3)e &2idóe6ou^a/nt Koning Boudewijn kwam uit de plooi Spionage in West Duitsland Duitse vissers verlaten Den Helder Prins Albert trouwt te Brussel Geheime besprekingen te Genève DINSDAG 2 JUNI 1959 50ste JAARGANG No. 14725 Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p. w., f 2.55 p. maand, f 7.50 p. kwartaal. Franco p. p. f 8.Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50. Geestdriftige ontvangst te Brussel Koning had z'n Amerikaanse glimlach op De Belgische hoofdstad heeft gisteren de uit Amerika teruggekeerde koning Boudewijn ingehaald op een wijze, welke een hele verandering heeft gebracht in de langzamerhand ontstane koele verhouding van de Belgen tegenover het vorstenhuis. De koning had zijn Amerikaanse glimlach mee gebracht en deed hartelijk en spontaan, terwijl de duizenden Belgen langs de route van het vliegveld naar het paleis te Laeken enthousiast juichten en de afzetting doorbraken. De koning werd op het vliegveld door leden van de Belgische regering, verschillende hoge ambtenaren en de voorzitters van de beide Kamers van het Belgische parlement verwelkomd. Ook koning Leopold, prinses Liliane, koningin Elisabeth, de prinsen Albert en Alexander en de prinsesjes Maria-Christina en Maria-Esmeralda waren aanwezig. Glimlachend daalde de koning de trap van het vliegtuig af onder aan houdend gejuich van de menigte en het spelen van het volkslied. MENIGTE NIET TE HOUDEN Na de begroeting stapte koning Boudewijn in een grote open auto voor een tocht door de straten van Brussel op weg naar het paleis te Laeken. Zodra de koninklijke auto de lan dingsbaan had verlaten verbrak de menigte luid juichend het politie- kordon en gooide men bloemen in de auto die geheel tot stilstand werd ge bracht. De meeste van de politie agenten die in drie auto's achter de stoet reden, verlieten deze auto's en slaagden er met behulp van leden van de rijkswacht in de auto van de koning vrij te maken. De volgende 600 meter vorderde de auto zeer traag tot de autoweg bereikt werd en de koninklijke auto normaal haar weg kon vervolgen. In de hoofdstad maakte 'n laaiende geestdrift zich :neester van de menigte, die juichend de auto be stormde, zodat deze herhaaldelijk opnieuw moest stoppen. De vorst richtte zich op en beantwoordde breed glimlachend en wuivend de toejuichingen, die het feestelijk klok gelui van de Sint Goedelo overstem den. Stapvoets baande de auto zich een weg. Op sommige punten kon den de ordediensten onmogelijk de geestdriftige toeschouwers op een af stand houden en op zeker ogenblik was de verwarring totaal. De men sen probeerden de koning de hand te In Laeken wachtten de koning nieuwe ovaties. Met wijd handgebaar bleef hij stralend het „Leve de ko ning" beantwoorden. Uit de vensters en van de balkons dwarrelden bloe men naar beneden. Meisjes boden bloemen aan en de koning omhelsde de kinderen. Nog eenmaal poogde de bereden politie vergeefs de menigte in bedwang te ïouden, toen de nieuwsgierigen de hekken van het paleis bestormden. Met moeite kon de auto tenslotte het park Linnen rijden. De hekken werden gesloten waarna de koning voor de laatste maal de menigte begroette. Vandaag zou de koning voor het eerst in het koninklijke paleis een ontvangst voor de pers geven. Koning Boudewijn heeft vandaag in het koninklijk paleis te Brussel de pers ontvangen. Het was voor het eerst tijdens zijn regering, dat een dergelijke ontmoeting was georgani seerd. De koning begon met de circa hon derd journalisten in het Frans te Het Westduitse blad Bild meldt maandag, dat een secretaresse van het ministerie van defensie van de Duit se Bondsrepubliek, de 34-jarige In geborg Offergeld, is gearresteerd op verdenking van spionage. Zij was veertien dagen tevoren op het mini sterie gacn werken. De echtgenoot van de arrestante, de 36-jarige Peter Ingeborg, is korte tijd na zijn vrouw in hechtenis genomen in zijn woning te Aken. Hij was juist teruggekomen van een reis naar Oost- Berlijn. Het echtpaar zou gespioneerd heb ben voor de Russische geheime dienst en in het bijzonder gegevens ver strekt hebben over de Belgische troe pen in West-Duitsland. Een woordvoerder van de Bonds dag heeft meegedeeld, dat een 45-ja rige ambtenaar, die werkzaam was bij de administratie van de Bonds dag, de vorige week is gearresteerd. De ambtenaar, die een ondergeschikte functie bekleedde, wordt verdacht van het onderhouden van betrekkin gen met geheime diensten van het Oostelijk blok. Nadat het laatste schip was gelost, hebben de zeven Duitse visserssche pen, die zaterdag door Hr. Ms. mij nenveger .Meppel" naar Den Helder zijn opgebracht, gezamenlijk die ha ven weer verlaten. De vissers hebben ontkend, binnen de driemij lszöne te i hebben gevist. „Dit schijnt echter in soortgelijke gevallen hel normale antwoord te zijn. Het vasthouden is dus niets bijzonder, aldus de politie. De commandant van de „Meppel" zei echter zeker van zijn zaak te zijn. Toen hij met de oorlogsbodem op 2.8 tot 3 mijl buiten de kust koerste, la- gen de zeven Duitsers aan de land- j zijde te vissen en dus binnen de drie mij lszöne. Hij heeft met zijn eerste officier deze verklaringen tegenover de politie afgelegd. De zeven Duit sers hebben ieder 300 gulden betaald als schikking voor het proces-verbaal en 500 gulden als geschatte waarde van het vistuig, derhalve tezamen 5600 gulden. Hedenmorgen om half vier voeren de zeven schepen weer uit om de visserij op zandspiering voort te zet ten. Nog geen meerdetheid voor Soekarno Het voorstel van president Soekarno Opgewekt lachend begroet koningom terug te keren tot de revolutio- stormachtige toe- grondwet van 1945 heeft bij een Boudewijn juichingen van zijn volk, op weg naar het paleis van het vlieg* eld Meis broek bij Brussel, waar hij arriveerde van zijn Amerikaanse reis. vertellen over zijn bezoek aan Ame rika. Hij las zijn verhaal voor. Daar na sprak de vorst in het Nederlands. Hij had woorden van lof voor het Amerikaanse volk en de pers. Al spoedig ontwikkelde de bijeen komst zich tot een echte persconfe rentie, waarbij de verslaggevers van diverse nationaliteit zich om de ko ning verdrongen en vragen op hem afvuurden. Aanvankelijk weigerde koning Boudewijn vragen te beant woorden, maar het duurde niet lang of er ontspon zich een ongedwongen gesprek, waarbij vaak hartelijk ge lachen werd. tweede geheime stemming in de grondwetgevende vergadering te Dja karta, evenmin als zaterdag bij de eerste stemming, de vereiste twee derde meerderheid behaald. De stem menverhouding was 264 voor en 204 tegen het plan. Zaterdag was de ver houding 269 tegen 199 stemmen. Ook de derde en laatste stemming heeft vandaag geen meerderheid op geleverd. Premier' Djuanda waarschuwde in OP VERZOEK VAN Z. H. DE PAUS Prins Albert van België en prinses Paolo Ruffo di Calabaria zullen in Brussel in het huwelijk treden. Het huwelijk zal zowel kerkelijk als burgerlijk in Brussel voltrokken worden, zo is dinsdag van Belgische rege ringszijde medegedeeld. Men voegde hieraan toe dat Paus Johannes XXIII het paar zijn zegen zal geven tijdens een afzonderlijke plechtigheid in Rome op 1 juli. Op verzoek van de Paus heeft men tot deze wijziging besloten. Dit verzoek is in de loop van maandagavond besproken op het koninklijk paleis te Laeken. Daarna werd het ter sprake gebracht op een speciale kabinets vergadering, die dinsdagmorgen werd gehouden. Officieel werd als reden voor de kabinetsvergadering opgegeven: bespre king van de socialistische aanval op de regering. De socialisten hadden nl. meegedeeld, dat zij dinsdagmiddag in het parlement vragen zouden stel len over de regeling van het huwelijk van prins Albert. Het is nog niet be kend of de socialisten nu dinsdagmiddag geen aanval zullen doen op het regeringsbeleid. Direct na de kabinetsvergadering werd bekendgemaakt dat premier Eyskens vandaag (dinsdag) om 13 uur via de radio een rede zou houden tot het Belgische volk. antwoord op het debat, dat zich in Indonesië wellicht gelLksoortige ge beurtenissen als in de naburige lan den kunnen voordoen, indien de ver gadering het voorstel van de presi dent niet goedkeurde. l eden van de vergadering zagen hierin een verwij zing naar het overnemen van de macht door het leger in Pakistan, Thailand en Birma. GEWICHTIGE GESCHENKEN President Soekarno heeft zijn vijf daags bezoek aan Mexico beëindigd. Hij is per vliegtuig naar Los Ange les vertrokken. President Soekarno heeft in de lan den, die hij op zijn wereldreis be zocht, zoveel cadeaus gekregen en onderweg zoveel souvenirs gekocht, dat hij voor het laatste deel van zijn reis een groter vliegtuig heeft moe ten huren. Het gewicht van de ge schenken en souvenirs bedraagt on geveer achtduizend kilo. De sfeer is goed De ministers van buitenlandse za ken der Grote Vier, de Amerikaan De Belgische journalisten, in hetHerter, de Rus Gromyko, de Brit begin verbaasd over deze vlotte gang Lloyd en de Fransman Couve de Mur. van zaken, verloren weldra hun te rughoudendheid en gingen ook vra- i hebben maandag hun Geneefse gen stellen. De verslaggevers hadden besprekingen in de villa van Gromy afgesproken, dat er niet naar de bin- nenlandse toestand zou worden ge vraagd. Op de vraag of de Amerikanen de problemen van Belgisch Kongo be grijpen, zei koning Boudewijn: ,£ij ko in besloten zitting voortgezet. De beraadslagingen hebben bijna twee en een half uur geduurd. Een Sowjetrussische woordvoerder moeten hun worden uitgelegd, juistverklaarde na afloop dat de ministers zoals wij enige uitleg nodig hebben besloten hun bespreking dinsdag te om sommige Amerikaanse binnen- landse kwesties te kunnen begrij- j *5,30 uur voort te zetten. Pen j De Sowjet-woordvoerder verklaar- Op de vraag of de Amerikanende in antwoord op vragen van jour- overeenkomst zien tussen de Belgi- nalisten dat de bijeenkomst van sche problemen in Kongo en hun IU*1 eigen rassenvraagstuk antwoordde maandag „nuttig" was geweest. Waar de koning glimlachend: ,.dat hebben j aan hij toevoegde: „in de komende zij mij niet verteld". De vorst zei desgevraagd, dat hij opnieuw naar het buitenland zal gaan. Bijzonderheden wilde hij ech ter niet geven. dagen zult u horen waarom". Hij zei ook, dat de ministers hadden beslo ten niets mede te delen over hetgeen maandag is besproken. Russisch luchtvaartpionier onderscheiden Van Westerse zijde wordt verno men, dat de Westerse mogendheden maandag opnieuw hebben verklaard op welke punten zij geen concessies k-mnen doen met betrekking tot Ber lin. Hieraan werd toegevoegd, dat er maandag geen vorderingen werden gemaakt. Er was in hoofdzaak gespro ken over het bereiken van een voor lopige regeling van het Berlijnse vraagstuk. Gemeld wordt, dat de Westerse ministers Gromyko's mening hebben gepeild en dat zy op sommige pun ten ophelderingen van hem hebben verkregen. De bijeenkomst van maandag werd gekendmerkt door een goede geest, er werden geen wederzijdse beschul digingen geuit. Het internationale perscentrum te Genéve heeft de Oostduitse delegatie naar de ministersconferentie aange zegd, dat zij haar perskamer zal moe- tei verlaten, als 2ij deze blijft gebrui ken voor het maken van propaganda. Bespreking over lonen Vorige week heeft de minister president bij het afleggen van de re geringsverklaring in de Tweede Ka mer een bespreking op korte termijn met het georganiseerde bedrijfsleven aangekondigd over de mogelijkheden om te komen tot een gedifferenti eerde verbetering van lonen en an dere arbeidsvoorwaarden. De bespreking is thans vastgesteld op zaterdag 6 juni. Zij zal worden gehouden op het ministerie van eco nomische zaken. De minister-president, prof. De Quay is verhinderd deze bespreking bij te wonen, daar hij die dag af scheid neemt als commissaris van de koningin van Noord-Brabant. De be spreking staat daarom onder leiding van de vice-minister-president drs. Korthals. Van regeringszijde nemen aan de bespreking deel: de ministers van sociale zaken en volksgezondheid, mr. dr. van Rooy, van economische zaken drs. de Pous en van financiën, prof. Zijlstra. Onder meer zal ook de voorzitter van het college van rijks bemiddelaars, mr. Berger, aanwezig zijn. Uitgenodigd zijn vertegenwoor digers van de centrale organisaties van werkgevers, werknemers, mid denstand en boeren. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van dinsdagavond woensdagavond. Opgemaakt 11.15 uur). VRIJ ZONNIG Ferste Ka mei lid Droog en VTii zonnig weer met 11 zwakke tot matige zuidwestelijke kr66Q OnOGluk w'nc* en hogere temperaturen dan vandaag. Bij een auto-ongeval In de ge meente Geffen is gisteren de heer J. Zegers uit Schayk, lid der Eerste Kamer en algemeen voorzitter van 3 Juni: zon op 04.25; onder 20.51; de N.C.B., vrij ernstig gewond. Zijn maan op 03.12; onder 17.44 vrouw liep eveneens ernstige ver wondingen op. Beide werden over gebracht naar het Groot Ziekengast- huis in Den Bosch. Op weg naar Den Bosch wilde de heer Zegers in de gemeente Geffen een voor hen rijdende vrachtauto met aanhang passeren. Pas op het laatste ogenblik werd hij gewaar, dat daar voor nog een vrachtauto reed. Hij moest toen voor een tegenligger af remmen en raakte daardoor de macht over het stuur kwijt. Zijn auto slipte dwars over de weg en botste links van de rijweg tegen een boom. Hoogwaterstanden 3 Juni: v.m. 1.33; n.m. 1.56. Warmer Tijdens de 52ste internationale luchtvaartconferentie, welke in Moskou wordt gehouden, is de Russische vlieg tuigontwerper Nikolaevich Tupolev onderscheiden met een gouden medaille van de internationale luchtvaart federatie. De onderscheiding werd hem uitgereikt door de presidente van de federatie, Jacqueline Cochran. Tupolev heeft vooral bekendheid gekregen met zijn TU-104 en TU-114. De Bilt, 2 juni. Achter een zwak front, dat gister avond met enige regen ons land pas seerde, is de luchtdruk flink geste- daarmee over West-Europa uit en frontensysteem bracht regen in Schot land. Terwijl het hogedrukgebied zich in de komende 24 uur naar Mid den-Europa zal verplaatsen, zal de wind wat meer zuidelijk worden, zodat warmere lucht zal worden aan gevoerd. Het koufront van het eerder ge- Het weer in Europa HELSINKI zwaar bew. 14 C. STOCKHOLM regen 12 OSLO regenbui 8 KOPENHAGEN licht bew. 11 ABERDEEN zwaar bew 13 LONDEN half bew. 7 AMSTERDAM onbewolkt 12 BRUSSEL zwaar bew. 11 LUXEMBURG zwaar bew. 11 PARIJS zwaar bew. 11 BORDEAUX mist 13 GRENOBLE onbewolkt 12 NICE zwaar bew. 16 BERLIJN zwaar bew. 12 FRANKFORT zw. bew. 12 MüNCHEN regen 12 ZüRICH regen 11 GENèVE licht bew. 12 LOCARNO licht bew. 14 WENEN zwaar bew. 15 INNSBRUCK geh. bew. 10 ROME onbew. 15 AJACCIO onbew. 13 MADRID onbew. 15 MALLORCA niet onvangen ALGIERS licht bew. 17 Korreltje Voor wie het voldoende weinig is, noemde frontsysteem^ zal ons land voor hem is niets voldoende. morgen niet kunnen bereiken, zodat de regenkansen gering zijn. (Epicuris 300 j. v. C.).

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1