijke opnamen in het wel wenselijk een paar dagen van te vo ren een a fspraak te maken en de tekst of anderszins behoorlijk voor te bereiden en in te studeren. Opnamen op een band zijn minder aan te beve len, daar de toerentallen van de ver schillende bandopnemers onderling niet altijd kloppen. Eerst op de band opnemen en daarvan in Canada weer een grammofoonplaat te laten maken zouden wij u niet aanraden om de reeds genoemde reden en ook omdat de kosten dan groter worden. Er zijn wel emigranten, die banden uitwisse len met familieleden en dan regel matig gesproken brieven ontvangen en terugzenden, maar dat is de aan schaffing aan te bevelen van twee ge lijke apparaten, ok met het oog op de spoelgrootte. Vraag: Potplanten en kanarie. Mej. W. v. d. L. stelt een paar vragen over diverse onderwerpen. Antwoord: 1. Geranium. Wij raden Vraag: Busdienst. Is er een bus- u aan uw geranium eens een tijdje buiten te plaatsen, niet te veel ka- mermest geven er regelmatig water. Oude verdorde bladeren verwijderen. Geraniums doen het in de regel bui-1 ten beter dan binnenshuis, hetgeen niet wil zeggen, dat ze af en toe niet i eens binnen gezet kunnen worden, maar als u ziet dat ze wat „hangerig" beginnen te worden, zet u ze weer buiten. 2. Kanarie. U kunt het diertje wel behandelen met DTT poeder, maar heel voorzichtig te werk gaan, opdat er geen poeder in de ogen komt en het diertje mag geen poeder oppik ken. Dat is schadelijk voor de gezond heid. Beter is in de zaken waar men deze vogeltjes verkoop';, een ander middel te kopen. Het is er wel ver krijgbaar, vraagt u er maar eens naar. 3. Begonia. Uw bladbegonia is niet tegen welle zon bestand, dus een plaatsje op het noorden of noord-oos ten is aan te bevelen. Zomers vrij veel water en eens in de veertien dagen kamermest. Des winters weinig water en geen mest. Alle kamerplanten stellen prijs op water van kamertemperatuur, dus ook de begonia. Lau.v water is altijd goed. Zorgen voor geen „natte voe ten", dus geen water op het schotel tje laten staan. Hoe komt een telerecording tot stand en lioe brengt Bussum film op de buis (van onze verslaggever). BUSSUM (P P) - „Veel mensen denken, dat we een film op een filmscherm projecteren en met de televisiecamera het beeld weer van dit scherm overnemen om het zo uit te zenden", ver telt ons de heer A. J. Plate, hoofd afdeling filmtechniek van de Nederlandse Televisie Stichting te Bussum. „En eerlijk gezegd heb ik dat heel vroeger in de eerste jaren ook gedacht, maar zo is het toch niet, het is toch wel een heel klein beetje anders, want op de hiervoor geschetste wijze zou er echt niet veel van terecht komen". Dit vertelt onze gastheer, terwijl wij met hem verscholen zitten tussen al die machtige apparatuur, die voor dit doel in de vertrekken van de Vitus-Btudlo staan opgesteld. Met 'n half oog kijken wij al eens naar de ze machines en onze gastheer lacht. „Ik zal het u eens tonen", zegt hij en neemt ons mee naar een instal latie. „De speelfilms die wij op de dinsdagavond presenteren zijn films zoals die normaal in de bioscopen gebracht worden. Zij hebben een breedte van 35 mm en zijn aan bei de zijden van perforatiegaatjes voor zien". Hij plaatst een film in het apparaat. Het blijkt dat een en ander wel de gelijk anders in zijn werk gaat dan wij dachten. De beelden schuiven langs het venster precies als bij een normaal filmapparaat, alleen met i dat verschil dat de beelden hier re- j gelmatig doorglijden, terwijl zij in een bioscoopprojector steeds even i stilstaan. In het apparaat zien wij I een klein lichtpuntje, dat razend snel in een ongelooflijk korte tijd het gehele beeldje aftast. Waar dit beeldje over het celluloid glijdt, schijnt het er doorheen en al naar gelang de dekking van het beeld komt er meer of minder licht door heen, dat aan de andere kant op gevangen word* door een foto-elek trische cel, die het afgetaste beeld omzet in stroomimpulsen. Deze stroomimpulsen vormen een beeld en dat wordt doorgegeven naar de zend mast in Bussum, die dit weer door geeft aan de zender in Lopik. Van Lopik of steunzenders kunnen de kij kers het beeld opvangen. HET OPNEMEN Een telerecording gaat op omge keerde manier. De televisiecamera's nemen normaal de scènes op en op de monitors in de televisiestudio's krijgt men dus een beeld gelijk aan dat. wat wij in de huiskamers krij gen. verder wordt uitgezonden. Het be staande beeld wordt nu overge bracht op een heel kleine monitor, die een buitengewoon scherp beeld geeft. Door een optisch systeem wordt dit beeld overgebracht op twee pris ma's (op elk een beeld) en op die prisma's staan twee filmcamera' ingesteld. Op zo'n camera bevindt zich een casette met film voor on geveer tien minuten en de ene ca mera kan via het ene prisma begin nen met het opnemen van het beeld. Loopt de filmspoel ten einde, dan kan men langs elektrische weg in het beeld een teken aanb ngen, tegelijkertijd begint de tweede mera te lopen op het tweede pris ma, waarin hij hetzelfde beeld Is de eerste nu leeg, dan loopt de tweede al en later heeft men de film precies op het tekentje te las sen. Zo kan men urenlang film op nemen. HET GELUID Het geluid wordt apart opgenomen en wel op een 16 millimeter brede geluidsband. Het mooie is, dat door een koppeling van de motoren geluid en film volkomen synchroon lopen, zodat men geen verschillen krijgt. Door 'n kunstmatii fluittoon kan men op de geluidsband ook een teken zetten, waardoor men in staat is de band en de film precies gelijk te laten starten. k(jkje op de apparatuur films op het ♦elevlsie- worden gebracht. Trouwens wat dat starten betreft van film en geluid, dat kan door vernuftige schakelingen vanaf diver se punten plaatsvinden. Men kan dit doen in de filmafdeling, maar men kan ook overschakelen naar de re giekamer, zodat de regisseur zelf door een druk op de knop daar de film kan inschakelen. Dat kan van veel belang zijn in bepaalde pro gramma's waar life en film geza menlijk worden gebruikt. 35 MM OF 16 MM Het verwonderde ons uiteraard, dat er geen standaardmaat film wordt gebruikt. Men werkt hier met 35 mm, de normale bioscoo;-""-n en met zogenaamde smalfilm van 16 mm. Het blijkt, dat beide bepaalde voor- en nadelen hebben. Natuurlijk is men met 16 mm goed koper uit alleen al wat kosten van het materiaal betreft, maar 35 mm heeft technische voordelen, zoals minder last van „korrel" e.d. Het gevolg is, dat men beide maten ge bruikt en dat zelfs 16 mm officieel als standaardmaat ln Europa werd ingevoerd voor het overnemen van het nieuws in het kader van de Eu ropese nieuwsuitwisseling. Ook veel documentaires zijn op 16 mm uitgevoerd, de gewone speel films zijn echter alle 35 mm breed. Zo is men wel gedwongen met twee breedten te werken. ALLES HAA8T Het is alles haast-je rep-je met het journaal. Naast de eigen opnamen die dikwijls ook ter elfder ure bin nenkomen, zijn er nog de opnamen via de geschetste apparatuur van het nieuws, dat omstreeks half vijf door de Europese landen wordt uit gezonden. Via lijnverbindingen krijgt Bussum dat binnen. Het bui tenlandse nieuws wordt op de moni tors gevolgd. Hiervan neemt men film op. Maar er is natuurlijk van alles door elkaar, bruikbaar en onbruikbaar en voorzien van commentaar in de vreemde taal. Dat alles moet vóór acht uur nog snel in orde worden gebracht. Er moet commentaar in het Nederlands bij, het bruikbare moet uit het geheel gehaald worden en de rest moet weg, goede en slechte opnamen moeten worden ge schift, het geheel moet aan elkaar gemonteerd worden, het commentaar en bijpassende muziek moeten op de banden precies synchroon lopen met het beeld en voor dit alles moest de film in Hilversum nog wor den ontwikkeld. Het is wel duidelijk dat hier met elke minuut wordt ge woekerd en het filmbedrijf van de N.T.S. kent derhalve geen rust. Ons bezoek aan de filmtechnische dienst van de N.T.S. gaf ons wel een duidelijk beeld van alles wat er komt kijkten, 'om de kijkers precies om acht uur hun televisiejournaal te presenteren en wat er al zo meer vast zit aan de opname en uitzen ding van film voor de televisie. Het gaat ln ieder geval niet zo eenvou dig als wij en vermoedelijk velen met ons dachten. dienst van Utrecht naar Tiel? infor meert fam. C. Antwoord: Neen, wel kunt u met de trein van Utrech+ naar Geldermal- sen en vandaar uit de bus nemen. Vraag: Zuiderzeepolders. Antwoord- a) Voor een bezoek aan de Zuiderzeewerken en Lelystad kunt u het beste gaan met de 'boot van Am sterdam, vertrek van de De Riuyter- kade steiger. b.) Van Lelystad uit kunt u dan per auto een tocht maken door dit nieuw verworven land. Teruggaande kunt u dan in Harderwijk eindigen om vandaar uit per trein huiswaarts te keren. Vraagt u eens folders aan de Ver. Harderwijkei Toeristenbedr;j- ven, Boulevard 16 te Harderwijk. Vraag abonnee te V.: a.) Wanneer en waai kan men zich opgeven voor het Praktijkexamen boekhouden, b.) Is er in Leiden een avond-HBS. Antwoord: a.) U kunt zich opgeven bij de Stichting Ned. Associatie voor Praktijkexamens, Van Deurloostraat 122, Amsterdam-Z. Voor het examen in juni is de inschrijving reeds ge sloten. Het eerstvolgende examen is in december. b.) In Leiden bestaat er geen avond-HBS. Het diohtsbijzijnde is: avondlyceum „Noctua", secretariaat Sweelinckstraat 46, 's Gravenhage. Tel.070333500. Vraag: Het adres van een postze gelclub te Leiden. Antwoord: „De Leidse Philatelis- Vraag. Aardbeienlimonade, jam en inmaken. Hoe maak ik aardbeien- limonade vraagt P. J. B. Antwoord. U hebt nodig lVs kg aardbeien, 30 gram citroenzuur, Zo veel water als nodig is om met het vruchtensap 1 liter vocht te verkrij gen l'/a kg suiker. Was de aardbeien en ontdoe ze van de kroontjes. Zet ze op met weinig water en laat het sap langzaam uit de vruchten trekken (deksel op de pan houden). Zeef de massa 1 liter breng het vocht aan de kook en los er snel de suiker in op. Laat de stroop bekoelen en voeg dan in het water opgeloste en afgekoelde citroenzuur toe. Giet de limonade stroop in schoongemaakte flessen; sluit ze goed af. Aardbeienjan(voor 2 a 3 potjes) U hebt nodig 1 kg aardbeien, kg suiker of yK kg suiker en kg glu- cosesstroop. Voorts het sap van 1 ci troen. Was de aardbeien en ontdoe ze van de kroontjes en steeltjes. Wrijf de vruchten in de pan fijn en zet ze op met een weinig water. Laat ze tot moes koken. Damp ze daarna tot on geveer de helft in. Voe^ de suiker toe en kook ze tot jamdikte (ongeveer 10 a 15 minuten). Verwijder zonodig het schuim en voeg citroensap naar smaak toe. Giet de warme jam in schoonge maakte potten en en sluit ze met dek sel of perkamentpapier. Deze jam wordt ma'.ig stijf. Aardbeien inmaken. Om aard beien te pasteuriseren koopt u niet te grote aardbeien. Was ze enige ma len en verwijder kroontjes. Bestrooi de vruchten met suiker (250 gr. per kilogram vruchten) en laat ze enige uren staan, zodat het vruchtensap kan uittrekken. Doe de vruch'.en in He schoongemaakte flessen, voeg het vruchtensap toe, zonodig aangevuld met water. Vul de flessen tot onge veer 2 cm onder de rand en zorg dat de vruchten onder het vocht staan. Sluiten zoals algemeen bekend, met perkamentpapier. Ook kunt u als volgt te werk gaan. Schik de schoongemaakte aardbeien in flessen en giet hierop een suiker oplossing (neem 50 gr. suiker per dl. water). Vul de flessen tot 2 cm onder de rand en zorg dat de vruchten on der het vocht staan. Sluit op de aan gegeven wiize en pasteuriseer 15 mi nuten bij 75 gr. C. Vraag C. S. te H. De adressen van twee katholieke zeilscholen in Zuid- Holland. Antwoord: a) 't Vossenhol te Kaag dorp, b.) R.K. Zeilschoot „De Wijde Aa", Veenderpoldermolen, Roelof- arendsveen. Vraag: Hoe heet de vakschool 1: Voorhout (R. te B.). Antwoord; De officiële naam i«: Bisschoppelijke Nijverheidsschol Leidsevaart 2, Voorhout. Tel. 62532- 8241.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 12