WEET H. Bink te Leiden 40 jaar bij NZHVM KORTE golf WEET U HET OOK NIET Jonge palingen verdringen zich voor Afsluitdijk rA- 411* DINSDAG 2 JUNI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 /'"V K L Wethouder Van Schaik speldt de heer L/ran/e /Nassau /n brons Bink de koninklijke onderscheiding De heer H. Bink (64), Stieltjes straat 47 te Leiden, viert vandaag zijn veertig-jarig jubileum bij de NZHVM. De jubilaris begon zijn loop baan als remise-beambte te Rijns burg. Thans is hij conducteur-trein- geleider. Vanmorgen viel hem in het Stad huis te Leiden een huldiging ten deel. Wethouder J. C. van Schaik «sprak de jubilaris op hartelijke wijze toe. Hij merkte op dat de heer Bink steeds op voortreffelijke wijze zijn werk bij de NZH had verricht. Het was de wethouder daarom een voor recht de heer Bink de bronzen me daille, behorende bij de Orde van Oranje Nassau te mogen opspelden. De heer J. J. Jurissen, directeur der NZHVM, bood de feesteling met al even hartelijke woorden de draag- medaille aan. KATWIJK Irissen en Pioenen beheersten Haarlemse bioemenkeuring Irissen en pioenen beheerste maan dag de 'keuring in het Haarlemse Krel'agehuis, waar de bollenmensen nu zowel het Haarleipse als het Hil- legomse plan voorlopig van de baan is, de eerste jaren nog zullen moeten „beurzen". Daarnaast waren ook al weer enkele vazen met goede kwali teit gladiolen. We noemen o.m. de forse zalmrose Empire en Norvica van Salman, Noord wijk, de elegante primulinussen Pink Attraction en Orange Favorite van G. Beukers, Noordwijk, de oude nu reeds buiten bloeiende gladiolus byzantinum van J. v. Winsen, Noordwijkerhout en tot slot: de rose Louise de Vries met Asfaltjeugd. Vrijdag 1.1. hadden een geel merk in het centrum en de jeugdige boefjes zich schuldig ge- J zeer apart gekleurde oranje Heart of maakt aan het gappen van portemon- my heart van De Groot Co, Hille- naies. gom. Bij verhoor door de politie bleek i Een gouden medaille was voor de dat de knapen zich de laatste tijd zeer grote collectie Ixia's van hiermede geregeld bezighouden en dat de buit in totaal ruim 50 moet hebben bedragen. Zij gapten deze portemonnaies uit de boodschappen- mandjes van op de weekmarkt win kelende dames. De politie, die zelf ook actief zal zijn, waarschuwt de dames, goed op te letten. Niet uitgekeken. Doordat onver wachts een jongen uit het struikge was te voorschijn kwam, moest een autorijder op de Provinciale Weg zo sterk afremmen, dat niet alleen de auto doch ook de inzittenden die te- Rum phorst, Uitgeest. Van Ruigroks Broeiproevenbedrijf, Hillegom, zagen we zelfs nog bloeiende narcissen, hyacinten en tulpen-in-de-knop. De bollen waren in november bui ten op potten geplant; in februari in het koelhuis gebracht en daar op plus een graad Celcius gezet. De 26ste mei had men ze in de kas gezet en afgeschermd tegen de felle zon. De tulp Piquant bloeide nog niet, maar leek goed te worden. De narcis Carlton zag er heel goed uit en de hyacint lTnnocence bloeide wel goed, de n.L de fraaie triandus Silver Chimes, op glas in bloei getrokken, ten tonele. De kwaliteit was heel goed. Een grote collectie pioenen zagen we van Maas Van Stein, Hillegom en van J. de Jong Zn., Aalsmeer. Nieuwe soorten hebben we niet ont dekt. Wel variëteiten die in de prak tijk hebben gewezen uitstekend te voldoen. We noteerden o.m. de heel oude Festiva Maxima, de vroege rose Lady Alexander Duff, de rose Mon sieur Jules Elie en James Kelway en vele andere variëteiten. Van Til- Hartman, Hillegom, etaleerde de in teressante lelie Elegans Hojo, gele bloemen met zwarte spikkels en L. Slikker, Heemskerk, bracht de fraaie lilium monadelphum met de sierlijke gekrulde bloemen, diep geel met zwarte spikkels. Hollandse irissen waren er grote hoeveelheden. Een mooie col lectie van Gebrs. De Graaff S. A. van Konijnenburg Co te Noordwijk met de prachtig paarse Sapphire Beauty, de zeer mooie helderblauwe Purple Champion, de merkwaardig getinte en forse Mauve Giant en de zilverblauwe Silvery Beauty als uit blinkers. D. v. Buggenum, Hillegom, exposeerde eveneens prima nieuwe Hollandse irissen. In deze groep von den we de geel met wit en blauw gekleurde Rossinni, de kloeke witte Verdi en Eduard van Beinum de mooiste. Gebrs. Bergman, Sassen- heim, brachten een nieuwe gele iris die we nog wel eens terug zullen zien en in het blauwe genre vonden we Blue Giant van G. Hommes, Heiloo, nog altijd een der mooiste van de gehele keuring. gen de banken opbotsten verschil- i maar was toch stellig geen eerste lende deuken en bulten opliepen. De soort. Intussen: een aardige en leer- vader van de knaap zal (en wil) voor zame proef. We zagen nog meer nar de schade opdraaien. I cissen. P. Dames Zn, Lisse, voer- NOORDWIJK ONTSNAPTE MATROOS REED AUTO TE PLETTER In de nacht van zaterdag op zon dag werden de bewoners in de Van Limburg Stirumstraat ter hoogte van het Wilhelmina-hofje opgeschrikt door een hevige klap. Een personen auto was tussen twee dikke bomen door, door de afscheidingsmuur van het erf van de heer v. d. Plas gere den. Men trof echter geen bestuurder aan. Een der omwonenden had in de glimp gezien, dat een matroos het na de aanrijding op een lopen zette. De politie, die inmiddels was gewaar schuwd, stelde zich in verbinding met de militaire politie van het vliegveld Valkenburg. Bij onder-1 zoek bleek dat de 18-jarige matroos afkomstig uit Amsterdam het kamp had verlaten, hoewel hij straf had en dus binnen moest blijven. In een verhoor bekende hij dat hij in Noordwijk was geweest en op de Prins Hendrikstraat een s\uto had weggenomen om zich weer naar Val kenburg te begeven. Door de grote snelheid heeft hij in de bocht van de Vinkelaan de macht over het stuur Een oude droom wordi werkelijkheid Het avontuur zit de familie Marks in het bloed. In september hoopt zij de haven van Newhaven (Engeland) te verlaten om parels te gaan vissen in de Timorzee (Indonesië). De familie bestaat uit vader John Bern- hard Marks een 31-jarige scheepswerktuigkundige, moeder Joy en de 7-jarige Philip David. Drie jaar geleden hebben zij een trawler gekocht, de „Boy Eric". Thans is het scheepje bijna geheel uitgerust en inge richt. Vier duikers, allen familievrienden, zullen de reis meemaken. Er gaat een heel pak leerboeken mee, want vader en moeder vinden, dat de studie van Philip David normaal doorgang moet vinden. Tien jaar gele den, toen de heer Marks bij het Engelse leger in Mala kka diende, droomde hij reeds van zijn grote avontuur. verloren met het gevolg dat hij tus sen de bomen door de muur ram de, waarin een gat ontstond van plm. 3 m. De joyrider kwam ongedeerd uit de ernstig beschadigde auto, die alleen was verzekerd tegen schade aan derden, zodat deze ongeluksrit een ernstige schadepost betekent voor de eigenaar. Meer dan 50 Chinezen, mannen, vrouwen en kinderen, zijn zondag in houten bootjes uit communistisch China naar de Portugese kolonie Macao gevlucht. Bij een ontploffing in een mijn in de Amerikaanse staat Michigan zijn vijf mijnwerkers om het leven gekomen. Dertig mijnwerkers werden gered of wisten op eigen kracht de opper vlakte bereiken, waarbij zij door wolken stof en gas moesten gaan. Als gevolg hiervan zijn verscheidene hunner in ernstige toestand in een ziekenhuis opgenomen. 's Nachts dringen zij via de sluizen het IJselmeer binnen. verslaggever) DEN OEVER (P P) Het is een schitterende voorjaarsnacut en de hemel staat vol met sterren. Toch is het nog fris op de Af sluitdijk en we duiken diep in onze kragen. Onder bij de machtige veertig ton wegende sluisdeur wriemelt het in het water van glasaal. Ontelbare van deze kleine omstreeks zeven centimeter lange als glas doorzichtige aaltjes verdringen zich bij het metalen gevaarte, in de hoop een kleine opening te vinden waardoor zij naar het zoete water kunnen trekken om daar in het IJselmeer of in de binnenwateren verder te leven. „JA, het is een wonderlijke geschie- in steeds groter wordende hoeveel- denis met de paling", vertelt ons heden tot eind mei", sluismeester De Visser, die hier al 1 Zoet mag niet mee. twiDtig jaar werkt en jaren lang het VOOR DE palingstand in ons land wetenschappelijk onderzoek inzake js het natuurlijk van bijzonder groot I de glasaaltjes heeft meegemaakt. belang, dat deze aaltjes de gelegen- hoog drijvende zoute water aan bod 1 heid krijgen om binnen te komen. komt. Bovendien houdt men nog re- „Zoals u misschien weet, werd elke Hjervoor js een speciale studie nood- kening met de getijden", paling die hier in onze wateren akeijjk geweest, wilde men niet het, leeft, ergens midden op de Atlanti- risicQ lopen> dat er zout water in het Te,Ien en temperaturen, sche Oceaan ln de Sargassozee - een useimeer kwam, hetgeen gevaar WIJ smaakten het genoegen het groot wlerveld - geboren. Zij komen VOOT verzilting zou opleveren. Het schutten van de aaltjes mee te rao- daar uit de eitjes, zijn nauwelijks 7Vz Rjjks instituut voor Visserijonder- gen maken. Om negen uur, elf uur, millimeter lang en hebben de vorm zQek heeft hier een specialist heen- één uur, drie uur en vijf uur in de van een blaadje. De larven zwerven I gestuurd en wel de bioloog dr Deel-' avond en nacht krijgen de diertjes de eerste tijd wat in de omgeving van der> dje jarenlang aan de Afsluitdijk de kans. Het sluispersoneel bij Den hun geboorteplaats rond en worden heeft gewerkt en het gedrag van de Oever en bij het Kornwerderzand bij langer en dunner. Steeds verder glasaaltjes tot in alle kleine bijzon- de Friese kust controleert de trek. strekken zich hun ^onderzoekings- derheden heeft bestudeerd. Op de genoemde tijden haalt men Na diverse proeven kwam ta|j tot de J een net, dat bij de sluis hangt op, ontdekking, dat er een mogelijkheid een nylon net van precies één vier- is. om de glasaal binnen te laten, I kante meter oppervlakte. De glasaal- zonder dat er noemenswaard zoutl tjes die daarin zitten worden door water mee kwam. Men bereikt dit, een paar man geteld en teruggewor- door de sluisdeuren slechts tien een- pen in het water. Het aantal dat zij, timeter op te trekken wanneer de hier tellen wordt op een lijst gezet., z.wa„ van *uiken langs de tei4*n"bTnne'n tê"dr'ingen" Omstreeks aal doorgelaten moet worden. Door Tevens wordt een emmertje water 'Afsluitdijk enbij de sluizen. Zo'n maart zien we de eerste hiS L b« kier s.ippen de aal.jes sehlt.e- bij de alpia gepu, en hiervan neen,, v^ie^onderd !S*'ng, de Afsluitdijk en dat duurt dan zo rend naar binnen, zonder dat het men de temperatuur op. Dat is ook komt wel voor Maar toch ko- nuiuiun,. en ua, uuur, uau zo be.angrijk, want de trek van de glas- raen er genoeg pahngen door de aal houdt ten nauwste verband met sluizen en bereiken de open zee. Zij de temperatuur van het water. Dit trekken naar hun geboorteplaats, moet minimaal zeven graden Celsi-| paaien daar, leggen eitjes en us zijn, anders geven de aaltjes „niet sterven". thuis" en trekke/i niet. Tevens wordt Een merkwaardig Iets, waarvoor op de staten de weersgesteldheid :n- men nog geen verklaring heeft. De gevuld, zoals bewolking, windkracht palinglarven worden als wees gebo ren. En dan begint de kringloop weer. Weer trekken enorme scholen palinglarven naar de kusten, zich voedend met plankton. Vele diertjes worden het slachtoffer en bereiken het doel nooit, maar andere wel. Weer gaan rij door de sluizen en vestigen zich in de binnenwateren, waar er weer velen een prooi vor men van roofvissen e.d. Die trek is een gevolg van hun rij ping. Zij dringen dan naar zoet wa ter en zo komen ze elk voorjaar bij ontelbare aantallen ook aan onze kusten om te trachten de binnenwa- „Wanneer de paling zo'n zes tot ze ven jaar oud is, dan zijn ze geschikt om te paren (paaien)", vertelt ons de sluismeester. „Dat doet de paling niet in zoet water, maar in zout wa ter en wel in de reeds hiervoor ge noemde Sargassozee. Er ontstaat dan elk najaar, wanneer het ruig weertje is, een trek van rijpe paling naar buiten en daarvan gaat ook een groot deel weer via de Afsluitdijk sluizen". De eeuwige kringloop. „VAN deze trek kunnen de vissers een dankbaar gebruik maken. De paling is dan vet, want ze eet niet gedurende haar tocht over de oceaan en leeft op haar vet. In die tijd staat Foto hiernaast Hoeveel paling in 1962? AL deze gegevens zijn van grote il.V ze te weten hoeveel glasaaltjes er in dit seizoen door de sluizen van de Afsluitdijk zijn binnengekomen en dat werk heeft ook weer zijn reden. Want deze omstreeks drie jaar oude glasaal leeft verder en de paling die Maar tenslotte worden er palingen Foto boven w« in de winkel kopen is omstreeks groot. Z|j die natuurlijke vijanden zes jaar oud. Zo berekent men van en de fuiken ontlopen, trachten wan- tevoren of er over zo'n drie jaar een neer 2y daartoe de leeftijd hebben De sluiswachter in het schakel- goed of slecht palingjaar zal z|jn, af- bereikt weer naar de broedplaatsen gebouw weet alles van de pa- gaande op de grootte van de trek. tcrug te keren Hierbij volgen z|j de lingtrek af. Met een enkele Is die slecht, dan behoeft men zich routes die onteibare voorouders reeds handbeweging doet h|J de zware over een jaar of drie geen illusies gjngen. hefdeureu net genoeg stijgen, te maken. om de jonge diertjes door te .a- Ook worden er b|j de sluizen van Jet de kfmgloop van de natuur, ten en het zoute water te we- de Afsluitdijk veel glasaaltjes gevan- de natu«n". ons voor zovele raad- ren. I gen die in de binnenwateren als se^en plaatst en ons steeds weer ver- I pootaal worden uitgezet. Zo heeft de st°m<* doet staan over haar veelheid I visserij voor een deel de palingstand 1 van vormen en haar grote wijsheid. I in de hand. Vraag: Route per fiets van Voor schoten naar Berg en Dal; hoeveel km? Antwoord: Voorschoten, Alphen, Bodegraven, Woerden, Utrecht, de Bilt, Zeist, Driebergen, Doorn, Ame rongen, Rhenen, Opheusden, Zetten Andelst, Nijmegen, Berg en Dal; af stand 125 km. Vraag: Route van Noordwijk naar Berg en Dal door de Betuwe; hoe veel km? Antwoord: Deze route vindt u gro tendeels hierboven reeds uitgestip peld. Om door de Betuwe te gaan kunt u van Utrecht via Houten, Cu- lemborg, Geldermalsen, Tiel langs de Waal naar Nijmegen gaan; afstand 140 km. Uw vraag over beziens waardigheden kunnen we moeilijk beantwoorden, aangezien dit een lan ge lijst zou zijn. Bij de VW's in Lei den (Steenstraat 16) en Tiel (Burg. Hasselmanplein 6) kunt u wel enige folders krijgen. Vraag:'Route van Leiden naar Nij megen. Antwoord: Zie bovenstaande ant woorden; afstand 120 km. Vraag: Route van Hazerswoude naar Amsterdam; hoeveel km? Antwoord: Hazerswoude, Alphen, Ter Aar, Nieuwveen, Kudelstaart, Uithoorn, Ouderkerk, Amsterdam; afstand 55 km. Vraag: Route per fiets van Hazers woude naar Elmshorn bij Hamburg; hoeveel km? Antwoord: Hazerswoude, Alphen, Utrecht, Amersfoort, Apeldoorn, Goor, Enschede, Gronau, Ochtrup, Rheine, Osnabrück, Lemforde, Doep- holz, Bassum, Emfingsingen, Lang- weden, Rotenburg, Trelde, Hamburg, Eidelstedt, Pinneberg, Elmshorn; af stand 630 km. Vraag: Route voor trektocht per fiets van Nijmegen door Duitsland via Godesberg naar Bazel en Parijs; van daaruit naar België via Braine le Comte; hoeveel km? Antwoord: Nijmegen, Goch, Keve- laer, Krefeld, Neuss, Keulen, Godes berg, Adenau, Kelberg, Wittlich, Trier, Saarbrücken, Sarerguemin, Phalsbourg, Saverne, Wasselonne, Molsheim, Seles taf, Colmar, Bazel; afstand 790 km. Basel, Belfort, Lure, Vesoul, Langres, Are en Barrois, Chateuvillain, Maison-Neuve, Troyes, Marigny le Chateau, Nogens, Provins, Nangis, Guignes-Rabutin, Parijs; af stand 470 km. Parijs, Compiègne, No- yon, St. Quentin, Rohain, le Cateau, Maubeuges, Mons, Braine le Comte, Halle, Brussel, Antwerpen, Kapellen, Kalmthout, Esschen, Roosendaal, Oudenbosch, Moerdijk, Dordrecht, Rotterdam, Hillegersberg, Zoeter- meer, Leiden, Noordwijkerhout; af stand 480 km. In buitenland is op tal van plaatsen gelegenheid tot kampe ren. U kunt van ons niet verwach ten, dat wij al die plaatsen gaan noe men. Vraag: Tot wie moet ik mij wen den voor een kamp- of vacantiehuis voor een jongen van 12 jaar? Antwoord: Dit adres is reeds her haaldelijk in deze rubriek vermeld: de R.K. Vacantiehuis- en Jeugdher bergen Centrale, Nachtegaalstraat 60, Utrecht. Vraag: Route per fiets van Den Bosch naar Well en vandaar naar Valkenburg. Antwoord: Den Bosch, Veghel, Ge- mert, Oploo, Overloon, Maashees, Well. Verder van Well naar Broek- huizenvorst, Venlo, Roermond, Sit- tard, Valkenburg. Vraag: Route per bromfiets van Voorschoten naar Apeldoorn; hoe veel km? Antwoord: Voorschoten, Zoeter- woude (H.R.), Bodegraven, Woerden, Utrecht, de Bilt. Amersfoort, Apel doorn; afstand 115 km. Vraag: Route per rijwiel van Noord wijk naar Hengelo; hoeveel km? Antwoord: Noordwijk, Sassenheim, Leimuiden, Uitnoorn, Hilversum, Amersfoort, Apeldoorn, Deventer, Holten, Goor, Hengelo; afstand 185 km. Vraag: Route per bromfiets van Lisse naar Valkenswaard; hoeveel km? Antwoord: Lisse, Leiden, Boskoop, Gouda, Schoonhoven, Gorinchem, Neer-Andel, Waalwijk, Tilburg, Hil- varenbeek, Middelbeers, Meerveldho- ven, Waalre, Valkenswaard; afstand 155 km. Vraag: Route per fiets van Roelof- arendsveen naar Arnhem. Antwoord: Roelof arendsveen, Al phen, Woerden, Utrecht, Zeist, Ede, Arnhem. Vraag: Route per fiets van Voor hout naar Venio; hoeveel km? Antwoord; Voorhout, Leiden, Al phen, Utrecht, Den Hosch, Helmond, Deurne, America, Horst, Venlo; af stand 195 km. Vraag: Route per fiets van Noord- wij kernout naar Roosendaal en van hier naar Sittard; hoeveel km? Antwoord: Noordwijkerhout, Oegst- geest, Leidschendam, Rotterdam, Dordrecht, Moerdijk, Zevenbergen, Oudenbosch, Roosendaal, Breda, Til burg, Eindhoven, Weert, Maasbracht, Echt, Sittard; afstand 140 km. Vraag: Route per rijwiel van War mond naar Vught, Hoog Elten, Baar- lo, Simpelveld, Oisterwijk, Warmond; hoeveel km? Antwoord: Warmond, Leiden, Gou da, Gorinchem, Heusden, Vlijmen, Vught; afstand 110 km. Vught, Den Bosch, Heesch, Grave, Molenhoek, Groesbeek, Hoog Elten; afstand 53 km. Hoog Elten, Groesbeek, Mook, Gennep, Afferden, Arcen, Venlo, Baarlo; afstand 70 km. Baarlo, Kessel, Roermond, Sittard, Heerlen, Simpel veld; afstand 55 km. Simpelveld, Sit tard, Maasbracht, Weert, Eindho ven, Best, Oirschot, Moergestel, Ois terwijk; afstand 105 km. Oisterwijk, Udenhout, Waalwijk, Gorinchem, Schoonhoven, Gouda, Boskoop, Lei den, Warmond; afstand 105 km. Vraag: Hoe oud moet men ztfn om te kunnen trouwen? Wanneer is toe stemming van de ouders vereist? Antwoord: Om te kunnen trouwen is voor de jongeman de leeftijd van minstens 18 jaar vereist en voor het meisje van minstens 16 jaar. Tot 21 jaar is de toestemming der ouders vereist. Van 21 tot 30 jaar is deze toe stemming ook vereist, doch kan de kantonrechter verlof tot trouwen ge ven (na 3 maanden). Boven 30 jaar is geen toestemming meer nodig. Deze bepalingen zullen bij de invoe ring van het nieuwe Burgerlijke Wet boek gewijzigd worden. MAANSTANDEN IN JUNI.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6