Op monsierveiling in Rotterdam wordt inwendig ALLAN verkocht RECHTSZAKEN Terschelling heelt thans waterleiding tftwe&ev tik#, 4/etc. Economische crisis in Argentinië jaar „Eurovisie" Idylle 'AAN DE VECHT WOENSDAG 3 JuNI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Een fabriek wordt ontmanteld. In het grote complex van Allan en Co's Kon. Ned. fabrieken van meubelen en spoorwegmateriaal aan de Kleiweg te Rotterdam loper een twintigtal arbeiders als het ware verloren in de immense ruimten, waar vroeger 1600 man tussen het lawaai van snorrende motoren en machines hun arbeid ver richtten. Die twintig zijn al vier maan. den bezig alles te etaleren. Zij ma ken een sortiment voor de grootste veiling van machines, gereedschap pen, ijzer- en staalmaterialen, die Ne derland sinds mensenhergenis gekend heeft. Er komen niet minder dan 12.000 verkavelingen en deze moeten in twintig dagen van de hand gaan. De eerste verkoping, die twee weken duurt met uitzondering van de zaterdagen begint op 22 juni a.s. het zijn dan in hoofdzaak de metaal bewerkingsinstallaties voor zware en lichte industrie, die aan bod komen. De grote machinehallen staan er vol van en het geheel ziet er dan ook uit als een miljoenen object. Verder zijn er dan nop enorme ma- gazijnvojr raden. In de kantine, die zo groot is dat zij tevens toneelzaal is, zal ten over staan van notaris N. B. Frank uit Rotterdam de openbare verkoping geschieden. Er is zelfs belangstelling uit Engeland, België en Duitsland. Honderden zullen in deze kantine een plaats kunnen vinden en vanwege de HIJ KWAM ER GOED AF Zes weken gevangenisstraf onvoor waardelijk en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid wegens het- autorijden onder drankinvloed en wegens het doorrijden na een aan rijding vorderde de officier van jus titie bij de Haagse politierechter te gen een afdelingschef uit Leiden. Deze had op 3 oktober een feestje gehad bij Hongaarse kennissen. Hier had hij naar zijn zeggen vóór het eten twee glazen Hongaarse wijn gedronken en nadien nog twee. Tegen twaalf uur ging hij naar het station om een kennis te halen. Hij trof deze kennis niet. Toen raakte hij betrokken bij een aanrijding. Een jongen, die ook wat gedronken had, sprong plotseling voor-een motor op de weg met de armen wijd uitge spreid. Vlak voordat de motor hem zou raken sprong de jongen zij waarts.... precies voor de auto van verdachte. Deze raakte hem. De af delingschef, die bedacht dat hij ge dronken had maar die zich naar zijn zeggen nog wel in staat voelde om auto te rijden, reed na de aanrijding door. Hij ging weer naar de Hongaar se kennissen, waar hij nog vier gla zen bier dronk. De motorrijder vertelde als ge tuige, dat de automobilist keurig rechts had gereden en dat hij niets bijzonders aan de wijze van rijden had gezien. Het was voor de auto mobilist z.i. onmogelijk geweest nog te remmen toen de. jongen opeens voor de auto sprong. De hoofdagent V. uit Leiden, die verdachte had opgehaald, vertelde dat verd. weliswaar naar drank rook, maar dat hij normaal sprak en normaal deed. De rechter achtte het niet wettig en overtuigend bewezen, dat ver dachte niet tot autorijden in staat was geweest, omdat de politieman hem zelfs na de vier glazen bier nog normaal vond. Wel werd verdachte veroordeeld voor het doorrijden na een aanrijding en wel tot honder gul den boete of tien dagen en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid met aftrek. NEGENTIEN GLAZEN BIER Een chauffeur uit Oegstgeest was op 13 september naar Leiden gegaan en had daar i; café's plm. negentien glazen bier gedronken. Toen was hij op de fiets weer teruggegaan naar Oegstgeest. Op de Rijngeesterstraat- weg aldaar had de politie hem zigzag zien rijden. Men had zich naar hem toegehaast, maar voordat de politie bij de chauffeur was was deze al van zijn fiets gevallen. Hij praatte wartaal en hij had een onzekere gang. De chauffeur was nu gedagvaard maar niet verschenen voor de Haag se politierechter. Overeenkomstig de eis werd hij veroordeeld tot vijfen twintig gulden boete of vijf dagen, lange duur van de veiling zullen er buffetten worden ingericht waar men eet- en drinkwaren kan bekomen. 1 Oktober opgeleverd Hoewel 'iet theoretisch mogelijk is •bij te lage bieding een verkaveling op te houden, kan daar in de praktijk al niets van komen, omdat het gehele fabriekscomplex voor 1 oktober a.s. aan de gemeente Rotterdam opge leverd moet worden. Deze heeft im mers de fabriek met opstal en ter reinen gekocht ten behoeve van de tram en mede met het oog op de ko mende metro, waarvoor een remise met réparatiewerkplaatsen nodig is. Bepaalde vaste installaties zijn mede eigendom van de gemeente gewor den, doch alleen die, welke dienstig kunnen zijn voor de toekomstige be stemming. Een apart probleem zal vermoede lijk nog geschapen worden als de ko pers de grote machines moeten gaan vervoeren. Eindelijk heeft Terschelling zijn waterleiding. De commissaris van de koningin in Friesland, mr. H. P. Lind- horst Homan, heeft gisteren bij het nieuwe pompstation in het duin- en bosgebied bij West-Terschelling een reusachtige waterleidingkraan open gedraaid waardoor het zolang reeds begeerde water zijn weg over het eiland kon vinden. Vier van de vijf Waddeneilanden hebben thans een waterleiding, alleen Ameland zit nog zonder. Maar al hebben de Terschellingers nu een echte waterleiding, helemaal tevre den zijn ze nog niet, want een riole ring ontbreekt nog. Terschelling houdt dus voorlopio- iets, waarnaar het kan uitkijken. Cursus voor moeders van dove kinderen In het kerkzaaltje van het aca demisch ziekenhuis te Groningen is gisteren een zeer bijzondere cursus begonnen, namelijk voor moeders van kinderen met gehoorstoornissen. De cursus is georganiseerd door het audiologisch instituut, in samenwer king met het koninklijk instituut voor doofstommen te Groningen. Zij duurt tot en met vrijdag en er ne men 24 moeders uit alle delen van het land aan deel. Reeds enkele jaren worden in het audiologisch instituut der keel-, neus- en oorkliniek van het acade misch ziekenhuis te Groningen met groot succes proeven genomen met het ontwikkelen van gehoor-resten in het vroegst mogelijke stadium bij dove kinderen. Daarbij is men er toe overgegaan, zelfs aan baby's van nauwelijks een jaar een hoorappa- raat te verschaffen. Voor de behan deling is echter de hulp van de moe der van uitzonderlijk belang. Deze cursus nu heeft tot doel de moeders te onderrichten hoe het door zoge naamde „home training" mogelijk is te trachten de uiterste gehoorresten die de kinderen meestal hebben, tot ontwikkeling te brengen. Bij de officiële opening van deze cursus waren o.m. aanwezig de ge neesheer-directeur van het acade misch ziekenhuis, dokter P. Bolt, de geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid, dokter R. Mantingh en de directeur van het doofstom- meninstituut, de heer M. J. C. Buchli. Prof. dr H. C. Huizing, directeur van het audiologisch instituut, zei in zijn openingswoord, dat deze cursus een unicum is voor Nederland en waarschijnlijk voor Europa. Prof. dr. Eelco Huizinga, directeur van de keel-, neus- en oorkliniek, zei in zijn inleiding, dat Groningen al sinds Daniël Guyot pioniersarbeid op het terrein van de audilogie heeft ver richt. Het inschakelen van de moe der zal voorlopig de afsluiting zijn van een ontwikkeling op audiologisch terrein, die vele nieuwe mogelijkhe den voor het slechthorende kind heeft geopend. „HAVENECONOMIE" NIEUW VAK Aan de Economische Hogeschool is een nieuw vak ingesteld: 1 a ven eco nomie. Tot buitengewoon lector is benoemd de heer B. J. Udink, secre taris van de Kamer van Koophandel te Rotterdam. Kath. BLO scholen hielden sportdag te Lisse Bij prachtig zomerweer hielden gisteren de Katholieke B.L.O.-scholen van Haarlem, Lisse en Leiden hun jaarlijkse sportdag in het gemeente lijk sportpark te Lisse. Om 10 uur stonden 3 ploegen van 15 jongens uit de hoogste klassen van deze scholen aangetreden rond de vlaggemast en opende de heer Het- tinga, hoofd van de St. Pancratius- school te Leiden, de dag met een kort woordje tot de jongens, hen aan sporend eerlijk en sportief te kampen om de wisselbeker, welke nu reeds tweemaal in het bezit van de Leidse school was gekomen. De wedstrijden vingen aan met 100 meter hardlopen, waarbij Haarlem het hoogste aantal punten behaalde. Leiden en Lisse kwamen resp. als 2e en 3e uit de strijd. De daaropvolgende voetbalwed strijd van 2 maal een kwartier tussen de Don Bosco-school van Lisse en de St. Prancratiusschool van Leiden leverde een gelijk spel op. Bij het balgooien bleek Leiden over de beste werpers te beschikken, ter wijl de tweede voetbal-ontmoeting tussen de St. Jozefschool van Haar lem en de Don Boscoschool van Lisse een 1-0 overwinning voor Lisse op leverde. Na de middag-boterham volgde het hoog- en het verspringen, waarbij aardige prestaties werden geleverd. Leiden werd bij beide winnaar, ge volgd door Haarlem en Lisse. De derde voetbalwedstrijd, ditmaal tussen Leiden en Haarlem zou dooi de St. Jozefschool moeten worden gewonnen om bij de totaal-telling Leiden en Haarlem een gelijk getal punten op te leveren. Jammer genoeg bleek echter Leiden met een 1-0 over winning de sterkste. Als sluitstuk van de wedstrijden kwam het afstandlopen over 400 m„ waarbij alle 45 deelnemers tegelijk de sintelbaan betraden. In deze wed strijd behaalde Leiden eveneens de overwinning, zodat de wisselbeker thans defitief in het bezit kwam van de St. Pancratiusschool te Leiden. Na afloop van de wedstrijden reik te de heer Jan Th. Witte, die belast is met de nazorg van de leerlingen van de scholen te Leiden en te Lisse, de prijzen uit. Hij prees daarbij de sportiviteit van de 3 ploegen en be dankte de organisatoren en al de genen, die aan het welslagen van de dag hadden meegewerkt. Des middags toonden nog hun be- Gevestigd in 2200 postkantoren Rente 3% Tot f 10.000,- rentegevend Bovendien: u kunt er practisch altijd terecht, zolang 't kantoor geopend is dus ook na drieën! ral HET POSTKANTOOR UW SPAARBANK l' JJ Advertentie langstelling de heer A. Mesman, wet houder van de gemeente Lisse, die de burgemeester vertegenwoordigde, en de heer P. van Leeuwen, voor zitter van de Sportstichting te Lisse, door wiens medewerking telkens weer kan worden beschikt over het fraaie Sportpark en die aan het einde van de dag toezegde, dat deze Sport stichting het volgend jaar een nieuwe wisselbeker ter beschikking zou stel len, welke mededeling met een drie werf „Hoera" werd begroet. Hiermede eindigde deze zeer ge slaagde Sportdag, waarop organisa toren en deelnemers om de prettige sfeer van sportiviteit en goede ver standhouding met voldoening kunnen terugzien. Argentinië, dat zich gesteld ziet heeft verklaard, dat ongeveer 300.000 man overheidspersoneel overtollig was. Soldaten patrouilleren in het finan ciële centrum van Buenos Aires met de bajonet op het geweer en uitge- rust met tommy-guns, hetgeen wordt voor een ernstige economische crisïsJ opgevat als een aanwijzing, dat de re- heeft gisteren de waarde van zijn gering vastbesloten is ondanks de peso, eens een der gezondste valutaprotesten van de vakbeweging haar van de wereld, zien dalen tot het j economische plannen uit te voeren, equivalent van minder dan één Ame-1 Tien dagen geleden werden ruim rikaanse cent. In de afgelopen drie' 30.000 stakende bankbedienden ont- dagen is de notering van de peso metl slagen, tien punten gedaald tot 101 peso voor| één dollar. Tien jaar geleden was de notering 4.80 peso voor een Ameri-, kaanse dollar; in januari 1958 was de notering 37 en in januari j.l. 66 peso voor een Amerikaanse dollar. De Argentijnse minister van finan ciën. dr. Cesar Bunge, heeft dinsdag avond in een rede voor de radio een grimmig beeld geschilderd van de Met twee internationale schakel - crisis, die Argentinië tegemoet gaat. Pro8Tamma's, waaraan artisten en or- Hij kondigde aan, dat zeer spoedig1 keften uit 112 landen van West-Europa overheidspersoneel zal worden ont slagen, dat staatsondernemingen zul len worden geliauideerd, dat de stij ging der lonen drastisch zal worden tegengegaan en dat de kredietver strekking streng zal worden beperkt. Wat de ontslagen van het overheids- verwachten ontslagen van overheids- zullen deelnemen, zal op zaterdag 6 en zondag 7 juni het vijfjarig bestaan van de „Eurovisie", de Europses or ganisatie voor de televisie, worden ge vierd. Het thans ingeburgerd begrip van de Eurovjsie vond zijn oorsprong op 6 juni 19o4, toen ie eerste uitzending, personeel betreft, wordt er te Buenoseen reportage van een narcissenfeest Aires aan herinnerd, dat president: in Montreux in Frankrijk en een be- Frondizi enige tijd geleden reeds zoek-in-beeld aan het Vaticaan, door naar schatting 50 miljoen kijkers in 8 landen tegelijkertijd kon worden gezien. ANTVB WIJZIGT ROUTE DOOR NOOFDWIJK De openstelling van de nieuwe ,0(,0 wegaf takking van de weg Noordwij-5288 kilometer, dat tussen zenders kerhout—Noordw(jk naar Noordwijk1 cu sjeunzenders was uitgelegd, aan Zee, betekent en aanzienlijke leerden de gezamenltjke programma s ontlasting van de kom van Noord-on3er welke de wereldkampioen- wijk schappen voetbal in Zwitserland, aan In overleg met de gemeente Noord-kijkerspubliek gepresenteerd, wijk wordt 't verkeer door de ANWB. De eerste Eurovisiema-and werd ge- Over een televisienet van in totaal inplaats van door de Wilhelmina- straat-St. Jeroensweg-IJmuiderstraat en Weteringkade nu geleid via de Van Panhuysstraat en de nieuwe weg in de richting van de Gooweg. Daar toe heeft de ANWB enige nieuwe borden aangebracht en de bestaande gewijzigd. volgd door tal van evenementen, die wielersport in Frankrijk, hippische feesten in Engeland, muziekuitvoerin gen in ItaMë en actualiteiten uit Am sterdam op het beeldscherm brachten. Het eerste schakelprogramma, waar aan dus de aangesloten landen tijdens een uitzending beurtelings deelne- men, ging in 1957 de lucht in. Oponthoud in Remagen, door Gabriël Gorris. Uitgave Het Thijmfonds, Den Haag. De bekende schrijver Gabriël Gorris heeft in zijn nieuwe boek een gewe tensconflict aangesneden van een jonge man, die in Indonesië op bevel van hoger hand mensen heeft moeten doden, maar deze daden als moord opvatte. Hij kan zichzelf niet anders meer zien dan als een moordenaar van ohschuldigen die overal door deze idee wordt achtervolgd. In Re- magen leert hij een Duits meisje kennen waarop hij verliefd wordt. Hij vindt echter, dat hij geen recht op haar liefde heeft. Een moord in zijn woonplaats waar hij als ge fortuneerd man is teruggekeerd is nodig om hem de weg naar het ge luk te wijzen en zijn innerlijke rust te doen hervinden. Een goed boek, dat door zijn raak realisme een uit gebreide lezerskring zal vinden. De waarheid en de rechter, door Hildegard J. Kaeser. Uitg. Nijgh Van Ditmar, Den Haag. Het is een boeiend relaas van het particulier leven van de buitenge woon rechtzinnige Robert Williams, rechter in echtscheidingsaangelegen heden bij de Londense rechtbank. Hij krijgt de zaak te behandelen van Kate, die scheiden wil en ook weer niet wil om van haar 14 jongere man Eddy, met wiens lot zij destijds zeer begaan was, omdat de jongen naar een moeder verlangde en dacht deze in Kate te vinden. Kate op haar beurt had altijd al een zoon willen hebben, maar hun beider genegen heid voor elkaar vond in een huwe lijk geen juiste oplossing. De rechter leert Kate het leven weer met nieu we moed te bezien, maar hij valt in een zelfde omstandigheid als hij op zijn beurt een meisje, Nancy, leert kennen; ook hij dreigt in een diepe put te vallen. Hier is een diepgaande psychologische visie gegeven op ver schillende menselijke werelden, die elkaar toch soms zeer dicht benade ren als de natuur wordt blootgelegd. Dokter Regan, door Heien Topping Miller. Uitg. Het Thijmfonds, Den Haag. Het verhaal speelt in de laatste wereldoorlog, tijdens welke strijd dr. Regan uit Ozarks in Amerika zijn menslievende taak uitoefent temid den der vele slachtoffers. Hij wordt daarbij bijgestaan door een verpleeg ster, Mac, die zijn pad heeft gekruisd en die hem tegemoet treedt in zijn behoefte naar warme genegenheid, hoezeer haar karakter ook van het zijne verschilt. De schrijfster tekent allereerst de moeilijke aanloop van Regan door vele moeilijkheden heen naar het dokterschap. Hij heeft zich om zijn studie te voltooien alles ont zegd, zodat hij bijna van de mensen rondom hem is vervreemd. Een aan trekkelijke roman. „Frank Distel en de verdwenen Platvoet", door Arie van der Lugt Uitg. Foreholte, Voorhout. Frank Distel en zijn vrienden heb ben beloofd, zich in het vervolg van alle boevenjacht te onthouden. Maar wat moe ten ze anders doen, als hun grote riend. Kobur Platvoet spoor loos verdwenen is en ze een spoor als het ware in de schoot geworpen krijgen? Ze gaan Kobus bevrijden en zitten meteen weer tot hun neus in het avontuur. De Gele Rat wil zich voor zijn nederlaag wreken en lokt de jongens aan boord van de zeeboot Moira. Hij graaft d rmee zijn eigen graf want de jongens zijn hem te slim af en helpen de ciiinezenbende oprollen. „Noodlanding in de winternacht", (The frozen jungle), door Law rence Earl, vertaling C. G. J. d. Brand. Serie Prisma-boeken Nr 398 Uitg. „Het Spectrum, Utrecht. Een vliegtuig stort neer in het on- hergbergzame gebied van Ungava- Labrador (Canada) Vijf mannen en een vrouw moeten zich een winter lang behelpen met bessen, planten en j wild, aangevuld met wat noodrant Isoenen. De nood drijft hen tot samen werken en kameraadschap. Het is ver bluffend, zoals de schrijver zich in deze geheel verzonnen situatie in leeft: men belééft mee, hoe de sterke mannen in zwakheid vervallen en hoe de zwakken hun angst overwinnen en leiding geven. „Veldgids voor vogels",, door R. S. R. Fitter en R. A. Richardson, vertaald en bewerkt door M. J. Tekke Serie „Phoenix-Pockets" Nr 19. W. de Haan Standaard boekhandel, Zeist. Steeds meer mensen zoeken hun vertier in de vrije natuur en parallel daarmee lcopt het feit, dat de be langstelling voor planten en dieren maar vooral voor de vogels nog iede re dag groter wordt. Ten behoeve van hen, die graag de vogels gadeslaan is in de Phoenix-reeks een handige veldgids verschenen. Het boekje is verlucht met tal van vlotte schetsjes en zwart-wit foto's. Het indelingsschema is afhanke lijk van het feit, dat herkenning aan de hand van kleur onmogelijk is op nieuwe leest geschoeid. Johann Sebastian Bach, door An- toine E. C'herbuliez. Serie Prisma- boeken Nr 406 Uitg. Het Spec trum N.V. Utrecht. De belangstelling voor het leven van de grote componisten schijnt gelukkig - elke dag te groeien. Steeds meer biografieën zien het licht. Reed- zijn verschillende boe ken verschenen over het leven van Johann Sebastian Bach. De wijze ech ter, waarop de 7—itserse Bach-ken- ner Antoine Cherbuliez dit leven „terugroept", stempelt zijn boekje tot een zeer waardevol werk. In het werkje zijn voorts opgenomen een lijst van jaartallen, een overzicht van Bachs werken, een register van besproken werken, een plaatsnamen en een persoonsregister. Duitse verhalen vertaald door W. Wielek-Berg en Nel Bakker. Uitgave: Het Spectrum Utrecht. Met deze reeks verhalen is de jon gere generatie van Duitse schrijvers vertegenwoordigd in de harde en toch melodieuze vorm waarin zij zich de laatste veertig, vijftig jaar aan ons voorstellen. De romantiek van de vo rige eeuw is verdwenen en heeft plaats gemaakt voor de werkelijk heidszin, welke ons harder aan spreekt, maar tevens voor mensen uit onze tijd door zijn levensechtheid alleen nog maar acceptabel is. De bundel biedt prachtige en boeiende voorbeelden van deze geestesgesteld heid, men vindt er o.a. korte verha len in van Franz Werfel Robert Neu mann, Ernst Weiss on Luise Rinser. Kriskras door Australië, door Bill Beatty. Uitgave Het Spec trum Utrecht. Op een pakkende en ook humoris tische wijze geeft hit Bill Beatty een kleurige beschrijving van zijn geboor teland Australië. Hij heeft dit wereld deel reeds jaren lang doorkruist en in den brede met dit boeiende land et zijn rijke natuur en oorspronke lijke bewoners kennis gemaakt. Op merkelijk is vooral de geheel eigen cultuur, welke ()aor in de loop van de tijden en voor al de laatste tien tallen jaren gekweekt is. Bijzonder voor de lezer, die op een of andere manier zich verbonden weet met dit verre continent, naar evenzeer voor degene, die met Australië kennis wil maken, is het leze van dit boekje, dat nog aantrekkelijker werd door verschillende foto's, de moeite waard. Café noir, door Frans Brunklaus Uitgave: De Fontein, Utrecht. Een detective in oude stijl, of lie ver een crime-story uit de oude tijd, zouden we willen neggen. Er wordt in het zuiden van Limburg een poging tot vergiftiging met vitriool geconsta teerd. Een oude weduwe in haar eenzaamheid in haar geestelijke ver mogens gestoord, wordt hier al .poe- dig van verdacht. De rechterlijke macht is evenwel niet van plan, over een naoM ijs te gaan en voor haar staat het, geenszins vast, dat de we duwe hier de hand in zou hebben ge had. In een spannend ver1 aal, waar in de komische noot beslist niet ver geten is, wordt via verschillende per sonen de weg gebaand naar de wer kelijke schuldige. geschiedenis .speelt zich af in de vijftiger jaren van I de vorige eeuw. Een boek, dat men met veel plezier zal lezen. door Bart In 't Hout 40) „Kindje, kindje", zei oom Eduard, terwijl hij Tiny op de schouder tik te, „wat haal je je muizenissen in je hoofd. Zeker, er is een frappante overeenkomst in de naam, maar „what is in a name"? Vertel me eens eerlijk: jij mag Bert graag lijden, is het niet?" Tiny boog het hoofd, ze gaf geen antwoord. „Zwijgen is toestemmen", zei oom Eduard. „Trouwens, je behoeft het me niet te zeggen, ik weet het al lang. Van Bert weet ik het ook Nee nee, hij heeft het mij niet ge zegd, maar zo iets kan ik wel raden. Nou, als jullie van elkaar houdt, wat staat dan nog een verloving in de weg? Voor je vader behoef je niet bang te zijn. Laat het maar aan Bert over om hem te bewijzen, dat hij de ware Jacob is voor zijn dochter en niet het een of ander zakenneefje, dat op commando van zijn oom opzit en pootjes geeftNee, laat dat maar aan Bert over". „U bent toch een grappigerd „All right", zei oom Eduard, „en op zijn tijd kan ik ook een aardig verhaaltje vertellen, maar heb ik goed geraden of niet! En zorgen jul lie er nu maar voor, dat die verlo ving spoedig plaats vindt, het liefst hier, in dit huis". Op hetzelfde ogenblik, dat Tiny weer aan Bert dacht en er heel even een frons van denken in haar mooie voorhoofdje verscheen, alsof zij het boze verbloeden nog niet volkomen had verslagen, op datzelfde ogen blik stond Bert op de stoep van haar vader. Er was een trek van grimmige ernst op zijn gezicht, zo duidelijk zichtbaar, dat het dienstmeisje, het welk de deur voor hem opende hem een ogenblik onderzoekend aankeek, alvorens zij hem in de vestibule liet. „Ik wil meneer van der Horst sprekenhoorde Bert opeens een zware stem, ergens uit*de gang vandaan komen; een tochtdeur met matglas belette hem te zien wie de eigenaar was van de stem, doch het was voor Bert niet moeilijk te raden, dat het de pa van Tiny moest zijn. „Wat zegt u? Odank u „Meneer", kon Bert nu het dienst meisje horen zeggen, „er is een me neer voor u, een meneer van der Horst. „Van der Horst? Sakker ju, dat is ook toevallig". Zware voetstappen bonkten na derbij en even later werd met kracht de tochtdeur opengetrokken. „Ha Horsie.De heer Bergman wilde oom Brogus want hij dacht dat hij het was met zijn bekende jovialiteit begroeten, doch bij het zien van een onbekende jongeman, hield hij plotseling op. Bert keek de pa van Tiny met een mengeling van nieuwgierigheid enverachting aan. Dus deze Hercules was er voor verantwoordelijk dat Tiny bij haar oom Eduard vertoefde en liever niet over haar pa sprak „Meneer van der Horst....?", vroeg Bergman aarzelend. „Ja. zei Bert en hij liet er stijfjes op volgen: „Ik zou u graag even wil len spreken". „Bent u misschiende neef van meneer van der Horst, van de Cul tuurmaatschappij?" „Ja", zei Bert effen, „dat ben ik". „Kerel, waarom zeg je dat dan niet direct....?", zei Bergman, ter wijl hij Bert krachtig de hand schud, de. „Dus je bent de neef van oom BrogusHa ha, neem me niet kwalijk hoor, dat ik je oom bij zijn voornaam noem, maar we kennen elkaar al zo Tang, Kom binnen, ke rel1" Bergman ging Bert voor naar een gezellig gemeubeld vertrek. „Ga zitten", zei de pa van Tiny, met een brede armzwaai naar een gemakkelijke clubfauteuil. „Dank u", zei Bert vormelijk en ging zitten. Bergman nam tegenover hem plaats. „Dat is ook toevallig. Ik probeerde juist je oom te bereiken, maar z'n dienstmeisje vertelde dat hij niet thuis was". „Hij is uit de stad zei Bert. „O juist. Zo, dus je bent de neef van oom Brogus", herhaalde Berg man, alsof hij zich daarvan nog eens moest overtuigen. „Apropos: niet verkouden meer?" Voordat Bert kon antwoorden, liet Bergman er al weer vlug op volgen: „Een rokertje?" En hij schoof Bert een bakje met sigaren toe. „Dank u", zei Bert, ..ik rook geen sigaren", „Een sigaret dan? Alsjeblieft Bert wilde weigeren, doch de heer Bergman was zo dynamisch in zijn handelingen, dat Bert al een sigaret tussen de lippen had, voordat h(j het zelf wist. „Een vlammetje d'r bij.... zo.... En nou een drankje? HèBerg man schoof een ingebouwde bar open en liet een keur van dranken zien. „Wat zal het zijn: een cognac, een wijntje, Franse, Italiaanse Vermouth. Wacht ik zie al aan je gezicht, wat je wilt hebben: een whisky-soda. Ha ha, hoe raad ik dat zo? Maar, dat is niet zo moeilijk. Ik ben zelf vroeger ook sportman geweest Ik heb ook geroeid. Ja, daar sta je van te kijken, hè? Ik ben nu een oude kerel, maar toen ik zo oud was als jijh'm Veel of weinig whisky?" Bert sloeg de heer Bergman met verbazing gade. Hij ratelde maar aan één stuk door en hij was al bezig een whisky-soda aan het klaar maken, toen Bert nog niet de gelegenheid had gehad te zeggen, of hij dat wel wilde hebben. Nu kon hij weinig anders doen dan antwoorden: „Niet te veel alstublieft „Een bodempje?", vroeg Bergman lachend. „Ja ja, ik begrijp het wel. Als sportman moet je matig zijn met alles, met roken, drinken en eten. Maar afschaffer behoef je niet te zijn hoor. Nergens voor nodig. Alsje blieft. Proost". Bergman hield zijn glas op en Bert kon weinig anders doen dan ook zijn glas oppakken. „Proost", zei hij, maar het kwam niet gul van zijn lippen. „Hè hè", zuchtte Bergman behage- lijk, terwijl hij weer ging zitten en een grote sigaar in brand stak. „Dat smaakt beter dan een drankje van de dokter, niet? Zo, dus jij doet de vol gende maand mee, aan de kampi oenschappen in Amsterdam! Hoe ik dat zo weet? Ha ha. Ik lees de krant hoor. En als jr wint, dan word jij candidaat voor de internationale kampioenschappen in Wenen. Sak kerloot, dat is een hele eer, hè? Is oom Brogus niet trots op je?Ik heb het nooit zo ver gebracht, hoor. Ik was meer een roeier van de oude stempel. Als je begrijpt, wat ik be doelHaha!" De verbazing van Bert over de „flux de bouche" van Bergman ging geleidelijk over in ergernis. De pa van Tiny scheen geen groter genot te kennen dan zichzelf doorlopend aan het woord te horen. Voorts scheen de man bijzonder goed ge mutst en was aan hem niet bepaald te zien, wat er zo kort geleden in zijn huis was voorgevallen.... (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7