Overheidssteun bij stichting Hiltonhotels onontbeerlijk Vloeken wordt minder Onder trekker verpletterd Vakantie-dagtochten op eigen kompas Trein ontspoorde Het was slechts formele beleefdheid Breda zoekt het hogerop Zeven dagen geëist tegen schoppende agent Valse nota's voor o.o.-mess opgemaakt visie op televisie Idylle VRIJDAG 5 JUNI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Particulier initiatief onvoldoende De minister van financiën en de staatssecretaris van economische sa- ken sijn van oordeel, dat de over heidsbemoeiing ten aanzien van de stichting van twee lliiton-hoteis in Nederland gerechtvaardigd wordt door ultsonderlijke omstandigheden van groot algemeen belang. Zij ant woordden dit in de memorie v. ant woord aan de Tweede Kamer betref fende het wetsontwerp, waarin mach tiging wordt gevraagd tot het geven van een garantie voor de betaling van rente en aflossing van leningen ten behoeve twee, In Amsterdam en in Rotterdam, op te richten Hilton- hotels. Het inzicht, dat er in ons land een vrij aanzienlijk tekort aan hotelac commodatie bestaat, mag thans al gemeen worden genoemd, zetten de bewindslieden uiteen. Dit tekort geldt met name onze grote steden, en wel in het bijzonder wat de z.g. eerste klashotels betreft. Als toeristenland bezit Nederland en dit Is in het bijzonder ook het oordeel van buitenlandse deskundi gen op dit gebied uitnemende mo gelijkheden. Een evenredig aandeel in de verwachte toeneming van het internationale toerisme zal ons land dan ook zeker kunnen krijgen, mits het aanbod van hotelruimte aan deze toenemende vraag wordt aangepast. In de grote belangen, die de na tionale economie bij uitbreiding van de hotelaccommodatie heeft, en de naar haar oordeel onvoldoende acti viteit van het particulier initiatief op dit gebied, zien de bewindslieden de bijzondere omstandigheden, welke de garantieverlening als in het wets ontwerp is voorgesteld noodzakelijk en verantwoord maken. Hoewel de staat in geval van ga rantieverlening uiteraard meedraagt in het risico, dat aan de betrokken hotelvestiging is verbonden, zat dat risico toch in zeer overwegende mate door het bedrijfsleven zelf worden gedragen. De bereidheid van het Nederlandse bedrijfsleven om risico's te aanvaar den, blijkt in de eerste plaats ilit het belangrijke bedrag, dat van particu liere zijde in de vorm van aandelen kapitaal bijeen werd gebracht. Het daaraan inherente risico is bovendien verzwaard door de wijze, waarop de TREUZEL NIET OP DE WEG TVöüzelaars in het verkeer veroor zaken ongevallen. De automobilist, die zich bij een verkeersstroom voegt, moet zijn tempo aanpassen, zegt de ANWB. Een treuzelaar in de file dwingt het verkeer achter hem tot afrem men, Vaak wordt hij rakelings ge passeerd, door medeweggebruikers, die te veel haast hebben. Het getuigt van begrip voor het „verkeerssamenspel" om na het af slaan op een kruispunt of bij het weg rijden van de parkeerplaats in een verkeersstroom gerakend, de snelheid a&n te passen. Bovendien waarschuwt de ANWB, loopt de treuzelaar de kans, dat hy verbaliseert wordt omdat hij de vrij heid van het verkeer in gevaar brengt hetgeen verboden is. financiële verhouding tussen de staat en elk der hotelmaatBchappijen inge val van garantieverlening zal worden geregeld. Onder andere houdt deze regeling in, dat de aandeelhouders nimmer dividend zullen ontvangen, zolang de staat uit hoofde van zijn garantieverlening nog een vordering op de betrokken hotelmaatschappij zou hebben. De minister en de staatssecretaris sen menen te mogen stellen, dat de risicoaanvaarding door de Initiatief nemers voldoende geacht mag wor den en dat de bij de garantieverle ning te stellen voorwaarden het door de staat te nemen risico zoveel mo gelijk is, zullen beperken. Öp de gisteren in Amersfoort ge houden jaarvergadering van de bond tegen het vloeken constateerde de voorzitter dr. Joh. H. Scheurer Uit 's-Gravenhage, dat het kwaad van het vloeken wat afneemt, al dient Bteeds de arbeid van de bond te worden voortgezet. Hij zei, dat het werk zelfs de aandacht trekt in het buitenland en dat christenen uit Nieuw-Zeeland en uit'Canada con tact met de Nederlandse Bond heb ben opgenomen om na te gaan of ook in deze landen een dergelijke orga nisatie kan worden opgericht. Pro pagandamateriaal werd in ieder ge val reeds gezonden. Uit het jaarver slag van secretaris N. M. Laarman uit Den Haag, bleek, dat ruim 600 gemeentebesturen subsidies verlenen. Van alle provinciale besturen ont vangt men voorts bijdragen De pro vincie Gelderland verhoogde de sub sidie zelfs van f 100 tot 250.—. Naar aanleiding van het oneerbie dig gebruiken van Gods naam in te levisiestukken is contact opgenomen met de AVRO en de NTS. Gistermiddag is de 28-jarige R. Soheurink uit Terwolde in Eiepeet verongelukt. S. bestuurde een trek ker, waarachter een met klei gela den wagen was gekoppeld. Hij kwam hiermee uit het bos en moest bij het afdalen van een heuvel remmen. De zware kleiwegen duwde de trekker omver, waarbij S. onder het voertuig terecht kwam. De "bijrijder wist bij tijds van de trekker te springen. Het slachtoffer was onmiddellijk dood. S. zou vólgende week in ondertrouw gaan. Nederland onder winnaars „Royal Flash" De winnaars van de luchtfoto- en verkenningscompetitie „Royal Flush 4", georganiseerd door de geallieer de luchtstrijdkrachten van centraal Europa, zijn de Britse, Nederlandse en Belgische luchtmachten, die te zamen de tweede geallieerde taktische luchtmacht vormen. Zoals gemeld, speelde deze vreed zame strijd zich af tussen de tweede en de vierde taktisohe luchtmacht die wordt gevormd door eenheden van de Verenigde Staten en Frank rijk. Startplaats voor de wedstrijd was de vliegbasis Eindhoven. Uit een mogelijk totaal van 12.000 punten be haalden de Britse, Belgische en Nederlandse teams 1000 punten meer dan hun tegenstanders. De tweede taktische luchtmacht behoudt hier door de „generaal Gruenthertrofee", die z\j ook reeds ih 1957 en 1958 won. In totaal werd tijdens deze wedstrijd 72.000 kilometer gevlogen. De 80 doelen die gefotografeerd en verkend werden, lagen in eeh ge bied von een half miljoen vierkante mijl, zich uitstrekkend ovér België, Nederland, Luxemburg en delen van Frankrijk, West-Duitsland en het Verenigd Koninkrijk. De oefening is in alle opzichten geslaagd en is zon der enig incident verlopen, onder meer dank zij de uitstekende ver keersleiding van de vliegbasis Eind hoven. Mr P. E. Briët 80 jaar Vooraanstaand Leidenaar Mr. P. E. Briët te Leiden, oud-lid van de Eerste Kamer viert 16 juni Zijn 80ste verjaardag. De 80-jarige, die in het publieke leven een voor aanstaande plaats heeft ingenomen, werd 16 juni 1879 te Voorthuiaen ge boren. Hij bezocht het gymnasium te Leiden, studeerde aan de univer siteit aldaar en promoveerde in Lei- j den in 1902 bij prof. Oppenheim op stellingen. Nadien beoefende mr. Briët te Leiden de advocatuur. In 1927 volgde zijn benoeming tot gemeente-advocaat. In 1904 werd mr. Briët diaken der Herv. Gemeen te, in 1908 voorzitter van het kinder tehuis Voordorp, dat hij mede heeft gesticht. Van 19071946 diende hij de voogdijraad als secretaris. Ook op staatkundig terrein trad mr. Briët al jong naar voren. In 1907 nam hij voor de Anti-Rev Partij zitting In de gemeenteraad van Leiden, Waarvan hij tot 1919 deel heeft uit gemaakt. Ook in de Prov. Staten van Zuid-Holland had hij zitting en die brachten hem in 1923 in de Eerste Kamer, waarin hij tot 1946 zitting heeft gehad. Verleden jaar vierde mr. Briët zijn gouden jubileum als regent van het Coninckhof té Leiden. Ook was hij curator van de universi teit te Leiden, lid van het dagelijks bestuur van de Dr. A. Kuyperstich- ting te 's-Gravenhage en president- commissaris van de Leidse Spaar bank. Samenwerking tussen spoorwegen, autobusondernemingen en binnen- vaartdiensten heeft geleid tot het sa menstellen van 23 vakantiedagtoch ten, die op eigen gelegenheid én zon der voorbespreking kunnen worden gemaakt. De tochten zijn zodanig uitgestip peld, dat zij in een zo groot mogelijk aantal vertrekstations kunnen begin nen en eindigen en steeds een klei nere of grotere zwerftocht door eigen land langs bezienswaardigheden, ste de- en natuurschoon leiden. Aan de stations wordt een gecombineerd reis- en toegangsbiljet afgegeven tegen ge reduceerd tarief. Noord Nederlandse taal stuit op Vlaams verzet Fanfarein hei nauw Enige tijd geleden hééft de vereni ging voor beschaafde omgangstaal te Brussel bij de directie van „Sapphi re film prod." en bij de heer Bert Haanstra, de vervaardiger van de fiim „Fanfare" een ernstig protest laten horen tegen het voornemen van „Sapphire" om van „Fanfare" een Vlaamse versie te laten maken. De vereniging deelde in een brief mede, dat indien de plannen van „Sapphire" toch zouden doorgaan, zij alle gepaste middelen zou gebruiken om de vertoning van „Fanfare" in het Vlaams tot een fiasco te doen worden. „Sapphire film prod." heeft nu de vereniging voor beschaafde omgangs taal geantwoord, „dat reeds opgedane ervaringen met de vertoning van Ne derlands gesproken films in Vlaande ren geleerd hebben, dat het gebruik van de Noord-Nederlandse, zoge naamde beschaafde omgangstaal, by het Vlaamse publiek in het algemeen op sterke weerstand stuit. Zelfs Noord-Nederlandse ondertitels zijn in Vlaanderen onbruikbaar geble ken", al due de brief. DoOr nog onbekende öorzaak is donderdagmiddag om ongeveer 14.00 uur tussen Heerhugowaard en Alk maar de laatste wagon van een goe derentrein ontspoord. "Tierdjor Is het verkeer tussen deze twee plaatsen gestremd geweest. De reizigers wer den met bussen vervoerd. Dé goederentrein bestond uit vijf wagons, waarvan de laatste t\*êe over beide assen ontspoorden. Over ca. 80 meter lengte is het spoor onklaar geraakt. Laat in de middag was het verkeer weer normaal. MIJNENVEGER VOND LIJK OP NOORDZEE. De mijnenveger „Roermond" heeft op de Noordzee ter hoogte van Vlie land het in verre staat van ontbin ding verkerende lijk van een man drijvende aangetroffen en aan boörd genomen. Het lichaam was gekleed in zwem* broek, hemd en jekker doch vertoon de verder geen enkele aanduiding omtrent de identiteit van de man. De politie neemt aan, dat het onder wa ter vast gezeten en na loskomen vrij spoedig is gevonden. Men denkt in dit verband aan de overvaren kleine Duitse kustvaar der „Mariene" uit Haren a. d. Ems op 30 april j.l., waarvan de beman ning met het schip in de golven is verdwenen. Het onderzoek van de gemeentepolitie in Den Helder in deze richting nog geen resultaat op geleverd. Op vragen van het Eerste Kamer lid, de heer De Vos van Steenwijk, naar aanleiding van het onderhoud dat de Nederlandse ambassadeur in Polen met president Soekarno zou hebben gehad op het vliegveld te Warschau, heeft de minister van Buitenlandse Zaken het volgende ge antwoord: 1. Bij het afscheid van president Soekarno na zijn bezoek aan Polen De afdeling Breda van de Katho lieke Bond van Overheidspersoneel heeft zich met een schrijven gewend tot de minister van binnenlandse za ken, mr. Toxopeus, die tot het ogen blik van zijn benöemlhg tot minister, voor de V.V.D. zitting heeft gehad in de Bredase gemeenteraad. In dit schrijven dringt de afdeling er op aan, in de op handen zijnde wijziging in de gemeenteklassificatie ook Breda op te nemen. De afdeling meent, dat Breda er met zijn meer dan 100.000 inwoners recht op heeft in de eerste gemeenteklasse te wor den geplaatst. bevond hr. ms. ambassadeur zich in derdaad onder de hoofden van missie, die het Indonesische staatshoofd uit geleide hebben gedaan. Het is niet tuist, dat de ambassadeur zich daar bij met president Söek&rlló heeft on derhouden. 2. Aangezien Nederland met Indo nesië diplomatieke betrekkingen on derhoudt, diéhen de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordigers met betrekking tot dat land in het alge meen de formele beleefdheden in acht te nemen, welke aan het diplo matieke verkeer eigei zijn. Een der gelijke formele beleefdheid werd in acht jenomen bij het onderhavige geval. waren ze niet en kennelijk zonder véél opóffering samengesteld. Ook het programma van hedenavond ziet er niet ingewikkeld uit. Visie op Europa. Nadat de KRO zaterdag D.Day zal hebben herdacht en een programma onder de titel Stukjes en beetjes" zal hebben ver toond, wordt oflder de titel „Visie op Europa" een amusementsprogramma geboden, waarmee twaalf landen ge- zamelijk het eerste lustrum van de eurovisie vieren. In ons vorig over zicht hebben we daar reeds uitvoerig op gewezen. Op zondagnamiddag gaat men er mee door, nu onder de leuze „'n Eindje om door Europa". Dat zal zijn een programma van directe t.v.-reportages uit tien Europese lan den. Nederland is vertegenwoordigd met een reportage uit het nabije Oude Wetering, waar men op vrije dagen om en op het water van het Braase- mermeer zich beweegt. De regie is van Eimert Kruidhof. Voor wat de zondagavond betreft: de VPRO laat het Leids studenten cabaret optreden en er komt een uit gebreid ballet. Zoals sinds begin april gebruikelijk is zal óm tien uur de sport van het weekend ih beeld wor den gebracht. Extra uitzending uit Brussel. Zondag a.S. zal van 17.15 tot 18.15 uur via een relais uit Brussel een recht streekse televisiereportage worden uitgezonden van een folkloristisch schouwspel op de Grande Place te Brussel, dat opgevoerd wordt in te genwoordigheid van prinses Paolo en prins Albert van België, Deze ex- tra-uitzending is een gezamenlijk programma van AVRO, KRO, VARA en VPRO. Getuigenverklaring betwijfeld Zeven dagen gevangenisstraf eiste de officier van justitie bij de recht bank te Breda gistermorgen tegen dé agent van politie D. van K. Uit Til burg wegens mishandeling van eén arrestant in februari 1957. De Tilburger A. van de P. werd öp straat aangehouden wegen het rij den onder invloed op een fiets. De man wilde naar huis gaan, maar de agent, die geasisteerd werd door de adspirant-agent B. H., die inmiddels uit de dienst is ontslagen, bracht de arrestant naar het politiebureau. Tij dens deze overbrenging werd Van de P. geslagen met de vuist en geschopt Volgens verdachte had de arres tant verzet gepleegd. Na een misluk te ontvluchtingspoging had verdachte Van de P. meermalen geschopt. Ver- Bevesiiging van vonnis over frauduleuze grossier geëist In hoger beroep heeft gisteren voor het gerechtshof te Arnhem te rechtgestaan de 41-jarige grossier G. J. L. te Wageningen, die wegens vals heid in geschrift, door de rechtbank te Arnhem wa6 veroordeeld tot een gevangenisstraf van negen maanden met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De procureur-generaal eiste be vestiging van het vonnis van de rechtbank. Aan de grossier was ten laste gelegd, dat hij aan de „mess" van het schietkamp Harskamp gele verde goederen te hoog had berekend, of goederen in rekening had gebracht die de „mess" niet waren geleverd Volgens de grossier had hij deze val se nota's opgemaakt om het geld te rug te krijgen, dat hij aan de betrok ken onderofficieren (die inmiddels door de krijgsraad zijn veroordeeld) had geleend. De verdediger vroeg, na een lang pleidooi, vrijspraak, ontslag van rechtsvervolging of nietigverklaring van de dagvaarding of, als het hof zijn zienswijze niet kon delen, een ge ringe onvoorwaardelijkae straf of een geheel voorwaardelijke straf. Uitspraak over veertien dagen. dachte gaf dit toe met de opmer king, dat gewéld onVefmijdelijk is wanneer er verzet gepleegd wordt en dit verzet gebroken moet worden. Als eerste getuige werd Van de P. gehoord. Hij verklaarde, dat er vóór de ontvluchtig6poging enkele woor den waren gevallen en dat hij was gevlucht, omdat hij gescht.pt werd. Ook nadat hij weer was gepakt, was hij geschopt en geslagen. Een belangrijke getuige, aap wiens verklaringen overigens kennelijk werd getwijfeld door de president van de rechtbank, was de ex-adspl- rant gent H. Deze had onenigheid gehad met verdachte Hij zei dat de arrestant zich voorbeeldig had gedra gen en geen verzet had gepleegd. Ver dachte zou de arrestant zonder een enkele reden hebben geslagen eb ge schopt. De officier van justitie vond in deze getuigenverklaringen en in het feit, dat verdachte zich al eens eer der aan mishandeling had SGhuldig gemaakt, voldoende bewijs en aan leiding óm zeven dagen onvorwaar- delijk te eisen. De verdediger betoogde, dat de ver klaringen van getuige H. van nul en generlei waarde waren. Over veertiendagen uitspraak. UITBREIDING WILTON-FIJENOORD Bij Wilton-Fijenoord in Schiedam is niet alleen besloten tot verlenging en verbreding van een helling ii ver band met de bouw van grotere tank schepen, maar tevens tot verlenging van de werfhaven. Deze zal over een lengte van 105l/i meter in de rich- ting van de Vlaardingerdijk worden uitgelegd Hiertoe zal een aantal werfgebouwen moeten worden ver plaatst, en ook het tehuis van de Mission to Seamen. Terugblik. Als we het type pro gramma van de beide voorgaande da gen in de herinnering terugbrengen, dan spreekt hier en daar reeds de inleiding tot de vakantie. De gegeven rubrieken waren doorgaans de moei te van het kijken waard, maar groots Aetherklanken ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 KRO 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Mor gengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. Vrouw. (9 35- 940 Watérst.). 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Mid dagklok-noodklok. 12.03 Metropole Ork. en soliste. (12.30-12.33 Land- én tuinb. meded.). 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 V d. jeugd. 14.10 Gram. 14.20 V. d. jeugd. 14.25 Gram. 14.30 Kron. v. letteren en kunsten. 15.05 Gram. 15.10 V. d. jeugd. 15.15 Amateurs- progr. 15.40 Boekbespr. 15.50 V. d. jeugd. 16.00 De schoonheid v. h. Gre goriaans. 16.30 V. d. jeugd. 17.00 Lichte muz. 17.20 AmUs. muz. 17.40 Lichte muz. 18.00 Journalistiek week- overz. 18.10 Strijkork. 18 30 V. d. jeugd. 18.45 Van klanten en wanten weten, caus. 19 00 Nieuws. 19.10 Act. 19 25 Lichtbaken, caus. 19.4C Gram. 20.35 Gevar. progr. 21.55 De knipper- bol, caus. 22.05 Amus. muz. 22 35 Wij luiden de z ondag in. Aansluitend: Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA 10.00 VPRO 10.20 VARA 19.30 VPRO 20.00-24.00 VARA 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8^00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.65 V. d. vrouw. 9.05 Gyrn. v. d. vrouw. 9.15 Gram. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 V. d. Vrouw. 10.45 Promenade-Ork. en sol. 11.25 Buitenl. weekoverz. 11.40 Glasharmonica en koperkwint. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Hammondorgelspel met zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Jazzmuz. 1 .35 Muziekkiosk. 14.00 V. d. jeugd. 14.10 Idem. 14.40 Merck toch hoe sterek, Nationaal spel. 14.45 Accorde- onork. 15.10 Boekbespr. 15.30 Merck toch hoe sterek, Nationaal spel. (verv.). 15.35 Radio Philharm. ork. en solist. 16.25 Van de wieg tot het graf, caus. 16.40 Meisjeskoor. 17.00 Vacantietips. 17.30 Act. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Gram. 18.45 Ham mondtrio. 19.00 Artistieke Staalkaart 19.30 Passepartout, caus. 19.40 In Bybelland, caus. 19.55 Deze week, caus. 20 00 Nieuws. 20 05 Gram. 20.35 Metropole ork. 21.15 Soc. comm. 21.30 Gram. 22.00 Sportnieuws. 22.30 Zi- geunerork, 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Gram. Televisieprogramma's NTS: 20.00 Jóürn. ên wéerovêrz. KRO: 20.20 juni 1944. 20.45 Ge- var. progr. NTS: 21.30 „Visie op Europa", progr. v. d. 12 Eurovisielanden. door Bart In Hout 42) Waar moest hij dan bang voor zyn? Maar als Bert even aan het partijtje tennis van die middag terugdacht, dan zonk hem weer do moed in de schodAen. Dat partijtje moést Tlny wel èen geringe dunk hebben gege ven Van zijn capaciteiten. Mevrouw Pieterse was oprecht verbaasd, toen ze Bert laat in de avond in haar huis zag verschijnen. Ze stond juist op punt naar bed te gaan, toen hij de trap op kwam. „Gut, meneer", zéi ze,bent u het? Ik had u nog lang niet terug ver wacht. Als ik dat had geweten, had ik het tegen meneer uw oom ge zegd. Hij was vanmiddag aan de deur om te vragen waai- u naar toe was. De arme man scheen zo ongerust" „Zo", bromde Bert, „hebt u het hem verteld „O", zei de hospes, „had ik het soms niet magge doen?" Ze keek Bert nieuwsgierig aan, er op belust om de ware reden van de geheimzin nigheid te vernemen, doch deze wim 'AAN DE VECHT pelde het af met: „Natuurlijk mocht u dat doen. Ik had het Vergeten Plotseling 9choot hem te binnen, dat hij tante Emmelie nog moest ver tellen, dat oom Brogu9 die nacht niet naar huis kwam. Hij ging naar zijn kamer en belde haar op. Eerst kwam de meid aan de telefoon. „Mevrouw is al naar bed. Met wie spreek ik?" „Met Bert". „O, met meneer Bert?" „Zeg, Bertha, wil je tegen rn'n tante vertellen, dat oom Brogus van nacht niet naar huis komt?" „Komt meneer niet naar huis?", vroeg Bertha verbaasd. „Zal ik uw tante even roepen, dan kunt u het tegen haar 2elf zeggen". „Nee", zei Bert haastig, „vertel jij het haar maar. Hij is vanmiddag voor zaken naar Amsterdam gegaan en het is daar wat laat g< worden Morgen komt hij weer terug". „O", zei Bertha. „Was u dan ook in Amsterdam?" „Ja", zei Bert. „Ik zal het tegen mevrouw zeggen, maarherhaalde Bertha, die tante Emmelie te goed kende, „wilt het toch liever zelf niet doen? Dankunt er misschien nog wat meer bij Vertellen". „Er is verder niets te vertellen, Bertha. Oom Brogus slaapt vannacht in een hotel én morgen vertelt hij de rest wel. Doe tante meteen de groe ten van me en zeg haar, dat ik haar spoedig weêr eens op kom zoeken. Dag Bertha en welterusten". „Welterusten, meneer Bert". „Pffzei Bert, toen hii de hoorn óp de haak had gelegd. „Is dat boffen.Hij geeuwde en op eens voelde hij, dat hij moe was Hij had een veel bewogen dag achter de rug en zijn bed keek hem verlokkend aan. Nog geen tien minuten later lag hij onder de dekens en weldra vergat hii alles van oom Brogus en meneer Bergman en van Tlny in een diepe droomloze, verkwik kende slaap. De volgende morgen liep Bert om kwart voor negen op de Sorneokade en 2ag hij reeds vanuit de verte het torentje van de Cultuurmaatschap pij. Hy wipte met twee sprongen de stoep op en zei tegen de concierge- portier: „Morge Jansse. „Morge meneer...." wilde Jan~se automatisch teruggroeten, doch toen hij Bert zag, liet hij ér verbaasd op volgen: „Hé, meneer Bert. Bert gaf Jansse een knipoogje en wilde doorlopen. „Uw oom is er nog niet, meneer", riep Jansse hem achterna. „O nee", vroeg Bert quasi-ver- baasd, „is hij er nog nietï Ik hoop niet, Jansse, dat hij vandaag te laat zal komen". Bert liep de trap op naar boven, doch in plaats van naar de kamer, die hij met juffrouw Spijl deelde, begaf mij zich regelrecht naar de deur met het bordje „privé" er op. Toen Bert de directeurskamer bin nentrad, bleef hij een ogenblik aan de deur staan om haar te overzien. Ook zónder oom Brogus was het een Indrukwekkende kamer en Bert meende aan de traditie verschuldigd te zijn haar met de nodige eerbied te behandelen. Zo schreed hij lang zaam naar het bureau, maakte eerst deftig een buiding voor de portretten en ging daarna langzaam zitten. Nu was hij de directeur van de Cultuur maatschappij. H'm.... niet kwaad, lang niet kwaad. Wat moest hij nu doen? O ja, juffrouw Spijl moest hij hebbenSpijltjeHij drukte op het knopje, dat in de kamer van juffrouw Spijl een bel in beweging bracht en wachtte in spanning Hij behoefde niet lang te wachten of er werd geklopt: 'n paar bedeesde tikjes. Toen, zonder op antwoord te wachten, werd de deur geopend en trad juffrouw Spijl binnen: bril op de neus, haar in een knoetje, steno- cahier onder de arm. „Goeden mor...." Juffrouw Spijl slikte de rest van de groet in en stond Bert sprakeloos aan te kijken. „Goeden morgen, juffrouw Spijl", zei Bert vriendelijk. „Hoe maakt u het?" HU stond op om haar over het bureau heen de hand toe te steken. Juffrouw Spijl liep, stijf als een ma rionet, naderbij en beroerde slechts vluchtig de hand van Bert. „U ziet er Datent uit. Gaat u zitten óp dat ogenblik ontwaakte juf frouw Spijl uit de verdoving. „Waar.... waar is uw oom?" „Bedoelt u oom Brogus?", vroeg Bert ondeuge.id. „Ja, ziet u, ik heb nog meer ooms en het is wel eens moeilijk Om ze uit elkaar te houden. Tja, oom Brogus...." Bert keek juffrouw Spijl aan en een duiveltje speelde in z'n ogen. Spijltje keek nog steeds naar Bert, of hij was veranderd in een opgezette ijsbeer. Maar gaat u töch zitten", nodig de Bert haar uit. „Of laat oom Brogus u altijd maar staan? Daar zullen we dan eens verandering in aanbrengen. Trouwens, er zijn hier meerdere din- Ddie veranderd moeten worden, n, daar praten we wel eens Over. Gaat u toch zitten, juffrouw Spijl. Die stoelen zijn niet van glas, u valt er niet doorheen". Juffrouw Spijl ging voorzichtig Op het puntje van een stoel zitten. „Zó", zei Bert tevreden, „is het be terWat vroeg u ook weer? O ja, waar oom Brogus isHaha", lachte hij opeens, „zo'n schavuit.,.. Wist u, juffrouw Spijl, dat ook oom Brogus van tijd tot tijd een kléin schavuitje kan zyn? Nee, dat wist u niet hè? Zeg het maar eeriyk...." Juffrouw Spijl zei niets en als zij eerlijk had moeten zeggen wat tij dacht, dan had zij gezegd, dat Bert.. Enfin! Met een luchtig gebaar stak Bert een sigaret op. „O, neemt u me niet kwalijk, rookt u ook?" Juffrouw Spijl wendde het hoofd af en als blikken konden vernederen dan deden de hare het. „Werkelijk niet? Wat mij betreft, moogt u het gerust doen, hoor. U bent dat van oom Brogus misschier niet zo gewend.... O ja, ik was u aan het vertellen (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 10