ZEVEN DUITSE VIS-KAPERS VISTEN ACHTER HET NET Door mijnenveger ,Meppel' opgebracht „Chinees weekend" voor verkenners uit district Leiden - Fees# in de St. Petrus-parochie voor jubilerende kapelaan Thomas MAANDAG 1 JUNI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 ,*nmm Niet alleen IJsland heeft zijn visserij-incidenten. Zaterdagmorgen heeft er zich ook een voorgedaan voor de Nederlandse kust. De kustmijnenveg.er „Mepper trof tien Duitse kotters vissend aan in Nederlandse territoriale wateren. Zeven werden aangehouden en opgebracht; drie gingen er in volle vaart vandoor. Volgens een wet van 1889 is het vissen door vreemde schepen in Neder landse territoriale wateren verboden. Vangst en netten verbeurd verklaard De Marine, die de Nederlandse wet in de territoriale wateren moet hand haven, kan in dergelijke gevallen schepen opbrengen, zonder vooraf gaande toestemming Het zou niet de eerste keer zijn, dat Duitse vissers hun netten uitwerpen onder de Ne derlandse kust. Wanneer dan het visserij-inspectievaartuig Hr. Ms. „Fret" in de buurt kwam, gingen de viskapers er snel* vandoor. Waar schijnlijk heeft nu een Nederlands schipper een tip gegeven aan de „Meppel", die juist voor oefeningen in de buurt kwam. De mijnenveger „veegde" zeven van de in paniek vluchtende schepen bijeen en zette koers naar Den Helder, varend ach ter en naast de gevangenen, als een schooljuffrouw naast haar klasje. Geen spiering uitgegooid. De sleutel van het incident is de vangst op zandspiering. In Duitsland heeft de zandspieringvisserij na de oorlog een enorme vlucht genomen. Zo zelfs, dat men overbevissing vreest. Dat zou tot gevolg hebben, dat de Noordzee wellicht spoedig te weinig zandspiering zou bevatten, waardoor andere vissoorten zouden uitsterven, die van de moddervette spiering moeten leven. De Nederlandse vissers hebben het vissen op zandspiering van hun Duitse collega's geleerd. De visafslag van Den Helder rendeert beter, sinds er zandspiering wordt aangevoerd. De Duitse vissers komen regelmatig in Den Helder. Ze bren gen er hun vangsten op de markt en verdwijnen dan met grote snelheid weer naar hun visgronden. De opgebrachte schepen hadden 21 ton zandspiering aan boord. Ook de Nederlandse vissers maak ten goede vangsten in het gebied voor de kust van Noord-Holland, waar de Duitsers werden betrapt. Bij hun aanhouding waren de zee kaarten van de Duitsers in orde. De schippers beweerden niettemin, dat zij 14 vadem diep (ca. 25 meter) had den gevist en dat ze dus nooit zo dicht voor de kust hadden kunnen liggen. Ze spraken .als hun vermoe den uit, <Iat ze door de sterken stro ming naar de kust gedreven waren Verbeurd. Volgens de wet dient de vis aan boord van de aangehouden schepen te worden verkocht. Over de op brengst beschikt de waterschout. Ook het vistuig van de schepen door deskundigen geschat op een waarde van 500 moet verkocht worden en bovendien moeten de vis sers een waarborgsom betalen van 300 per schip, als schikkingsbedrag. Als te zijner tijd de overtredingen zijn berecht, zullen de waarborgsom men in mindering worden gebracht van eventueel opgelegde boeten. Nog onderweg naar de haven heb ben de schippers per radio hun reder te Kiel op de hoogte gesteld van het gebeurde. De komst van de Duitse schepen in Den Helder veroorzaakte wel enige moeilijkheden, daar volgens de oude De Foto toont de schepen, die af komstig zijn uit de Duitse haven Heiligenhafen, gemeerd in Den Hel der in afwachting van de verdere ontwikkelingen. Woudrichem krijgt excellente vrije poorters Het oude vestingstadje Woudri chem gelegen aan de samenstroming van de rivieren Maas, Waal en Mer- wede, heeft in 1956 op luisterrijke wijze het 600-jarig stadsbestaan ge vierd. Thans vraagt dit plaatsje we derom de belangstelling, doordat de gemeenteraad het besluit heeft geno men een college van „Vrije poorters van de stad Woudrichem" in het le ven te roepen. Vijftig vooraanstaan de Nederlanders zijn aangezocht om tot dit college toe te treden.' Van de „Vrije poorters" wordt verwacht, dat zij door morele steun in de verdere uitbouw en ontwikkeling van de zich vernieuwende stad, door medeleven en advies, een werkzaam aandeel zul len hebben en de toekomstige ont wikkeling mede zullen bepalen. wet van 1889 de burgemeester van de havenstad als waterschout zou moeten optreden. Daarom gaf marine de zaak in handen van de gemeentepolitie. Het onderzoek nam nogal enige tijd omdat dergelijke in cidenten niet elke dag voorkomen. Eerst zondagmorgen vroeg gingen de politieambtenaren van boord. Commentaar. Na toestemming van het hoofd van de politie zullen de schepen de haven weer mogen verlaten. Ze zijn in af wachting van hun vrij1®ting veilig „opgeborgen" achter de Vice-admi- raal H. C. W. Moorman brug. De ^rug- wachter heeft het consigne gekregen: „Voor de Duitsers blijft de brug voorlopig dicht". De Duitse schippers zijn woest. „Wij zijn alleen maar opgebracht omdat wij Duitsers zijn en omdat de Hol landse vissers geen concurrentie kun nen velen", is hun commentaar. „Maar we zullen wel eens zien...." Zelfs zou een van de Duitsers gezegd hebben „Als we weer in de buurt van Den Helder komen, bewapenen we onze schepen. Waarschijnlijk hebben ze voorlo pig liever boter dan kanonnen want er is geen geld aan boord om victua liën te kopen. Gisteren is de Duitse consul in Den Helder geweest om zich in de kwes tie te oriënteren en maatregelen te treffen. Missiebisschop bij het kampvuur Duindam. In zijn openingswoord vertelde hij, dat voor het eerst sinds het bestaan van het district 20 jaar geleden, hier alle troepen vertegen woordigd waren. Hij zei de erop te Het is traditie geworden, dat hetvertrouwen, dat ieder zich dit week- district Leiden van de V.K.J.B. eenend tenvolle zou geven, opdat de trainings-weekend organiseert voor moeiten van het werkteam van lei- alle patrouilleleiders en hun assisten-1 ders niet tevergeefs zou zijn. ten van het gehele district. Dat dit J Een groots spel, gebaseerd op de week-end inslaat is wel hieruit tevlucht van de Dalai Lama uit de j begrijpen, dat alle troepen hun man. dreiging van het communistischeting plaats door de districtscommis nen naar dit week-end hadden afge- China, werd gespeeld met grootsaris A. Buis, die een dankwoord vaardigd, en dus van een 100% op-1 eian) en het gelukte de Dalai Lama I sprak aan het werkteam van leiders, komst kon gesproken worden. Dit inderdaad om uit de greep van dedie dit week-end zo goed had voor- week-end werd georganiseerd onder communisten te blijven. Gelukkig bereid, de titel „Chinees week-end", en wij overigens, want hiermee werd aan uitgesproken, waarna de bisschop pelijke zegen werd gegeven. Het hoogtepunt van de avond moest echter nog komen. Om half elf werd nl. met een fakkelprocessie het Allerheiligste op het terrein ge bracht door de districtsaalmoezenier, pater A. Lemmens, en met het zin gen van „Lauda Jeruzalem" naar de kapeltent geleid. Een indrukwek kende Koningshulde bedoeld als eerherstel voor de vervolgde Kerk bracht het besluit van deze avond. Het kerkelijk avondgebed werd ge zongen waarna de zegen met het Al lerheiligste een waardig slot van deze dag vormde. Het Allerheiligste bleef nog een kwartier in de nach telijke stilte met een erewacht op het terrein, waarna Het van het terrein jin diepe stilte werd wegge bracht. De nacht werd niet doorgebracht in tenten, maar iedere patrouille had een aantal grondzeilen meegenomen, en daarmee waren alle mogelijke nachtverblijven in elkaar gezet. Uit het oogpunt van training waar voor dit week-end bedoeld was is dit ook een succes geweest, want de jongens hebben zeker van elkaar geleerd, en ook wij stonden versteld over de vele mogelijkheden, waar mee met enkele zeiltjes een nacht verblijf kan worden geïmproviseerd. De zondag werd ingezet met een Eucharistieviering. De H. Mis werd weer opgedragen door de districts aalmoezenier en wij kunnen niet an ders zeggen, dan dat de sfeer tijdens deze H. Mis wonderwel aansloot bij de Koningshulde van de vorige avond. De H. Mis en de H. Communies wer den weer opgedragen voor de Chi nese Kerk in nood. Bij de dagopening om half tien werd het programma van de dag uitgestippeld en werd vooral hulde gebracht aan alle jongens voor hun scout-like gedrag en hun volle me dewerking bij alles wat door de kampleiding werd gedaan. Een zwempartij in de „Overdekte" van Wassenaar vulde de ochtend, waarna weer een experiment volgde bij het koken: alweer Chinees, te weten bami. Aan alle patrouilles werd de ingrediënten met recept verstrekt, en inderdaad was het voor practisch alle verkenners voor Intense belangstelling De vlag wapperde, het zonnetje scheen, de kerk zag er op haar zon dags uit. Alle tekenen waren kunst^; toen zaterdagavond om half acht vóór de St. Petruskerk te Leiden een fees telijke weekend werd ingezet naar aanleiding, van het zilveren priester feest van kapelaan C. W. Thomas. Om half acht was er de traditionele feestelijke bedrijvigheid voor de mo numentale ingang van deze kerk van architect Kropholler. Welpen en ver kenners reikten om beurten de hals om bij het zien van een iets meer dan gewone auto alarmerend „daar komt-ie" te roepen. Binnen stonden de bruidjes, bijeen gehouden door de allesomvattende blik van zuster Mirjam. Kapelaan Truyens en „de zoon van de parochie" father Timmerman, kwa men tegen tien minuten over half acht aan de deur staan en dat was het sein voor de erewacht om nu eens ernst te maken met het „pal staan". Even later arriveerde de taxi. Pastoor Blok en de feesteling stap ten uit, de padvinders brachten de groet, even een foto voor de krant, en vergezeld van het kerkbestuur, voorafgegaan door de stoet bruidjes, omspoeld door de tonen van het wel komstlied, schreed men naar het altaar, waar de patoor '*en hartelijk welkomstwoord sprak tot dè jubi laris, meer dan tien van zijn en twin tig priesterjaren in de parochiege meenschap heeft doorgebracht. Mét deze parochiegemeenschap (die door de grote opkomst blijk gaf van in tense belangstelling) wordt nu dit prachtig feest gevierd. De pastoor sprak over de uitver kiezing vao het priesterschap. Daar na celebreerde de jubilaris met assis tentie van kap. Truyens en father Timmerman een kort lof op. Plechtige H. Mis. Om half tien de volgende morgen was er weer een gevulde kerk. Dit maal voor de plechtige H. Mis uit dankbaarheid, die door kapelaan Thomas werd opgedragen. Kapelaan Truyens was diaken, father Timmer man subdiaken, terwijl de pastoor optrad als presbyter-assistens. Familieleden van kapelaan Tho mas, het voltallig kerkbestuur, enige geestelijken waren mede in de kerk aanwezig. Het koor legde er getuigenis van af, dat men bereid is in onze stad, baanbrekend werk te doen op het gebied van de kerkzang. Men had nL onder leiding van de voortreffelijke dirigent, de heer H. A. Rijnbeek, de zes-stemmige „Missa Custos Domini" van Herman S tra te- gier ingestudeerd, een moeilijk maar het eerst van hun leven> dat zij metzeer dankbaar werk, dat nieuwe dit Chinese gerecht in aanraking vorm geeft aan de beste tradities in kwamen. Wij vermoeden zo, dat op de kerkmuziek. Drs. G. Bots bege- vele zomerkampen deze zomer nog leidde aan het orgel. De wisselende Chinees wordt gegeten. gezangen waren van het „Maria De middag werd gevuld met in- Koningin"-feest. Andere gezangen: structies op het gebied van EHBO, „Haec Dies", de bekende feestzang kamperen, opmerkingsgave, knopen van Schrijvers en het „Ave Verum". splitsen en sport. De pastoor hield de feestpredikatie, Om precies half vier had de slui- ook ditmaal over de grote gave van kunnen niet anders zeggen, dat dit een goede gedachte is geweest. De bijna 100 jongens stonden op zaterdagmiddag rond de vlaggemast op Duinrell, waar de opening werd verricht door commissaris A. C. J. het priesterschap. God stelde het priesterschap in om ons deelachtig te maken aan de verlossingsgenade van Christus. Bij zijn Hemelvaart heeft hij de blijde boodschap doorgegeven bij te zetter. De ontvangst zaterdagavond. Pas toor en feesteling met daarachter father Timmerman en kap. Truyens. (Foto: De Leidse Courant) en allen, die uitgiezonden werden deelden in het priesterschap van Christus. Dankbaarheid past ons voor deze gave van het priesterschap, vooral nu de parochie een jubilerende priester in haar midden heeft. De pastoor wekte ook de parochianen op, te bidden voor priesterroepingen. Installatie-geschenk 's Middags vond er in het Wit-Gele Kruisgebouw aan de Kamerlingh On- neslaan een geanimeerde receptie plaats, waar kapelaan Thomas temid den van zijn familieleden de felicita ties van velen in ontvangst mocht ne men. Onder hen waren mgr Th. M. Beukers, kerkbestuur, collectanten, vertegenwoordigers van de organi saties waarvan kap. Thomas de gees telijke zorg heeft, vele geestelijken uit naburige parochies. Pastoor Blok overhandigde het geschenk van de parochie in couvert na een geestige speech, waarin hij zijn medewerker mede namens de parochianen harte lijk dankte voor het vele goeds, dat hij in elf jaar heeft verricht. Het ge schenk is bestemd voor installatie in het te verwachten pastoraat van ka pelaan Thomas. Namens het kerkbestuur bood de pastoor de feesteling een volledig servies aan. In zijn dankwoord noem de kapelaan Thomas het organiseren van dit feest (waarvan hij overigens niets had willen weten) voor de pas toor een ondankbare *aak. Spreker was geroerd door de overweldigende blijken van be langstelling en dankte de paro chiegemeenschap voor het vorste lijke cadeau, dat hij beloofde te zullen besteden aan zijn meubi lair. Het servies an het kerkbe stuur komt zeer van pas. Het zal immers zelfs na het breken nog diensten kunnen bewijzen voor zijn artistieke hobby: thee- kopjes-mozaieken vervaardigen. De heer A. C. J. Duindam, hoofd leider, voerde nog het woord namens de leiders en leidsters van het man nelijk jeugdwerk dank brengend voor het goed werk dat het „geestelijk opperhoofd" in de afgelopen negen jaar voor welpen en verkenners heeft gedaan. Hij bood de aalmoeze nier in naam van de gehele manne lijke jeugdbeweging een vo. dige cassette tafelzilver aan. In het plechtig danklof, 's av< nds, waaronder het zangkoor wederom in volledige bezetting zich uitstekend weerde, dankte kap. Thomas de pa rochianen voor de overweldigende belangstelling en het schitterende ca deau, maar bovenal dankte hij de pastoor, die van dit, eigenlijk niet gewilde, feest een onvergetelijke dag had gemaakt. Ook kap. Truyens werd in de dank betrokken voor het -ele werk, dat deze in deze dagen als ka pelaan, Héén had verzet. Ook father Timmerman dankte hij voor de n- misbare assistentie, het zangkoor en tenslotte niet in het minst, zijn fa milie, die hoewel slechts enkele da gen tevoren verwittigd, toch voltal lig was gekomen om dit feest luister de geschiedenis dus geen geweld aangedaan. Een grootse verkleedpartij, waar bij men moest improviseren met ver- f strekt materiaal, bracht het hele kamp in Chinese kledij, en daarmee; werden de laatste voorbereidingen voor het kampvuur getroffen. De Chinese missiebisschop mgr. C. Kra-1 mer, werd ontvangen en naar de kampvuurcirkel geleid waarna een goed geslaagd „Chinees" kampvuur begon. Vol afwisseling werden de liederen in Hollands en Chinees gezongen, en wij zagen o.a. een prachtig kampvuurverhaal uitge beeld door de verkenners van het Missiecollege te Katwijk, die een I verhaal uit het vroegere China op uitmuntende wijze tot leven brach-1 ten. Hoofdschotel was echter de toe spraak van de bisschop, die uit eigen ervaringen vertelde over het katho licisme in China, het geweld van de communisten, volksgerichten en hersenspoeling. Ondanks het feit, dat mgr. Kramer wel drie kwartier aan het woord was, hingen de jongens aan zij-n lippen, en wij geloven, dat i het velen van hen een open gemoed I heeft gegeven voor onze vervolgde Kerk in China. Na afloop werd een hartelijk dankwoord aan de bisschop Traditionele opening Badseizoen Scheveningen' Pater A. Lemmens SJVI3I., districts aalmoezenier van de K. J. B. in dis trict Leiden draagt in het kamp de IL Mis op. Een aardig beeld van de traditionele wedloop naar zee, waarmee zaterdagmiddag in Scheveningen het bad seizoen weer is geopend. Een beetje kil was het nog wel. Kasleelfundament ontdekt Bij graafwerken in de buurt van de R.K. landbouwhuishoudschool te Zevenbergen is men gestoten op res ten van het voormalige kasteel Ze venbergen, namelijk op een muur, die meer dan een meter diep ligt. De heer Renaud van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonder zoek heeft zich ter plaatse op de hoogte gesteld. Hij constateerde, dat men hier inderdaad te doen heeft met fundamenten van het vijftiende- eeuwse kasteel. De heer Renaud heeft geadviseerd de loop van de muur te gaan en metingen te verrichten, waar uit later de plattegrond van het kas teel afgeleid kan worden.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6