Chefarine 4 Radiumnaald gevaarlijk - kostbaar en was zoek Zaterdag begint het loon-overleg Mgr. Mutsaeris zeventig jaar Mr. Luns: 40.000 vluchtelingen in Europa Sleepbootje en bak gestrand »Blijdorp«-giraffe brak zijn nek Vermiste bleek verdronken Honderd-jarige traditie in Frankrijk V/OENSDAG 3 JUNI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Het was weer hei oude liedje in Parijs 4-voudige combinatie,een wetenschappelijk succes! Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en...doen wonderenI Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „synergismus". Hiermede Wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Chefarine,,4"-elk afzonderlijk al beroemd - werken tezamen nog beter. Ze helpen vaak ook dan, wanneer andere middelen (alen en I doen werkelijk wonderen I ff Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelarox. Advertentie) Enorme verkeersopstoppingen hebben in Pariis plaatsgevonden, tijdens de 24-uurs staking van het onder grondse spoorwegpersoneel. Van de ongeveer 300 treinen reden er in het geheel slechts 15. Het allergrootste deel van het personeel was in staking, gegaan uit protest tegen de weigering van de regering om een loonsverho ging toe te kennen. Het merendeel van de metro-stations was gesloten. De vakverenigingen beschouwen de sta king als een ernstige waarschuwing, aan de regering. De hekken waren gesloten; de reizigers moesten maar zien of zij zich in een volle stadsbus konden proppen. Doeltreffend speurweik te Amsterdam Dezer dagen is bij het Nederlands Kanker Instituut in Amsterdam een radiumnaald zoek geraakt, zonder dat terstond aanwijsbaar was, waar in het zorgvuldig uitgebalanceerde controlesysteem van een verzuim of een onvolledigheid sprake was ge weest. Terstond na gebruik van radium- naalden worden deze, veelal in een serie van vier, in „containers" opge borgen. Dit maal bleek bij de na- controle een der naalden te zijn ver dwenen. Het vermoeden, dat deze naald in de rubberslang, welke bij de behan deling wordt gebruikt, was blijven steken, dwong tot het instellen van een grootscheeps onderzoek. Het apparaat dat daarvoor in wer king moest worden gesteld heeft bij deze gelegenheid op ongezochte wij ze zijn deugdelijkheid bewezen. Het spoor voerde naar het uitge strekte terrein van de Amsterdamse vuilverbranding. Dank zij de mede werking van de Gemeentelijke Rei nigingsdienst kon het opsporings werk met grote snelheid worden uit gevoerd. De deskundigen van de farmaceutische inspectie van de volksgezondheid, het Nederlands Kanker Instituut en het rijksinsti tuut van de volksgezondheid, hebben gedurende vier uren vijfhonderd ton Amsterdams vuil met hun Gei- ger-Müller-tellers afgetast. Zij strek ten hun onderzoek ook uit naar de schuiten met afval, die naar de vuil verbranding aan de Papaverweg in Amsterdam-noord varen, terwijl ook de as van de reeds verbrande afval waarin de sporen uiteraard moeilijker te achterhalen zijn nauwkeurig werd onderzocht. Gedurende het gehele onderzoek werd de verbranding stopgezet. Ten slotte werden proeven genomen in de stortbakken. In een dezer stort bakken werden vage sporen gevon den. Hierin kon tenslotte de radio actieve uitstraling worden gelocali- seerd. Na vier uren werd de ver miste naald een 5 cm. lang en IV2 mm. breed goudkleurig buisje ge vuld met radiumpoeder gevon den. Het instrumentje is weer in de NAMAAK 18e EEUWS VOOR IV2 TON De Amsterdamse kunsthandelaar E. P., die volgens de Deense justitie de hoofdfiguur is geweest in een zwen- delaffaire met oude schilderijen, be vindt zich sedert donderdag j.l. weer in voorlopige hechtenis. In februari j.l. werd hij gearresteerd doch korte tijd later door de rechtbank te Am sterdam tegen een borgsom van 10.000 gulden voorlopig in vrijheid gesteld. De heer P. zou, naar verluidt, de daarbij gestelde voorwaarden, dat hij gedurende het gerechtelijk vooron derzoek geen contact met getuigen in deze zaak mocht opnemen, hebben overtreden. In de zomer van 1958 zou P., te zamen met de Duitse kunsthandelaar August Kunstier uit Dusseldorp, aan een Deense fabrikant in Aalborg 34 18e eeuwse schilderijen voor circa anderhalve ton hebben verkocht, terwijl zij maar hoogstens 5.000 gul den waard zouden zijn. Kunstier werd in Denemarken gearresteerd en be recht. VRAGEN IN DE KAMER OVER ONBEWAAKTE TE PRINSENBEEK. Naar aanleiding van de ongevallen, die hebben plaatsgevonden op de onbewaakte spoorwegovergang te Prinsenbeek nabij Breda, heeft het Tweede Kamerlid, de heer W. P. C. Assmann, enkele vragen gesteld aan de minister van Verkeer en Water staat. veilige kluis van het Nederlands Kanker Instituut opgeborgen. Twee zaken trekken hier wel de aandacht. In de eerste plaats, dat ook bij de uiterst doeltreffende beveiligings maatregelen als in het Nederlands Kanker Instituut, het menselijk han delen noopt tot een steeds verfijn der controle. Het ligt in de lijn van de ver wachting, dat dit controlesysteem nog verder zal worden toegespitst. Het tweede is, dat Nederland de beschikking heeft over een goed ge coördineerd en snel en effectief werkend opsporingapparaat, waar door het mogelijk is, bij een falen van beveiligings- of controlesyste men, onheilen te voorkomen. Daar bij mag bovendien worden opge merkt, dat bij een snelle alarmering als waarvoor het kankerinstituut j thans zorg droeg, de kans op opspo ring aanzienlijk wordt vergroot. Het door de minister-president, dr. J. E. de Quay, in de regeringsver klaring aangekondigde overleg over de gedifferentieerde loonvorming zal zaterdag a.s. op het departement van Economische Zaken een aanvang ne men onder voorzitterschap van de vice-president, drs. H. A. Korthals. Behalve minister Korthals, zullen van regeringszijde aan het overleg deelnemen de ministers mr. dr. Ch. J. A. M. van Rooy, dr. J. W. de Pous en prof. dr. J. Zijlstra. Ook de voor zitter van het college van Rijksbe middelaars, mr. J. A. Berger, zal aan wezig zijn. Door de regering zijn voor deze conferentie 'ook uitgeno digd vertegenwoordigers van werkge vers, werknemers, middenstand en van de agrarische sector. Men ver wacht, dat het overleg voor het ko mend loonbeleid van grote betekenis zal zijn. Op donderdag 18 juni hoopt mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, bisscnop v~n 's-Hertogenbosch zijn 70ste verjaar dag te vieren. Mgr. Mutsaerts is de twaafde bisschop van het bisdom 's-Hertogenbosch en de vijfde s.nds de kerkelijke hiërarchie. Hij werd op 18 juni 1889 te Tilburg geboren. Zijn vader was een Tilburgse textielfa brikant en zijn moeder zuster van pastoor mgr. Mutsaerts, de geestelijk adviseur van „St. Rafaël", naar wie het Mgr. Mutsaertsoord genoemd is. Toen mgr. Mutsaerts op 2 mei 1942 tot bisschop-coadjutor van Den Bosch werd benoemd met recht van opvol ging van de bejaarde bisschop mgr. Diepen, had hij ongeveer alle stadia van een priesterloopbaan doorlopen. Zijn bisschopswijding op 29 juni 1942, midden in de oorlogsjaren, be schouwden zijn diocesanen als een nationale gebeurtenis, j De 70ste verjaardag van de Bos sche bisschop zal volgens zijn uit drukkelijke wens in alle stilte ver lopen. Het is bekend dat de gezond heidstoestand van mgr. Mutsaerts sinds enige jaren te wensen overlaat. Vandaar ook, dat de H. Vader op 22 december mgr. Bekkers benoemde tot bisschop-coadjutor van de bisschop van 's-Hertogenbosch met recht van opvolging. De Philipss Electronenbuizen- fabriek te .Stadskanaal is gistermid dag officieel in gebruik genomen door 1 het loslaten van 1.600 Eindhovense duiven, hetgeen symboliseerde, dat het Philips concern de vleugels weer verder heeft uitgeslagen, dat het be drijf' te Stadskanaal „los" is en dat de banden met Eindhoven weer nau wer zijn aangehaald. Waarom geen dienstplichtigen Waarom is er geen gebruik ge maakt van de bevoegdheid een keus I te doen uit alle inwoners van het j Rijk tussen de 18 en 65 jaar? Zo vraagt de Tweede Kamercommissie j voor de BB zich voor een deel af. Men acht het opmerkelijk, dat de keuze zich heeft beperkt tot een ta- I melijk eng begrensde categorie, nl. de gewoon militair dienstplichtigen 1 en reserve-officieren van 26 jaar en ouder, die geen mobilisatie-bestem ming hebben en door de minister van defensie ter beschikking worden ge steld. Sommige leden menen dat er ook vrouwen opgeroepen moesten worden. Zou men om praktische redenen nog met deze enge keuze kunnen ver enigen, dan blijft echter de ernstige vraag, waarom onder de thans voor oproeping in aanmerking gebrachte noodwachtplichtigen zich ruim 30.000 landgenoten bevinden, die gedurende enige jaren onder vaak moeilijke om standigheden hun dienstplicht in In donesië hebben vervuld. Is de rege ring er zich terdege van bewust, dat er in ons land tienduizenden mannen uit de overeenkomstige leeftijdsgroe pen wonen, die nog nimmer, zij het In Bolnes loopi een half schip van siapel Geen vóórexamen voor sludenlen onderwijzers Minister Cals voelt er weinig voor de onderwijzers, die aan de univer siteit pedagogie of psychologie gaan studeren aan een „colloqium doc- tum" te doen onderwerpen. Ook an der aanvullend onderzoek naar de geschiktheid van deze aspirant-stu denten aan de universiteit wijst hij van de hand. De minister schrijft dit in de me morie van antwoord aan de Eerste Kamer en tevens als reactie op de adressen die 23 hoogleraren in de pedagogiek en psychologie aan de Eerste en Tweede Kamer hebben ge richt. Nota van Notu over invoerrechten papier In een nota aan de leden van de financiële commissie van de Tweede Kamer protesteert de Nederlandse organisatie van tijdschrift-uitgevers „Notu" tegen de verhoogde invoerbe- lasting op tijdschrijtpapier met 3 tot 3.5 percent, afhankelijk van de soort. Bij K.B. van 30 december 1958 is de invoerbelasting op tijdschriftpapier, vallend onder het Benelux-douane- tarief, verhoogd. De Notu wijst er op, dat, naar op vatting van de Kamer, tijdschriften tot de eerste levensbehoeften beho ren, die van overheiswege niet of zo min mogelijk moeten worden be last. Lord Montgomery zal op 18 sep tember, de dag waarop Eindhoven herdenkt, dat het vijftien jaar gele den van de Duitse bezetters bevrijd werd, een bezoek aan deze stad bren gen. Hij zal komen in gezelschap van de Britse ambassadeur in ons land, sir Paul Mason. Tien jaar geleden was Lord Montgomery ook Eindho- vens eregast bij de bevrijdingsherden king. buitengewoon voor BB-werk? op goede wettige gronden, enige mi litaire of daai-mee vergelijkbare bij drage hebben geleverd? Men is van mening, dat de regering middelen dient te vinden om de bui tengewoon dienstplichtigen hun plaats bij de organisatie bescherming burgerbevolking te doen innemen en wel ter vervanging van diegenen, die het land ver van huis en haard op zo uitnemende wijze hebben gediend. Mr. J. Luns, minister van buiten landse zaken, heeft vanmorgen bij de installatie van het nationaal co mité vluchtelingenjaar 1959-1960, de vluchtelingen „het meest tragische begeleidingsverschijnsel van onze na oorlogse wereld" genoemd. In zijn rede zei de minister, dat de aanwezigheid van H.M. de Koningin bijzonder reliëf verleende aan de in stallatie-bijeenkomst. „Immers, niet alleen wij allen, die hier tegenwoor dig zijn, weten hoe uwe Majesteit zich interesseert in het lot van de vluchtelingen. Ook buiten onze gren zen is uwe hoge belangstelling voor allen, die hun vaderland hebben moeten verlaten, bekend. In het bij zonder gaan daarbij mijn gedachten uit naar de vluchtelingen zelf, die weten, dat de Koningin der Neder landen hen niet vergeet en bij meer dan één gelegenheid heeft gepleit voor hulpverlening en verbetering van hun positie". De minister gaf vervolgens enige feitelijke gegevens: er bevinden zich nog 40.000 vluchtelingen in kampen in Europa, verspreid over Duitsland, Oostenrijk, Italië en Griekenland. Daarnaast zijn er ongeveer 110.000 vluchtelingen buiten kampen in Europa, in vaak nog behoeftiger om standigheden. Onder deze Europese vluchtelingen vindt men Balten, Letten, Esten en talloze uit midden- en oost-Europa. Op het vaste land van China bevinden zich nog enkele duizenden vluchtelingen van Euro pese origine, merendeels oude men sen, die in en na 1917 uit Rusland zijn gevlucht. Versnelde hulp voor deze groep is dringend geboden. Gistermiddag zijn het sleepbootje „Scheveningen" en een door dit boot je gesleepte bak even ten zuiden van de vuurtoren op het strand gelopen. Het gestrande sleepbootje en de bak zaten vrij hoog op het strand. Omdat het vallend water was, kostte het de „Vigelanter", een ex-logger, veel moeite, de sleep weer vlot te krijgen. Ook de Scheveningse red dingsboot de „Dorus Rijkers" en een motorvlet van Rijkswaterstaat wa ren in de buurt. De motorvlet is er in geslaagd, de bak vlot te slepen. Het sleepbootje zit nog vast op het strand. Tot ongeveer vier uur is men nog bezig geweest, ook het sleepbootje vlot te trekken. Dat is niet gelukt. Vermoedelijk zullen opnieuw pogin gen gewaagd worden, als het weer hoog water is. Binnenkort zal het oude achterschip van het Zwitserse schip „Nyon", dat na een stranding op de Britse kust bij Newcastle in november 1958, met veel moeite naar Nederland is gesleept, op de werf van Boele's scheeps werven en machine-fabriek te Bolnes van een nieuw voorschip worden voorzien. Het achterschip ligt op de werf gemeerd (rechts), het voorschip ligt op de helling, waarop 't pasklaar is gebouwd (links) en zal op 6 juni a.s. worden tewatergelaten. Op 6 juni worden de beide helften in het gemeentedok te R'dam aan elkaar gepast. JONG MISSIONARIS OVERLEDEN De Missieprocure van Mill Hill te Roosendaal heeft uit de Philippijn- se Missie telegrafisch bericht ont vangen van het overlijden van father Hans Casparie uit Den Haag. Father Casparie was 27 jaar oud. Hij werd te Groningen geboren 2 maart 1932, op 13 juli 1958 priester gewijd in Mill Hill en 27 oktober 1958 vertrok hij naar de missie op de Phi- lippijnen. Zijn ziekte is van korte duur geweest. Chauffeur verblind toen hij paartje doodreed? Werd de Sittardse automobilist De G. toen hij op Tweede Paasdag op de weg naar de grepspost Roosteren Maeseyck een verloofd paar dood reed, verblind door een tegenligger? Om op deze vraag een antwoord te vinden hebben de president van de Maastrichtse rechtbank, de officier van justitie en de verdediger, samen met verdachte De G. een onderzoek ingesteld op de plaats van het on geval. Gisteravond waren cle weersom standigheden dezelfde als op Tweede Paasdag. Het parket nam proeven met elkaar passerende auto's, die groot licht voerden. Op deze wijze wilde men een indruk krijgen over de mo gelijkheid van verblinding. Honder den nieuwsgierigen waren getuige van dit ongewone avondlijke onder zoek. Tijdens de behandeling van de rechtszaak had verdachte, die terecht stond onder beschuldiging van dood door schuld, aangevoerd, dat hij het wandelende paartje niet heeft kunnen zien omdat hem het licht van een Belgische tegenligger in de ogen scheen. Dinsdag 16 juni zal de rechts zaak worden voortgezet. Diergaarde „Blij dorp" te Rotterdam heeft een ernstig verlies geleden, doordat de giraffehengst Napoli is gestorven. Op zondag 24 mei was het dier gevallen, hetgeen zich aanvan kelijk niet ernstig liet aanzien. De volgende dagen deden zich onrust barende verschijnselen voor. Vrij dagmorgen lag Napoli op zijn stro bed, niet in staat om op te 'staan. In zijn lange nek was een vreemde deuk verschenen en de dierenarts liet een roëntgenfoto maken, waarvoor het St. Franciscus ziekenhuis de appa ratuur ter beschikking stelde. Toen bleek het dier een wervelbreuk te hebben. Voorbereidingen werden getroffen om de nek in het gips te zetten. Zaterdagmorgen echter lag het dier volkomen verlamd in zijn stal en toén moest het besluit wor den genomen, Napoli uit zijn lijden te verlossen. Gistermiddag heeft de Rijkswacht van Veldwezelt (België) uit het Al- bertkanaal 't stoffelijk overschot op- gedregd van de bijna 38-jarige land bouwer J. Pruppers, wonende aan de Pletserstraat te Wolder bij Maas tricht. De man was vrijdag niet te ruggekeerd in zijn woning. Hij leed aan lichte hersenstoornis- sen. Men neemt aan, dat de man per ongeluk te water is geraakt. De oevers van het kanaal zijn ter plaatse vrij hoog en steil. Nadat de Belgische autoriteiten het lijk zullen hebben vrijgegeven, zal het naar Maastricht 1 worden vervoerd. I Als in dc gloriedagen van het tweede Franse keizerrijk, tok het keizerlijk paar door Parijs om de jaarlijkse grote feesten op het palels Versailles bij te wonen. Nu de feesten voor de 100ste maal werden gehouden, hebben de Franse humorist Jean Marsac en de Franse actrice Lise Bourdin zich als Napoleon Dl en keizerin Eugenie, begeleid door enige honderden cavaleris ten, naar Versailles laten rijden.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5