Veel waardering voor jubilerende EHBO van Leimuiden en Rijnsaterwoude DE ZWARTE ZWAAN' Geen overtuigend bewijs tegen roofovervallers Auto tegen bus 40 Jaar geluisterd gezwegen en Trein reed weer visie op televisie DINSDAG 2 JUNI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Eis: 2Va jaar ieder; Uitspraakvrijheid lil de nacht van 16 op 17 februari gen. Van3f dat raam bracht de poli tiehond zijn baas naar een café, waar de mannen geweest waren. Beide verdachten hadden in geldnood ge zeten en gezegd, dat er iets gebeuren moest om daar een eind-* aan te ma- werd in de Diepenstraat te Tilburg ken. Nummer twee was wel eens bij een roofoverval gepleegd op de 68- de kapper geweest en ?ze had zijn jarige alleenwonende kapper A. stem herkend. Bij confrontatie had Horsten. De man werd door twee in- de kapper "erklaard, dat de tweede dringers op zijn bed mishandeld toen overvaller de man was geweest, die hij weigerde te vertellen, waar hij hem had geslagen, maar hij had hem Zijn geld bewaarde. Hij riep om hulp. De bovenbuurvrouw kwam op dit hulpgeroep naar beneden, waarna de indringers de vlucht namen. Zij lieten in de kamer een want achter. Deze want speelde gisteren een gro te rol bij de behandeling van de zaak van twee Tilburgers, door de recht- weer niet herkend als een klant van hem. Op grond van al deze aanwij zingen en het verleden van beide verdachten die al vele malen zijn ver oordeeld, achtte de officier bewezen dat beide mannen de roofoverval had den gepleegd. Zijn eis luidde twee en een half jaar gevangenisstraf voor ieder van hen. De verdedigers ginben alle feiten zorgvuldig na en meenden, bank te Breda. Een anoniem tele- j dat er zo veel twijfel was blijven be- foontje had de Tilbugse politie deze twee namelijk doen arresteren als de daders van de roofoverval. De ene ontkende hardnekkig, er iets mee te maken te hebben gehad. Bij een sorteerproef met een politiehond was hij c :hter aangewezen als de man, die de want gedragen zou heb ben. Beide ïannen waren tot laat in een café geweest. De roofovervallers waren via een raam binnengedron- Acht gewonden Een personenauto, die op de Stre- velsweg te Rotterdam in de richting van de tunnel reed en na een slippar- staan, dat vrijspraak zou moeten vol gen. De rechtbank d .1de die mening en sprak verdachten vrij wegens ge brek aan bewijs. Kleurenfoto overtuigde politierechter „Bont en ba uw" Een kleurenfoto van het gelaat van genomen toen de vrouw de mishan deling kwam aangeven. Voor de politierechter vertelde het tengere vrouwtje, dat zij zich omwille van de kinderen weer met haar man had verzoend. De rechter hield een zeer scherp requisitoir tegen de ver tegenwoordiger. Hij verweet hem in felle bewoordingen de lafheid van zijn daad. Ook hengelaars rond de Vecht zijn verontrust over waterverontreiniging Maandagavond is door enige hen gelsportverenigingen, de plaatselijke zwem- en poloclub en de watersport vereniging „De Vecht'' in Weesp een vergadering gehouden, waarop ge sproken is over de toenemende wa terverontreiniging. Men uitte zijn verontwaardiging over de laksheid van de regering die nog steeds achter blijft met een be hoorlijke wetgeving op dit gebied. Gememoreerd werd, dat in 1953 de provincie Utrecht reeds een ver ordening heeft gemaakt, die echter nog steeds niet door de regering is goedgekeurd. Utrecht is thans bezig met het maken van plannen voor een reinigingsinstallatie maar intus sen gaan de Utrechtse industrieën rustig door van de Vecht een open riool te maken, zo werd gezegd. Een nieuw probleem noemde men het lozen van afval door de bewoners van woonschepen. De heer J. N. de Wit, voorzitter van het Centraal Nederlands Henge tij op de linkerrijbaan terecht kwam, en die aan de leden van de het slachtoffer overtuigde gisteren de laarsverbond, besprak de laatste politierechter zodanig, dat hij de ver- j giftigingsverschijnselen in Zuid- tegenwoordiger J. v. A. uit Amstel- veen veroordeelde tot twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Bovendien moet verdachte een boete betalen van zestig gulden. De foto, die voor de politierechter is daar, na een botsing met een auto bus tot stilstand gekomen. Door de schok werd uit de auto een hond ge slingerd, die tegen de bus terecht kwam en op slag werd gedood. De bestuurder van de auto, de 32- jarge A. O. van de Hooftskade te 's-Gravenhage, bleef bewusteloos achter het stuur zitten. Zijn 26-jarige vrouw werd op straat geslingerd en raakte ook bewusteloos. Beiden wer den naar het Zuiderziekenhuis ge bracht. De autobus vervoerde dertig men sen ut Limburg, waarvan er zes licht werden gewond. Aari het slot van de gisteravond gehouden vergadering van de Gronin ger gemeenteraad is de Raadssteno- graaf, de heer W. Stemmer, gehul digd wegens zijn veertigjarig jubi leum als stenograaf in deze raad. Burgemeester J. Tuin roemde de toe wijding en de nauwgezetheid van de jubilaris en bood hem namens het gemeentebestuur een zilveren schaal met inscriptie aan. Het oudste raads lid, de heer P. F. Broekman, huldigde de jubilaris namens de raad en bood een sigarettendoos met inscriptie aan. Bejaarde ernstig gewond De 77-jarige B. Wissels, wonende te Ontwedde, is gisteren ernstig ge wond geraakt toen hij in Brummen uit de trein sprong waarin hij reisde. De man was op weg naar Utrecht met een 19-jarig meisje. Het twee tal meende in Brummen op de plaats van bestemming te zijn, maar was daar niet zeker van. Het meisje ging toen even kijken. Terwijl zij nog be zig was uit te zoeken waar zij zich bevonden zette de trein zich alweer in beweging. De oude man sprong daarop uit de trein, waarbij hij zich ernstig verwondde. De man is over gebracht naar het algemeen zieken huis in Zutphen. pers getoond werd, gaf het gelaat van mevrouw v. A. weer, nadat ze door haar man tijdens een echtelijke ruzie was geslagen en gestompt. De kleu ren gaven duidelijk aan hoe bont en blauw de vertegenwoordiger zijn vrouw had geslagen. De politie van Nieuwer-Amstel had de kleurenfoto Holland. Hij hield een pleidooi voor het instellen van goede alarmdien sten door de hengelsport, de water sport en de zwemsport gezamenlijk, zodat men de regering snel kan wij zen op vergiftigingsverschijnselen en ernstige verontreiniging. Tom Kuiper, een dertienjarige Hollandse jongen, heeft zondag j.l. in Ottawa een voordrachtswedstrijd ge- Drie jubilarissen onderscheiden Ter gelegenheid van het 25-jarig ben voor het werk van de EHBO. bestaan der E.H3.0.-afdeling Lei- Dit werk heeft onze volle sympathie, muiden en Rijnsaterwoude werd er Namens de afdeling van het Groene maandagmiddag in café Sneeboer eenKruis bood hij een enveloppe met in- receptie gehouden, die in de avond-1 houd aan. uren gevolgd werd door een jubi- De heer Tassen, kringbestuurder leumfeestavond in de grote zaal van van Noord-Holland, feliciteerde de fam. Sneeboer. I jubilerende afdeling. Hij was ver- De voorzitter van de jubileumcom-1 heugd, dat de afdeling Leimuiden- missie, de heer C. van Velzen, sprak Rijnsaterwoude in het district Noord- enige welkomstwoorden tot de aan- Holland is opgenomen en bood een - t. wezlgen en memoreerde de afgelopenenveloppe met inhoud aan. wonnen. Tom is in 1954 met zijn 25 jaren. Hij herinnerde er aan, dat Dokter J. A. Brinkhorst, de medisch oudere uit Amersfoort naar Canada tegeiyk met het jubileum van de geemigreerd. Hij begon eerst in dat af^eling ook 3 leden jubileren, na jaar Engels te leren. 1 mei,jk mevrouw Heenk—Bergshoeff, sinds 1948 presidente, de heer Namens het hoofdbestuur van de EHBO reikte de algemeen secretaris, dr J. H. Warmelink, aan de drie ju bilarissen de Dr Tilanus-onderschei- dmg uit. V.l.n.r.: de heer H. Meyer, mevr. N. HeenkBergshoeff en de heer A. Beuk. (Foto: De Bruyn, Oude-Wetering). adviseur bood de drie jubilarissen elk een gouden speld aan. De humorist Kees Verhulst uit Delft verzorgde het vrolijke deel van deze jubileumavond met bege leiding van de pianist Wim van Driel uit Oude-Wetering. Dromend van roemrucht verleden t Meyer, die 25. jaar bestuurslid is en de heer A. J. Beuk, 1" woon lid is gebleven. Spr. wenste, dat deze jubilarissen deze mooie taak nog vele jaren zullen kunnen voort zetten. De hoofdbestuurder van het district Zuid-Holland, dr. J. H. Warmelink, sprak vervolgens enige woorden en wees op dat menslievend zijn ge makkelijk is, maar menslievend te blijven moeite vraagt Het verheugde spr. de zilveren medaille op te spel den bij mevr. HeenkBergshoeff de heren H. Meyer en A. J. Beuk en was bijzonder erkentelijk voor het vele door hen verrichte werk. Burg. B. Kammenga complimen teerde de E.H.B.O. namens de ge meenten Leimuiden en Rijnsater woude. De afdeling EHBO is in deze gematerialiseerde 20e eeuw niet be zig om rijk te worden, maar zij ver vult een stuk zedelijke plicht. Dit werk is vervuld van hoog zedelijk goed. Namens deze gemeentebesturen bood spr. de EHBO-afdeling een kris tallen vaas aan. De afgevaardigde van EHBO-af deling Aalsmeer, de heer Mieremet, hoopte dat de jubilerende afdeling nog vele jaren mag bestaan. Hij bood namens zijn afdeling een enveloppe met inhoud aan. Oud-burgemeester J. A. Bakhui zen hoopte, dat velen over 25 jaren het gouden feest mogen beleven. Hij zwaaide lof toe aan mevr. Heenk, doch wees er daarbij op, dat de pre sidente niet spoedig tevreden was, en vele malen een beroep deed op de gemeentekas. Het was in de oorlogs jaren voor de afdeling een -moeilijke tijd. Spr. dankte ook de heer Lis- senburg, die vele jaren voorzitter van de afdeling is geweest. De gemeentesecretaris, de heer J. W. de Ren, zeide veel respect te heb- Bij het „Royal Hospital" te Chelsea, Londen is weer de jaarlijkse parade gehouden ter herdenking van de oprichting van de Britse bond van gepen sioneerde militairen. De foto toont veldmaarschalk Montgomery in gesprek met een hoogbejaard sergeant. 54 jómoKFsiKT or.w fimm bovb /awwdfL 'm emmer orm caimimvritommmmiKt óMÖ.Mtthï.imofiimtirtö m met boten tmhetifoltitr- mse/i rtÈMop Sconhootfe (Van onze t.v.-medewerker) In 1906 zal men in de West-Duitse Bondsrepubliek overgaan tot invoe ring van een tweede programma op het t.v. zendernet. Men heeft daartoe besloten mede om het feit, dat het aantal kijkers reeds is opgelopen tot bijna miljoen. Dat betekent: één t.v.-kijker op 6,4 radio-luisteraars. Het weekprogramma in West- Duitsland heeft gemiddeld 35 zend uren, aldus verdeeld over de ver schillende typen uitzendingen: percent Actuele uitzendingen 15 Ontspanning 15 Instructieve uitzendingen 14 Jeugdprogramma 12 Sportberichten 11 T.v.-toneelspelen 11 Pauzen, aankondigingen7 Filmprogramma 6 Kinderprogramma 5 Programma voor vrouwen2 Godsdienstige uitzendingen 2 Het t.v.-programma in de Duitse democratische republiek (Oost-Duits- land) heeft méér zendgelegenheid, en wel gemiddeld 42 uren per week. Het aantal kijkers is hier evenwel veel lager, namelijk ruim 286.000. De pro gramma's worden centraal vanuit „Bravo Jeeves", door P. G. Wodehouse Prisma-uitga ve „Het Spectrum", Utrecht. Het leven brengt (behalve grote moeilijkheden) ztfin kleine moeilijk heden mede, waarbij men slecht gehumeurd kan raken. Dat overkomt bijna iedereen wel eens. Lees dan dit boek van P. G. en de zon breekt glimlachend door. „Chico's lang» zwerftoch" door Éstrid Ott. Zuid-Hollend, e Uitgeversmij. Den Haag. Chico's ouders gaan emigreren, maar door ziekte moet hij zelf voor lopig achterblijven bij een oude vrouw. Deze zorgt slecht voor hem en als Chico verneemt dat zijn ouders zijn verongelukt begint hij te zwerven. Hierbij komt hij met allerlei straat jongens in aanraking. Later hoort hij van een door vader A reri*opgerich te jongensstad in Portugal. Al zwer vend vanuit Lissabon bereikt hij, na veel vreugde maar meest leed, zijn einddoel en daar leert hij de vreugde van het leven weer ker.nen. Een prachtig verhaal dat door jon gens met veel vreugde zal worden verslonden. „Willy's droom" door Noel Streat- field. Prisma juniores. Uitgave Spec trum Utrecht. Willy, een meisje komt na de dood van haar ouders bij een tante terecht. Deze heeft een balletschool en daar leert zij met twee andere meisjes balletdansen. Deze drie, Willy, Bei en Dulei hebben een groot verschil in karakter. Willy voelt zich aange trokken tot het toneel en declamatie. In het geheim worden deze talenten ontwikkeld. Door haar grote ambitie 1 weet zij het verder te brengen dan I de anderen. Wel moet ze heel wat moeilijkheden overwinnen. Deze ge beurtenissen geven dit levensverhaal veel spanning. Een gezellig boekje voor meisjs van 11 tot 14 jaar. „Papa's dochter", door Thyra Fer- ré Björn. Uitgave Hollandia n.v., Baarn. In een klein plaatsje in Lapland staat, naast een wit kerkje, de pasto rie van een dominee. Pontus Fran- zon gaf zijn kinderen een degelijke opvoeding daar in de schone natuur. Zijn vrouw stsat hem met blijdschap, vrede en liefde bij in zijn taak. De rust wordt verstoord als de dochter Charlotta Maria ter wereld komt. Het meisje, dat Knopje genoemd wordt, blijkt steeds ondeugender te worden. Zij wil ook altijd haar eigen zin door drijven en dit brengt de ouders aak tot wanhoop. Hoe zij opgroeit in ha m beslommeringen wordt in dit fraaie boek smakelijk opgedist. Een lock voor meer rijpere jeugd. treden in dc huiskamer en de beleve nissen op school geven stof genoeg om enige genoegelijke uurtje met dit boek door te brengen. Al lijkt et een sneciaal boek v or meisjes, ook jongens zullen het gaarne lezen. „Spaanse verhalen" verzameld door Louis de Castresana. Uitgave: Prisma-boeken, „Het Spectrum" Utrecht. Deze verzameling van 27 korte en langere verhalen zijn van zeer uit eenlopend karakter. Gevoelige, hu moristische en ook wrange verhalen worden door een keur van schrijvers j voorgeschoteld. Vooral voor lezers die zo tussen neus en lippen door goede lectuur zoeken is dit boekje geschikt. Een Spaanse bloemlezing afwisseling. „Annemaricke" door Peter Jas pers. Uitgave Hollandia n.v., Baarn Dit prachtig uitgevoerde boek, dat geschreven is naar het bekende radio hoorspel, geeft ons een nog grotere kijk op het meisjeslever van Anne- marieke Verdopck. Vele grote en kleine gebeurtenissen wisselen el kander af. Hoe voortreffelijk wordt in dit boek de ware kinderziel ge- Oost-Berlijn verzorgd ;men kent dus raakt. Het verhuizen van het dorp geen regionale programma's zoals in naar de grote stad. Haar eerste ken- West-Duitsland en evenmin t.v.-re- nismaking met nieuwe vrienden en „Sverre als pelsjager" door Mag nus Moen. Uitgave: Zuid-Hollandse Uitge vers Mij, Den Haag. Dit speciale jongensboek is, zoals de ve'e andere boeken van deze be kende schrijver er weer een met spannende en romantische avonturen. Sverre Thomassen trekt nu naar het hoge Noorden Hier blijft hij een zo mer en winter, om mee te gaan ja gen in de Poolvlakte. Met de honden slee over de barre ij-viakte besluipt hij zeehonden en ij .beren. Hij ont moet de gevaren maar die weet de moedige jongen te trotseren. „De gestolen uitvinding", door Ralph Hammond. Prisma-juniores. Uitgave Spec trum, Utrecht. Steve Garnet zou met zijn vader een zeereis met hun eigen boo't ma ken. Door plotselinge dood /an va der moet de boot verkocht worden. Steve komt toch tot 'n zeereis en raakt in groot avontuur doordat de uitvinding van z'n vader wordt ge stolen. Veel spanning ondervinden zij bij de jacht naar deze belangrijke uitvinding Of het Steve lukt het in strument waarmede men de plaats van een radiozender te bepalen, te rug te vinden ls een boeiend verhaal voor jongen van 12-16 jaar. „Kara Ben Nemsi en de smokke laars van de Tigris", door Karl May. Prisma-j uniores. Uitgave Spectrum, Utrecht. De naam van de schryver is al een waarborg voor een boeiend verhaal. De vreemde Kara Ben Nemsi ont fermt zich over armen hulpelozen et* behoeftigen met grote opoffering. Angst is hem vreemd en gevaren vreest hij nimmer. Zijn dapperheid en wijsheid helpen hem bij zijn vele spannende avonturen. Ieder die gaar ne iets spannends wil beleven, zal het in dit Prismaboekje vinden. De drievoudige wereld van Albert Schweitzer, door Ro bert Payne. Uitgave Het Spectrum, Utrecht. De schrijver confronteert hier zijn lezer met de drievoudige wereld van de beroemde dr. Albert Schweitzer uit Lambarene, welke wereld van staat uit de muziek, de theologie-cul- tuurfilosofie en de wereld der me dicijnen. Deze aspecten in het leven van Schweitzer worden uitvoerig on derscheiden belicht, zodat men een duidelijk beeld krijgt van het leven en de theorieën van deze man, die zijn leven in dienst heeft gesteld van vriendinnen, haar eerste toneelop- de lijdende mensheid.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8